عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

تفسیر اسکن قلب

 در تصویر زیر اسکن قلب یکی از بیماران به همراه تفسیر آن و صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید در جواب اسکن هسته ای قلب این بیمار، کم اکسیژنی شدید در دیواره تحتانی خارجی قلب یافت شد. همچنین اختلال حرکت و اختلال در ضخامت بطن مشاهده نشد. گشادی بطن چپ و برداشت ماده رادیواکتیو توسط ریه نیز منفی بود.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

 برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب
3.3 (66.67%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمن شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روی جنین, یک ماهه چ تآثیری می گذارد برای همراهی که نمی دونستند بارداد هستند. متشکرم
  1. تصویر کاربرNAMEشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   معمولا به عنوان همراه اثر نمیزاره

   جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربرسمیرااحمدی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دراین عکس قلب چه مشکلی دارد
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   به نطر دیواره قلب ضخیم است

   باید اکو شود

 • تصویر کاربرجعفر دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. تقریبا پنج ماه پیش یهویی دردی در قفسه سینه اومد سراغم و به همین علت به دکتر مراجعه کردم و تست ورزش و اکو و نوار قلب گرفتن و دکتر گفت مشکل قلبی نداری و احتمالا اسپاس عضلانی هستش. بعد از حدود یک ماه درد در قفسه سینه سمت چپ و جناق پشت و زیر بغل اومد سراغم که تا حالا ادامه دارد. جدیدا وزنم رفته بالا و تحرک چندانی ندارم و در حین بالا رفتن از پله ها نفس نفس و احساس تنگی نفس میکنم. به همین خاطر پیش دوتا دکتر رفتم که یکی گفت اسپاس عضلانی هستش و یکی گفت عصبی که از قفسه سینه تا کمر ادامه داره ملتهب شده. البته رفتم پیش دکتر گوارش گفت که مشکل معده داری ( اسید معده ام بالاس و چند سالی هم هست که رفلاکس معده دارم) . تقریبا سه ماه بیشتره که این درد روزانه و ساعتی همراه من هستش و اذیت میکنه. در حین ورزش و بعد از آن دردی ندارم( تست ورزش چند روز پیش ضمیمه هست). بعدش رفتم اسکن هسته ای و جواب هم ضمیمه هستش. آقای دکتر تشخیص شما چی هست ؟ ایا باید آنژوگرافی بشم؟
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام

   با توجه به علایم و اسکن که کمی مشکل داره بهتره سی تی انزیو یا انژیو شوید

  2. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام

   با توجه به علایم و اسکن که کمی مشکل داره بهتره سی تی انزیو یا انژیو شوید

   اگر هم اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یکی از اقوام که بعد از تزریق و گاما اسکن قلب به منزل ما اومد من خواهر ۵ ساله دارم که خیلی نزدیک و مدت طولانی کنار این فرد نشسته بود و حرف میزد ما خیلی نگرانیم و متاسفانه از مراقبت های بعد از اسکن مطلع نبودیم الان باید چکار کنیم؟ چه آزمایشی برای خواهرم انجام بدیم؟ چند روزِ به شدت استرس داریم و نگرانیم خواهش میکنم راهنماییمون کنید ممنون میشم ..آیا درسته نازایی میاره ؟
  1. تصویر کاربرNAMEسه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

   نگرانی نداره

  2. تصویر کاربرNAMEسه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

   نگرانی نداره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرسارا جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا اگر کسی که بیماری زونا دارد با فردی که اسکن قلب انجام داده درتماس قرار بگیرد برایش ضرر دارد؟
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 هفته پیش)

   سلام

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر