دکتر محمد حسین نجفی

متخصص چربی خون در تهران

وظیفه ی اصلی متخصص چربی خون چیست؟

متخصصین چربی خون توانایی تشخیص، کنترل و درمان اختلالات مربوط به لیپیدهایی مانند: کلسترول و تری گلیسیریدها را دارد. برای چربی خون تخصص خاصی تعریف نمی شود چرا که این بیماری مانند فشار خون می تواند توسط پزشک داخلی و یا متخصص قلب درمان شود.

دکتر نجفی با شناختی که از عملکرد رگ ها و ساختار چربی ها دارد می تواند به شما در کنترل و درمان اختلالات و بیماری های ناشی از چربی خون کمک کند.

دیس لیپیدمی چیست؟

دیس لیپیدمی شرایطی ست که مشخصه ی آن سطوح بالای کلسترول بد یا لیپوپروتئین هایی با چگالی کم و همچنین سطوح پایین کلسترول خوب یا لیپوپروتئین هایی با چگالی بالا می باشد. تحقیقات نشان داده اند که بین دیس لیپیدمی و ابتلا به آترواسکلروزیس (سخت شدن شریان ها)، بیماری شریان کرونری، بیماری شریان محیطی، حمله قلبی و سکته، رابطه ی مستقیمی وجود دارد. با این وجود، سیستم قلبی عروقی تنها دغدغه ی یک متخصص چربی خون نیست.

 دیس لیپیدمی می تواند منجر به بیماری کلیوی مزمن، دیابت و سیروز کبدی و یا تشدید آنها شود

متخصص لیپیدمی

کار متخصص خون چیست؟

از آنجا اکثر افراد بعد از تشخیص لیپیدمی به متخصص چربی خون ارجاع داده می شوند، کار متخصص اساساً تمرکز روی شناسایی علت زمینه ای می باشد. زمانی که علت زمینه ای تعیین شد، متخصص باید یک برنامه ی درمانی تعیین کند که معمولاً شامل تغییرات سبک زندگی از جمله ورزش، کاهش وزن و کاهش چربی های اشباع شده و در صورت لزوم داروهای ضدچربی خون مختلف می شود.

انواع چربی خون

متخصص چربی خون معمولاً با اطمینان از نوع دیس لیپیدمی شما، درمان را شروع می کند، دیس لیپیدمی ها به صورت زیر توصیف می شوند:

دیس لیپیدمی اولیه:

مشخصه ی آن جهش های ژنتیکی می باشد که باعث می شوند بدن شما کلسترول بد یا تری گلیسیریدهای بیش از حد تولید کند و یا به اندازه کافی کلسترول خوب تولید نکند. برای مثال می توان به هیپرکلسترولمی خانوادگی (کلسترول کلی بالا)، هیپرتری گلیسیریدمی خانوادگی (تری گلیسیریدهای بالا) و هیپوآلفالیپوپروتئینمی خانوادگی (کلسترول خوب پایین) اشاره کرد.

دیس لیپیدمی ثانویه:

این نوع دیس لیپیدمی بر اثر عوامل سبک زندگی همچون چاقی، الکل، برنامه ی غذایی پر از چربی اشباع شده یا شرایط دیگری مانند دیابت، کم کاری تیروئید، سندرم متابولیک، بیماری کلیوی مزمن و سیروز کبدی ایجاد می شود.

در برخی از موارد، دیس لیپیدمی اولیه ممکن است با دیس لیپیدمی ثانویه همراه شود.

آزمایش چربی خون

آزمایشات تشخیص چربی خون

متخصص چربی خون، در آزمایشات کلسترول پیشرفته تخصص دارد. آزمایشات کلسترول استاندارد فقط کلسترول کلی، کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیریدها را شناسایی می کنند. آزمایشات پیشرفته می توانند چندین زیرمجموعه کلسترول را تشخیص دهند و 13 مقدار کیفی احتمال بیماری قلبی عروقی را ارائه دهند.

این مقادیر شامل اندازه و مقدار کمی کلسترول و تری گلیسیریدها و همچنین شناسایی نوعی کلسترول بد به نام آپولیپوپروتئین  B100 مرتبط با هیپرکلسترولمی خانوادگی می شوند. متخصصان چربی خون با شناسایی علت زمینه ای دیس لیپیدمی، می توانند برنامه درمانی مناسبی را برای بیمار در نظر بگیرند.

این متخصصان،  ممکن است برای ارزیابی مقدار چربی موجود در بافت های عضلانی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام ار آی) را توصیه کنند. تحقیقات نشان می دهند که چربی عضلانی بالا به طور مستقل با کلسترول کلی بالا و همچنین اختلال تحمل گلوکز (پیش نشانه ی دیابت نوع 2) مرتبط است. مدتهای زیادی ست که کنترل چربی خون، به عنوان یک مراقبت اولیه در نظر گرفته می شود.

چربی خون

چه افرادی قادر به کنترل چربی خون نیستند؟

از آنجا که روز به روز افراد بیشتری متوجه می شوند که به تنهایی قادر به کنترل چربی خون خود نیستند، متخصصان بیش از پیش به دنبال راه حلی برای این افراد سخت درمان هستند. این افراد شامل کسانی می شوند که به داروهای استاتین مقاوم هستند و یا قادر به تحمل عوارض جانبی آن نیستند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟