آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرملیحه دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۵:۳۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرمن یک سال پیش براثر تصادف دچار شکستگی لگن و استخوان ران شد یک مرتبه عمل شد ولی متاسفانه موفقیت امیز نبود یک هفته پیش پدر رو مجدد عمل کردیم و مفصل لگن رو کلا پروتز کردیم یک روز بعداز عمل پدرم دچار تنگی نفس و درد در قفسه سینه شد پزشک بررسی کرد ولی چیز خاصی تشخیص داده نشد و مرخص شدن 6روز بعداز عمل مجدد حال پدرم بد شد و ما به بیمارستان منتقل کردیم و تشخیص امبولی ریه داده شد متاسفانه پدرم هم دیابت دارن وهم ناراحتی کلیه و کلیه سنگ ساز و دفع کراتین ایا امکان درمان برای پدرم هست و بعدازدرمان ایا امکان بازگشت امبولی وجود داره؟ خوشبختانه ضربان قلب فشار خون پدر کاملا نرماله و با اسکن محل لخته مشخص شده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   محتمل هست ولي احتمال پايينه
  2. تصویر کاربرملیحهدوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳( 1 هفته پیش)
   با سلام مجدد و سپاس فراوان یعنی میفرمایین کلا احتمال امبولی پایین هستش ؟؟و اینکه مجددا پدر درگیر امبولی بشن تقریبا نیست
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۵:۳۸( 1 هفته پیش)
   احتمال در كسي كه يك بار درگير شده بيشتر از ساير افراده ولي در كل پايينه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامینه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۴۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شكل ناخن شصت پام راه راه و شکافی هست لطفا علت رو برام توضیح دهید ایا درمان داره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۴۰( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمیلادجعفری سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۳۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید آقای دکتر وقت بخیر شما در جریان مشکل بنده هستید من قرص کاپتوپریل مصرف میکنم نصف صبح نصف شب ميخواستم سوالی بپرسم اینکه من برای پوستم عرق کاسنی و شاتره مصرف میکنم بعد اینکه چای سبز هم مصرف میکنم ميخواستم بدونم مشکلی نداره باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۳۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسها سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من دوسال و نیم پیش تعویص دو دریچه آئورت ومیترال را انجام دادم و درحال حاضر دریچه مصنوعی دارم،سال گذشته اکو کردم هیچ مشکلی وجود نداشت،ولی در اکوی امسالم گزارش شده است که اندکی نشتی در دریچه آئورت دیده میشود که خیلی ناچیز است،سوالم این هستش که آیا امکان دارد با گذشت زمان و به مرور این نشتی افزایش پیدا کند؟ایا این مقدر ناچیز نشتی میتواند طبیعی باشد و بعدا مشکل ساز نشود؟اگرامکان پیشرفت نشتی وجود داشته باشد،آیا مواردی هست که من با رعایت آنها بتوانم از روند این پیشرفت جلوگیری کنم؟
  با سپاس فراوان از شما پزشک گرامی
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۴۰( 3 ماه پیش)
   سلام
   نارسايي خفيف مهم نيست
   البته امكان پيشرفت هست
   اقدام خاصي نميشه انجام داد
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترعزیز.من خانمی۳۴ساله مجردوالان۴ماهه متوجه سوراخ دهلیزی مادرزادی واکومری هم انجام دادم.ویه بیمارستان گفته بایدعمل بازویه بیمارستان دیگه گفته باکاتترderciجهت بستن ASD به نظرتون کدوم روش بهتراست که دیگه دچاراین مشکل نشوم!؟خواهش میکنم جوابموبدین یه دنیا ممنون؟واگردیرعمل کنم خطرناک است؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۰( 3 ماه پیش)
   سلام
   بستگي به شكل سوراخ درمان فرق ميكنه
   بهتره زودتر درمان شود
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر