حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است :

– درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

– تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

– یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه ، سرگیجه ناگهانی ، تهوع ، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.
علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی:

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی:

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ،تشکیل می شود.پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را ،که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.
لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.
گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.
تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی:

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد رژیم غذایی
کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (“کلسترول بد”) بالا و HDL (“کلسترول خوب”)پایین
بیماری قند خون
جنس مذکر
سن
وراثت
بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.

علایم حمله قلبی:

درد سینه پشت جناق(استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است،ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(بنام “حملۀ قلبی خاموش”).اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندانها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود،در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته):

تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
اکوکاردیوگرافی
آنژیوگرافی قلب
ونتریکولوگرافی هسته ای
تستهای زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:
تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
CPK و CPK-MB
میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته:

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  قلبم درد میکنه وسوزش داره.وبا فعالیت درد قلبم شروع میشه.وبعضی وقتا شبا از نیمه شب شروع میشه وتا صبح ادامه داره وتپش قلب هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید گزارش اکو رو بزارید و در ضمن باید جهت بررسی تست ورزش شوید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر پدر56سال سن داره الان یک روزه که از خواب بیدار شده لبش و چشمش داره میپره لبش کج شده توروخدا جواب بدین ؟؟راستی سمته راسته بدنشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه سکته مغزی باشه 

   به دکتر مغز و اعصاب مراجعا کنید

 • تصویر کاربر میناحسنی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکترنجفی بنده خانمی 40 ساله هستم که تقریبا سه ماه.پیش دراثرطپش قلب وتنگی نفس شدیدبه بیمارستان مراجعه کردم که تشخیص استرس داده شد.جدیدا درقفسه سینه ام ازدیروز تنگی نفس دارم وگاهی درد ..میخواستم بدونم بایدحتمابه پزشک مراجعه کنم یادوباره احتمال استرس رو بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر دقیق کرد

   بهتره ویزیت و معاینه شوید

 • تصویر کاربر فرحناز جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بیشتر وقتا سوزش قلب دارم و قلبم تیر میکشه.قبلاً اکو رفتم گفتن به صورت خفیف گشادی دریچه میترال دارم .اکثر وقتا با وارد شدن استرس و ناراحتی تپش قلبم بالا میره ، یا حتی بعضی مواقع به صورت غیر عادی در حالت طبیعی نشسته یا بیدارشدن از خواب یا حتی وقتی تو رختخواب هستم تپش قلبم بالا میره و ضربان قلبم تند میزنه.یا مثلاً یکی دوبار سر سفره موقع غذا خوردن همزمان با سر گیجه چشام سیاهی رفت و یهویی تپش قلبم بالا رفت.ممنون میشم راهنماییم کنین.آیا علت خاصی داره یاسوزش قلبم به خاطر گرفتگی عروقه؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمیشه اظهار نظر دقیق کرد

   ولی احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدی جهت معاینه و اکو و برررسی دقیق مراجعه کنید

 • تصویر کاربر شبنم شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقا دکتر نجفی
  اینجانب دو ماه پیش در پی درد شدید صبحگاهی در قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کردم طی انجام آزمایش خون نوار قلب و تست ورزش هیچ عارضه ای مشاهده نشد ولی مجددا دو هفته است که درد صبحگاهی و حتی در بین روز در ناحیه قفسه سینه تا زیر بغل و کتف دارم مجدد با مراجعه به پزشک و نوار قلب متذکر شدند که مشکل از قلب نیست داروی آرام‌بخش تجویز کردند
  با این وجود خوابیدن روی پهلوی چپ برای من کابوس شده است و تیر کشیدنهای ناگهانی و بدون دلیل مضطربم می کند لطفا راهنمایی بفرمایید پیگیری بیشتری نیاز است یا خیر
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه درد گوارشی یا اضطرابی باشه

   به متخصث گوارش و روانپزشک مراجعه کنید و اکر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر