ضربان قلب

ضربان قلب به معنی آگاهی از تپش قلب خود است. علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب ، این فعالیت  نباید  توسط خود فرد  احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان  اصلاً نباید متوجه  تپش قلب در بدن خود ‌باشند.  پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب  درون  قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

قلب نوعی تلمبه است که  خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر دوره انقباض و انبساط  قلب انسان، در حدود ۱ ثانیه است. بنابراین،‌ قلب روزی حدود  صدهزار بار می‌‌تپد .

احساس ضربان قلب:

ضربان قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد. در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب  همیشه به معنی سرعت بالای  ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی)  هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

علل ضربان قلب:

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد  ولی گاهی  ممکن است نشانه بیماری های خیلی مهم  باشد. برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:

*  برخی بیماری قلبی مثل ایسکمی قلبی، بیماری های دریچه ای مختلف از جمله  افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال ، نارسایی قلبی و میوکاردیت ها، پریکاردیت و آریتمی های قلبی .

* علل روحی و روانی ونیز برانگیخنگی احساسی مانند ترس،استرس یا اضطراب،افسردگی و…

* ورزش و فعالیت جسمی

* موادی مانند کافئین،نیکوتین،کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری.

*بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، بیماری های ریوی و هیپوکسی ( کاهش میزان اکسیژن خون).

* برخی داروها مثل: داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید،آسم،فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند.

* بی‌خوابی ، خستگی

* کم‌ خونی

* تب

نحوه اندازه گیری ضربان قلب

سرعت ضربان قلب در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان قلب اندکی بالاتر دارند و میانگین سرعت ضربان قلب در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است.برای اندازه گیری ضربان قلب با دو انگشت به جز انگشت شست دقیقا روی مچ و انتهای شست را لمس نمایید. سپس به آهستگی فشار دهید تا ضربان شریان لمس شود. برای ١۵ ثانیه ضربان قلب را شمرده و در ۴ ضرب نمایید یا اینکه به مدت ٣٠ ثانیه ضربان ها را شمرده و در ٢ ضرب کنید. در نهایت عدد مربوطه را روی کاغذ یادداشت کنید این عدد همان تعداد ضربان قلب شماست.

‎علل روحی و روانی ضربان قلب:

‎تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند  که اغلب  در بررسیها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته)  هیچ مشکلی  مشخص نمی‌شود.

‎علل فیزیولوژیک یا طبیعی ضربان قلب:

‎ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم  شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

‎علل آریتمی قلبی:

‎توجه به الگوی ضربان قلب قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی،  تاکیکاردی ( تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم”  و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

‎در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما  اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده  تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

افراد کم خون و پرکاری‌ غده تیرویید نیز قلبشان با سرعت و شدت بیشتری می‌تپد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررزا دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۰۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر ازپاسخوگویی به موقع شما اقای دکتر، بنده حدود ۱۰ سال پیش دقیقا بخاطر این شرایط پیش دکتر متخصص اکوی قلب انجام دادم اما سالم بودم و گفتند استرس باعث ایت موضوع شده و پرانول دادن تا چند وقت استفاده کنم.حدود یک سال پیش هم توی بیمارستان ازم نوار قلب گرفتن که باز هم سالم بود. واقعیت امر حتی وقتی یک روز از خودارضایی دور میشم این تنگی برطرف میشه ...فقط مشکل من اینه که میخواهم ازدواج کنم به زودی و میخام بدونم ایا این فشاری که موقع خودارضایی به قلبم و جسمم وارد میشه ودرنهایت ارضا هم نمیشم ایا بعد ازدواج و ارتباط واقعی برطرف خواهد شد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۰۰( 1 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا بله
 • تصویر کاربراسما چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲0سالمه گاهی اوقات روی معده و شکمم یه تپشی داره ک حتی روی لباسم مشخص میشه دلیلش چیه؟هربارم ک تپش داره جای مختلف شکممه یبار سمت راست شکم یبار زیرناف. روی معده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۵( 2 ماه پیش)
   سلام
   حتما بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربرmilad پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من از بچه گی ورزش حرفه ای انجام میدادم تو تیم ملی جوانان هم بازی کردم یک سال قبل کنکورم همه ی این فعالیت هارو تعطیل کردم سال 96 کنکور دادم 3 ماه قبل کنکورم از فکر کنکور استرس داشتم یه شب تپش قلبم خیلی بیشتر شد شد فرداش و چند جلسه بعد اون رفتم دکتر و به جز mild mr اکو چیزی نشون نداد گفتن اینم اصلا مهم نیست الان هم تپش ندارم کاملا طبیعی شده زندگیم فقط الان هر 20 یا 15 روز یک بار قلبم یک ضربان شدید انگار که قلب میخواد از سینه بزنه بیرون رو انجام میده ولی فقط یک ضربان اینجوری میشم 2تا سوال داشتم"این تپش شدید ماله همین mrهست یا مربوط به بیماری دیگه ای مثل pvc میشه؟؟ و یک ساله به خاطر همین موضوع ها نگرانم که دوباره فوتبال حرفه رو شروع کنم یا نه؟اینم بگم از بچه گی خیلی استرسی بودم.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳( 2 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا pvc هست و نگران كننده نيست
   ورزش را شروع كنيد
   اما بهتره يك بار ويزيت شويد
 • تصویر کاربرسحر شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۵۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دختر 24 ساله هستم متاهل
  قبلا این علائم نبض ناف رو داشتم و پیش پزشک داخلی رفتم که یه پماد بهم داد که بزنم توی نافم و بعد از چنددقیقه پاک کنم و بتادین بریزم تو نافم و بعد پاک کنم.بعد از یه مدتی با اینکار خوب شدم و دیگه اذیت نمی‌شدم مدام فک میکردم بخاطر انگل روده که تو بچگی داشتم داره این اذیتم میکنه چون حس بدی داشتم و باید دستمو میذاشتم مدام روی نافم با اینکه نه درد داشتم و نه سوزش ولی حس بد رو الان دوباره بعد از تقریبا دوسه سال دارم و نافم شروع به نبض زدن کرده. البته ناگفته نماند که 20 روزه رژیم و ورزش رو پیش گرفتم و قرص چربی سوزی هم میخورم و همچنین 5 کیلو تا الان کم کردم.
  لطفا بهم بگید چرا اینطوری میشم و باید برای درمان چیکار کنم؟؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۵۲( 2 ماه پیش)
   سلام
   نميشه به اين صورت نظر داد
   حتما بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Maryam N:
  سلام وقت بخیر . 32 ساله هستم و تپش قلب زیاد دارم . ضربان قلبم بالا میره . استرس شدید میگیرم و قفسه سینه ام درد میگیره . پارسال اکو کردم گفتن نرمی دریچه قلب دارم . قرص پروپرانول دادن . هر وقت تپش قلب دارم میخورم . موقع پیاده روی گاهی سرگیجه میگیرم . نگران هستم . باید دوباره مراجعه کنم به دکتر ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 3 ماه پیش)
   سلام
   ابتدا استرستونو درمان كنيد به روانپزشك مراجعه كتيد
   اگر بهتر نشديد مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر