علت سوزش یک نقطه در سینه چیست؟

0

وجود حس سوزش در قفسه سینه می تواند بسیار ترسناک باشد، به خصوص برای کسانی که نگران سلامت قلب خود هستند و از حمله قلبی می ترسند. با این حال باید بگوییم که درد در قفسه سینه می تواند علل متعددی داشته باشد. همچنین گزینه های درمانی مختلفی برای حل مشکل بیماران در دسترس هستند.

بسیاری از علل بروز حس سوزش در قفسه سینه افراد در حقیقت خطرناک نیستند. در این مقاله می خواهیم پیرامون علل متعدد بروز درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه حرف بزنیم و با آن ها آشنا شویم.

علل به وجود آمدن درد در قفسه سینه

مشکلات و عوامل متعددی می توانند منجر به ایجاد درد و حس سوزش در قفسه سینه افراد شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

سوزش سر معده علت سوزش یک نقطه در سینه

سوزش سر معده

سوزش سر دل و معده در افراد یا رفلکس اسید از جمله علل رایج در ایجاد حس درد و سوزش در قفسه سینه بیماران به حساب می آیند.

سوزش سر دل زمانی به وجود می آید اسید موجود در معده شما به سمت مری باز می گردد. این موضوع در بانوان باردار، بیماران ریفلاکس معده و بیماران مبتلا به فتق هیاتال رایج است.

از جمله دیگر علائم سوزش معده می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • باد گلو
 • حس سوزش در گلو
 • دردی که بلافاصله پس از خوردن یک وعده به وجود آید.
 • دردی که در حین دراز کشیدن بیشتر شود.

مشکلات دستگاه گوارش

مشکلات گوارشی می توانند علائم و نشانه های متعددی داشته باشند که در ادامه به برخی دیگر از آن ها اشاره می کنیم:

 • ادرار بسیار تیره در فرد
 • مدفوع بسیار روشن یا کم
 • درد شدید در هر ناحیه ای از شکم ، اما به خصوص در ناحیه بالا سمت راست ، پایین یا کنار دنده

مشکلات استخوانی در سوزش یک نقطه در سینه

بیشتر بخوانید: انواع درد قفسه سینه چیست؟ کدام نوع آن خطرناک است؟! برای آگاهی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع خطرناک درد قفسه سینه

آسیب های مربوط به عضلات یا استخوان

آسیب مربوط به عضلات بدن منجر به بروز حس سوزش در سینه می شوند به خصوص زمانی که از عضله آسیب دیده جهت بلند کردن اجسام سنگین استفاده کنید. آسیب رسیدن به غضروف یا استخوان نیز شاید منجر به ایجاد سوزش در سینه شود.

درد و سوزش یک نقطه در سینه در صورتی می تواند نشانه آسیب رسیدن به یک عضله در بدن باشد که :

 • درد تنها زمانی به وجود آید که بدن فرد در حالت خاصی باشد و یا تنها در حین بلند کردن اجسام سنگین پدیدار شود.
 • درد با ماساژ یا ایجاد فشار روی بدن تغییر کند.
 • در ناحیه دردناک بدن و قفسه سینه ورم وجود داشته باشد.

حمله در اثر ترس و وحشت

زمانی که فرد بسیار مضطرب بوده و آشفتگی و ترس شدیدی داشته باشد ، این مشکل را تجربه می کند. در این شرایط قلب ممکن است به سرعت بتپد و منجر به بروز سوزش یک نقطه در سینه شود. با افزایش ترس و فشار بر روی فرد این سوزش یا درد افزایش می یابد.

 تنها ۱۵ الی ۲۵ درصد از افرادی که با درد در قفسه سینه به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه می کنند مشکل جدی یا مزمن در قلب خود دارند.

شیردهی و سوزش سینه

شیر دادن به کودکان می تواند عامل ایجاد حس درد و سوزش یک نقطه در سینه شود.

بانوانی که به کودک خود شیر می دهند ممکن است رنج متعددی از حس های خاص را در بخش قفسه سینه خود حس کنند. این موارد در زمان منقبض کردن و تغییر حال سینه ها جهت شیر دادن به نوزاد ایجاد می شوند.

شیردادن به نوزادان زمانی می تواند علت سوزش در قفسه سینه باشد که :

– یک زن در دوره شیردهی نوزاد خود قرار داشته باشد، به تازگی زایمان کرده یا اخیرا شیر دادن به کودک را متوقف کرده باشد.

– درد معمولا در یک یا هر دو سمت از قفسه سینه احساس شود، نه در ناحیه میانی قفسه سینه

– بروز دیگر تغییرات در سینه ها همراه با درد سوزش در قفسه سینه از قبیل درد در نوک سینه، افزایش اندازه سینه ها و یا تغییرات پوستی

بیماری های قلبی

با این که انواع مختلف از درد در ناحیه قفسه سینه از قبیل حس سوزش می توانند نشانه وجود یک بیماری قلبی در افراد باشد، اما این موارد همیشه به معنای این نیستند که فرد یک حمله قبلی را تجربه می کند.

مشکلات قلبی و عروقی

پزشکان از اصطلاح آنژین، زمانی استفاده می کنند که درد قفسه سینه به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به قلب فرد به وجود آید. رایج ترین علت بروز آنژین وجود بیماری عروق کرونری قلب به حساب می آید. در این شرایط گردش خون بدن فرد به وسیله پلاک رسوب شده در رگ های خونی مسدود می شود.

ممکن است یک پزشک مشکل آنژین را به عنوان علامت هشدار برای بروز حمله قلبی در بیمار درمان کند.

از جمله علائم آنژین می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • درد ، فشار یا حس سوزش در قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • دردی که ظاهر شده و سپس از بین می رود.
 • حس تنگی نفس یا باد در بدن
 • دردی که به فک و یا شانه های فرد منتقل می شود.

علت سوزش یک نقطه در سینه

مشکلات مربوط به سلامت ریه ها

به وجود آمدن مشکلات برای رگ های خونی که خون را در ناحیه قلب و ریه ها جابجا می کنند نیز از جمله علل بروز درد قفسه سینه هستند.

آمبولی ریوی ( Pulmonary embolism ) یک مشکل دیگر برای رگ های خونی به حساب می آید. این مشکل زمانی رخ می دهد که یک لخته خون در رگ از دیواره جدا شده و به سمت ریه ها برود. این موضوع می تواند منجر به آسیب به ریه ها و قلب در افراد شود که در نهایت ممکن است مرگبار باشد.

از جمله نشانه های مربوط به رگ های خونی می توان موارد زیر را در نظر گرفت :

– پارگی یا سوزش ناگهانی در قفسه سینه که ممکن است نشان دهنده شکاف آئورت باشد.

– فشار قفسه سینه یا سوزشی که با ورزش و فعالیت بدنی بدتر می شود.

– درد ناگهانی همراه با مشکل در تنفس یا سرگیجه

افراد باید همیشه در صورت داشتن چنین علائمی به سرعت خود را به مراکز درمانی برسانند تا تحت نظر قرار بگیرند.

متخصص قلب و عروق

درمان سوزش یک نقطه در سینه

روش های درمانی مختلف برای حل مشکل سوزش و درد در قفسه سینه وجود دارند. پزشک معالج بسته به علت اصلی بروز این مشکل ، بهترین روش درمانی را انتخاب می شوند.

فردی که با مشکل سوزش سر دل یا همان سوزش معده دست و پنجه نرم می کند باید از دارو های ضد انعقاد استفاده کرده و یا تغییراتی در رژیم غذایی خود به وجود آورد. در حالی که مشکلات جدی قلبی و یا بیماری های مربوط به ریه ها معمولا به ایجاد تغییرات جدی و بزرگتری در زندگی افراد نیاز دارند.

فردی که مشکل حمله قلبی دارد به دارو های رقیق کننده خون یا عمل جراحی نیاز دارد. عمل جراحی بای پس در چنین شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیماران نباید سعی کنند درد مزمن در قفسه سینه خود را در خانه درمان کنند. به خصوص اگر دلیل اصلی بروز این مشکل را نمی دانند. حتی سوزش سر دل و معده مزمن می تواند منجر به بروز مشکلات دائمی در افراد شود. فقط یک پزشک می تواند مشکل را تشخیص داده و علت بروز آن را مشخص کند. در نهایت بهترین روش درمانی تعیین خواهد شد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریا جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خدا قوت من ۱۷ سالمه و ۵ ماه پیش به علت اینکه یهویی خبر سکته قلبی پدرم رو بهم دادن دچار حمله پانیک عصبی شدم و اون اوایل نمیدونسم و بعد از چندماه فهمیدم درد قلب دارم و قفسه سینه ۳ ماه پیش هم نوار قلب هم اکو و تست ورزش دادم و گفتن هیچ مشکلی نیس و از استرسه تقریبا ۱ ماه پیش دوباره دچار تنش و اضطراب شدم و دوباره نوار قلب و ازمایش خون دادم و گفتن اینا همش از استرسه و بهم قرص پروپرانول۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ دادن و الان هم تحت درمان توسط یک روانپزشک هستم ولی دیگ قرص هارو یه چندروزی هس مصرف نمیکنم ولی همچنان استرس و تنش رو دارم و همچنین درد قلبی که لحظه ای هس و چندبار در روز اتفاق می افته و همچنین درد قفسه سینه و جناغ دارم من میترسم نکنه که بیماری قلبی داشته باشم خواهش میکنم بهم بگید ک این درد قلب همش استرسیه یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام درد شما به هیچ عنوان قلبی نیست
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سه سال پیش من ۲۸ سالمه بعد از خوردن یک وعده غذای سنگین خکابیدم از خواب که بیدار شدم طپش شدید داشتم البته همیشه اینطور بود از سر جام بلند شدم روی یک صندلی نشستم سرم یکپ رو به جلو خم بود ناگهان احساس کردم زیر سینم سوخت ک انگار یه چیزی ترکید بعد از این موضوع شب کاملا یخ زده بودم تا چنو روز همینطوری و درد سینه دیگه پیگیر شدم نوار قبو اکو و آزمایش خون و تست ورزشو هولتر سنوگرافی از کلیه طحال ولی این درد با فعالیت بدتر میشد الانم کمتر شده ولی نمیره در نهایت سی تی انژو گردم سه گزینه داره که زده نرمال رگ گردنم میسوزه واقعا نابود شدم واقعا به مرز جنون کشیده شدم اخه این چیه قرص اعابم خوردم شش ماه بی اثر بوده تکلیف چیه معزمو گرفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام اگر سی تی آنژیوگرافی عروق رو نرمال گزارش کرده قلب نرمال است و اگر مقدوره ببینمتون
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  حدود دو ماه پیش احساس گرفتگی شدید در سینه احساس کردم به طوری که حرکتشو احساس میکردم ، الان بهترم اما سوزش سر معده دارم و بی حسی توی سینم احساس میکنم که بعضی وقتا شدید میشه یه جورایی احساس فشار توی قفسه سینم دارم و هر چند دقیقه یک بار باید یه نفس عمیق بکشم ، پیش دکتر هم رفتم و داروی آموکسی سیلین و مترونیدازول و پنتوپرازول داد که تقریبا یک ماهه مصرف میکنم و تغییر زیادی نکردم ، ممنون میشم اگر راهنمایی کنید،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام. یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنین ، شاید اقدامات تشخیصی بیشتر مثل اکو یا تست ورزش لازم باشه.
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  من از روز پنجشنبه،29اسفند،دچار تنگی نفس ناگهانی شدم.ک هنوزم اون احساسو دارم.البته الآن احساس تلخی نیز در دهانم دارم.درضمن قفسه سینه و قسمت پشت قفسه سینه(یا همون پشت بدن)، احساسِ درد و گرفتگی نیز دارم.
  لازم ب ذکر هستش ک،من حدودای سه ماه پیش،ب دکتر قلب مراجعه کردم.نوار قلب و اکو گرفتم،و دکتر گفتن هیچ مشکلی ندارم.البته دلیل مراجعه من،درد نقطه ای بر روی قفسه سینه و بطور دقیقتر،درد نقطه ای روی یکی از دنده هام بودش.
  معده منم کلا بطور عادی،چه قبل غذا و چه بعد غذا،صدا میده.و کاملا هم نفخ سازه.اما هیچوقت دردی در معده احساس نکردم.30سالمه.
  با اینکه همین اخیرا ب دکتر قلب مراجعه کردم و مشکلی نداشتم،دلیل این درد چی میتونه باشه؟ و همچنین احساس تنگیِ نفس؟
  البته روز 29اسفند،فوتبال بازی کردم و عرق کردم و در معرض باد قرار گرفتم.احتمال داره قلنج باشه؟الآن 3فروردینه.معمولا قلنج عضلات سینه و پشت بدن،چند روز طول میکشه تا ب حالت عادی برگرده؟ همچنین بعد مراجعه ب دکتر،یه آزمایش کامل گرفتم،ک میزان کلیسم و ویتامین D بدنم از حد نرمال کمتر بود.و چنتا قرص برام نوشت.
  Dvigen50000 یک بسته 20تایی،ک چهار هفته اول،یک عدد و بعد چهار هفته،هر دوهفته یک عدد
  Flexan(قرص جوشان،B6) بیست عدد قرص،روزی یک عدد
  Uni bone blend(60عدد) روزی یک عدد عکس آزمایشات و نوار قلب و اکو رو هم میفرستم ببینید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه علائم رفلاکس اسید معده یا اضطراب باشه

   مشکل قلبی هم محتمل است ولی احتمالش خیلی کمه

   باید برای افتراق معاینه شوید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه سمت راست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   درد نقطه ای به ویژه سمت راست معمولا قلبی نیست و عضلانی هست اما بدون معاینه نمیشه اظهارنظر دقیق کرد

درحال دریافت اطلاعات