عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

تفسیر اسکن قلب

 در تصویر زیر اسکن قلب یکی از بیماران به همراه تفسیر آن و صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید در جواب اسکن هسته ای قلب این بیمار، کم اکسیژنی شدید در دیواره تحتانی خارجی قلب یافت شد. همچنین اختلال حرکت و اختلال در ضخامت بطن مشاهده نشد. گشادی بطن چپ و برداشت ماده رادیواکتیو توسط ریه نیز منفی بود.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

 برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب
3 (60%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرا.ح جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقاي دكتر نجفي
  سپاس بي كران از محبت شما در پاسخ به سؤالات
  آقاي دكتر، بنده حدود ١ ماه پيش در سفر و بعد از حدود ٨ ساعت رانندگي و البته يك روز پس از رسيدن به مقصد، احساس گُر گرفتگي در گردن خود داشتم(البته دماي هوا هم حدود ٤٠ درجه بود)، كمي هم احساس گزگز در دست چپ و پاي چپ( هر دو بيشتر مچ به پايين)، كه با مراجعه به مراكز بسيج فشار خون( در دو روز اقامت) در دفعات مختلف فشارم تقريبا بالا بود، (14.5-9.5) ؛ (14-8) ؛ (14-9) ( البته شايد شرايط مناسب جهت گرفتن فشار را هم رعايت نكردم، مثل آرامش و نداشتن استرس و خنك شدن و ...)، همچنين در طي اين دو روز و در همين ارتباط با مراجعه به يك بيمارستان نوار قلب نيز گرفته شد كه پزشك عمومي مربوط گفتند كه نوار مشكلي ندارد.( نوار قلب به پيوست ارائه شده است)
  به هر حال پس از مراجعت به تهران و ادامه احساس كمي گزگز در دست و پا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نموده و پس از معاينه، انجام آزمايش و ام آر آي مشخص شد كه در اين زمينه مشكلي وجود ندارد و پيشنهاد دادند كه به متخصص قلب مراجعه شود، لذا به متخصص قلب مراجعه نمودم و ايشان پس از شنيدن شرح حال و با مشاهده نوار قلب مذكور فرمودند كه نوار بيانگر خون رساني كم به عضله قلب است و تست ورزش و اسكن قلب نوشتند.
  بنده هر دو اين موارد را انجام دادم كه نتايج خدمتتان ارسال مي شود، ظاهرا اسكن قلب مشكل نداشته ولي در تست ورزش st depression مثبت بوده است، متخصص محترم قلب نظرشان گشادي عروق بود ابتدا فرمودند كه آنژيو انجام دهم ولي پس از اينكه متوجه شدند متأهل هستم و هنوز فرزند ندارم از آنژيو منصرف شده و فرمودند كه با دارو مشكل برطرف و يا كنترل مي شود( البته يك آزمايش كلي و يك فيبر اسكن از كبد برايم نوشتند که پس از انجام این موارد دارو تجویز کنند).
  خواهشمندم با بررسي مدارك إرسالي ارائه طريق بفرماييد که تشخیص جنابعالی چیست و آیا ضرورتی به انجام آنژیو هست یا خیر؟ ، ضمنا تأثير آنژيو در موضوع بچه دار شدن را متوجه نشدم.
  تندرست باشید و شادکام.
  (به علت عدم امکان بارگذاری بیش از 5 تصویر، نتایج را در چند بخش با نام ا.ح خدمتتان ارسال می کنم)
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بر اساس اسکن نیاز به انژیو نیست

 • تصویر کاربردریا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام به جناب دکتر و تشکر از وقتی که برای حل نگرانی مردم میذارید ممنونم
  جناب دکتر اگه امکانش باشه اسکن قلب مادرمو ملاحظه بفرمایید و راهنمایی بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   خونرسانی در بخش هایی از قلب مختل هست 

   احتمالا گرفتگی عروق دارند

 • تصویر کاربرسبلان جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام عصر بخیر دکتر
  من دوماهه باردارم بعداز یک ساعت از اسکن قلب فردی ، حدود یک ساعت تو یک ماشین نشستم ، آیا برای جنین ضرر داره ؟ بسیار متشکر وممنونم از لطفتان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   خیر نگرانی نداره

 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جهت اریتمی ضربان قلب به دکتر قلب مراجعه کردم ابتدا گفتن که شما 7000 ضربان اضافه دارید و دارو دادند تست ورزش انجام دادم بابت درد پشت قلب و قفسه سینه گفتن تست ورزش جوابش مثبته شما اسکن هسته ای انجام بدید امروز انجام دادم و برای جوابش مزاحم شما شدم چطور میتونم جواب اسکنم رو از شما بپرسم که خوبه یا نه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   اسکن نرمال هست

 • تصویر کاربرفري یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زنان باردار تا چه سن بارداري و چطور بايد از فردي كه اسكن هسته اي قلب شده پرهيز كنند.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   بهتره در کل بارداری تا ۴۸ ساعت به فرد با اسکن نزدیک نباشند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر