هنگام حمله قلبی چه کنیم؟

حمله قلبی زمانی که جریان خون به قلب مسدود شود رخ می دهد که اغلب از چربی، کلسترول و دیگر مواد ، که به صورت یک پلاک در رگ است که تغذیه قلب (عروق کرونر) مسدود میکند . جریان خون می تواند توسط آسیب یا از بین بردن بخشی از عضله قلب قطع شود. یک حمله قلبی، سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند کشنده باشد، اما درمان به طور چشمگیری در طول سال ها باعث بهبود آن میشود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید تماس با ۱۱۵یا اورژانس پزشکی حیاتی است.

۱-درد شدید قفسه سینه که به پشت و بازو، فک و یا بالای شکم انتشار دارد.

۲-درد اغلب ماهیت فشاری دارد اما در برخی افراد احساس سوزش یا فشرده شدن قلب نیز وجود دارد.

۳-احساس تنگی نفس یا اشکال در نفس کشیدن

۴-تهوع و یا استفراغ

۵-تعریق سرد یا احساس سرما

۶-اضطرابعلایم حمله قلبی چیست؟

همه افرادی که حمله قلبی دارند علائم مشابه و یا همان شدت علائم ندارند . برخی از افراد درد خفیف دارند . دیگران درد شدید تری دارند. برخی از افراد هیچ نشانه ای ندارند، در حالی که برای دیگران، اولین نشانه ممکن است ایست ناگهانی قلبی باشد. با این حال، علائم و نشانه های شما بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای حمله قلبی شما وجود دارد.

برخی حملات قلبی به طور ناگهانی رخ میدهند، اما بسیاری از مردم برای ساعت ها ، روزو یا از یک هفته قبل نشانه ها و علائم هشدار دهنده دارند. اولین علامت هشدار دهنده ممکن است عود درد قفسه سینه (آنژین) باشد که توسط فعالیت شروع شده و با استراحت بهبود می یابد. آنژین توسط یک کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

حمله قلبی از وضعیتی که در آن قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود (ایست ناگهانی قلبی ، رخ می دهد که زمانی که یک اختلال الکتریکی عمل پمپاژ قلب شما را مختل کرده و باعث می شود جریان خون به بقیه اندام های شما متوقف شود) متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ارست قلبی شود، اما تنها عامل آن نیست.

هنگام سکته قلبی چه کنیم؟

اقدامات اولیه در سکته قلبی

۱- اگر شما حدس میزنیدکه یک حمله قلبی داشته اید، تردید نکنید. بلافاصله با ۱۱۵ و یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اگر شما به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید، کسی شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. اگر هیچ گزینه ی دیگری وجود ندارد به تنهایی رانندگی کنید . از آنجا که شرایط شما می تواند وخیم تر شود، رانندگی خودتان ، شما و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد.

۲- نیتروگلیسیرین مصرف کنید ، در صورتی که توسط یک پزشک به شما تجویز شده باشد. در حالی که در انتظار کمک های اورژانسی هستید آن را به عنوان دستورالعملی مصرف کنید.

۳- اگر توصیه شده آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در طول یک حمله قلبی می تواند آسیب قلبی با کمک به حفظ خون از لخته شدن را کاهش دهد.

۴- آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل کند، با این حال، آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک شما و یا خدمات اورژانس آن را به شما توصیه کنند. تماس با ۱۱۵ با مصرف آسپرین به تاخیر نیندازید. برای کمک اولیه با اورژانس تماس بگیرید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

اگر شما می بینید کسی دچار حمله قلبی شده چه کاری باید انجام دهید؟

اگرشما با کسی روبرو میشوید که هوشیاری ندارد، در ابتدا با کمک های اورژانس پزشکی تماس بگیرید. سپس CPR برای نگه داشتن جریان خون را آغاز کنید. فشار سخت و سریع بر روی قفسه سینه فرد – در حدود ۱۰۰ فشار در یک دقیقه. لازم نیست مسیر راه هوایی فرد را بررسی کنید و یا تنفس مصنوعی بدهید مگراینکه شما آموزش CPR دیده باشید.

جلوگیری از حمله قلبی در خانه

در حالت اول و در صورت هوشیاری بیمار:

در گام اول:

سعی نکنید خود را به اورژانس برسانید. با ۱۱۵ تماس بگیرید. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی خود تماس بگیرید. از آنها بخواهید که حتماً بیایند و در کنارتان باشند.

در گام دوم: 

اگر پزشک از قبل، برایتان داروی GNT تجویز کرده است، آن را مصرف کنید. GNT (گلیسیریل تری نیترات)، به سرعت، عروق کرونر را گشاد می کند. با این کار، اکسیژن رسانی به قلب افزایش پیدا کرده، و درد ناشی از آنژین قلبی کاهش می یابد. این دارو به صورت اسپری یا قرص، در دسترس است. GNT که به صورت زیر زبانی مصرف می شود، ۲ تا ۳ دقیقه طول می کشد تا اثر کند. (ممکن است باعث سردرد هم شود).

اگر اسپری یا قرص GNT، تأثیری نداشت، یک آسپرین ۳۰۰ میلی گرم (که از قبل، پزشک برایتان تجویز کرده است) را سریعاً مصرف کنید. آسپرین، سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهد. بنابراین در زمان حمله ی قلبی، از ایجاد لخته های بیشتر، جلوگیری می کند. آسپرین را خرد کنید یا بجوید، تا سریعتر توسط خون، جذب شود. فقط در صورت تجویز، ۳۰۰ میلی گرم آسپرین مصرف کنید.

در گام سوم:

درب ورودی خانه ی خود را باز کنید. سپس، در کنار دیوار یا مبلمان، به حالت Lazy W بنشینید (به این صورت که: ۱. در حالت نشسته، به چیزی تکیه دهید. ۲. پشت خود، یک بالش قرار دهید. ۳. زانوهای خود را بالا بیاورید و ترجیحاً زیر آنها، بالش یا چیزی مشابه آن را قرار دهید). استراحت کنید و از انجام هر کاری بپرهیزید.

در گام چهارم:

خود را گرم نگه دارید.
تا جایی که می توانید، آرامش خود را حفظ کنید.
زمانی که اورژانس رسید، پزشکان اورژانس، به سرعت درمان را شروع می کنند. آنها برای درمان حملات قلبی و احیای بیماران اورژانسی، آموزش دیده اند، و شما را به سرعت به بیمارستان منتقل می کنند. برای جلوگیری از آسیب جدی قلب، هر دقیقه، بسیار ارزشمند است.

🔔در حالت دوم و عدم هوشیاری بیمار:

اگر بیمار، بیهوش است، CPR را شروع کنید. اگر مطمئن هستید که بیمار شما، به علت حمله ی قلبی بیهوش شده است، به پزشک اورژانس یا فوریت های پزشکی اطلاع دهید و از آنها کمک بگیرید. آنها ممکن است از شما بخواهند که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. اگر در زمینه ی CRP آموزش ندیده اید، پزشکان توصیه می کنند که تنفس دهان به دهان را انجام ندهید و فقط عملیات فشار دادن قفسه سینه را (حدود ۱۰۰ بار در دقیقه) انجام دهید. پزشک اورژانس می تواند تا زمان رسیدن کمک، شما را راهنمایی کند.

اگر دستگاه شوک الکتریکی خارجی خودکار (AED) در دسترستان است و بیمار، بیهوش شده، دستگاه را تنظیم کنید و عملیات احیا را شروع کنید. (دستگاه را وصل کنید. پس از ارزیابی وضعیت بیمار، دستورالعمل های ارائه شده توسط AED را دنبال کنید).

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۲۷ ساله هستم چند روز در میون پشت قفسه سینم تیر میکشه درد میگیره بعضی وقتا به قلبم و گاهی به سمت راست قفسه سینه میزنه نفسم میگیره از سوزش درد بعداز چند دقیقه اروم میشه نوار قلب و سیتی بیمارستان قلب رفتم چیزی نشون نداد چه باید بکنم روماتیسم مفصلی هم دارم دارو مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   اینها بیشتر علایم عضلانی است ربطی به قلب ندارد یک متخصص داخلی ببیند
 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام پدر من ۷۳ سال هستن ۵ ماه عمل قلب باز سه رگ پیوند شدن
  قند کمی دارن ملیجنت مصرف میکنن
  قرص فشار کونکور و دیلتیازم مصرف میشه
  الان زیر بغل سمت راست حالت سوزش داره ده روز هست
  چه کار کنیم بفهمیم از چه چیزی میتونه باشه؟
  آیا از قلب هست؟ آیا آزمایش خاصی بدیم مشخص بشه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرند هر چند سمت راست معمولا علایم قلبی نیست و خیلی جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام
  چهار روز است درد شدید در بازوی سمت چپ وسمت چپ بالای قفسه سینه همچنین دقیقا همین ناحیه در پشت مثل سوراخ شدن را دارم از دیشب درد گردن و بیحسی گوش سمت چپ هم اضافه شده است گاهی هم احساس میکنم مغزم کوچک شده و هوا دارد و معده ام خالی و اساس دلشوره و تهوع دارم بیشتر این مشکلات میایند و میروند فقط درد سمت چپ سینه جلو و پشت و درد بازد پایدار است
  در صورت امکان راهنماییم کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرید اگر سالم بود مسایل گوارشی را چک کنید می توانید پنتاپرازول هم بخورید
 • تصویر کاربر پگاه جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر من سی سالم هست چند روز پیش در هوای سرد مشغول انجام فعالیت ورزشی بودم که دچار سوزش در امتداد یک خط عمودی به طول 5 سانتی متر از بالای قفسه سینه تا زیر گلو شدم که بعد مدت خیلی کوتاهی رفع شد
  جناب دکتر این نوع سوزش می تواند منشا قلبی داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   اجتمالش کم است یک نوارقلب بگیرید محض اطمینان
  2. تصویر کاربر پگاه جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   جناب دکتر دو هفته پیش چکاپ کامل انجام دادم اکو و نوارقلب و تست ورزش مشکلی نبود تست مجدد لازم است؟
  3. تصویر کاربر پگاه جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   جناب دکتر دو هفته پیش چکاپ کامل انجام دادم اکو و نوارقلب و تست ورزش مشکلی نبود تست مجدد لازم است؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   اگر بررسی هایتان سالم بوده خیالتان راحت مورد خطرناکی از نظر قلبی نیست
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   اگر بررسی هایتان سالم بوده خیالتان راحت مورد خطرناکی از نظر قلبی نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. بنده هر چند روز یکبار قلبم تیر میکشد و با این قضیه چند سالی هست که درگیر هستم. چند بار به دکتر هم مراجعه کردم یه بی نظمی هایی تو قلبم دیده میشه اما میگن مشکل خاصی نداری. وقتی روی سمت چپ بدنم میخوابم این احساس درگیری قلبی در من بیشتر است. مشکل اضطرابی هم دارم. یه ماه پیش به کرونا هم مبتلا شدم. شنیدم کرونا قلب رو هم در گیر میکنه.لطف کنید راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   احتمالا مشکل مهمی نباشد ولی یک بار اکو و تست ورزش بدهید تا خیالتان راحت شود
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر... من حدود یک سالی هست که بعد از فوت ناگهانی بردارم دچار اضطراب شدم و با آمدن کرونا اضطرابم شدیدتر شد و ارادت علائمی مثل هری ریختن دل داشتم که منو نگران کرد و همش فکر میکردم ناراحتی قلبی دارم....چون برادرم هم بخاطر اسکمی و ایست قلبی فوت کرد...به متخصص قلب مراجعه کردم اکو و تست ورزش دادم و دکتر گفتن که قلبت مشکلی نداره و رگها کاملا بازه و مشکل از اضطرابه و داروهای آنژیپول تجویز کردن و نوتریپتیلین ده و کلرودیاسپوکساید پنج
  یک ماه مصرف کردم شرایطم بهتر شد دیگه هری ریختن قلب رو خیلی کم تجربه میکنم اما جدیدا گاهی احساس سوزش یا تپش کمی دارم در طول روز یا شب که باعث میشه شکمم دچار نفخ بشه یا باد بکنه...مثلا گاهی که در حالت خوابیده هستم و بلند میشم این اتفاق میفته...گاهی هم در حالت عادی...کلا باز این موضوع من رو نگران کرده....همیشه فکر میکنم نکنه از اضطراب نیست و مشکل دیگه ای دارم...ولی خب اضطراب قطعا در من وجود داره تا این حد که الان که این سوال رو دارم میپرسم دچار اضطرابم و از جوابش میترسم...ولی خب در کل این حالت ها موقعی که بیرون هستم و به کاری مشغولم خیلی کمتر پیش میاد...الان بخاطر کرونا چون بیشتر در منزل هستم خیلی تجربه میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   این علایم نشانه های اضطراب و حملات پنیک هستند یک بار نزد روانپزشک ویزیت شوید
 • تصویر کاربر مرسانا پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر من اکوی قلب امروز دادم چون قلبم موقع ناراحتی کمی درد میکردوهمش استرس دارم الان از پله هم می رم بالا احساس میکنم نفس کم میارم بعد خواستم بگم چه مشکلی میتونم داشته باشم دکتر قلب هم رفتم میگه کمی لخته خون در دریچه قلبت دیده شده ۲۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   عکس گزارش اکو را بفرستید
 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود من چند سال پیش سکته قلبی داشتم الان اکو دادم عبارت
  small PE(8mm anterior to RV ,5 mm posterior to LV ) نوشته لطف کنید بفرمایید معنیش چیه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   یعنی مقدار خیلی اندکی مایع دور قلبتان جمع شده که در این میزانی که ذکر کرده اند ناچیز است و نیاز به هیچ کار خاصی ندارد
 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام.3.4 روزه که کتف چپم درد خیلی شدیدی داره به قسمت جلوی سینه م زده وقتی دولا میشم خیلی شدید تیر میکشه ازچی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام معاینه کتف باید انجام بشه ممکنه مشکل عصبی و عضلانی یا ارتوپدی باشه در نهایت بررسی قلبی
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  باسلام خانمم شدیدا قلبش درد میکنه دکتر قلب هم رفتیم گفتش دریچه قلبت یکطرفش خوب بسته نمیشه گاهی شبها حالش خیلی بد میشه ودرد قلب داره به دست چپش نمیزنه بیشتر شبها اینجوری میشه عفونت ریه داره وقتی قرص سفیکسیم۴۰۰میخوره بیشتر قلبش درد میگیره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام درد قفسه سینه علت های بسیار متنوعی داره حتما باید بیمار و مدارک دیده شوند تا اولاً منشاء درد مشخص شود ثانیاً در مورد درمان اظهار نظر شود

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر