بهترین زمان مصرف قرص لوزارتان ۲۵ | کاربرد و عوارض داروی فشار خون

در این مطلب می‌خواهیم در مورد کاربردهای قرص فشار خون لوزارتان ، نحوه استفاده ، عوارض جانبی ، تداخل دارویی و هر آنچه در رابطه با قرص لوزاتن ۲۵  نیاز است بدانید، خواهیم آموخت.

لوزارتان ۲۵ برای چیست

قرص لوزارتان برای درمان فشارخون بالا ، کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران و محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب ناشی از بیماری دیابت تجویز می‌شود. کاهش فشارخون بالا به پیشگیری از سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند. لوزارتان به گروه داروهای مهارکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین تعلق دارد و از طریق شل کردن دیواره‌ی عروق باعث جریان راحت‌تر خون در رگ‌ها می‌شود.

نحوه مصرف قرص لوزارتان ۲۵

قرص لوزارتان ۲۵ به صورت خوراکی و طبق تجویز پزشک به طور معمول، یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف می‌شود. دوز دارو بستگی به شدت بیماری و پاسخ شما به درمان دارد. برای کسب بیشترین فایده از مصرف لوزاتن ۲۵ ، آن را مرتب مصرف کنید.

برای این که مصرف قرص را فراموش نکنید آن را همیشه در زمان مشخصی در روز مصرف کنید. حتی اگر فکر می‌کنید خوب هستید باز هم مصرف دارو را قطع نکنید چرا که اغلب افراد مبتلا به فشار خون علامت خاصی ندارند.

قرص لوزارتان برای درمان فشار خون بالا

عوارض قرص لوزارتان ۲۵

ممکن است در اوایل مصرف لوزار تا زمانی که بدن خود را با آن تنظیم کند سرگیجه یا احساس سبکی سر داشته باشید. اگر این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا بدتر شد با پزشک خود مشورت کنید.

برای کم کردن خطر سرگیجه و احساس سبکی سر، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده به آهستگی این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید که پزشک شما لوزاتن را به این دلیل تجویز کرده است که مزایای آن را بیش‌تر از عوارض جانبی آن دانسته است. در اغلب افرادی که از قرص فشار خون لوزارتان استفاده می‌کنند هیچ عارضه‌ای به طور جدی دیده نمی‌شود. اگر هر یک از عوارض نادر ولی جدی مصرف دارو مثل غش کردن یا علائم افزایش سطح پتاسیم (مثل ضعف عضلانی، ضربان قلب کند یا نامنظم) را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگرچه ممکن است لوزاتن ۲۵ برای پیشگیری از مشکلات کلیوی یا درمان بیماران کلیوی تجویز شود ممکن است به ندرت خودش مشکلات کلیوی ایجاد کند یا آن را تشدید کند. اگر لوزارتان مصرف می‌کنید، پزشک شما وضعیت کلیوی‌تان را بررسی خواهد کرد. شما هم اگر هر علامتی نشان دهنده‌ی مشکلات کلیوی مثل تغییر قابل توجه ادرار داشتید حتما با پزشک خود مطرح کنید.

واکنش حساسیتی شدید به داروی لوزارتان بسیار نادر است. با این حال اگر به دنبال مصرف لوزارتان دچار علائمی مثل ضایعات پوستی، خارش و تورم به ویژه روی صورت، زبان و حلق، سرگیجه‌ی شدید و تنگی نفس شدید فورا به پزشک مراجعه کنید.

چگونه عوارض لوزارتان را کمتر کنیم

◼ پیش از مصرف قرص لوزارتان، پزشک از شما درباره حساسیت به دارو سوال خواهد کرد. هر دارویی ممکن است ترکیباتی داشته باشد که حساسیت ایجاد کند.

◼ پیش از مصرف لوزار با پزشک درباره سابقه‌ی مشکلات و بیماری‌های خود از جمله بیماری کبدی و کلیوی صحبت کنید.

◼ قرص فشار خون لوزارتان ممکن است باعث سرگیجه شود. مصرف همزمان الکل یا ماریجوانا نیز سرگیجه را تشدید می‌کند. در چنین شرایطی رانندگی نکنید و از وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند استفاده نکنید. مصرف الکل را محدود کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

◼ لوزاتن ممکن است سطح پتاسیم بدن شما را بالا ببرد. پیش از مصرف مکمل‌های پتاسیم یا نمک حاوی پتاسیم با پزشک خود مشورت کنید.

◼ پیش از جراحی به پزشک یا دندانپزشک درباره داروهایی که مصرف می‌کنید از جمله داروهای نسخه‌ای، غیرنسخه‌ای و داروهای گیاهی اطلاع دهید.

◼ قرص لوزار به دلیل احتمال خطر برای جنین در بارداری توصیه نمی‌شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید. احتمال ترشح دارو به درون شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

قرص لوزارتان

تداخل دارویی لوزارتان با سایر داروها

تداخل‌های دارویی ممکن است روی عملکرد دارویی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارد و خطر عوارض جانبی جدی آن را بالا ببرد. فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود داشته باشید و آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. هیچ دارویی را بدون مشورت پزشک، شروع، قطع یا دوز آن را کم و زیاد نکنید.

بعضی از داروهایی که با داروی لوزارتان ممکن است تداخل داشته باشند عبارتند از: لیتیوم، داروهایی که سطح پتاسیم را بالا می‌برند مانند انواع داروهای مهارکننده‌ی آنژیوتانسین مثل لیزینوپریل و کاپتوپریل

بعضی داروها مثل محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی، مکمل‌های تغذیه‌ای و مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است فشارخون را بالا ببرند یا نارسایی قلبی را تشدید کنند. در صورت مصرف آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

در مورد تداخلی داروی لوزارتان و قرص پروپرانول بهتر است از پزشک معالج مشورت بگیرید.

مصرف زیاد قرص لوزاتن اچ

اگر کسی با مصرف قرص فشار خون لوزارتان زیادی دچار مشکلات جدی مثل بیهوشی یا تنگی نفس شده بود فورا با اورژانس تماس بگیرید. سرگیجه‌ی شدید و غش کردن مهم‌ترین علامت‌های مصرف زیاد لوزارتان است.

برای جلوگیری از عوارض لوزاتن ۲۵ کارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم انجام دهید: 

✅ ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند برنامه‌هایی برای کاهش استرس، ورزش و تنظیم رژیم غذایی می‌تواند تأثیر داروی شما را بالا ببرد. در این باره از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

✅ تست‌های آزمایشگاهی و پزشکی مثل بررسی عملکرد کلیوی و سطح پتاسیم باید به طور منظم انجام شود تا تأثیر دارو و همین طور احتمال عوارض بررسی شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

✅ فشارخون خود را به طور منظم اندازه‌گیری کنید و نحوه دقیق اندازه‌گیری آن را یاد بگیرید. نتایج آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

قرص فشار خون لوزارتان

فراموش کردن مصرف قرص لوزار

اگر مصرف داروی لوزارتان را فراموش کردید در اولین زمانی که به خاطر آوردید آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی بود، دوزی که فراموش کردید را دیگر نیازی نیست مصرف کنید. دوز بعدی را در زمان مقرر خود استفاده کنید و نیازی به خوردن دو دوز همزمان دارو نیست.

نگهداری از لوزارتان

قرص لوزاتن ۲۵  را در دمای اتاق و دور از نور و حرارت و رطوبت نگهداری کنید. داروها را همیشه از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دکتر محمد حسین نجفی،‌ فوق تخصص قلب و عروق در تهران

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. من ۵۸ سال دارم . فشار خونم به طو ر معمول از ۱۳ تا ۱۳.۵ و ۷.۸ تا ۸.۴ است. ولی گاهی عصرها تا ۱۴ و ا۵ هم می شود. ولی مینیمم هیچوقت به ۹ نمی رسه. ضربان قلب هم به طورمتوسط ۶۶ است اهل ورزش و رژیم غذایی سالم و کم خوری هستم. .تا الان داروی فشار خون مصرف نکردم. آیا نیاز به مصرف داروی خاصی است؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   بخاطر رسیدن فشار تا ۱۵ بهتر است دارو بخورید قرص لوزارتان ۲۵ نصف را شروع کنید و یک بار اکو کنید
 • تصویر کاربر مجيدي پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيدهمسربنده ٤٠سال سن دارن تقريبا ازدوسال قبل فشارشون گاهي بالا ميرفت حتي تا ١٨ متخصص قلب آزمايشات لازم واكو كردن ويك روزهم هولتربراشون نصب كردن بعدازاون گفتن مشكل خاصي نبست احتمالا عصبيه داروي متورال و تريامترن تجويزكردن كه يه مدت استفاده كردن وقطع كردن حدوديكسال خوب بود اما الان حدود يك هفته است كه فشارشون خيلي نوسان داره درطول روز بين ١٣تا ١٧ميشه حتي باكاپتوپريل هم پايين نمياد بايد چه اقدامي انجام بديم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بهتر است داروهای قبلی را که با آنها خوب بودند ادامه بدهند
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من هر 12ساعت یک قرص لوزار 25مصرف میکنم الان چندین ماهه اما متاسفانه فشارم ثابت نشده یعنی بخصوص ظهر و عصر و دم غروب فشارم بیش از دوازده روی هشت هستش !! اغلب موارد بین روی ۹ یا ۱۳ روی ده یا ۱۳.۷ روی ۹.۹ و متغییر در حالی که نمک رو کامل حذف و وعده های غذایی هم کم حجم و نرمال و بدون نمک و غیره س . فقط در مدتی که روزی یک ساعت و ربع پیاده روی میکردم تنظیم بود و الان ب دلیل مشغله کاری وقت پیاده روی ندارم . سوالم اینه آیا اگر شخصی مبتلا ب فشار خونه ب هر دلیل مدتی ورزش نکنه و این حجم از تلرانس تو فشارش باشه طبیعیه؟ و اینکه روزی سه نوبت لوزارتان مصرف کنم ؟ استرس اینکه نکنه اتفاقی مثل سکته مغزی برام بیفته دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   توصیه ی من استفاده از نصف لوزارتان اچ صبح و شب است ورزش حتما انجام دهید تا سه هفته ی بعد مجدد بررسی شوید از نظر کنترل فشارخون
 • تصویر کاربر سپاسی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  حدودا ۷۵ ساله هستم و سالها تحت درمان فشار خون الان نوروکس و پروپانولول و آسپرین و لوزارتان و ... مصرف میکنم چند روزیه که کنترل فشار میکنم بین ۱۴ و ۱۵ و گاها ۱۶ با مینیموم ۸ و گاها ۹ متغیرر شده دکتر قلبم بخاطر کرونا تعطیله
  زیر زبانی کاپتوپریل گاها استفاده میکنم
  راهنمایی بفرمایید چیکار کنم بیاد پایین
  چون با دارو ختی ۱۳ رو ۸ هم میشدم
  یکماه پیش جراحی لثه کردم و مدتی شستشو با اب نمک رقیق به توصیه دکتر
  ممکنه از اون باشه ؟! لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   دوز مصرفی داروها را بفرمایید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام من ٥٢ سالم است و ٨ روز است كه از اولين تب من مى گذرد ، كل خانواده كويد١٩ داشتن خدا را شكر بعد ٢٥ روز آنها بهتر شدن اما من تقريبا يك هفته است به آن مبتلا شدم البته حدس ميزنم چون يكى دو روز تب داشتم بعد پا درد و كمر درد شديد اما از ديشب فشار من روى ١٤ يا ١٥ با مينمم ٨/٩ تا ٩/٩و ١٣ روى ٩ مى رود گاهى لوزارتان ٢٥ ( نصف) صبح و نصف شب خوردم به نظر شما ادامه بدم تا رفع دوره بيمارى يا خير حال عمومى من بد نيست فقط گاهى ضعف در ساق پاهام دارم كه با فشارم نسبت مستقيم دارد ، لطفا راهنمايي بفرماييد: تشكر. ( تست نوار قلبم مشكلى نداشت)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بخورید داروها را. به خصوص در این دوران خیلی مهم است که تنظیم باشد فشارتان
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام ۴۶سال سن دارم یک روز همین جور در منزل دخترم فشارمو کنترل کرد دیدم فشار روی۱۴/۱۰میباشد رفتم پیش متخصص نوار قلب اکو تست ورزشی چکاب کامل انجام دادم الحمدوالله هیچ کدام مشکلی نداشتن البته با همین ازمایشات پیش سه تا دکتر متخصص رفتم که دوتا اول قرص لوزارولی دکتر سوم قرص سینومیکس۵/۸۰ برایم نوشت الان که قرص سینومیکس استفاده میکنم فشارم روی ۱۳ هست وقتی که میخواهم بخوابم درد در ناحیه پشت قلب دارم بنظر شما قرص لوزار استفاده کنم یا سینومیکس ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سینومیکس بهتر است، یک بار هم تست ورزش کمید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ی ماه پیش اومدم پیشتون برا تپش قلب ک شما گفتین چیزی نیس من با رژیم غذایی و نداشتن استرس بهتر شدم بدون مصرف دارو. ولی فشار خونم پایین نمیاد همش 15 رو 9 هستش پرونده من اونجا هستش اونموقع هم ک ازم فشار گرفتن همکاراتون 15 رو 9 بود بنظرتون برا کم کردنش دارو مصرف کنم؟؟ اگ بخوام مصرف کنم چ دارویی مصرف کنم؟؟ من علیرضا اکبرزاده هستم 24 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   لوزارتان نصف صبح ها یک نوبت هم برای ویزیت بگیرید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام من نود سالمه فشار خونم با قرص لوزار تحت کنترله چیزعجیبی که هست اینه که عدد پاینی همواره تقریبا نصف عدد بالائیه دیروز 126 روی 63 بود و امروز 135 روی 70 بود میخواستم ببینم اشکالی هست؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   نه موردی ندارد جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام ،مادر من۶۰سالشون هست و بیماری فشار خون بالا دارن چند سال هست قرص آنتولول ولوزارتان مصرف میکنند ولی توی ماه گذشته۲باار شب که شده فشارش بالا رفته که باید اورژانس بستری بشن و دکترش قرص والسارتان۸۰ رو تجویز کرده ۱ روز ۲تا شب و دیابت و بیماری قلبی هم نداره ولی همیشه سر درد داره البته مادر من عصبی هستن و همیشه میگه من شبها خوابم نمیبره قرص خواب مصرف میکنه که بعضی وقتها با خوردن قرص هم میگه خوابم نبرده البته تنها زندگی میکنه و حاضر نیست خونه کسی باشه خواهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام برای مشخص شدن وضعیت فشار خون هولتر فشار استفاده بشه
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من فشار خون دارم رفتم دکتر برام لوزارتان ۲۵۱۲ ساعته تجویز کرده امروز از عصر فشار خونم در حد ۱۶ و ۱۷ هستش قرصمو ساعت ۷ شب مصرف کردم ولی تا الان ک ساعت۱۲شبه فشارم هنوز۱۶عه ایا اگ نصف قرص دیگر از دارو رو مصرف کنم مشکلی بوجود میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نه اشگالی ندارد اگر با این داروها فشار پایین نیامد لوزارتان اچ بگیرید صبح و شب نصف قرص بخورید
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر