به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

0

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی ببخشید من پدرم وقتی میخوابه دست پاهاش بی حس میشه و بعضی وقت ها هم خیلی کم سرش گیج میره اما نه زیاد توی اینترنت خوندم چند تا علاعم رواورد ولی پدر من دو یا ستا از اون هارو داره بنظر شما قرص پلی پیل وی واسشون خوب هست یابه دکتر متخصص مراجعه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   خیر

   بیمار باید جهت معاینه و بررسی مراجعا کند

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و ارادت بخاطر کار بسیار بسیار انساندوستانه که انجام میدهید و پاسخ سوالات را مرقوم میفرمایید.

  سوال اول:
  آیا امکان دارد کسی بدلیل استرس، بمدت شش ماه فشار سیزده و نیم روی نه داشته باشد و بعد از رفع استرس، برای همیشه به حالت نرمال برگردد؟
  یا امکان بهبود هیچموقع وجود ن دارد و باید کنترل را تا آخر عمر شروع کند؟

  سوال دوم:
  آیا فشار خون کمتر از چهارده و بیشتر از دوازده نهایتا منجر به بیماری قلبی یا کلیوی خواهد شد یا میتواند بیخطر باشد.

  سوال سوم:
  سه ماه قبل فشار من ماکزیمم تا چهارده روی نه رفت و دکتر برایم پروپانول 20 در هر دوازده ساعت نوشت. آیا پروپانول 10 در هر دوازده ساعت کفایت نمیکرد؟

  سوال چهارم:
  پروپانول 20 به همراه تری فلوپرازین و آلپرازولام برایم نوشته بود. دو ماه مصرف کردم و افسردگی شدید در حد خودکشی گرفتم.
  نزد روانپزشک رفتم و حالا فقط و فقط آسنترا50 مصرف میکنم.
  مصرف پروپانولول و آلپراز و تری فلوپرازین را قطع کرده ام.
  شکر خدا حالم بسیار خوب است و احساس فشار و تپش و سردرد ندارم. هرچند ممکن است فشارم تا سیزده و نیم هم گاهی بالا برود.
  آیا ادامه با فقط آسنترا برای همیشه برایم کفایت میکنه یا باید برگردم سر پروپانولول و عوارض غیرقابل تحملش؟


  بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه لا درمان اضطراب فشار کنترل شود

   سوال دوم فشار در دراز مدت میتونه باعث عوارض بشه هر چی بالاتر باشه ریسکش بیشتره

   سوال سوم بله

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه لا درمان اضطراب فشار کنترل شود

   سوال دوم فشار در دراز مدت میتونه باعث عوارض بشه هر چی بالاتر باشه ریسکش بیشتره

   سوال سوم بله

   با اسنترا ادامه دهید و برای فشار تحت نظر باشید و اگر بالا بود میشه دارو از خانواده دیگر مصرف کرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قهرمان جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای د کتر نجفی بزرگوار من دریچه میترالم بزرگ شده است اندازه ان ۴۷ می باشد دکترم قرص السارتان وقرص اتنونول را تجویز کرده چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر م.پورقاسم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر به من به دلیل اندک فشار خونی که داشتم قرص متوهگزال 95 رو دادن که حدود یک هفتس میخورم ولی سر دردم قطع نمیشه
  البته به دلایل استرس و پانیک اسنترا100 هم دادن
  میتونم متوهگزال رو قطع کنم؟
  سردردم ماله چیه؟
  پشت سرم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اگر بعد شروع دارو سردردتون شروع شده دارو رو عوص کنید

   اگر از قبل سردرد داشتید باید جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر در مورد پسرم که 15سالشه بافشار خون 14که فرمودید سرماخوردگی میتونه عاملش باشه امروز به پزشک متخصص قلب رفتم که با گرفتن فشار دودستش گفته اختلاف فشار در دستاشه یکی14دیگری12هست وپروپرانول 10نوشته به نظرتون بخوره یانه واینکه جای نگرانی داره یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   میتونه استفاده کنه

   ولی حتما اگر فشار باز هم بالا بود جهت معاینه و بررسی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر