دکتر محمد حسین نجفی

16 روش برای بالا بردن فشار خون

احتمالاً بارها شنیده اید که باید مراقب مصرف نمک خود باشید، مخصوصاً اگر به فکر فشار خونتان هستید. دلیل آن، این است که نمک کل آب را درون بدن نگه می دارد و بدین گونه فشار بیشتری به قلب و رگ های خونی وارد می کند.

نمک – و اضطراب و عصبانیت – تنها چیزهایی نیستند که می توانند فشار خون را بالا ببرند. هر چند، جهش های ناگهانی و موقتی فشار خون لزوماً مشکل ساز نیستند اما آن مقادیری که در طول زمان بالا می مانند، می توانند آسیب هایی جدی ایجاد کنند.

شکر افزوده

16 روش برای بالا بردن فشار خون

شکر افزوده به خصوص به شکل فرآوری شده (مانند سیروپ ذرت با فروکتوز بالا)، ممکن است در بالا بردن فشار خون حتی از نمک مهم تر باشد. افرادی که شکر افزوده ی بیشتری در رژیم غذایی خود مصرف می کنند، شاهد افزایش قابل توجهی در اعداد بالایی و پایینی فشار خود خواهند بود.

یک نوشابه ی نیم لیتری به تنهایی باعث افزایش متوسط 15 واحد در فشار سیستولیک (عدد بالایی یا فشار در طول ضربان قلب) و 9 واحد در دیاستولیک (عدد پایین یا فشار بین ضربان‌ ها) می ‌شود.

احساس تنهایی

تعداد دوستان ارتباطی با احساس تنهایی ندارد، بلکه به احساس تعلق و وابستگی به دیگران مربوط است. فقط به واسطه ی افسردگی یا اضطراب نمی توان تأثیرات تنهایی را توضیح داد. این مسئله به مرور زمان بدتر هم می شود؛

در یک مطالعه ی انجام شده مشخص شد که بعد از گذشت 4 سال، فشار خون بالای تنهاترین افراد شرکت کننده بیش از 14 واحد افزایش یافته است. محققان عقیده دارند که ترس مداوم از طرد شدن و ناامیدی و احساس نگرانی بیشتر در مورد امنیت خود ممکن است نحوه ی عملکرد بدن را تغییر دهد.

آپنه ی خواب

16 روش برای بالا بردن فشار خون

افراد مبتلا به آپنه ی خواب بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی هستند. با قطع شدن مکرر تنفس هنگام خواب (آپنه)، سیستم عصبی موادی شیمیایی ترشح می کند که باعث افزایش فشار خون می شوند.

علاوه بر این، بدن اکسیژن کمتری نیز دریافت می کند که این امر می تواند به دیواره ی رگ های خونی آسیب رسانده و تنظیم فشار خون را برای بدن دشوارتر کند.

کمبود پتاسیم

کلیه ها برای حفظ مقدار مناسب مایعات در خون، به تعادل سدیم و پتاسیم نیاز دارند. بنا بر همین موضوع، فقط کم کردن نمک در رژیم غذایی کافی نیست و برای پایین نگه داشتن فشار خون باید به اندازه ی کافی میوه، سبزیجات، حبوبات، لبنیات کم چرب یا ماهی نیز مصرف نمود.

موز یکی از منابع اصلی پتاسیم است اما کسانی که می خواهند مراقب افزایش وزن خود باشند می توانند از منابع دیگر مانند کلم بروکلی، شاه بلوط آبی، اسفناج و سایر سبزیجات برگ دار پتاسیم مورد نیاز خود را دریافت کنند.

احساس درد

16 روش برای بالا بردن فشار خون

درد ناگهانی یا تیز و شدید بر سیستم عصبی تأثیر گذاشته و فشار خون را بالا می برد. برای مشاهده ی این اثر می توانید زمانی که دستتان در آب یخ است، به گونه یا ناخن خود فشار وارد کرده یا یک شوک الکتریکی به انگشتتان بدهید.

مکمل های گیاهی

مکمل های گیاهی بسیاری مانند جینکو، جینسینگ، گوارانا، افدرا، پرتقال تلخ یا علف چای و … می توانند فشار خون را افزایش دهند یا نحوه ی عملکرد داروها (از جمله داروهای کنترل فشار خون بالا) را تغییر دهند.

مشکلات تیروئید

زمانی که این غده به اندازه ی کافی هورمون تیروئید تولید نکند، ضربان قلب کند شده و شریان ها کشش کمتری پیدا می کنند. همچنین، پایین بودن میزان هورمون تیروئید ممکن است کلسترول «بد» LDL را افزایش دهد که این امر می تواند منجر به سفت شدن شریان ها شود؛

خون در رگ‌ های سفت سریع ‌تر حرکت می ‌کند و به دیواره ‌ها فشار می‌آورد و فشار خون را بالا می ‌برد. هورمون تیروئید بیش از اندازه نیز به ندرت می تواند ضربان قلب را محکم تر و سریع تر کرده و به همین ترتیب فشار خون را افزایش دهد.

خالی نکردن مثانه

16 روش برای بالا بردن فشار خون

نتیجه ی یک مطالعه بر روی زنان میانسالی که دست کم ۳ ساعت دستشویی نرفته بودند، این بود که فشار سیستولیک به طور متوسط حدود ۴ واحد و فشار دیاستولیک ۳ واحد افزایش یافت. مردان و زنان در سنین مختلف نیز اثرات مشابهی را مشاهده کردند.

با بالا رفتن سن احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود، بنابراین باید قرائت دقیقی از فشار خون خود داشت و مثانه ی خالی می تواند یکی از راه های کمک به این کار باشد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

همه ی داروهای NSAID از جمله آسپیرین و ایبوپروفن، می توانند فشار خون را در هر دو افراد بیمار و سالم افزایش دهند. شاید این افزایش فقط در حد چند واحد باشد اما ممکن است روی افراد مختلف تأثیرات گوناگونی بگذارد.

مطب پزشک

ممکن است میزان فشار خون در منزل و در مطب پزشک با هم مغایرت داشته باشند؛ این موضوع به دلیل اثر سندروم روپوش سفید رخ می دهد؛ یعنی افراد با قرار گرفتن در محیط های درمانی احساس اضطراب کرده و بدین گونه، فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) آن ها تا 10 واحد و فشار دیاستولیک (عدد پایینی) تا 5 واحد افزایش پیدا می کند.

داروهای ضد احتقان

16 روش برای بالا بردن فشار خون

ترکیباتی مانند سودوافدرین و فنیل افرین باعث تنگ شدن عروق خونی می شوند؛ این بدان معنا است که مقدار همیشگی خون، حالا در یک فضای کوچک و تنگ به هم فشرده خواهد شد. همچنین مصرف این داروها اثر داروهای فشار خون را کم می کند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا بهتر است با کمک پزشک یا داروساز خود، داروهایی بدون نسخه برای مشکلات سینوس و سرماخوردگی که برای آن ها کم خطرتر هستند را انتخاب نمایند.

کم آبی بدن

هنگامی که مقدار آب در سلول های بدن کم شود، رگ های خونی تنگ تر می شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که مغز سیگنالی به غده ی هیپوفیز می فرستد تا یک ماده ی شیمیایی برای این کار ترشح کند.

در این شرایط، کلیه ها نیز برای نگه داشتن میزان آبی که در بدن باقی مانده است میزان ادرار را کاهش می دهند. همین موضوع باعث می شود که رگ های خونی کوچک در مغز و قلب بیشتر فشرده و منقبض شوند.

کنترل باروری با داروهای هورمونی

تمام شیوه های کنترل بارداری از جمله قرص ها، تزریقات و دستگاه های کنترل بارداری از هورمون های استفاده می کنند که باعث تنگ شدن عروق خونی و بالا رفتن فشار خون می شوند. بانوان بالای 35 سال که دچار اضافه وزن هستند یا سیگار می کشند، بیشتر در معرض این مشکل قرار خواهند گرفت؛

به همین دلیل، باید فشار خون خود را تحت نظر داشته و هر 6 تا 12 ماه یک بار آن را اندازه گیری کرد. با کم شدن میزان استروژن در بدن، ممکن است فشار خون به حالت عادی خود نزدیک تر شود.

صحبت کردن

16 روش برای بالا بردن فشار خون

مهم نیست که کجا هستید، جوان هستید یا پیر، صحبت کردن باعث افزایش فشار خون می شود. هر چقدر که میزان فشار خون در زمان استراحت بالاتر باشد، فشار خون هنگام صحبت کردن نیز به میزان بیشتری بالا می رود.

اثرات ناشی از آن تا چند دقیقه باقی می مانند. همچنین، محتوای صحبت و احساسات درگیر آن بیشتر از تکان خوردن دهان روی افزایش فشار خون تأثیر می گذارد.

داروهای ضد افسردگی

داروهایی که مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین را هدف قرار می دهند – داروهایی مانند ونلافاکسین، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و فلوکستین – می توانند علاوه بر خلق و خوی، روی فشار خون افراد نیز اثر بگذارند و آن را تغییر دهند.

در صورت مصرف مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ها) همراه با لیتیوم یا سایر داروهایی که بر سروتونین تأثیر می گذارند، ممکن است فشار خون شخص افزایش پیدا کند.

متن سربرگ خود را وارد کنید

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دکتر محمد حسین نجفی، متخصص قلب و عروق

3.5/5 - (74 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر