دکتر محمد حسین نجفی

دکتر محمد حسین نجفی

کلسترول بالا و درد پاشنه ی پا

کلسترول بالا و درد پاشنه پا چه ارتباطی باهم دارند؟ به نظر می رسد هر چیزی که برای قلب ضرر دارد، برای تاندون ها نیز مضر است. کلسترول از نیازهای اساسی قلب شما می باشد، اما وجود مقادیر بیش از حد آن در جریان خون برای قلب دردسر آفرین خواهد بود. آیا می دانستید که مشکل  چربی خون بالا۴۰۰ همچنان می تواند برای تاندون های شما نیز دردسر ساز شود؟این درد تاندون ها تا پاشنه ی پا کشیده می شود و موجب درد پاشنه ی پا می شود. در نتیجه، بالا بودن بیش از اندازه ی سطح کلسترول خون می تواند منجر به آسیب دیدگی و درد تاندون آشیل گردد. کلسترول بالا باعث می شود که خون  رسانی به پاها به حوبی انجام نشود.

درمان درد پاشنه پا

ارتباط کلسترول بالا با درد پاشنه ی پا

افراد مبتلا به کلسترول بالا و یا مبتلایان به سطح بالای کلسترول های مضر LDL بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به درد های تاندونی قرار دارند؛ همچنین، از آنجا که آشیل بزرگ ترین تاندون بدن است که بیشترین فشار را تحمل می کند، این تاندون بیش از سایر تاندون ها در خطر است. اینگونه تصور می شود که انباشتگی کلسترول باعث تحریک سطح پایینی از التهابات می شود که روی تاندون های شما اثر گذاشته و نهایتاً، منجر به درد و ضعف در برابر آسیب دیدگی های احتمالی می گردد. بالا بودن سطح کلسترول خون می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند تاندونیت آشیل شود. تاندونیت آشیل زمانی رخ می دهد که آشیل شما ملتهب و دچار ناراحتی شود. علائم این مشکل عبارت است از:

وظیفه ی تاندون ها در بدن چیست؟

تاندون ها عضلات را به استخوان ها متصل کرده و جنسی محکم و فیبری دارند. این اندام ها مانند: یک کش تنشی، باعث فعالیت همزمان عضلات و استخوان ها می شوند. تاندون ها در سراسر بدن وجود داشته و قوی ترین آنها تاندون آشیل می باشد. تاندون آشیل (واقع شده در پشت پاها) وظیفه ی اتصال ماهیچه ی ساق پا به استخوان پاشنه ی پا را بر عهده دارد. این که این تاندون قوی ترین تاندون بدن تلقی می شود بی دلیل نیست؛ آشیل باید بتواند تمامی وزن شما را در زمان ایستادن، یا زمانی که در زمان حرکت بار اضافی را روی یک یا هر دو پا قرار می دهید تحمل کند.

مشکلات تاندون می تواند در اثر آسیب دیدگی های ناگهانی یا تکرار مستمر برخی از حرکات به وجود آید. حال می توانید بالا بودن بیش از حد سطح کلسترول را نیز به لیست عوامل خطرزای مشکلات تاندون و پاشنه ی پا اضافه کنید.

کلسترول بالا علت درد پاشنه ی پا است

ارتباط کلسترول بالا و مشکلات پا

علاوه بر ارتباط سطح کلسترول بالا با التهابات احتمالی، این مشکل می تواند روی خود ساختار تاندون ها نیز تأثیر منفی بگذارد. محققین این نظریه را مطرح می کنند که انباشتگی کلسترول ممکن است با ایجاد تغییرات ساختاری منجر به تضعیف تاندون ها شود. در این تحقیقات مشخص شد که افراد مبتلا به کلسترول خون بالا نشانه هایی از ناهنجاری های ساختاری تاندونی (مانند ضخامت غیر عادی تاندون آشیل) را تجربه می کنند که در افراد بدون مشکل کلسترول دیده نمی شود.

چربی خون و درد پاشنه پا

کلسترول بالا و درد پاشنه پا چه ارتباطی با هم دارند؟ ربی خون به مرور با مسدود کردن رگ های شما موجب خون رسانی ضعیف به اندام ها می شود و از آنجایی که پاشنه ی پا دور ترین نقطه ی بدن نسبت به قلب است، قطعا با وجود چربی خون بالا و  مسدود  بودن رگها درد در ناحیه پاشنه ی پا را تجربه خواهید کرد. برای درمان درد پاشنه ی پا ابتدا باید چربی خون و کلسترول خود کاهش دهید، بهترین کار مراجعه به متخصص چربی خون در تهران است. و در قدم بعدی پیاده روی روزانه به مدت نیم ساعت و رعایت رژیم غذایی به شما کمک بسیاری میکند تا از درد پا که ناشی از کلسترول بالا است رهایی یابید.

درد مچ پا و کلسترول

همانطور که میدانید کلسترول بالا به مرور می تواند باعث مسدود شدن رگ های شما گردد، ایم مسدود شدن موجب خون رسانی ضعیف بهپاها و در نهایت درد در ناحیه مچ پا می شود.

درمان مشکلات تاندون آشیل

در صورتی که از علائم مربوط به مشکلات تاندون آشیل رنج می برید، باید حتماً به پزشک متخصص مشکلات پا مراجعه کنید. پزشک با انجام معاینه جسمی مشکل شما را بررسی کرده و درمان های لازم را ارائه می دهد. درمان مشکلات آشیل با هدف کاهش فشار و ناراحتی های وارده بر این تاندون انجام می شوند. متخصص ممکن است به منظور کاهش آزردگی و فشار وارده بر تاندون، کاهش موقت فعالیت های جسمی را به شما پیشنهاد دهد. قرار دادن پا در ارتفاع بالا تر در زمان استراحت و مصرف دارو های ضد التهاب می تواند به کاهش التهابات و درد های تاندونی کمک کند.

درمان دردپاشنه ی پا

بهترین درمان برای درد پاشنه ی پا کنترول کلسترول در بازه ای سالم می تواند از قلب و تاندون های شما محافظت کند. در صورت داشتن کلسترول بالا در کودکان و بزرگسالان ، می توانید با اعمال تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو به شرایط ایده آل سطح کلسترول نزدیک شوید. سطح نرمال کلسترول زیر ۲۰۰ و کلسترول مضر زیر ۱۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر خون است. از سوی دیگر، بدن شما کلسترول های مفیدی نیز تولید می کند که کلسترول های HDL نام داشته و به ارتقای سلامت قلب کمک می کند. در حالت ایده آل، سطح این کلسترول های خوب باید بیشتر از ۶۰ میلی گرم در هر دسی لیتر خون باشد.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

منبع:

footdoc

لطفا امتیاز دهید
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
dr amir rasooli
ویزیت آنلاین
از طریق ویزیت آنلاین سوال خود را بپرسید.
میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟