افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب

افتادگی دریچه میترال یا نرمی دریچه قلب یکی از بیماری های خوش خیم دریچه میترال است که می تواند علائمی از جمله:تنگی نفس و احساس خستگی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به صورت جامع علائم، روش های تشخیص و درمان افتادگی دریچه میترال و در نهایت چند فیلم کوتاه آموزشی با هدف بررسی عملکرد قلب در حالت طبیعی در مقایسه با افتادگی دریچه میترال یا همان شلی دریچه میترال و نارسایی دریچه میترال قرار داده شده است.

تعریف افتادگی دریچه میترال Mitral Valve Prolapse

دکتر قلب-پرولاپس میترال

هنگامی که پزشک بوسیله گوشی پزشکی به قلب شما گوش می کند، ابتدا یک صدای کلیک شنیده می شود که نامش از برآمده شدن دریچه به سمت دهلیز است سپس یک صدای اضافه می شنود که ناشی از ورود خون از طریق دریچه به دهلیز است این همان افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال است. سایر اسامی افتادگی دریچه میترال میترال عبارتند از :

–  سندرم بارلو

– پرولاپس دریچه میترال

– شلی دریچه میترال

– نرمی دریچه میترال

– سندرم دریچه نرم

– دریچه میترال بالونی شکل

– دریچه میترال مگیزوماتو

– سندرم دریچه پرولاپس میترال شده

تشخیص افتادگی دریچه قلب با اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگراف مفید ترین آزمون غیر تهاجمی برای تشخیص MVP است. این روش در شناسایی وضعیت غیرطبیعی و افتادگی دریچه قلب موثر است. اکوکاردیوگرام ها در تعیین اندازه دهلیز چپ، اندازه و عملکرد بطن چپ نیز سودمند است. اکوکاردیوگرام در تعیین میزان پس زدن خون از میترال کمک میکند .

در بیماران مبتلا به MVP بدون علامت اکوکاردیوگرام های متوالی معمولاً ضروری نیست مگر در بیمارانی که نشانه های بالینی بدترشدن بیماری شان را نشان می دهند.

 تشخیص افتادگی دریچه قلب با الکتروکاردیوگرام

اگرچه در بیماران مبتلا به MVP الکتروکاریوگرام ممکن است اطلاعات نسبتاً ارزشمندی فراهم کند اما بیماران معمولاً ECG طبیعی دارند. الکتروکاردیوگرام ها ممکن است در اثبات آریتمی ها در بیمارانی که تپش قلبدارند سودمند باشد.

علائم شلی دریچه میترال

تنگی نفس-پرولاپس میترال

هنگامی که خون از طریق دریچه میترال به سمت دهلیز چپ رانده شود اصطلاحا نارسایی میترال گفته می شود. اگر حجم خون پس زده شده کم باشد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر حجم خون وارد شده به دهلیز چپ زیاد باشد علائمی مانند تنگی نفس و احساس خستگی و سیاهی رفتن چشم ها ایجاد می شود.

یک نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک مرمر است.

افتادگی دریچه میترال چگونه رخ می دهد؟

در یک قلب سالم به هنگام انقباض بطن ها دریچه میترال بسته شده و مانع از ورود خون به دهلیز چپ می شود. اما در برخی افراد که دچار شلی دریچه میترال هستند یک یا هر دو لت دریچه میترال به علت بافت اضافه دچار کشیدگی به سمت دهلیز چپ شده و در هر انقباض بطن نمای شبیه چتر چتر بازان به سمت دهلیز چپ پیدا می کند. این برآمدگی به سمت دهلیز ممکن است مانع بسته شدن کارآمد دریچه شود.

 عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای شلی دریچه میترال

اسکولیوز

 افتادگی میترال ممکن است یک بیماری خانوادگی باشد و ممکن است مربوط به بیماری مانند شرایط زیر باشد:

_ سندرم مارفان

-سندرم اِهلر دانلس

-ناهنجاری ابشتین

-دیستروفی عضلانی

-بیماری گریوز

– اسکولیوز

عوارض افتادگی دریچه میترال

اگر چه اغلب افراد مبتلا به شلی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند اما ممکن است عوارض شلی دریچه میترال در گروهی مشاهده شود. این عوارض عبارتند از:

– نارسایی دریچه میترال

شایعترین عارضه آنست که خون به داخل دهلیز چپ رانده شود(MR  یا نارسایی میترال ).

مردان و یا افراد دارای فشارخون بالا بیشتر در معرض ریسک نارسایی میترال هستند. اگر نارسایی میترال شدید باشد ممکن است بیمار نیازمند جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال باشد تا از بروز عوارض نارسایی میترال از قبیل سکته مغزی جلوگیری شود.

– اختلال ریتم قلب (آرتیمی)

آریتمی

ریتم قلب غیر طبیعی در برخی بیماران دچار پرولاپس میترال مشاهده می شود. اغلب این آرتیمی ها در حفره های دهلیزی ایجاد می شوند و ممکن است باعث آزار بیمار گردد و اغلب تهدید کننده حیات نیستند. در بیماران دچار نارسائی شدید میترال و یا تغییر شدید شکل دریچه ها اغلب مستعد اشکال در ریتم قلب هستنند.

– عفونت دریچه (اندوکاردیت)

داخل قلب ۴ حفره و ۴ دریچه وجود دارد که توسط لایه ی نازک بنام اندوکارد پوشیده شده اند. عفونت این پرده  اصطلاحا اندوکاردیت نامیده می شود. در دریچه میترال غیر طبیعی شانس ابتلا به اندوکاردیت ناشی از باکتری که باعث تخریب این دریچه می شود زیاد است. این ریسک در مردان بیشتر از زنان است.

پزشکان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال یا نارسایی میترال قبل از کشیدن دندان و یا برخی اعمال جراحی به منظور جلوگیری از اندوکاردیت دریچه آنتی بیوتیک مصرف نمایند.

ویزیت بیمار توسط متخصص قلب و عروق

اگر فکر می کنید دچارشلی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال هستید، از متخصص قلب و عروق وقت ویزیت بگیرید.

به جهت دیگر مکن است از نظر زمان بودن داخل مطب .محدود باشید. لازم است  برای ویزیت آمادگی لازم را داشته باشید در ذیل برخی آمادگی های لازم جهت ویزیت ذکر شده اند.

برخی از مشکلاتی که ممکن است در ذهن شما باشد را از پزشک به راحتی سوال کنید مانند:

 • چه چیز باعث بدتر شدن علائم بیماری افتادگی دریچه میترال می شود؟
 • چه عمل دیگری علائم شلی دریچه میترال مانند تنگی نفس، سرگیجه و غیره را بوجود آورد؟
 • چه تست هایی برای من لازم است؟
 • آیا برای نرمی دریچه میترال نیازمند درمان هستم و چه درمانی؟
 • آیا هیچ محدودیتی در زندگی دارم؟
 • آیا مرتبا باید ویزیت شوم؟
 • اگر بیماری افتادگی دریچه میترال نیازمند جراحی است کدام جراحی را شما پیشنهاد می دهید؟
 • آیا انواع دارو غیر از آنچه به من برای درمان داده اید وجود دارد؟
 • کدام وب سایت را برای آگاهی بیشتر در زمینه شلی دریچه میترال من توصیه می کنید؟

 نحوه زندگی در افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد دچار شلی دریچه میترال نیاز به هیچ تغییری در نحوه زندگی خود نبوده و هیچ محدودیتی در مصرف غذا یا فعالیت بدنی ندارند. اگر شما مبتلا به نارسایی شدید میترال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید از فعالیت بدنی شدید اجتناب نمائید.

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال

هیچ راهی برای جلوگیری از شلی دریچه میترال وجود ندارد اما شما می توانید از ایجاد یا شدت یافتن عوارض افتادگی دریچه میترال با مصرف صحیح داروها اجتناب نمائید.

سوالات شایع افتادگی دریچه میترال یا شلی دریچه میترال

برای مشاهده سوالات بر روی سوالات شایع دریچه میترال قلب کلیک کنید تا با سوالات بیماران در رابطه با افتادگی دریچه میترال ، گشادی دریچه قلب ، تنگی دریچه میترال و غیره بیشتر آشنا شوید.

 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشبد. من افتادگی خفیف دریچه دارم
  ولی وقتی استرس شدید بهم وارد میشه مثلا زلزله میشه و … ویا فعالیت سنگین میکنم ضربانم هراز گاهی نامنظم میزنه ویدونه جا میفته و یا اضافه میزنه. چندین بار به دکتر متخصص مراجعه کردم و میگن چیزی نیست. ولی این قضیه خیلی آزارم میده لطفا یه راهکاری بفرمایید که نجات پیدا کنم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اینها خطری ندارد و صددرصد استرسی است بهتر است با یک روانپزشک مشورت کنید یا قرص کلردیازپوکساید بخورید
 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقته مشکل قلبی دارم زیر سینم درد میکرد موقع که بلند میشم تپش قلب دارم اینقد شدید که چمشام سیاهی میره پشت شونه ام هم تیر میکشه احساس فشار درد روی قلبم دارم موقع که دراز می کشم انگار قلبم نمیزنه رفتم اکو دادم ونوار قلب دکتر گفت مشکل افتاده گی دریچه میترال داری الان دکترگفت باید سی تی اسکن قلب هم انجام بدی هزینه اش هم برام خیلی سنگینهه کمخونی شدید هم دارم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم من 22 سالمه‌ ومادر سه تا بچه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   به نظر اینها همه علایم اضطرابی است پرانول و کلردیازپوکساید بخورید اگر بهتر نشد سی تی بدهید
 • تصویر کاربر شیما دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  خانم ۳۹ ساله متاهل دارای ۳ فرزند بدون سابقه بیماری هستم. از ۲۰ سالگی بعلت تپش قلب با اکو تشخیص پرولاپس میترال داروی ایندرال تجویز کردن که مشکل خاصی نداشتم تا بعد در ۳۰ سالگی در اولین بارداری دوقلو دچار ضربان‌های نامنطم شدم که تشخیص پیوی سی دادن وگفتن مهم نیست تا اینکه بعلت مشکلات و بحران های روحی از ۳۵سالکی دچار علایم درد قفسه سینه شدم تو نوار قلب و اکو و تست ورزش چیزی مشخص نشد ولی خودم اکثرا درد دارم که به بازو گردن و پشتم میزنه و ضربان های یهویی و کوبنده رخ میدهد بعدش دچار اضطراب میشم ضربان قلب نامنظم قبلا کم بود الان به کرات روی می‌دهد لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   اینها علایم اضطرابی است یک متخصص روانپزشکی ببیند
 • تصویر کاربر هوشمند یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خانمی هستم ۳۰ ساله ، من یک ماه پیش یک مقدار عصبی شدم بلافاصله سوزش در سینه چپ احساس کردم، بعد از یک هفته دچار کرونا شدم ، شب سوم کرونا در دست چپم احساس بی حسی داشتم ،، بعد از گذشت یک ماه اکو قلب دادم گفتن نرمی دریچه دارم ولی خطرناک نیست ،، ولی همچنان بازوی چپ و مقداری پای چپم انگار بی حس میشه
  و قرص اسپرین که مصرف میکنم بهتر میشم
  البته دکتر قرص پوکساید و پروپرانول هم دادن
  خیلی نگرانم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)
   نگران نباشید سن شما سن بیماری قلبی نیست و اکو هم مورد خطرناکی گزارش نکرده این دردها هم بیشتر دردهای عضلانی یا اضطرابی هستند اگر خیلی نگرانتان کرده یک تست ورزش هم بدهید ولی از نظر ما ضروری نیست
 • تصویر کاربر آرمان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام
  من مردی ۵۱ سال با فشار خون طبیعی ۱۱/۱۲ - ۷/۸ هستم، سوالم اینکه آیا ضربان قلبم که گاهاًدر زمان استراحت و البته نشسته که در حدود ۵۵ میباشد طبیعیست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   اگر سرگیجه برایتان ایجاد نمی کند و موقع ایستادن سیاهی رفتن چشمها ندارید و تا به حال هم بیهوش نشده اید خیر مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   کمی سرگیجه گاهی دارم ولی نه لزوماً موقع ایستادن، البته مشکل سینوزیت هم دارم، ولی سایر موارد دیگری که فرمودید ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   پس مشکل مهمی نیست هر زمان توانستید یک نوارقلب بگیرید فقط اصلن هم فوری نیست
  4. تصویر کاربر آرمان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   متشکرم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلامت باشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حميد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد خدمت شما ... من 20 سالمه حدودا يه 6 7 سالي هست موقع استرس و درگيري ذهن دچار تنگي نفس ميشم (انگار نفس هام نصف و نيمه مياد) 3 روز پيش رفتم دكتر و بعد از اكو و نوار گفتن افتادگي دريچه داري ... من كوهنوردي و دوچرخه سواري نسبتا سنگيني انجام ميدن ( اكثرا تو ارتفاعات بالا ) خواستم ببينم نياز هست به متخصص بهتري مراجعه كنم و پيگيرش بشم يا كلا نياز نيست ... ممنون ميشم راهنماييم كنيد ( عكس نوار و اكو رو قرار ميدم )
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   اصلن نگران نباشید مساله ی مهمی نیست و جای نگرانی ندارد فکرش را هم نکنید و ورزش را مثل قبل ادامه بدهید.
 • تصویر کاربر فریده چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  اخیرا رفتم دکتر پس از انجام اکو نوار قلب و بستن هولتر فشار 24 ساعت مشخص شد بخاطر افتادگی دریچه میترال دچار فشار خون میشم برام قرص پر پرانل 10 نوشته روزی دوتا بخورم یه دونه قرص لوزار 25 نوشته روزی یه دونه بخورم ممنون میشم نظر جناب عالی رو در این خصوص بدونم خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر در معاینه و اکو این تشخیص مطرح شده داروی خوبی تجویز کرده اند، توصیه می شود داروها را سرموقع و منظم استفاده کنید، رژیم غذایی کم نمک کم چرب داشته باشید و روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی کنید
 • تصویر کاربر فریبرز سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. من راستش مدتی تپش قلب دارم و حمله پانیک هم داشتم. اکوی قلب دادم که تصاویرشو براتون فرستادم . دکترای قبلیم میگفتن به احتمال زیاد به خاطر استرس هست. ولی تست قلب هم بده. میخواستم بدونم تشخیص شما از اکوی من چیه ؟ آیا مشکلی در قلب وجود داره یا نه ؟ ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   اکوی شما سالم است و هیچ مشکلی را نشان نمی دهد، دکتر برای اطمینان خاطر از شما تست خواسته است
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،من خانومی 38 ساله هستم که حدود چندماه پیش بعداز بیماری شبیه کرونا دچار تپش قلب شدم احساس خستگی و سرگیجه نوار و اکو گفت مشکلی نداره فقط ضربان بالا داشتم طوری که یکم فعالیت میکنم تپش قلبم بیشتر میشه گاهی حتی توی خوابم دچار تپش میشم که بدنم شروع به لرزش میکنه سرگیجه میگیرم بعدش دچار گیجی میشم الان قرص متوپرولول 47 روزی نصف میخورم ضربانم پایین میاد ولی احساس تپش وکوبش قلب هنوز دارم و کمی درد قفسه سینه وسمت چپ واحساس لرزش قلب آیا من مشکل افتادگی دریچه دارم یا علت دیگه ای داره احتیاج به بررسی بیشتر دارم درضمن احساس تب هم همیشه دارم ممنون عکس اکو و نوار قلب هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   لطفا یک بار دیگر عکس اکو را بفرستید. تنها عکس نوارقلب قابل دیدن است. ولی به طور کل به نظر نمی رسد مشکل خیلی جدی برای شما مطرح باشد بنابراین نگران نباشید. این طور مشکلات در خانم های سن شما نسبتا شایع و بیش تر منشا اضطرابی دارد
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر بنده 37 ساله میباشد و بخاطر تپش قلب به متخصص قلب مراجعه کرده نوار قلب تست ورزش و اکو داده دکتر فرمودن خطرناک نیست با گذشت زمان و بالا رفتن سن مشکل برطرف میشه ولی ایشان همچنان درد درد در قفسه سینه دارند و با دارو آرام میشوند به نظر شما اقدام تخصصی نیاز نیست
  1. تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام اگر تست ورزش کاملا نرمال است منشا درد قلبی نیست، ممکن است مساله کوارش با مشکلات دیگر باشد فعلا موقتا داروهایی مانند امپرازول استفاده کنن
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر