عوارض اسکن قلب برای اطرافیان به همراه تفسیر اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و بعد از استرس (تست ورزش یا استرس دارویی) انجام می شود.

اسکن قلب همراه با استرس تست ورزش یا استرس دارویی

ابتدا تست ورزش انجام و در انتهای مرحله ورزش ، ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود و یک دقیقه بعد ، دستگاه تردمیل بطور تدریجی از حرکت باز می‌ایستد. در صورت عدم تحمل فعالیت ورزشی ، اسکن با دی‌پیریدامول به صورت جایگزینی برای تست ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی‌پیریدامول نیز تأثیری مانند فعالیت ورزشی بر روی قلب می‌گذارد و نقاط سرد اسکن را نمایان می‌سازند.

اسکن قلب ، بلافاصله پس از تست ورزش یا تزریق داروی رادیواکتیو امکانپذیر نیست و وجود یک تأخیر زمانی مناسب ضروری است. در این زمان بیمار می تواند در اتاق انتظار با نوشیدن مایعاتی مانند چند لیوان آب یا شیر و قدم زدن ، به خروج داروی رادیواکتیو اضافی از کبد و کیسه صفرا کمک کند. در مرحله تصویربرداری که حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد ، بدن باید در حالت بی حرکت قرار گیرد.

جابجا شدن ، تکان دادن دستها ، سرفه کردن و حتی نفس عمیق کشیدن بخاطر جابجا کردن قلب در فضای سینه ، تصویر نهایی قلب را مخدوش کرده و سبب بروز خطاهای تشخیصی می‌شوند.

اسکن قلب در حالت استراحت

در نوبت بعد برای انجام اسکن قلب در مرحله استراحت ، بیمار باید مجدداً در زمان تعیین شده مراجعه کند. بعد از مرحله اول اسکن (اسکن بعد از تست ورزش) می‌توان داروهای قلبی گذشته را تحت نظر پزشک معالج مجدداً از سر گرفت (برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد).

بیمار باید برای انجام مرحله استراحت حداقل از ۳ ساعت پیش از مراجعه ناشتا باشد یا حداقل از مصرف شیر ، کره و مواد غذایی چرب و شکر پرهیز کند (در بیماران مبتلا به دیابت قندی ، ۱ ساعت ناشتا بودن کافی است).

مرحله استراحت آسانتر و کوتاهتر از مرحله اولیه بوده و در این مرحله دیگر تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا تزریق وریدی داروی رادیواکتیو به عمل آمده و پس از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته ، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

تفسیر اسکن قلب

 در تصویر زیر اسکن قلب یکی از بیماران به همراه تفسیر آن و صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید در جواب اسکن هسته ای قلب این بیمار، کم اکسیژنی شدید در دیواره تحتانی خارجی قلب یافت شد. همچنین اختلال حرکت و اختلال در ضخامت بطن مشاهده نشد. گشادی بطن چپ و برداشت ماده رادیواکتیو توسط ریه نیز منفی بود.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

 برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربریوسف شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون که سوالم و خوندید ممنون بازم ممنون میشم اگه جوابش و بدید من یه پسر دو ساله دارم مادربزرگ خانومممیخواد اسکن قلب انجام بده من پسره دو سالمو چند وقت نباید ببرم پیشش چون همیشه مادربزرگ بغلش میکنه و با چه شرایطی باید ببرم پیشش و بعد چندروز میتونم ببرم پیشش.... خیلی خیلی مچکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۱( 3 هفته پیش)
   سلام
   يك روز نبريد كافيه
 • تصویر کاربرنرگس یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۵( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدرم دور قلب چرب شده.دکتر گفته بایدعکس رنگی بگیرن هسته ای .
  ما خیلی نگرانیم خطری نداره .
  چ شنیدم خیلی خطرناکه
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۵( 4 هفته پیش)
   سلام
   معمولا بي خطره
 • تصویر کاربرفرانک شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ساکن آمریکا هستم در هفته دوم بارداری مادرمم را برای انجام اسکن هسته ای قلب بردم ، در زمان تزریق و بیرون اتاق ولی با درب باز ایستاده بودم ولی بعد از اتمام کار و مابین کار پیش ایشان بودم، درخصوص احتمال بارداری با پزشک انجا و شخصی که تزریق را انجام میداد صحبت کردم گفتند دوز خیلی پایین است و اصلا ضرری ندارد.
  چون خارج از کشور هستم تلفن اعتباری ندارد.

  با اینحاا من نگرانم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید‌.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۸( 1 ماه پیش)
   سلام اصلا نگراني ندارد
 • تصویر کاربرسعید شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۲۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من یک پسر ۴ ساله و یک دختر ۱۱ ساله دارم. آیا رادیو داروی تزریق شده به من برای اسکن هسته ای قلب برای انها زیان آور است؟ و تا چه مدت باید از آنها دور بمانم تا اثر دارو از بین برود؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۲۴( 1 ماه پیش)
   سلام فقط به مدت ٢٤ ساعت در فاصله كمتر از يك متري شما نباشند
 • تصویر کاربرمهديان شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نتايج اسكن قلب را قبلا به صورت تايپي ارسال كردم، و اين نتايج اصلي است
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰( 1 ماه پیش)
   سلام
   اسكن مشكل داره
   تصميم گيري بر اساس شرح حال بيمار خواهد بود
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر