افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله:تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت چند فیلم کوتاه آموزشی با هدف بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال یا همان شلی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

تعریف افتادگی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

دکتر قلب-پرولاپس میترال

هنگامی که پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می کند، ابتدا یک صدای کلیک شنیده می شود که نامش از برآمده شدن دریچه به سمت دهلیز است سپس یک صدای اضافه می شنود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است. سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرام های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

 تشخیص افتادگی دریچه قلب با الکتروکاردیوگرام

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

تنگی نفس-پرولاپس میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

اسکولیوز

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال در گروهی مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

– نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

– اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

آریتمی

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

– عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

 نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب
2.5 (50%) 4 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهسان دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی 32 ساله هستم،4 ساله که متوجه شدم نرمی دریچه قلب دارم،از دیروز درد خفیفی در قفسه ی سینه م احساس میکنم و از امروز صبح سرگیجه دارم و بی حالم،چند دقیقه به شدت گرمم میشه و عرق میکنم و بعد لرز میکنم،تنگی نفس هم دارم،آیا اینها علامت بیماری خاصی هستن؟
  از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابیه

   ولی باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرفرزانه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من نرمی دریچه دارم ایا برای عمل ماموپلاستی دچار مشکل خواهم شد و اینکه برای بی هوشی مشکل پیدا خواهم کرد ؟
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربروحید جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدت زیادیه که تحت فشارهای عصبی زیاد هستم،مجرد هستم وبیکار،32 سالمه 176 سانت قدمه و 75 کیلو هم وزن دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم
  ،تا همین دوماه پیش از نظر قلبی هیچ مشکلی نداشتم ولی یه دوماهی هست که یه روی قفسه سینه ام سمت چپ در یه سطحی به پهنای دوتا بند انگشت احساس درد میکنم(البته تو این دوماه خیلی بیشتر از همیشه استرس داشتم)،وقتی پیاده روی میکنم و بیرون میرم چیزی احساس نمیکنم ولی ب محض اینکه ساکن میشم یه ذره درد میگیره،البته یه بیس روزی هم هست نفسهای عمیقی ک میکشم هم شدید تر شدن و هم تعدادشون بیشتر شده وقتی بیخواب میشم تعداد نفس های عمیقی که میکشم هم خیلی بیشتر میشه بطوری که اطرافیان متوجه میشن که غیر طبیعی نفس میکشم، اوایل یکی دو روز بعضی وقتا درده داخل دست چپم هم میومد بعضی وقتا پشت شونه هم خیلی خیلی کم درد احساس میکردم ولی الان نه،امروز رفتم نوار قلب گرفتم،پزشک فرمودن که خیلی خیلی کم نرمی دریچه قلب داری،میخواستم بپرسم ازتون که ممکنه این عارضه بخاطر استرس های عصبی باشه؟ چون تقریبا یک سال ونیم هست که به طور خیلی زیادی تحت فشارم واز نظر روحی ویرانم،
  و اگر واقعا نرمی دریچه داشته باشم آیا تکاپو و ورزش کردن برام ضرری نداره؟
  سپاس از مراحم شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
   ورزش ضرري نداره و حتي مفيده
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ميخواستم بپرسم من قبلا اكو شدم مشگل تپش قلب داشتم دريچه ميترال نرمال گزارش شده به فاصله زماني كمتر از يه ماه برا پيگيري علايم به پزشك ديگري مراجعه كردم اكو مجدد شدم در اگزارش اكو mpvnomr گزارش شده مجددا به فاصله كمتر از دو روز برا پيگيري بنا به توصيه دوست غير متخصص به مطب متخصص اكو فلوشيپ اكو رفتم در گزارش اين بار دريچه نرمال گزارش شده پرولاپس ميترال گزارش نشده فقط tirvialmrوtrivialtrگزارش شده وضعف دريچه قلب علت اين تعقيرات در گزارش اكو وسردرگمي بيمار كه متخصص قبلي ميگفت نارسايي ندارم ودر مورد اقدام دندانپزشكي مراقبت خاصي نياز نيست اين تعقيرات در تشخيص وسردر گمي بيمار چگونه توجيه ميشود ساير موارد اكو نرمال هست قبلا خدمت حضرت عالي ويزيت شدم در هولتر قلب در ٢٤ساعت ٤٣pacوصفر pvcونرمال گزارش شده دل اشوبه دارم داروي پراپرانول وگلردياز پكسايد وسرترالين تجويز كرديد و توصيه به ورزش وپياده روي كرديد ممنون ميشم در اين موردراهنمايي وارشاد فرماييد🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   همه اين موارد يعني شما مشكل مهم قلبي نداريد و مشكلتون اضطرابيه
   نه پرولاپس و نه نارسايي خفيف و نه pac مشكل نيست و هطر نداره
 • تصویر کاربرSungirl جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر عزیز
  من کلیپ اولی که گذاشتین رو نکاه کردم و متوجه شدم توی پرولاپس تعدادی از طنابهای نگهدارنده دریچه پاره شدن و باعث این اتفاق میشن
  اما من که گاهی فقط پرولاپس رو و واپس زنی خون رو احساس میکنم هم به دلیل همون پارکی طنابهایت یا ممکنه بخاطر شلی طنابها باشه؟
  و اینکه پارکی خطری نداره؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   پرولاپس خفيف ناشي از شلي هست و خطر نداره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر