در مورد آمپول انوکساپارین چه می دانید؟

در مورد آمپول انوکساپارین چه می دانید؟

در مورد آمپول انوکساپارین چه می دانید؟

 آمپول انوکساپارین برای پیشگیری و درمان لخته های خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.

انوکساپارین با کاهش فعالیت پروتئین های لخته کننده در خون کمک می کند تا جریان خون شما را بصورت هموار نگه دارد. انوکساپارین یک داروی ضد انعقاد است که به عنوان رقیق کننده خون نیز شناخته می شود.انوکساپارین در واقع نوعی هپارین است.

شرایطی که خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد عبارتند از: انواع خاصی از جراحی ها (مانند زانو، مفصل ران، شکم)، دوره های طولانی بی حرکت بودن، انواع خاصی از حمله قلبی و یک نوع خاص از درد قفسه سینه به نام آنژین ناپایدار. همچنین در ترکیب با وارفارین برای درمان لخته شدن خون در ساق پا استفاده می شود. برای برخی از شرایط پزشکی، انوکساپارین ممکن است در ترکیب با دیگر رقیق کننده های خونی استفاده شود.

نام تجاری

نام تجاری آمپول انوکساپارین که در بازار یافت می‌شود، عبارتند از:

 • ®Lovenox

انوکساپارین چیست

آمپول انوکساپارین از طریق تزریق زیر پوستی توسط خود پزشک انجام می گیرد، معمولا یک یا دو بار در روز در شکم (حداقل به فاصله ۲ سانت از ناف). این دارو به عضله تزریق نمی شود. دوز و طول مدت درمان به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. دوز ممکن است در برخی از شرایط براساس سن و وزن مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا دو بار در روز داده می شود. شما احتمالا شروع استفاده از این دارو در بیمارستان آغاز می کنید و پس از آن برای مدت ۱۰ تا ۱۴ روز.

دستورالعمل تزریق انوکساپارین

۱- دست خود و منطقه ای از پوست که در آن قرار است تزریق انجام دهید را تمیز نمایید.

۲- درون سرنگ را نگاه کنید تا مطمئن شوید که این دارو روشن و بی رنگ یا زرد کم رنگ است.

۳- نگاهی به سر سوزن انداخته و از محکم بودن آن اطمینان یابید.

۴- دراز بکشید و یک چین پوستی بین انگشت اشاره و انگشت شست خود قرار دهید. سر سوزن را به داخل پوست وارد کرده و سپس بر روی پیستون سرنگ برای تزریق دارو فشار دهید. تا اتمام تمام دارو سرنگ را بر روی پوست خود نگه دارید. منطقه تزریق پس از پایان مالش ندهید.

با استفاده منظم از آمپول انوکساپارین بیشترین مزایای آن را به دست می آورید. برای کمک به خاطر سپاری شما، این دارو در زمان های مشخصی در روز استفاده می شود. اگر شما در منزل این دارو را استفاده می کنید، تمام مراحل آماده سازی و دستورالعمل های استفاده از آن را از مراقبین بهداشتی خود یاد بگیرید. این دارو همچنین ممکن است با تزریق به داخل ورید توسط مراقب بهداشتی حرفه ای و با تجربه و با نظارت پزشک صورت گیرد.

عوارض انوکساپارین

ممکن است سوزش خفیف، درد، کبودی، قرمزی و تورم در محل تزریق ممکن است رخ دهد. خستگی یا تب نیز شاید برای شما اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند و یا بدتر شد، پزشک خود را مطلع سازید.

تب

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به عوارض جانبی آن برای شما به همراه دارد. برای بسیاری از مردم با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی به وجود نمی آید.

انوکساپارین می تواند باعث خونریزی شود در صورتیکه اثر آن بر پروتئین های لخته کننده خون بیش از حد معمول باشد. پزشک خود را در جریان هر گونه علائم جدی خونریزی قرار دهید، از جمله: درد غیر معمول، تورم، ناراحتی، خونریزی غیر معمول و یا طولانی مدت، کبودی غیر معمول و یا کبودی های فوری، ادرار تیره، مدفوع تیره، سردرد شدید، گیجی، تغییرات بینایی، سرگیجه غیر معمول، غش ، تشنج، ضعف، بی حسی

توجه کنید که واکنش آلرژیک جدی به انوکساپارین نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر گونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی شدید کمک اورژانسی بخواهید، از جمله: جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: خونریزی بیش از حد و کبودی باشد.

تست های آزمایشگاهی و یا آزمایشهای پزشکی (مانند آزمایش شمارش خون از جمله پلاکت، چک کردن وجود خون در مدفوع) باید بصورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت و یا برای بررسی عوارض جانبی انجام شود. تست های آزمایشگاهی اضافی (سطوح خونی فاکتور ضد XA) باید در موارد خاص صورت گیرد، به خصوص اگر شما مبتلا به بیماری کلیه بوده، و یا باردار و یا دارای دریچه های قلب مصنوعی می باشید، و یا برای بررسی میزان عملکرد انوکساپارین در شما. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی در خصوص آمپول انوکساپارین

۹۴۵۷۲۲۹۳

قبل از استفاده از آمپول انوکساپارین ، در صورت وجود حساسیت به این دارو، هپارین و یا وجود هر گونه آلرژی های دیگر، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است مواد تشکیل دهنده غیر فعالی داشته باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

در صورت داشتن خونریزی شدید فعال، دریچه قلب مصنوعی، بیماری های کلیوی، بیماری کبدی، خونریزی و یا اختلالات خونی (مانند پلاکت پایین)، تعداد پلاکت کم پس از درمان های قبلی با هپارین، سکته مغزی، مشکلات خاصی چشم (مانند رتینوپاتی دیابتی)، برخی از مشکلات معده -روده (مانند زخم فعال یا اخیر)، مشکلات ستون فقرات (مانند بدشکلی ستون فقرات)، جراحی های اخیر چشم، مغز و یا نخاع و همچنین فشار خون بالای شدید کنترل نشده، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید.

 1. مصرف بیش از حد الکل در زمان مصرف این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.
 2. قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمامی محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) آگاه سازید.
 3. برای کاهش احتمال ابتلا بریدگی، کبودی و یا زخم، در استفاده از اشیاء تیز مانند: ریش تراش و ناخن گیر احتیاط کرده و از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی پرهیز کنید.
 4. افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی انوکساپارین ، به خصوص خونریزی حساس تر باشند.

آمپول انوکساپارین در بارداری

در دوران بارداری، این دارو باید تنها هنگامی استفاده شود که مورد نیاز است. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود صحبت کنید. زنان باردار با دریچه های قلب مصنوعی نظارت دقیق تری نیاز دارند.

مشخص نیست این دارو چه تاثیری بر روی شیر مادر دارد؛ بنابراین قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

علائم بیماری قلبی در بارداری

تداخلات دارویی انوکساپارین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد آمپول انوکساپارین را تغییر داده و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل همه انواع اختلالات دارویی ممکن نمی باشد.

یک محصول که ممکن است با این دارو تداخل کند عبارتند از: mifepristone.

انوکساپارین گاهی اوقات با داروهای دیگر که رقیق کننده خون و یا اثرات ضد پلاکتی دارند مانند: آسپرین ، کلوپیدوگرل یا وارفارین، استفاده می شود. هنگامی که این ترکیب توسط پزشکتان تجویز شود، نظارت دقیق تری برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به خونریزی وجود خواهد داشت. تمام قرار ویزیت های پزشکی خود را بطور منظم حفظ کنید.

با دقت تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه خود را بررسی کنید بسیاری از این داروها حاوی داروهای ضد درد، تب بر(التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، یا آسپرین) می توانند خطر خونریزی، اثر ضد پلاکتی با انوکساپارین مورد استفاده را افزایش دهند. با این حال، اگر پزشکتان به شما دوز پایینی از آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز نمود(معمولا در دوزهای ۸۱-۳۲۵ میلی گرم در روز)، شما باید مصرف آن را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستوالعمل آن را برای شما تغییر دهد. می توانید از پزشک یا داروساز خود جزییات بیشتر را سوال کنید.

دوز از دست رفته یا فراموش شده انوکساپارین

اگر شما مصرف این نوبت دوز را فراموش کردید، بلافاصله در زمان به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر به مصرف دوز نوبت بعدی زمان زیادی باقی نمانده، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و برنامه معمول دوز از سر بگیرید. مقدار دوبرابری از دوز مصرف نکنید.

نحوه نگهداری داروی انوکساپارین

*در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت و دور از دسترس کوکان قرار دهید.

*ویال چندی دوز برای بیش از ۲۸ روز پس از اولین استفاده، ذخیره نکنید.

کلسترول کودکان

هشدار مهم:

اگر شما بی حسی نخاعی یا اپیدورال یا تزریق به ستون مهره را دارید، در حالی که یک رقیق کننده خون مانند انوکساپارین دریافت می کنید، شما در معرض خطر لخته شدن خون در داخل یا اطراف ستون فقرات خود هستید که می تواند باعث فلج شدن شما گردد. اگر شما داروهای ضد انعقاد دیگر (رقیق کننده خون) مصرف می کنید مانند وارفارین (کومادین)، (anagrelide (Agrylin، آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن)، (cilostazol (Pletal، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دی پیریدامول  (Persantine)، (eptifibatide (Integrilin، پراسوگرل (Effient)، سولفین پیرازون (Anturane)، قرص تیکلوپیدین (Ticlid)، و (tirofiban (Aggrastat پزشک خود را مطلع سازید.

اگر شما تجربه هر یک از علائم زیر داشتید: بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف پا و یا فلج، و از دست دادن کنترل بر مثانه یا روده، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در مورد خطر مصرف انوکساپارین در این زمان با پزشک خود صحبت کنید.

حتی اگر شما احساس خوبی از این تزریق ندارید همچنان به استفاده از انوکساپارین ادامه دهید. مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک قطع نکیند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  فرق بین انوکساپارین ۴۰۰۰ با نوکساپارین ۴۰ چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   فرقی ندارند همان دوز را با واحد مختلف نوشته اند
 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۵سالمه باردارم خواهرم توی بارداریش امبولی شد من طبق نظر دکتر ازمایش دادم و توی خونم یکی از جواباش مثبت شد و از ماه چهارم بارداری تا دوماه بعد زایمان بایر هرروز امپول انکسوپارین بزنم
  میخواستم بدونم این مقدار امپول حدود ۲۴۰تا خیلی زیاد نیست برام مشکل ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   نه اتفاقن تجویز درستی است
 • تصویر کاربر رحیمی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ،برادرم ترومبوز در وریدپورت و ورید اسپلنیک داره با توجه به سی تی اسکن ،هنگامی که از آمپول انوکساپارین ۴۰ استفاده میشه درد شکم زیادی داره شما چه دارویی برای درد ش تجویز میکنی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   معمولن برای درد تزریق داروی خاصی تجویز نمی کنیم ولی اگر خیلی شدید است لیدوکایین زیر نظر پزشک گزینه ی خوبی است
 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خانمم جراحی ستون فقرات داشتندو ماه میگذره مشکلی از آن بابت نداره ولی وقتی مثلا خودکار دست بگیرید برای نوشتن وفشار بیاره به دستتش تاول میزند جای خودکار وخون جمع میشه و بعد یکی دوروز خوب میشه، پزشک براش آمپول ناکسپرین تجویز کردن حدود ۲۰ عدد و ایشان استفاده کردن، احتمالش هست از عوارض آمپولها باشد.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   نه اینطور نیست
 • تصویر کاربر Nilofar چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  من مشکل زخم معده دارم غلضت خون دارم برای رقیق شدن خونم چ قرصی باید بخورم ک بدنباشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر سابقه ی سکته ی قلبی یا گرفتگی عروقی نداشته اید با توجه به زخم معده اصلن توصیه نمی شوثد رقیق کننده استفاده کنید
 • تصویر کاربر H_sh سه شنبه ۲ دی ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جوابدهی این دارو چقدر هست؟ تضمین ترک سیگار داره؟
  مدت درمان قطعی با این دارو چه مدته؟
  از کجا میتونم تهیه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   اگر منظورتان وارنیکلین است بسیار داروی خوبی است و موثر است باید نسخه ی پزشک تهیه کنید برای استفاده از آن
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر ، عذر می خوام مصرف آسپیرین و پروپانول با هم منعی و عوارضی دارد ( یعنی موردی ندارد که در طول روز در فواصل زمانی مختلف مصرف شوند) ؟ و اگر منعی ندارند زمان مناسب مصرف هرکدام چه زمانی از طول روز بهتر هست ؟ و آیا شما برای افراد بالای ۶۰ سال مصرف قرص آسپیرین رو توصیه می کنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   نه منعی ندارند و از نظر زمانی هم فرق چندانی ندارد. اگر فردی سابقه ی گرفتگی قلبی ندارد یا دیابتی نیست نیازی به مصرف اسپرین ندارد
 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر
  پدرم 74سالشونه و حدود 20سال پیش عمل باز قلب داشتند، تست کروناشون مثبت بود، حالا تو ازمایش خونشون پارامتر d.dimerحدود 2000 است، و براشون 10عدد امپول انوکسا (صبح و شب) با دوز 6000نوشتند و گفتند اسپرین هم استفاده نکنن بعد از این 5روز هم سه بسته قرص برای رقیق کردن خون دادند.
  میخواستم نظر تخصصیتون رو استفاده کنم که مشکلی به خاطر عملشون براشون ایجاد نمیشه، ممنون از وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   نه اتفاقن تجویز صحیحی با توجه به سن انجام شده استفاده کنید حتمن
 • تصویر کاربر اکرم دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت. جناب دکتر من ۳۳ سال سن دارم فرزند ۵ ساله دارم دو تا بارداری منجر به سقط داشتم. تو ۸ هفته قلبشون ایست کرد. آزمایش دادم فاکتورv leiden خطرناک زده و دوتا جهش در فاکتورmthfr دارم. نظرتون برای بارداری بعدی چیه... در ضمن پدرم پلاکت پایین داشتن ربطی به من داره یا باید پلاکتم بررسی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   بخاطر این مسایل شما که فاکتورهای انعقادی را مطرح کرده بهتر است زیر نظر یک فوق تخصص خون باشید به خصوص با سابقه ی سقط قبلی، چون این مسایل در حیطه ی تخصصی ایشان است
 • تصویر کاربر آراسته چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشيد
  خانم ٣٧ساله هستم به دليل دو باردارى ناموفق به تشخيص پزشك براى باردارى بعدى آسپرين و در طول باردارى آمپول انوكساپارين تجويز شد. دكتر بهم گفت تا آخر عمرت بايد آسپرين رو مصرف كنى. الان دوسال از زايمانم گذشته و دارم مصرف ميكنم آيا بايد ادامه بدم؟
  يا اينكه تحت نظر ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   به نظرم یک بار نزد روماتولوژیست ویزیت شوید تا علت این ماجرا کاملن بررسی شود بعد بر اساس ان تصمیم گیری شود ولی معمولن درمان با اسپرین در این شرایط بلندمدت است
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر