درمان سکته قلبی خفیف

درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچار سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۸ سال دارم و ۲ روزه که درد در قلب و بازوی چپ دارم و قسمت بالای قلبم گز گز میکنه شب ها که استراحت میکنم اصلا علائمی ندارم سابقه بیماری روان تنی و استرس و اضطراب هم دارم و داروهای اعصاب و روان مصرف میکنم ممکنه سکته باشه !؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام درد قلبی نیست
  2. تصویر کاربر سحر سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس لازم نیست اکو یا نوار قلب بگیرم!؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من 5 روز که تقریبا یکسره احساس درد در ناحیه سمت چپ قفسه سینم دارم گاهی دچار تنگی نفسم میشم.یکبارهم عرق سرد شدید داشتم.و دو سه بارهم سرگیجه داشتم و چشمام سیاهی رفت علتش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام از نظر قلبی ویزیت بشین
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام..من مردی ۳۶ ساله هستم...۲ سال قبل با حمله پنیک ازخواب بیدار شدم و حدود دوسال هست به صورت نامنظم و خیلی کم البته با نظر پزشک از قرص آلپروزالام و پاروکستین ۲۰ استفاده می کنم...هر از گاهی احساس تیر کشیدن و قلب دارم...دو سال پیش اکو و تست ورزش دادم و دکتر گفتند سالم هستم بعد از دو سال مجدداً اکو و تست ورزش دادم و نتیجه را خدمتتان ارسال کردم. دکتر گفتند گرفتگی جزئی در رگ ها می باشد که برای این سن طبیعی است و گفتند برای مدت چهار ماه فعلاً پروپرانول ۲۰ دوبار در روز و قرص آتورواستاتین ۴۰ یک بار در شب مصرف کنم با توجه به اینکه پدر و مادرم هم سابقه بیماری قلبی و تنگی عروق دارند با توجه به این عکس ها و موارد، قلب من در چه وضعیتی می باشد و به خوردن قرصها ادامه دهم؟.....با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اکو و سایر بررسی ها سالم است علایم شما قلبی نیستند و بیشتر اضطرابی دارند
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   بسیار ممنون بابت پاسخگویی:::پروپرانول ۲۰ دوبار در روز و قرص آتورواستاتین ۴۰(شبی یکبار) را که دکتر گفتند بخورم ادامه بدهم یا خیر؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ادامه دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وزیری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام.اقایی ۴۷ ساله هستم.درد و سوزش در ناحیه سینه دارم.زود خسته میشوم.انژیو مشکلی نداشت و اکو تخصصی هم نیاز به جراحی ندارد.داروی فوروزماید و ژستپریل و اکپید داکتو مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ازمایش تیرویید و کم خونی بدهید اگر بررسی های قلبی سالم بوده یعنی از نظر قلبی نیاز به اقدام بیشتری نیست
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند سال اعتیاد به هرویین از طریق سرنگ به روش وریدی داشتم ودارم الان ۳روزه مصرف نکردم وتمایل به ترک دارم الان یه مدته در پهلوی چپ نزدیک به زیر بغلم احساس درد دارم وامروز هم قسمت چپم ازپشت نزدیک به ستون فقرات حالت گرفتگی برام پیش میاد
  خیلی از سکته های قلبی میترسم لطفا راهنمایی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   اینها خیلی علایم بیماری قلبس نیستند و با دردهای ترک همخوانی دارند ولی اگر شدید شدند یک نوارقلب بگیرید
  2. تصویر کاربر کاوه چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسحاق یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید وقتی سکس میکنم موقع ارضاع شدن نفسم میگیره و حالت تهوع وضعف شدید بهم دست میده وحالت خفگی شدید بهم دست میده وسرگیجه شدید آسم آلرژی شدید هم دارم
  1. تصویر کاربر اسحاق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   جوابی برای سوالم داده نشد آقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   این مشکل ممکن است ناشی از تشدید اسم شما باشد ولی برای برای بررسی قلبی نیاز است یک اکو و نوارقلب بگیرید، خیلی شایع نیست ولی در برخی موارد اولین تظاهرات بیماری های قلبی به این شکل است، یک بررسی بشوید بهتر است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام من چند روزه درد قلب و درد بازوی چپ دارم پدر نامزدم فوت شدن ۵ روزه .. ۲-۳ شب قبل و امشب با درد قلب خوابیدم که فکر کنم از معده بود و ناگهان پریدم سمت چپ بدنم بی حس بود حتی صورتم تپش قلب گرفتم و بهتر شدم احساس میکم زبونم سنگینه میترسم بخوابم باز این طوری شه.... سکته کردم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام احتمالا درد قلبی نیست و ناشی از اضطراب است پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و اگر علائم ادامه داشت و جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.من چند وقتی هست که سمت چپ قفسه سینه ام به صورت خفیف دچار سوزش و تیرکشیدن میشود...میخواستم ببینم دلیلش چی می تونه باشه...باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام تیرکشیدن معمولاً قلبی نیست و اضطرابی است اما بهتر معاینه شوید بعداً جهت بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علیخانی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقت بخیر .مادرمن گرفتگی رگ داره کسال 91 گفتن اگه عمل کنی 50 .50خوب میشی ک نکرد.بادارو امد جلو تا یه هفته پیش که از تنگی نفس و درد قفسه سینه گلگی میکرد بردیم بیمارستان تشخیص دادن ک باید بره اپن هارد یه هفته تو اپن هارد زیر نظر بود ولی ضعیف شد اوردیم خونه الان بهتره ولی از دل پیچه شکایت میکنه ومدفوعشم نمیاد
  نیکوراندیل ریووفارم 20
  فورزماید40
  کو انزیم کیوتن30
  اسپرین80
  Tng6/4اسپیرونولاکتون25
  لوزار25 اینم داروهاشه.اکوشم 15 شده .فشارشم اکثرا6 تا7.یه راهنمایی کنید مارو .ساکن قم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون دبدن بیمار و مدارک نمیشه در مورد درمان نظر داد

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدآقای دکتر پدرم یکماه پیش بخاطرمساله ای خیلی عصبی شدوحالش بدشدحالت بیقراری ودردقلبی داشت امابه دکترمراجعه نکردوتاصبح حالش بدبودونخوابیدصبح زودم مشغول کارشدبعدچندساعت سرگیجه وتنگی نفس گرفت ورنگ صورتش تیره شدوازحال رفت تابرسیم اورژانس یکم بهترشدفشارش یادم نیست ولی بالای20بودودکترگفت قلبت خیلی تحت فشاربوده ونزدیک سکته بودی نوارقلبم مشکل خاصی نشون نداددارو وآزمایش خون تجویزنکردن.به متخصص قلب هم مراجعه کردیم اکو ونوارگرفتن گفتن مشکلی نداره اما ازاون موقع مدام تنگی نفس داره دست چپ وقلبش دردمیکنه حالت بیقراری داره موقع فعالیت خیلی زودخسته میشه ونفسش میگیره وبدنش توان فعالیت نداره مدام سرفه میکنه وعلایم سرماخوردگی داره درکل حال عمومی بدی داره واین علایم روزای اول کم بودولی به مرورخیلی شدیدترشدن.آقای دکترپدرم زیادراضی به مراجعه به پزشک نمیشه خیلی نگرانیم باتوجه به اینکه خیلی دیربه اورژانس مراجعه کردیم احتمال داره سکته خفیف قلبی باشه وقلبش آسیب دیده ودچارنارسایی قلبی شده باشه؟باچه روشی میشه متوجه علت اصلی مشکلش شد؟اصلاامکان درمان چنین علایمی وجودداره باتوجه به اینکه کارش خیلی سنگینه میتونه بادرمان به فعالیتهای سابقش ادامه بده؟ممنون ازوقتی که میذارین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   بیمار باید حتما معاینه و تست ورزش و اکو شود تا بشه نظر داد 

   برای اضطراب پروپرانولول و ملردیازپوکساید هر ۱۲،ساعت مصرف کنند

درحال دریافت اطلاعات
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
یکی از شایع ترین شکایت هایی که بسیاری مواقع بیماران با آن مراجعه می کنند بروز همزمان تنگی نفس و درد قفسه سینه است….
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر