دکتر محمد حسین نجفی

تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی

یکی از سوالاتی که بیماران مطرح می کنند این است که آیا احتمال گرفتگی و تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی و استنت گذاری وجود دارد یا خیر ؟ پاسخ دکتر محمدحسین نجفی: ” بله وجود دارد.”

تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

به تنگ یا مسدود شدن شریان درمان شده پس از فرایند آنژیوپلاستی ری استنوزیس گفته می شود. این عارضه یکی از عوارض درمانی آنژیوپلاستی بوده که شیوع آن رو به افزایش است. تنگی مجدد عروق را می توان در هر دوی اصطلاحات آنژیوگرافی و معیار های بالینی جای داد. تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی در مطالعات مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

 اغلب مطالعات، بروز این عارضه را در حدود ۴۰ درصد و در برخی مطالعات، این مقدار را در حدود ۳۶  درصد بیماران بیان کرده اند.

آنژیوپلاستی عروق

علائم تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی

افراد مبتلا به این عارضه، تغییرات نوار قلبی و افزایش آنزیم های قلبی را تجربه خواهد کرد. این افراد باید سریعا مورد آنژیوگرافی قرار بگیرند و لخته موجود در داخل استنت به هر روش ممکن کنار زده شود و خونرسانی قلب بهبود یابد. گاهی اوقات گرفتگی استنت می تواند تدریجی باشد. به این معنی که سلول های خاصی در داخل استنت جایگزین می شوند و باعث می شوند که قطر استنت به تدریج کاهش یابد. معمولا کم سرو صدا تر هست و افراد اظهار می کنند با حرکت و راه رفتن دچار درد سینه می شوند.

همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بدانید. به این منظور، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

علامت نمایان در اغلب این بیماران، آنژین وابسته به فعالیتی است که حالت پیش رونده دارد. بیماران گهگاه دچار آنژین ناپایدار و به ندرت دچار سکته قلبی ناگهانی ( انفارکتوس حاد میوکارد ) می شوند. در بیمارانی که دچار درد مکرر سینه  بیش از ۶ ماه پس از فرایند آنژیوپلاستی کرونری هستند، اطلاعاتی یافت شده که می تواند در پیش بینی امکان ابتلای آن ها به این عارضه مفید باشد. دلیل این امر به احتمال زیاد ضایعات کرونری جدید است.

چه زمانی تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی رخ می دهد؟

بیمارانی که ۱ تا ۶ ماه پس از آنژیوپلاستی علائم رایج آنژینی را بروز می دهند، به احتمال زیاد به این عارضه مبتلا می شوند.  اما در کل،اغلب بیماران مبتلا به ری استنوزیس، علائم آن را ظرف ۳ ماه پس از آنژیوپلاستی بروز می دهند.

در بیمارانی که علائم این عارضه را دارند، آزمایش غیر تهاجمی برای تشخیص قطعی لازم می باشد.

به نظر می رسد اگر تست استرس ورزشی به کمک تالیوم منفی باشد، نشان می دهد فرد به این عارضه مبتلا نیست. این آزمایش می تواند در بیمارانی مفید باشد که علائم غیر طبیعی تری را بروز می دهند.

تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی به دلیل وجود پلاک در رگ ها

دلیل تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی

دلیل این اتفاق می تواند استفاده ناصحیح داروها باشد. پاسخ نامناسب بدن فرد به استنت و یا عوامل ناشناخته دیگر نیز می تواند از علل تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی باشد. در هر صورت گرفتگی عروق بعد از آنژیوپلاستی ممکن است برای فردی که آنژیوپلاستی انجام داده است، اتفاق بیافتد. در عین حال، این عارضه، درمان های خاص خودش را نیز دارد.

بعضی از بیماران به علت مصرف نکردن داروها مستعد ایجاد لخته ها به صورت حاد در داخل استنت هستند. معمولا بسیار پرسر و صداست و بیمار با درد ناگهانی سینه مواجه می شود.

افزایش حجم پلاک سبب شده تا شریان به صورت نسبی مسدود شده و جریان خون غیر طبیعی شود. تصویر درون شکل B، مقطعی عرضی از رشد پلاک در اطراف استنت را نمایش می دهد. در مواردی که جایگذاری استنت صورت نمی گیرد، ۴۰ درصد افراد به تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی مبتلا می شوند. هنگامی که از استنت های غیر آغشته به دارو استفاده می شود، ۲۰ درصد افراد به این عارضه مبتلا می شوند.

آنژیوپلاستی مجدد پس از تنگی عروق ناشی از آنژیوپلاستی

این تصویر، تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی شریان کرونری را نشان می دهد که به وسیله استنت باز نگه داشته شده است. شریان های کرونری در سطح قلب وجود دارند. در شکل A، استنت باز شده پلاک را فشرده کرده و عبور جریان طبیعی خون را ممکن ساخته است. در شکل B، پلاک با گذشت زمان در اطراف و درون استنت رشد کرده است.

تشکیل لخته های خونی

مطالعات اخیر بیان می کنند که خطر تشکیل لخته های خونی در استنت های آغشته به دارو بیش تر از استنت های غیر آغشته به دارو می باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بیان دارد به کار گیری مناسب استنت های آغشته به دارو معمولا سبب بروز عوارض ناشی از لخته های خونی نمی شود. هنگامی که استنت های آغشته به دارو در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته شریان های کرونری استفاده می شوند، خطر ابتلا به لخته های خونی، حملات قلبی و مرگ بیشتر می شود.

 مصرف دارو با توجه به تجویز پزشک می تواند خطر ابتلا به لخته های خونی را کاهش دهد. معمولا به افراد دارای استنت های آغشته به دارو توصیه می شود که جهت پیشگیری از تشکیل لخته های خونی به مدت چندین ماه یا سال از دارو های رقیق کننده خون استفاده کنند. از جمله این دارو ها می توان به کلوپیدوگرل و آسپرین اشاره کرد. افراد باید جهت انجام هر فرایندی درباره گزینه های درمانی خود و همچنین مزایا و معایب آن ها با پزشک مشورت کنند.

درمان تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی

انجام آنژیوپلاستی مجدد، درمانی است که اغلب در درمان این عارضه به کار گرفته می شود. با این حال، جراحی بای پس شریان کرونری یا دارو درمانی نیز می توانند درمان های جایگزین مناسبی باشند. میزان موفقیت بالینی با آنژیوپلاستی مجدد بیش از ۹۰ درصد بوده و بروز عوارض شدید نیز نادر است. با این حال، تنگی مجدد عروق در درصد چشم گیری از این بیماران بروز می کند.

بیمارانی که به چنین گرفتگی عود کننده ای دچار می شوند در نهایت با انجام آنژیوپلاستی های مجدد نتیجه می گیرند. با این حال، بسیاری از این افراد به ریواسکولاریزاسیون جراحی نیاز خواهند داشت.

تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی

رشد بافت جوشگاه (جای زخم) در درون و اطراف استنت نیز می تواند سبب ابتلا به تنگی مجدد عروق بعد از آنژیوپلاستی شود. استنت های آغشته به دارو رشد بافت جوشگاه در اطراف استنت را کاهش داده و احتمال ابتلا به ری استنوزیس را پایین می آورند. در هنگام استفاده از استنت های آغشته به دارو، احتمال ابتلا به ری استنوزیس از این مقدار نیز کمتر شده و به ۱۰ درصد می رسد. دیگر روش های درمانی همچون پرتو درمانی می توانند در پیشگیری از رشد بافت به درون استنت کمک کنند. در این فرایند پزشک یک سیم را از طریق کاتتر به محل قرار گیری استنت هدایت کرده و سپس پرتو هایی از سیم آزاد می شوند. این پرتو ها از رشد هر گونه بافتی که می توانند سبب انسداد رگ شود جلوگیری می کنند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.3/5 - (22 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صفی سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من را در اردیبهشت ماه آنژیوگرافی کردین و دو رگ گرفته داشتم که یکی استنت گذاشتین و بعدی قرار شد مرداد یا شهریور انجام بدین
  اردیبهشت ماه برای دوز ۴ واکسن کرونا سوال کردم فرمودین مدتی صبر کنم
  الان نظرتون می خواستم بدانم صلاح هست تداخلی با این قضیه ندارد که بزنم و نوع واکسنش فرق نداره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 6 ماه پیش)
   نه مشکلی ندارد بزنید ترجیحا استرازنکا بزنید
 • تصویر کاربر هاشمی پنجشنبه ۹ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  باسلام22روز عمل پلاسی ویک اسنت گذاشتن شیرازالان دوروزدرد در ناحیه چپ دردوحالت پیچ در قلبم احساس مکنم همچنین بازووکتفم درد میکنند لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ تیر ۱( 7 ماه پیش)
   این علایم تا سه ماه بعد از استنت طبیعی است اگر شبیه علایم قبل پلاستی است به متخصص خود مراجعه کنید وگرنه مصرف همین داروها کافی است
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  با درود...
  مادر بنده اکو قلب انجام دادند که دکتر فرمودند احتمال گرفتگی وجود دارد و می بایست سی تی آنژیو گرافی انجام دهند... دو بار سی تی انجام شد اولی در بیمارستان پارس که زیاد واضح نبود و مجدد در بیمارستان رجایی سی تی انجام شد. اگر محبت بفرمایید با توجه به نتیجه سی تی بفرمایید چه اقدامی باید انجام دهیم ممنون میشم و نیازی با آنژیوگرافی و استنت می باشد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   این سی ای انژیو گرفتگی های خیلی خفیف در حد ۲۰ درصد دارد که نه خطر دارد و نه نیاز به انژیو فقط قرص چربی باید بخورند
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  من يك هفته پيش عمل آنژيوپلاستي انجام داده ام كه هرز گاهي درد فك و يا بعضي وقتها حالت تهوع دارم كه باعث نگرانيم شده
  سوال دوم اينكه برابر آنژيو يه رگ ذيگه مختصري گرفتگي دارد كه دكتر معالج ميخواست استنت بذاره اما با مشورت ديگر پزشكان و مشاهده سي دي توصيه كردند كه نياز به استنت نداره خواهشا پاسخ هر دو سوال را مبذول فرماييد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   باید سی دی انژیو را ببینیم تا وضعیت تنگی عروق مشخص شود و بعد به سوالتتان می شود جواب درست و کامل بدهیم
 • تصویر کاربر قراگوزلو سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  باسلام بنده فردی ۴۱ ساله هستم درتاریخ ۱۶اسفند فنر گذاشتم اما باوجود استفاده از داروها هنوز درد در قفسه سینه ودست چپ دارم ولی دردبه صورت گاه گاه در طول روز است داروها اتورواستاتین _سوستاک۶/۴_اسپرین۸۰_متورال_پلاویکس ایرانی_لطف میکنید پاسخ بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   اگر مقدور است باید سی دی انژیوگرافی را ببینیم، خیلی وقتها این دردها مهم نیستند و خطری ندارند
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  با سلام سه سال پیش به خاطر درد سینه به بیمارستان مراجعه کردم بعد از آنژیو گرافی دکتر برایم استنت گذاری انجام داد ولی بعد از شش ماه دوباره با درد شدید به بیمارستان رفتم و بعد از تشخیص دکتر دو باره آنژیو شدم داخل استنت های قبلی مجددا استنت دارویی قرار دادند ولی از آن به بعد در سربالایی و شیب های تند دچار سوزش قلب می شوم مخواستم بپرسم امکان خارج کردن استنت هم وجود داد یاخیر از ضمنا از شما دکتر بزرگوار که قبل از عمل اطلاعات لازم را بیماران می دهید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   امکان خارج کردن استنت نیست ولی این دردها مجدد نیاز به بررسی دارد و مورد مهمی است
 • تصویر کاربر داریوش سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  دوماه دوتا استنت گذاشتم ودوتا ازدندانهام نیاز به ترمیم دارند ولی هنوز درد ندارند ویکی ازانها هم قبلا عصب کشی شده ونیاز به ترمیم کامل داره .ایا میتونم بااین شرایط دندان هایم را درست کنم یا خیر ؟ایا مشکلی پیش نمی اید؟سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بدون قطع اسپرين و پلاويكس ايراد ندارد
 • تصویر کاربر فرامرزی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  باسلام و ارادت
  آقای دکتر ، مادرمن ۷۶ساله هستند ، سال پیش دچار حمله قلبی شدند، آنژیوپلاستی انجام دادندو در دو تا از رگهای قلبشان استنت گذاشته شد،
  پلاویکس ، آ اس آ و دیگرداروهای معمول بعد ازآنژیوپلاستی را مصرف کرده اند، دکترشان به علت احساس تنگی نفس مادرم دوباره برایشان فوروزمایدو اسپیرولاکتون تجویز نموده اند و گفته اند که دیگر پلاویکس لازم نیست بخورند. دو سوال داشتم :
  ۱. آیا قطع مصرف پلاویکس خطرناک نیست و امکان تجمع پلاکت در عروق وجود ندارد ؟
  ۲. چون مادر من دیابت نیز دارند ، از دوسه روز بعداز خوردن فوروزماید و اسپیرولاکتون میزان قندشان چه ناشتا و چه در طول روز خیلی افزایش یافته و با زیاد کردن ۴واحد به انسولین (۲۲واحد) باز هم قندشان کاهش محسوسی نکرده آیا قرص جایگزینی که تاثیر کمتری روی قندخون داشته باشد وجود دارد ؟
  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   تکراری
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  احتراما به پیوست نتیجه آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی انجام شده حضورتان ارسال میگردد
  خواهشمنداست نظر خودرا درخصوص هردو گزارش اعلام فرمایید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام دورک استنت شده و یک رک باقیمانده
 • تصویر کاربر فواد شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر پدر اینجانب 5 روزپیش عمل آنژیو کرده الان از ران پایش جاییکه سوراخ کردن یه کم ورم کرده .آیا مشکلی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام، اگه فقط ورمه و اون محل سفتی نداره طبیعیه، ولی اگه بعد از دو‌ هفته از زمان آنژیو بگذره و ورم ادامه داشته باشه باید از محلی که آنژیو شدن سونو انجام بشه.
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر