دکتر محمد حسین نجفی

رابطه جنسی برای چه بیمارانی خطرناک است؟

بیماری های قلبی عروقی می توانند زندگی جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهند. آیا داشتن رابطه جنسی برای شما در همه حال بی خطر است؟

با توجه به بیانیه های علمی جدید صادر شده توسط انجمن قلب عروق آمریکا، اگر بیماری های قلبی عروقی شما تثبیت شده باشد، داشتن رابطه جنسی برای شما بی خطر خواهد بود.

فعالیت جنسی یکی از اصلی ترین مسائل زندگی برای مردان و زنان مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و شریکان جنسی آنان می باشد. حوادث قلبی عروقی مانند: حمله قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از بیماری های قلبی به ندرت در طول فعالیت جنسی رخ می دهند، به این دلیل که فعالیت جنسی معمولا برای یک زمان کوتاه می باشد. برخی از بیماران قلبی، تا زمانی که دوباره به  شرایط نسبتا مناسبی دست یابند، فعالیت جنسی خود را به تعویق می اندازند.

اگر شما مبتلا به بیماری های قلبی عروقی ناپایدار می باشید و یا اگر علائم شما شدید هستند، باید تحت درمان قرار گرفته و وضعیت با ثباتی قبل از رابطه جنسی داشته باشید.

از اینکه در مورد زندگی جنسی و بیماری قلبی خود با پزشکتان صحبت کنید، خجالت نکشید.

اختلالات جنسی و بیماری قلبیاگر شما مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید، در ادامه مواردی آورده شده که می تواند به دانستنی های شما کمک کند:

۱- از پزشک خود بخواهید تا وضعیت قلب شما را قبل از اینکه فعالیت جنسی خود را مجددا از سر بگیرید، مورد ارزیابی قرار دهد.

۲- اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی یا حمله قلبی می باشید، توانبخشی یا بازتوانی قلبی و فعالیت بدنی منظم می تواند خطر عوارض مرتبط با فعالیت جنسی را کاهش دهد.

۳- اگر شما یک خانم هستید که در مورد پیشگیری از بارداری و یا حاملگی در آینده فکر می کنید، حتما در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

۴- اگر شما اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنید، از پزشک خود بخواهید تا شما را از نظر بیماری های قلبی عروقی و یا اضطراب، افسردگی و یا عوامل دیگر مورد بررسی قرار دهد.

۵- اگر داروهای شما علائم بیماری های قلبی و عروقی تان را بهبود می بخشد، اما شما نگران این هستید که آنها میل جنسی یا عملکرد شما را تحت تاثیر قرار دهند، به هیچ وجه در خوردن دارو کوتاهی نکنید. سلامت قلب شما در وهله اول می باشد.

۶- داروهای درمان کننده اختلال نعوظ عموما بی خطر هستند، اگر چه آنها نباید در صورت دریافت نیترات برای درمان درد قفسه سینه ناشی از بیماری عروق کرونر مورد استفاده قرار گیرند. آنها همچنین نباید ۲۴-۴۸ ساعت پس از استفاده از یک داروی اختلال نعوظ (بسته به نوع دارو مورد استفاده) تجویز شوند.

۷- اگر شما یک زن یائسه با بیماری های قلبی عروقی هستید، به طور کلی استفاده از استروژن به صورت موضعی یا وارد شده در واژینال برای درمان مقاربت دردناک بی خطر است.

اختلال در نعوظ (ED)

اختلال در نعوظ (ED) یک مشکل شایع در مردان مبتلا به بیماری های قلبی می باشد. البته این ناتوانی لزوما نگران کننده نیست. اما این مشکل مداوم بطور قابل توجهی می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. حتی مهم تر، ED گاهی اوقات می تواند اولین نشانه از یک مشکل بهداشتی بزرگتر مانند بیماری قلبی یا دیابت باشد.

اختلال در نعوظ و بیماری قلبی

اختلال در نعوذ یک مشکل پیچیده است که مغز، هورمون ها، اعصاب، عضلات، عروق خونی و احساسات را درگیر می کند. هنگامی که شما به بیماری ایسکمیک قلب مبتلا می باشید، عوامل زیر می تواند در ایجاد مشکلات جنسی مشارکت نماید:

– ممکن است عروق خونی در آلت تناسلی مرد با پلاک مسدود شده باشد، یعنی چیزی بسیار شبیه به عروق در قلب شما. عدم وجود جریان خون کافی به آلت تناسلی مرد، به دست آوردن و حفظ نعوظ را مشکل می گرداند.

– هنگامی که شما مبتلا به دیابت باشید که بسیاری از مردم با بیماری های قلبی و نوروپاتی (آسیب بلند مدت به اعصاب شما به عنوان یک نتیجه ناشی از قند خون بالا) را تحت تاثیر قرار می دهد، اینحالت ممکن است توانایی شما را در به دست آوردن و حفظ نعوظ تحت تاثیر قرار دهد.

– داروهای قلبی خاص مانند بتابلوکرها ممکن است مراحل فیزیولوژیکی در تحریک جنسی را متاثر گردانند.

– اگر شما یک حادثه قلبی داشته اید، عوامل روحی و روانی ممکن است مانعی بر سر راه نعوظ باشند. شما ممکن است از داشتن رابطه جنسی از ترس اینکه بر قلب شما فشار وارد آورد، یا باعث مشکلات بیشتر قلبی و یا حتی باعث مرگ شود، خودداری کنید. این می تواند یکی از مصادیق سکس خطرناک باشد.

پس در مورد نگرانی های فعالیت جنسی مرتبط با شرایط قلبی خود با پزشکتان صحبت کنید و از او برای کاهش ترس خود، پیدا کردن علت مشکل و یافتن راه حل مناسب برای آن، کمک بخواهید.

دستورالعمل های عمومی برای بازگشت به فعالیت جنسی پس از یک صدمه قلبی

رابطه جنسی و بیماری قلبیدر زیر دستورالعمل های عمومی برای بازگشت به فعالیت جنسی بعد از اینکه شما تحت یک رویداد قلبی یا یک روش درمانی قلبی قرار گرفته اید، آورده شده است. این دستورالعمل به منظور اطلاع رسانی به شما توصیه شده، اما همیشه بهتر است با پزشک خود در مورد اینکه آیا برای وضعیت شما یا برای از سرگیری فعالیت جنسی تان زمان مناسبی است یا خیر، صحبت نمایید.

۱- رابطه جنسی پس از آنژیوپلاستی و استنت گذاری بدون حمله قلبی

اگر شما درد قفسه سینه (آنژین) با فعالیت جنسی قبل از روش آنژیوپلاستی و استنت گذاری داشته اید، ایده خوبی است که با متخصص قلب و عروق خود در مورد زمان مناسبی که از سر گیری فعالیت جنسی برای شما بی خطر است، صحبت نمایید. اگر شما درد قفسه سینه در هنگام فعالیت جنسی قبل از عمل خود نداشته اید، بنابراین معمولا توصیه می شود که حداقل ۵ روز پس از عمل خود و قبل از شروع دوباره  فعالیت جنسی (و یا دیگر فعالیت های شدید) صبر نمایید. اگر شما در حال تجربه هر گونه ناراحتی در ناحیه کشاله ران خود باشید، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند تا زمان بیشتری صبر نمایید.

۲- رابطه جنسی پس از حمله قلبی

داشتن رابطه جنسی در دو هفته اول پس از حمله قلبی می تواند به مشکلات قلبی منجر شود. این مهم است که با پزشک خود در مورد زمانی که شما می توانید فعالیت جنسی خود را از سر بگیرید، صحبت نمایید. اکثر مردم قادر به داشتن رابطه جنسی در کمتر از ۳ تا ۶ هفته پس از حمله قلبی می باشند. مدت زمان مورد نیاز برای بازیابی شما به اندازه حمله قلبی شما و اینکه شما چه مشکلاتی پس از حمله قلبی خود داشته اید (مانند درد قفسه سینه مکرر، آریتمی یا نارسایی قلبی) و اینکه آیا هنوز هم مشکل دارید یا خیر، بستگی خواهد داشت.

۳- رابطه جنسی پس از جراحی بای پس عروق کرونر

پس از جراحی قلب (مانند جراحی بای پس عروق کرونر که به عنوان عمل قلب باز یا عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا CABG نیز شناخته می شود)، مهم است که برای از سرگیری فعالیت فیزیکی (از جمله فعالیت جنسی) تا زمانی که قفسه سینه تان به طور کامل بهبود یابد، صبر نمایید. معمولا این اتفاق بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. بهتر است با پزشک خود در مورد زمان از سر گیری صحبت نمایید. برای اولین بار شروع رابطه جنسی، پوزیشن های جنسی ای را به گونه ای انتخاب کنید که فشاری بر روی جناغ سینه تان وارد نشود.

پوزیشن های سکس۴- رابطه جنسی با وجود نارسایی قلبی

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی و پس از آن خستگی (در اثر نارسایی قلب تان و معمولا حداکثر دوز داروهای بتابلوکر) می باشید، ممکن است محدود کننده ترین عامل پیشگیری از فعالیت جنسی باشد. نگرانی و مشکلات مربوط به رابطه جنسی تان را با پزشکتان در میان بگذارید، چرا که ممکن است قادر به رفع مشکل شما با تنظیم داروهایتان باشد.

۵- رابطه جنسی با وجود دفیبریلاتور قلبی

ICD یک دستگاه کوچک است که در قفسه سینه یا شکم قرار داده می شود و یک شوک الکتریکی را برای اصلاح ریتم نامنظم قلب به آن وارد می کند. این دستگاه در بیمارانی که دچار توقف ناگهانی تپش قلب می شوند، به جلوگیری از ایست ناگهانی قلبی کمک می کند.

بیماران زمانیکه از بیمارستان مرخص می شوند مجموعه ای از محدودیت های فعالیت های فیزیکی را برای التیام برش و اطمینان از عملکرد درست لیدهای الکتریکی ICD در قلب دریافت خواهند کرد. با این حال این محدودیت ها نبایستی از فعالیت جنسی بیماران جلوگیری کند. سطحی از فعالیت فیزیکی از قبیل بالا رفتن از چند پله، برای داشتن رابطه جنسی مورد نیاز است. به نظر می رسد اگر فرد بتواند بیش از چند پله را با احساس راحتی بالا برود، امکان داشتن ظرفیت عملکردی برای رابطه جنسی را خواهد داشت.

بنابراین رابطه جنسی برای بیماران قلبی با دفیبریلاتور بی خطر است. نگرانی در مورد رابطه جنسی می تواند پس از دریافت یک دفیبریلاتور کاشته شده قلبی برای بیمار دلهره آور باشد. اما، همسران این بیماران به احتمال زیاد نگرانی بیشتری خواهند داشت.

شریک جنسی اغلب نگران آن هست که بیمار در هنگام رابطه جنسی از ایست قلبی رنج ببرد و یا حتی دچار تپش قلب بعد از رابطه گردد. حتی برخی از آنان نگران هستند که اگر شریک زندگی آنان دارای دفبریلاتور باشد، نکند در هنگام رابطه جنسی ،شوک الکتریکی به بدن آنها منتقل شود! اما شوک الکتریکی نمی تواند به بدن شریک جنسی منتقل گردد.

خبر خوب این است که این نگرانی به تدریج در یک هفته بعد از جراحی کاشت دفیبربلاتور برطرف شده و سه ماه بعد هیچ یک از آنها معمولا در مورد داشتن رابطه جنسی نگران نخواهند بود.

دفیبریلاتور قلبیبا تیم مراقبت های بهداشتی تان صحبت نمایید.

وضعیت هر بیمار منحصر به فرد است و دستورالعمل های ساده در واقع توصیه های کلی را برای آنچه که برای برخی از مردم درست می باشد را ارائه می کند. همیشه بهتر است در مورد وضعیت سلامتی خود و دریافت توصیه های مخصوص شرایطتان با پزشک قلب صحبت نمایید.

روابط جنسی و بیماری قلبی: چرا این حالت در من ایجاد شده است؟

دلایل بسیاری ممکن است در خلق و خوی شما برای فعالیت جنسی با شریک زندگی تان تاثیر بگذارد. برخی از داروها برای ناراحتی های قلبی و یا شرایط قلب تان ممکن است میل جنسی، عملکرد جنسی و یا سطح انرژی شما را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهند. و برخی از احساسات، مانند ترس یا افسردگی، می تواند در عدم علاقه به فعالیت جنسی منجر شود. هنگامی که قادر باشید این عواملی که ممکن است بر شما تاثیر گذارند را شناسایی نمایید، در این زمان شما قادر خواهید بود تا با پزشکتان در این رابطه صحبت کنید.

داروهای کاهش فشار خون بالا ممکن است بر رابطه جنسی تاثیر بگذارند و ناتوانی حفظ انزال را ایجاد نمایند. در چنین مواردی در صورت صلاحدید پزشک دارو تنظیم گردیده و یا تغییر داده می شود. به نظر می رسد بتابلوکرها و دیورتیک ها بیشترین عوارض جانبی و اختلالات جنسی را ایجاد می کنند.

در برخی موارد ممکن است پزشکتان قادر به تغییر داروهای شما نباشند، چرا که ممکن است هیچ جایگزینی برای یک داروی خاص که مصرف می کنید تا عملکرد درست قلب شما را درست نگه دارد، وجود نداشته باشد.

آیا رابطه جنسی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی بی خطر است؟

پیشگیری از بیماری های قلبیبرای تعداد کمی از بیماران، رابطه جنسی می تواند به معنای واقعی تهدید کننده باشد. با توجه به گزارش مجله آمریکایی قلب و عروق، اگر شما هر یک از شرایط زیر را دارید ممکن است نیاز به پرهیز از رابطه جنسی حداقل به طور موقت داشته باشید:

# آنژین ناپایدار: پزشکان از این اصطلاح برای اشاره به آنژین صدری (درد قفسه سینه) یا شدید استفاده می کنند که بطور مکرر و یا در طول استراحت رخ می دهد.

# شروع آنژین صدری (درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی)

# فشار خون کنترل نشده (فشار خون بالا)

# نارسایی پیشرفته قلب (مشخص شده توسط تنگی نفس در حالت استراحت)

# حمله قلبی در دو هفته گذشته

# آریتمی خاص (ریتم غیر طبیعی قلب، به خصوص در بطن قلب)

# کاردیومیوپاتی (عضله قلب ضعیف)

همه ی این شرایط می توانند خطر حمله قلبی یا مرگ در هنگام رابطه جنسی را بالا ببرند، اما آنها لزوما به معنی پایان زندگی جنسی شما نیستند. با درمان مناسب، به عنوان مثال استفاده از داروهایی که برای درمان فشار خون و یا پیشگیری کننده از آنژین صدری هستند، شما بار دیگر سلامت لازم برای رابطه جنسی را به دست می آورید.

آیا داروهای قلبی می توانند در زندگی جنسی من تداخل ایجاد کنند؟

داروهایی که برای شرایط قلبی شما خوب هستند می توانند زندگی جنسی شما را سخت کنند. بسیاری از داروهای درمان فشار خون، از جمله دیورتیک (مانند هیدروکلروتیازید و کلرتالیدون) و مسدود کننده های بتا (مانند کارودیلول و پروپرانولول ) می توانند تمایل جنسی در هر دو جنس مرد و زن را تضعیف و باعث مشکلات نعوظ در مردان گردند. دیگوکسین نیز که برای درمان نارسایی قلبی و برخی آریتمی ها استفاده می شود، می تواند اثرات مشابه داشته باشد.

شما می توانید خطر عوارض جانبی رابطه جنسی با مصرف دارو را دقیقا مطابق با تجویز پزشک کاهش دهید. اگر شما هنوز هم مشکل دارید، با پزشک خود صحبت نمایید. او ممکن است قادر به کاهش میزان مصرف شما و یا جایگزینی با یک دارو که به احتمال زیاد کمتر به زندگی جنسی تان لطمه وارد می کند، باشد.

دیگوکسین و بیماری قلبیمهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل (Capoten) و یا انالاپریل (Vasotec) می توانند فشار خون شما را کاهش داده ولی به ندرت سبب عوارض جانبی بر روی رابطه جنسی می گردند. والزارتان (Diovan)، یک داروی فشار خون مشابه با مهار کننده های  ACE می باشد که ممکن است گزینه خوبی به حساب بیاید. در یک مطالعه بر روی ۱۲۰ مرد در مجله آمریکایی منتشر شده است که این دارو  در واقع به نظر می رسد می تواند زندگی جنسی بیماران را در عرض چند ماه بهبود بخشد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

2.7/5 - (19 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خدا قوت ، 56 سالمه دوبار آنژیوکردم یک بار هم اسنت، بعضی وقت ها انتهای سینه چپم که نزدیک محل اتصال زیر بغل است دردمیکند چون انتهای سمت چپ سینه است بنظرم درد شبیه درد قلب نمیخوره.لطفا راهنمایی فرمایید. در ضمن آیا نزدیکی زیاد به قلب ضرر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   نه اینها درد قلبی نیستند و جای نگرانی ندارند استرس نداشته باشید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده 32 سالمه من درد و فشار سمت چپ قفسه سینه دارم جدیدا درد امروز به بازو سمت چپ تا مچ دست کشیده میشه مدت زیادی هست درد و فشار قفسه سمت چپ رو دارم البته استرس زیاد دارم تازه چکاب دادم. نوار قلب دادم گفتن یه کم نامنظمی داره ولی تست ورزش و اکو‌ دادم گفتن مشکلی نداره سالی یکبار شاید به فاصله کمتر حتی چکاپ دادم منتها فقط نوار نامنظمی دار
  وقتی پیاده روی دارم این مشکل رو ندارم فقط حین استراحت بیشتر و اینکه درد قفسه سینه مدام هست
  به نظرتون مشکل چی می‌تونه باشه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 2 ماه پیش)
   اگر اکو و تست ورزش سالم بوده پس مشکل قلبی ندارید بهتر است داروی پروپرانولول ۱۰ یا پوکساید ۵ بخورید و نگران نباشید علایم استرسی هستند
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 2 ماه پیش)
   ممنونم آقای دکتر عکس اکو‌
   و5 صفحه اول تست ورزش فرستادم
  3. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 2 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ دی ۱( 2 ماه پیش)
   بله اکو و تست ورزش سالم هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان خسته نباشيد بنده جنسيت مرد ٤٣ساله هستم و بعد از انجام سكس انچنان به تنفس ميفتم و يا درد در ناحيه سمت چپ گويي به شكل نفخ زير و احساس ميكنم دست سمت چپم در حال بي حسي ميره و احساس ميكنم ميخواهم سكته كنم و نفسم راحت بالا نميايد و اين عمل فقط وقتي برايم پيش مياد كه من يك نوع حالت سكسي را انجام بدهم كه بهم فشار وارد ميكند پيش ميايد همچنين دكتر هر چندماه يكبار بصورت كه من خوابم باشم در حين خواب ميپرم و احساس ميكنم نفسم بالا نمياد واحساس خفگي بهم دست ميده و تا چند لحظه به سينه ام ميكوبم تا نفسم بالا بيايد دكتر سوال بنده اين هستش ايا ممكنه من مشكل ناراسايي قلبي داشته باشم يا اينكه چكار بايد بكنم كه بفهم قلب سالمي دارم و از عمل سكس اين شكلي مشكل قلبي ندارم لطفا راهنمايي كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 11 ماه پیش)
   ببینید علت این موضوع ممکن است قلبی باشد که البته احتمالش زیاد نیست توصیه ی من این است که یک بار برای بررسی کامل قلبی اکو و تست ورزش انجام بدهید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام.من ۳۳ سالمه حدودا ۴ ماهه که همش دوس دارم نفس عمیق بکشم و نفس عمیقم هر چندتا یدونه به زور پر میشه .و نفس عمیقم کامل نمیشه.جناغ سینم گه گاهی درد خفیف داره که با لمس دردش حس میشه.دکتر قلب و ریه هم رفتم گفتن مشکلی نیست.نوار قلب و اکو و سیتی اسکن ریه هم دادم .دکتر قلب برام آنژی پل و سرترالین و اسپیرین داد گفت از هرکدوم روزی یه نصف بخور .من بعد غذا هم حس ترش شدن و سوزش معده خفیف دارم.میخواستم بدونم وقتی اکو و نوار قلب کردن مشکل قلب مشخص میشه ؟مثل گرفتگی عروق و...و به نظر شما مشکل بنده از کجاست.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   اینها علایم استرسی و عصبی است وقتی بررسی های قلبی شده و همه سالم بوده اند یعنی که شما مشکل قلبی ندارید و علت این علایم گرفتگی عروقی نیست
 • تصویر کاربر صفری پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  باسلام
  من ۶۱ سال سن دارم و مذکر هستم
  معمولا بعداز آمیزش ودر حین دوش گرفتن احساس تنگی نفس پیدا میکنم واحساس میکنم ضربان شدید قلب پیدا میکنم لطفا راهنمایی بفرمائید
  ضمنا چند سال قبل یک عمل آنژیی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   یک بار بهتر است که نوارقلب و اکو بگیرید علامت مهمی است و باید حتما مسایل قلبی بررسی شوند
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۳ ساله هستم . تا حالا دو بار اکو قلب و پنج یا شش بار نوار قلب دادم و دکتر ها گفتند سالمه و مشکلی نداری . ولی مدام خصوصا شب ها توی قلب م درد میپیچه . شب ها هم خواب آرومی ندارم و مدام خواب های عجیب و ترسناک میبینم که سرچ کردم زده بودن یکی از علت هاش مشکلات قلبی هستش . من چند ساله گاهی اوقات از دردها میاد سراغ م ولی الان بیشتر شده ممنون میشم راهنمایی کنید اگر ویزیت لازمه مراجعه کنم . در ضمن من در بچگی عمل های جراحی انگشت دست پا داشتم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اینها علایم اضطرابی هستند و از نظر قلبی نیاز به کار خاصی نیست ولی حتما یک روانپزشک ببیند و بررسی کند
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام عرض احترام. بنده 29 سال دارم. قبلا مشکل اضطراب و پانیک داشتم که یک سال دارو مصرف کردم. الان هم گاهی اضطراب و استرس دارم. چند ماه پیش مدام تنگ نفس و احساس سبکی سر و درد قلب داشتم رفتم دکتر قلب اکو تست ورزش و نوار قلب دادم گفتن مشکل خاصی نیست فقط یه شلی درچه خفیف دارم که طبیعی هستش. الان مدتیه مدام سوزش سر دل به همراه تنگ نفس دارم گاهی این سوزش سمت قلبم هستش و درد را به دستم منتقل میکنه نوک انگشتان دستم ضعف میره و میسوزه به دکتر معده مراجعه کردم گفتن معده عصبی دارم دارو مصرف کردم ولی مشکلم حل نشد. دومرتبه رفتم اکو کردم گفتن مشکل خاصی نیست ولی اقای دکتر من خیلی اذیت میشم دردهام خیلی زیاد هستش درست نمیتونم برم سرکار. فکر اینگه نکنه شلی دریچم اینقدر زیاد بشه که مجبور شم عمل کنم واقعا دیوونم میکنه. یا اینکه قلبم یه مشکلی داره متوجه نمیشن. نمیدونم واقعا چیکار کنم. در ضمن من ازمایش کام خون هم دادم ولی مشکلی نبود. ممنون اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   اینها بیشتر علایم استرسی است و نباید نگران باشید ولی یک بار محض اطمینان تست ورزش کنید ولی قلبتان سالم است تری فلوپرازین برای کنترل این علایم کمکتان می کند
 • تصویر کاربر ازاده دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سوال 103847 هستم با توجه به اینکه همون موقع که بستری شدم سیتی آنژیو انجام دا م وگفتن نرمال هست آیا نیازی هست من. وبا ه اکو وتست ورزش وانجام بد م چون من قبل از بستری انجام دادن گفتن از استرس زیاد هست ولی من یک سال هست واقعا از این دردها خسته ‌شدم وکلافه شدم دیشب تا صبح به خاطر تپش شدید قلبم نتونستم بخوابم میخوابم صدای قلبم تو گوشم می‌شنوم بعصی مواقع پشت سرم قسمت پایین متصل به گردن به شدت میسوزه یک ماه پیش کرونا گرفتم هنوز دارو استفاده میکنم 40 درصد ریه درگیر شده بود دیگه واقعا نمیدونم چه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   نه اگر سی تی انژیو خوب بوده از نظر قلبی مشکلی ندارید و اینها هیچ کدام علایم قلبی نیستند ممکن است اضطرابی باشد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  همسر بنده دچار افتادگی دریچه میترال هستند و ۳۴سال سن دارند چندین ماه هست که بعد از رابطه جنسی دچار استرس و تنگی نفس و تپش قلب و گاهی لرزش دست و پا میشن از مغزشون ام آر آی گرفتیم مشکلی نبود لطفا راهنمایی بفرمائید علت این علائم چی میتونه باشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اینها علایم اضطرابی است یک متخصص روانپزشکی ببیند بهتر است
 • تصویر کاربر ویان سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام الان سه روزه که ازشدت دردکتف ودست چپم به خودمیپیچم طوری که شبا خوابم نمیبره می‌تونه حمله قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   امکانش زیاد نیست ولی بهتر است یک نوارقلب بگیرید حتمن
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر