ضربان قلب

ضربان قلب به معنی آگاهی از تپش قلب خود است. علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب ، این فعالیت  نباید  توسط خود فرد  احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان  اصلاً نباید متوجه  تپش قلب در بدن خود ‌باشند.  پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب  درون  قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

قلب نوعی تلمبه است که  خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر دوره انقباض و انبساط  قلب انسان، در حدود ۱ ثانیه است. بنابراین،‌ قلب روزی حدود  صدهزار بار می‌‌تپد .

احساس ضربان قلب:

ضربان قلب به صورتهای گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه،گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد. در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب  همیشه به معنی سرعت بالای  ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی)  هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

علل ضربان قلب:

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد  ولی گاهی  ممکن است نشانه بیماری های خیلی مهم  باشد. برخی از علل شایع تپش قلب اینها هستند:

*  برخی بیماری قلبی مثل ایسکمی قلبی، بیماری های دریچه ای مختلف از جمله  افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال ، نارسایی قلبی و میوکاردیت ها، پریکاردیت و آریتمی های قلبی .

* علل روحی و روانی ونیز برانگیخنگی احساسی مانند ترس،استرس یا اضطراب،افسردگی و…

* ورزش و فعالیت جسمی

* موادی مانند کافئین،نیکوتین،کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری.

*بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، بیماری های ریوی و هیپوکسی ( کاهش میزان اکسیژن خون).

* برخی داروها مثل: داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید،آسم،فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند.

* بی‌خوابی ، خستگی

* کم‌ خونی

* تب

نحوه اندازه گیری ضربان قلب

سرعت ضربان قلب در حال استراحت در بزرگسالان از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه متفاوت است. زنان نسبت مردان سرعت ضربان قلب اندکی بالاتر دارند و میانگین سرعت ضربان قلب در حال استراحت در زنان در میانه ۷۰ تا ۸۰ قرار دارد، اما در مردان حدود ۷۰ است.برای اندازه گیری ضربان قلب با دو انگشت به جز انگشت شست دقیقا روی مچ و انتهای شست را لمس نمایید. سپس به آهستگی فشار دهید تا ضربان شریان لمس شود. برای ١۵ ثانیه ضربان قلب را شمرده و در ۴ ضرب نمایید یا اینکه به مدت ٣٠ ثانیه ضربان ها را شمرده و در ٢ ضرب کنید. در نهایت عدد مربوطه را روی کاغذ یادداشت کنید این عدد همان تعداد ضربان قلب شماست.

‎علل روحی و روانی ضربان قلب:

‎تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند  که اغلب  در بررسیها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته)  هیچ مشکلی  مشخص نمی‌شود.

‎علل فیزیولوژیک یا طبیعی ضربان قلب:

‎ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم  شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس ، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

‎علل آریتمی قلبی:

‎توجه به الگوی ضربان قلب قلب و همچنین نبض همزمان ، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود. نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی،  تاکیکاردی ( تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم”  و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

‎در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما  اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده  تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

افراد کم خون و پرکاری‌ غده تیرویید نیز قلبشان با سرعت و شدت بیشتری می‌تپد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

ضربان قلب
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده مجرد ۲۳ ساله و پسر.دو ساله حالتpvcیا شایدpacدارم روزی ۴ یا ۵ بار (مکث یا خیلی کم هوری ریختن یا لرزش در حد ثانیه.اکوم سالم بود ef60 همراه ازمایش سالم.و فقطmvpتشخیص دادن دکتر قلبم.
  سوال اصلی بنده اینه که من ورزش بدنسازی رو میخوام شروع کنم ولی در ورزش هوازی و مخصوصا بدنسازی تک تک بین پنج یا شش ضربان مکث موقت ضربان دارم.
  چیزی ک منو نگران کرده حالا فارغ از این تک تک pvc هایی ک روزانه دارم تا پارسال چهار پتج ماه یه بار حملاpvcداشتم و اللن یکسال و نیمه ندارم.به این شکل بود که دو سه ضربان یه مکث ک حدود یک ربع بیست دقیقه ای اینطور بودم و یهو خوب میشدم ترس و استرسم همراهش بود.حالا با توجه به این حملات ک توضیح دادم اگه ورزش بدنسازی رو انجام بدم در حد سلامتی ممکنه بزرگ شدن قلب اگه دچار این حملات pvcشدم بتونه اریتمیم رو خطرناک کنه یا خیر؟(سوال اصلیم این حملات بی نظمی وpvcروزانه بود و تاثیرش در بدنسازی و در کل ورزش آیا خطرناکه یا نه).خداوند نگهدارت
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   معمولا اینها خطرناک نیست و مانعی برای ورزش نداره

   اگر اصطراب دارید حتما به روانمزشک مراجعه کنید چون اریتمی رو درمان اصطراب کم میکنه

   میتونید قبل شروع ورزش یک تست ورزش هم انجام دهید تا خیلتون راحت باشه 

 • تصویر کاربربیگدلی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. برادر بنده سالها با مشکل ضربان شکم مواجه می باشد.(حدود 10 سال). آنچه ایشان از وضعیت خود عنوان میکنند شامل وجود ضربان شکم، احساس تجمع مایع در اطراف شکم، بی اشتهایی، ضعف جسمانی و سستی پاها و تغییر رنگ زبان به زرد می باشد(آنچه در بین عامه مردم به عنوان ناف افتادگی عنوان می شود) اما در مراجعات متعدد به پزشکان موفق به تشخیص مورد خاصی نشده اند و تمامی این علائم را به سیستم عصبی ایشان مربوط میدانند در حالی که در بسیاری از موارد با برخی درمان های خانگی بر روی شکم ایشان بهبودی موقت حاصل می شود. آیا مشکل میتواند از آئورت شکمی ایشان باشد؟؟؟؟ (سن بیمار 29 سال. مدت ابتلا 10 سال). با تشکر
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل عصبی و اصطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید و جهت بررسی مشکل قلبی هم باید ویزیت و معاینه شوید

   در کل باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر.پسری هستم ۲۵ساله.مدتی است که دچارتپش قلب شده ام.و احساس تاطم درسینه و نبض در شکم و گردن دارم.اکو،نوارقلب و تست ورزش هم دادم.مشکلی نبود.درضمن احساس تپش درپشت کمر بین دو کتف هم دارم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون..
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا مشکلتون قلبی نیست

   اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرar جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من اقایی 24 ساله هستم . مدتی هست که گلا ناگهانی احساس میکنم ضربان قلبم بالا میره و دست چپم درد هاق پراکنده داره به طوری که چند روز هست و خوب میشه و دوباره بر می گرده دو سه بار متخصص مراجعه کردم و نوار قلب دادم و اکو قلب که همگی گفتند نرمال هست و از استرس هست مشکلم . سال قبل آزمایش خون هم دادم برای تیروئید که گفتن از اون هم مشکل نیست و میزان Hab خونم 17.5 و کلسترول LDL هم 148 بود که گفتن مقداری خونم غلیظه . به من گفتن همه چیز از استرس هست و قرص لگزو پرام دادن که مصرف می کردم و الان دیگه تموم شده و قطعش کردم. مشکل از چی هست آقای دکتر به نظر شما ؟

  ممنون
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   شما مشکل اصطرابی دارید باید به روانپزشک مراجعه کنید

   چربی کمی بالا هست

   رزیم عدایی بگیرید و ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرپویا جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با تشکر از شما آقای دکتر بنده حسابی زحمت میدم به شما عذرمیخوام ..... عرض کنم خدمتتون که بنده پیش دکتر عمومی رفتم قند خونم رو گرفت و گفت که ۶۸ هستش و برای شخصی مثل من پایین قرار داره بعد از قضیه خود ارضایی که گفتم گفت خود ارضایی موجب ضعف جسمانی و کم خونی من شده به خاطر از دست دادن ویتامینها و مواد معدنی بدنم ....و همین منظور یکی از عوارض خود ارضایی شدید تپش قلب و بالا رفتن ضربان ناگهانی است که به خاطر اضطراب بدن بعد از خودارصایی هستش ....برام آمپول ویتامین بکمپلکس و ب ۱۲ نوشتن بهمراه قرص ویتامین ب ۱ ۳۰۰ و ای ۴۰۰ ...... و بنده نیز تصمیم بر این گرفتم که خود ارضایی را کاهش بدم و هفته ای ۲ بار باشه ...چون هفته ای ۵ بار داشتم و بهمین خاطر پرش عضلانی در دست و پا میگیرم و سردرد دارم و همین طور یه حس ترس دایم از تپشهای قبلی قلبم .....که میگم نکنه دوباره به سراغم بیاد .....چون خیلی خیلی حس بدیه که ضربان ۱۳۰ تا باشه ...ادم هول میکنه و دست و پاها میلرزه....باز ممنون میشم نظرتون رو بشنوم .....البته ما درخانواده هیچ سابقه بیماری قلبی نداریم و بنده درحالت استانداردی ازلحاط جسمانی قرار دارم فقط بعد از خود ارصایی شدید همش حس گرسنگی و تشنگی دارم در طول روز که دکتر فرمودند آب بدنم کم شده که دهانم خشک میشه که باز به خود ارضایی مفرط ربطش دادن
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل شما اصطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر