در مورد آمپول انوکساپارین ۴۰۰۰ چه می دانید؟

 آمپول انوکساپارین برای پیشگیری و درمان لخته های خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند. انوکساپارین با کاهش فعالیت پروتئین های لخته کننده در خون کمک می کند تا جریان خون شما را بصورت هموار نگه دارد. انوکساپارین یک داروی ضد انعقاد است که به عنوان رقیق کننده خون نیز شناخته می شود.انوکساپارین در واقع نوعی هپارین است.

شرایطی که خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد عبارتند از: انواع خاصی از جراحی ها (مانند زانو، مفصل ران، شکم)، دوره های طولانی بی حرکت بودن، انواع خاصی از حمله قلبی و یک نوع خاص از درد قفسه سینه به نام آنژین ناپایدار. همچنین در ترکیب با وارفارین برای درمان لخته شدن خون در ساق پا استفاده می شود. برای برخی از شرایط پزشکی، انوکساپارین ممکن است در ترکیب با دیگر رقیق کننده های خونی استفاده شود.

نام تجاری

نام تجاری آمپول انوکساپارین که در بازار یافت می‌شود، عبارتند از:

 • ®Lovenox

انوکساپارین چیست?

آمپول انوکساپارین از طریق تزریق زیر پوستی توسط خود پزشک انجام می گیرد، معمولا یک یا دو بار در روز در شکم (حداقل به فاصله ۲ سانت از ناف). این دارو به عضله تزریق نمی شود. دوز و طول مدت درمان به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. دوز ممکن است در برخی از شرایط براساس سن و وزن مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا دو بار در روز داده می شود. شما احتمالا شروع استفاده از این دارو در بیمارستان آغاز می کنید و پس از آن برای مدت ۱۰ تا ۱۴ روز.

امپول انوکساپارین ۴۰۰۰ چیست و چه کاربردی دارد؟

انوکساپارین به عنوان یکی از داروهای ضدانعقاد شناخته می شود و وظیفه ی اصلی آن رقیق کردن خون است. در واقع در زمانی که پزشک قصد رقیق کردن خون بیمار را داشته باشد و بخواهد از بروز لخته در گردش خون جلوگیری کند از این دارو استفاده خواهد کرد. به طور کل این دارو به دو منظور کلی استفاده می شود:

 1. درمان بیمارانی که دچار تشکیل لخته شده اند نظیر بروز لخته در عروق پا (DVT) یا آمبولی ریه یا برخی موارد سکته های قلبی
 2. به منظور پیش گیری از تشکیل لخته در بیمارانی که قرار است به مدت طولانی بی حرکت باشند یا خطر بالایی برای تشکیل لخته ی خون دارند نظیر بیماران با جراحی های ارتوپدی یا بیمارانی که به کرونا مبتلا شده اند

🔔 عارضه ی مهم این دارو خونریزی است و به همین خاطر مصرف سرخود آن بدون تجویز پزشک اصلا توصیه نمی گردد.

دستورالعمل تزریق انوکساپارین

۱- دست خود و منطقه ای از پوست که در آن قرار است تزریق انجام دهید را تمیز نمایید.

۲- درون سرنگ را نگاه کنید تا مطمئن شوید که این دارو روشن و بی رنگ یا زرد کم رنگ است.

۳- نگاهی به سر سوزن انداخته و از محکم بودن آن اطمینان یابید.

۴- دراز بکشید و یک چین پوستی بین انگشت اشاره و انگشت شست خود قرار دهید. سر سوزن را به داخل پوست وارد کرده و سپس بر روی پیستون سرنگ برای تزریق دارو فشار دهید. تا اتمام تمام دارو سرنگ را بر روی پوست خود نگه دارید. منطقه تزریق پس از پایان مالش ندهید.

با استفاده منظم از آمپول انوکساپارین بیشترین مزایای آن را به دست می آورید. برای کمک به خاطر سپاری شما، این دارو در زمان های مشخصی در روز استفاده می شود. اگر شما در منزل این دارو را استفاده می کنید، تمام مراحل آماده سازی و دستورالعمل های استفاده از آن را از مراقبین بهداشتی خود یاد بگیرید. این دارو همچنین ممکن است با تزریق به داخل ورید توسط مراقب بهداشتی حرفه ای و با تجربه و با نظارت پزشک صورت گیرد.

عوارض انوکساپارین

ممکن است سوزش خفیف، درد، کبودی، قرمزی و تورم در محل تزریق ممکن است رخ دهد. خستگی یا تب نیز شاید برای شما اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند و یا بدتر شد، پزشک خود را مطلع سازید.

تب

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به عوارض جانبی آن برای شما به همراه دارد. برای بسیاری از مردم با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی به وجود نمی آید.

انوکساپارین می تواند باعث خونریزی شود در صورتیکه اثر آن بر پروتئین های لخته کننده خون بیش از حد معمول باشد. پزشک خود را در جریان هر گونه علائم جدی خونریزی قرار دهید، از جمله: درد غیر معمول، تورم، ناراحتی، خونریزی غیر معمول و یا طولانی مدت، کبودی غیر معمول و یا کبودی های فوری، ادرار تیره، مدفوع تیره، سردرد شدید، گیجی، تغییرات بینایی، سرگیجه غیر معمول، غش ، تشنج، ضعف، بی حسی

توجه کنید که واکنش آلرژیک جدی به انوکساپارین نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر گونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی شدید کمک اورژانسی بخواهید، از جمله: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: خونریزی بیش از حد و کبودی باشد.

تست های آزمایشگاهی و یا آزمایشهای پزشکی (مانند آزمایش شمارش خون از جمله پلاکت، چک کردن وجود خون در مدفوع) باید بصورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت و یا برای بررسی عوارض جانبی انجام شود. تست های آزمایشگاهی اضافی (سطوح خونی فاکتور ضد XA) باید در موارد خاص صورت گیرد، به خصوص اگر شما مبتلا به بیماری کلیه بوده، و یا باردار و یا دارای دریچه های قلب مصنوعی می باشید، و یا برای بررسی میزان عملکرد انوکساپارین در شما. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی در خصوص آمپول انوکساپارین

۹۴۵۷۲۲۹۳

قبل از استفاده از آمپول انوکساپارین ، در صورت وجود حساسیت به این دارو، هپارین و یا وجود هر گونه آلرژی های دیگر، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است مواد تشکیل دهنده غیر فعالی داشته باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

در صورت داشتن خونریزی شدید فعال، دریچه قلب مصنوعی، بیماری های کلیوی، بیماری کبدی، خونریزی و یا اختلالات خونی (مانند پلاکت پایین)، تعداد پلاکت کم پس از درمان های قبلی با هپارین، سکته مغزی، مشکلات خاصی چشم (مانند رتینوپاتی دیابتی)، برخی از مشکلات معده -روده (مانند زخم فعال یا اخیر)، مشکلات ستون فقرات (مانند بدشکلی ستون فقرات)، جراحی های اخیر چشم، مغز و یا نخاع و همچنین فشار خون بالای شدید کنترل نشده، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید.

 1. مصرف بیش از حد الکل در زمان مصرف این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.
 2. قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمامی محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) آگاه سازید.
 3. برای کاهش احتمال ابتلا بریدگی، کبودی و یا زخم، در استفاده از اشیاء تیز مانند: ریش تراش و ناخن گیر احتیاط کرده و از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی پرهیز کنید.
 4. افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی انوکساپارین ، به خصوص خونریزی حساس تر باشند.

آمپول انوکساپارین در بارداری

در دوران بارداری، این دارو باید تنها هنگامی استفاده شود که مورد نیاز است. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید. زنان باردار با دریچه های قلب مصنوعی نظارت دقیق تری نیاز دارند.

مشخص نیست این دارو چه تاثیری بر روی شیر مادر دارد؛ بنابراین قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

تداخلات دارویی انوکساپارین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد آمپول انوکساپارین را تغییر داده و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل همه انواع اختلالات دارویی ممکن نمی باشد.

یک محصول که ممکن است با این دارو تداخل کند عبارتند از: mifepristone.

انوکساپارین گاهی اوقات با داروهای دیگر که رقیق کننده خون و یا اثرات ضد پلاکتی دارند مانند: آسپرین ، کلوپیدوگرل یا وارفارین، استفاده می شود. هنگامی که این ترکیب توسط پزشکتان تجویز شود، نظارت دقیق تری برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به خونریزی وجود خواهد داشت. تمام قرار ویزیت های پزشکی خود را بطور منظم حفظ کنید.

با دقت تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه خود را بررسی کنید بسیاری از این داروها حاوی داروهای ضد درد، تب بر(التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، یا آسپرین) می توانند خطر خونریزی، اثر ضد پلاکتی با انوکساپارین مورد استفاده را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشکتان به شما دوز پایینی از آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز نمود(معمولا در دوزهای ۸۱-۳۲۵ میلی گرم در روز)، شما باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستوالعمل آن را برای شما تغییر دهد. می توانید از پزشک یا داروساز خود جزییات بیشتر را سوال کنید.

دوز از دست رفته یا فراموش شده انوکساپارین

اگر شما مصرف این نوبت دوز را فراموش کردید، بلافاصله در زمان به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر به مصرف دوز نوبت بعدی زمان زیادی باقی نمانده، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و برنامه معمول دوز از سر بگیرید. مقدار دوبرابری از دوز مصرف نکنید.

نحوه نگهداری داروی انوکساپارین

*در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت و دور از دسترس کوکان قرار دهید.

*ویال چندی دوز برای بیش از ۲۸ روز پس از اولین استفاده، ذخیره نکنید.

کلسترول کودکان

هشدار مهم:

اگر شما بی حسی نخاعی یا اپیدورال یا تزریق به ستون مهره را دارید، در حالی که یک رقیق کننده خون مانند انوکساپارین دریافت می کنید، شما در معرض خطر لخته شدن خون در داخل یا اطراف ستون فقرات خود هستید که می تواند باعث فلج شدن شما گردد. اگر شما داروهای ضد انعقاد دیگر (رقیق کننده خون) مصرف می کنید مانند وارفارین (کومادین)، (anagrelide (Agrylin، آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن)، (cilostazol (Pletal، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دی پیریدامول  (Persantine)، (eptifibatide (Integrilin، پراسوگرل (Effient)، سولفین پیرازون (Anturane)، قرص تیکلوپیدین (Ticlid)، و (tirofiban (Aggrastat پزشک خود را مطلع سازید.

اگر شما تجربه هر یک از علائم زیر داشتید: بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف پا و یا فلج، و از دست دادن کنترل بر مثانه یا روده، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در مورد خطر مصرف انوکساپارین در این زمان با پزشک خود صحبت کنید.

حتی اگر شما احساس خوبی از این تزریق ندارید همچنان به استفاده از انوکساپارین ادامه دهید. مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک قطع نکیند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لعیا سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من میخواستم تزریق چربی به سینه انجام بدم ولی چون شنیدم باعث آمبولی میشه
  از چند نفر پرسیدم گفتن از پنج روز قبلش آمپول ضد آمبولی تزریق میشه و مشکلی پیش نمیاد
  توی اینترنت که سرچ کردم آمپول ضد آمبولی
  همین انوکساپارین رو نوشته بود
  به نظر شما واقعا مشکلی پیش نمیاد اگه اینکارو انجام بدم؟؟
  یکمی استرس گرفتم به خاطر آمبولی و اینکه شناختی از این دارو هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   احتمالش کم ایت اگر انوکساپارین را هم بزنید که کمتر هم می شود
 • تصویر کاربر مبینا پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر..مادر من چهلو پنج ساله هستن سیزده روزه کرونا گرفتن حالشون بهتر شده روز یازدهم آزمایش دی دایمرشون سی و پنج بود و الان تو روز سیزدهم شده هشتصدو پنجاه دکتر تا سه شب آمپول انوکسپارین تجویز کردن و چک کردن هر روز دی دایمر با آزمایش خون..به نظرتون این عدد بالارو کنترل میکنه یا باید بیمارستان رفتو قوی تر از این دارو مصرف بشه؟و آیا سه دوز کافیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   فعلا همین داروها را ادامه بدهند و بر اساس نتایح ازمایشات برای ایشان تجویز داروها صورت بگیرد
 • تصویر کاربر Nastaran پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من ۳ روز هست میکرواینجکشن انجام دادم و دکترم برای من آمپول انوکسی پارین و آسپرین تجویز کرده اند ، هنگام تزریق آمپول سوزش بسیار زیادی دارم، تا حدود ۵ دقیقه بعد آروم میشود.
  و جای هر تزریق یک لکه کبودی ریز ایجاد میشود.
  آیا این موارد طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بله کاملا طبیعی است و کبودی ها هم تا مدتی ممکن است بمانند
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من و خانمم کرونا گرفتیم سن ۵۷ و ۵۹ هستیم سی تی درگیری ریه ندارد دکتر برای هر یکمین ۱۰ آمپول انوکسا پارین تجویز نموده با توجه به داشتن سردرد آیا تزریق آمپول ها سردرد شدید ایجاد تایلند چون من تجربه قبلی دارم بیمارستان جهت قلب بستری بودم به محض تزریق این آمپول سردرد خیلی شدید می‌شود م ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   معمولا این دارو سردرد نمی دهد بزنید اگر عارضه داد باید تغییرش دهید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خداقوت و تبریک اعیاد
  خانم من 34 ساله هستند و دارای همانژیوم مادرزادی در پای راست و خصوصا دور زانوی راستشان میباشند به نحوی که منتج به تخریب کامل مفصل زانو شده است. جهت درمان یا کنترل چندین بار تزریق ترومبار انجام شده و خوب موقتی است.و تقریبا یکروز درمیان قرص موبیک 15 مصرف میکنند.
  و به علت وسعت گفته اند جراحی امکان ندارد.
  برای درمان مفصل هم فعلا جراحی را مقدور نمیدانند و از موسسه رویان و سلول درمانی هم نتیجه نگرفتیم.

  در بارداری اول سال 95 ، سه ماهه ی بسیار دردناکی را در ناحیه پای راست به نحوی که قادر به راه رفتن و تکان دادن دیگر نبودند و به علت اینکه پزشک عروقشان ایران نبودند پزشکان دیگر نتوانستند کمکی کنند و ان دوران هم به لطف خدا به خیر گذشت و بعد ان روال عادی طی شد.
  در حال حاضر در ماه اول بارداری دوم هستند و از هفته ی پیش درد شدیدی در ران راست پیدا کردند به نحوی که دست به ران هم نمیشد زد.
  تلفنی با پزشکشان تماس گرفتم و تزریق هپارین 5000 را تجویز کردند.
  سه روز اول 12 ساعتی و در ادامه فعلا 24 ساعت یک امپول هپارین 5000.

  در اینترنت بررسی میکردم کمی نگران بزوز dvt شدم.
  به پزشکشان گفتم گفتند مشکلی نیست و گفتم ایا نیازی به سونوی داپلر نیست،فرمودند نه.

  حالا همچنان نگران بروز dvt در پایشان هستم و هم اینکه ،
  یک عده از پزشکان در ابتدای بارداری انوکساپارین را ترجیح میدهند بر هپارین.

  لطفا یک راهنمایی بفرمائید.
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   فعلا هپارین گزینه ی مناسب تری است ولی سونوگرافی کالر داپلر را حتما انجام بدهند
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  فرق بین انوکساپارین ۴۰۰۰ با نوکساپارین ۴۰ چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   فرقی ندارند همان دوز را با واحد مختلف نوشته اند
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۵سالمه باردارم خواهرم توی بارداریش امبولی شد من طبق نظر دکتر ازمایش دادم و توی خونم یکی از جواباش مثبت شد و از ماه چهارم بارداری تا دوماه بعد زایمان بایر هرروز امپول انکسوپارین بزنم
  میخواستم بدونم این مقدار امپول حدود ۲۴۰تا خیلی زیاد نیست برام مشکل ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   نه اتفاقن تجویز درستی است
 • تصویر کاربر رحیمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ،برادرم ترومبوز در وریدپورت و ورید اسپلنیک داره با توجه به سی تی اسکن ،هنگامی که از آمپول انوکساپارین ۴۰ استفاده میشه درد شکم زیادی داره شما چه دارویی برای درد ش تجویز میکنی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)
   معمولن برای درد تزریق داروی خاصی تجویز نمی کنیم ولی اگر خیلی شدید است لیدوکایین زیر نظر پزشک گزینه ی خوبی است
 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خانمم جراحی ستون فقرات داشتندو ماه میگذره مشکلی از آن بابت نداره ولی وقتی مثلا خودکار دست بگیرید برای نوشتن وفشار بیاره به دستتش تاول میزند جای خودکار وخون جمع میشه و بعد یکی دوروز خوب میشه، پزشک براش آمپول ناکسپرین تجویز کردن حدود ۲۰ عدد و ایشان استفاده کردن، احتمالش هست از عوارض آمپولها باشد.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نه اینطور نیست
 • تصویر کاربر Nilofar چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام
  من مشکل زخم معده دارم غلضت خون دارم برای رقیق شدن خونم چ قرصی باید بخورم ک بدنباشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگر سابقه ی سکته ی قلبی یا گرفتگی عروقی نداشته اید با توجه به زخم معده اصلن توصیه نمی شوثد رقیق کننده استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر