منو

مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز

مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز چه مواردی هستند و چه توصیه هایی به بیماران قلبی می شود؟ بیمارانی که به حول و قوه الهی عمل جراحی قلب شان با موفقیت انجام شد، نوبت ایشان است که این مهم را با رعایت مراقبت ­های پس از عمل قلب باز به ثمر برسانند. لذا خواهشمند است به مراقبت های بعد از عمل قلب باز توجه فرمایید:

مراقبت ­های پس از جراحی

مراقبت های بعد از عمل قلب باز در منزل

با اطمینان به نفس و با قدم ­های استوار و بدون نیاز به ویلچر می توانید از بیمارستان به منزل بازگردید. نیازی به آمبولانس نیست و با هر وسیله ای می توانید این کار را انجام دهید.

برای شما بیماری قلبی در مرحله اول از مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز بهتر است محل سکونت خود را در طبقات همکف یا اول که پله­ های زیادی ندارند، قرار دهید و در صورتی که مجبور به بالا رفتن از پله های زیاد هستید، هر بار پنج طبقه را طی کنید و پس از کمی استراحت ادامه دهید.

معمولا پس از جراحی قلب باز بروز افسردگی، بی اشتهایی، هیجان، ترس، کاهش تمرکز و بی حوصلگی طبیعی است این علائم ظرف ۲ ماه به تدریج برطرف خواهد شد.

مراقبت ­های پس از عمل قلب باز heart surgery

-در چند روز بعد از عمل، احساس درد، خارش و بی حسی نواحی جراحی شده طبیعی است و به تدریج برطرف می شود. عیادت­ های طولانی و شلوغی محل استراحت روند بهبودی شما را به تاخیر می اندازد. ضروری است در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز از دست دادن و روبوسی با دیگران جدا خودداری نمایید. بهتر است ۲ بار در روز و به مدت نیم ساعت و هر شب ۱۰-۸ ساعت استراحت نمایید.

– بعد از عمل جراحی ممکن است ترشح و یا ترشحات در ریه جمع شده و باعث عفونت گردد. سرفه و تنفس عمیق به پاک کردن ریه ­ها کمک می کند و احتمال عفونت ریوی و تب را کاهش می دهد. پس سعی کنید این کار را چندین مرتبه در روز انجام دهید.

– جابجایی مکرر روی تخت داشته باشید و لازم است در مراقبت ­های پس از جراحی قلب حرکات ورزشی که توسط پرستار یا فیزیولوژیست به شما آموزش داده می شود را انجام دهید.

– بهترین وضعیت برای شما در تخت، خوابیدن به پهلو­ها حداقل به مدت چند ساعت در روز می باشد. زیرا اگر شما برای مدت طولانی به پشت بخوابید ترشحات در ریه ­های شما جمع می شود و زمینه برای عفونت ریوی فراهم می شود. از خوابیدن بر روی شکم پرهیز کنید.

– برای استحمام در مراقبت های بعد از عمل قلب باز ، ۵ روز بعد از عمل می توانید حمام کنید و بعد از آن سعی کنید هر روز ۵ الی ۱۰ دقیقه استحمام کنید. در حین استحمام از آب خیلی داغ استفاده ننمایید؛ زیرا ممکن است باعث سنگینی نفس، ضعف و سرگیجه شود.

وقتی زخم سینه بهبود یافت می توانید داخل وان آب هم بشویید. در مراقبت های بعد از عمل قلب باز از کشیدن لیف بر روی محل بخیه خودداری کنید و ناحیه را فقط با آب و صابون به آرامی با دست شست و شو دهید. در صورت باز بودن زخم و یا ترشحات زیاد آن، پس از مشورت با پزشک معالج استحمام کنید.

سرفه بعد از عمل قلب باز

در هنگام سرفه کردن هرگز نگران محل بخیه­ های خود نباشید چون سرفه به آن­ها آسیبی نمیرساند. جهت اطمینان خاطر می توانید در هنگام سرفه کردن با دست یا بالش روی ناحیه بخیه­ ها فشار وارد کنید.

سرفه-مراقبت ­های پس از جراحی

بستن کمربند بعد از عمل قلب باز

بستن کمربند بعد از جراحی قلب باز امری ضروری است. معمولا این کمربندهای سینه ای، برای این تجویز می شوند از بروز فتق در محل زخم عمل جراحی، جلوگیری کنند و به ترمیم و جوش خوردن سریع تر و بهتر زخم قفسه ی سینه کمک کنند. توصیه می شود این کمربند برای حداقل سه ماه بسته شود و تنها در مواردی که فرد شبها می خوابد کمربند را باز کند. استفاده از این کمربندها هیچ عارضه ای ندارند.

درد قفسه سینه بعد از عمل قلب باز

درد قفسه ی سینه پس از عمل جراحی، می تواند علل مختلفی داشته باشد. فراموش نکنیم که خود جراحی و آسیب های وارد شده به استخوان جناغ سینه و عضلات جدار قفسه ی سینه، می تواند یکی از علل این درد باشد. دردهایی که به دنبال فعالیت بروز می کنند و ماهیت سنگینی روی قفسه ی سینه دارند، معمولا نشانه های مهم تری هستند. در صورتی که بعد از عمل جراحی هنوز از درد قفسه ی سینه رنج می برید، حتما باید نزد پزشک خود یک بار معاینه و ویزیت بشوید و نوار قلب از شما اخذ شود. سپس می توان بر اساس نتیجه ی این معاینه و بررسی در مورد اقدامات بعدی تصمیم گرفت.

مسافرت بعد از عمل قلب باز

بیمار حدود ۱۰ روز پس از عمل قلب باز، با اجازه پزشک قادر به مسافرت با وسایل نقلیه هوایی یا ریلی خواهد بود.

مراقبت از زخم بعد از جراحی قلب

-حتما در مراقبت ­های پس از جراحی قلب بخیه ­ها باید تمیز و خشک نگه داشته شوند.

-بیمارانی که از رگ پای آنان گرافت برداشته شده است باید از جوراب یا باند کشی استفاده کنند. این باند کشی به جریان خون پا کمک کرده و از تورم آن جلوگیری می کند.

-در روز و زمان حرکت و فعالیت از باند کشی استفاده نمایید. ولی در زمان استراحت به خصوص در شب، موقع خواب حتما باند کشی را باز کرده و پاها را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

-استفاده از جوراب واریس به مدت ۵-۴ ماه توصیه می شود.

جوراب-واریس-مراقبت ­های پس از جراحی

-این بیماران نباید پاهایشان را روی هم بیندازند.

-اگر پا ورم کرد در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز لازم است بیمار بنشیند و پایش را روی صندلی یا چهار پایه بگذارد. اگر ورم به این شکل برطرف نشد باید فورا با پزشک تماس بگیرد.

-بخیه­ های پا قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارند.

-بخیه­ های ناحیه قفسه سینه نیاز به کشیدن ندارند. حدود ۱۴-۱۰ روز پس از عمل جهت بازدید بخیه ­های سینه به پزشک خود مراجعه کنید.

-ترمیم کامل زخم­ ها حدود ۶ هفته طول خواهد کشید.

جوش خوردن جناق سینه کمی طول می کشد لذا:

-۲ تا ۳ ماه اول عمل قلب باز ،باری بیش از ۵ کیلوگرم بلند نکنید (مثل کیسه خرید یا چمدان).

-بچه­ ها را از زمین بلند نکنید، کودک را روی پای خود بنشانید.

کودک-بیمار-مراقبت ­های پس از جراحی

-از زور زدن و باز کردن درب شیشه مربا یا باز و بسته کردن درب­ های سنگین خودداری کنید.

-به عنوان نکته ای ضروری در مراقبت ­های بعد از عمل قلب باز اصلا هنگام دفع به خود فشار نیاورید. در صورت یبوست لازم است داروی ملین مصرف کنید.

علت ورم پا بعد از عمل قلب باز

ممکن است پاهای شما بعد از عمل، کمی متورم شود، به خصوص اگر در حین جراحی، رگ هایی از پاهای خود برداشته باشید. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که مایعات اضافی وقتی به اندازه حرکت نمی کنند، در بافت جمع می شوند. برای کنترل تورم بهتر است هر یک ساعت یکبار بیدار شوید و چند دقیقه قدم بزنید.

تنگی نفس بعد از عمل قلب باز

بعد از این عمل، ممکن است فرد احساس تنگی نفس کند. این مشکل با حرکت کردن و تمرین تنفس عمیق بهتر می شود. پوشیدن جورابهای ساق بلند باعث جریان خون در پاها شده و احتمال ایجاد لخته را کاهش می دهند.

در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

-تب بالاتر از ۳۸ درجه به مدت بیش از ۲۴ ساعت

-محل بخیه در حال باز شدن باشد.

-زخم محل بخیه دارای ترشح یا بوی بد باشد.

-قرمزی و تورم محل جراحی شده

طول عمر بعد از عمل قلب باز

همیشه یکی از مهم ترین سوالات بیماران بعد از عمل قلب باز از پزشکشان، این است که میزان طول عمر بیمار پس از این عمل چقدر خواهد بود. باید به این نکته اشاره کنیم که در تمامی مطالعاتی که تا به حال در سراسر جهان انجام شده است، نشان داده شده که عمل جراحی باز می تواند در فردی که دچار گرفتگی های عروقی شدید است، به افزایش طول عمر منجر شود (در مقایسه با زمانی که فرد جراحی انجام ندهد) و در هیچ مطالعه ای دیده نشده است که این افراد به دنبال جراحی، دچار کاهش طول عمر می شوند. پس بر اساس شواهد علمی نباید از این موضوع، نگران بود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریا جمعه ۵ آذر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید
  پدرم ۲۲ روزه جراحی قلب باز انجام‌دادن پیوند رگ از هر دوتا پا ، الان پدرم داخل یه اتاقه درشم با نایلون پوشاندیم تا از بو غذا یا بو عطر بدور باشه داخل اتاقم راه میره به نظر شما تا کی باید داخل اتاق باشه خداروشکر جای بخیه های پا و سینه شم خوبه جوراب واریسم میپوشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 2 ماه پیش)
   نیازی به این کارها نیست می توانند به زندگی عادی برگردند
 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من ۱۹ اسفندماه۹۹ عمل قلب باز داشتم .درحال حاضر مشکل من بالا بودن فشارخون هست . حتی با اینکه از قرص فشار استفاده می کنم (لوزارتان ) اما فشار کنترل نمیشود . الان باید چکار کنم .
  برای کنترل بعد ازعمل به دکتر م مراجعه کردم وایشان قرص فشار را کلا ازداروهای من حذف کرد اما به علت بالا بودن فشار من استفاده کردم . که البته تاثیری ندارد .برای مثال امروز صبح فشار من ۱۶ روی ۹ بود .
  تشکرازاینکه پاسخ میدهید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   لوزارتان اچ را جایگزینش کنید
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  پنج ماه پیش عمل قلب باز انجام دادم حال سمت چپ قلبم نزدیک کتف بعضی موقع سنگین میشود و به می رسد که قلبم چسبیده به قفسه سینه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو جدید باید بگیرید
 • تصویر کاربر Eli چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.جناب دکتر ببخشید بعدازعمل،بیمار توی بیمارستان داخل بخش میتونه باگوشی کارکنه یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم یکی از بیمارای شماست وعمل قلب باز تو بیمارستان عرفان داشته بعد دو ماه بخیه زیر سینش متوجه شدم بوی بد میده و انگار عفونت کرده باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر شدت ترشح زیاد است باید جراحشان ببینند
  2. تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   نه کمه زیاد نیست باید ببرمش پیش جراحی که عملش انجام داده چی کار کنم نگرانم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر کم است مهم نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر غزل دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر، حدودا یک هفته پیش مادرم عمل قلب بازشده و جهت باز کردن بلوک رگ های اصلی قلب، رگ گیری از ساق پا نیز انجام شده،پس از ترخیص باگذشت ۷۲ساعت اصلا خواب ندارد علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بخاطر عمل است مورد خطرناکی نیست الپرازولام یک چهارم قرص میتوانید بهشان بدهید
  2. تصویر کاربر غزل دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   دکترعزیز، دیابتی هستن وداروهای قلبی بعداز عمل استفاده میکنن موردی نداره آلپرازولام استفاده کنن؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخير و خسته نباشيد
  اقاي دكتر من دو ماه پيش عمل قلب باز تعويض دريچه آئورت كردم و دريچه مكانيكي گذاشتم تقريبا بعد از يك ماه از عمل در ناحيه جناغ احساس لغي ميكنم و موقع راه رفتن و تكون دادن دستام صدا ميده و حتي كمربند مخصوصش رو محكم ميكنم شل ميبندم يا باز ميكنم باز هم صدا ميده احتمال داره ديگه جوش نخوره ويتامين D3 هم ازمايش دادم ٢٢ بود هر هفته قرص ٥٠٠٠٠ وميامين د ميخورم من خيلي نگرانم به عمل دوم بكشه شما چه توصيه ي داريد چندتا عكس رو هم براتون ارسال كردم از قفسه سينه با تشكر فراوان بابت وقتي كه براي بيماران ميگذاريد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر یک درصد مشکل جوش نخوردن جناغ باشد با عکس مشخص نمی شود و باید معاینه شود به نظرم با جراحتان یک مشورتی کنید خیلی مواقع هم مساله ی پیش امده این نیست که استخوان جوش نخورده بلکه تنها احساس ان وجود دارد
 • تصویر کاربر شهبد چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام بعد از عمل قلب باز تا چند وقت باید از کمر بند قفسه سینه استفاده شود و اینکه از چه زمانی بیمار میتواند به پهلو بخوابد شبها
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   کمربند بستگی به نوع عمل دارد ولی معمولن یک تا دوماه باید استفاده شود، هر زمان بخیه های محل عمل را کشیدید مشکلی برای خوابیدن به پهلو وجود ندارد
 • تصویر کاربر شهبد پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  مادر بنده چهارده روز پیش عمل قلب باز کرده متاسفانه مصرف دارو پلاویکس به مدت هفت روز فراموش شده ایا مشکل خاصی پیش خواهد امد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   دیگر کاری اش نمی شود کرد ولی نگران نباشید از این به بعد سر وقت استفاده کنند
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر. عارضم خدمت بزرگوار که مادرم سه تا رگ قلبش بستس والان متاسفانه باید قلب باز کنیم ایا این عمل باعث کاهش عمر هم میشود یاخیر. ویه سوال تخصصی داشتم فرق بین انژیوگرافی با بالون چیه که دکتر بهمون گفته انژیو جواب نداده اگه بالون انجام بشه شاید جواب بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   جراحی قلب باز اگر موفقیت آمیز باشد طول عمر را کاهش نمی دهد و از قضا سودمند نیز هست انژیوگرافی روشی تشخیصی است که با ان تنگی ها تشخیص داده می شوند بالون یعنی پس از کشف تنگی در انژیو اقدام جهت باز کردن رگ انجام شود
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر