قرص بتاهیستین یا اکتوسرک برای چیست؟

سندرم منییر یک بیماری است که در گوش داخلی بروز می دهد. این بیماری سبب بروز حملات سرگیجه شده که با احساس چرخش، از دست رفتن شنوایی و صدای زنگ در گوش همراه هستند. بتاهیستین دارویی جدیدی است که در درمان برخی بیماری ها مثل سندرم منییر موثر است و در بازار با عناوین اکتوسرک و بتاسرک شناخته می شود.

سندرم منییر چیست؟

سندروم منیر از نظر شدت و تعداد دفعات بروز با یکدیگر تفاوت دارند. تصور بر این است که تجمع مایع در گوش داخلی سبب بروز این علائم می شود. درمان این بیماری می تواند به تسکین و پیشگیری از علائم کمک کند. این احساس هنگامی به وجود می آید که بخش کنترل کننده تعادل در گوش داخلی عملکرد مناسبی نداشته باشد.

علائم سندرم منیر

 • احساس سرگیجه و بیماری (حالت تهوع یا استفراغ)
 • صدای زنگ در گوش (تینیتوس)
 • از دست رفتن یا مشکل در شنوایی
 • احساس گیجی

تشریح سندرم منییر

تصور می شود که قرص بتاهیستین با افزایش جریان خون در اطراف گوش داخلی می تواند در بهبود این بیماری موثر باشد. با افزایش جریان خون این ناحیه، مقدار مایع گوش میانی کاهش یافته و از بروز علائم جلوگیری می شود.

بتاهیستین چیست؟

داروی بتاهیستین که تخت نام تجاری بتاسرک یا اکتوسرک معمولا در داروخانه ها یافت می شود، از داروهایی است که برای بهبود و درمان سرگیجه و سندرم منیر استفاده می گردد. عموما قرص ODT ۲۴ میلی گرمی بتاسرک برای بیماری منییر توسط  پزشک تجویز می گردد. ODT به انواعی از قرص های خوراکی گفته می شود که سریع در محیط دهان باز می شوند.

کاربردهای قرص بتاهیستین

این دارو با افزایش جریان خون رونده به گوش داخلی موثر واقع می شود. گوش داخلی از جمله اندام هایی است که در احساس تعادل نقش ایفا می کند. این دارو را می توان با یا بدون همراهی غذا مصرف کرد. بتاسرک می تواند سبب بروز مشکلات گوارشی خفیفی شود که مصرف آن به همراه غذا این مشکلات را کاهش خواهد داد.

بتاهیستین ۸

قرص اکتوسرک ۸ میلی گرم یا بتاسرک یا بتاهیستین ۸ نیز برای درمان سرگیجه یا وزوز گوش و یا کمبود شنوایی با تجویز پزشک، استفاه می گردد.

بتاهیستین

قبل از مصرف بتاهیستین

برخی دارو ها برای افراد مبتلا به بیماری هایی خاص مناسب نبوده و برخی دیگر نیز باید با مراقبت بیشتر مصرف شوند. به همین دلیل، قبل از مصرف داروی بتاهیستین ضروری است که پزشک خود را از موارد زیر مطلع کرد:

 • بارداری یا شیردهی
 • سابقه ابتلا به زخم معده
 • ابتلا به آسم
 • ابتلا به یک تومور در غدد آدرنال: این تومور فائوکروموسیتوما نام دارد.
 • مصرف دارو هایی دیگر: این مورد شامل دارو های بدون نسخه، تکمیلی و گیاهان دارویی می شود.
 • سابقه بروز واکنش حساسیتی به یک دارو

نحوه مصرف قرص بتاهیستین

قبل از شروع درمان دارویی باید برگه راهنمای دارو را مطالعه کرد. این برگه حاوی عوارض جانبی کامل داروی بتاهیستین و اطلاعات بیشتری درباره این دارو می باشد. این دارو باید دقیقا به گونه تجویز شده مصرف گردد. بتاهیستین معمولا در ابتدا به صورت قرص ۱۶ میلی گرمی سه بار در روز مصرف می شود.

پس از کنترل شدن علائم پزشک می تواند این مقدار را تا سه قرص ۸ میلی گرمی در روز کاهش دهد. جهت کمک به یادآوری توصیه های پزشک می توان دستورات نوشته شده بر برچسب جعبه دارویی را مطالعه کرد. در صورت امکان بهتر است این دارو را به همراه غذا یا میان وعده مصرف کرد.

قرص اکتوسرک را باید با یک لیوان آب مصرف کرد. بهتر است دارو ها در یک زمان مشخص و ثابت در هر روز مصرف شده تا یادآوری وعده مصرف آسان تر گردد. در صورت فراموشی مصرف یک وعده نیازی به نگرانی نبوده و باید مراقب زمان وعده بعدی بود. نباید جهت جبران وعده فراموش شده، مقدار وعده بعدی را دو برابر کرد. مصرف داروی بتاسرک به همراه غذا می تواند مشکلات گوارشی را کاهش دهد.

درمان سندرم منییر با بتاهیستین

کسب بهترین نتایج درمانی

پس از تشخیص ابتلا به بیماری منییر باید از رانندگی خودداری کرد. زیرا امکان دارد بدون هشدار قبلی فرد در حین رانندگی به یک حمله سرگیجه یا احساس چرخش دچار شود. سازمان راهنمایی و رانندگی پس از کنترل شدن مناسب علائم امکان رانندگی مجدد را به افراد می دهد. مصرف بتاهیستین در توانایی رانندگی اختلال ایجاد نمی کند. با اینکه مصرف روزانه بتاهیستین از بروز تمامی حملات را پیشگیری نمی کند اما می تواند تعداد و شدت آن ها را کاهش دهد.

ممکن است پزشک این دارو را به صورت امتحانی به مدت ۶ تا ۱۲ ماه برای بیمار تجویز کرده تا تاثیر آن بر کاهش علائم بیماری مشخص گردد. در صورت موثر بودن دارو مصرف آن ادامه پیدا خواهد کرد. برخی افراد مبتلا به بیماری منیر بیان دارند که علائم آن ها با رعایت رژیم غذایی کم سدیم، ورزش منظم، ترک سیگار و حذف مصرف الکل و کافئین بهبود یافته است.

الکل و کافئین ممنوع

با اینکه شواهد علمی اندکی برای حمایت از تاثیر گذاری رژیم غذایی و سبک زندگی در بیماری منیر وجود دارد اما این موارد می توانند ارزش امتحان کردن را داشته باشند. در صورت خرید هر گونه دارو باید امکان تداخل آن ها را با بتاهیستین از داروساز پرسید. در صورت مصرف بتاهیستین به همراه دارو های حاوی آنتی هیستامین امکان دارد تاثیر گذاری بتاهیستین کاهش یابد.

علل دیگر سرگیجه و راه های درمان آن را در این مقاله بخوانید درمان سرگیجه

نحوه نگه داری بتا هیستین

قرص بتاهیستین را به صورت زیر نگه داری کنید:

✅ تمامی دارو ها باید به دور از دید و دسترس کودکان نگه داری شوند.

✅ دارو را در محیطی خشک و خنک و به دور از نور و حرارت نگه داری کنید.

عوارض بتاهیستین و راه مقابله با آن

اغلب دارو ها به همراه اثرات مفیدی که دارند عوارض جانبی ناخواسته ای را نیز ایجاد می کنند. البته تمامی افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند.

عوارض جانبی احتمالی

این دارو همانند تمامی دارو های دیگر عوارض جانبی ایجاد می کند که البته همه افراد به آن ها دچار نمی شوند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

واکنش های حساسیتی

در صورت بروز واکنش حساسیتی باید مصرف این دارو را قطع کرده و فورا به پزشک یا بیمارستان مراجعه کرد. این موارد از جمله نشانه های این واکنش هستند:

 • کهیر قرمز رنگ یا برجسته
 • التهاب و خارش قسمتی از پوست
 • تورم صورت، زبان، گردن و لب ها
 • افت فشار خون
 • کاهش هوشیاری
 • تنگی نفس

عوارض بتاهیستین

دیگر عوارض جانبی بتاسرک شامل موارد زیر می شوند:

 • عوارض رایج (حداکثر تا ۱۰ درصد افراد را مبتلا می کنند): احساس بیماری (حالت تهوع)، سو هاضمه، سردرد.
 • دیگر عوارض جانبی گزارش شده در اثر مصرف این دارو شامل این موارد می شوند: مشکلات گوارشی خفیف از جمله احساس بیماری (استفراغ)، درد معده، تورم معده (نفخ شکم).
 • در صورت ابتلا به عوارضی که تصور بر ارتباط آن ها با مصرف بتاهیستین وجود دارد باید با پزشک یا داروساز خود تماس گرفت.

مقابله با عوارض بتاهیستین

جدول زیر برخی از رایج ترین عوارض جانبی مرتبط با قرص بتاهیستین را بیان کرده است. با این حال، در صورت مشکل ساز شدن یا بروز هر کدام از موارد زیر باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کرد:

در صورت ابتلا چه اقداماتی باید انجام داد؟ عوارض جانبی رایج داروی بتاهیستین (کمتر از ۱۰ درصد مبتلایان به این عوارض دچار می شوند)
این دارو را به همراه غذا مصرف کنید. احساس بیماری (حالت تهوع و سو هاضمه)
مقدار فراوانی آب نوشیده و یک داروی مسکن مناسب را از داروساز خود بخواهید. در صورت تداوم سر درد این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. سر درد
در صورت ابتلا چه اقداماتی باید انجام داد؟ عوارض جانبی با شیوع کمتر
مصرف قرص ها به همراه غذا سبب کاهش بروز این عوارض می شود. در صورت تداوم یا مشکل ساز شدن این عوارض می توان با پزشک مشورت کرد. نفخ یا ناراحتی شکم
جهت تسکین پوست از یک مرطوب کننده استفاده کرده و در صورت تداوم یا شدت گرفتن عوارض با پزشک تماس بگیرید. واکنش هاس حساسیتی پوستی همانند خارش یا کهیر

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم حدودا ۹۰سالشه الان چند وقتیه دچار سرگیجه و عدم تعادل و صدای وز وز شدید گوش و بی خوابی شده بتاسرک و بتا هیستین مصرف می کنه الان که بتا سرک کمیاب شده البته گوش پدرم کم شنوا شده و سمعک استفاده میکنه الان شما چه دارویی برای ایشون تجویز می کنید ممنون از کمک شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   از نظر قلبی باید نوار بگیرند و فشارشان بررسی شود اگر ایناا خوب باشد شاید اصلا نیاز به دارو نداشته باشند
 • تصویر کاربر فرح پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  من دومین باره که سرگیجه رو تجربه کردم که بلا فاصله مشکل فشار خون بالا ایجاد شده
  ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ و ۱۲ تیر ۱۴۰۰ سری اول تا سر ماه فشارم خوب شد ولی از ابتلای دوم تا حالا ادامه دارد؛گفتند بتاهیستین خارجی باید بخوری الان آمریکائی میخورم ولی فشارم هنوز تثبیت نشده؛به نظر شما چکار کنم؟زمان خوب خوردن بتاهیستین کی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   فشارتان اگر بالا پایین می شود به بتاهیستین ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر عزیز؛
  من یک ماه پیش به صورت خفیف و با شیب ملایم کم کم حس کردم گوش چپم حس کیپ شدگی داره که در طول روز بر طرف میشد اما به مرور زمان بیشتر شد که به متخصص گوش مراجعه کردم و با نوار گوشی که ازم گرفتن گفتن که باید قرص پردنیزولون ۵۰ به مدت ۱۰ روز مصرف کنم و با مصرفشون گوشم خوب شد اما یک هفته بعد از اتمام قرص ها باز همون علائم اما با شدت بیشتر بروز کرد یعنی حس کیپ شدگی گوش چپ و کمتر شدن شنوایی اما اصلا سرگیجه و سردرد و‌عدم تعادل و تهوع نداشتم و‌ندارم؛
  دوباره به متخصص گوش دیگری مراجعه کردم و باز با نوار گوش دیدن که همون حالت قبل رو دارم که عکس نوار گوشهام رو هم ضمیمه میکنم براتون؛
  حس کیپ شدگی گوش چپ به همراه صدای بوق ممتد در گوش چپ بدون سردرد و‌بدون تهوع و بدون عدم تعادل؛
  دکتر قرص بتاسرک ۸ میلی کرم روزی یک عدد و پردنیزولون ۵ از روزی ۶ عدد شروع و به مرور کم میشود و قرص تریامترن/هیدروکلروتیازید روزی یک چهارم
  اینهارو دادن و گفتن فشار مایع گوش میانیتون بالاست؛
  حالا نمیدونم واقعا این داروها مؤثر هست و‌این صدای بوق و کیپ شدگی رفع میشود یا تا آخر عمر و‌دوره ای با این مشکل مواجه خواهم شد؛
  خیلی ممنون میشم کمکم کنید چون خیلی خیلی زندگیم رو مختل کرده؛
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اینها بیشتر مسایل مربوط به گوش و مغز و اعصاب است و خیلی ارتباطی به قلب ندارد داروی خوبی هم تحویز شده فقط محض اطمینان باید یک بار اکو کنید تا مسایل قلبی خیالتان راحت شود
  2. تصویر کاربر مریم جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   ممنونم از پاسخ دهیتون
   چون دیدم بیمارانی بودن که راجع به این موضوع سؤال کردن‌و جواب های کاملی گرفتن من هم سؤالم رو مطرح کردم
   آقای دکتر من حس میکنم حس کیپ شدگی در حال از بین رفتنه و هیچ سرگیجه و عدم تعادلی ندارم فقط میشه از دید تجربی بهم بفرمایید آیا در طول طبابتتون موردی مشاهده کردید که این صدای بوق داخل گوش چپم با مصرف دارو قطع بشه یا این صدا به دلیل آسیب به گوش است و‌دیگه تا همیشه وجودداره؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   علل متفاوتی دارد معمولا با مصرف دارو بهتر می شود ولی باید گوشتان هم معاینه ی کامل بشود
  4. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   باز هم ممنونم از لطفتون آقای دکتر 🙏
   آقای دکتر من تصاویر نوار گوش هام رو براتون ارسال کردم و دو متخصص گوشی که خدمتشون رفتم هر دو گفتن که پرده ی گوشم سالم هست و مشکل از فشار زیاد مایع داخل گوش میانی است که بابتش پردنیزولون ۵ از روزی ۶عدد وبه مرور کمتر و داروی بتاسرک ۸ روزی یک عدد و تریامترن روزی یک چهارم دادن؛
   اما حس میکنم الان ۵روز از شروع داروهام میگذره اما تغییری رخ نداده و صدای سوت و کیپ شدگی در شنوایی هنوز هست؛
   آقای دکتر من از ابتدا نه سرگیجه داشتم نه عدم تعادل نه حالت تهوع ،هنوز هم ندارم؛
   فکر میکنید نیاز به تزریق مستقیم کورتون داخل گوشم هست؟😞
   (تصاویر نوار گوش به ترتیب تاریخ ابتدا یک‌ماه پیش و با اولین کیپ شدگی و عکس دوم بعد از مصرف ۱۰ روز پردنیزولون ۵۰ روزی یک عدد و عکش سوم یک‌هفته بعد از قطع پردنیزولون ۵۰
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   در مورد تزریق بهتر است از یک متخصص گوش و حلق و بینی سوال کنید ولی در کل مشکل خاصی از نظر قلبی ندارید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ani جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  طی دو سال بدخوابی و احساس سنگینی گوش و کیپ شدن و چند مورد حملات آلرژیک غذایی که با تزریق کورتون و صدحساسیتهای اورژانسی مهار میشدن ، موقع رانندگی خوابم برد و با تصادف بیدار شدم . چشمام مواج میدید فک کردم یا استیگماتم رفته بالا یا همین مشکل گوشه ، ادیومتری گفت اصلا چشمام هیچ وقت استیگمات نبوده؛))!!!، عینکو بذار کنار، صدای سوت توی گوشم چندباری میومد و میرفت ، بعد از یه فوت آزار دهنده از اطرافیان( شوک و فشار روانی )،چندباری سردردای وحشتناااااک هم اومد سراغم ، شبا تقریبا در خلسه ی گیجی بودم و نه خواب، از خواب بلند میشدم میخوردم توی در و دیوار و حدود دو ساعت طول میکشید بتونم برم سر کارم ( کارمندم و مشکل ایجاد کرده بود این موضوع) ، رفتم گوش و حلق و بینی، با اپتونومتری و چندتا کار دیگه ، تشخیص همین تعادل گوش میانی و داروی بتاسرک ۸ سه بار در روز و مسکن و دیمن هیدرنات دادن سردردای بسیار شدید داشتم دوز مسکن دوبرابر کردن، بعد ۱۰ روز تقریبا خوب بودم به لحاظ سردرد سرکیجه، اما گوشم درد میکرد و هنوز کیپ بود ، مجدد ویزیت شدم دارومو به سیناریزین ۲۵ و مسکن ملوکسکام دو بار در روز تغییر دادن: حس و خود تهوع و بالاآوردن داشتم و یک حمله شدید سرگیجه که مجبور شدم از سرکار برگردوندن منو خونه ، و خشکی شدید گلو ، دکتر گفت به سیناریزین واکنش دادی ۴۸ ساعت طول میکشه خارج شه کامل و مجدد بتاسرک اما اینبار ۱۶ صبح ۱۶ شب.
  و از همون اول ( دوسال پیش) ، یه چیزی ته گلوم حس میکنم و با قرقره و ماساژ گلو تکه های کوچیک و بسیار غلیظ خلط گلو میاد، که دکترم معاینه کرد و دهانشویه بنزیلاژین برای قرقره در گلو داد که بدتر گلومو خشک و خلطی تر میکنه،
  حالا سوال و درخواست راهنمایی:
  من قصد بارداری داشتم نمی تونم خیلی عقب بندازم بارداری رو به دلیل درمان دارویی مذکور، ممکنه سرگیجه های من عوارض خود داروهام باشه؟ تا کی باید بخورم ؟ ده روز مرخصی خونه موندم اما سرگیجه ها هنوز هست اما کم، درست و صاف نمی بینم ، حالت گلوم هم هست و من حس میکنم به گوشم مربوطه و دکتر هیچ داروی انتی بیوتیکی به من نداده ولی من بوی عفونت از گلومو حس میکنم. مرخصی لازم هست؟ انتی بیوتیک مناسب و همینطور قرص جوشان ACC، و قرقره نرماسیلین ورود از بینی خروج از حلق ، به سبک شدن و ایجاد جریان خلط و ترشحهای غلیظم کمک نمی کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بررسی قلبی شامل اکو و هولتر و نوارقلب انجام داده اید؟
  2. تصویر کاربر ani پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   نه ندادم اتفاقا لرزش در دستهام هم افتاده بود و ضربانم موقع ورزش HIIT خیلی بالا میرفت ۱۷۹ و طرف چپم توی قفسه سینه ام گاهی درد میگرفت از موقع شروع داروها دیگه درده فلب و اینام کمتر شد
  3. تصویر کاربر ani پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   و یه موضوع دیگه من دوسال اخیر خییییلی زیاد خمیازه میکشم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   یک بار بررسی های قلبی را انجام بدهید هر چند حدس میزنم منشا بیشتر علایم شما مسایل اضطرابی باشد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر خالد یکشنبه ۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر محترم،
  حدوداً 2 ماه پیش در کمتر از چند دقیقه دچار حمله ای ناگهانی شدم طوری که مثل یک حوله ای که ولش کنید نقش زمین شدم همراه با حالت تهوع،سرگیچه ، عدم تعادل که سریع منو به بیمارستان منتقل کردن و بیمارستان به متخصص گوش که ایشون داروی بتاهیستین 8 رو برام تجویز کردن که تا یک هفته مصرف کنم ، که بعد از چند روز دوباره همون حمله دوباره اتفاق افتاد و بعد از این موضوع تقریباً یک ماه بعد پیش یه دکتر دیگه رفتم که بعد از آزمایش مشخص شد مینیر گوش سمت راست دارم ،
  و حدوداً 2 هفته پیش داوری بتاهیستین 8 و تریامترن اچ رو برام تجویز کردن که الان موقع حمله سرگیجه وتهوع ندارم ولی احساس صدای زیاد و فشار و پری و تورم در گوش دارم و این رو هم بگم که حدوداً یک و نیم ماهه که وزوز و صدا در گوشم دارم که موقع حمله شدید تر میشه ،
  الان سوالم اینه که میشه حملات رو کنترل کرد و دوم صدای گوشم در حالت عادی همیشه هست راهی هست که صدا و وزوز قطع یا کمتر بشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   بله بیماری منیر درمان دارد و مورد خطرناک و نگران کننده ای نیست به جای تریامترن اچ از هیدروکلروتیازید ۵۰ صبح ها نصف قرص استفاده کنید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام من دوسالی هست بتاسرک مصرف میکنم ولی هنوز سرگیجه دارم گاهی اوقات تپش قلب تنگی نفس و التهاب گلوکه چند وقت یکبار سراغم میاد نمیدونم باید هنوز مصرف کنم احساس میکنم دیگه تاثیری روی درد گوشم نداره خیلی هم وزنم کم میشه از عوارض بتاسرک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   معمولا از عوارض بتاسرک نیستند اگر هنوز سرگیجه خوب نشده متخصص نورولوژی هم ببیند
 • تصویر کاربر نصر شنبه ۱ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر . من دیشب هنگامی که رفتم در رختخواب یک ان احساس کردم سرم سبک شده و حتی با چشمای بسته حس کردم داره میچرخه همه چی چشمامو باز کردم دیدم همه چی میچرخید دور سرم ... بلند شدم کمی نشستم گفتم فشارم شاید پایینه اب قند و‌گلاب خوردم کمی بهتر شدم اما نیم ساعت بعد تهوع و استفراغ داشتم و باز سرگیجه میخوابیدم یا چشمامو میبستم سرم حس سبکی داشت و گیج میرفت و حتی فکم کمی سنگین شد حس میکردم جوری شد که دیگه تپش قلب شدید گرفتم از این حس سریع رفتم بیمارستان سرم زدن و قرص بتاهسین برای سرگیجه بهم دادم که گفتن هر ۱۲ ساعت بخورم گفتن خوب نشدم یا باید برم ویش دکتر مغزو اعصاب یا گوش و حلق و بینی میخواستم بدونم هنوز حالت منگی رو از دیشب دارم برم اسکن مغزی بدم واقعا ترسیدم از این حالت سرگیجه و منگی یک دنیا ممنونم🌺🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   نه نیازی به اسکن مغزی نیست احتمالا عفونت ویروسی گوش میانی است و چند روز بعد خودش خود به خود خوب می شود همین داروها را استفاده کنید و نگران نباشید
 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقتتون بخیر مادربنده دچارسکته مغزی شده وقرص فشار مصرف میکند ولی مدام دچار سرگیجه می شود واین سرگیجه خیلی عذابش میده ایا قرص بتاهیستین دراین مورد مشکلی ندارد مصرف کنداگر مفیداست چه دوزی باشدممنونم ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   نه اشکالی ندارد روزی یک بار مصرف کنند
 • تصویر کاربر سربازج جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام علیکم خداقوت آقا دکتر بنده ۴۰سالمه چندروزپیش سرم گیج میرفت انگارخونه روسرم میچرخید عرق هم میکردم ضربان قلبم زیادمیزد دکتربه من سرم دادسرم وصل کردم بهتر شدم وقرص بتاهستین ۸میلی هم مصرف می کنم درروز۲عددهر۸ساعت دوروزهستش دارم بتاهیستین میخورم سرگیجه ندارم فعلا اما روزدومی که مصرف کردم دیشب حالم بهم خوردبعدخوردن بتاهیسیتین قبلش میوه خوردم بعدمیوه شام خوردم اسفناج که برای خون میگن خوبه آقای دکتر چراحالم خراب شدممنون میشم جواب دهید دکترعفونت میگه گوشت عفونت لابرینت داره منظورش را متوجه نشدم بخاطرخدا بخاطر خدا جواب دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   این سرگیجه ها بخاطر عفونت گوش میانی است و خطری هم ندارد و به راحتی برطرف می شود
 • تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت من حدود یک ماه پیش خواب بودم و حالم انگار دلشت بد میشد ک اون حالم منو از خواب بیدار کرد و همسرمو صدا زدم ک دارم از حال میرم و همون موقه سرم ب شدت سنگیییین شد و گپش هام بسته شد و انگاری داشتم از حال میرفتم ولی از حال نمیرفتم و واقعا چیز عجیبی بود احساس خفگی، و ب زور حرف میزدم و ب زور ب رو قورت میدادم انکار یکی بیخ گبوم رو گرفته، همسرم بالا سرم بود و طوری شده بود ک میخاستم واقعا اشهدمو بخونم، تمام ذسن چپم و صورتم و لبهام و پاهام گِز گِز میکرد و تا 3 روز من بکم ب زور حرف میزدم ب زور قورت میدادم و دست چپم همچنان تا 3 روز ی جوری بود و سرم و دست چپم انگاااار پُر شده بود از آب فراوان و سنگین شده بود، دوباره 3 روز بعد ک دلشت حالم بهتر میشد یه حمله ی دیگ اومد سراغم ولی این بار شداش کمتر بود و در حد اینکه گپشام کیپ میشث و سرم سنگین و سرگیجخ یعنی باید دراز میکشیدم، و دویاره تکرار شد دوباره تکرار شد.. رفتم دکتر قلب، قلبم سالم بود این عز قلبم، رفتم ثکتر عمومی گفتیم شاید از گوش میانیه ک اول بهم گفتن ک حمله های عصبیه و دکتر قلب هم اینو گفت و گفت ممکنه عز گپش میانی باشه ک اللن 5 روزه ک بتاهیستین 8 میخورم، و هنوز نرکال نیستم یه حاالتی تو سرم، سرکیحه و اومی نیستم و فکنک باید دکتر مغز و اعصاب هم برم نمیدونم، اها اینم بگم ک چندروز پیش ها ساعت 5 صبح بود ک پسرم گریه کرد ک خاستم بلند شم بذم سراغش تعادل نداشتم و افتادم.. پاهام انکار فلج شده بود، و نمیتوتستم تا 5 مین راه برم و بعدش ک اومی شد یکم لرز داشت باهام اما بعد خوب شد، اما اینم عحیب بود، اینم بگم ک من ماه هلست خاب دزستی ندارم شب تا صبح چون پسرم 18 ماهش اللن واز ساعت 10 شب ک میخابونمش خدا شاهده تا خود صبح هر یک ساعت یا هر 2 ساعت بیدار میشه حالا یا شیر میخوره یا آب یا بغل و خوابم خیلی بهم ریخاست و دکترا گفتن همینه مدل خواب پسرت همینه و اذیت دارم میشم.. گفتن شاید این حالنام برا کم خابیه.. نمیدونم واقعذ چمه.. ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
  2. تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دکتر گرفتم هم نوار قلب هم اکو و هم به دستم امپول زدن ک ببینن قلبم سوراخی داره یا نه ک ممکنه لخته وارد مغزم شده باشه ک سالم بود، پیش خودتون اومدم،
  3. تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   دکتر نوار قلب و تکو گرفتم و چیزی نبوده و یه آمپولایی تو دستم زدن ک ببینن قلبم سوراخی چیزی نداره ک ممکن باشه لخته وارد مغزم شده باشه ک هیچی نبود خدارو شکر و قلبم سالم بود.
   پیش خودتون اومدم.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر اکو و نوارساام بوده پس از نظر قلبی مشکلی نیست احتمالن اضطرابی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر