درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسلم شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من سی ساله هستم تقریبا یک سال پیش دچار سکته قلبی شدم بعضی وقتا دردهایی از قسمتهای مختلف قلبم احساس میکنم از سمت چپ،پایین و بالای قلبم...وقرص های پلاویکس۷۵،قرص چربی ۴۰،آسپرین۸۰ وبیزوپرولول۲.۵ استفاده میکنم...آیا این دردها عادی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   تست ورزش انجام دهید و اکر تست نرمال باشه ممکنه اضطرابی باشه

 • تصویر کاربر نعمت شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانم 30ساله هستم دیروز موقع اوردن فرش تا طبقه 4دچار مشکل شدم از دیروز انگار یه سنگ بزرگ روی سینه ام در حد خفگی حس میکنم قلبم تو گلوم میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه درد قلبی باشه

   بهتره فورا به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده53سال دارم ودوهفته قبل دچارMIشدم ودریک رگ قلبم استنت گذاشته شدEF اکو بین 35تا40 رانشون میده ازداروهایی که تجویزشده نیتروکانتین 2/6رامصرف می کنم سردردشدیدی می گیرم وقرص کنکور2/5هم فشارخونم را پایین می آورددرحالی که فشاربالانداشته وندارم فشارم 12روی 8است.آیا میتوانم ایندوراقطع کنم؟باتشکرازجنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   نیتروکانتین رو میتونید قطع کنید

   دوز کونکور رو نصف کنید و قطع نکنید

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده دو ساله مشکل تپش قلب و برگشت غذا به مری دارم و دکترا میگن قلبت سالمه و مشکل از معدته،اقای دکتر بنده دو روزه دقیقا روی قلبم ینی چند سانت به سمت چپ از جناغ سینم درد خیلی بدی میکنه و قطع میشه و بعد از دقایقی دوباره درد میگیره و همینطور ادامه داره و همزمان دست چپم و دقیقا همون نقطه پشت کمرم درد میگیره و فقط جمع میشم یگوشه از درد به خودم میپیچم،یکم میگذره درد محو میشه و باز شروع میکنه لحظه ای درد میگیره سینه و کمرم،اقای دکتر این مشکل از قلبه یا معده؟تقریبا دو ماه پیش اکو دادم کمی افتادگی دریچه تشخیص داده شد که گفتن مشکلی نداره ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای تعیین علت واقعی درد بدون معاینه نمیشه اطهار نظر کرد

   ولی اکثرا این نوع دردها ناشی از اضطرابه

  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر اخیرا تیر کشیدن کم شده اما ضربانم انگار تند اما ضعیف شده و احساس میکنم همین الان قراره قلبم بایسته و نزنه پیش هر دکتری میرم نمیفهمه چمه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   احتمالا مشکل اصطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی مجدد ومعاینه مراجعا کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر. پدر من 64 ساله هستن. دو هفته پیش سکته کردن و ابتدا در اورژانس آمپول ضد انعقاد تزریق شد و بعد در آی سی یو یکباره ضریان و فشار بالا رفت و بیهوش شد و آنژیو گرافی فرستادن و یک رگ از سه رگ رو با استنت باز کردن بعد دو ساعت! با ونتیتاتور بیرون آوردن که بعد چند ساعت جدا کردن. EF رو 36 زده بودن که در گزارش اسکن قلب 26 اعلام کردن. دکتر خودش ترخیص کردن ایشون رو.الان ضربان شکمی داره و امروز فشارش بالارفتن یه هو که البته استرس و ترسم داشت. درد نداره. گاهی تنگ نفس میشه فشارشم معمولا پایینه. قرصاش کنکور. نیتروگلیسیرین. فروزماید پنتو پرازول. زیلت. و روپیکسون.
  جراح نوبت جراحی داد. ولی دکترش ترخیص کرد گفت برو تا دو سه ماه دیگه. هممون استرس داریم دکتر بهترین راه کار چیه. راستی دیابت هم دارن که با انسولین جدیدا تحت کنترله. دلیل ضربان شکمیش چیه دکتر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر دهد

   باید سونو شکمی شوند

   در ضمن برای استرس به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر