آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود.

بیماری-آمبولی ریوی

یکی از شایعترین مشکلاتی که پزشکان در کلینیک با آن مواجه هستند لخته شدن خون در اندام ها بخصوص پا است. بنا به دلایلی مانند نشستن طولانی مدت در پروازهای هوایی، بستری بودن پس از اعمال جراحی، مصرف قرص های ضد بارداری، سرطان ، شکستگی استخوان ها و… شانس ایجاد لخته در پا افزایش می یابد.

اغلب بیماران شکایت از تورم یکطرفه پا دارند.

نتیجه گیری: چنانچه دچار تورم یکطرفه در دست و یا پا شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

روش تشخیص: با استفاده از سونوگرافی داپلر ورید مورد نظر میتوان به تشخیص رسید.

آمبولی ریوی

چنانچه لخته حرکت کرده و از طریق قلب به سمت ریه فرستاده شود ، آمبولی ریه نامیده می شود. تظاهرات آمبولی ریوی بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه ممکن است بسیار خفیف و یا در صورت بزرگی لخته با تنگی نفس شدید ناگهانی بروز نماید.

درمان آمبولی ریوی

بر اساس حجم لخته ،پزشک تصمیم گیری مینماید. درمان لخته بزرگ که مخل حیات میباشد انجام جراحی و خارج کردن لخته است. در موارد متوسط از داروهایی استفاده میکنیم که توان حل کردن لخته را دارند. در موارد کوچک درمانهای نگهدارنده و علامتی کاربرد دارند.

درمان طولانی مدت آمبولی ریوی

برای جلوگیری از ایجاد لخته جدید از قرص وارفارین استفاده می شود. وارفارین روی کبد اثر کرده و از تشکیل عوامل انعقادی جلوگیری می نماید. مدت  زمان مصرف وارفارین بر اساس تشخیص پزشک حداقل سه ماه و گاهی مادام العمر خواهد بود.

شرح حال یک بیمار دچار آمبولی ریوی

چند روز پیش همکاران بخش قلب اطلاع دادند خانم جوانی که بعلت تنگی نفس در بخش بستری شده بطور ناگهانی دچار تشدید تنگی نفس و کاهش شدید فشار خون شده است.
بیمار خانم ۴٠ساله که از چهار ساعت قبل از مراحعه به بیمارستان دچار تنگی نفس با شروع ناگهانی شده است. بر بالین او حاضر شدم ، متاسفانه اصلا حال خوبی نداشت به همین جهت گروه کُد احیا قلبی ریوی راسریعا احضار کردم. آمبولی ریوی شیوع فراوانی دارد. در اغلب موارد بنا به دلایل متفاوت لخته خون در وریدهای اندام تحتانی تشکیل می شود.

علل متفاوتی برای ایجاد لخته معرفی شده است که از آنجمله میتوان به بستری بودن طولانی مدت ، مصرف داروهای ضد بارداری، مسافرتهای طولانی و عدم تحرک برای چندین ساعت و وجود سرطان در یک عضو را نام برد. بیماران دچار لخته پا اغلب با تورم یک طرفه پا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

نکته مهم آنست که تورم پا بخصوص اگر یک طرفه باشد جدی گرفته شود. پس از تشکیل لخته در وریدهای پا امکان حرکت لخته وجود دارد. لخته ممکن است از جای خود کَنده شده و در ابتدا وارد قاب شده و از طریق قلب وارد شریان ریوی شود. بر اساس حجم لخته وارد شده به ریه علایم آمبولی ریوی متفاوت است. چنانچه لخته کوچک باشد به انتهای سریان ریوی رسیده و علاوه بر تنگی نفس تاحدودی باعث درد سینه نیز می شود.

اگر لخته بزرگ باشد در تنه اصلی شریان ریه گیر افتاده و شرایط مخاطره آمیز و  مخل حیات مانند تنگی نفس شدید و کاهش فشار خون و نهایتا ایست قلبی عارض می شود. در این بیماران باید سریعا پزشک به هر نحو ممکن چه با دارو با از طریق جراحی و یا از طریق کارهای مداخله ای مسیر عبور خون را باز نماید.

بیمار جوان فوق الذکر سریعا به بخش آنژیوگرافی منتقل گردید. از طریق ورید کشاله ران وارد فضای قلب و نهایتا شریان ریوی شدیم. تقریبا بلافاصله پس از بیرون کشیدن لخته، فشار خون بیمار اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر شرایط عمومی بیمار رضایت بخش است.

به امید شفای همه بیماران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من دختری 23 ساله و دانشجو هستم که حدود 2 ماهه که موقع اضطراب یا هیجان با وجود ضربان قلب کاملا نرمال با ریتم طبیعی ( در صورت استرس شدید و حرکت حداکثر ضربانم میشه 110)و فشار خون بین 10 تا 13 نفس نفس میزنم و این باعث میشه احساس تنگی نفس کنم رفتم اکو و تست ورزش و نوار قلب گرفتم که براتون فرستادم و دکتر گفتن مشکل خاصی ندارم خدا رو شکر خواستم بدونم نظر شما چیه؟ در ضمن کلسترول و تری گلیسیرید هم ندارم آیا با وجود این شرایط خطری خدای ناکرده منو تهدید میکنه؟در ضمن در مواقع تپش قلب در حالت استرس یک پراپرانولول 10و نصف آلپرازولام05مصرف میکنم. چگونه مطمئن شم قلبم سالمه؟ یا نه؟ وزن 82 و قدم 168
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خطری نداره

   مشکل شما قلبی نیست بلکه پانیک و اضطرتبه

   جهت درمان به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یاسر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من بعد از مراجعه به متخصص قلب تشخیص دادند که فشار خونم بالاست و حملات پانیک دارم که قرصهای سرترالین و آنژیبول و آملوپرس تجویز کردند روزی یک عدد. من سرترالین و آنژیبول رو روز مصرف میکنم ولی آملوپرس رو بعد از شام . سوالم اینه که وقتی آنژیبول مصرف میکنم فشارم میاد پایین که میترسم دیگه آملوپرس مصرف کنم آیا آملوپرس مصرف کنم یا نه .وقتی آملوپرس هم مصرف نمیکنم تپش قلبم زیاد میشه و حملات برمیگرده ولی با مصرف آملوپرس خوب میشم .به نظرتون با وجود فشار پایین بازم آملوپرس مصرف کنم .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   املودیپین رو نصف مصرف کنید و ا داروی اول ۱۲ ساعت فاصله باشد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۵۴ سالمه دو ماهه پیش یه ازمایش دادم گفتن چربی بالاست حدود ۲۲۰ که قرص اتورواستاتین ۲۰ رو مصرف میکنم امروز که ازمایش دادم گفتن شده ۱۰۹ میخواستم بدونم الان مصرف قرصو ادامه بدم یا قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   میتونید دارو رو قطع کنید و سه ماه بعد ازمایش را تکرار کنید

 • تصویر کاربر شریفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم عمل قلب انجام دادن وچند روز دربیمارستان بودند وقتی به خانه امد بعداز یکروز حالش بد شد بدنش سرد شد بی حال توانایی حرف زدن نداشت دوباره بردیمش بیمارستان که در بخش ویژه بستری شد وفردای ان روز فوت شد دکترش میگه عفونت ریه باعث مرگ شده ایا نباید دکترش پدرم رو مرخص میکرده ً؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بدون دیدن بیمار و مدارک نمیشه نظر داد بنابراین در این شرایط متاسفانه نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ؛ ۱۸ سال سن دارم توی آخرین آزمایش خونی که دادم غلظت خون داشتم
  HB:17
  Hct:%51
  دکتر بهم گفت هفته دو بار آسپرین بخورم الان بعضی اوقات سردر میگیرم سرم و میارم پایین انگار سرم سنگین شده خون جمع شده توی سرم بعلت اینکه لاغر هستم گفتن خون ندی بهتر هست آیا بنظر شما حجامت میتونه مؤثر باشه اگر هر ماه بطور متوالی انجام بدم ؟ طی هر بار حجامت ۱۵۰ سی سی خون کثیف خارج میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   اسپرین اثر نداره

   حجامت هم کار درستی تیست

   احتمالا اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید به متخصص داخلی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر