حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است :

– درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

– تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

– یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه ، سرگیجه ناگهانی ، تهوع ، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.
علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی:

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی:

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ،تشکیل می شود.پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را ،که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.
لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.
گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.
تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی:

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد رژیم غذایی
کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (“کلسترول بد”) بالا و HDL (“کلسترول خوب”)پایین
بیماری قند خون
جنس مذکر
سن
وراثت
بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.

علایم حمله قلبی:

درد سینه پشت جناق(استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است،ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(بنام “حملۀ قلبی خاموش”).اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندانها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود،در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته):

تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
اکوکاردیوگرافی
آنژیوگرافی قلب
ونتریکولوگرافی هسته ای
تستهای زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:
تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
CPK و CPK-MB
میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته:

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

حمله قلبی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهسا سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  مدتیه دسته چپم بی حس میشه هروقت دچار هیجان میشم قلبم تیرمیکشه جوری که باکوچکترین تکون دردش بیشتر میشه یکبارم که دردش انقد زیاد بود دسته چپم و کتفوشونم وگلومو فکمم درگیر شدیک لحظه قفل کردم دردش روز به روز داره بیشتر میشه خیلی اذیتم میکنه مسئله ی نگران کننده ای نیست آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 2 روز پیش)

   سلام

   احتمالا مسکلتون قلبی نیست و عصبی یا عضلانیه

   ولی بهتره ویزیت شوید

  2. تصویر کاربرمهسادوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 2 روز پیش)
   خیلی ممنون
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 2 روز پیش)
   🙏
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرجواد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده ننم گاهی قلبش میگه تیر میکشه خوب میشه و خسته میشه گاهی و چاق هم هست کمی و فقط دقیق دقیق لطعا راهنمایی کنید که مشکلی نیست براش بره دکتر خوب میشه خواهشن دقیق جواب بدید چون دکتر سوال داشتم جواب دقیق نمیدهند تشکر ممنون ببخشید شرمنده
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   بدون معاینه بیمار اصلا نمیشه نظر داد

   باید جهت معاینه مراجعه کنند

 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام قلبم دریک شب ۶الی ۷بارتیرکشید واز اون شب به بعد روی قلبم باندازه یک سکه داغ میشد دقیقا رویرکتفم ازپشت نیزهمینطوربعدازمراجعه به دکتروگرفتن اکو گفتن سمت چپ قلبم کار نمیکنه والان نوبت اسکن و تست ورزش برام تجویز کرده اند ولی حدود۶ماهه که هیچگونه فعالیتی ازبابت پیاده روی ندارم وشبهانیز تاساعت ۳شب بیدارم وصبحها نیزدیرازخواب بیدار میشم. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بهتره مشكلات روحي تون رو درمان كنيد و اگر علايمتون پايدار بود تست ورزش يا اسكن انجام دهيد
 • تصویر کاربرسينا سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير
  فردى هستم 37ساله كه در سال 94دجار سكته قلبى شدم من در حال حاضر حداقل 7ميل رشت داشته و 25/20در صد بمباز داره و در تمام مراحل زندكى ناتوان شدم و خستكى داره رفتن دارم صاحب سه فرزند كوجيك هستم ممنون ميشم كمكم كنى است نياز به باطرى دارم يا نه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بايد با مدارك مراجعه كنيد
   به اين شكل نميشه نظر داد
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر نجفی
  بنده ماه قبل درصورت که نشسته بودم ناگهان احساس تپش قلب گرفتم و سنگینی در سمت چپ قفسه سینه و گز گز شدن سر و دست ها و احساس بی حسی در دست چپ، در همان شب به اورژانس مراجعه کرده و نوار قلب گرفتم مشکل خاصی نبود فردا دومرتبه به دکتر قلب مراجعه کردم و تست ورزش دادم و تا 4 استیج را گذراندم دکتر گفت مشکل نیست ولی گاهی اوقات احساس ترس و وحشت و نگرانی به صورتی که احساس میکنم قرار ایست قلبی یا ایست تنفسی بهم دست بده من 37 سال سن دارم.
  لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر