ضربان قلب

ضربان قلب به معنی آگاهی از تپش قلب خود است. علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب ، این فعالیت  نباید  توسط خود فرد  احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان  اصلاً نباید متوجه  تپش قلب در بدن خود ‌باشند.  پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب  درون  قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

قلب نوعی تلمبه است که  خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر دوره انقباض و انبساط  قلب انسان، در حدود ۱ ثانیه است. بنابراین،‌ قلب روزی حدود  صدهزار بار می‌‌تپد .

احساس ضربان قلب:

ضربان قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد. در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب  همیشه به معنی سرعت بالای  ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی)  هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

علل ضربان قلب:

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد  ولی گاهی  ممکن است نشانه بیماری های خیلی مهم  باشد. برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:

*  برخی بیماری قلبی مثل ایسکمی قلبی، بیماری های دریچه ای مختلف از جمله  افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال ، نارسایی قلبی و میوکاردیت ها، پریکاردیت و آریتمی های قلبی .

* علل روحی و روانی ونیز برانگیخنگی احساسی مانند ترس،استرس یا اضطراب،افسردگی و…

* ورزش و فعالیت جسمی

* موادی مانند کافئین،نیکوتین،کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری.

*بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، بیماری های ریوی و هیپوکسی ( کاهش میزان اکسیژن خون).

* برخی داروها مثل: داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید،آسم،فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند.

* بی‌خوابی ، خستگی

* کم‌ خونی

* تب

نحوه اندازه گیری ضربان قلب

سرعت ضربان قلب در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان قلب اندکی بالاتر دارند و میانگین سرعت ضربان قلب در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است.برای اندازه گیری ضربان قلب با دو انگشت به جز انگشت شست دقیقا روی مچ و انتهای شست را لمس نمایید. سپس به آهستگی فشار دهید تا ضربان شریان لمس شود. برای ١۵ ثانیه ضربان قلب را شمرده و در ۴ ضرب نمایید یا اینکه به مدت ٣٠ ثانیه ضربان ها را شمرده و در ٢ ضرب کنید. در نهایت عدد مربوطه را روی کاغذ یادداشت کنید این عدد همان تعداد ضربان قلب شماست.

‎علل روحی و روانی ضربان قلب:

‎تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند  که اغلب  در بررسیها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته)  هیچ مشکلی  مشخص نمی‌شود.

‎علل فیزیولوژیک یا طبیعی ضربان قلب:

‎ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم  شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

‎علل آریتمی قلبی:

‎توجه به الگوی ضربان قلب قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی،  تاکیکاردی ( تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم”  و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

‎در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما  اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده  تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

افراد کم خون و پرکاری‌ غده تیرویید نیز قلبشان با سرعت و شدت بیشتری می‌تپد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حدیث سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.
  اقای دکتر من از دو سال پیش تپش قلب داشتم
  بعدش هری قلبم میریخت
  و قرص مصرف میکردم و رژیم غذایی بدون کافئین را رعایت میکردم.
  ولی هنوز تپش قلب من ادامه داره با مصرف قرص
  و من شخصیتم استرسی هست.
  الان چند وقته که صبح ها که از خواب پا میشم تپش قلب خیلییی سریع میگیرم
  به گونه ای که حس نمیکنم توی قفسه سینم
  اما وقتی میخوام نبضمو بیگیرم
  سرعتش خیلی بالاس
  باید چیکار کنم؟
  واقعا خیلی نگرانم
  و کل مسیر زندگی من شده تپش قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   فعلا پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

   بعدا از جهت پرکاری تیروئید بررسی شوید به خاطر اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جوان 35 ساله هستم و مرد متاهل
  بنده هر سه یا دوسال یکبار دچار تپش قلب AF شده ام کلا چهار مرتبه مبتلا شدم.
  این آخرین مرتبه همراه با پرونده پزشکی ام رفتم مطب فوق تخصص قلب که گفتن یا باید عمل بشم و یا اینکه قرص مصرف کنم که البته خودشون مصرف قرص رو پیشنهاد دادن. قرص متورال 50 نصف صبح و نصف شب بعلاوه آسپرین. ایشان گفتن یکماه دیگه بیا مطب که الان شده یکماه ولی بدلیل بیماری کرونا مطب شون تعطیل شده میخواستم بپرسم
  1-آیا مصرف قرص رو ادامه بدم یا ترک شون کنم
  2-جدیدا دچار درد بسیار خفیف در قسمت سمت چپ بدنم میشوم که احتمال میدم از قلبم باشه آیا امکانش هست از عوارض دارو باشه البته کمی احساس بی حسی و گیجی و تهوع دارم پیدا میکنم و الانم دکترم نیست تا برم پیشش.
  3-اگر نکته قابل عرضی وجود داره لطفا عرض نمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله فعلاً دارو را مصرف کنید

   برای بررسی علت درد حتماً باید معاینه شوید

   توصیه می شود فعلا داروها را به روال قبل مصرف کنید و بعد از برطرف شدن شرایط مراجعه کنید

 • تصویر کاربر یعقوب یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی است ضربان قلبم افزایش می یابد احساسی گرمی می کنم بعد تعریق بعد هم احساس ضعف می کنم مخصوصا واگر فعالیت کنم چند روز استراحت می کنم یکم خوب میشم با کوچکترین فعالیت احساس ضعف میکنم دو باره از اول شروع می شود این چرخه ۲۰ روز هنوز به دکتر نرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام باید معاینه و اکو شوید بعد از برطرف شدن شرایط مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای اهدای خون مراجعه کردم و در حالت استراحت ضربان قلبم اندازه گرفته شد و 130عدد در دقیقه بود و پزشک مرا معاف از اهدا کرد و گفت باید به متخصص قلب مراجعه کنی.من 28 سالمه و وزنم 90 و قدم 180است.این میتونه از چه مشکلی باشه؟آیا با مصرف پروپرانولول میتونم خون اهدا کنم؟در ضمن فلوکستین 20 و کویتیاپین 100 هم مصرف میکنم ولی حس و حالم و افسردگیم کاملا تحت کنترله ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   اضطراب ، کم خونی ، پرکاری تیروئید و یا سایر علل دیگر میتونه باعث افزایش ضربان قلب بشه

   باید برای افتراق معاینه شوید

 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید من۳۸ساله هستم دو روز هستش که یه لحظه حرکت وضربان قلبم رو کامل حس میکنم که وصل میشه به گلوم وکلافه ام کرده هرچند دقیقه یک بار این اتفاق میافتد البته شایان ذکر هست که از ساعت ۷عصر به بعد اینطوری میشم وبه خاطر مسائل بیماری شایع کرونا از ترسم به دکتر هم مراجعه نمیتونم بکنم وخیای نگرانم که خطری برای نداشته باشه لطفا لطفا راهنمایی بفرمائید تا دیر نشده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا علایم اضطرابیه

   پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت مصرف منید و اگر بهتر نشدید بعدا مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر