دکتر محمد حسین نجفی

۱۰ روش برای بالا بردن فشار خون

برخلاف فشار خون بالا که در صورت بی توجهی می تواند بسیار خطرناک باشد، فشارخون پایین در مقایسه خطرات کمتری دارد. با تغییرات اندکی در سبک زندگی و بدون نیاز به مصرف دارو، می توان راه های بالا بردن فشار خون را در پیش گرفت. زمانی که پزشک تشخیص می دهد شما دچار فشار خون پایین هستید، قدم بعدی، پیدا کردن راهی برای افزایش فشارخون به یک سطح بهینه می باشد.

چگونه می توان فشار خون پایین را افزایش داد؟

۱- بالا بردن فشار خون با استفاده از دارو

در مواردی که فشار خون پایین را نمی توان از طریق تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی بهبود بخشید، پزشک شما ممکن است برای افزایش فشار خون، قرص فشار خون تجویز کند. داروها به افزایش فشار خون پایین ناشی از هر گونه مشکل زمینه ای کمک می کنند. 

با این داروها، سدیم در کلیه ها باقی می ماند و منجر به احتباس مایعات و ورم می شود و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا می کند. داروهای بالا برنده ی فشار خون، همچنین در موارد فشار خون پایین وضعیتی، کوچکترین شریان ها را تحریک می کنند که فشار خون را افزایش دهند.

بالا بردن فشار خون با استفاده از دارو

۲- کنترل سطوح تیروئید

سطوح تیروئید را بدون در نظر گرفتن جنسیت باید به طور منظم بررسی کرد. زنان نیز به اندازه مردان می توانند به مشکلات تیروئید دچار شوند. کم کاری تیروئید، شرایطی است که در آن غده تیروئید کم تحرک است و مقدار کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. 

این امر ضربان قلب فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که ضربان قلب آهسته شود، فشار خون نیز کاهش پیدا می کند. این امر موجب نوسان در سطوح فشار خون می شود. کم کاری تیروئید معمولاً افراد ۶۰ سال به بالا را درگیر می کند. 

یک متخصص غدد، آموزش دیده است تا هرگونه مشکل در غدد هورمونی را بررسی و درمان کند. اگر آزمایشات تیروئید نشان دهند که تیروئید شما کم کار است، پزشک شما برای تحریک غده تیروئید دارو تجویز می کند که منجر به بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون می شود.

کنترل سطوح تیروئید

۳- استفاده از نمک برای بالا بردن فشار خون

میان جذب سدیم و سلامتی رابطه ی مستقیمی وجود دارد. نمک، که ترکیبی از سدیم و کلرید می باشد، به حفظ آب در بدن کمک می کند. مایع حبس شده در بدن موجب ورم و التهاب در مچ پاها و دیگر مفاصل می شود. 

افزایش آب در بدن فشار بیشتری به قلب وارد می کند. اگر فشار خون شما پایین باشد، افزایش مصرف نمک می تواند افزایش فشار خون را در پیش داشته باشد و آن را به حد طبیعی برگرداند. توصیه می شود که افرادی با فشار خون پایین در روز حداقل ۶ گرم نمک مصرف کنند. 

در موارد فشار خون پایین، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که مقدار نمک غذاهای خود را افزایش دهند. حتی اگر نمک فشار خون را افزایش دهد، مصرف آن باید تحت کنترل باشد، زیرا مصرف بیش از حد نمک می تواند باعث بالا بردن فشار خون تا سطح خطرناکی شده و منجر به مشکلات شدید دیگری شود. 

با این حال، اگر دچار افت ناگهانی فشار خون شُدید، یک اسنک نمکی می تواند راه حل خوبی برای بالا بردن فوری فشار خون باشد. 

استفاده از نمک برای بالا بردن فشار خون

۴- هیدراته نگه داشتن بدن

مواردی وجود دارد که افت ناگهانی فشار خون می تواند مربوط به کم آبی بدن باشد. زیرا اساساً خون از آب تشکیل شده است. حجم خون موجود در سلولها، مقدار مایع گردش شده در بدن را تعیین می کند. 

با کم آبی بدن (که می تواند ناشی از اسهال یا استفراغ شدید باشد)، میزان مایع موجود در خون کاهش پیدا می کند و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا می کند و موجب سرگیجه و حالت تهوع می شود. 

افت شدید فشار خون، از دسترسی خون به اعضای بدن جلوگیری می کند و می تواند باعث به شوک رفتن فرد شود. در مورد کم آبی بدن، اولین چیزی که پزشک پیشنهاد می دهد، مصرف داروهای خوراکی هیدراسیون می باشد (ORS). 

ORS مخلوطی از شکر، نمک و الکترولیت ها می باشد که به بدن اجازه می دهد آب بیشتری جذب کند و مایعات از دست رفته را که مانع گردش خون می شوند، بازیابی کرده و باعث بالا بردن فشار خون شود.

هیدراته نگه داشتن بدن

۵- داشتن یک رژیم غذایی متعادل

اگر قصد دارید فشار خون خود را افزایش دهید، با یک رژیم غذایی متعادل شروع کنید. یک رژیم غذایی متعادل، کربوهیدرات، پروتئین ها، ویتامین ها و فیبر مورد نیاز بدن را تأمین می کند. 

افراد مبتلا به کم فشاری خون توصیه می شوند بین وعده های غذایی اصلی، میان وعده بخورند تا از افت فشار خون بر اثر گرسنگی جلوگیری کنند. 

یک بشقاب کامل متشکل از میوه ها، سبزیجات، حبوبات، گوشت خام یا پروتئین های گیاهی و مقداری برنج یا کربوهیدرات های دیگر، یکی از متعادل ترین وعده های غذایی برای تغذیه بدن و افزایش فشار خون به سطح طبیعی می باشد. 

معمولاً یک رژیم غذایی مناسب برای فشار خون پایین، شامل مقدار متوسطی نمک می باشد تا باعث بالا رفتن فشار خون شود. گرچه، سدیم بیش از حد می تواند منجر به افزایش فشار خون و حتی مشکلات سلامتی شدیدتر شود؛ بنابراین سعی کنید در مصرف نمک زیاده روی نکنید و برای افزایش فشار خون خود غذاهای سالم مصرف کنید.

داشتن رژیم غذایی متعادل برای داشتن فشار خون مناسب

۶- مصرف الکل را قطع کنید

الکل معمولاً رگ های خونی را شل می کند و این امر فشار خون کلی بدن را کاهش می دهد. فشار خون پایین می تواند باعث احساس سرگیجه در فرد شود. الکل موجب کمبود ویتامین  B12 و فولات می شود که در افرادی با فشار خون پایین نیز شایع است. 

الکل وقتی به صورت متعادل مصرف شود، فشار خون را به میزان  ۲  تا ۴  mmHg کاهش می دهد. مصرف بیش از حد الکل می تواند فشار خون را به سطح خطرناکی افزایش دهد.

 علاوه بر این، الکل در بدن به مواد مختلفی تجزیه می شود که در طولانی مدت برای سلامتی بسیار مضر هستند. از اینرو، کاهش مصرف الکل می تواند در بهبود سلامت کلی شما و حفظ فشار خون سالم بسیار مؤثر باشد.

قطع مصرف الکل

۷- درمان عفونت های ویروسی و باکتریایی

عفونت های ویروسی و باکتریایی در صورت درمان نشدن به بدن آسیب می رسانند. عفونت های شدید می تواند باعث شوند که فرد دچار شوک سپتیگ شود و حتی در موارد جدی می تواند منجر به مرگ شود. 

سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت، سیتوکین ترشح می کند. سیتوکین ها، رگ های خونی را گشاد می کنند تا خون بیشتری در اطراف ناحیه زخم شده جریان پیدا کند. گشاد شدن رگ های خونی منجر به افت فشار خون می شود. 

شوک عفونی یا سپتیک، شرایط بسیار خطرناکی است که باید در بیمارستان درمان شود. بنابراین برای افزایش فشار خون پایین باید هرچه زودتر این بیماری ها را درمان کرد.

۸- مصرف غذاهای سرشار از ویتامین B12

ویتامین  B12  یک ویتامین قابل حل در آب است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی، مرغ، گوشت، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی وجود دارد. شما به آسانی می توانید با گنجاندن این غذاها در برنامه غذایی خود، دوز روزانه ویتامین  B12 مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید. 

اگر شما از مصرف این غذاها پرهیز می کنید، می توانید از مکمل ویتامین B12 استفاده کنید. پزشک ممکن است انجام آزمایش خون را توصیه کند تا کمبود ویتامین  B12 را در بدن شما تشخیص دهد و سپس برای کمک به رفع مشکل شما، مکمل های ویتامین  B12 تجویز کند.

مصرف b12 برای بالا بردن فشار خون

۹- بالا بردن فشار خون با مصرف قهوه

قهوه، باعث افزایش فوری انرژی بدن می شود و می تواند فشار خون پایین را به سرعت افزایش دهد. انرژی ایجاد شده با مصرف قهوه، فقط چند ساعت طول می کشد. مصرف قهوه باعث می شود غدد آدرنال، هورمون هایی را آزاد کنند که موجب واکنش جنگ یا گریز در بدن می شود. 

آدرنالین اضافه، مانع از گشاد شدن رگ  ها می شود و باعث می شود تنگ بمانند. تنگ شدن رگ های خونی در مواجهه با هورمون های آدرنالین اضافی، موجب بالا رفتن فشار خون می شود. مصرف کافئین به صورت متعادل، در کوتاه مدت روش خوبی برای افزایش فشار خون است. 

گرچه، مصرف بیش از حد قهوه برای سلامتی مضر است و می تواند منجر به مشکلات شدیدتری از جمله بی خوابی شدید، کم آبی بدن، تپش قلب و مشکلات گوارشی شود.

بالا بردن فشار خون با قهوه

۱۰- مصرف مایعات کافی

نوشیدن مایعات کافی باعث می شود خون با ویسکوزیته کافی در سلولها جریان پیدا کند. با این که آب ساده بهترین چیز برای هیدراته نگه داشتن بدن است، آبمیوه های طبیعی نیز به هیدراته نگه داشتن بدن شما کمک می  کنند و به عنوان بالا برنده  فشار خون عمل می کند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فشار خون

۳.۸/۵ - (۳۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر