دکتر محمد حسین نجفی

زمانی که ضربان قلب بالای ۹۰ داشته باشید ممکن است، شما تپش های قلب خود را احساس کنید، ضربان قلب در حالت نرمال  بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می باشد. و شما نباید تپش قلب خود را احساس کنید. تپش  قلب به معنی آگاهی از تپیدن قلب خود است. به عبارت دیگر انسان  اصلاً نباید متوجه  تپش قلب در بدن خود ‌باشد.  پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب  درون  قفسه ‌سینه در حال کوبیدن است، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب بالای ۹۰ خطرناک است؟

محدوده طبیعی برای ضربان قلب در حال استراحت بین ۶۰ و ۱۰۰ ضربان در دقیقه می باشد. بیشتر از ۹۰ ضربان در دقیقه، ضربان قلب بالا محسوب می شود. اما چرا ضربان قلب من بالای ۹۰ است؟ زمانی که ضربان قلب در حال استراحت، بیش از ۹۰ یا   ضربان قلب بالای ۱۱۰ ضربان قلب بسیار سریع در نظر گرفته می شود که به آن تاکی کاردی نیز می گویند. طبق تحقیقات، افرادی که دارای ضربان قلب در حال استراحت بالایی هستند، به اندازه کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند، در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار دارند.

درمان فوری ضربان قلب بالا

آیا ضربان قلب ۹۰ برای سالمندان طبیعی است؟

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای افراد بالای ده سال، اعم از سالمندان، چیزی بین ۶۰ و ۱۰۰ ضربان در دقیقه می باشد. ورزشکاران حرفه ای ممکن است دارای ضربان قلب در حال استراحت پایین تر از ۶۰ ضربان در دقیقه باشند، که گاهی اوقات به ۴۰ ضربان در دقیقه نیز می رسد. ضربان قلب در حال استراحت می تواند در این محدوده طبیعی، متفاوت باشد. 

درمان فوری برای ضربان قلب بالای ۹۰

اکثر به بیماران توصیه می شوند هنگامی که دچار  تپش قلب می شود و از این اتفاق مکرر تکرار می شود به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه کرده و اقدام به گرفتن نوار قلب بکنند. معمولا این تپش قلب ها در حد چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد، اگر دچار تپش قلب شدید بنشینید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اگر تپش قلب بیشتر از چند دقیقه طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید. یکی از راه های تشخیص علت ضربان قلب نا منظم EPS قلب است.

احساس ضربان قلب:

ضربان قلب بالای ۹۰ ضربان قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد. در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب  همیشه به معنی سرعت بالای  ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی)  هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

علت بالا بودن تپش قلب:

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد  ولی گاهی  ممکن است نشانه بیماری های خیلی مهم  باشد. برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:

ضربان قلب بالای 90

علائم پرولاپس دریچه میترال در زنان را بشناسید زیرا گاهی این بیماری میتواند موجب بالا رفتن ضربان قلب شما بشود.

نحوه اندازه گیری تپش قلب

سرعت ضربان قلب در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان قلب اندکی بالاتر دارند و میانگین سرعت ضربان قلب در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است.برای اندازه گیری ضربان قلب با دو انگشت به جز انگشت شست دقیقا روی مچ و انتهای شست را لمس نمایید. سپس به آهستگی فشار دهید تا ضربان شریان لمس شود. برای ١۵ ثانیه ضربان قلب را شمرده و در ۴ ضرب نمایید یا اینکه به مدت ٣٠ ثانیه ضربان ها را شمرده و در ٢ ضرب کنید. در نهایت عدد مربوطه را روی کاغذ یادداشت کنید این عدد همان تعداد ضربان قلب شماست.

 

علل روحی و روانی تپش قلب:

‎ضربان قلب بالای ۹۰ تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند  که اغلب  در بررسیها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته)  هیچ مشکلی  مشخص نمی‌شود.

‎علل فیزیولوژیک یا طبیعی ضربان قلب بالای ۹۰:

یکی از علت های ضربان قلب بالای ۹۰ میتواند، به خاطر گاز معده و تپش قلب، ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم  شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

آریتمی قلبی

علل آریتمی قلبی:

گاهی ضربان قلب بالای ۹۰ به دلیل آریتمی قلبی است. توجه به الگوی ضربان قلب قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی،  تاکیکاردی ( تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم”  و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

‎در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما  اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده  تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

افراد کم خون و پرکاری‌ غده تیرویید نیز قلبشان با سرعت و شدت بیشتری می‌تپد.

۳.۷/۵ - (۲۴ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هاوژین جمعه ۲۱ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام من خانم 30سال دارم ومشکل فشارخون دارم میخواستم بدونم این اکو قلب مشکل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   گزارش اکو مهم‌است
 • تصویر کاربر مفیدی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، بنده خانم 35ساله هستم که هم از طرف خانواده مادری و هم پدری سابقه ی بیماری قلبی و جراحی قلب داریم،بنده سه چهارروزه تپش قلبم رو حس میکنم و قسمت بالای سینه ی چپم حس گرفتگی رو دارم و نفس عمیقم رو یه مقدار بسختی میکشم،فشارخونم دوازده روی هشت و ضربان قلبم 100 بود، لطفا نوار قلبم رو ببینیدسالمه یا مشکل داره و اینکه باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنم یا دکتر داخلی؟. یه مقدار استرسی و عصبی هستم متاسفانه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   مراجعه به متخصص قلب
 • تصویر کاربر فرشته سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من بعضی وقتا ضربانم خیلی بالا میرفت و تپش قلب شدید داشتم  همراه دلهره و دلشوره که بخاطر اضطراب بود تحت نظر دکتر ۱ عدد پوکساید ۵ و  ۱ عدد اسنترا مصرف میکنم  الان در طول روز ضربانم ۶۵ تا ۷۵ متغیره و شبا موقع خواب به ۵۹ و ۶۰ میرسه ولی موقع فعالیت به ۹۰ میرسه  این  کم شدن ضربان میتونه بخاطر قرص های ارام بخش باشه؟و این ضربان نرمال محسوب میشه یا خیر مخصوصا شبا؟ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   یا سلام ضربان مابین ۶۰ تا ۱۰۰ طبیعی است...مکرر ضربان را چک نکنید...
  2. تصویر کاربر فرشته سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   خیلی ممنون آقای دکتر🙏🙏
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ضربان قلبم همیشه بین ۱۰۰تا۱۰۵ بیشتر بین بعد غذا و خود بیمار انگاری دارم اما تا یه پرانول ۲۰میخورم میاد ۸۸تا۹۲ نوار دادم سالم بود مشکل جدی هست ایا؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   سلام خیر جدی نیست ولی نیرویید چک بشه
 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اقای دکتر من الان یک سالی میشه که بعضی وقتها یه لحظه ای فکر میکنن گلوم میپره مثل ضربان قلب همزمان قلبم هم میپره و رفع میشه،این یک هفته خیلی زیاد اتفاق افتاد ،چون یکم سرماخوردگی داشتم امروز دکتر رفتم نوار قلب و اکو گرفت که ضربان قلبم بالا بود خودم شخصی استرسی هستم اکو هم نرمال بود دکتر قرص کنکور ۲/۵میلی تجویز کرد میخواستم نظر شما رو هم بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   داروی خوبی است همین را استفاده کنید اینها ببشتر مسایل استرسی هستند و جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پرولپس دارم و هرازچندگاهی دچار تپش قلب ناگهانی میشدم ولی چند روزیه این حالت خیلی زیاد شده به خصوص در مواقع استرس ضربان قلب کند یا تند نیست فقط حس میکنم انگار گاهی یک ضربه جا میفته که تو گلوم احساس میکنم مراجعه کردم به پزشک نوار قلب و اکو نرمال بود گفتن از استرس زیاده این حالت همچنان روزی چند بار تکرار میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بهترین کار این است محض اطمینان یک بار هولتر ۲۴ ساعته ی ضربان ببندید
 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر. یک هفته پیش به شما مراجعه کردم و تست ورزش دادم که فرمودین قلب سالمه. من مشکل فشار خون دارم که کنترل داره میکنم با املوپرس ۵. و گفتین ادامه بدم قرص رو. از طرفی تحت استرس زیاد هستم و احساس سنگینی و تنگی در قفسه سینه داشتم و احساس ریختن قلب که برام متازیرو تحویز کردین. من تا الان هنوز مصرف نکردم. چون در منابع دیدم که کندی ضربان میاره. من ضربانم معمولا بین ۶۰ تا ۷۰ هست. منتها اون علائم رو دارم. الان باید همون دوز متازیرو رو مصرف کنم؟ ضربان رو خیلی پایین نمیاره؟ راستش میترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بله استفاده کنید روزی نصف قرص. نگران نباشید علایمتان را تخفیف می دهد
 • تصویر کاربر مایل پنجشنبه ۲۳ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید 29سال ام هست ضربان قلبم همیشه بین80تا105هست اکو نوار قلب هم کردم دکترقرص پرونول10داد استرس هم دارم ازمایش خون هم دادم نرمال بودلطفا شما هم راهنمایی کنید اکو نوار هم ارسال کردم ممنون
  1. تصویر کاربر مایل شنبه ۱۸ تیر ۱( 1 سال پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 1 سال پیش)
   علایم شما بیشتر استرسی است قرص پوکساید ۱۰ روزی یکی بخورید
  3. تصویر کاربر مایل سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 1 سال پیش)
   ببخشید اکو نوار سالمه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ تیر ۱( 1 سال پیش)
   بله کاملا سالم است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب همیشه دارم خیلی درد قفسه سینه شدید دارم و تشخیص تاکاردی دادن برام قرص ایندرال 20 تجویز کردن ولی درد هام بیشتر و تپش قلب بیشتر قرص بهتر این هست من بخورم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   حتما دارو را بخورید تا سه عدد در ۲۴ ساعت هم می توانید استفاده کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 511 مشاهده پرسش
  سلام دو سه سال پیش حضوری خدمتتون رسیدم فرمودید بخاطر استرس هست و بدون هیچ دارویی برگشتم شهرمون

  من پسر 27 سال دارم و خیلی لاغر 42 کیلو افتادگی خفیف دریچه میترال دارم تپش قلب نامنظم تقریبا هر روز البته کلا استرسی هم هستم چند بار اکو دادم سالم بوده و دو سه سال پیش تست ورزش هم سالم بود اما حس لرزش قلب گاهی با کمی درد و حس ترس و دشواری تنفس به صورت لحظه ای (هنگام لرزش قلب) پیش میاد واسم و یهو گردنم حس گرگرفتگی دارم و بعدش خوب میشم ولی حسی شبیه خستگی بعد از اضطراب بهم دست میده و دوست دارم بخوابم
  آزمایش دادم تیروئید و کمخونی ندارم اما علائم کمخونی رو تقریبا دارم خسته شدم .... ضمنا بعضی روز ها بازوی چپم درد تیز احساس می کنم و گاهی درد لحظه ای و خنجری در قلبم و گاهی هم از پشت کتف درد دارم تغدیه ام هم اصلا خوب نیست مثلا خیلی گرسنه ام اما با دو سه قاشق حس سیری می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   از شما اکو و تست ورزش گرفتیم؟
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   سلام نخیر در شهر خودمون گرفته بودم اکو سالم بود افتادگی میترال خفیف و ef 50/55 و تست ورزش هم نرمال بود
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   البته به ۳ سال پیش برمیگرده و بارها هم دکتر قلب رفتم اما گفتن سالمه قلبت ولی خب این علائم ...
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   ببینید اگر اکو و تست وررش سالم بوده یعنی مورد خطرناکی نیست و جای نگرانی وجود ندارد پیش روانپزشک برای کنترل استرس رفته اید؟
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر