حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است :

– درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

– تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

– یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه ، سرگیجه ناگهانی ، تهوع ، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.
علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی:

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی:

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ،تشکیل می شود.پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را ،که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.
لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.
گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.
تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی:

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد رژیم غذایی
کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (“کلسترول بد”) بالا و HDL (“کلسترول خوب”)پایین
بیماری قند خون
جنس مذکر
سن
وراثت
بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.

علایم حمله قلبی:

درد سینه پشت جناق(استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است،ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(بنام “حملۀ قلبی خاموش”).اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندانها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود،در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته):

تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
اکوکاردیوگرافی
آنژیوگرافی قلب
ونتریکولوگرافی هسته ای
تستهای زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:
تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
CPK و CPK-MB
میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته:

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

حمله قلبی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر نجفی
  بنده ماه قبل درصورت که نشسته بودم ناگهان احساس تپش قلب گرفتم و سنگینی در سمت چپ قفسه سینه و گز گز شدن سر و دست ها و احساس بی حسی در دست چپ، در همان شب به اورژانس مراجعه کرده و نوار قلب گرفتم مشکل خاصی نبود فردا دومرتبه به دکتر قلب مراجعه کردم و تست ورزش دادم و تا 4 استیج را گذراندم دکتر گفت مشکل نیست ولی گاهی اوقات احساس ترس و وحشت و نگرانی به صورتی که احساس میکنم قرار ایست قلبی یا ایست تنفسی بهم دست بده من 37 سال سن دارم.
  لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرزینب پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چن شب پیش مجلس ختم بودیم بعد اودم خونه نیمه شب حالم بد شد دوتا اسپرین خوذدم بهتر شدم تا دیشب که یه استرس به من وارد شد و اول روی سینه چپم تیر کشید درد به سرعت کشید به گردن من بعد به دست چپم اول پراپنول خوردم بیفایده بود قرص زیر زبانی هرودم دردم بهتر شد خوابیدم ساعت چهار صبح یا درد بیدار شدم شدید گردنم نیر میکشید با پشت کمرم دوباره یه قرص زیر زبانی خوردم یه کم بهتر شدم صب تا حالا درد دارم در قسمت گردنم و پشت کمرم من 35 سال سن دارم متاهل و الان در دوران پریودی هستم خواهش مگینم به من بگید مشکل من چیه بعضی ها میگن عصبی بعضی ها نیگن مشکل قلبی داری
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا عصبيه
   ولي بهتره براي اطمينان به پزشك مراجعه كنيد و معاينه شويد و نوار قلب بگيريد
 • تصویر کاربرپروانه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زنی 47 ساله هستم که مدتی است به طور ناگهانی دست سمت چپم و پشت کمرم و قلبم درد می گیرد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   علل قلبي و غير قلبي متتعددي ميتونه اين علايم رو بده
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر پدر من هفته پیش دچار حمله قلبی شد ک بعدش انژیو کردن و الانم شکر خدا حال عمومیشون بهتره.فقط رنگ پوستشون احساس میکنم یکم حالت نورانی تر شده و خیییلی این قضیه منو نگران کرده خواهشا راهنماییم کنید ک طبیعیه این اتفاق
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   بايد جهت معاينه و انجام ازمايشات مراجعه كنند
   بهتره به پزشك خودشون مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرپرواز پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم 49 ساله الان دوماهه احساس سوزش ودرد دارم درقلب مخصوصاً موقعی که وسایل سنگین بلند میکنم،گلیسیرید وقند خونم بالاست،فشارم هم از هشت بیشتر نمیشه مشکلم چیه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه انسداد عروق قلبي باشه
   بايد جهت معاينه و تست ورزش حتما مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر