عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

تفسیر اسکن قلب

 در تصویر زیر اسکن قلب یکی از بیماران به همراه تفسیر آن و صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید در جواب اسکن هسته ای قلب این بیمار، کم اکسیژنی شدید در دیواره تحتانی خارجی قلب یافت شد. همچنین اختلال حرکت و اختلال در ضخامت بطن مشاهده نشد. گشادی بطن چپ و برداشت ماده رادیواکتیو توسط ریه نیز منفی بود.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

 برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادر من اسکن انجام دادن و 3 ساعت بعد غذا درست کردن خیلی کم تماس داشتن با غذا میخواستم بدونم اطرافیان بخورن مشکلی نداره؟و تو خونه دختر 11 ساله داریم میخواستم بدونم عوارضش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   عوارضی نداره

 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادر من اسکن هسته ای انجام دادن وبعد از 3 ساعت غذا درست کردن میخواستم بدونم غذا واسه کسی ضرر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   خیر ضرر نداره

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم 70 سالشه دیابت و فشار داره جدیدا زیاد پیاده روی می‌کنه تپش قلب یا سنگینی حس می‌کنه متخصص رفتم گفت بستری بشه تا چک بشه یا اسکن بشه بنظر شما اسکن بشه یا تست ورزش یا دارو مصرف کنه؟نوار پیوست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   فرقی نداره

   هر کدوم میشه انجام شه و هر دو برای گرفتگی عروق کاربرد داره

 • تصویر کاربر حیدری سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم 47 ساله هستم بدون هیچ بیماری زمینه ای برای حساسیت فصلی به پزشک مراجعه کردم فشارخون بالا بود مشکوک شدن نوار قلب و اسکن هسته ای قلب انجام دادم
  با توجه به اینکه نه چربی خون دارم نه فشارخون داشتم و نه دیابت در خانواده هم سابقه بیماری نبوده میشه لطفا گزارش اسکن رو بررسی کنید که آیا مشکلی هست ؟ اگر هست چه کاری باید انجام بشه ؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   دررقسمتی از قلب ایسکمی هست یعنی خونرسانی مختل است

   تصمیم به درمان داروویی یا آنژیو به علایمتون بستگی داره

 • تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم48 ساله هستم به علت درد در قفسه ودرپشت به طوری که در شب خواب ارام به خاطر احساس درد نه صاف ونه به چپ وراست خوابیده درد داشتم به پزشک قلب مراجعه کردم با اسکن هسته ای وتست ورزش تشخیص ضعیف گرفتگی دوتاز رگ شدن وبافعلا با دادن قرص آس آ وقرص رزوواستادین در وعده شب بخورم تا یک تا سه ماه ولی فعلا به آرنج درد شدید چپ از پشت آرنج شدم به طوری که درد شدید که حتی بلند کردن جسم سبک ونگه داشتنش به سختی هست دکتر ارتپد رفتم گفت ماهیچه هات ضعیفه الانم که مینویسم فشاری روی قفسه سینه واحساس نفس کم میارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   این نوع دردها معمولا قلبی نیست و عضلانی مفصلی هست

   به روماتول ژیست مراجعه کنید

   اگر اضطراب یا افسردگی دارید به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر