آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

آمبولی ریوی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  اقای دکتر مادر من ۱۱ روزه که بستریه.بدلیل تصادف لگن شکستگی داره و البته بازو.مدتی تو بخش بستری بود تا قند خون و اینا کنترل بشه و اماده بشه واسه عمل جراحی.بعد از یه هفته یه شب تنگی نفس گرفت که سریعا بردنش ای سی یو و تشخیص امبولی دادن و الان یه هفتست که داره هرپارین دریافت میکنه.الان تنفس با خودشه و فقط خیلی کم درد قفسه سینه داره و میگن حالش خوبه و ولی مدتی طول میکشه تا عمل جراحی کننش.سوالم اینه که با توجه به این شرایط و اینکه ظاهرا ۵ ساعت بیهوشی عمومی رو باید داشته باشه بهترین کار ممکن چیه و اصلا عمل جراحی انجامش خطرناک نیست؟ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بهتره عمل تا یک ما۶ به تعویق بیفته

  2. تصویر کاربرپیمانجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   خوب اونوقت اقای دکتر عمل دیر نمیشه؟و ۱ ماه تو ای سیو خودش بی تحرکی و این ها داره
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به هر حال باید ریسک عمل را در نظر داشت

    

  4. تصویر کاربرپیمانیکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 6 روز پیش)
   واقعا ممنون از پاسختون.اقای دکتر این امبولی ریه امروز ازمایش گرفتن هنوز لخته هست ولی کمتر شده ظاهرا.اگر عملو به تعویق بندازن مشکلی واسه پا یا دستش پیش نمیاد؟چون هیچ تحرکی نداره.
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)

   با دهروی صد انعقاد لخته نمیشه ولی در مورد شکستگی و عوارص اون باید با جراح مشورت کنید

  6. تصویر کاربرپیماندوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام خسته نباشین اقای دکتر.امروز گفتن عملش نمیکنن چون ریسک داره.گفتن میارن تو بخش و با وزنه و کشش لگن رو درمان میکنن و نهایت میبریم خونه.ولی من واسه مشورت میام با مدارکش میام تهران خدمت شما
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   بله

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمدی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ۲۷سالمه ۶ماهه باتب وصربان قلب ۱۲۰بستری شدم طی ازمایش دی دایمرواسکن ریه دربیمارستان چمران اصفهان گفتن امبولی ریه است اماتنگی نفس ندارم سونوداپلرازپاهام وجنینم دادم سالم بودن پس این لخته خون ازکجاواردریم شده راهنمایی کنیدسزارینی هم هستم روزی ۲تاآمپول انوکسان میزنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خود حاملگی احتمال لخته رو بالا میبره

   برخی علل ژنتیککی هم باعث ایجاد لخته در عروق میشه

 • تصویر کاربرالناز سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر
  مادر من دچار آمبولی ریه شده وتحت درمان است.درمان ابتدا ترزیق و بعدش به صورت خوراکی.الان حدود یه هفته است.حالا باید ماچکار کنیم؟فعالیتش چطور بایدباشه؟بعداز درمان کاملا خوب میشه؟سرماخوردگی میتونه خیلی خطرناک باشه براش؟ باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید دارو رو سه تا ۶ ماه ادامه بدن و فعالیت عادی داشته باشن

   سرماخوردگی ضرر نداره

 • تصویر کاربرسوده شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،همسرم بعد از تصادف،دچار شکستگی کشکک زانو شده،بدون عمل جراحی گچ گرفته شده.و در قسمت پهلو جراحی انجام داده.بعد از سه هفته دچار تنگی نفس شدید و درد در قسمت راست قفسه سینه شد،گفتند آمبولی ریه هست،بیمارستان بستری شد،بعد از ۵ روز گفتند لخته زیر زانوی پاش وجود داره،آیا خطری داره؟ و کاملا رفع میشه؟ یا همیشه باید تحت نظر باشه؟ و ممکنه باز هم اتفاق بیوفته؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   با دارو معمولا مشکل حل میشه

 • تصویر کاربرسجاد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پدر بزرگم امبولی ریه کرده و الان در بیمارستان بستری میباشد ایا روشی یا مکان بهتری در تهران هست که ان را انتقال بدهیم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   نیاز به انتقال نیست

   درمان فرقی نداره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر