دکتر محمد حسین نجفی

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

4.1/5 - (32 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریال پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هم تری گلیسیرین بالا دارم هم بعضی مواقع فشارخونم بابا می ه مثلاً 14روی 8/5درضمن قرص لوزارتان Hو قرص آتورواستاتین 20مصرف میکنم
  امکان داره بدون مراجعه به پزشک بجای این دو قرص از پلی پیل وی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 5 روز پیش)
   توصیه میکنم از پلی پیل فعلا استفاده نکنید. لوزارتان اچ را نصف قرص اضافه کنید. اتور ۲۰ را به روزوواستاتین ۲۰ تبدیل کنید
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب بنده هم اکو هم نوار قلب انجام دادم طبیعی و و بخاطر فشار بالا مثل 14روی 9 قرص متورال نصف هر 12ساعت مصرف می کنم طبق دستور پزشکم وزنم 155کیلو بود الان 140کیلو می باشد کاهش وزن ادامه دارد پزشک گفت باید اسکن قلب هسته ای انجام بدهم آیا مرکز ی هست انجام بدهم ؟

  در ضمن لوزه های شدید کاملا بسته می شود که دارم به نظر خودم باعث آپنه خواب شده آیا با عمل کردن لوزه و لاغری بهتر می شوم چون شب هنگام از خواب می پرم و احساس خفگی می کنم و یخورده حافظه ام ضعیفتر شده سنم 28سال

  در ضمن روزانه 40دقیقه تردمیل میرم ناراحتی قلبی احساس نمی کنم
  بعضی اوقات هنگام بلند شدن از زمین سر گیجه همیشه نیست
  کدام مرکز سنگین وزن ها اسکن قلب انجام میدهد آقای دکتر
  تا آلان 15کیلو لاغر کردم

  آیا مرکزی جهت بررسی اسکن قلب هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 10 ماه پیش)
   اسکن را در مراکز پزشکی هسته ای که تقریبا در همه ی شهرها وجود دارند باید انجام دهید. معمولا تا ۱۵۰ کیلوگرم منعی ندارد برای انجام این تست
 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید مادرم دو هفته پیش مراجعه کرده به مطب شما. هر ۱۲ ساعت یک عدد قرص لوزاتان اچ و ظهر یک عدد قرص متازیرو 47.5 و املودوپین شبی یه عدد می خورن. فشارخونشون میاد پایین و همینطور ضربان قلب تا ۴۱ می رسه (با دست میگیریم) آقای دکتر ضربان قلبشون بیشتر اوقات ۵۰ بود ولی الان پایین اومده و بخاطر استرس که داشتن شما آسنترا هم براشون نوشتین. خواستم راهنمایی کنید چکار کنیم سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 11 ماه پیش)
   قرص متازیرو را نصف کنید بخاطر این دارو بوده است که این افت ضربان دیده می شود و خطری ندارد
 • تصویر کاربر صادقي پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام من سالهاست درگیر فشار خون بالا هستم سه مرتبه آنژیوگرافی شدم یک مرتبه از کلیه اما با وجود دارو فشار کنترل نمیشه ولز میکس 160به 5 با پروزاسین 5 میل میخورم اما تازگی‌ها اگر کاپتوپیریل زیر زبان در روز اونم دوبار نزارم فشار پایین نمیاد آنژیوگرافی آخری هم که شدم یک ماه پیش رگهای کلیه گرفتگی داشت بالن زدم الان دکترم توتن 600 نوشته همراه با اون داروها به نظرتون تاثیر داره 43 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   توتن خیلی داروی خوبی است استفاده کنید احتمال بسیار زیاد جواب می دهد
 • تصویر کاربر خانم چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام من ۶ ماه پیش مدتی فشار خون داشتم قرص لوزارتان مصرف کردم به مدت ۲ هفته که به علت عوارض قرص نتونستم ادامه بدهم با آزمایش چربی و مصرف قرص رزوواستاتین مشکل فشار حل شد
  مدت ۱ ماه بخاطر فشار استرس مجدد فشار بالا رفت
  که با تاری دید همراه
  طبق نظر پزشک داخلی شبی نصف قرص لوزارتان اچ و صبح ها آملودیپین مصرف می کنم
  عمده مشکل من در حالت عادی تاری دید هست و گاهی سوت کشیدن گوش بخاطر فشار بالا و حتی بعد از مصرف این دو قرص هم چشمهام تار می شه سر گیجه شدید و خواب الودگی شدید که گاهی همراه با سردرد که از عوارض قرص هست
  فشار من عمدتا ۱۴ روی ۹ ۱۳ روی ۹ و تا ۱۵ روی ۱۰ و ۱۲ روی ۱۰ بالا می ره و ضربان قلبم ۹۶ تا ۱۰۲ معمولا
  البته اکو قلبم مشکل نداشته
  سوال من اینه الان چه قرصی مصرف کنم که عوارض کمتری داشته باشه که چشمهام تار نشه
  یا کلا قطع کنم مشکلی ایجاد می شه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اینها بخاطر فشار بالاست لوزارتان اچ را نصف صبح و نصف شب مصرف کنید و املودیپین را کامل بخورید
 • تصویر کاربر مقدم چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام من دارای فشار خون هستم در حال حاضر از قرص والسارتان 160 استفاده میکنم و همچنین جهت تپش قلب از کنکورد ده استفاده میکنم و معمولا همراه قرص فشار از قرص هیدروکلرو تیاز 12 میلی گرم میخورم جهت کنترل فشار اما بیشتر اوقات فشار میره روی 15/ 9 یا 14/ 9 وقتی به این حد میرسه صورتم گر میگیره و تپش قلبم توسط گوش شنیده میشه صدای قلب تو گوشم هست همین موضوع من را دچار استرس میکنه و خوابم را بهم میزنه تا مدت یکسال قبل خوب بوده همیشه زیر 12 بود اما اخیرا اینطور شده با وجود اینکه مرتب ورزش میکنم پیاده روی گاهی فوتبال جناب اقای دکتر چکار کنم همیشه کنترل کنم فشار را ؟ سوال دیگه آیا میتونم روزه بگیرم البته الان روزه هستم ، تست ورزش دادم و اکو هم گرفتم مشکلی نبود خواهشمند است مرا راهنمایی کنید / جاسم مقدم خوزستان شهر رامشیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   از والزومیکس ۱۶۰/ ۵ استفاده کنید تا فشارهایتان بهتر کنترل شود
 • تصویر کاربر میلادجعفری سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب دکتر نجفی،من 33 ساله و وزنم 115 و قد 182 میباشد و فشار خونم با دستگاه امرن 13 یا 14 و بعضاً 15 و فشار پایین روی 10 میباشد من وقتی عصبانی میشم یا خیلی عمیق میخندم فشار داخل سرم بالا میره و چشم هام سیاهی میره وبرای چند ثانیه هیچی نمیبینم بیشتر استرسی و عصبی هستم از لحاظ قلبی ef قلبم 60 بود و دارویی مصرف نمیکنم اگه میشه قرصی معرفی کنید که عارضه نداشته باشه چون از عارضه قرص میترسم و نحوه مصرف .ممنون خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   نصف قرص املوپرس را استفاده کنید و یک بار هولتر فشار خون 24 ساعته بگذارید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  قرص پلی پیل وی مدتی است ک دربازارنیست، ب جایش چه قرصی رامیتوانم جایگزین کنم،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   قرص ترکیبی مشابهی نیست باید هر کدام از ترکیباتش مثل اسپرین و هیدروکلروتیازید و ... را جداگانه مصرف کنید
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۱۵ ماه پیش به طور اتفاقی فهمیدم فشارم بالاست. تا پیش از آن همیشه فشارم پایین بود. رفتم پزشک عمومی. فشارم ۱۶ روی ۱۱ بود. قرص لوزار۲۵ دادند، روزی دو تا. آزمایش هم دادم، دیابت نداشتم. کراتین و اوره نرمال. اما کلسترول۲۳۹. تا ۳ ماه آتورواستاتین ۱۰ مصرف کردم. بعد از یک ماه لوزار رو به روزی یکی کم کردم. نصف صبح، نصف شب. الان مدتیه فشار مینیمم اغلب حوالی ۹ است و ماکزیمم حوالی ۱۳. به محض رعایت نکردن رژیم و بخصوص نمک، فشارم بالا می رود. لازم است دوز دارو را بالا ببرم و یا دارویی اضافه شود. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   لوزارتان اچ بگیرید نصف صبح و نصف شب بخورید
 • تصویر کاربر ابویی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. چندسالی است که فشارخون ودیابت وچربی وکبدچرب دارم قرص آملودیپن ولوزارتان وادرارآور واتورواستاتین ومتفورمین وآسپرین میخورم با این وجود هرشب فشار خونم17تا18 می‌شود وسردردعجیبی دارم به نظر شما اگر قرصهای ترکیبی والزومک اچ سی تی یاپلی پیل رابخورم بهتر میشوم؟ کدامیک بهتر است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   پلی پیل نه ولی ترکیب والزومیکس گزینه ی خوبی است به خصوص 160/10
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر