چه کسانی باید آسپرین مصرف نمایند؟

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

مصرف قرص آسپرین

بر اساس توصیه های فعلی، تنها در حدود ۴۰٪ از افرادی که باید قرص آسپرین مصرف کنند، در حال انجام اینکار می باشند. در این گزارش جدید، محققان این مساله را مورد پرسش قرار داده اند که: چه اتفاقی ممکن است در سلامت جمعیت، طول عمر و هزینه های مراقبت های بهداشتی بیفتد اگر استفاده از قرص آسپرین شایع شود؟ برای پاسخ به این سوال، آنها داده های سلامت هزاران نفر از بیماران را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تاثیر استفاده گسترده تر از آسپرین بر سلامت و بقای افراد را تخمین زدند.

یافته های آنها بسیار جالب بود. برای افرادی در ایالات متحده در سنین ۵۱ تا ۷۹ سال، مصرف قرص آسپرین می تواند در طی یک دوره ۲۰ ساله:

– از ۱۱ مورد بیماری های قلبی در هر ۱۰۰۰ نفر پیشگیری می کند.

– از چهار مورد سرطان در هر ۱۰۰۰ نفر جلوگیری می کند.

– امید به زندگی در حدود چهار ماه افزایش داده، و اجازه می دهد تا ۹۰۰۰۰۰ نفر تا سال ۲۰۳۶ زندگی خود را ادامه دهند.

– ۶۹۲ میلیارد دلار صرفه جویی می گردد.

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی دارد. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد. مصرف قرص آسپرین سبب رقیق شدن خون بوده و می تواند معده را تحریک نماید. دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده و برآورد بالا شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

چه کسانی باید Aspirin مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود.

برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته در ۱۰ سال آینده شامل می گردد محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد.

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس جتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تست مصرف آسپرین

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

چه کسانی باید آسپرین مصرف نمایند؟
3.3 (65%) 16 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفراز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند دقیقه پیش سوال ازتون پرسیده بودم راجب تپش بی دلیل نامنظم قبل که و اینکه پشت پام درد میکرده و کف پام گرم بود و اورژانس بهم قرض کونکور ۲.۵ و آسپرین داده.و شما فرمودید باید اکو بشم.
  من دیروز اکو شدم و گفتن مشکلی نیست تو اکو. نوار قلبیم رو براتون میفرستم.من ۲۹سالم هست.
  توی اورژانس دکتر متخصص نیست به خاطر روز تعطیل و من چندین بار رفتم بیمارستان. چند قدم راه میرم نفسم بند میاد و حتی تخت خالی نبود بستری بشم و به ناچار اومدم خونه تا فردا بشه.
  توی اورژانس میخواستن بستری کنن و یک داروی خارجی که فقط باید در بیمارستان بدن رو بهم بدن تا ریتمم درست شه و اگر نمیشد گفته بودن نیاز به شوک هست. من الان ۳۰ساعت هست که بالا و پایین میزنه قلبم و فشارمبین ۷.۸تا ۱۲ هست.
  گفتن روزی ۲تا قرص کونکور و یک آسپرین بخورم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

   به این شکل نمیشه نطر داد[kkstarratings]

 • تصویر کاربرفراز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بدون دلیل و یهویی دچار ضربان قلب نامنظم شدم و یهو زیاد و کم میزنه.
  یک ماهی بود که پشت هردو پام درد میکرد و کف پاهام زیادی گرم بود.
  رفتم اورژانس و برام قرض آسپرین و کونکور ۲.۵ دادن و گفتن خوب میشه ولی نشدم و کلا ۲ قدم راه میرم نفسم بند میاد و گاهی خود به خود انرژیم زیاد میشه و یهو تخلیه میشه.
  چکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید معاینه و اکو شوید و نوار قلبتون دیده شود

  2. تصویر کاربرفرازجمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون بابت جوابتون آقای دکتر.
   عکس نوار قلبیم رو ارسال کردم.اکو شدم دیشب و گفتن چیزی نشون نداده.
   دکتر متخصص نیست توی بیمارستان تا فردا و وضعیت من تغییری نکرده تو این ۳۰ساعت.
   ولی توی اورژانس گفتن که ap درست نیست و تخت بستری هم نیست تا بستری کنیم.میخوستن بستری کنن و قرصی خارجی بدن تحت بستری ببینن درست میشه ریتم یا نه اگر نشه گفتن باید شوک بدیم. الان من تا فردا باید بمونم خونه
  3. تصویر کاربرفرازجمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون بابت جوابتون آقای دکتر.
   عکس نوار قلبیم رو ارسال کردم.اکو شدم دیشب و گفتن چیزی نشون نداده.
   دکتر متخصص نیست توی بیمارستان تا فردا و وضعیت من تغییری نکرده تو این ۳۰ساعت.
   ولی توی اورژانس گفتن که ap درست نیست و تخت بستری هم نیست تا بستری کنیم.میخوستن بستری کنن و قرصی خارجی بدن تحت بستری ببینن درست میشه ریتم یا نه اگر نشه گفتن باید شوک بدیم. الان من تا فردا باید بمونم خونه
   و اینکه من ۲۹ساله هستم
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   نوارتون نرماله

   ممکنه اضطراب داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کتید و اگر بهتر نشدید جهت بستن هولتر مراجعه کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربربانو چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من خانمی 30 ساله هستم ، دکتر من چند ساله که لکه هایی به شکل کبودی روی بدنم هست که با دراز کش شدن و یا در حمام و استخر از بین می ره اما در هنگام فعالیت و راه رفتن همیشه دیده میشن ، ابتدا از دور مچ پا شروع شد اما الان روی ساق پا ، ران ها شکم و دست ها هم دیده میشه ، علاوه بر اون هر چند وقت یکبار زخم هایی هم دور مچ پاهام ایجاد میشه که خیلی زمان میبره تا خوب بشه ، جدیدا احساس گرفتگی پشت ساق پا هم دارم ،قبلا فکر میکردم مشکلم پوستیه و به دکتر پوست مراجعه میکردم و کلی هم آزمایش دادم اما مشکلی نبود و به من گفتن مشکلت عروقی هست . ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید

   در ضمن بهتره به روماتولوژیست هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعباس دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطفا در مورد روزه گرفتن کسانی که چند سال قبل در رگ کرونر استنت گذاشتن وآسپرین 80 مصرف می کنند راهنمائی بفرمائید متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بهتره روزه نگیرند

 • تصویر کاربرMostafajafari دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید میخواستم بدونم که از عوارض قرص وارفارین میتونه درد کبد باشه اگه نه میشه بگید از چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خیر
   سونو کبد انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر