دکتر محمد حسین نجفی

درد ریه کجاست؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟

مهم ترین دردهای قفسه ی سینه، دردهای قلبی هستند که به طور مفصل در مقالات متعددی در این باره صحبت کرده ایم. هم چنین دردهای عضلانی و گوارشی و اضطرابی نیز می توانند عامل مهمی برای بروز این علایم باشند. اما آیا ریه نیز می تواند باعث بروز دردهای قفسه ی سینه شود؟ اگر بله چه بیماری های ریوی بیش تر درد قفسه ی سینه را ایجاد می کنند و چه راهکارهایی برای درمان این علایم وجود دارد؟

در نوشتار پیش رو در رابطه با درد ریه بیش تر می خواهیم صحبت کنیم.

ایسکمیک قلبی چیست؟

چه بیماری های می توانند به احساس درد ریه منجر شوند؟

قبل از اشاره به اینکه چه بیماری هایی می توانند درد ریه بدهند، باید به این موضوع اشاره کنیم که به طور کلی بیماری های درگیر کننده ی ریه عمومن با تنگی نفس تظاهر می کنند و درد مشخصه ی بارزی در بیماری های ریوی نیست. یعنی بر خلاف بیماری های گوارشی و قلبی که در آنها درد، اصلی ترین تظاهر بروز بیماری و مشکل است، در بیماری های ریوی تنگی نفس یا سرفه هستند که نشانگر بروز بیماری می باشند و معمولن درد نشانه ی شایعی از این بیماری ها نیست.

در بین بیماری ریوی، بیماری های نظیر آسم و آلرژی های شدید و هم چنین بیماری های مزمن تنفسی (COPD) در موارد بسیار شدید، می توانند به خاطر فشاری که به عضلات جدا قفسه ی سینه ایجاد می کنند باعث احساس دردی پراکنده شوند. هم چنین در مواردی که پرده های دور ریه (پرده های پلور) به هر دلیلی ملتهب شوند نیز ممکن است درد ریه احساس شود. البته اینکه این درد کجا احساس می شود بستگی به این دارد که کدام قسمت از پرده ی ریه درگیر شده باشد (یعنی هم سمت چپ هم سمت راست ممکن است این دردها حس شوند). 

اما دو بیماری ریوی هستند که بر خلاف سایرین بیش تر با درد بروز می کنند. یکی از ایشان بیماری آمبولی ریه است که به خصوص در مواردی که آمبولی کوچک باشد و عروق ریز ریوی را درگیر کند، می تواند با دردهای قفسه ی سینه، همراهی داشته باشد که در این موارد مجددا محل درد، بستگی به محل تشکیل آمبولی (لخته) دارد ولی عموما نقطه ای و دردی با ماهیت تیز است. در مورد این درد در ادامه بیش تر صحبت می کنیم.

لخته شدن خون در ریه و یا آمبولی ریه چیست؟

مورد دومی که می تواند با بروز دردهای ریوی همراهی داشته باشد بیماری به نام پنوموتوراکس است که در آن به طور ناگهانی پرده ی دور ریه سوراخ می شود و این با دردی شدید همراهی دارد. این بیماری نادر و عموما در افراد جوان رخ می دهد و به طور ناگهانی نیز پدید می آید. این بیماری نیز با دردهای پراکنده ی قفسه ی سینه همراهی دارد که به طور ناگهانی هم شروع می شوند.

دردهای ریوی چگونه تشخیص داده می شوند؟

مثل هر درد دیگری در قفسه ی سینه مهم ترین نکته مراجعه ی به موقع به پزشک است. بررسی اولیه ی پزشکی شامل معاینه و شرح حال و اخذ نوار قلب است. اگر مسایل قلبی رد شوند ممکن است پزشک بر اساس سوالاتی که از شما می پرسد، به بروز بیماری های ریوی شک کند. در این صورت سمع ریه و گرفتن عکس قفسه ی سینه می تواند به تشخیص پزشک کمک کند. معمولن بیماری هایی مثل آسم یا بیماری های تنفسی مزمن، بر اساس شرح حال بیمار و بررسی سوابق قبلی به راحتی قابل تشخیص هستند.

در مورد آمبولی ریه نیز شرح حال و سابقه ی بروز لخته در پا (DVT) یا سابقه ی سفرهای طولانی و بی حرکتی های طولانی مدت و جراحی های اخیر می توانند در تشخیص این بیماری کمک کنند و بنابراین شرح حال پزشک در این شرایط بسیار مهم است. در مورد بیماری پنوموتوراکس نیز دردهای ناگهانی به خصوص در افراد جوان بلند قد، یک کلید تشخیصی مهم است که معمولا هم با اخذ عکس ساده ی قفسه ی سینه می توان به این تشخیص رسید.

مشخصات بیماری توده قلبی چیست

درمان دردهای ریوی چگونه است؟

معمولا نکته ی اصلی در درمان این دردها این است که نوع درمان بستگی به علت بیماری دارد. در مواردی مثل بیماری های آسم و بیماری های تنفسی مزمن (COPD) استفاده از اسپری می تواند کمک کننده باشد. درمان پنومونی و عفونت های ریوی نیز استفاده از آنتی بیوتیک ها است. در مورد درمان آمبولی ریه استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون و ضد لخته هستند که می توانند به بهبود علایم کمک کنند. پنوموتوراکس نیز بیماری است که نیازمند رسیدگی فوری است و در برخی موارد شاید حتی نیاز به استفاده از روش های جراحی برای درمان آن باشد.

به طور کل مهمترین نکته رسیدگی به موقع به هر گونه علامت در قفسه ی سینه است. هر علامتی در قفسه ی سینه هر چقدر کوچک و خفیف نیز نیازمند رسیدگی فوری از جانب پزشک متخصص است.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.5/5 - (57 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۸ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باسلام دوسال است ریه سمت راستم ازقسمت پایین دراحساس میکنم به پزشک هم مراجعه کردم باگذشت زما زیادترمیشود خیلی نگرانم البته قبلا سیگاری بودم ....متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر نازلی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهی میشه که زیر کتف چپم درد میکنه الان هم قفسه ی سینم سمت چپ شونم زیر بغلم احساس گرفتگی ودرد دارم چند ماه پیش دکتر قلب رفتم مشکلی نداشتم آیا ممکن از ریه هام باشه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   بعید است ریوی باشد اینها بیشتر علایم عضلانی و استرسی است
 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و اردات بنده پدرم رو امروز چکاپ بردم.عفونت ادراری داشتن و INR شون شده139... ایشون تعویض دریچه آئورت و سه پیوند رگ در تاریخ 29196 داشتن... آقای دکتر فلوروسکوپی شدن مشکلی خداروشکر نداشتن.اما سه آمپول انوکساپارین6000. دور ناف دادن و روزی یک عدد وارفارین... میخواستم بدونم این مقدار وارفارین کم نیس؟ واینکه برای عفونتشون سیپروفلوکساسین250 دادن برای هر 12 ساعت.10 عدد آیا باتوجه به اینکه اثر وارفارین رو کم میکنه این دوز وارفارین کم نیس؟ ایشون از29 فروردین با تعیین دوز وارفارینشون مکافات داشتن.یعنی من خودم هر دوروز میبرم رجایی اما این INR شون تنظیم نمیشه.واقعا کلافه شدیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر رویاابراهیمی یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و ارادت آقای دکتر پدر بنده 29فروردین سه گرفتگی رگ داشتن,یه شریان و دو ورید وهمینطور یه تعویض دریچه فلزی آءورتپزشکشون از وارفارین برای رقیق کردن خونشون استفاده میکنه منتها بسیار پرهیزات دارن میخواستم بدونم آیا دارویی برای رقیق کردن خون وجود داره که تداخلات غذایی با ویتامینkنداشته باشه؟تشکر از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر