بهترین زمان مصرف قرص لوزارتان ۲۵ | کاربرد و عوارض داروی فشار خون

بهترین زمان مصرف قرص لوزارتان ۲۵ | کاربرد و عوارض داروی فشار خون

در این مطلب می‌خواهیم در مورد کاربردهای قرص فشار خون لوزارتان ، نحوه استفاده ، عوارض جانبی ، تداخل دارویی و هر آنچه در رابطه با قرص لوزاتن ۲۵  نیاز است بدانید، خواهیم آموخت.

لوزارتان ۲۵ برای چیست

قرص لوزارتان برای درمان فشارخون بالا ، کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران و محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب ناشی از بیماری دیابت تجویز می‌شود. کاهش فشارخون بالا به پیشگیری از سکته‌ی مغزی، حمله‌ی قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند. لوزارتان به گروه داروهای مهارکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین تعلق دارد و از طریق شل کردن دیواره‌ی عروق باعث جریان راحت‌تر خون در رگ‌ها می‌شود.

نحوه مصرف قرص لوزارتان ۲۵

قرص لوزارتان ۲۵ به صورت خوراکی و طبق تجویز پزشک به طور معمول، یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف می‌شود. دوز دارو بستگی به شدت بیماری و پاسخ شما به درمان دارد. برای کسب بیشترین فایده از مصرف لوزاتن ۲۵ ، آن را مرتب مصرف کنید.

برای این که مصرف قرص را فراموش نکنید آن را همیشه در زمان مشخصی در روز مصرف کنید. حتی اگر فکر می‌کنید خوب هستید باز هم مصرف دارو را قطع نکنید چرا که اغلب افراد مبتلا به فشار خون علامت خاصی ندارند.

قرص لوزارتان برای درمان فشار خون بالا

عوارض قرص لوزارتان ۲۵

ممکن است در اوایل مصرف لوزار تا زمانی که بدن خود را با آن تنظیم کند سرگیجه یا احساس سبکی سر داشته باشید. اگر این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا بدتر شد با پزشک خود مشورت کنید.

برای کم کردن خطر سرگیجه و احساس سبکی سر، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده به آهستگی این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید که پزشک شما لوزاتن را به این دلیل تجویز کرده است که مزایای آن را بیش‌تر از عوارض جانبی آن دانسته است. در اغلب افرادی که از قرص فشار خون لوزارتان استفاده می‌کنند هیچ عارضه‌ای به طور جدی دیده نمی‌شود. اگر هر یک از عوارض نادر ولی جدی مصرف دارو مثل غش کردن یا علائم افزایش سطح پتاسیم (مثل ضعف عضلانی، ضربان قلب کند یا نامنظم) را تجربه کردید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اگرچه ممکن است لوزاتن ۲۵ برای پیشگیری از مشکلات کلیوی یا درمان بیماران کلیوی تجویز شود ممکن است به ندرت خودش مشکلات کلیوی ایجاد کند یا آن را تشدید کند. اگر لوزارتان مصرف می‌کنید، پزشک شما وضعیت کلیوی‌تان را بررسی خواهد کرد. شما هم اگر هر علامتی نشان دهنده‌ی مشکلات کلیوی مثل تغییر قابل توجه ادرار داشتید حتما با پزشک خود مطرح کنید.

واکنش حساسیتی شدید به داروی لوزارتان بسیار نادر است. با این حال اگر به دنبال مصرف لوزارتان دچار علائمی مثل ضایعات پوستی، خارش و تورم به ویژه روی صورت، زبان و حلق، سرگیجه‌ی شدید و تنگی نفس شدید فورا به پزشک مراجعه کنید.

چگونه عوارض لوزارتان را کمتر کنیم

◼ پیش از مصرف قرص لوزارتان، پزشک از شما درباره حساسیت به دارو سوال خواهد کرد. هر دارویی ممکن است ترکیباتی داشته باشد که حساسیت ایجاد کند.

◼ پیش از مصرف لوزار با پزشک درباره سابقه‌ی مشکلات و بیماری‌های خود از جمله بیماری کبدی و کلیوی صحبت کنید.

◼ قرص فشار خون لوزارتان ممکن است باعث سرگیجه شود. مصرف همزمان الکل یا ماریجوانا نیز سرگیجه را تشدید می‌کند. در چنین شرایطی رانندگی نکنید و از وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند استفاده نکنید. مصرف الکل را محدود کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

◼ لوزاتن ممکن است سطح پتاسیم بدن شما را بالا ببرد. پیش از مصرف مکمل‌های پتاسیم یا نمک حاوی پتاسیم با پزشک خود مشورت کنید.

◼ پیش از جراحی به پزشک یا دندانپزشک درباره داروهایی که مصرف می‌کنید از جمله داروهای نسخه‌ای، غیرنسخه‌ای و داروهای گیاهی اطلاع دهید.

◼ قرص لوزار به دلیل احتمال خطر برای جنین در بارداری توصیه نمی‌شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید. احتمال ترشح دارو به درون شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

قرص لوزارتان

تداخل دارویی لوزارتان با سایر داروها

تداخل‌های دارویی ممکن است روی عملکرد دارویی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارد و خطر عوارض جانبی جدی آن را بالا ببرد. فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود داشته باشید و آن را با پزشک خود درمیان بگذارید. هیچ دارویی را بدون مشورت پزشک، شروع، قطع یا دوز آن را کم و زیاد نکنید.

بعضی از داروهایی که با داروی لوزارتان ممکن است تداخل داشته باشند عبارتند از: لیتیوم، داروهایی که سطح پتاسیم را بالا می‌برند مانند انواع داروهای مهارکننده‌ی آنژیوتانسین مثل لیزینوپریل و کاپتوپریل

بعضی داروها مثل محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی، مکمل‌های تغذیه‌ای و مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است فشارخون را بالا ببرند یا نارسایی قلبی را تشدید کنند. در صورت مصرف آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

در مورد تداخلی داروی لوزارتان و قرص پروپرانول بهتر است از پزشک معالج مشورت بگیرید.

مصرف زیاد قرص لوزاتن اچ

اگر کسی با مصرف قرص فشار خون لوزارتان زیادی دچار مشکلات جدی مثل بیهوشی یا تنگی نفس شده بود فورا با اورژانس تماس بگیرید. سرگیجه‌ی شدید و غش کردن مهم‌ترین علامت‌های مصرف زیاد لوزارتان است.

برای جلوگیری از عوارض لوزاتن ۲۵ کارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم انجام دهید: 

✅ ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند برنامه‌هایی برای کاهش استرس، ورزش و تنظیم رژیم غذایی می‌تواند تأثیر داروی شما را بالا ببرد. در این باره از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

✅ تست‌های آزمایشگاهی و پزشکی مثل بررسی عملکرد کلیوی و سطح پتاسیم باید به طور منظم انجام شود تا تأثیر دارو و همین طور احتمال عوارض بررسی شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

✅ فشارخون خود را به طور منظم اندازه‌گیری کنید و نحوه دقیق اندازه‌گیری آن را یاد بگیرید. نتایج آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

قرص فشار خون لوزارتان

فراموش کردن مصرف قرص لوزار

اگر مصرف داروی لوزارتان را فراموش کردید در اولین زمانی که به خاطر آوردید آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی بود، دوزی که فراموش کردید را دیگر نیازی نیست مصرف کنید. دوز بعدی را در زمان مقرر خود استفاده کنید و نیازی به خوردن دو دوز همزمان دارو نیست.

نگهداری از لوزارتان

قرص لوزاتن ۲۵  را در دمای اتاق و دور از نور و حرارت و رطوبت نگهداری کنید. داروها را همیشه از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دکتر محمد حسین نجفی،‌ فوق تخصص قلب و عروق در تهران

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۵ مرداد ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام ۴۶سال سن دارم یک روز همین جور در منزل دخترم فشارمو کنترل کرد دیدم فشار روی۱۴/۱۰میباشد رفتم پیش متخصص نوار قلب اکو تست ورزشی چکاب کامل انجام دادم الحمدوالله هیچ کدام مشکلی نداشتن البته با همین ازمایشات پیش سه تا دکتر متخصص رفتم که دوتا اول قرص لوزارولی دکتر سوم قرص سینومیکس۵/۸۰ برایم نوشت الان که قرص سینومیکس استفاده میکنم فشارم روی ۱۳ هست وقتی که میخواهم بخوابم درد در ناحیه پشت قلب دارم بنظر شما قرص لوزار استفاده کنم یا سینومیکس ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 5 روز پیش)
   سینومیکس بهتر است، یک بار هم تست ورزش کمید
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ی ماه پیش اومدم پیشتون برا تپش قلب ک شما گفتین چیزی نیس من با رژیم غذایی و نداشتن استرس بهتر شدم بدون مصرف دارو. ولی فشار خونم پایین نمیاد همش 15 رو 9 هستش پرونده من اونجا هستش اونموقع هم ک ازم فشار گرفتن همکاراتون 15 رو 9 بود بنظرتون برا کم کردنش دارو مصرف کنم؟؟ اگ بخوام مصرف کنم چ دارویی مصرف کنم؟؟ من علیرضا اکبرزاده هستم 24 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   لوزارتان نصف صبح ها یک نوبت هم برای ویزیت بگیرید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من نود سالمه فشار خونم با قرص لوزار تحت کنترله چیزعجیبی که هست اینه که عدد پاینی همواره تقریبا نصف عدد بالائیه دیروز 126 روی 63 بود و امروز 135 روی 70 بود میخواستم ببینم اشکالی هست؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   نه موردی ندارد جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام ،مادر من۶۰سالشون هست و بیماری فشار خون بالا دارن چند سال هست قرص آنتولول ولوزارتان مصرف میکنند ولی توی ماه گذشته۲باار شب که شده فشارش بالا رفته که باید اورژانس بستری بشن و دکترش قرص والسارتان۸۰ رو تجویز کرده ۱ روز ۲تا شب و دیابت و بیماری قلبی هم نداره ولی همیشه سر درد داره البته مادر من عصبی هستن و همیشه میگه من شبها خوابم نمیبره قرص خواب مصرف میکنه که بعضی وقتها با خوردن قرص هم میگه خوابم نبرده البته تنها زندگی میکنه و حاضر نیست خونه کسی باشه خواهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام برای مشخص شدن وضعیت فشار خون هولتر فشار استفاده بشه
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من فشار خون دارم رفتم دکتر برام لوزارتان ۲۵۱۲ ساعته تجویز کرده امروز از عصر فشار خونم در حد ۱۶ و ۱۷ هستش قرصمو ساعت ۷ شب مصرف کردم ولی تا الان ک ساعت۱۲شبه فشارم هنوز۱۶عه ایا اگ نصف قرص دیگر از دارو رو مصرف کنم مشکلی بوجود میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   نه اشگالی ندارد اگر با این داروها فشار پایین نیامد لوزارتان اچ بگیرید صبح و شب نصف قرص بخورید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر مادر من ۷۳ سالش هست لوزار۲۵ مصرف میکنه یکی صبح یکی شب.البته دیابت دارن که کنترل شدست و بابتش دیابزید ۸۰ رو نصف صبح میخورن و زیپمت ۱۰۰۰/۵۰ یکی صبح یکی شب.الان دو سه روزه فشار خون مادرم شب ها میره ۱۶،۱۷ تغذیه غذایی هم مثل همیشه هست.علت چیه؟میشه راهنمایی کنید قرص دوزش تغییر بدیم یا کار دیگه ای.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   لوزارتان اچ بدهید صبح و شب نصف قرص هر بار
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۳۵سال سن دارم حدود ۱سال پیش به بعد مدام سرم درد میکرد و بیشتر قسمت بالای سرم و گردنم هم همینطور بیشتر بعد اظهر این اتفاق میفته وقتی پیش دکتر رفتم فشارم رو گرفتم ۱۵الی ۱۶ بود چندروز یک بار این رو امتحان کردم بازم همون اعداد میاد دکتر قرص لوزار ۲۵تجویز کرد روزی ۱عدد بعد از صبحانه آیا ب نظر شما مصرف کنم و آیا راه حلی دیگه ای هم داره بعضی اوقات هم الکی سر هرچیز اعصبانی میشم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   ببینید اگر فشارتان در حد 15-16 بوده که بله حتما دارو را استفاده کنید، بد نبست یک بار هم هولتر فشارخون انجام دهید تا اگر مورد خاصی وجود دارد تشخیص داده شود، در مور عصبانیت زودرس هم پیشنهاد من این است که اگر حس می کنید خودتان نمی توانید کنترلش کنید یک مشورتی با متخصص روانشناسی داشته باشید خیلی می تواند کمک کننده باشد
  2. تصویر کاربر نادر دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام مجدد من شب ها قرص فاموتدین ۴۰مصرف میکنم هرشب این قرص که روی فشار خون تاثیری نداره و این که درد گردن و بالای سرم فرق سرم که بعداطهر ها بیشتر میاد از فشار خون میتونه باشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   درد گردن شدید می تواند ناشی از بالارفتن فشارخون باشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آسیه شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 34 سال سن دارم و مادر زاد مشکل جنسی داشتم و در 13 سالگی تحت دو عمل جراحی قرار گرفتم و اون زمان دکتر آمپول استرادیول برام دادن که طی یک دوره استفاده کردم و اینم عرض کنم که همیشه اضافه وزن داشتم چندین بار کاهش وزن با رژیم غذایی و دوباره اضافه وزن شدم سال 96 تا 97 باز هم به هورمون ترابی شروع کردم بدلیل افزایش تستسترون بعد از قطع هورمون تراپی بنده باز هم دچار اضافه وزن شدم تا اینکه حدودا دو ماهه پیش آزامیش دادم که چربی خون 223 و کبد گرید 2 و قند 98 دکتر غدد بازم بدلیل مشکلات هورمونی برام استروژن تجویز کردن بعد از یک ماه استفاده دچار تپش حمله های سردرد و تپش قلب شدم در بیمارستان بستری شدم گفتن ساختار قلبت مشکلی نداره و این حملات پانیک است دکتر برام قرص آلپرازولام آسنترا وی قرص خواب و برای قلبم متورال50 دو عدد در روز تجویز کردن دکتر بنده قرص متورالو به روزی یک عدد کاهش دادم چون برام خیلی سنگین بود شب بد میخوابیدم دکتر بعد از بیمارستان فشارم بالا میره حنی یکبار 18 رو 12 رفت که در اورزانس بیمارستان بستری شدم چندین بار در اورژانس بستری شدم الان غذامو بشدت کم کردم دیگه اصلا به شرینی و شوری لب نمیزنم و آب پز میخورم دستگاه فشار خونه با قیمت بالا خریدم فشارمو میگیرم 11 رو 7 یا 12 رو 8 نشون میده ولی رفتم دکتر گفت 16 رو 10 اشت و دستگات خرابه دکتر قرص لوزارتان بهم دادن میخورم سر درد میشم و قفسه سینم سنگین میشه الان مشکل هورمونی دارم پرولاکتینم بالاست و از نوک سینه هام ترشح سفید رنگ میاد وقتی تحت فشار قرار میگیره شما میتونید کمکم کنید دکتر با تشکر از وقتی که بهم میدین و پاسخم را میخونید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   برای فشارخون بهتر است یک نوبت تحت هولتر 24 ساعته قرار بگیرید تا از نظر احتمال وجود فشار خون بررسی شود. در مورد ترشحات سینه و پرولاکتین بالا هم بهتر است با متخصص غدد مشورت کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام،پدر بنده ۶۲ سال داره و فشارخونش در منزل ۱۳/۸ هستش ودر مواقعی دیگر ۱۷/۱۰ میره و دوباره میاد رو ۱۳.میخواستم ببینم ایشون فشار خون داره؟چون تا اونجایی که بهم گفتن کسی که فشار خون داره همیشه در محدوده بالا قرار داره.در ضمن دو سه بار در مطب فشارخون ۱۷ داشت ودکتر لوزار ۵۰ دادو هنگام خوردن قرص دستش شروع به سرد شدن شد، ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بهتره هولتر فشار ببندن تا دقيقا مشخص شه
   به اين شكل نميشه نظر داد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من نه ماهی میشه رفتم اکو و تست ورزش به خاطر درد سینه ناحیه سمت چپ دکتر گفت که دوتا رگات به صورت خفیف شل شده و گفت فشار خون داری قرص والسارتان80 و اتورواستاتین20 و کنکور 2.5 هر روز یک عدد حالا میخواستم اگه صلاح بدونین قرص فشارم رو عوض کنم لوزارتان 25 بخورم
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله ميتونيد
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر