به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

به جای چند قرص، فقط یک پلی پیل بخورید!

بیماری های قلبی عروقی(CVDs)  نخستین عامل مرگ و میر در دنیا هستند که آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان (در حدود ۳۱%) را شامل می شوند که تا سال ۲۰۲۵ این رقم، به مرگ نیمی از مردم دنیا خواهد رسید. در این میان فشار خون بالا (۹۰/۱۴۰<عدد فشارخون) مهم ترین عارضه در بین CVDs می باشد که نزدیک به ۱٫۴ بیلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند.

عدد بزرگ و قابل تاملی است. از این میان، تنها ۱۵% افراد فشار خون کنترل شده دارند و در کشورهای با درآمد متوسط تا پایین بیش از ۷۰% افراد فشارشان تحت کنترل نیست که یکی از علل مهم آن، تک دارویی بودن درمان در آن هاست. به همین دلیل امروزه اکثر گایدلاین های درمانی،  برای رسیدن به فشار خون نرمال و پایداری در کنترل آن، درمان با حداقل دو دارو را پیشنهاد کرده اند و امروزه اکثر درمان ها بدین منوال پیش می رود.

اما پس از تغییر تعداد داروهای مصرفی باز هم در بسیاری از مطالعات مشاهده شد که با بالا رفتن تعداد داروهای مصرفی همچنان در بسیاری از افراد فقدان فشارخون کنترل شده مشاهده می شود و این آمار باعث طرح این سوال شد که علت پیشامد این موضوع چیست ؟ این بار مسئله از جایی دیگر نشات می گرفت و آن عدم تبعیت و پایبندی بیماران در مصرف داروهایشان بود.

با یک مثال ساده بیشتر روشن می شود؛ فرض کنید فردی برای عارضه فشارخون خود یا مشکل قلبی که دارد، دارو مصرف می کند. به عنوان مثال دو داروی کاهنده فشار خون و یک داروی پایین آورنده چربی خون و یک داروی ضد انعقاد مثل آسپرین. پس در مجموع در روز چهار دارو را بایستی مصرف کند! و احتمال بسیار بالایی دارد که بعد از مدتی و پس از بهبود نسبی علایم، مصرف هریک از داروها را بدلایلی نظیر فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف و… رها کند. همین امر باعث شد تا بسیاری از محققان و متخصصان از سراسر دنیا به این موضوع فکر کنند که آیا می توان چاره ای اندیشید و از این اتفاق جلوگیری کرد؟

نهایتا در سال ۲۰۰۲ و برای نخستین بار جواب این سوال پس از چندین سال تحقیق و مطالعه، در جلسه مشترک مجموعه  Wellcome Trustو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاسخ داده شد و آن پیشنهاد مصرف ترکیبات با دوز ثابت(FDCs) بود. (البته پیش تر هم در این باره گمانه زنه هایی شده بود اما نقطه عطف این موضوع مربوط به این نشست بود.) آنان عنوان کردند که درمان با FDCs باید به عنوان راهکاری جهت جلوگیری از عدم پایبندی بیمار به مصرف دارو و به دنبال آن جلوگیری از رخدادهای خطرآفرین عدم کنترل فشار خون باشد.

اما تعریف FDCs در درمان فشارخون چیست؟

ترکیبات با دوز ثابت محصولاتی هستند که ترکیبی از حداقل دو داروی کاهنده فشار خون در دوزهای ثابت و مشخص، در یک قرص یا کپسول می باشند. به عبارتی بیماری که برای کنترل فشارخون خود، مجبور به مصرف چندین دارو بود حالا تنها لازم است یک یا دو دارو را با همان اثرات درمانی پیشین مصرف کند و اتفاقاتی که در عدم تبعیت بیمار در مصرف دارو یا فراموشی آن و یا در کل نگرانی های مربوط به مصرف جا به جا و یا اشتباه داروها بود، از بین می رفت.

مصرف FDCs در فشار خون منافع زیادی دارد از جمله: پایبندی بالا بیمار در مصرف، تعیین دوز آسان تر، کنترل و پایش آسان تر بیمار توسط پزشک، برنامه ریزی آسان در مصرف ، قیمت تمام شده پایین تر و… .

نکته مهم درباره داروهای FDCs اینست که هر دارویی را به دلخواه و با اندازه دوزهای سلیقه ای نمی توان در یک ترکیب قرار داد و لازم است تا مطالعات کارآزمایی بالینی گسترده با جمعیت بالا، بصورت مقایسه ای در گروه های مختلف و حتی در مقایسه با مصرف داروها بصورت جداگانه، انجام داد تا کارایی این ترکیبات اثبات شده و مورد مصرف قرار گیرند.

گایدلاین های مختلفی نظیر راهنماهای کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) و یا راهنمای انجمن کاردیولوژی اروپا(ESC) استفاده از این ترکیبات را در درمان توصیه می کنند و پس از ۱۵ سال از جلسه مهم سازمانی جهانی بهداشت درباره FDCs ، نهایتا این ترکیبات در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد لیست داروهای ضروری WHO  شدند. سازمان جهانی بهداشت در این لیست، حداقل نیازها و موارد مهم دارویی موردنظر که باید در سیستم درمانی کشورها موجود باشند را اعلام می کنند.

تا به امروز ترکیبات مختلفی از FDCs در سراسر دنیا توسط شرکت های بزرگ داروسازی نظیر توا، آسترازنکا، بوهرینگر اینگلهایم تولید شده اند، که برای هر ترکیب بایستی، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد مطالعات بالینی صورت گرفته و با تغییر حتی یک جز نیز، این مطالعات از سرگرفته شوند و این ترکیبات روند تولیدی متفاوت با تولید داروهای ژنریک دارند.

قرص پلی پیل

قرص پلی پیل

اما در این بین یکی از زیر مجموعه های  FDCs، ترکیبات قرص پلی پیل هستند. ترکیبات پلی پیل از آن جهت خاصند چون تعریف کمی متفاوت تری دارند و حداقل از دو داروی کاهنده فشارخون، یک داروی کاهنده چربی و به طور معمول یک داروی ضد انعقاد تشکیل شده اند و بنابراین علاوه بر کاهش فشارخون، دیگر بیماری های قلبی عروقی را که با چربی بالا و گرفتگی عروق نیز همراه هستند را هدف قرار داده اند. قرص پلی پیل  نیز مانند سایر FDCs  باید برای اثبات عملکردی خود، مطالعات گسترده بالینی را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر شرکت های داروسازی متعددی در کشورهای مختلف نظیر اسپانیا، فرانسه، هند و… محصول پلی پیل را با اجزای متفاوت تولید و مصرف می کنند که هرکدام مطالعات کارآزمایی چندین ساله را برای دریافت گواهی تولید خود پشت سر گذاشته اند.

و خبر خوب اینکه در ایران نیز داروی پلی پیل موجود است. این محصول همراستا با نگاه جهانی نسبت به داروی پلی پیل و به عنوان تنها داروی ترکیبی در ایران با پشتوانه مطالعه بالینی ده ساله پیش از تولید، که جز سه مطالعه پر جمعیت مربوط به داروهای پلی پیل در دنیا نیز هست، با دو برند “پلی پیل- ای” و “پلی پیل- وی” توسط شرکت داروسازی البرز دارو تولید و از سال ۱۳۹۶ وارد بازار دارویی کشور شده است.

در انتها باید گفت مصرف ترکیبات با دوز ثابت در درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند راهکاری عملی در کاهش بار بیماری در جامعه و به دنبال آن حفظ سلامت عمومی باشند اتفاقی که به وسیله ایده درمان ترکیبی در بیماری هایی دیگر نظیرHIV  و سل رخ داد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  قرص پلی پیل وی مدتی است ک دربازارنیست، ب جایش چه قرصی رامیتوانم جایگزین کنم،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   قرص ترکیبی مشابهی نیست باید هر کدام از ترکیباتش مثل اسپرین و هیدروکلروتیازید و ... را جداگانه مصرف کنید
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۱۵ ماه پیش به طور اتفاقی فهمیدم فشارم بالاست. تا پیش از آن همیشه فشارم پایین بود. رفتم پزشک عمومی. فشارم ۱۶ روی ۱۱ بود. قرص لوزار۲۵ دادند، روزی دو تا. آزمایش هم دادم، دیابت نداشتم. کراتین و اوره نرمال. اما کلسترول۲۳۹. تا ۳ ماه آتورواستاتین ۱۰ مصرف کردم. بعد از یک ماه لوزار رو به روزی یکی کم کردم. نصف صبح، نصف شب. الان مدتیه فشار مینیمم اغلب حوالی ۹ است و ماکزیمم حوالی ۱۳. به محض رعایت نکردن رژیم و بخصوص نمک، فشارم بالا می رود. لازم است دوز دارو را بالا ببرم و یا دارویی اضافه شود. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   لوزارتان اچ بگیرید نصف صبح و نصف شب بخورید
 • تصویر کاربر ابویی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. چندسالی است که فشارخون ودیابت وچربی وکبدچرب دارم قرص آملودیپن ولوزارتان وادرارآور واتورواستاتین ومتفورمین وآسپرین میخورم با این وجود هرشب فشار خونم17تا18 می‌شود وسردردعجیبی دارم به نظر شما اگر قرصهای ترکیبی والزومک اچ سی تی یاپلی پیل رابخورم بهتر میشوم؟ کدامیک بهتر است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   پلی پیل نه ولی ترکیب والزومیکس گزینه ی خوبی است به خصوص 160/10
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام خانم من 53سال سن دارد بعلت خون ریزی شدید بینی به متخصص قلب مراجعه کردیم و پس از نوار قلب واکو قرص والزومیکس 5/80(نصف)قرص بیزوپرولول5 (1عدد)قرص هیدرو کلروتیازید 50(نصف) قرص رزورکسین 10(1عدد) تجویز نموده اند آیا می تواند بجای آن همه قرص فقط یک قرص پلی پیل استفاده کند ممنونم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام. خیر قرص پلی پیل کارکردش متفاوت است و همه ی داروهای تجویز شده را پوشش نمی دهد
  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر قرص پلی پیل رامی تواند بجای کدام قرص ها ی ذکرشده استفاده کرد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   اسپرين و اتوروستاتين و خيدروكلرتيازيد و والسارتان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر N یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم 36ساله هستم دوسال پیش با سردرد نصف و چشم درد متوجه شدم فشارم بالاست به متخصص قلب مراجعه کردم وقرص پلی پیل_وی برای من تجویز کردن البته فشارم گاهی بالا میره مثلاً دوسه ماهی یکبار من قرص شروع کردم و همزمان ورزش هم شروع کردم روی تغزیه هم بیشتر کنترل داشتم با مصرف قرص فشارم خیلی پایین می‌آمد چون دکترم شهر دیگه ای بود بدون مشورت قرص بعد دوماه قطع کردم الان ۱۰ ماهی میشه تو این مدت فقط دوبار فشارم رفته بالا آیا قرص دوباره شروع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام بله بالا رفتن فشار میتواند خطرناک باشه
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت آقای دکتر
  بنده ۳۶ سال دارم و حدود ۱ سال پیش به علت بالا بودن فشار به متخصص قلب مراجعه کردم. اکو و نوار قلب و تست ورزش نرمال بود ولی هولتر ۲۴ ساعته نامنظمی فشار را نشان میداد. که به نظر ایشون فشار عصبی است و قرص متورال ۵۰ نصف صبح و نصف عصر شروع کردم و بعد از حدود ۲ ماه با کنترل مداوم فشارم نرمال شد و بنده با اجازه دکتر قرص را کم کرده و نهایتا قطع کردم. الان مجددا با احساس فشار پشت سرم اقدام به اندازه گیری فشار کردم چند روز مداوم فشارم ۱۴.۵ تا ۱۵ روی ۹ تا ۱۰ بود. به علت شیوع کرونا بدون مراجعه به دکتر مجدد قرص متورال ۵۰ رو نصف صبح و نصف عصر مصرف میکنم ولی تغییر زیادی در فشارم مشاهده نشده. بنده سیگار هم میکشم. البته زیاد نمی‌کشم . فوق العاده گرمایی هستم و تحمل گرمای زیاد رو ندارم .به نظر حضرتعالی باید قرص رو ادامه بدم یا تغییر بدم.
  مدارک فوق را پیوست کردم.
  ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام قطع دارو اشتباه بوده و مصرف انرا ادامه دهید
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من داخل دستامو پاهام احساس نبض می کنم این نبض و موقعی حس میکنم ک دستم و به جایی تکیه میدم یا پامو رو پام میندازم
  موقعیم که فشار خون میگیرم احساس فشار زیادی توو دستم می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   این علائم معمولا طبیعیه.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین پدر من مشکل قلبی داره قبل این کرونا دو سه سال یه باردرد سینه داشت که میبردیم بیمارستان چند روزی بستری میکردن آنژیو و خوب میشد الانم دردش گرفته بعد چند مدت از ترس کرونا جایی نمیبریم شما چی صلاح میدونید این قرص ها رو هم استفاده میکنه
  لوزامیکس اچ
  متورال ۵۰
  سیتولورامین ۲۰
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام بستگی به حواب انژیو داره

 • تصویر کاربر آل جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا رحمت کنه اماتتون رو 25 اسفند عکس ریهمو گفتن نیاز به دارو نداره فقط ماسک بزن روز اول عید تب کردم و فشارم 17 شد عکس ریه مجددو گفتن مثل قبله ولی آزمایش حلقی مثبت درومد داروی آزیترو مایسین و هیروکسی و همیفلر خوردم ولی بعد یک هفته گاهی تب 35 میکم هنوز بی حالی رو دارم در ضمن روزی دو بار قرص لوزار میخورم ولی انگار فشار خونم 15 پایین نیومده لطفا رهانمایی کنیددر ضمن تا چه وقت ناقل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگرفسار بالاست نصف قرص هيدروكلرتيايد اضافه كنيد ، تا دو هفته از پايانردارو ناقل هستين
  2. تصویر کاربر آل چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   روزی دو بار؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   یک بار
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فروز پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب من 32 ساله هستم 7 سال پیش متوجه شدم پرولاپس دریچه میترال دارم که همراه با آریتمی و نا منظمی طپش قلب بود به صورت خیلی شدید در دوره اول ایندیرال و نورتریپتیلین تجویز شد در دوره های بعدی متورال و کنکور و بعد از مراجعه به پزشکان متعدد گفتند طپش قلب تو عصبی است آسنترا و سیتالوپرام بهم دادند ولی هیچکدام مفید واقع نشد الان حدود 7 ماه است که احساس ضعف قلب میکنم کم میارم چند کیلو میوه کم را هم نمیتونم بلند کنم پیاده روی معمولی که قبلا میکردم نمیتونم بکنم و نکته مهم اینکه افت ناگهانی فشار خوان دارم با اینکه خود را تقویت میکنم موز پسته سیب انبه گوشت قرمز ولیکن اثر به سزائی ندارد به حدی فشارم میاد پایین که انگار خاموش میشوم تمام نیروی بدنم کشیده میشه و این ضعف تا چندین ساعت ادامه داره و گاهی اوقات باید حتما سرم و ب کمپلکس بزنم احساس میکنم قلبم نارسایی داره در این شرایط هم نمیتونم به پزشک مراجعه کنم لطفا راهنمایی کنید چطوری جلوی این افت فشار ناگهانی را بگیرم.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بهتره هولتر فشار ۲۴ ساعته انجام بشه و بر اساس میزان افت فشار اگر لازم شد دارو‌شروع شود
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر