دکتر محمد حسین نجفی

نتیجه اکوکاردیوگرافی شما خوب است یا بد؟

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن با استفاده از امواج صوتی بی ضرر برای انسان، تصویر اجزاء قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می‌شود.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله دستگاه اکوکاردیوگراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی، حرکت ماهیچه قلب، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد.

تفاوت اکو و نوار قلب

 به کمک نوار قلب می توان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی های قلبی را شناسایی کرد.  چنانچه پزشک در تفسیر نوار قلب به مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر، حتما برای شما یک اکوکاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکوکاردیوگرافی می‌توان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی، دریچه‌ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد.

انواع اکوی قلب

قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده برای تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچگونه اشعه یا موج خطرناکی به فرد انتقال پیدا نمی‌کند.

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌ شود. این نوع اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و بویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل ارزیابی می‌ باشد.

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی (اکوی قلب) از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌های دهلیز چپ و غیره مفید است.

امکان تصویربرداری دو بعدی و داپلر قلب از طریق مری با بلع یک گاستروسکوپ دارای کریستال فراصوت در نوک آن توسط بیمار امکان‌پذیر می‌ شود.

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب (Cardiac Stress Test) محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌ های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسانتر تشخیص داده می‌شوند.

انجام تست ورزش بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس با حضور در مطب دکتر محمد حسین نجفی

بشار رسن۵- اکوکاردیوگرافی قلب جنین

در این اکو قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد. این روش معمولا برای بررسی بیماری های مادرزادی قلب و آریتمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی که اغلب از هفته شانزدهم بارداری به بعد انجام می شود ، برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد و انجام آن برای تمام جنین ها لازم نیست.

خواندن جواب اکو قلب

 • LVEF

کسر تخلیه‌اى بطن چپ است که میزان خون خارج شده از بطن چپ در هر ضربه را نشان می دهد.

حد نرمال این معیار ۵۵% به بالا است. مقادیر کمتر از ۴۵% نیاز به توجه ویژه دارد.

 • EF

کسر تخلیه‌اى که معمولا در آن همان LVEF مد نظر است.

 • MR

نارسایی دریچه میترال است که معمولا بصورت علامت مثبت (+ + ++ = خفیف، +++= متوسط و + = شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • MS

MS تنگی دریچه میترال می باشد و معمولا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe بیان می شود.

تفسیر اکوی قلب

 • AR

نارسایی دریچه ائورت: معمولا با علامت مثبت (++++ = خفیف، +++= متوسط و += شدید) و یا با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • AS

تنگی دریچه ائورت است که با شدت خفیف=Mild ، متوسط = moderat و شدید= severe نشان داده می شود.

 • TR

مخفف دریچه تریکوسپید است.

 • PAP‌

فشار پولمونر (ریوی) را نشان می دهد.

 • RWMA

اختلال حرکت دیواره ای: ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی است.

 • LVH

هیپرتروفی عظله قلبی که ناشی از اضافه بار فشاری ناشی از فشار خون یا ناشی از نارسایی هیپرتروفیک قلبی می تواند باشد.

 • CHF

نارسائى احتقانى قلب

 • CAD

بیمارى شریان کرونر

تفسیر جواب اکو و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی

اصطلاحات اکو— نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانی است که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل می کنند. به طور خاص، این بدان معنی است که:

# هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

# دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون در آنها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندازه گیری مقدار پمپاژی قلبی می تواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر اینصورت احتمال نارسایی قلبی بالا خواهد رفت.

# دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

# پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

# کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ ۶۰٪ طبیعی در نظر گرفته می شود.

# برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط ۴٫۸-۶٫۴ لیتر خون در دقیقه پمپ می کند.

شرایط دیگری که می توانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام، در وهله اول تقویت نمایند. به عنوان مثال، کم خونی می تواند باعث شنیدن صداهای قلبی گردد، و حملات هراس می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

اگر اکوی شما طبیعی است، پزشکتان ممکن است آزمایش های اضافی به منظور کمک به کشف منبع علائم تان درخواست نماید. پزشکتان ممکن است خواستار انجام مجدد اکو چند ماه بعد از شما گردد که برای دیدن اندازه قلب و ساختار آن در صورت ایجاد تغییر می باشد.همچنین برای مشاهده نقایص مادرزادی قلب هم می توان از تست اکوکاردیوگرام بهره برد.

— نتیجه اکوی غیر طبیعی

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

# لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

# یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از بیماری های دریچه قلب باشد، که می تواند به عضله قلب آسیب برساند.

# دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این ممکن است نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد. بطور مثال، پزشک شما قادر خواهد بود که ضخامت دیواره بطن چپ شما را اندازه بگیرد و در صورتی که اندازه آن بیش از ۱٫۵ سانت باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد. ضخامت این دیواره یا سایر دیواره های قلبی می تواند نشان دهنده برخی علایم از قبیل، فشار خون بالا، ضعیف شدن دریچه های قلبی، دریچه های آسیب دیده باشد.

# پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

– صداهای غیرطبیعی قلب
– دریچه‌ های مصنوعی قلب
– عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
– آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
– عفونت پرده اطراف قلب
– عفونت دریچه‌ های قلب

لخته شدن خون
– وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته
– بیماری‌ های قلبی مادرزادی
– فیبریلاسیون دهلیزی
– افزایش فشار ریوی

 هزینه اکوی قلب چقدر است؟

بسته به اینکه شخص بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی دارد یا خیر؟ و حتی اینکه اکوی قلب در مراکز دولتی یا خصوصی انجام می گیرد، هزینه اکوی قلب متغیر خواهد بود. اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی یا ارتش را داشته باشد در مراکز دولتی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان از آنها دریافت می شود. در همان مراکز اگر فردی بیمه نداشته باشد هزینه اکوی قلب ۱۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در سیستم خصوصی هزینه اکوی قلب حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعرفه اکوی قلب بدون بیمه خواهد بود. اما اگر فرد به بیمارستان خصوصی که با بیمه او قرارداد دارد، مراجعه نماید، می بایست از کل هزینه اکوی قلب ۱۵۰ هزار تومان را پرداخت کند و مابقی به عهده بیمه خواهد بود.

در مورد اکوهایی که از طریق مری انجام می شود بالتبع هزینه ها بیشتر خواهد بود.

در این مرکز جهت راحتی خانم های محترم، اکوکاردیوگرافی توسط سرکار خانم دکتر اسماعیلی پزشک متخصص قلب و عروق فدراسیون ورزشی فیفا انجام خواهد شد.

اکوی قلب جنین نیز توسط خانم دکتر نیکوفر در کلینیک قلب و عروق دکتر نجفی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام اکوی قلب جنین از طریق مادر و اطلاعات تماس بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://drhsnajafi.com/8401

 

 

2.7/5 - (16 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام پسر من مشکل قلبی از بدو تولد داشتن تقریبا سه سالگی عمل شدن حالا ۱۱ ساله هست یکی دوسال یک بار دکترش کنترل و اکو میکنن فرمودن صدای اضافی داره لطفا اکو رو برام بخونید خوبه یا بد و جای نگرانی داره یا نه . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)
   سلام خط پزشك قابل خواندن نيست
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من به تازگی اکو انجام دادم و به من گفتند که قلبم به دلیل فشار بالا بزرگ شده و
  LVEF 50%
  LVOT VTI 23
  RVOT VTI 16
  فشارمم بیشتر اوقات 18 یا 20 هستش
  27 سالمه
  ایا باید نگرانش باشم یا با قرص و دارو باهاش بسازم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من به تازگی اکو انجام دادم و به من گفتند که قلبم به دلیل فشار بالا بزرگ شده و
  LVEF 50%
  LVOT VTI 23
  RVOT VTI 16
  فشارمم بیشتر اوقات 18 یا 20 هستش
  27 سالمه
  ایا باید نگرانش باشم یا با قرص و دارو باهاش بسازم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام حتما لايد داروي مناسب استفاده شود
 • تصویر کاربر حسام دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر، اگه براتون مقدور بود یه نگاهی به اکوی بنده بندازین که سالم هست یا خیر، تپش قلب داشتم که خداروشکر خیلی بهتر شدم ولی خواستم از جهت اکو هم خیالم راحت بشه ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   بله سالمه
 • تصویر کاربر خسروی سه شنبه ۳ آبان ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .میخاستم در مورد جواب اکو نظر بدهید .و بفرمایید باید برای درمان چکاری بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 8 ماه پیش)
   مشکلتان چیست
  2. تصویر کاربر خسروی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 8 ماه پیش)
   دکتر گفتن نارسایی قلب دارید .برامون اکو تجویز کردن که عکسشو براتون ارسال کردم .میخاستم درباره نتیجه اکو که قلب چه مشکلاتی داره نظربدید .تشکر
  3. تصویر کاربر خسروی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 8 ماه پیش)
   مشکلمون نارسایی قلب هست .میخاستم در مورد نتیجه اکو که قلب چه مشکلاتی داره و تا چه حد شدیده نظر بدید تشکر 🙏
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ آبان ۱( 7 ماه پیش)
   نارسایی مهمی گزارش نشده است تا بحال بررسی رگ قلب انجام داده اید؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۱ تیر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام.
  ممنون میشم تفسیر بفرمایید جواب اکو رو.
  پزشک به من گفتن نارسایی دریچه میترال دارید که ناچیز هست و مهم نیست و مادرزادی است.
  و اینکه بطن چپ زخامت یا قطر( نمیدونم کدوم رو گفتند) باید ۱ میل باشد که ۱.۳ هست که چون فشار خون ندارید و ورزش سنگین انجام نمی دهید پس ارثی هست که بهتر از هر سال زیر نظر پزشک اوکی مجدد انجام بدهید.
  نظر شما چیست؟
  در تست ورزش هم انجام دادم که گفتند همه چیز خوب است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ تیر ۱( 11 ماه پیش)
   این اکو سالم است و هیچ نیاز به کار بیشتر یا نگرانی ندارد منعی برای ورزش هم ندارید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  باسلام لطف کنید گزارش اکوکاردیوگرافی رو برام انجام بدین خانمی ۵۷ ساله با سابقه چربی و فشار خون بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   این سالم است
 • تصویر کاربر توسکا پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام...۲۲ساله ام.چندوقتی تفس تنگی وسنگینی قفسه سینه بویژه درخواب دارم.بنظر دچارحمله پانیک شده ام..اکورا میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   پزشک توصیه به انجام mri کرده اگر میتوانید انجام بدهید اگر نه داروهای تجویزی را استفاده کنید و سه ماه بعد مجدد اکو انجام بدهید
 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۹ سالم هست.من مواقعی دچار تنگی نفس میشم و چندین بار فشارم بالا رفته .از چندین سال پیش افتادگی دریچه میترال بهم گفته بودن دکتر .متورال ۵۰ ،نصف میخوردم که .دچار افت فشار میشدم و گاهی هم فشارم روی ۱۳ میرفت .با اکوی اخر دکتر گفت چیزی نیس و فقط همون افتادگی میتراله .اللن دکتر دارومو عوض کردن به بیزوپرولول ۲.۵ فشار خونم دیگه بالا نرفته ولی تنگی نفس م حین ورزش خیلی شدیده .میخواستم از شما راهنمایی بگیرم .ممنون
  1. تصویر کاربر سمانه پنجشنبه ۳ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اکوی اخر در پیوست ارسال میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   ببینیو اکو سالم است و مشکلی را نشان نمی دهد و بعید است این علایم منشا قلبی داشته باشد توصیه می شود داروها را ادامه بدهید و یک تست وررش هم بدهید متخصص ریه هم ببیند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عظیمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم ببینم این اکو همسر من جوابش خوبه یا نه ، ۳۶ سال سن دارند و قلب درد و قفسه سینه شون سنگین میشه تا چند دقیقه هم طول می کشه,تست ورزش شون ولی خوب بود دکتر گفت مشکلی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   نوارقلبشان که مشکلی را نشان نمی دهد ولی تصویر اکویی ارسال نشده است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر