عوارض جانبی قرص زارلتو (ریواروکسابان)

قرص ریواروکسابان (rivaroxaban) یا همان قرص زارلتو (XARELTO®) دارویی برای جلوگیری از لخته شدن خون می باشد که اندازه های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلی گرم می باشد. ما در این مقاله به بررسی این قرص پرداخته ایم.

قرص ریواروکسابان

✔ تمام رقیق کننده های خون، از جمله قرص ریواروکسابان (rivaroxaban) یا همان قرص زارلتو (XARELTO®) می تواند سبب خونریزی شود، که می تواند جدی باشد و به ندرت می تواند تهدید کننده حیات باشد زیرا رقیق کننده های خون توانایی خون برای رقیق شدن را کاهش می دهند.

✔  بعد از مصرف بدن شما به آسانی کبود خواهد شد.

✔ زمان لازم برای توقف خون ریزی افزایش پیدا می کند

✔ اگر  قرص زارلتو و دیگر مواد دارویی که خطر خون ریزی را افزایش می دهد نظیر آسپرین ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، وارفارین، هپارین، کلوپیدوگرل (Plavix®)، مهار کننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs)، مهارکننده های بازجذب سرواپین نوراپی نفرین (SNRI ها)، داروهای دیگر برای جلوگیری یا درمان لخته شدن خون مصرف می نمایید، خطر خون ریزی افزایش پیدا می کند

همانند سایر رقیق کننده های خون، با مصرف این دارو خطراتی وجود دارد. اگر شما و پزشکتان قرص زارلتو را انتخاب کنید، به این دلیل است که مزیت حفاظت شما در برابر آن خطرها را دارد.

اگر AFib دارید و قرص ریواروکسابان مصرف می کنید، ریواروکسابان را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. زیرا اگر زارلتو ۲۰ را متوقف کنید، خطر ابتلا به سکته افزایش می یابد.

نکته: مشورت با پزشکتان از اهمیت برخوردار است

زارلتو 20

 درصورتی که داروهای دیگری مصرف می‌کنید

      پزشک شما باید در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای تجویزی و غیر تجویزی، ویتامین ها، و مکمل های گیاهی مطلع شود. به ویژه اگر شما کتوکونازول، آنتیکونازول، رتونور، لپنین وییر / رتونور، وینینوویر، کاربامازپین، فنیتوین، فنوباربیتال، ریفامپین یا مخمر St.John را مصرف می‌کنید.

 قبل از عمل جراحی، مراحل پزشکی یا دندانپزشکی

      قرص زارلتو را به تمام پزشکان خود، از جمله دندانپزشکان بگویید. آن ها باید قبل از انجام عمل جراحی، پزشکی یا دندانپزشکی، با پزشکی که  قرص زارلتو را تجویز  کرده صحبت کنند. پزشک شما ممکن است مدت زمان کوتاهی زارلتو ۲۰ را متوقف کند و پس از عمل جراحی یا نیاز پزشکی خود مصرف آن را ادامه دهید.

 مصرف قرص زارلتو را قبل از مشورت با پزشک خود قطع نکنید

      شما باید قرص زارلتو را دقیقا همان طور که پزشک شما تجویز می کند، مصرف کنید. دکتر شما تصمیم می گیرد چه مدت زمانی باید قرص زارلتو را مصرف کنید.

داشتن یک مکالمه صمیمی و صادقانه با دکترتان به شما کمک خواهد کرد که بهترین مراقبت را دریافت کنید. اگر به هنگام درمان توسط دارو قرص زارلتو هرکدام از اثرات جانبی را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید یا به موقع به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دکتر من برای لخته مکرر در پام وارفارین رو قطع کرد وآکسابین 20 وآسپرین تجویز کرده که یک روز آکسابین وروز بعد آسپرین استفاده کنم آیا برایِ من که روزی یک قرص وارفارین میخوردم کافیه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   اكسابين به جاي وارفارين مناسبه ولي معمولا بايد هر روز مصرف شود
 • تصویر کاربرحسين سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۳۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ايا مواد خوراکي تاثير زارلتو را کم و زياد مي کند؟ آيا زارلتو هم مثل وارفارين باعث افزايش inr مي شود؟ من دو سه بار ترومبوز وريدهاي نازک شدم و سه سال است وارفارين ميخورم. پزشک قلب دستور داد به جاي آن زارلتو بخورم. از کجا بدانم زارلتو 15 برايم کافي است؟ ايا راهي براي چک کردن اين موضوع وجود دارد؟ تشکر ميکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۳۵( 3 هفته پیش)
   سلام
   مواد غذايي كمتر روي اون اثر داره
   ميتونه inr رو بالا ببره
   در مورد كفايتش با دكترتون بايد مشورت كنيد
 • تصویر کاربرم سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مصرف شربت رانیتیدین و قرص امپرازول با پرانول 10روزی یک عدد تداخل ایجاد میکند؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳( 2 ماه پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید بنده سابقه آمبولی ریه داشته و در حال حاضر ریواروکسابان 20 استفاده میکنم و کلیه لخته ها بر طرف شده فقط از 1 ماه پیش طبق سنوگرافی کبد چرب گرید 2 دارم آیا ریواروکسابان تاثیر بر روی عملکرد کبد دارد ؟ یا با کبد چرب استفاده از ریواروکسابان اشکال ندارد ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱( 3 ماه پیش)
   سلام
   خير تاثيري بر هم ندارند ميتوانيد داروتون رو ادامه بديد
 • تصویر کاربرهاشمی سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درباره تداخل دارو دیازپام 10 با قرص پروپرانول20 و استفاده انها در یک روز
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر