دکتر محمد حسین نجفی

درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. علامت واضح و رایج حمله قلبی، درد شدید با شروع تدریجی است، که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق، دچار سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است. اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

نوار قلب

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

علایم سکته ی قلبی خفیف

درد قفسه ی سینه و احساس سنگینی ( به صورتی که فرد احساس می کند وزنه ی سنگینی روی قفسه ی سینه ی وی گذاشته شده است) در هر دو مورد مشترک است.

البته ممکن است شدت این علایم در فرد با سکته ی قلبی خفیف کمتر باشد و طول علایم کوتاه تر باشند (مثلا چند دقیقه به جای چند ساعت). هم چنین احتمال بروز وقایع خطرناک تر نظیر آریتمی های شدید و ادم ریوی و مرگ، در سکته های قلبی خفیف کمتر است.

علایم رد کردن سکته ی قلبی

در ابتدا بهتر است بدانیم که به طور کل موضوعی تحت عنوان رد کردن سکته ی قلبی وجود ندارد. اما علایمی هستند که می توانند پیش زمینه ی بروز سکته باشند که عموما همین علایم در بین عامه ی مردم، به رد کردن سکته ی قلبی معروف است.

 

راه های پیشگیری از سکته قلبی

علایم فوق شامل دردهای قفسه سینه و احساس فشار و سوزش در این ناحیه، به دنبال فعالیت (نظیر پیاده روی) و هم چنین علایم تنگی نفس در حین فعالیت، از علایمی هستند که می توانند نشان دهنده ی این باشند که تنگی های عروق کرونری، در حال شدت یافتن هستند و در صورتی که به آنها رسیدگی مناسب نشود به زودی فرد دچار سکته خواهد شد.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

قرص برای سکته ی قلبی

درمان های دارویی متعددی برای پیش گیری و درمان سکته ی قلبی وجود دارد ولی به طور کل دو داروی مهمی که از دیرباز نقش بسیار مهمی در بهبود و درمان این بیماران ایفا کرده اند و هم چنین از سکته ها نیز توانسته اند جلوگیری کنند،

آسپرین و دسته ی داروهای کاهنده ی چربی (استاتین ها) هستند. پایه ی اصلی درمان و پیش گیری از سکته های قلبی، این دو دارو می باشند و بقیه ی دارو ها نقش کمکی را در کنار این دو دارو بازی می کنند

ویژگی های تیکاگرلور

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود.

اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است. فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد.

بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

نحوه درمان سکته قلبی

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

 


 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۵/۵ - (۴۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nima پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روزی هست که درد در سمت چپ پایین قفسه دارم
  همچنین از همان روز دچار اختلالات گوارشی هم شدم
  آیا این درد ناشی از مشکل قلبی است یا معده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   بهتر است یک نوارقلب بگیرید ابتدا، اگر به داروی معده مثل پنتاپرازول هم پاسخ دهد که احتمال بیشتر گوارشی است
 • تصویر کاربر حجت شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من مرد ۲۸ ساله هستم مشکل قلبی داشتم افتادگی دریچه قلبی دارم من اژانش هستم شب تا صبح شیفت هستم صبح ک خواب شدم نمی تونستم خواب بشم احساس سردی میکردم یه دفع نفسم تنگ میشد فکر میکردم ک الان نفسم قطع میشه باز سرمو بالا میگرفتم دو سه دفعه این جوری شدم بعد توی حالت خواب و بیداری بودم ک یه دفع حساس کردم ک دست طرف چپم بی حس شد و هیچ حسی نداشتم و یه دفعه بدنم کامل یه جوری شد ک قلبم داره وای میسته زمانشم دو ثانیه بیشتر طول نکشید خلاصه هر جوری شد انگشت های دستمو به آرامی تکان دادم وبعد از خواب پریدم و سردرد شدیدی هم گرفتم قلبم هم به درد آمد گاهی قفسه سینم درد میکنه گاهی هم نه حالا دکتر ببینین مشکل من چیه سکته خفیف بود یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   اینها علایم اضطرابی است و جای نگرانی قلبی ندارد قرص پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مردی 43 ساله هستم چندین ماهه که با درد در ناحیه چپ سینه رو شونه و گردن و روی ساعد و بازو و تیر کشیدن قلبی میگذرونم دکترا با تست ورزشی اکو گفتن مشکلی ندارم ولی اسکن قلب گرفتم 30درصد رگ فرعیم گرفتگی دارم
  آسپرین و متورال و اترواستاتین دارم مصرف میکنم
  زیاد خوب نشدم دوباره رفتم دکتر بهم گفتن حمله پانیک عصبی داری الپرازولام رو یک ماهی ميشه که مصرف میکنم شبا آروم میخوابم ولی بعد از ظهرا بی حال میشم احساس میکنم دارم میمیرم دو سه بار بهم حمله خفیف دست ميده تیر میکشه تا دستم و بعضی مواقع گردنم و سرم
  احساس میکنم يه لحظه میرم و بر میگردم
  اصلا حس خوبی ندارم موندم چیکار کنم
  فشارمم اومده رو 8.5 _9 قبلاً 11بود
  چند بارم بیمارستان اورژانسی رفتم به خاطر تپش قلب شدید گفتن چيزيت نیست موندم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   به نظرم منشا این علایم خیلی قلبی نیستند و مسایل روانپزشکی خیلی تاثیر دارد مثل استرس یک بار با یک روانپزشک هم مشورت کنید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام، پدرم به علت سکته مغزی بعد از گذشت 9 ماه بسیار عصبانی شده بود که به بقیه آسیب میزد،ناچارا ایشون رو به بیمارستان اعصاب روان منتقل کردیم ولی خیلی مقاومت میکرد. یک روز بعد از بستری اعلام کردند پدرتون سکته قلبی داشته، دکتر جان مشکوک به کرونا هستند 7 ماه پیش هم آمبولی کرده بودند که سه ماه وارفارین دریافت کردند. در حال حاضر تروپونین مثبت (700) سی پی کی بالا، ولی هوشیار هستند وفعال؛ دکتر براشون مشاوره داد که قرص های اوسویکس و ریواروکسابان براشون تجویز کردند، بیمارستان قلب فرشچیان همدان هم ایشون رو قبول نکرده و گفته بعد از ترخیص مراجعه کنند. نوار قلب رو هم خدمتتون ارسال میکنم، دکتر جان خیلی قلبشون آسیب دیده ؟ امیدی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   از روی نوار که نمی شود قضاوت کرد ولی اگر اکو دارید برایم بفرستید و هم چنین خلاصه ی پرونده
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۸ سال دارم و ۲ روزه که درد در قلب و بازوی چپ دارم و قسمت بالای قلبم گز گز میکنه شب ها که استراحت میکنم اصلا علائمی ندارم سابقه بیماری روان تنی و استرس و اضطراب هم دارم و داروهای اعصاب و روان مصرف میکنم ممکنه سکته باشه !؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام درد قلبی نیست
  2. تصویر کاربر سحر سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   پس لازم نیست اکو یا نوار قلب بگیرم!؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من 5 روز که تقریبا یکسره احساس درد در ناحیه سمت چپ قفسه سینم دارم گاهی دچار تنگی نفسم میشم.یکبارهم عرق سرد شدید داشتم.و دو سه بارهم سرگیجه داشتم و چشمام سیاهی رفت علتش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام از نظر قلبی ویزیت بشین
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام..من مردی ۳۶ ساله هستم...۲ سال قبل با حمله پنیک ازخواب بیدار شدم و حدود دوسال هست به صورت نامنظم و خیلی کم البته با نظر پزشک از قرص آلپروزالام و پاروکستین ۲۰ استفاده می کنم...هر از گاهی احساس تیر کشیدن و قلب دارم...دو سال پیش اکو و تست ورزش دادم و دکتر گفتند سالم هستم بعد از دو سال مجدداً اکو و تست ورزش دادم و نتیجه را خدمتتان ارسال کردم. دکتر گفتند گرفتگی جزئی در رگ ها می باشد که برای این سن طبیعی است و گفتند برای مدت چهار ماه فعلاً پروپرانول ۲۰ دوبار در روز و قرص آتورواستاتین ۴۰ یک بار در شب مصرف کنم با توجه به اینکه پدر و مادرم هم سابقه بیماری قلبی و تنگی عروق دارند با توجه به این عکس ها و موارد، قلب من در چه وضعیتی می باشد و به خوردن قرصها ادامه دهم؟.....با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اکو و سایر بررسی ها سالم است علایم شما قلبی نیستند و بیشتر اضطرابی دارند
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بسیار ممنون بابت پاسخگویی:::پروپرانول ۲۰ دوبار در روز و قرص آتورواستاتین ۴۰(شبی یکبار) را که دکتر گفتند بخورم ادامه بدهم یا خیر؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   ادامه دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وزیری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام.اقایی ۴۷ ساله هستم.درد و سوزش در ناحیه سینه دارم.زود خسته میشوم.انژیو مشکلی نداشت و اکو تخصصی هم نیاز به جراحی ندارد.داروی فوروزماید و ژستپریل و اکپید داکتو مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش تیرویید و کم خونی بدهید اگر بررسی های قلبی سالم بوده یعنی از نظر قلبی نیاز به اقدام بیشتری نیست
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چند سال اعتیاد به هرویین از طریق سرنگ به روش وریدی داشتم ودارم الان ۳روزه مصرف نکردم وتمایل به ترک دارم الان یه مدته در پهلوی چپ نزدیک به زیر بغلم احساس درد دارم وامروز هم قسمت چپم ازپشت نزدیک به ستون فقرات حالت گرفتگی برام پیش میاد
  خیلی از سکته های قلبی میترسم لطفا راهنمایی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها خیلی علایم بیماری قلبس نیستند و با دردهای ترک همخوانی دارند ولی اگر شدید شدند یک نوارقلب بگیرید
  2. تصویر کاربر کاوه چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسحاق یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید وقتی سکس میکنم موقع ارضاع شدن نفسم میگیره و حالت تهوع وضعف شدید بهم دست میده وحالت خفگی شدید بهم دست میده وسرگیجه شدید آسم آلرژی شدید هم دارم
  1. تصویر کاربر اسحاق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   جوابی برای سوالم داده نشد آقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   این مشکل ممکن است ناشی از تشدید اسم شما باشد ولی برای برای بررسی قلبی نیاز است یک اکو و نوارقلب بگیرید، خیلی شایع نیست ولی در برخی موارد اولین تظاهرات بیماری های قلبی به این شکل است، یک بررسی بشوید بهتر است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر