دکتر محمد حسین نجفی

دکتر محمد حسین نجفی

درد پشت کتف چپ و معده

تشخیص اینکه منشا دقیق درد شکم چیست، اغلب دشوار است. این درد می تواند ناشی از آپاندیسیت، سوء هاضمه، سنگ کلیه و یا معده درد شدید باشد. از آنجایی که بدن انسان بسیار پیچیده است، بیان دقیق و با جزئیات علائم به پزشک شما کمک می‌ کند تا بر ناحیه ای که دچار مشکل شده تمرکز کند و برای درمان و کاهش درد شما اقدامات لازم را انجام دهد. معده و فشار خون بالا چه ارتباطی باهم دارد؟ برخی بر این باورند که فشارخون بالا معده درد به همراه دارد.

یکی از اصلی ترین دلایل درد شکم، مشکلات کیسه صفرا است. سنگ کیسه صفرا اولین اختلال گوارشی است که باعث بستری شدن افراد در بیمارستان می شود. در این مطلب به چند سوال در مورد کیسه صفرا، سنگ ‌های کیسه صفرا و اینکه چرا مشکلات کیسه صفرا می ‌تواند بر شانه‌ های شما تاثیر بگذارد، پاسخ می دهیم.

درد شکم و کیسه ی صفرا

کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا یک عضو گلابی شکل کوچک است که سمت راست شکم، درست زیر کبد قرار دارد و صفرا در آن ذخیره می شود. صفرا مایعی است که توسط کبد تولید شده و نقش اساسی در گوارش و هضم غذا دارد. هر بار که غذا می خورید، مقداری صفرا از کیسه صفرا خارج می شود و از طریق مجرای بین کیسه صفرا و روده باریک، به درون روده می ریزد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی ترک سیگار و درد معده بخوانید.

سنگ کیسه صفرا چیست؟

گاهی اوقات، صفرا ممکن است تجمع پیدا کند و در کیسه صفرا، توده ای به نام سنگ کیسه صفرا تشکیل شود. اندازه سنگ کیسه صفرا، از میکروسکوپی تا اندازه یک توپ پینگ پونگ متغیر است. برخی از علائمی که نشان دهنده سنگ کیسه صفرا هستند، عبارتند از:

درد معده به خاطر کیسه ی صفرا

التهاب کیسه صفرا چگونه بر شانه ها تاثیر می گذارد؟

وقتی کیسه صفرا دچار تورم و التهاب می شود، عصب فرنیک شما را تحریک می کند. عصب فرنیک از شکم شروع می شود، در طول قفسه سینه امتداد می یابد و به گردن می رسد. وقتی غذای پرچرب می خورید، این عصب تحریک شده و باعث درد ارجاعی در استخوان شانه راست می شود. درد مکرر در شانه راست، یک علامت بسیار مهم برای بررسی کیسه صفرا از لحاظ وجود عفونت یا انسداد می باشد.

چه کسانی در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار دارند؟

برخی عوامل خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهند. از جمله:

لطفا امتیاز دهید
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
dr amir rasooli
ویزیت آنلاین
از طریق ویزیت آنلاین سوال خود را بپرسید.
میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟