درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب بنده ۲ماه عمل بنتال انجام دادم تعویض دریچه و رگ آئورت ولی امروز یکم کار زیاد کردم قلبم سوزش و درد داشت میخواستم بدونم طبیعیه یا فشار به قلب اومده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه مراجعا کنید

 • تصویر کاربر roz یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید چند روزی میشه تپش قلب دردقفسه سینه داشتم مراجعه کردم بعد از اکو و نوار قلب تشخیص افتادگی خفیف دریچه میترال دادن و گفتن پروپنرول10 مصرف کنم ef=55%بود میخواستم بدونم آیا خوردن قرص کافیه و اینکه ممکنه با توجه به efپیشرفت داشته باش راه حلی برای بالا رفتن efوجود داره اضطرابم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   افتادگی خفیف جیز مهمی نیست و عارضه ای نداره و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید دوتاازرگهای اصلی ام مسدودشده بودکه دردومرحله با گذاشتن استنت بازشد، ازاخرین استنتم دوهفته میگذره، وبعضی اوقات دچار درد خفیف میشم که ممکنه یکروز طول بکشه، ضمن اینکه درطی یکماه گذشته روزی 2تاپلاویکس میخوردم که بانظرپزشکم 5روزه که پلاویکس وبه روزی یک عددکاهش دادم، ایااین در طبیعی است یاخیر؟ واگه طببعی ممکنه تاچه مدت این دردهاروداشته باشم؟ضمنا47سالمه ووزنمم هم متعادل، ممنونم از راهنماییتون،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید دید درد قلبی هست یا غیر قلبی

   باید جهت معاینه به پزشکتون مراجعه کید

   گا۶ی این دردها گوارشی یا اضطرابیه

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جوانب هستم ۲۳ ساله گاهی وقتا درد خفیفی تو ناحیه سمت چپ قفسه سینه احساس میکنم از ریه عکس گرفتم گفتن مشکل نداره نوار قلب و تست ورزش هم دادن باز مشکل نداشته .به نظره شما آیا ممکنه مشکل قلبی باشه یا حتما باید اکو انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر

   احتمالا مشکل اصطرابی دارید

 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من حدود دو هفته هست که قفسه سینه ام درد می‌کند موقع استراحت علائم شدیدی نداره ولی وقتی ورزش یا پیاده روی میکنم اوج میگیره اگر مدتی سرپا بایستم هم عرق سرد وتنگی نفس میگیرم میخواستم بدونم که آیا این ممکنه از قلب باشه و چه پیگیری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام.بله با احتمال بالا

   باید فورا به متخصص قلب مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر پریسا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ببخشید در ارتباط با سوال قبلم من 19 سالمه وسابقه بیماری قلبی در خانواده نداریم ولی قبلا مشکل معده داشتم و به من گفتند که این مشکلات اخیر به خاطر فشار آوردن معده به قلبه ولیاین درد مکرر و آزار دهنده شده لطفا راهنمایی کنید
   هنوز هم به نظرتون ممکن است از قلب باشد؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   به هر حال باید مراجعه کنید و اکو و تست ورزش شوید

   میتونه قلبی باشه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر