آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

آمبولی ریوی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحمیدی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یکی از دوستان ما تصادف شدیدی داشته که لگن و پا شکسته . البته لگن را جا انداختند و در پا آهن گذاشتند چون استخوان ها بیرون زده بوده.
  اما ادامه عمل را به دلیل لخته خون متوقف کردن و فعلا در بخش مراقبت های ویژه هست.
  خطر آمبولی ریه را بررسی کردند و گفتند با دارو رفع میشه. سوال من این است که ایا واقعا خطر رفع شده؟
  و اینکه نمیشه بیمار را انتقال داد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 روز پیش)
   سلام
   خطر با دارو كم ميشه ولي صفر نميشه
   در مورد انتقال من حون بيمار رو نديدم نميتونم نظر بدم
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من به علت زمین خوردن و شکستگی فمور پا و نهایتا عمل جراحی دچار آمبولی ریه شد و پس از بهبود وضعیت جسمانی پس از ده روز مجددا آمبولی کرد و تحت مراقبت قرار گرفت و تصمیم به کار گذاری فیلتر IVC یک ساله گرفتن. الان حدود هشت ماه از آن میگذرد و در صدد خارج کردن آن هستیم اما پزشکی که بتواند این کار را بی خطر انجام دهد پیدا نکردیم و بسیار نگران وضعیت خارج کردن این فیلتر هستیم. لطفا راهنمایی کنید. نوع فیلترش ALn می باشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   بهتره همون پزشكي كه كار گذاشته اونو خارج كنه
 • تصویر کاربرستایش سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر آیا تیریگیریسید خون 300 به تنهایی باعث حمله قلبی میشود؟یا نگرانی ترس ندارد؟ جوانی 28 ساله هستم بدون هیچ گونه علایمی و فاکتور خطری اعم از چربی های دیگه فشارخون دیابت ارث زنتیک....باسپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   اگر چندين سال در اين حد باشه بله
 • تصویر کاربرنیما سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز وپزشگ دوست داشتنی میدانم وقت گرانقدرتان را میگیرم ولی بابت اینکه این راهنمایی و اگاهی را در اختیار من بگذارید صمیمانه سپاسگذارم...آقای دکتر بخوبی میدانید در همه دنیا پیشگیری واگاهی شرط اول است من هم دوتا سوال بیشتر از خدمتتون نداشتم برای اگاهی خودم بنا بر تجربه شناخت تخصص علمی شما وبروز بودنتون در علمی جهانی قلب عروق...
  سوال اول اینکه آقای دکتر یک فرد سالم بدون علایمی وبدون هیچ گونه فاکتور خطری اعم از فشار خون چاقی چربی دیابتو زنتیک وارث برای اگاهی از سلامت قلبی عروقی خود در چه سنی چکاب قلبی انجام بده؟ واگر نرمال بود چند سال یکبار نیاز است؟

  سوال دومم چه تست هایی میتواند ازسلامت 100 درصدی قلب عروق آگاهی بدهد؟

  دست مهربان وروی ماهتان را میبوسم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   سي سال و هر پنج سال
   صد در صد هيچ تستي
   همه تا درصد زياد قابليت پيش گويي دارند و نه صد در صد
 • تصویر کاربرامین چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر عزیز بنده ۲۶ سالمه. ۳ ماه پیش هنگام‌پیاده روی در گرما زیاد اهواز ضربان قلبم‌بالا رفت و تنگی نفس شدید گرفتم و زمانی که بیمارستان رفتم با ارام‌بخش حالم خوب شد ولی بعد این جریان موقع راه رفتن حس میکنم نفس کم میارم و دردی خفیف در قلبم ممکنه برا چند ثانیه رخ بده هنگام تنفس.( درد در قفسه سینه وجود نداره و سمت پایین نوک سینم گاهی درد خفیف میگیرد).۲سال پیش اکو گرفتم و مشکل قلبی نداشتم.اقایه دکتر ممکنه من امبولی ریه داشته باشم یا این حالت ها تلقین و استرسه بخاطره اون شوک نفس تنگی چند ماه پیشمه؟؟؟البته اینم‌بگم ادم استرسی هستم‌و دکتر قلب برا تنظیم ضربان قلبم وراپامیل ۴۰ دادن.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بدون معاينه نميشه اظهار مظر كرد
   بهتره براي اطمينان به پزشك قلب مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر