یادگیری کامل رگ های قلب انسان [راحت و سریع]

قلب شما یک ماشین شگفت انگیز است به طوریکه اگر از آناتومی قلب خود مانند انواع رگ های قلب، دریچه ها و حفرات را بشناسید، قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله به بررسی آناتومی قلب مانند انواع رگ های قلب پرداخته ایم.


آیا تا به حال فیلم وال ای از پیکسیر را مشاهده کرده اید؟ در این فیلم تمام روبات ها یک وظیفه یا هدف دارند، که باید آن را بی وقفه و بدون اشتباه انجام دهند، زیرا این بخش مهمی از برنامه ریزی آن ها است.

قلب خود را با این ویژگی ها در نظر بگیرید: قلب شما یک وظیفه دارد، و آن پمپ کردن خون میباشد. درست است. دیگر اندام های بدن بیش از یک وظیفه دارند، اما قلب فقط یک وظیفه دارد و تک بعدی است.اگر قلب در انجام آن اشتباه کند، همه چیز خراب میشود.

قلب شما یک ماشین طبیعی است که به شما اجازه می دهد با حداکثر توان خود کار کنید. حال به آناتومی اجزای مختلف قلب مانند توضیح دقیق رگ های قلب نگاهی می اندازیم.

عروق بزرگ قلبی

پمپ کردن خون از قلب به خارج از آن در یک مدار بسته عروقی در بدن میتواند یک امر پیچیده باشد در صورتی که بدون بی نظمی است. عروق بزرگ قلب عبور خون به شریان و از ورید ها را فراهم میکنند. در کل چهار عروق بزرگ وجود دارد (متناظر با تعداد حفرات و دریچه های قلبی)

انواع رگ های قلب

نام رگ های قلب

✅ آئورت

 بزرگترین شریان در بدن است. خون را از بطن چپ و از طریق دریچه ی آئورتی دریافت میکند، و به شاخه های کاروتید مشترک چپ، ساب کلاوین چپ و تنه ی براکیوسفالیک تقسیم میشود.

✅ تنه ی پولموناری

شریانی که گرش خون ریوی را از طریق حمل خون بدون اکسیژن از بطن راست به ریه برای تبادل گاز ها پشتیبانی میکند. تنه ی پولموناری و شاخه های آن تنها شریان هایی در بدن هستند که خون بدون اکسیژن را حمل میکنند.

✅ ورید اجوف فوقانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی فوقانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

✅ ورید اجوف تحتانی

وریدی که خون بدون اکسیژن را از نیمه ی تحتانی بدن جمع آوری میکند و آن خون توسط دهلیز راست پذیرفته میشود.

عروق کرونری قلب

قلب نه تنها خون را به تمام بدن میرساند، بلکه به خودش نیز خون رسانی میکند. عروق کروناری خون را برای بافت قلب فراهم میکنند، شریان کروناری خون را به بافت قلب می رساند و ورید کروناری خون بدون اکسیژن را از بافت قلب گرفته و به دهلیز راست منتقل میکند.

انفارکتوس میوکارد قلب، یا حمله ی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قلبی که توسط شریان کروناری فراهم میشود، مسدود گردد (معمولا در اثر ساخته شدن پلاک). اگر بافت اکسیژن دار نتواند یه بافت برسد، بافت می میرد، قلب ضعیف میشود و اسکار به جای می گذارد.

اگر شریان مسدود شود، ممکن است لازم به انجام جراحی بای پس کروناری شود، جراحی ای که در آن قطعه ای از عروق سالم برای ایجاد یک راه جدید استفاده میشود و یک راه جدید به جای عروق مسدود شده از عروق جدید ایجاد میشود که به خون اکسیژن دار اجازه ی جریان پیدا کردن می دهد.

سیستم هدایتی قلب در اناتومی قلب

تعداد رگ های متصل به قلب

آیا تا به حال از این که قلب شما بدون وقفه و بدون اشتباه می تپد شگفت زده شده اید؟ باید از سیتسم هدایتی قلب سپاس گذار باشیم. سیستم هدایتی قلب یکی سیستمی است که توسط سیستم عصبی خودمختار مدیریت میشود، این سیستم با رها کردن ایمپالس های الکتریکی باعث انقباض عضلات قلبی یا تپش قلب میشود. هر انقباض خون را از طریق دستگاه عروقی به سمت بیرون از رگ های قلب پمپ می کند.

سیستم هدایتی قلب از تعدادی گره و باندل های فیبری تشکیل شده است، و هر ایمپالس الکتریکی از یک راه منتقل میشود. گره سینوسی دهلیزی جایی است که ایمالس ها شروع میشوند و بعد از آن به سمت گره دهلیزی بطنی (جایی که توقف میکنند) حرکت میکنند، بعد از آن نیز به باندل هیس می روند. بین دو گره سینوسی دهلیزی و سینوسی بطنی، دهلیز منقبض میشود و خون را به درون بطن ها پمپ میکند. در طی باندل هیس، ایمپالس از طریف هر باندل به دو بطن حرکت میکند، بعد از آن به فیبر های پورکنج منتقل میشود. بین شاخه های باندل و فیبر های پورکنج، بطن منقبض ها میشوند و خون را از قلب به بیرون پمپ میکنند.

برای تکمیل چرخه ی هر ایمپالس الکتریکی حدود ۰٫۲۲ ثانیه طول میکشد. به طور میانگین، قلب حدود ۱۰۰٫۰۰۰ بار در روز میتپد. به طور متوسط در طول زندگی یک انسان قلب او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار میتپد! الان متوجه می شوید که چرا به آن یک ماشین شگفت انگیز می گوییم و چرا رگ های قلب بسیار مکانسیم عجیب و جالبی دارند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازین یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دارای دختر چهار ماهەبا وزن پنج کیلوگرمی هستم دخترم را بردم دکتر این تشخیص را دادن که به حضورتان ارسال میشود و گفتند باید عمل شود
  خواهشمندم بفرماید اولا مشکل دختر من دقیقا چیست؟
  و اینکه در این سن چه عملی باید روش انجام بدیم؟
  خیلی فوریه استاد جان ممنون میشم این دوتا سوال را پاسخ بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سوراخ داخل قلبشان دارند و فشار ریه را بالا برده باید جراحی شوند حتما بهتر است با یک جراح قلب اطفال مشورت کنید
 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام، آقا 52 ساله هستم و 13 سال پیش آنژیو عروق داشتم و دو استنت گذاشتم اما یک رگم کلا بسته ماند و این سالها کجدار و مریض زندگی کردم اما این اواخر پشت کمرم بشدت درد داره گز گز در انگشتان و گرفتگی سر معده دارم و فشار خونم هم بشدت بالا رفته است. شب ها خواب خوبی ندارم. سال 98 سی تی آنژیو کردم که به پیوست می فرستم. بفرمایید بنده باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   اگر شدت علایم زیاد است شاید لازم باشد مجدد آنژیو شوید تا ان رگی که بسته مانده هم تکلیفش مشخص شود. ولی بهتر است قبل تصمیم نهایی یک بار سی دی آنژیو قبلی را ببینیم
 • تصویر کاربر هدایتی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بزرگوار
  چندروز قبل شرح حال و یک سری مدارک و سابق پزشکی را اشتباهابه آدرس جمیلتون ارسال کردم .
  درصورت امکان تمنا دارم قبول زحمت فرموده و نظریه حضرتعالی را از آن طریق ارسال فرمایید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   نوارقلب و اکو که خوب است. در انژیوگرافی یک از رگهایتان تنگی متوسطی داشته که به درستی پیشنهاد کرده اند دارو استفاده کنید. رژیم غذایی و ورزش و کاهش وزن را فراموش نکنید
  2. تصویر کاربر هدایتی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر سلام
   خیلی سپاسگزارم از مشاوره و راهنمایی جنابعالی
   قد و وزن من بترتیب ۱۶۸ سانت و ۷۷ کیلوگرم و فوق العاده حساس و استرسی هستم و از اوایل سال ۷۹ طبق تشخیص دکتر بیماری فشار خون داشته و ازآن زمان تا حدودی مرتبا دارو مصرف میکنم و آخرین داروهای تجویزی جهت مصرف روزانه : برابرلیست مندرجه در عکس ارسالی.
   اسویکس ۷۵ روزی یکعدد شبها یکعدد
   سوستاک ۲/۶ هر ۱۲ ساعت یکعدد
   # #(بنظر جنابعالی مصرف سوستاک ۲/۶ مناسب تره یا نیتروکانتین ۶/۴)##
   آتورواستاتین۲۰ عصرها یکعدد
   دیلتیازم ۱۲۰ قبل از نهار یکعدد
   کپسول امگا۳(۱۰۰۰) دوشنبه و پنجشنبه هرهفته ۱عدد
   والساکور۸۰ هر شب نصف قرص
   قرص انرژکس ظهرها یکعدد
   مکمل های ویتامین آ۲۵۰۰۰و ویتامین ای۴۰۰ و زینک کلوگنات هرکدام شبی یکعدد
   آقای دکتر :
   - با توجه به مدارک قبلی ارسالی آیا دوز و زمان مصرف داروهای فوق مناسب است؟
   - میزان فعالیت جسمی و ورزش روزانه ؟
   -تجویر دارویی که از اثرات استرس روی سیستم قلب وعرق پیشگیری نماید.
   آیا توصیه می‌فرمایید که جهت تشخیص دقیقتر اسکن هسته ای قلب انجامشود؟
   -ضمنا بنده دارای آسم خفیف و پروستات و مشکل گوارشی می‌باشم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   داروهایتان که مناسب است، ورزش سی دقیقه روزانه پیاده روی برای پنج روز در هفته انجام دهید و اگر حین فعالیت علامتی از جمله درد سینه و نفس تنگی ندارید همان نیتروکانتین 2.6 کفایت می کند برای انجام اسکن هسته ای هم عجله ای نیست سر فرصت انجام دهید
  4. تصویر کاربر هدایتی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   با عرض و روز بخیر و نهایت تشکر از جنابعالی
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلامت باشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر پدر بنده حدود 40سال است که سیکار مصرف میکنه و دچار گرفتگی عروق شده به این صورت که خون داخل پاها جریان نداره و پاهای پدرم به شدت لاغر شده بطوری که با عصا راه میره و چون خون داخل پاها جریان نداره یه زخم روی پاش بوده بعد 5ماه بازم خوب نشده ،بعد از 5ماه که پیش چنتا دکتر رفتیم دکترا متوجه شدن که باید عمل آئورت باز انجام بده ،دکتری که قراره پدرمو عمل کنه آقای دکتر طفرقندی هستن،شاگرد های ایشون که با من صحبت کردن گفتن عمل خیلی خیلی سختیه و احتمال سکته یا بهوش نیمدن بیمار وجود داره.سوال بنده اینه که با توجه به خطرات عمل باز آیا راهی داره که با عمل بسته و خطر کمتر این عمل انجام بشه؟؟؟؟
  و اینکه اگه راهی وجود داره لطفا راهنماییم کنید که چجور نوبت بگیرم؟؟و این عمل چقدر هزینه داره؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   عرض شود که با این شرایطی که می گویید بهتر است یک بار مدارکشان را ببینیم هر چند ممکن است عمل بسته خیلی ممکن نباشد با همکاران مطب تماس بگیرید برای ویزیت هماهنگ کنید
 • تصویر کاربر زمانی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون بابت پاسخگوییتون. قبلا از شما سوال پرسیدم پدرم سابقه عمل فلب باز دارن ۱۶ سال پیش. بهمن ماه با درد قفسه سینه مراجعه کردیم اورژانس بعد انژیوگرافی گفتن رگ lcxکاملا گرفته و رگ ladکه قبلا پیوند شده بودpatent هست باتوجه به اینکهpvc هم داره فرمودین هولتر بذاریم نتیجه رو میفرستم خدمتتون ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به تعداد پي وي سي فقط درمان دارويي بنظر كافيست
 • تصویر کاربر زمانی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. پدر من سال ۸۲ عمل قلب باز شدن رگ lad و lcx. الان رگ lcxگرفتگی کامل داره و lad در انژیوگرافی patentهست چون دیابت دارن سه بار بالن زدن ولی باز نشده. ایشون pvc هم دارن حدود دو سه تا در دقیقه . این pvc ها خطرناک هستن؟ضمنا مدتی هست دیگه قلبش درد نداره امکان داره باز شده باشه رگش؟ پباده روی مداوم داره هر روز بک ساعت.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر تعداد پی وی سی بیش از ۵۰۰۰ در ۲۴ ساعت باشد نیاز به درمان دارد .خیر بعیده رگ خودبخود باز شود
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام و ایام به کام،بنده حدود یک سالی هست که درد در قفسه سینه داشتم،به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم حدود چند ماه پیش یه چک آپ کلی اعم از انواع آزمایش ها و اکو و تست ورزش انجام شد،و دکتر فرمودن هیچ مشکلی نیست و احتمال اسپاسم عضلات سینه را دادن؟آیا تشخیص درست هست با توجه به اینکه بنده هنوز این درد را دارم و مخصوصاً صبح ها بعد بیدار شدن بیشتر است و به مرور مرتفع میشود،ممنون میشم راهنماییم کنید،خیلی نگرانم،با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر تست ورزش نرمال باشد قلب و رگهای ان سالم است
 • تصویر کاربر داداشی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  احساس مور مور شدن در سمت گردنم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب  درگیر هست

   به تخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت خدمت دکتر عزیز،پدر بنده یک ماه پیش در دو رگlm,ladاستنت گذاشتند در صورتی که قبل از این هیچگونه تنگی نفس نداشته اما اکنون دچار تنگی نفس ونفس عمیق شده اند،مشکل چی میتونه باشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه که گرفتگی مجدد رگ یا نارسایی قلبی و آمبولی ریه باشه

   همه اینها محتمله و بیمار باید معاینه بشه

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۹۰سال داره ومدتیه قفسه سینه درد داره و گاهی هم خوب میشه .ده سال پیش هم همینطور شد اکو کرد گفتن دوتا رگ ۶۰درصد گرفتگی داره.الان اکو کرد و گفتن یکی ۹۹درثد یکی ۹۰ درصد.دردش کمتره ولی گاهی هم درد داره.دکترش گفته بود که کاری نمیشه کرد و آیا واقعا کاری نمیشه کرد.فشارش خوبه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بدون دیدن بیمار و مدارک نمیششه اظهار نظر کرد

   باید ببمار و مدارک دیده شوند

درحال دریافت اطلاعات
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
داروی ریواروکسابان که در کشور ما با نام هایی نظیر زالربان، کلات اوور و آکسابین شناخته می شود این روزها کارکردی جدیدتر و پر…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر