آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکترعزیز . بعلت miسال92 عمل بای پس و بعلت اریتمی vtمکرر سال94icdتعبیه وبعلت شوکهای مکررابایشن کردم تا امسال وضعیتم ثابت و قرص سوتالولاسپیرلاکتون نصف لازیکس و اتور و اسپرین میخورم که با مشورت جنابعالی بعلت مشگل نعوظقرص اپلرنون راجای گزین اسپیرلاکتون کردم .سوالم اینه میتونم از قرصهای ویاگرای هربال 6 تایی مختص بیماران قلبی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر نیترات مصرف نمیکنید میتونید مصرف کنید

 • تصویر کاربر f.salehi شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من وقتی که اعصابم ناراحت میشه احساس درد در بازوی دست چپم.و معده درد میگیریم طوری که به پشت جناخ درست رو مهره های پشت جناغ میزنه.و عضلات پشت قفسه سینه ام میگیره و با ماساژ دادن یکم راحت میشه...من کمی سابقه شلی دریچه میترال دارم. در ضمن من روزی دو قرص صب و دو قرص شب میخورم...والسارتان 40 با پرپونالول 20
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بهتره تست ورزش انجام دهید تا از بابت قلب تکلیف مشخص شود

   اگر تست ورزش نرمال بود به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.بعد از ورم پای راستم و انجام سونا داپلر، لخته خون در پا مشاهده شده و اقدامات درمانی انجام شد. اقدامات درمانی شامل سه روز بستری و تجویز داروهای تزریقی و سپس مرخص شدم که قرص زالربان ۱۵ برای ۱۸ روز دو بار و بعدش زالربان ۲۰ یکی در روز تجویز کردن.چیزی که میخوام بدونم اینه که من برای خارج کردن لخته از پام نیاز به جراحی یا هر روش درمانی دیگه دارم. و اینکه چه زمانی میشه برای خارج کردن لخته خون از پام از جراحی یا هر روش دیگه ایتفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   لخته با دارو حل میشه و نیاز به جراحی نداره

 • تصویر کاربر Ayat جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،برادر 48 ساله دارم که 20 روز بعد از عمل جراحی رابط و مینکس زانو دچار آمبولی ریه شده 8روز در بخش سی سی یو بستری بوده فشار خون ضربان قلب و کلیه علام حیاتی نرمال می باشند الان دروزه که در بخش قلب بستری می باشد،چنده روزه که مقداری خلط خونی داره، آیا خطری داره یا نه؟ درمان خلط خونی چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   علت خلط همون امبولی هست که با درمان امبولی درمان میشه

 • تصویر کاربر نگارمحمدی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرشوهرم 64سن دارن یه بارسکته مغزی خفیف کرده الان دردقفسه سینه داره اکوداده گفتم رگهای قلبش گشاده قلبش کندکارمیکنه بهترین راه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر