آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

آمبولی ریوی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرشــیــرے یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ســلــام بــراے آخــریــن بــار مــزاحــم مــیــشــم گــفــتــیــن تــســت ورزش بــدم آخــه آقــاے دڪــتــر چــون افــتــادگــے دریــچــه مــیــتــرال دارم تــســت ورزش بــدم مــیــتــرســم تــپــش شــدیــد بــگــیــرم چــون رو تــردمــیــلــه دیــگــه یــعــنــے احــتــمــال داره گــرفــتــگــے رگ بــاشــه مــگــه نــوار قــلــب نــشــون نــمــیــده تــورو خــدا جــوابــم و بــدیــن آقــاے دڪــتــر شــمــا واقــعــا دڪــتــر خــوبــے هســتــیــن و بــزرگــوار
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر به پرولاپس ربط نداره جهت اطمینان

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرakhlaghi17 جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در طول روز همه ساعته نه ولی زود زود قلبم یا دوروبرش درد میکند و تابستان اینطوری بود که رفتم نوار قلبی گرفتم که چیز خاصی نشون نداد و دکتر گفت احتمالا ریفلاکس معده است و تابستون کلا دردش رفته بود که دوباره سه چهار هفته ای میشه شروع شده و گاهی اوقات پشت ستون فقرات یا قفسه سینم درد میکنه این به نظرتون مشکل قلب هس یانه؟
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست و عضلانیه

   بهتره ولی جهت معاینه  مراجعه کنید

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمعصومه یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب آقای دکتر نجفی، مادرم ۲۰ سال پیش پس از تشخیص تنگی میترال و قبل از عمل تعویض دریچه، دچار cvaشدند.و دکترشون وارفارین براشون شروع کردند. ۱۹ سال پیش هم تعویض دریچه داشتند. ماه پیش به علت تنگی نفس و حال عمومی نامناسب، بستری شدند. دکتر علتش رو مصرف نامنظم فوروزماید تشخیص دادند. تحت درمان قرار گرفتند ولی علائم چندان بهبود نیافت. ولی با توجه به cva مجدد دو روز پیش، به احتمال بسیار قوی علت ادم ریه ایشون میکروآمبولی‌های ریه بوده.
  درمان ترومبکتومی از شریان‌های مغزی انجام شد. ولی ظاهراً یک ترومبوز هم روز دریچه دیده شده. به علت تنگی نفس ونتیلاسیون شروع شده. آقای دکتر برای کاهش علائم تنگی نفس میتونیم fna انجام بدیم؟
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   خیر 

 • تصویر کاربرنرگس چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  علت و علایم سکته قلبی و ایست قلبی چه می باشند و روش پیشگیری از آنها چه میباشد با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام تو سايتم مفصل راجع به اين موضوع صحبت كردم
 • تصویر کاربرسمیرااحمدی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم ببینم در عکس رادیولوژی قلب چه مشکلی دارد؟ این عکس برای نوزاد است
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   عکس ارسال نشده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر