چه کسانی باید آسپرین مصرف نمایند؟

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

مصرف قرص آسپرین

بر اساس توصیه های فعلی، تنها در حدود ۴۰٪ از افرادی که باید قرص آسپرین مصرف کنند، در حال انجام اینکار می باشند. در این گزارش جدید، محققان این مساله را مورد پرسش قرار داده اند که: چه اتفاقی ممکن است در سلامت جمعیت، طول عمر و هزینه های مراقبت های بهداشتی بیفتد اگر استفاده از قرص آسپرین شایع شود؟ برای پاسخ به این سوال، آنها داده های سلامت هزاران نفر از بیماران را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تاثیر استفاده گسترده تر از آسپرین بر سلامت و بقای افراد را تخمین زدند.

یافته های آنها بسیار جالب بود. برای افرادی در ایالات متحده در سنین ۵۱ تا ۷۹ سال، مصرف قرص آسپرین می تواند در طی یک دوره ۲۰ ساله:

– از ۱۱ مورد بیماری های قلبی در هر ۱۰۰۰ نفر پیشگیری می کند.

– از چهار مورد سرطان در هر ۱۰۰۰ نفر جلوگیری می کند.

– امید به زندگی در حدود چهار ماه افزایش داده، و اجازه می دهد تا ۹۰۰۰۰۰ نفر تا سال ۲۰۳۶ زندگی خود را ادامه دهند.

– ۶۹۲ میلیارد دلار صرفه جویی می گردد.

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی دارد. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد. مصرف قرص آسپرین سبب رقیق شدن خون بوده و می تواند معده را تحریک نماید. دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده و برآورد بالا شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

چه کسانی باید Aspirin مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود.

برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته در ۱۰ سال آینده شامل می گردد محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد.

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس جتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تست مصرف آسپرین

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و دست مریزاد خدمت جناب دکتر عزیز. اینکه از این روش در چنین شرایط بحرانی و کرونایی برای بیمارانی امثال ما وقت میزارید بسیار سپاسگزارم.
  مدارک عرایض بنده به پیوست ارسال می شود.49 سال سن ،73 وزن ، 167 سانتیمتر قد و مذکر هستم تا حدودی ورزشکار بودم ....مشکلات روحی و درد جناغ سینه و معده اذیتم میکرد.پیش یکی از دکتر های خوب ،اکو قلب و تست ورزش انجام دادم مثبت شد و گفت جای نگرانی نیست و نیاز به پیگیری ندارید.از طرفی بدلیل مشکل روحی قرص سرتالین50توسط پزشک اعصاب روان شروع کرده بودم.بعد از مدتی نگرانی سی تی آنژیو انجام دادم و جوابیه آن کمی نگران کننده بود ودکتر قلبم جواب سی تی آنژیو رو دیده وآنژیوگرافی انجام داده ونتیجه آن پلاک شریان کرونری LAD مشاهده شده است. داروهای دیلتیازم60 نصف آن قبل از نهار و نصف دیگر شب موقع خواب وقرص نیتروکاردین2/6 یکی یک ساعت قبل از نهار و یکی دو ساعت بعد از شام .و قرص آ .اس. آ 80 صبح یکی و شب یکی و قرص آتورواستاتین20 شبی یک.این داروها راحدودا 5 ماه استفاده کردم . متاسفانه به دکتر قلبم دسترسی نداشتم رفتم یک دکتر قلب دیگر. متاسفانه دارو ها را عوض کرده. ایشون قرص زیبتال 2/5(بیزوپرولول) صبح ها یکی. قرص آسپرین81 داده روزی یک عدد بین نهار . قرص روپیکسون10(رزوواستاتین) شبی یک عدد. وقرص زیر زبانی نیتروپرل 4/. در صورت درد.امروز 8 روز که دارم داروی دکتر دوم را استفاده میکنم. بعضی مواقع درد قفسه سینه مخصوصا سمت چپ و بعضی مواقع جناغ و خیلی مواقع درد معده میگیرم از دیروز صبح احساس میکنم حال عمومی من خوب نیست ورغبت و انگیزه ندارم . بعضی مواقع درد پیشانی میگیرم و از طرفی دو روز که کمی خارش در دست و پا دارم ولی قابل تحمل میباشد.لازم بذکر است بخاطر درد معده قبل از وعده غذایی کلیدنیوم سی خود درمانی میکنم. جناب دکتر عزیز با توجه به مدارک موجود آیا این دارو ها را الان مصرف میکنم مطلوب میباشد؟آیا داروهای دکتر اولی دوز آن بالا بود؟آیا عوارض خارش و منگی و خواب آلودگی و سستی و بی حوصله بودن مال دارو های است که استفاده میکنم؟ آیا نیاز به دارو ها میباشد؟ جابجایی داروها ضرورت دارد؟جهت یاداوری آخرین آزمایش من کلسترول 220 بود و اسید اوریک من2/. بالاتر از نرمال بود و نظر روانپزشک دال بر استرس بالا عنوان کرده بود که با کاهش استرس خوب میشه.از بابت مشکل گشایی حضرتعالی بابت راهنمایی ودرمان بیماران قلبی کمال تشکر و قدر دانی دارم. آرزوی سلامتی و توفیقات بیش از پیش برای جناب دکتر و خانواده محترم دارم. [email protected]
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام میزان کرفتگی عروق دردها را توجیه نمیکند، توصیه اکید به ورزش منظم روزانه دارم
 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،چند ساله میشه من مشکل گوارشی دارم شکم درد و نفخ،به دکتر داخلی مراجعه کردم و آزمایش دادم بهم گفت مشکلی نداری ولی چربی خونم زیاد شده با غلظت خون و بهم قرص داد هنوز رفع نشده و الان یه مدتی میشه سمت چپم درد می‌کنه ،اکو دادم مشکلی نداشت بعد تست ورزش دادم مشکلی نداشت بعد رفتم سیتی آنژیو گرافی گرفتم اونم مشکلی نداشت ولی قفسه سینه چپم سنگینی می‌کنه و تیر میکشه والان مدتی هست ضعف و بی‌حالی میکنم ولی دارم قرص ویتامین دی میخورم نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تگر سی نی نرمال است پس قلب سالم بوده و علت درد در جایی غیر از قلب است
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۲روزه که از ساق پا و مچ پا و کف پا احساس گرفتگی و سردی و گزگز پا میکنم
  خواهشا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام یه آزمایش کامل بدین و جهت معاینه نبض های پا به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر مبین شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر من ۶۰ ساله است وچند سال پیش آنژیوگرافی کرده و یک روز در میان قرص اسویکس مصرف می کنه حالا دچار کشیدگی تاندوم قوزک پا شده و دکتر گچ گرفتن و تجویز آسپیرین ۳۲۵ روزی دوتا کردن . دکتر قلب گفتن فعلا آسپیرین بخوره و قرص اسویکس نخورن حالا دو بار که قرص آسپیرین خوردن معده درد و درد قلب دارن و اذیت هستن آیا میشه قرص آسپیرین روزی یکی بخورن ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بله هشتاد كافيه
 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر، بنده ۵۳ سال سن دارم و ورزشکار ( پرسه سینه) هستم. بعلت کرونا ۴۰ روزه باشگاه نرفتم، مدت ۲ هفته است درد خفیفی در سمت چپ سینه دارم که مداوم نیست وبیشتر در حال استراحت کردن احساس میکنم، ضمنا" تنگی نفس، تب، سردردو..... ندارم ومدت ۳ سال هست طبق تجویز پزشک آسپرین. لوارزاتان ، آتروستاتین بطور مرتب مصرف میکنم آیا این درد خفیف می تواند ناشی از چی باشد، بسیار ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر