عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

تفسیر اسکن قلب

 در تصویر زیر اسکن قلب یکی از بیماران به همراه تفسیر آن و صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید در جواب اسکن هسته ای قلب این بیمار، کم اکسیژنی شدید در دیواره تحتانی خارجی قلب یافت شد. همچنین اختلال حرکت و اختلال در ضخامت بطن مشاهده نشد. گشادی بطن چپ و برداشت ماده رادیواکتیو توسط ریه نیز منفی بود.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

 برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب
3 (60%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفریبا چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوب و مهربان,همسر من چند وقتی بخاطر استرس و پرخوری دچار چاقی شد و به دلیل قرمز شدن صورت به پزشک مراجعه کرد, بهش گفتن تپش قلب زیادی داری و باید تست ورزش و اسکن قلب انجام بدی. میخواستم ازتون خواهش کنم نتیجه رو ببینید و بهم بگید که ایا گرفتگی عروق دارن!؟ نیازی به انژیو هست؟!!
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   تغییرات خفیف در اسکن به نفع گرفتگی خفیف عروق نیتونه باشه اما صد در صد نیست

    

 • تصویر کاربرامید چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ...یه سوالی داشتم مادر من امروز اسکن هسته ای انجام داده بود نتیجه ی ازمایش طبق عکس زیر هس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بر اساس این اسکن احتمالا گرفتگی عروق دارند

 • تصویر کاربرسما چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام... خسته نباشید... من هفته 25 بارداری هستم پدرشوهرم اسکن قلب انجام دادن تا چ مدت نمی تونم بهشون نزدیک بشم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ۲۴ تا ۴۸ ساعت

 • تصویر کاربرعلیرضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید جواب اسکن هسته ای مادرمه لطف بفرمایید تفسیرش کنید ممنون میشم باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   نشانه گرفتگی عروق متعدد هیت

   باید انژیو شوند

 • تصویر کاربرمهدیس شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  من بیمار پیوند کلیه هستم حدود یک سالونیم است به علت تپش قلب البته با نوار قلب سالم به پزشک مراجعه کردم اسکن هسته ای انجام دادم به پزشک اسکن گفتم آیا این دارو ضرر دارد با توجه به شرایطم گفتن نه حالا بعد از دو مرحله حالت سرماخوردگی سر درد دارم لطفا راهنمایی کنید که این ماده برای کبدیا کلیه ضرر دارد البته برای مصرف داروی ضد ایمنی آنزیم کبدیم ی مقدار بالاست ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   خیر صرر ندارد

   عوارص دارو گذرا هست و برطرف میشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر