دکتر محمد حسین نجفی

آیا آمبولی ریه درمان قطعی دارد؟

آمبولی ریه زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه حرکت کند. آمبولی ریه به بیماری اطلاق می شود که در آن لخته ی خون تشکیل شده در نقطه ی دیگری از بدن به سمت عروق ریه می آید. این لخته عروق ریه را مسدود می کند و در نتیجه ی آن علائمی نظیر موارد زیر برای بیمار ایجاد می شود:

معمولا منشا این لخته ی خون در اندام تحتانی است (بیماری DVT) مگر در مواردی خاص مانند کرونا.

امبولی ریه و کما

آمبولی ریه می تواند با درگیر کردن شریان های ریوی و ایجاد فشار بر روی قلب به مرور منجر به آسیب قلب شود. در موارد بسیار حاد بیماری به خاطر افت میزان اکسیژن خون و همچنین اختلال در رسیدن خون به قلب فرد ممکن است دچار ایست قلبی شود. معمولا کما به طور مستقیم ناشی از آمبولی ریه نیست ولی این بیماری می تواند به ایست قلبی و مرگ منجر شود.

علائم امبولی ریه

مهم ترین علامت آمبولی ریه احساس تنگی نفس است که در بسیاری موارد به طور کاملا ناگهانی ایجاد می شود. هم چنین بروز تپش قلب و افت میزان اکسیژن خون در کنار علایمی نظیر افت فشارخون و سرفه های خلط دار خونی نیز در این بیماری دیده می شوند. برخی بیماران مبتلا به آمبولی ریه قبل از بروز علائم ذکر شده دچار ورم و درد اندام تحتانی (بیماری DVT) می شوند.

آیا آمبولی ریه درمان قطعی دارد؟

درمان آمبولی ریه بر اساس این اصل است که باید لخته حل گردد. لخته ی تشکیل شده نیز با تجویز داروهای رقیق کننده ی خاص حل می شود. از مهم ترین و معروف ترین این داروها می توان به وارفارین اشاره کرد. هم چنین برخی داروهای رقیق کننده ی خون جدید نظیر آپیکسابان و ریواروکسابان نیز وجود دارند که می توانند در درمان بیماری کمک کنند و مصرف آنها به خطر اینکه نیاز به چک آزمایش خون ندارند برای بیمار راحت تر است.

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است.

آمبولی ریه در سالمندان

سالمندان بخاطر بی حرکتی از یک سو و از سوی دیگر شیوع بیماری های دیگری نظیر انواع سرطان ها که خطر تشکیل لخته ی خون را بالاتر می برند بیش تر در معرض بروز این بیماری قرار دارند. البته نباید فراموش کرد که این بیماری در سالمندان تفاوتی از نظر نوع علایم و یا نوع درمان ندارد.

آمبولی ریوی در بارداری

در طول بارداری بخاطر تغییرات سطح هورمونی و هم چنین برخی تغییرات همودینامیک دیگر خطر بروز آمبولی اندکی بالاتر می رود. به همین علت است که معمولا توصیه می گردد انواع علایمی که ذکر شد در زنان باردار خیلی جدی تر گرفته شود. درمان این بیماری در بارداری خیلی تفاوتی با بیماران غیر باردار نمی کند ولی برخی داروهای رقیق کننده ی خون نظیر ریواروکسابان و اپیکسابان برای استفاده در بارداری تایید نشده اند و برخی مانند وارفارین باید با دقت بیش تری استفاده شوند.

امبولی در پاها

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

بیماری-آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

2.9/5 - (7 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱ بهمن ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  من ۱۸ سالمه و تازه فهمیدم که بیماری قلبی CCTGA دارم بنظرتون باید عمل بشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 8 ماه پیش)
   اکو را باید ببینیم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سال ۹۷ یه دست شما آنژیو شدم وبه دلایلی نتونستم بره چکاپ بیام خدمتتون الان یه مدتیه یه مقدار سربالایی که میرم توسرشونه هام احساس درد میکنم میخواستم ببینم چکار باید کنم واینکه فشارخون بالام دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   ویزیت بشوید بهتر است باید مدارک قبلی را ببینیم داروها را هم بررسی و تنظیم کنیم
 • تصویر کاربر Kiana پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،مادرم حدود یک ماه پیش کرونا گرفتن و ریه سی درصد درگیر شد و چهار دوز رمدسیویر و دگزامتازون تزریق کردن ولی دکتر براشون داروی انعقاد خون تزریق نمی‌کرد بدون مانیتورینگ تزریق میکردن و میومد خونه،از همون موقع که کرونا گرفتن تا الان مدام دچار گرگرفتگی میشه و تک سرفه داره و صبح همراه با خلطه و الان که ده روز از تزریق میگذره بین دو کتف دچار درد ناگهانی میشه و رگ های یه چشمشون برآمده و قرمز شده؟امکانش هست دچار آمبولی ریه شده باشه؟ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   با این علایم توصیه می کنیم یک بار اکو کنند که اگر مشکل قلبی وجود دارد حتما بررسی شود و به موقع تشخیص داده شود
 • تصویر کاربر مح پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  باسلام
  پدرم 63 ساله حدود یک ماه پیش سکته مغزی کردن و ده روز بعدش در بیمارستان متوجه آمبولی ریه شدن وار فارین و هپارین گرفتن ولی دچار ملنا شدند و هپارین قطع کردند. ivc هم بخاطر کروناش انجام ندادن. الان برای آمبولی و درمانش و جلوگیری از پیشرفتش چه درمانی رو میشه جایگزین کرد؟
  1. تصویر کاربر مح چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   تصویر سی تی آنژیو ریه ارسال شد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   اگر متخصص گوارش اجازه می دهد درمان ضدانعقاد با داروهای خوراکی صورت بگیرد اگر اجازه ی مصرف این داروها را نمی دهد باید برایشان ivc filter تعبیه شود به جز اینها راه دیگری وجود مدارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرجانه پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 380 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر مدت یه هفته اس پای سمت راستم ورم شدید کرده و داره روی پا و کنار پام و ساق پام حالت خون مرده میشه چون مادرم این مریضی و داره نگرانم نکنه اسن مشکلو منم پیدا کردم کارم همش پشت میز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   یک سونوگرافی از عروق پا بکنید
 • تصویر کاربر نسرین چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  با سلام وقتتون بخیر
  اکو ارسال میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  کاهش اکسیژن دارم و تنگی نفس و خستگی و کاهش انرژی و تورم مچ پا
  تو اکوی جدید سوراخ دهلیزی رو نشون داده و فشار ریوی و اختلال دیواره قلب لطفا بفرمایید باید سوراخ رو بست با توجه به فشارریه و سیروز کبد و تنگی نفس
  به روش آنژیو باید بست یا جراحی باز ریسکش برای کبد جطورهست ؟نارسایی و تاکیکاردی سینوسی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   من اشاره ای به سوراخ در اکوها ندیدم
 • تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  بنده چند روزی است که لخته خون در ریه سمت راست مشاهده شده تنگی نفس و درد در قفسه سینه دارم آیا خطرناک است ؟؟و آیا درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   درمانش همان درمان لخته ی خون است معمولن درد در این شرایط نشانه ی خوبی است چون نشان می دهد لخته کوچک است
 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام خدمت جناب آقای دکتر.. بنده 48 ساله هستم و دو ماه پیش به کرونا مبتلا شدم. در دو هفته قرنطینه تنها علامتی که در من بروز پیدا کرد از دست دادن حس بوایی و چشایی بود. البته هنوز هم حس بویایی به صورت کامل احیا نشده است. از شروع هفته سوم و در واقع انتهای قرنطینه بنده دچار تنگی نفس شدم. در واقع نفس عمیق کشیدن برای من سخت شده بود. دکتری که مراجعه می کردم و متخصص داخلی( ریه، قلب، گوارش) و در واقع دکتر خانوادگی ما نیز محسوب می شوند، معتقد بودند که شما دچار تیک عصبی شده اید و دارای اضطراب هستید. برای اطمینان بیشتر هم دستور انجام سی تی اسکن دادند که خوشبختانه ریه ها درگیری نداشتند. تنفس هم اندازه گیری کردند که گفتند نرمال است. در هر صورت این موضوع علی رغم گذشت 6 هفته از پایان قرنطینه هنوز ادامه دارد. البته به نظر اندکی بهتر شده ولیکن هنوز هم سنگینی یا اندکی بسته بودن سینه در هنگام نفس کشیدن را حس می کنم. در این فاصله برای اطمینان خاطر به یک متخصص قلب نیز مراجعه کرده ام. ایشان نوار قلب و اکور گرفتند. نوار مشکلی نداشت ولی در حین اکو گفتند اندکی التهاب مشاهده می شود که می تواند مال کرونا باشد. چیز خاصی نیست شما باید زمان بدهید.آسپیرین، آلپرازولام و متورال تجویز کردند. ناگفته نماند که در مطب ایشان نیز فشار خون دو دست بنده 13 و 14 بود که البته هیچ وقت فشار خون من این عدد نیست و عمدتا در منزل فشار خون بنده حداکثر 12 روی 8 می باشد. از بعد کرونا نیز که به حداکثر 11 روی 8 کاهش پیدا کرده است. به هرحال قرص متورال را مصرف نکردم. دکتر همیشگی ضمن آنکه کماکان معتقد است بنده دچار استرس و اضطراب هستم به جای قرص متورال قرص کارودیلول تجویز کردند. این قرص کمی افت فشار در من ایجاد کرد که بیزوفار را جایگزین آن کردند. البته چون یک آزمایش کامل( عمومی، تیروئید و ویتامین ها) داده ام تا مشخص شدن جواب ها هنوز خوردن قرص بیزوفار را شروع نکرده ام. ضربان قلب بنده نیز عمدتاً در محدوده 85 تا 94 قرار دارد که گاهی نیز به 100 یا 103 هم افزایش می یابد. دیروز و امروز نیز هر از گاهی سوزش یا تیر کشیدن در ناحیه سمت چپ قفسه سینه حس کرده ام. ناگفته نماند که گاهی نیز به خصوص شب ها ضربان قلبم را حس می کنم. ضعیفی و خستگی نیز از بعد کرونا در من ایجاد شده که نگرانم این موضوع کلا ربطی به کرونا نداشته باشد و ناشی از مشکل قلبی باشد. متاسفانه مستاصل شده ام و نمیدانم چه باید بکنم. کل فضای مجازی نیز که مملو از کرونا و تبعات آن شده و تقریباً مطلبی نیست که من نتوانم خودم را با آن تطبیق دهم. خواهشمندم راهنمایی بفرمائید که چه کنم؟ جسارت کردم و تصاویر مربوط به اکو و نوار را نیز برای شما ارسال کردم. اگر هم لازم است حضورا مراجعه کنم امر بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید اکوی شما که مشکل خاصی را نشان نمی دهد و احتمال این موضوع زیاد است که شاید تمام این علایم منشا اضطرابی و استرسی داشته باشند هیچ از داروهایی هم که تجویز شده نباید عوارض خیلی شدیدی بدهند از بابت قلبتان به نظرم خیالتان راحت باشد
 • تصویر کاربر A.M[ دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  سلام، پدر بنده 3 ماه پیش آمبولی شدند، و چون عمل جراحی مغز داشتند حدود 4.5 ماه پیش دکتر براشون فیلر IVC گذاشت و همزمان با مقادیر کم هپارین و سپس وارفارین رو شروع کردند، حدود یک ماه پیش ی مقدار درد داشتن (به خاطر جراحی مغز،ارتباط کلامی مناسبی ندارند) که مراجعه کردیم به بیمارستان ونوار قلب واکو گرفتن که خدمتتون ارسال میکنم، لطف میفرمایید در مورد وضعیت ایشون و اینکه خوب میشن ؟ و اینکه رویه درمان کافیه یا خیر بهم اطلاعات بدید، بنده کلیه اطلاعات ایشون رو خدمتتون ارسال میکنم به پیوست.( بیمار 61 ساله هستند و در حال حاظر دیگه در بستر نیستند، عادی فعالیت دارند و کارهای خودشون روانجام میدن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید امبولی ریه بیماری نسبتا خطرناکی است که البته در ایشان هم به موقع تشخیص داده شده و هم داروهای بسیار خوبی تجویز کرده اند. معمولا این داروها باید شش ماه حداقل ادامه پیدا کند که ممکن است بر اساس صلاح دید پزشکشان طولانی تر هم تجویز شود. مهم است که فعالیت کافی داشته باشند، داروها را سر موقع و دقیق استفاده کنند و وارفارینشان به دقت تنظیم شود. در حال حاضر اگر قادر به فعالیت هستند و تنگی نفس ندارند یعنی سیر درمان مناسب پیش رفته، همین طور زیر نظر باشید
  2. تصویر کاربر A.M[ یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   دکترجان مقدار INR مناسب چند هستش؟ و اینکه نوارقلب و اکو وضعیت ایشون رو چطور نشون میده؟ متشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   بین دو تا سه باید تنظیم باشد، اخرین نوارقلب و اکو هم مناسب است و مشکل خاصی نشان نمی دهد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  فردی ۳۱ساله دچارآمبولی ریه شده بطوری که بایک حرکت کوچک درجای خوددچارتنگی نفس میشودلطفاراه درمان رابفرمایید؟البته الان دربیمارستان بستری است ودکترگفته بایددارومصرف کنندمیخاستم ببینم آیالازم است اقدامات دیگری هم انجام دهیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله بايد دارو مصرف بشه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر