حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب در زمینه انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید.

این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که معمولا قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و ایجاد لخته بطور کامل انسداد می یابد بروز می کند بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است :

– درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشارمی یابد عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

– تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

– یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه ، سرگیجه ناگهانی ، تهوع ، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.
علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی:

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علل حمله قلبی:

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده ،تشکیل می شود.پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را ،که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.
لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد،و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.
گاهی ،استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند.
تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی:

سیگار
فشار خون بالا
چربی زیاد رژیم غذایی
کنترل نامناسب کلسترول خون ،بویژه LDL (“کلسترول بد”) بالا و HDL (“کلسترول خوب”)پایین
بیماری قند خون
جنس مذکر
سن
وراثت
بسیاری فاکتورهای خطر نامبرده به اضافه وزن مربوط است.

علایم حمله قلبی:

درد سینه پشت جناق(استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است،ولی در بسیاری افراد ،بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد(بنام “حملۀ قلبی خاموش”).اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛گردن؛دندانها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد.گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود .
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود،در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته):

تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
اکوکاردیوگرافی
آنژیوگرافی قلب
ونتریکولوگرافی هسته ای
تستهای زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:
تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
CPK و CPK-MB
میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته:

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

حمله قلبی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرایمان دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بادرود. من دوهفته پیش تو خواب نفسم گرفت و از خواب بیدار شدم همراه با عرق سرد. یه حس بدی بود انگار که میخواستم بمیرم. فقط تنها کاری که کردم درب همسایه ام رو زدم و اون هم به اورژانس زنگ زد.احساس نفس تنگی داشتم ولی خیلی تند نفس میزدم همراه با لرزش دست و پا. وزمانی که اورژانس اومد منو چک کرد گفت که همه چیزت اوکی هست. مشکلی نداری ولی محض احتیاط به بیمارستان میبریمت. اونجا هم ازم نوار قلب وازمایش خون گرفتن و بهم گفتن که همه چیز اوکی هست. الان دو هفته هست که هر شب من دچار همین حالت میشم. ولی نه مثل دفعه اول. الان هم که دارم براتون مینویسم همین حس رو دارم. البته یه حس عجیبی و لحظه ای هم رو کل بدنم دارم مثل زمانی که کسی دست و پاهاش بی قرار میشه،ولی لحظه ای هست.من المان زندگی میکنم ولی هر چند باری که پیش دکتر رفتم گفتن همه چیزت اوکی هست. من نیاز به راهنماییتون دارم. واینو هم میخوام بدونم که ایا میتونه یه حمله ی قلبی بوده باشه؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه پانیک یا اصطراب و یا ریفلاکس باشه

   مشکلات قلبی مثل نارسایی هم میتونه باشه

   بهتره به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیرضا هستم 16 ساله من آسم دارم از قبل از دو ماه پیش قلبم درد میکنه الآن دست چپم و پشتم و سینه ام سمت چپ خیلی درد میکنه احساس میکنم دست چپمو با یه چیز بستن تازه اینجور شده. بودم رفتم دکتر گفت فقط ضربانت بالاست الآن سرم گیج میره و چشمم سیاه میشه یکم که راه میرم سینم درد میکنه اصلا نمیشه بدوم در ضمن چند روز پیش یه دیقه کمتر دویدم حالم خیلی خراب شد قلبم داشت میترکید و حالت تهوع و یکم استفراغ خون داشتم
  میخوام ببینم از مشکل قلبمه یا همون آسمم باعثشه اگه قلبه باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید نعاینه و اکو شوید

  2. تصویر کاربرعلیرضاپنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   آخه همون دفعه اکو شدم گفت چیزی نیست

   ممکنه اکو اشتباه کنه با تست ورزش معلوم بشه؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   هر کدام چیزی نشان میده

   با مدارک مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرکامدوست جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اول بهمن سال گذشته آنژیو و دو استنت در یک رگ برام گذاشتن بعد یک ماه متوجه تپش قلب و مکث در ضربان شدم با بستن هولتر پزشک مربوطه گفت که باید به تهران مراجعه و رگی در قلبم باید سوزانده بشه . گفته شده با سوزاندن رگ احتمال برگشت بیماری وجود دارد ؛ اینکار حتی در بیمارستان دولتی هزینه سنگینی برایم خواهدداشت که در صورت برگشت بیماری شرایط سخت تری لااقل از نظر روحی پیدا خواهم کرد و عمدتا سوالم این است من که قبل و بعد از عمل 4 روز در سی سی یو دستگاه بهم وصل بوده و حتی تا یک ماه بعد چرا این مشکل را نداشته ام و اگر از قبل داشته ام چطور متوجه نشده اند و اگر بعد عمل بوجود آمده علت آن چیست ؟ اگر برای سوزاندن رگ موصوف اقدام نکنم چه اتفاقی برام می افتد و اگر بخوام خدمت شما برای درمان باشم با توجه به سکونت در کرمانشاه چگونه و با چه آدرسی باید اقدام کنم .ضمنا سنم 60 سال و مرد هستم . با تشکر کامدوست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   حتما باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه اظهار نطر کرد

   باید حتما به پزشک قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربربهروز یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا کسی که دچار حمله قلبی (mi) شده است در اثر دارو و رژیم غذایی قلبش به حالت اول برمی گردداگر جواب مثبت است چقدر زمان مبرد واگر به حالت قلبش به حالت اول برنمی گردد آیا متواند زندگی آرام و راحتی داشته باشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   اکثر مواقع بله

   برای اظهار نظر دقیق باید مدارک دیده شود

 • تصویر کاربرایرج جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.چند روز پیش یکی از اقوام نزدیک ما که جوانی بیست ساله بود در خواب دچار ایست قلبی میشه و بسیار متاثریم ازین بابت.سوال بنده اینکه دلیلش چی میتونه باشه کاملا سالم بوده و ورزشکار و مودب . آیا تستی قلبی هست که بچه های ما هم بدن شاید خطری تهدیدشون میکنه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   علل متفاوتی میتونه باشه

   و هر عامل تست متفاوتی داره

   مهمترین معاینه و نوار و اکو میتونه خیلی کمک کنه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر