ضربان قلب بالای ۹۰

ضربان قلب به معنی آگاهی از تپش قلب خود است. علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب ، این فعالیت  نباید  توسط خود فرد  احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان  اصلاً نباید متوجه  تپش قلب در بدن خود ‌باشند.  پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب  درون  قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

قلب نوعی تلمبه است که  خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر دوره انقباض و انبساط  قلب انسان، در حدود ۱ ثانیه است. بنابراین،‌ قلب روزی حدود  صدهزار بار می‌‌تپد .

احساس ضربان قلب:

ضربان قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد. در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب  همیشه به معنی سرعت بالای  ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی)  هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

ضربان قلب بالای 90

علل ضربان قلب:

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد  ولی گاهی  ممکن است نشانه بیماری های خیلی مهم  باشد. برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:

*  برخی بیماری قلبی مثل ایسکمی قلبی، بیماری های دریچه ای مختلف از جمله  افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال ، نارسایی قلبی و میوکاردیت ها، پریکاردیت و آریتمی های قلبی .

* علل روحی و روانی ونیز برانگیخنگی احساسی مانند ترس،استرس یا اضطراب،افسردگی و…

* ورزش و فعالیت جسمی

* موادی مانند کافئین،نیکوتین،کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری.

*بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، بیماری های ریوی و هیپوکسی ( کاهش میزان اکسیژن خون).

* برخی داروها مثل: داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید،آسم،فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند.

* بی‌خوابی ، خستگی

* کم‌ خونی

* تب

نحوه اندازه گیری ضربان قلب

سرعت ضربان قلب در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان قلب اندکی بالاتر دارند و میانگین سرعت ضربان قلب در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است.برای اندازه گیری ضربان قلب با دو انگشت به جز انگشت شست دقیقا روی مچ و انتهای شست را لمس نمایید. سپس به آهستگی فشار دهید تا ضربان شریان لمس شود. برای ١۵ ثانیه ضربان قلب را شمرده و در ۴ ضرب نمایید یا اینکه به مدت ٣٠ ثانیه ضربان ها را شمرده و در ٢ ضرب کنید. در نهایت عدد مربوطه را روی کاغذ یادداشت کنید این عدد همان تعداد ضربان قلب شماست.

‎ضربان قلب بالای ۹۰

محدوده طبیعی برای ضربان قلب در حال استراحت بین ۶۰ و ۹۰ ضربان در دقیقه می باشد. بیشتر از ۹۰ ضربان در دقیقه، ضربان قلب بالا محسوب می شود. اما چرا ضربان قلب من بالای ۹۰ است؟

زمانی که ضربان قلب در حال استراحت، بیش از ۹۰ یا ۱۰۰ ضربان در دقیقه (bpm) باشد، ضربان قلب بسیار سریع در نظر گرفته می شود که به آن تاکی کاردی نیز می گویند. طبق تحقیقات، افرادی که دارای ضربان قلب در حال استراحت بالایی هستند، به اندازه کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند، در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار دارند.

 

آیا ضربان قلب ۹۰ برای سالمندان طبیعی است؟

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای افراد بالای ده سال، اعم از سالمندان، چیزی بین ۶۰ و ۹۰ ضربان در دقیقه می باشد. ورزشکاران حرفه ای ممکن است دارای ضربان قلب در حال استراحت پایین تر از ۶۰ ضربان در دقیقه باشند، که گاهی اوقات به ۴۰ ضربان در دقیقه نیز می رسد. ضربان قلب در حال استراحت می تواند در این محدوده طبیعی، متفاوت باشد.

علل روحی و روانی ضربان قلب:

‎تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند  که اغلب  در بررسیها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته)  هیچ مشکلی  مشخص نمی‌شود.

‎علل فیزیولوژیک یا طبیعی ضربان قلب:

‎ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم  شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

‎علل آریتمی قلبی:

‎توجه به الگوی ضربان قلب قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی،  تاکیکاردی ( تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم”  و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

‎در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما  اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده  تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

افراد کم خون و پرکاری‌ غده تیرویید نیز قلبشان با سرعت و شدت بیشتری می‌تپد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شبنم یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  شبنم عفتی هستم ۲۸ سالمه بین دهلیز سمت راست و چپم دیواره ۳.۵ میلی متر سوراخ پیدا شده که مادرزادی هست.
  در صورتی که قلب سمت راستم رو به بزرگ شدن هست
  دکتر گفته بودن. قرص اسپرین ۸۰ میخورم .
  قرص بتالکو ۲.۵ رو میخورم عوارض داشتم گذاشتم قرصو کنار.دکتر گفت به ۴ میلی متر برسه سوراخو با فنر میبندیم
  نظر شما چیه اقای دکتر با وجود عکسایی که براتتن فرستادم
  ممنون میشم اقای دکتر نظرتونو بگین...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکسی نیامده است
 • تصویر کاربر ستار یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده53سال دارم. بعضی مواقع هیجانی و یا اظطربی یک تپش بزرگتر از حد معمول وسط سینه احساس میکنم. از ترس ضربانم بالا میره.
  نوار قلب، تست ورزش دادم خوب بودن
  در اکو افتادگی میترال خفیف و ارلی ریپولاریزاسون مادر زاد مشاهده شد.
  در کار زیاد و فعالیت سخت هیچ مشکلی ندام
  فقط ترس و اضطراب دارم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   اینها علایم اضطرابی است و خطری ندارد پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر عبدالحلیم پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام چند وقتی میشه من قفسه سینم میسوزه و اذیتم میکنه اونم فقط زمانی که در حال انجام فعالیتی مثل راه رفتن یا کارکردن باشم و حساسیت فصلی شدید به گل و گیاه هم دارم که باعث تشدیدش میشه چند وقته داروی پرانول مصرف میکنم و تپش قلب دارم هیچگونه تنگی نفس و تیر کشیدن دست یا قلب هم ندارم فقط بیشتر سوزش اذیتم میکنه هفته قبل رفتم یه متخصص گفتن دقیقا نمیدونم مال چیه سوزش قفسه سینه یه اکو گرفتن و گفتن برا تشخیص دقیق تر برو آنژیوگرافی حالا بنظر شما نیازه که برم آنژو بشم یا نه و بنظر شما علت این سوزش چی میتونه باشه ضمنا داروی پوزارکس و روپیکسون و آ اس آ 80تجویز کردن وقتی مصرف میکنم احساس درد و گرفتگی میکنم تو دست و پاهام کمرم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   این علایم به قلب میخورد به خصوص که می گویید با فعالیت سوزش ایجاد می شود بخاطر همین انژیو کنید خوب است
 • تصویر کاربر abbas چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۸ سالمه و دچار تپش قلب شدم ضربان قلبم اکثر اوقات بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ هستش اسکن قلب شدم مشکلی نبود اکو کردم مشکلی نبود ولی دکتر گفت نوار قلبت مشکل داره یه دوره دارو کنکور خوردم ولی زیاد تاثیری نداشت مشکلم چیع ؟
  1. تصویر کاربر abbas سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   عکس نوار قلبم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   مشکلی جز طپش ندارد به مصرف پروپرانولول ادامه بدهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از زمانی میذارید
  من ۲۴سالمه سه سال پیش دکتر قلب رفتم گفتن پرولاپس دریچه میترال دارم اما نرماله در اکثر خانوما هست و نیاز به دارو نیست دو سال پیش دوباره برا چک رفتم گفتن نرماله از وقتی شرایط کرونا شده استرسم زیاد شده گاهی تپش قلب دارم و الان دو سه هفته ای هست که تپش قلبم بیشتر شده حتی در گاهی دراز کشیدم یهو قلبم تند میزنه و یه حالت ضربه به قفسه سینه ام میزنه تا دو سع تا ضربه درحالت نشسته یا دراز کشیده
  گاهی هم وقتی استرسم زیاد میشه یا نزدیک دوران قاعدگی بیشتر حس میشه خیلی کم هم درد در قفسه سینه میگیرم و البته گاهی پراپروانولول ۱۰هر از گاهی میخورم
  اما برا شرایط حاضر نتونستم تو این یه سال اکو بدم
  خیلی نگرانم خواستم نظر شما بدونم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   اینها نشانه های خطرناکی نیستند هیچ کدام . پروپرانولول را می توانید تا چهل میلیگرم روزانه استفاده کنید
 • تصویر کاربر سرابی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من خانم ۴۶ ساله هستم تپش قلب دارم واضطراب که این اضطراب میره وبر میگرده میخواستم ببینم چطوری این اضطراب باید قطع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   بهترین راهش مشورت با یک روانپزشک است
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  دکتر من ۲۸ سالم هست و به دلیل مصرف دخانیات و کم تحرکی و استرس دچار غلطت خون هستم هموگلوبینم در حد ۱۸ هست،میخواستم ببینم بنظر شما خون بدهم یا فصد خون انجام بدم؟و اینکه چند بار انجام بدهم؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   این رقم نیازی به فصد خون ندارد سیگار را کم کنید بهتر می شود
  2. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   آخه جناب دکتر علائمی مثل سردرد و بیحالی و گاهی اوغات خارش دارم بخاطر همین دکتر گفتش یا فصد کن یا خون بده
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 7 ماه پیش)
   نظر یک متخصص خون را هم جویا شوید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر
  من اکثر اوقات وقتی دراز میکشم احساس میکنم یه نبض تو شکمم میزنه گاهی اوقات وقتی دستم را روی شکمم میگذارم حس میکنم و خیلی اوقات نبض آرنجم آنقدر شدید میزنه که با چشم دیده میشه.
  خواستم بدونم این مشکل حساب میشه.
  و اینکه گاهی شب ها در خواب احساس تنگی نفس میکنم مخصوصا مواقعی که طاق باز خوابیده باشم.
  و یه وقت هایی در بیداری نفس کم میارم و احساس میکنم نفس خالی میکنم.
  ممنون میشم کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   اینها مسایل اضطرابی است اگر خیلی نگران تان کرده یک سونوی شکم بکنید
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باسلام
  من مادرزادی قلبم سوراخ بود و عمل کردم خوب شدم
  اما هنوز تپش قلبم خوب نشده
  یعنی قلبم یکی جا میمونه
  البته بیشتر بعد از مصرف غذا
  دوساله متوپرولول ۵۰مصرف میکنم نصف شب نصف صبح
  نظرتون میخواستم بدونم
  دلیلش چیه😔
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   اگر زیاد تکرار می شود یک بار هولتر ضربان کنید
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من یک هفته است پشت قفسه سینه ام سمت چپم مثل نبض هی میزنه در طول شبانه روز بی وقفه طوری که شبها نمی تونم بخوابم ادم استرسی هستم همیشه موقع استرس و اعصبانیت تپش قلب میگیرم اکو و نوار قلب دادم مشکلی نبوده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 8 ماه پیش)
   اگر اکو و نوارقلب سالم بوده از نظر قلبی جای نگرانی نیست و این علایم ببشتر اضطرابی هستند
درحال دریافت اطلاعات
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
در مقالات قبل در مورد بیماری واریس و علت بروز آن و هم چنین علایم این بیماری صحبت کردیم. اما در این نوشته قصد…
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر