دکتر محمد حسین نجفی

قند خون نرمال و قند خون ناشتا چند است؟

به گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) قند خون ناشتا به سطح قند خون شما بعد از یک دوره عدم غذا خوردن (به جز آب) برای حداقل هشت  اشاره دارد. بعد از غذا خوردن، سطح قند خون شما افزایش می یابد. میزان افزایش آن بستگی به میزان خوردن شما دارد. سطح قند خون به طور معمول حدود یک ساعت پس از اتمام غذا افزایش می یابد. با روزه داری و سپس آزمایش قند خون، می توانید بینش هایی در مورد نحوه مدیریت قند خون، توسط بدن خود جمع آوری کنید.

به عنوان مثال:، سطح بالای قند خون پس از هشت ساعت ناشتایی می تواند نشان دهد که بدن شما قادر به کاهش میزان قند در خون شما نیست. این می تواند نشانه مقاومت به انسولین باشد.

آزمایش قند خون ناشتا چیست؟

آزمایش قند خون ناشتا (FBG)، روشی برای اندازه گیری میزان گلوکز خون پس از یک دوره ناشتایی است. به طور معمول، روزه داری یک شبه اتفاق می افتد و اولین آزمایش در صبح انجام می شود.

دو هدف اصلی آزمایش قند خون ناشتا وجود دارد:

 1. تشخیص دیابت
 2. برای درک چگونگی تأثیر عوامل مختلف بر قند خون در طول روز

اندازه گیری قند خون ناشتا می تواند توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی با آزمایش انجام شود و به آزمایشگاه ارسال شود یا با دستگاه از سر انگشت در خانه انجام شود. این دو فرایند در حال آزمایش یک چیز هستند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است یک آزمایش آزمایشگاهی را برای از بین بردن سایر متغیرهایی که ممکن است با آزمایش انگشت مانند مواد موجود در دست یا عدم استفاده از قطره خون به اندازه کافی بزرگ به کار بروند، توصیه کند.

اگر تیم مراقبت های بهداشتی شما مشکوک هستند که ممکن است به پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ مبتلا باشید، ممکن است آزمایش قند خون ناشتا یا آزمایش A1C را انجام دهند. اگر قبلاً به دیابت مبتلا شده اید، بررسی سطح قند خون ناشتا در صبح، قند خون اولیه را برای روز به شما نشان می دهد. این آزمایشات را می توانید طبق توصیه تیم مراقبت های بهداشتی در خانه و با استفاده از دستگاه قند خون انجام دهید. با این حال، روش اندازه گیری قند خون خانگی برای تشخیص دیابت در نظر گرفته نشده است.

قند خون نرمال در سنین مختلف

قند خون نرمال در سنین مختلف

نکته قابل اهمیت برای سطح قند نرمال در افراد با سنین مختلف ( بالای ۱۸ سال) اینست که در حالت نرمال باید زیر عدد ۱۰۰ باشد.  در صورتی که این عدد بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ باید فرد مبتلا به پیش دیابت و در صورتیکه بالای ۱۲۶ باشد فرد مبتلا به دیابت است. 

دیابت یا قند خون چیست؟

دیابت یا بیماری قند از جمله بیماری هایی است که بر نحوه استفاده بدن از قند خون تأثیر دارد. برای درک بیماری قند نخست باید بدانید که گلوکز نرمال در بدن چگونه تصفیه می شود. انسولین یک هورمون است که از یک غده که در پشت و زیر معده است ترشح میشود که پانکراس نامیده می شود.

 1. پانکراس انسولین را داخل گردش خون ترشح می کند.
 2. ترشح انسولین در بدن باعث ورود قند به داخل سلول می شود.
 3. انسولین مقدار قند خون را کاهش می دهد.
 4. زمانی که قند خون پایین می افتد، ترشح انسولین از پانکراس کاهش می یابد.

گلوکز (قند) منبع انرژی برای سلولهایی است که عضلات و سایر بافت ها را می سازند. گلوکز از دو منبع بزرگ تأمین می شود:

۱-غذای جذب شده در گردش خون، که با کمک انسولین وارد سلولها میشود.
۲-ذخایر گلوکز در کبد


زمانی که سطح گلوکز شما پایین است مانند زمانی که شما مدتی چیزی نخورده باشید، کبد گلیکوژنهای ذخیره شده را به گلوکز تجزیه میکند تا سطح گلوکز را در حد نرمال نگه دارد.

تشخیص دیابت

قند خون نرمال چند است

بر اساس آخرین معیارهای انجمن دیابت آمریکا تشخیص بیماری قند با ثبت یکی از موارد زیر قطعی است:

 1. ثبت حداقل یک میزان قند خون تصادفی بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر به همراه علایم کلاسیک دیابت (پرنوشی، پرادراری، پرخوری)
 2. قند ناشتای پلاسمای بالاتر یا مساوی ۱۲۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (ناشتا به معنای هشت ساعت عدم مصرف هر نوع کالری قبل انجام آزمایش است)
 3. هموگلوبین A1C بالای ۶٫۵٪
 4. نتیجه آزمایش تحمل قند ۷۵ گرمی خوراکی دوساعته بالای ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

گلوکز برای سلامتی شما حیاتی است زیرا یک منبع مهم انرژی برای سلول هایی است که عضلات و بافت های شما را می سازند و همچنین سوخت اصلی برای مغز شماست.

انواع دیابت

اگر شما دیابت دارید مهم نیست از کدام نوع است؛ زیرا به این معناست که شما مقدار زیادی گلوکز در خون خود دارید. اگر چه علت های متفاوتی باعث ایجاد دیابت می شود. وجود مقادیر زیادی قند در خون میتواند مشکلات جدی برای سلامتی شما به وجود آورد. با اینحال  دیابت مزمن شامل دو نوع است:

۱- دیابت نوع ۱

۲- دیابت نوع ۲

۳- پره دیابت

۴- دیابت حاملگی

میزان قند خون نرمال چند است؟

آزمایش قند خون بصورت ناشتا بعد از زمان ۱۰-۱۲ ساعت که چیزی نخورید و ننوشید انجام میشود. میزان نرمال قند خون در حالت ناشتا بین ۷۰-۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر در افراد سالم میباشد. نتیجه ی قند خون نرمال که بصورت تصادفی انجام میشود بین ۷۰ الی ۱۴۰ میباشد. پیش دیابت زمانی تشخیص داده میشود که دو آزمایش قند خون ناشتا میزان ۱۰۰ – ۱۲۵ میلی گرم بر دسی لیتر را نشان دهند و یا دو آزمایش بررسی قند خون در هر زمانی از روز میزان مساوی یا بیشتر از ۱۴۰ و کمتر از ۲۰۰ را نشان دهند. اگر ۲۰۰ را نشان دهند فرد مبتلا به دیابت است. میزان A1C در افراد نرمال کمتر از ۵٫۷ درصد و در افراد پیش دیابتی ۵٫۷-۶٫۴ درصد و در مبتلایان به دیابت بیشتر از ۶٫۵ درصد میباشد.

قند خون ناشتا

تفسیر آزمایش قند خون

تست قند خون ناشتا
نرمال۱۰۰ کمتر از
پیش دیابتی۱۰۰-۱۲۵
دیابتیا بالاتر ۱۲۶
تست قند خون لحظه ای یا تصادفی
نرمال۱۴۰ کمتر از
پیش دیابتی۱۴۰-۱۹۹
دیابت۲۰۰ بیشتر از
A1C
نرمال۵٫۷% کمتر از
پیش دیابتی۵٫۷-۶٫۴%
دیابتی۶٫۵% بیشتر ا

علایم دیابت چیست؟

علائم بیماری دیابت به این که قند خون شما چقدر بالاست بستگی دارد. بسیاری از مردم به خصوص افراد مستعد بیماری قند یا دارای دیابت نوع ۲ در ابتدا بدون علامت هستند اما در تیپ ۱ نشانه ها به سرعت ظاهر می شود بعضی از علائم و نشانه های دیابت نوع  ۱ و ۲ شامل:

 1. تشنگی
 2. تکرر ادرار
 3. گرسنگی شدید
 4. کاهش وزن قابل ملاحظه
 5. وجود کتون ها در ادرار (کتون: کتونها توسط عضلات و چربیهایی در حال از بین رفتن تولید شده زمانی که (عضلات و چربی) انسولین کافی در دسترس نداشته باشد).
 6. خستگی
 7. زود رنجی
 8. تاری دید
 9. طولانی شدن زمان بهبود زخمها
 10. عفونت های مکرر مثل لثه یا پوست و عفونت واژن

هر چند که دیابت نوع ۱ میتواند در هر سنی ایجاد شود ولی معمولاً در کودکی یا در دوران نوجوانی بروز میکند. دیابت نوع ۲ که نوع شایع هست در هر سنی میتواند بروز کند، اما در افراد بالای ۴۰ سال شیوع بیشتری دارد.

پیش دیابت یا پره دیابت چیست؟

افرادی که قند خون آنها از افراد نرمال بالاتر و از بیماران دیابتی پایین تر است، دچار حالت پیش دیابتی هستند. تحقیقات نشان میدهند که بیشتر این افراد در طی ۱۰ سال دیابت را بروز خواهند داد. اگر یکی از شرایط اختصاصی زیر را دارید برای آزمایش بررسی وضعیت پیش دیابتی اقدام نمایید:

 • اگر اضافه وزن دارید و سنتان بالای ۴۵ است
 • اگر اضافه وزن دارید و سنتان زیر ۴۵ بوده ولی برای یکی از حالت های زیر سابقه ی خانوادگی دارید:
 1. دیابت
 2. فشار خون بالا
 3. چربی خون بالا
 4. نژاد آمریکایی- آفریقایی بودن
 5. بومیان آمریکا
 6. نژاد اسپانیایی و آسیایی
 7. سابقه ی دیابت بارداری
 8. تولد نوزادی با وزن ۹ پوند معادل ۴۵۴ گرم یا بیشتر.

داروهای ضد دیابت

داروهای خوراکی دیابت همراه با ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب تجویز می شوند. برخی از این داروها در ترکیب با سایر داروها ویا با انسولین مصرف می شوند تا بهترین نتیجه را در کنترل قند خون اعمال کنند. این راهنما اطلاعات کلی درباره ی داروهای خوراکی دیابت ارائه می دهد. این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در رابطه با داروها بدست آورید. داروها را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید، سوالات ویژه و نگرانیهایتان را با پزشک درمیان بگذارید.

۱- سولفونیلورها Sulfonylureas

۱

این نوع از داروهای خوراکی دیابت از طریق تحریک پانکراس به ترشح انسولین گلوکز خون را کاهش می دهند.

۲- بیگوانیدها Biguanides

(®Metformin (Glucophage®, Glucophage XR®, Glumetza®, Fortamet®, Riomet

این داروها میزان گلوکز تولیدی توسط کبد را کاهش می دهد. این دارو همچنین نحوه ی عملکرد انسولین در بدن را بهبود می بخشد و سرعت تبدیل کربوهیدارت به قند را کاهش می دهد.

۳- Thiazolidinediones

۳

این داروها سبب ارتقا مسیر عملکردی انسولین می شوند که در طی آن انسولین نقش خود را از طریق کمک به ورود گلوکز به سلولهای ماهیچه ای، چربی و سلولهای کبد اعمال می کند.

۴- مهار کننده های آلفا گلوکوزیداز Alpha-glucosidase inhibitors

۴

این داروها گلوکز را از طریق به تاخیر انداختن شکستن کربوهیدراتها کاهش می دهند و جذب گلوکز در روده کوچک را کاهش می دهند. این داروها بعضی آنزیم ها را نیز از فعالیت باز می دارند تا پروسه ی هضم آنزیم ها کند شود.

۵- Meglitinide

۵

این داروها نیز گلوکز خون را از طریق تحریک پانکراس  برای ترشح انسولین افزایش می دهند.

۶-  DPP-4 inhibitors یا مهار کننده های DPP-4

۶این داروها سبب می شوند تا پانکراس انسولین بیشتری بعد از هر وعده ی غذایی  ترشح کند، همچنین گلوکز ترشح شده از کبد را نیز کاهش می دهند.

۷- SGLT2 inhibitors یا مهار کننده های SGLT2

۷

این نوع از داروهای خوراکی دیابت بر کلیه ها اثر کرده و قند اضافی را از بدن حذف می کنند.

۸- Bile acid sequestrant

۸

داروهای خوراکی دیابت ، کلسترول و قند خون را در بیماران دیابتی کاهش می دهند.

۹- آگونیست دوپامین  Dopamine agonist

۹این داروها مقدار گلوکز ترشحی بوسیله ی کبد را کاهش می دهند.

بهترین زمان ورزش برای دیابتی ها

ورزش را به آهستگی شروع کنید و به آرامی آن را افزایش دهید. هدفتان را ۳۰ دقیقه در پنج روز از هفته قرار دهید و یا به همان مقدار که پزشک توصیه میکند ورزش کنید. ۳۰ دقیقه را به سه قسمت ۱۰ دقیقه ای بعد از صرف سه وعده اصلی غذایی توصیه تقسیم کنید. افرادی با دیابت تیپ ۲ باید به انجام ورزش استقامتی ۳ روز در هفته ترغیب شوند.

نکات لازم برای حفظ سلامت در حین ورزش

– برای اینکه خطر افت قند خون کاهش یابد قبل از شروع ورزش قند خونتان را اندازه بگیرید، اگر بالای ۲۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر بود و کتون در قند خون وجود داشت فعالیتتان را تا زمانیکه سطح آن به زیر ۲۵۰ برسد به تاخیر بیندازید. اگر قند خونتاان زیر ۱۰۰ بود احتمالا شما نیاز به یک میان وعده قبل از شروع فعالیتتان دارید.

– بهترین زمان ورزش ۳۰ دقیقه الی یک ساعت بعد از خوردن وعده ی غذایی میباشد.

– پاهایتان را از نظر وجود تاول یا هرنوع زخم دیگری قبل و بعد از ورزش بررسی کنید.

– اگر داروی کاهش فشار خون مصرف میکنید یک چیز شیرین مانند قرص گلوکز یا شکلات را با خود همراه داشته باشید.

– ۵-۱۰ دقیقه برای گرم کردن و فاز آرام کردن بدن صرف کنید.

– قبل، بعد و در حین ورزش آب بخورید.

– سعی کنید در حین انجام ورزش با یک نفر همراه شوید.

– سطح قند خونتان را بعد از ورزش نیز بررسی کنید برای مثال برخی افراد قند خونشان بعد از ورزش تا ۲۴ ساعت پایین باقی میماند.

– کارت شناسایی دیابت را بهمراه داشته باشید.

دیابتی ها چه بخورند؟

محاسبه کربوهیدرات شامل مشخص کردن مقدار کربوهیدرات مناسب برای فرد در هر وعده غذایی  در کل روز است، در این رابطه خواندن برچسب مواد غذایی برای دانستن کل مقدار کربوهیدرات موجود میتواند کمک کننده باشد. برای مثال صبحانه ای شامل یک تکه نان تست با یک قاشق غذا خوری کره ی بادام زمینی، یک موز نصفه، و یک فنجان شیر مساوی با خوردن ۳ واحد کربوهیدرات یا خوردن ۴۵ گرم کربوهیدرات میباشد. ( ۱ وعده مساوی ۱۵ گرم کربوهیدرات میباشد.) متخصص تغذیه در محاسبه ی میزان کربوهیدرات مصرفی به شما کمک میکند و شما خواهید دانست در هر وعده ی غذایی چه مقدار کربوهیدرات باید مصرف کنید.

در هر زمانی که کربوهیدرات مصرف میکنید بیشترین اثر بر قند خون شما اعمال خواهد شد، در نتیجه به سهم غذایی کربوهیدرات در هر وعده توجه داشته باشید. بدنبال سبزیجات، میوه ها و غلات( نان و برشتوک حاوی غلات هستند و غلات بعنوان اجزای اصلی اینها عنوان میشود) غذاهایی مانند ماکارونی غنی شده، برنج قهوه ای، لوبیا ها باشید. میوه ها و سبزیجات تازه یا کنسروها و مواد فریز شده ی بدون شکر را استفاده کنید.

منابع: 

clevelandclinic

agamatrix

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فردوس جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير ملايي هستم از قشم دوست خانم قمات يادمه وقتي قشم بودي يكي دو بار همرا مريض امده بودم كاش بتوني حداقل ماه يكبار بياي قشم
  من ٤٨سالمه وقتي راه ميرم يا تو خونه ي كم خسته بشم قسمت پشتم ميسوزه عطش داره ديروز دكتر قشم رفتم نوار قلب و اكو گرفت گفت الحمدلله مشكلت از قلبت نيست دارو داد گفت استفاده كن باز مشکلی داشتي بيا در حين تست ورزش بايد نوار قلب بگيرم گفتم با شما مشورت كنم اين داروهاا مصرف كنم نكنم تشخيصش چطوره؟در ضمن من واريس دارم باهام جاق شده يا ورمه نميدونم خيلي سنگينه وقتي نشستم بزور بلند ميشم وصاف نمیتونم راه برم از رو زمين وغلظت خون خيلي بالاست شما چ دستور ميفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   داروهای خوبی تجویز شده نوار و اکو هم خوب است و خطری ندارد ولی یک تست ورزش بدهید یک بار
 • تصویر کاربر لقمان پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام
  قند خون مادرم همیشه بالای 250تا۳۵۰ است بااینکه شبانه روز ۸عدد قرص پایین آورنده قندخون مصرف میکند ولی همچان قند خون بسیار بالا است
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   باید یک متخصص غدد ببیند. ازمایش hba1c شان را انجام بدهید. شاید نیاز به شروع انسولین هم باشد
 • تصویر کاربر میرزایی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر من حدود یک ساله گهگاهی موردی در قفسه سینه بالای قلب گاهی سمت چپ گاهی هم سمت گلو بعضی وقتا هم انگار در کلیه چپ حس میکنم یه چیزی هست گاهی هم پشت شونه هام درد میکنه
  قند من ناشتا 108 هست 41 سالمه فشار خونم 11 و وزنم 75 و 170 سانتم هم قدم هست
  صبح ها هم خلت سفید دارم انگار پنبه قورت دادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر nazanin یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  باسلام.۲۴سالمه.۱۲ساله ک دیابت دارم .یک ماهی میشه بالای قفسه سینم خیلی سنگینه.سمت چپ بالای قلبم تیرمیکشع.لازمه یه چکاپ انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر ازاده چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه صمن سپاس از وقتی که میگذارید میخواستم بدونم از کجا متوجه بشیم که دچار ناراحتی های قلبی یا گرفتگی عروق هستیم . من زمان کار سریع یا استرس دچار تپش قلب میشم . البته چون دچار الرزی شدید و گاهی فصلها اسم میشم تنگی نفس گاهی اوقات دارم . ۴۵ ساله . با مشغله کاری زیاد
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   باید یک اکو و نوارقلب در قدم اول انجام بدهید
 • تصویر کاربر رادین چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام بیشتراز چهار ماه هست نفس عمیق یگان وقت ها گرفته نمیتوانم همش دوست دارم نفس عمیق بکشم و احساس میکنم یک چیزی نمیزاره ریه هام پر بشه اما این اتفاق به طور مداوم نیست یعنی هر از چندگاهی نفس عمیق نمیتونم بکشم ،ولی گاهی مواقعه نفسم بالا میاد مخصوصا زمانی که از خواب بلند میشم نفسم راحت میاد
  رفتم نزد داکتر مرا گفت برونشت داری دو نسخه دارو را که گرفتم فایده نکرد .بعداش نزد دیگر داکتر رفتم عکس ریه هام گرفت دید گفت هیچ مشکیلی ندارد .چند دارو داد گرفتم باز هم تغییرات نیامد .بعدی چند روزهم ناراحتی قلب پیدا کردم رفتم گراف گرفتم داکترگفت عصب قلبت یک کمی فکرکنم تاثیر استرس است . گفت یک کم تپش قلبت زیاد شده دارو برام سفارش داد دارو هام هم خلاص شد اما هنوز هم احساسی سختی میکنم در کشیدن نفس عمیق

  من خسس سینه ندارم - سینه هام چرک نمیده - سرفه خونی ندارم - خلط گلو هم ندارم...ولی گاهی که نفسم عمیق نمیتوانم بکشم لطفا یک راهنمایی کنید


  زمانی که حواسم نیست خوبم زمانی که بادوستامم و اگه حواسم نباشه مشکلی نیست...
  همه میگن از ریه هاته ولی من نه خسس سینه نه سرفه خشکو سخت نه خلط نه سرفه خونی هیچی ندارم
  من ۱۹ سال سن دارم قدم ۱74 وزنم 60
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   این علایمی که می دهید دقیقا علایم اضطراب و استرس است و به نظر نمی رسد خیلی جای نگرانی داشته باشد، توصیه ی من این است یک بار نزد متخصص روانپزشکی ویزیت شوید و دستورات ایشان را اجرا کنید
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من پارسال اکوی قلب انجام دادم و مشخص شد که نارسایی خفیف دریچه میترال و تریکوسپید دارم
  می‌خواستم ببینم باتوجه به اینکه یه سال از چکاپم گذشته نیازی نیس دوباره پیگیری کنم یا اقدامی انجام بدم؟
  ضمنا جدیدا توی قفسه سینه و پشتش احساس خواب رفتگی دارم و احساس گرگرفتگی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر در حد خفیف بوده که تا سه سال حداقل نیازی به هیچ کاری ندارد توصیه ی مناسب در مورد علایمتان این است که اینها احتمالا ببشتر منشا استرسی دارد ولی با این حال توصیه می شود حداقل یک بار تست ورزش کنید سن شما بعید است بیماری قلبی جدی باشد
 • تصویر کاربر آیدا دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلاوعرض ادب.29ساله با وزن طبیعی تیرویید نرمال کمخونی خفیف.گاهی مصرف پنتووپرانول.گاهی تنگی نفس و دردکناری سینه هاوتاکیکاردی بعدازراه رفتن طولانی یاایستادن طولانی،تپش درگلووکمی تنگی نفس وگرگرفتگی بعداز تغییروضعیت دارم،بیدارشدن باتنگی نفس وسنگینی سینه درطول شب که بادونفس عمیق مشکل رفع میشه(بین شام وخواب فاصله هست)بعدبیداری هم خشکی گلو دارم.زمان بیداری کامل هم تازمانی که درازکشم کمی تنگی نفس دارم، گاهی بعدبیدار شدن، ضربات محکم درگلو،سینه و پشت دارم.هولتر پارسال خیلی کم پک وتاکیکاردی سینوسی داشت،چندروز پیش توصیه به انجام هولتر مجدد شدکه فعلا امکانش نیس.اختلال حرکت دیواره و بالاتراز نرمال بودن سایز بطن چپ دراکوی چندروز پیش آیانیازبه پیگیری جدی دارد؟عده ای توصیه به پیگیری کردن ولی یکی از همکارانتون طبیعی دونستن اکو رو.هرشب تقریبا باتنگی نفس بیدارمیشم.چه کنم؟
  1. تصویر کاربر آیدا جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   خروپف در خواب ندارم.به پهلو هم میخوابم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام با توجه به RWMA
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   بله بهتره پیگیر باشین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر hossein جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با تشکر ازلطف و حوصله آقای دکتر که در این وضعیت برای پاسخ وقت میگذارند.
  پدر 78 ساله من که مدارک اکوی قلبش رو قبلا فرستاده بودم و دارای 10-15 درصد بود احساس درد و دلتنگی در بین ناف و جناق سینه داره که متناوب هست و کم و زیاد میشه و موقع خوردن غذا و یا نخوردن فرقی نداره. می خواستم بدونم آیا ممکنه به دلیل مشکلات داخلی دیگه ای بجز قلب باشه؟ در این صورت نیاز به چه آزمایش ها و تخصصی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله ممکنه

   به این شکل نمیشه نظر داد بیمار باید معاینه بشه

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، مردی ۳۹ ساله هستم از اهواز، در طی فرآیند طب صنعتی نوار قلب بنده ظاهرا نرمال نبوده و پس از آن اکو و اکوی تخصصی و عکس هسته ای انجام دادم، مدارک فوق به‌پیوست خدمتتان ارسال شده است،‌دکتر سیدیان قرص های لوزار ۲۵روزی یک عدد، کنکور ۵ روزی یک عدد و دیلتیازم ۶۰ نصف صبح و نصف شب رو تجویز کردند، لطفا نظرتون رو راجع به مشکل بنده و نوع و میزان مصرف دارویی که تجویز شده ،بفرمایید. ضمنا بنده فوتبال بازی میکنم و هیچ گونه درد یا تنگی نفس یا مشکل ظاهری دیگری ندارم ولی معمولا حداکثر اوقات فشار خون بالای ۱۳ تا حوالی ۱۵ دارم.متشکرم از حسن توجه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نوار مشکل داره

   اکو تغییرات جزیی داره

   و اسکن هم کمی ایسکمی داره

   تصمیم به نوع درمان دارویی یا غیر دارویی به علایم بستگی داره

   بهتره سی تی آنژیو کرونر هم شوید و از نظر احتمال وجود فشار خون هم بررسی شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر