تعویض دریچه آئورت بدون نیاز به عمل باز قلب

0

تعویض دریچه آئورت به کمک کاتتر می تواند با کمترین میزان تهاجم به تعمیر دریچه آئورت آن هم بدون نیاز به برداشتن دریچه قدیمی و آسیب دیده بپردازد.

در این روش از یک دریچه تعویضی در محل دریچه آئورت استفاده می شود. به این عمل جراحی، تعویض دریچه آئورت به روش ترنسکاتتر (TAVR ) یا ایمپلنت دریچه آئورت به روش ترنسکاتتر (TAVI) نیز می گویند.

روش تی ای وی آر که تا حدی به جایگذاری یک استنت در شریان اصلی شباهت دارد، می تواند یک دریچه سالم را به کمک کاتتر در ناحیه مد نظر قرار می دهد بنابراین نیازی به عمل جراحی باز نیست.

پس از این که دریچه جدید گسترده شد، پره های دریچه را کنار زده و بافت درون دریچه جدید، وظیفه تنظیم گردش خون را بر عهده خواهد گرفت.

فرق TAVR یا TAVI با روش های استاندارد تعویض دریچه چیست؟

این پروسه درمانی تا حدی جدید و نو ظهور به شمار می رود. سازمان FDA این روش را برای افرادی که مشکل تنگی آئورت علامت دار دارند، مورد تایید قرار داده است. این دسته از افراد در صورت انجام روش استاندارد تعویض دریچه آئورت خطر بزرگی را به جان می خرند. تفاوت های بین این دو روش درمانی بسیار قابل توجه است.

معمولا پروسه تعویض معمولی دریچه به یک جراحی قلب باز به همراه استرنوتومی نیاز دارد که در آن قفسه سینه به روش برای انجام پروسه باز می شود. روش های تی ای وی آر و یا تی ای وی آی را می توان به کمک برش هایی بسیار ریز انجام داد و در حین انجام آن، خبری از جابجایی استخوان های ناحیه سینه نخواهد بود.

پروسه درمانی TAVR بدون ریسک نیست، اما می تواند گزینه با ارزشی برای افرادی باشد که تا چند سال قبل برای انجام این کار کاندیدای خوبی نبوده اند. علاوه بر این، مدت زمان ریکاوری و بهبودی آن بسیار کوتاه تر است. تجربه یک بیمار در روش درمانی تی ای وی آر را می توان در زمینه مدت زمان پروسه و نقاهت با درمان آنژیوپلاستی و یا حتی آنژیوگرافی مقایسه کرد.

همچنین این روش به مدت زمان کوتاه تری برای بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد (به صورت میانگین ۳ الی ۵ روز)

پروسه تی ای وی آر توسط دو راهکار مختلف انجام می شود و این متخصص قلب شما است که تشخیص می دهد کدام یک از این روش ها برای شما گزینه بهتری است و امنیت بیشتری را به همراه دارد:

۱- وارد شدن از طریق شریان فمورال (شریان بزرگ درون کشاله ران)

به این روش ترنسفمورال می گویند که در آن نیازی به ایجاد برش جراحی در ناحیه قفسه سینه نیست.

۲- برش کوچک بر روی قفسه سینه

در این روش با حداقل میزان تهاجم جراحی، یک برش کوچک در سینه انجام می شود و از طریق یک شریان بزرگ در این ناحیه دریچه وارد خواهد شد. ممکن است از ناحیه بطن چپ این اتفاق رخ دهد که به این روش، ترنساپیکال می گویند.

چه کسی کاندیدای خوبی برای جراحی دریچه آئورت است؟

در حال حاضر این پروسه درمانی برای آن دسته از افرادی مناسب است که انجام جراحی قلب باز آن ها را در معرض ریسک متوسطی قرار می دهد. به همین دلیل بیشتر کسانی که این روش برای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، بیش از ۷۰ یا ۸۰ سال سن دارند و یا افرادی که در کنار این مشکل، مشکلات سلامتی دیگری نیز دارند.

تی ای وی آر می تواند یک گزینه تاثیرگذار برای بهبود کیفیت زندگی بیمارانی باشد که برای درمان مشکل تنگی دریچه آئورت خود گزینه های محدودی پیش رو دارند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

تعویض دریچه آئورت بدون نیاز به عمل باز قلب
3.9 (77.14%) 7 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  من 35سالمه مشکل قلبی دارم دکتر سال 96سکته قلبی کردم الان یک ماهه پیس میکر گذاشتم .آیا قرص کاریدیلول 6/25 را هنوز مصرف کنم و قرص نیترو گاردین هم باید مصرف کنم چون وقتی از بیمارستان مرخص شدم دکتر تو نسخه جدید این قرص ها را ننوشته به نظر شما چکار کنم آقای دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   در مورد دارو بدون دیدن بیمار و مدارک نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربرآژیر یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب خدمت شما دکتردلسوزکه پاسخگوی سوال هستید.جناب آقای دکتر، همسربنده بنا به تشخیص چندین دکترمی بایست دریچه های میترال و آئورت را موردعمل جراحی وتعویض نمایدوسن ایشان نیز45 سال میباشد.سئوال بنده این است آیا امکان دارد عمل بسته برای ایشان صورت پذیرد.ویا اینکه عمل جراحی بازبهترمیباشد.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   دو دریچه به روش بسته امکان جراحی نداره

   اما باید اکوتون دیده بشه تا بشه دقیق نظر داد

 • تصویر کاربرLe پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر
  من یه سوال از خدمتتون داشتم
  مادر من 59ساله مشکل نارسایی شدید دریچه میترال و ریتم AF داشتن که با انجام اکو در اردیبهشت 98 EF ایشون 50درصد بود و با انجام اکوی مجدد در 3تیر ماه EF به 45درصد رسیده بود
  مادرم جهت عمل تعویض دریچه در بیمارستان بستری و روز قبل عمل در 19 مردادEF ایشون 35-40 درصد گفته شد که بعد از یک هفته بعد عمل با انجام اکو EF به 25-30 درصد رسیده
  سوال بنده اینه که چطور ممکنه در عرض 3 ماه از اردیبهشت تا تیر ماه که شرایط مادرم خیلی بد بود EF خیلی کم نشد ولی این چند روز آنقدر کاهش EF داشتن ؟
  و اینکه آیا امکانش افزایش EF به 45 درصد وجود داره ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   گاهی افراد مختلف درجه پمپاژ رو متفاوت میخونن

   بهتره توسط فوق اکو  حتما اکو شوند

 • تصویر کاربرسپید یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من گشادی خفیفه دریچه میترال ویک دریچه دیگ دارم،عکس اکومو ارسال میکنم،من خداروشکر مشکلی ندارم فقط استرس گرفته منو ک باید همش برم چکاب و پیگیر باشم؟دوس دارم فراموش کنم،مشکل خاصیه؟
  میشه بفرمایین که چندسال یکبار باید اکو بدم ؟
  ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

  2. تصویر کاربرسپیدجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   پس نیاز نیس سالی یکبار اکو بدم؟عذر میخوام فقط نمیخوام هرسال فکرم درگیرش باشه،میخوام فراموش کنم ک همچین چیزی هست،دوس ندارم هرسال برم دنبالش،مشکلی نیس سه چهارسال یکبار اکو بدم؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   هر ۳ سال

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  قلب بنده مادرزادی 2لتی است .الان 51 ساله هستم و تا حالا مشکلی نداشتم. بجز اینکه هنگام وقتی پیاده سریع میکنم در ناحیه انگشتان دست چپ احساس درد پیدا میکنم که بااستراحت رفع میشه.
  2روزی هست که بعد پیاده روی در قلبم احساس درد میکنم بخصوص وقتی نفس عمیق میکشم یا بالاتنه رو بچب یا راست میچرخونم درد رو بیشتر حس میکنم البته الان خیلی بهترم دکتربهم گفت گرفتگی شدید دریچه و کلسیفیکاسیوم داریو باید عمل تعویض دریچه قلب انجام بدی و فلزی رو پیشنهاد داد . نوار قلب و اکو رو براتون میفرستم .
  سئوالم اینه حتما باید دریچه تعویض بشه ایاعمل آسانتری وجود داره؟
  پیشنهادتون چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   اگر زمان تعویض دریچه رسیده باشه تنها راه جراحی است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر