حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است:

⛔ درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

⛔ تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

⛔ یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه، سرگیجه ناگهانی، تهوع، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.

علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی

درد قفسه سینه هنگام تنفس

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده، تشکیل می شود. پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.

لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.

گاهی، استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند. تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی

علایم حمله قلبی

درد سینه پشت جناق (استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است ولی در بسیاری افراد، بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد (بنام “حملۀ قلبی خاموش”). اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛ گردن؛ دندان ها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد. گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود.
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود، در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته)

برای تشخیص حمله قلبی از روش های مختلفی استفاده می شود از جمله:

۱-تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
۲- اکوکاردیوگرافی
۳- آنژیوگرافی قلب
۴- ونتریکولوگرافی هسته ای

تست های زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:

# تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
# CPK و CPK-MB
# میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مازیار شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند روزی هست احساس درد و تیر کشیدن قلب دارم میخوام دلیلشو بدونم آیا سکته خفیفه یا چیز دیگه ای!؟ سنمم ۳۰ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام اگر با فعاليت بدتر ميشه پيگير باشين
 • تصویر کاربر آلما سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 16 سالمه. بعدازظهر، سمت چپ قفسه سینم تیر میکشید، البته اینو بگم که وقتی نفس عمیق میکشیدم تیر میکشید وگرنه در حالت عادی مشکلی نداشتم و فکر میکنم بعد از 10 دقیقه کاملا خوب شدم قبلا هم چندبار دیگه این مشکل برام پیش اومده بود و دوباره برطرف شد.در خانوادمم کسی سابقه قلبی نداره راستش خیلی نگرانم بنظرتون باید چی کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   تیر کشیدن منشأ قلبی ندارد و نیاز به اقدام خاصی نیست

 • تصویر کاربر رهرااکبری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام وتبریک سال نو،اقای دکتردیروز ناگهان دچاردردشدیدی درناحیه معده وبالای معده طوری که تا20دقیقه تنفس برایم دشوارشد به خرخر کردن افتادم البته دوماه قبل هم همین حمله اسپاسمی برایم پیش امدمنتها5,دقیقه بود،بنده دچارمشکل معده هم هستم وداروی امازول میخورم بسیارفول استرسم دیروز اورژانس امدفشارم 15بود ،بعددرمانگاه رفتم نوارقلب گرفتن البته 3ساعت بعدازحمله بودوسه ساعت بعدان آزمایش آنزیم قلب گرفتن.دکتراورژانس گفت چیزی نیس اما بنده عکس نواروازمایش را برایتان ارسال مینمایم بشدت استرس دارم که سکته نکرده باشم لطفاراهنماییم کنیدتا15عیددکترای متخصص بیان دیره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام آزمایش و نوار قلب نرمال است اما بدون معاینه نمیشه اظهار نظر دقیق که آیا مشکل قلبی بوده یا نه اگر اضطراب دارید پروپرانول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر م.ف سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  مادرم چندوقت پیش آنفولانزاگرفت وویروس باعث شدطبق گفته دکترریه هاش روی هم جمع بشوندوبرونشیت بگیرد اکنون ریه دردشدیدداردعلاوه برآن قلبش هم به شدت تیر میکشد ومی سوزد باتوجه به شرایط پیش آمده نمی توانیم به دکترمراجعه کنیم ومتخصص قلب هم درشهرماوجودنداردخواهش میکنم بگیدچه کارکنیم ومادرم چه دارویی مصرف کند.خیلی نگرانم لطفاجواب بدیدممنون. ماحتی به خاطرکرونانتوانستیم سی تی اسکن ازریه مادرم بگیریم فقط عکس ازش گرفتیم دکترهم اکوبرای مادرم نوشت اما به خاطرشرایط پیش آمده نمی توانیم کاری کنیم لطفا بگید چه کارکنیم یاچه دارویی مادرم مصرف کند ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه بیمار و دیدن مدارک نمیشه در مورد علت و نحوه درمان اظهار نظر کرد به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سیاوش شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز ، خسته نباشید و سال نوتون هم مبارک 
  من یه پسر 20 ساله ام ، به شدت استرسی ، عصبی و ترس نسبت به مریضی دارم 
  من یه مدتیه با علائمی مثل درد و سوزش قفسه سینه و احساس بغض و سفتی در سمت چپ گردن و تپش قلب سرو کار دارم و خیلی ترسیدم و دائم تو اینترنت سرچ میکنم و با فکرو خیال بدتر میشم جوری که چن بار حس کردم پاهام شل شدن و دارم از حال میرم و به اورژانس مراجعه کردم ولی با دو بار مراجعه و تست نوار قلب و عکس ریه ها خداروشکر هیچ مشکلی تشخیص داده نشد و دلیل رو استرس شدید بیان کردن ولی با ادامه داشتن علائم به متخصص قلب هم مراجعه کردم ایشون هم اکو گرفت و هم نوار قلب و گفت سالمم و هیچ مشکلی ندارم ولی الان که یک ماه از اکو و چکاپم گذشته دوباره احساس بدی دارم و درد های نقطه ای تو بازو و شانه دست چپم و کتفم دارم و انگار در سمت چپ بدنم احساس سنگینی و خستگی و میکنم و حالتی شبیه به گرفتگی عضلانی در نقاطی از بازوی چپ ، شانه و کتف دارم و تو اون نقاط تیر کشیدگی هم اتفاق میوفته و با اینکه خداروشکر هیچ سابقه ی قلبی نداریم تو خونه ولی من استرس گرفتم میترسم سکته کنم و با فکر کردن به این موضوع حالم به شدت بد میشه و درد ها و سوزش ها شدید تر ، میخوام بدونم جای نگرانی هست یا نه ، آیا به معاینه دکتر اعتماد کنم و این علائم رو نادیده بگیرم و دیگه مراجعه نکنم؟
  میخوام بدونم با وجود اکو و نوار قلب سالم که توسط متخصص قلب انجام شده باز هم جای نگرانی هست یا همین دو مورد تست برای راحتی خیال کافیه ؟
  الان تپش قلب ندارم زیاد و چند روز در میون پروپرانول 10 میخورم
  دکتر معدمم خیلی میسوزه و انگار اسید زیادی ترشح میکنه و انگار سریع غذا رو از بین میبره و با وجود سیری حس خالی بودن معده بهم دست میده و حالت تهوع بعد از خوردن غذا و یا زمان احساس سوزش و درد قلبم بهم دست میده آیا مشکل از قلبمه دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام

   علایمتون قلبی نیست و اضطرابی هست

   پروپرانولول ۲۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و بعد از برطرف شدن شرایط فورا به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر