درمان گیاهی قند عصبی یا دیابت عصبی چیست؟

در واقع توضیح علمی برای قند عصبی یا دیابت عصبی وجود ندارد و تنها کلمه ای است که در بین مردم رایج شده است. وقتی قند خون یک فرد، حداقل دو بار در حالت ناشتا از ۱۲۶ بالاتر رود یا بعد از خوردن غذا از ۲۰۰ بالاتر رود به دیابت مبتلاست.

هم افراد دیابتی و هم افراد سالم زمانی که تحت تاثیر فشارهای عصبی قرار می گیرند، قند خونشان بالا می رود و وقتی آرام می شوند، اندکی بهبود پیدا می کنند. علت این موضوع هورمون های استرس از جمله آدرنالین و نورآدرنالین است که هنگام تنش عصبی وارد خون می شوند. همچنین هورمون های دیگری مثل گلوکاگون، هورمون رشد و کورتیزول نیز ترشح می شوند که آن ها نیز موجب افزایش قند می شوند.

دیابت عصبیاین هورمون ها قند خون را از ذخایر بدن آزاد می کنند و با ایجاد مقاومت نسبت به انسولین، جلوی مصرف قند از سوی سلول های بدن را می گیرند تا این قند به مصرف مغز درآید و تنش عصبی را رد کند.

بیماران دیابتی حین استرس دچار قند خون خیلی بالا می شوند. گاهی هم فرد دچار دیابت مخفی است، ولی حین استرس قند خونش بالا می رود و تازه متوجه بیماری خود می شود. عوام به این حالت قند عصبی می گویند. البته پس از استرس، بیمار دوباره قند خون طبیعی پیدا می کند، اما در بیشتر این موارد بیمار دچار دیابت شده یا بزودی مبتلا خواهد شد.

در این موارد باید دیابت درمان شود، زیرا انواع استرس ها در زندگی روزمره وجود دارند و این افراد مکرر دچار بالا رفتن قند خون می شوند و نیازمند درمان قند عصبی هستند.

درمان گیاهی قند عصبی

درمان دیابت عصبی۱. درمان قند عصبی با دارچین

دارچین قند خون را کاهش نمی دهد، بلکه هموگلوبین AC1 را کاهش می‌دهد. در هر صورت، مصرف دارچین به همراه غذا باعث کاهش التهاب، کاهش کلسترول، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن می‌شود. البته با پختن دارچین فواید آن خنثی می‌ شود.

۲. درمان قند عصبی با رازیانه

دانه ی رازیانه عطری قوی‌ دارد و دم‌نوش رازیانه برای نفخ نوزادان فوق‌العاده است. هم سبزی و هم دانه‌ی آن شامل ترکیباتی شیمیایی هستند که با قند عصبی مبارزه می‌کنند. آنتول، یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه است که مانع از عوامل التهابی در بدن می‌شود و با سرطان مبارزه می‌کند. جویدن دانه‌های رازیانه بعد از هر وعده‌ی غذایی برای تمیز نمودن دندان در هند مرسوم است. اگر عطر و طعم داروی سرفه را دوست دارید، بدانید که رازیانه نیز سرکوب‌کننده‌ی خوبی برای سرفه است.

۳. درمان دیابت عصبی با سیر

سیر برای قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. سیر خاصیت ضدالتهابی دارد و سرکوب کننده‌‌ی قند عصبی است. اما سیر می‌تواند از جهات دیگر هم موثر باشد از جمله: قند خون و چربی، همچنین پروتئین واکنش‌پذیر C و التهاب، را کاهش می دهد.

۴. درمان قند عصبی با نعناع

نعناع شامل آنتی اکسیدان‌های طبیعی‎ ‎ضد دیابت ‎‎، بیماری ‏قلبی، پیری و‎ ‎سرطان‎ ‎می باشد. طعم فوق‌العاده‌ای به چای می‌دهد. نعناع عضلات نزدیک معده و مری را آرام می‌کند . افراد مبتلا به رفلاکس معده باید از نعناع دوری کنند. اما برای سایرین یک ‏نوشیدنی خوش طعم است که به گوارش کمک می‌کند‎.

۵. درمان دیابت عصبی با رزماری

رُزماری تقویت‌ کننده‌ ی قلب است. ‏فعال‌ترین ماده‌ی شیمیایی رزماری، کارنوسل است که باعث‎ ‎کاهش استرس‎ ‎اکسیداتیو ‏می‌شود. در نتیجه برای مبارزه با التهاب و سرطان موثر است. نحوه ‌ی دستیابی به خواص رزماری از طریق طبخ آن به ویژه در ‏تهیه‌ی گوشت، خورشت، سیب زمینی سرخ کرده است. یا با دم نمودن یک چای رزماری، آرامش را تجربه و قند عصبی را کنترل کنید‎.

۶. درمان قند خون عصبی با آویشن

آویشن شامل ۷۵ نوع ماده‌ی گیاهی شیمیایی ضد دیابتی است و عطر بی نظیری دارد. آویشن از سایتوکاین‌ های مبارز با التهاب است و به سلول‌های ایمنی خاصی به نام ماکروفاژها، در ترشح عواملی ضد التهابی کمک می‌کند‎.

۷. درمان دیابت عصبی با زردچوبه

زردچوبه، ریشه‌ی زردِ محبوب در غذاهای هندی است که پای ثابت ادویه‌ی کاری است. ‏احتمالا بهترین داروی گیاهی یا ادویه برای پیشگیری از سرطان همین زردچوبه است. زردچوبه برای مبتلایان به قند عصبی بسیار مفید ‏است چرا که خاصیت های ضدالتهابی، ضدپیری، آنتی‌اکسیدانی، ضد تصلب شرائین، ‏محافظت کنندگی از قلب، کاهش‌دهنده‌ی وزن و عملکرد ضد عفونی‌کنندگی را دارد.

توصیه هایی مهم به افراد دیابتی

درمان دارویی قند خون عصبی چیست؟

# سولفونیل اوره

سولفونیل اوره با تحریک آزاد شدن انسولین از سلول های بتا پانکراس باعث پایین آمدن قند خون می شوند و در کنترل قند خون ناشتا بسیار مؤثرند و از این رو باعث خطر کاهش قند خون یا هایپوگلیسمی و کنترل قند عصبی می شود.

داروهایی که در این دسته قرار می گیرد شامل کلروپروپامید ، گلی مپیراید، گلی پی زاید ، گلی براید ، تولازامید ، تولبوتامید است.

# بی گوانید

متفورمین تنها داروی این دسته است. متفورمین مقاومت بدن به انسولین را کاهش می دهد و همچنین تولید گلوکز توسط کبد را مهار می کند. متفورمین جذب گلوکز را در دستگاه گوارش کاهش می دهد.

# تیازولیدین دیون

داروهای این دسته مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می دهند که عبارتند از: پیوگلیتازون و روزیگلیتازون

# مگلیتینایدها

داروهای این دسته شبیه سولفونیل اوره می باشند و باعث ترشح انسولین از پانکراس می شوند. آن ها کوتاه اثر هستند اما باعث خطر کاهش قندخون نمی شوند. داروهای این دسته شامل رپاگلیناید و ناتگلیناید است.

# مهار کننده ی آلفا گلوکوزیداز

داروهای این دسته جذب گلوکز موجود در مواد غذایی را در دستگاه گوارش به تاخیر می اندازد. این داروها برای کاهش قند خون بعد از غذا استفاده می شوند و شامل آکاربوز و میگلیتول می باشند .

# مهارکننده ی دی پپتیدیل پپتیداز

این دسته دارویی جدیداً توسط FDA تایید شده است و در حال حاضر تنها داروی سیتاگلیپتین یا جوانیا در این دسته قرار می گیرد. این دارو با مهار آنزیم ۴-DPP باعث ترشح انسولین در یک مدت طولانی بعد از غذا می شود و در نتیجه قندخون پایین می آید.

# انسولین

همه ی افرادی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دو انسولین مصرف می کنند. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر، کوتاه اثر ، متوسط اثر ، طولانی اثر و ترکیبی است.

# سیتاگلیپتین یا زیپتین

داروی سیتاگلیپتین با نام تجاری زیپتین برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود. داروی جدید زیپتین به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی شود، برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.

برای آشنایی کامل با داروی زیپتین کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزیز چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر ،چند هفته ای هست که در دست چپم درد احساس میکنم، درد قطع و وصل میشه ولی به اندام های دیگه سرایت نمیکنه،از بازو تا انگشتان دستم درد میگیره، ۴۲ ساله و مرد هستم، آزمایش و نوار قلبم مشکلی نداشته، درد خودبخود کاهش پیدا میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام تست ورزش انجام بشه
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سه ماه است که هرکاری میکنم قندم پایین نمی آیدداروهای گیاهی وشیمیایی مصرف کردم ولی تاثیری نداشت لطفا راهنمایی فرماییدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   باید یک متخصص غدد ببیند شاید تزریق انسولین لازم باشد
 • تصویر کاربر صادقپور سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام من هفته پیش آزمایش دادم تریگلیسریدم ۴۶۰ چطور درمان کنم درضمن دوماه پیش ۲۰۰ بود کم خونی هم دارم تو این دوماه زینک و ویتامین دی و اهن منیزیم هم مصرف کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   روزوواستاتین 20 را سه ماه بخورید و مجدد ازمایش بدهید
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام من اکو قلب و تست ورزش و نوار قلب انجام دادم.دکتر فرمودن که فشار ریه هام بالاست .میشه بگید باید چیکار کنم.تنگی نفس دارم.پشت گردنم درد میکنه.شبها خیلی سرفه میکنم .سی سالمه
  باید چه مواد غذایی بخورم.ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   این علایم شما با این فشار ریه گه در حد متوسط است توجیه نمی شود یک بار هم متخصص ریه ببینند و اگر لازم شد سی تی اسکن یا تست تنفس بگیرند فعلن داروی خاصی از نظر قلبی لازم نیست
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خدمت جناب آقای دکتر نجفی.
  امیر هستم از خراسان شمالی شهرستان بجنورد
  بنده مادری دارم حدودا 25سال هستش که مبتلا به دیابت نوع 2 هستش و حدودا 10 سال پیش هم سکته مغزی کردند. در این چند روز گذشته بسیار قندخون نامنظم شده ناشتا قبلا بین 100 الی 140 بوده ولی الان 250 تا 300 هم میاد و در طول روز تا 450 هم میره انواع داروها هم مصرف میکنه انسولین هم از نوع مدادی مصرف میکنه صبح ناشتا از نوع انسولین مدادی نارنجی 7واحد و نوع خاکستری 15 واحد شب هم نارنجی 8 واحد و خاکستری 15واحد باید چکار کنیم که قند خون مادرم مانند یک ماه گذشته برگرده ضمنارژیم غذایی هم کاملا رعایت می‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   این افزایش ناگهانی قند حتمن علتی دارد، داروها را سر موقع استفاده کرده اند؟ رژیم غذایی تغییری نکرده؟ داروی جدیدی برایشان تجویز نشده؟ عفونتی یا مشکل جدیدی برایشان پیش نیامده؟
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام من چند روزیه که فقط موقع راه رفتن بالای ده دقیقه پشت بدنم پشت قلب تقریبا
  درد میکنه
  علتش چی میتونه باشه
  هیچ علائم دیگه ای مثل نفس تنگی یا احساس ضعف و... هم ندارم
  ممکنه از قلب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر با ااه رفتن تشديد ميشه احتنال قلبي بودن هست و بررسي لازمه
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من 19 سالمه 2 سالی هست که مثلا پله رو تن میرم بالا یا بارفیکس میرم تپش قلب میگیرم،دوماه پیش نوار قلب گرفتم گفت که نرماله فقط چون استرسی هستی تپش قلبت بعضی وقتا بالا میزنه ، توی آزمایش هم گفت که کم خون نیستم تروئید هم مشکلی نداره اما میکروب معده دارم هفته بعدش هم بخاطر سرفه و تنگی نفس رفتم دکتر سی تی اسکن نوشت که گفتن ریه هات عفونت داره،توی گزارش سی تی اسکن نوشته بودن آسم و برونشیت،الان یه ماهی هست که قفسه سینم سمت چپ زیر سینه درد میکنه و پشت کمرم هم درد میکنه درد به دست چپم میزنه، یک هفته دردی ندارم عادیه و یه هفته باز این دردو دارم و این درد دائم هستش جوری نیست که آروم بشه باز شرو بشه دائم هستش
  اگه میشه راهنماییم کنید بخاطر عفونت ریم میترسم به مطب برم بخاطر ویروس کرونا
  میخواسم بدونم علت این درد چیه بخاطر معده، ریه یا مشکل قلبیه ممنون

  اینم بگم به شدت استرسی هستم و دچار افسردگی
  ممنون میشم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ممكنه معده باشه ولي اگر با راه رفتن تشديد ميشه بررسي بيشتر لازمه
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر.
  جناب دکتر من مدتی احساس می کنم که یه وقتهایی در روز پیش میاد که ضربان قلبم نرمال نیست و اون تپش غیر نرمال رو کاملا حس می کنم. دیشب هم با تپش قلب و عرق سرد از خواب بیدار شدم و در طول روز همین احساس رو داشتم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکن است اضطراب یا اریتمی داشته باشید

   پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید اگر بهتر نشدید بعدا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام دختر3ساله آید دارم که حدود2ماهه به دیابت مبتلا درهفته قبل ازروح علائم بیماری بحث وجدی درخانواده بودوپدرش هم حدودی ماهی میشد برای شغلش فقط آخرتی ها بودبهنظرشمااین نوعی دیابت عصبی هست ویک هفته بعداز فهمیدن ازروش طب سنتی برای مداواش کمک گرفتیم آزادراه درستی انتخاب کردیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر

   باید فوراً به پزشک مراجعه کنید

   بدون انسولین خطر مرگ وجود داره

 • تصویر کاربر مهری یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر من سطح کلسترول ال دی ال و تری گلیسیریدم نرمال است.ولی اچ دی ال پایین. که نسبتشون در رده های ریسک هست،با توجه به اینکه ما سابقه سکته قلبی در خانواده داریم آیا من میتوانم کاری برای پیشگیری انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   وررش رژیم غذایی سالم

   کاهش وزن

   میتونید امگا ۳ هم مصرف کنید و بعد از ۶ ماه ازمایشات رو تکرار کنید

درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر