حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی یا سکته قلبی یا انفارکتوس قلبی (Myocardial infarection) اصطلاحی است که به آسیب عضله قلب دراثر انسداد عروق خونرسان کرونر قلب پیش می آید. این حالت عموما بصورت حاد اتفاق افتاده و در عروق کرونری که قبلا یک تنگی متوسط یا گاها شدید داشته و بدلیل تجمع پلاکت ها و یا ایجاد لخته، بطور کامل انسداد می یابد، بروز می کند.

حمله قلبی چگونه رخ میدهد؟

بعد از انسداد رگ و نرسیدن خون به عضله قلب بیمار دچار علایمی می شود که ناشی از ایسکمی یا عدم خونرسانی به عضله می باشد. عمده علایم بالینی بصورت زیر است:

⛔ درد فشارنده و یا سوزشی پشت جناغ قفسه سینه که به نیم سینه چپ گاها هر دو نیم سینه و یا راست انتشار می یابد. عموما بیمار احساس فشردگی سینه یا سنگینی سینه و یا کمبود هوا و خفگی دارد این درد می تواند به بازوی چپ و گردن و فک تحتانی نیز منتشر شود.

⛔ تنگی نفس ناگهانی توام با احساس خفگی و سنگینی سینه که می تواند به همراه تعریق تپش قلب و حالت تهوع نیز باشد.

⛔ یکسری تظاهرات غیر شایع نیز در انفارکتوس قلبی دیده می شوند که عمدتا در بیماران دیابتی یا مسن بروز می کنند که به اصطلاح انفارکتوس خاموش یا بی صدا ( Silent MI ) گفته می شود که بصورت تعریق سرد ناگهانی بدون توجیه، سرگیجه ناگهانی، تهوع، تپش قلب ناگهانی، ضعف ناگهانی بدون توجیه می باشد که هرچند این موارد از شیوع بسیار کمی برخورد دارند ولی می بایست مورد توجه قرار گیرند.

علایم ذکر شده در بالا دربیماران با سکته قلبی عموما بیشتر از چند دقیقه ( حدود ۲۰ دقیقه ) طول می کشد ولی در موارد آنژین قلبی ( به اصطلاح عوام سکته ناقص ) کمتر از ۲۰ دقیقه طول کشیده و خود بخود یا با مصرف قرص زیر زبانی بر طرف می شود که با مشاهده این علایم بیمار می بایست به اولین مرکز درمانی مراجعه نماید.

اقدامات ضروری در بروز حمله قلبی یا سکته قلبی

درد قفسه سینه هنگام تنفس

– با اورژانس تماس بگیرید.
– حتی الامکان بیمار را بی حرکت در حالت درازکش به پشت بخوابانید و از حرکات اضافی پرهیز نمایید ( مالیدن پشت بیمار و راه رفتن هیچ کمکی به بیمار نمی کند ).
-در صورت وجود اکسیژن در محل ماسک اکسیژن بگذارید و از ازدحام اطراف بیمار خودداری کنید.
– سعی در آرامش بیمار داشته باشند از هرگونه اضطرابی پرهیز نمایید.
-چنانچه فشارسنج در دسترس دارید بعد از گرفتن فشارخون بیمار قرص زیر زبانی یا اسپری زیر زبانی نیتروگلیسیرین به بیمار بدهید.
– در صورتی که بیمار سابقه خونریزی گوارشی و مغزی اخیر نداشته باشند قرص آسپرین جویدنی ۳۰۰ گرم (۳ قرص ) به بیمار بدهید تا آرام بجود.
– در صورت عدم بهبود درد تا ۵ دقیقه می توان مجددا در صورت نرمال بودن فشار خون دومین قرص زیر زبانی را استفاده نمود.
-بهترین جا برای ادامه درمان نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک می باشد.

یک حمله قلبی (سکته قلبی) زمانی رخ می دهد که یک منطقه از عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن کافی به آن محل دچار صدمه دائمی یا مرگ شود.

علائم سکته قلبی چقدر طول میکشد؟

مهم ترین علامت سکته ی قلبی درد و احساس سنگینی روی قفسه ی سینه است که گاهی می تواند با احساس تعریق سرد و تهوع نیز همراه باشد. معمولا اگر این علایم زیر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشند و با مصرف قرص زیرزبانی (نیتروگلیسرین) بهبود پیدا کنند، نشانه ی سکته ی قلبی نیستند. ولی اگر علایم فوق بیش تر از ۲۰ دقیقه طول بکشند (به خصوص در حال استراحت) و با مصرف داروی زیرزبانی نیز بهتر نشوند باید وضعیت را بسیار جدی گرفت زیرا می تواند نشان دهنده ی بروز سکته ی قلبی باشد. دردهای ثانیه ای و تیر کشنده نیز معمولا نشانه ی دردهای قلبی نیستند.

علل حمله قلبی

بیشتر حملات قلبی توسط یک لخته که یکی از رگهای کرونر را مسدود می کند (رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند) ایجاد می شوند.لخته معمولاًدر یک رگ کرونر که قبلاً بعلت تغییرات آترواسکلروز باریک شده، تشکیل می شود. پلاک آترواسکلروزی داخل دیواره رگ گاهی ترک بر می دارد و این امر تشکیل لخته را که ترومبوز نیز نامیده می شود،شروع می کند.

لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژنرسانی به عضله قلبی را مختل می کند،که سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.ماهیچه قلبی آسیب دیده توانایی خود برای انقباض را از دست می دهد و عضله قلبی باقیمانده برای جبران منطقه آسیب دیده واردعمل خواهد شد.

گاهی، استرس شدید ناگهانی می تواند یک حمله قلبی را شروع کند. تخمین دقیق شیوع حملات قلبی دشوار است زیرا حدود ۲۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ بیمار هر ساله در آمریکا قبل از رسیدن به خدمات پزشکی می میرند.تخمین زده می شود که تقریباً ۱ میلیون بیمار هر ساله با حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می کنند.

عوامل خطر حمله قلبی

علایم حمله قلبی

درد سینه پشت جناق (استخوان وسط سینه) یک علامت عمدۀ حملۀ قلبی است ولی در بسیاری افراد، بخصوص در افراد مسن و بیماران دیابتی درد ممکن است ناچیز یا حتی اصلاً وجود نداشته باشد (بنام “حملۀ قلبی خاموش”). اغلب درد از ناحیه سینۀ شما به بازوها یا شانه؛ گردن؛ دندان ها؛ فک؛ شکم یا پشت انتشار می یابد. گاهی اوقات درد تنها در یکی از این نواحی احساس می شود.
درد بطور معمول بیش از ۲۰ دقیقه طول می کشد و کاملاً با استراحت یا نیتروگلیسرین برطرف نمی شود، در حالیکه درد آنژین با هردو برطرف می شود.

تشخیص حمله قلبی (سکته)

برای تشخیص حمله قلبی از روش های مختلفی استفاده می شود از جمله:

۱-تست نوار قلب(ECG)— یک عدد یا مکرر در عرض چند ساعت
۲- اکوکاردیوگرافی
۳- آنژیوگرافی قلب
۴- ونتریکولوگرافی هسته ای

تست های زیر فرآورده های ناشی از آسیب قلب و فاکتورهای مبین خطر بالای حمله قلبی را نشان دهند:

# تروپونین آی و تروپونین تی(پروتئین های درگیر در انقباض عضلانی)
# CPK و CPK-MB
# میوگلوبین سرم

درمان دارویی در حمله قلبی یا سکته

آسپرین و کلوپیدوگرل
بتابلوکرها.
مهار کننده‌های سیستم رنین- آنژیوتنسین- آلدوسترون (RAAS):
ترکیبات نیترات
استاتین ها
آنتاگونیست‌های کانال کلسیم:
دیورتیک‌ها
ملین ها
و …….

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما.من 2ماه پیش تپش قلب داشتم و مقداری احساس تنگی نفس طوری که احساس میکردم سکته کردم با مراجعه به ۲ متخصص که پیش هر دو هم نوار قلب هم اکو و هم تست ورزش دادم و هر دو گفتند که مشکلی ندارم و سایز قلب و دریچه ها سالمه ازمایش خون و ادرار دادم و تیرویید کبد سالم بود کم خونی همدنداشتم کلا تو اونم مشکلی نبود.تا اینکه یعد از چند هفته یک روز صبح که تز خواب پا شدم برم سر کار احساس کردم قفسه سینم سنگین شده و احساس کردم قلبم مچاله شد.وبعد از گذشت چند ساعت باز هی مشکلی و دردی نداشتم... احساس میکنم بعد از ارتباط جنسی بی حال میشم .ایا به نظر شما مشکل از کجاست؟قلبم مشکل داره؟یا این که تستسترون بدنم کمو زیاد شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   اگر بررسی های قلبی سالم بوده است جای نگرانی نیست و نیازی به بررسی بیش تر نیست ولی یک بار نزد متخصص غدد از نظر هورمونی هم بررسی بشوید بد نیست
 • تصویر کاربر دنیا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من دوشب پیش خیلی استرس داشتم و از شدت استرس قلب درد گرفتم بعد از اون کتف سمت چپم درد گرفت روز اول فقط بالای کتفم بود الان حس میکنم پهلوهامم درد میکنه،اصلا نمیتونم به سمت چپم بخوابم بنظرتون استراحت کنم خوب میشه یا مشکل جدیه و به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر فرامرز پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقایی دکتر خسته نباشین آیا درد پایین کتف دست چپ مربوط به قلب میشه الان که باشما حرف میزنم ۲ساعت کتفم درد میکنه با استراحت خوب میشه ولی وقتی حرکت میدم درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   }|5ap7~0DfhP
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شیما دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام لطفا جواب این اکو را بفرمایید LvEF55._60%
  Acendingaorta2..8
  Mitral valve mild mR
  Aortic valve N=Al
  Tricspid valve mild TR
  N.PH
  N.PAP
  N.PE
  خانم ۳۹ ساله متاهل هستم که به کرات دچار صربان های نامنظم و یهویی میشم و درد سمت چپ سینه اکثرا دارم درسوال قبلی به اسم شیما وضعیت مو مطرح کردم خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   این اکو کاملن سالم است
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نزدیک یک ماه میشه که قفسه سینه سمت چپ درد همراه با سوزش احساس میکنم 6سال پیش اکو گرفتم که افتادگی دریچه میترال داشتم بنظر شما این دردخطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   به نظر مورد خطرناکی نیست ولی چون خیلی وقت پیش بوده یک اکوی جدید بکنید
 • تصویر کاربر افسانه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام ودرود
  من دختر33ساله قلبم گاهی عصبانی میشم درد میکنه چندین ثانیه نمیتونم بازدم ودم داشته باشم ازبشت کمرم تیرمیکشه گاهی قفسه سینه ام درد داره اکو تنگی دریچه میترال داشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر شدت تنگی شدید نبوده نگران نباشید این دردها بیشتر عضلانی و اضطرابی است
 • تصویر کاربر فیروزه سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام حدود ۵۰ روز پیش مادرم را بردم دکتر...... بعداز اکو گفتند اعورت قلب تنگ شده بعدش دارو خوب شد اما بتازگی از درد پشت وزیر استخوان مسلسی دردشروع شده و دکتر ستی اسکن و سونوگرافی رنگی از شکم توصیه کردن ...ایا لازمست برای انژیو ببرم و ساکن تهران هستیم دستبوس شما طاهر محمدی و مادرم 92سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   با توجه به این شرایط بهتر است سی تی شکم بشوند حااا تهران هم نشد شهرهای بزرگ نزدیکتان انجام بدهید
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  دکتر جان من بعد ورزش تنگی نفس میگیرم. البته ۶ ماه ورزش نکردم و الان تا شروع میکنم نفسم تنگ میشه. پیش خود شما تست ورزش دادم که مشکوک بود و بعدش سی تی انژیو دادم که نرمال بود بدون هیچ گرفتگی. اکو هم نرمال بود. میتونم به ورزش ادامه بدم و علت این نفس تنگی چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما ادامه بدین، بتدریج خوب میشین
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام،
  آقای دکتر من ۲۳ روز به حدس خودم کرونا گرفتم و هنوزم خوب نشدم،
  اول با تب شروع شد رفتم تست آنتی بادی منفی بود دوباره بعد یک هفته معده درد شدید به سراغم اومد ترسیدم رفتم باز سی تی اسکن گرفتم باز گفتن مشکلی نیس ،الان یک هفته است درد بدی رو که به صورت نقطه ای در قفسه سینه و روی قلبم و پشتم و کتفمو همچنین سمت راست بدنم احساس میکنم دکترم چند بار رفتم هیچ راهنمایی نکردن
  الان آسپرین میخورم و چند تا قرص تقویت سیستم ایمنی که احساس میکنم به خاطر کرونا لخته خون ایجاد شده و احتمال سکته قلبی دارم ،سیگارم میکشیدم الان دیگ از ترس گذاشتم کنار ،نمیدونم چیکار کنم
  ۲۹سالمه الان یکی دوساله اصلا ورزش نمیکنم ولی قبلنا فوتبالیست بودم
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام دردهای سینه بعد کرونا شایع هست اگر مقدوره نوار قلب لگیرین
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام شب تون بخیر ببخشید من چند روز هست که موقع بازدم در قسمت بالای چپ سینه احساس تیر کشیدن می کنم البته شبی یک قرص پروپرانولول ۱۰ می خورم.گاهی هم این درد به گفتم می زنه ممنون می شم اگر راهنماییم کنید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اين دردها قلبي نيست و اغلب با مسكن بهتر ميشود
درحال دریافت اطلاعات
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
داروی ریواروکسابان که در کشور ما با نام هایی نظیر زالربان، کلات اوور و آکسابین شناخته می شود این روزها کارکردی جدیدتر و پر…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر