آمبولی ریوی

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر A.M[ دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام، پدر بنده 3 ماه پیش آمبولی شدند، و چون عمل جراحی مغز داشتند حدود 4.5 ماه پیش دکتر براشون فیلر IVC گذاشت و همزمان با مقادیر کم هپارین و سپس وارفارین رو شروع کردند، حدود یک ماه پیش ی مقدار درد داشتن (به خاطر جراحی مغز،ارتباط کلامی مناسبی ندارند) که مراجعه کردیم به بیمارستان ونوار قلب واکو گرفتن که خدمتتون ارسال میکنم، لطف میفرمایید در مورد وضعیت ایشون و اینکه خوب میشن ؟ و اینکه رویه درمان کافیه یا خیر بهم اطلاعات بدید، بنده کلیه اطلاعات ایشون رو خدمتتون ارسال میکنم به پیوست.( بیمار 61 ساله هستند و در حال حاظر دیگه در بستر نیستند، عادی فعالیت دارند و کارهای خودشون روانجام میدن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   ببینید امبولی ریه بیماری نسبتا خطرناکی است که البته در ایشان هم به موقع تشخیص داده شده و هم داروهای بسیار خوبی تجویز کرده اند. معمولا این داروها باید شش ماه حداقل ادامه پیدا کند که ممکن است بر اساس صلاح دید پزشکشان طولانی تر هم تجویز شود. مهم است که فعالیت کافی داشته باشند، داروها را سر موقع و دقیق استفاده کنند و وارفارینشان به دقت تنظیم شود. در حال حاضر اگر قادر به فعالیت هستند و تنگی نفس ندارند یعنی سیر درمان مناسب پیش رفته، همین طور زیر نظر باشید
  2. تصویر کاربر A.M[ یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکترجان مقدار INR مناسب چند هستش؟ و اینکه نوارقلب و اکو وضعیت ایشون رو چطور نشون میده؟ متشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   بین دو تا سه باید تنظیم باشد، اخرین نوارقلب و اکو هم مناسب است و مشکل خاصی نشان نمی دهد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  فردی ۳۱ساله دچارآمبولی ریه شده بطوری که بایک حرکت کوچک درجای خوددچارتنگی نفس میشودلطفاراه درمان رابفرمایید؟البته الان دربیمارستان بستری است ودکترگفته بایددارومصرف کنندمیخاستم ببینم آیالازم است اقدامات دیگری هم انجام دهیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام بله بايد دارو مصرف بشه
 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. برادر من در اثر شکستگی پا دچار امبولی قلب و ریه شده الان ریه راست درگیره داروی دابیگاتران مصرف میکنه یک ماه هستش . خواستم سوال کنم برای چک وضعیت میتونم با آقای دکتر نجفی وقت ملاقات داشته باشم یا باید به متخصص ریه مراجعه کنم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   هممیتونید به متخصص قلب و هم ریه مراجعه کنید

   اما بهتره با یک متخصص قلب مراجعه کنید

   با مطب تماس بگیرید

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر ببخشید کسی که تنگی عروق ریز قلب که درمانش داروئی هست وروزانه یک عدد آسپرین80مصرف می شود جزء بیماران قلبی حساب می گردد ؟آیا ویروس کرونا برای این اشخاص هم خطرناک می باشدلطفا راهنمایی نماید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   بیماری قلبی هست ولی بیماری جدی نیست جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من دختری 23 ساله و دانشجو هستم که حدود 2 ماهه که موقع اضطراب یا هیجان با وجود ضربان قلب کاملا نرمال با ریتم طبیعی ( در صورت استرس شدید و حرکت حداکثر ضربانم میشه 110)و فشار خون بین 10 تا 13 نفس نفس میزنم و این باعث میشه احساس تنگی نفس کنم رفتم اکو و تست ورزش و نوار قلب گرفتم که براتون فرستادم و دکتر گفتن مشکل خاصی ندارم خدا رو شکر خواستم بدونم نظر شما چیه؟ در ضمن کلسترول و تری گلیسیرید هم ندارم آیا با وجود این شرایط خطری خدای ناکرده منو تهدید میکنه؟در ضمن در مواقع تپش قلب در حالت استرس یک پراپرانولول 10و نصف آلپرازولام05مصرف میکنم. چگونه مطمئن شم قلبم سالمه؟ یا نه؟ وزن 82 و قدم 168
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   خطری نداره

   مشکل شما قلبی نیست بلکه پانیک و اضطرتبه

   جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر