تست استرس اکو چیست؟

معمولا متخصص قلب برای تشخیص صحیح مشکلات قلبی با منشا عروق کرونر قلب یا حمله قلبی، تست استرس اکو را تجویز می کند. تست استرس اکو همچنین می توانددر تعیین میزان مناسب ورزش انجام شده توسط بیماران قلبی مفید باشد.

انواع تست اکوى قلب

بسته به نوع اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد، ممکن است یکی از انواع اکوی قلب زیر را انتخاب کند:

١. اکوی ترانس توراسیک

این اکو یک روش استاندارد و غیر تهاجمی است. تکنسین، ژل را روی سینه ى شما پخش می کند و سپس دستگاهی به نام مبدل را بر روى پوستتان فشار می دهد تا امواج اولتراسوند از طریق قفسه سینه بر روى قلب شما متمرکز شوند. این مبدل صدای موج را از قلب رد می کند. یک رایانه، اکو را به تصاویر متحرک در مانیتور تبدیل می کند.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلباگر ریه ها یا دنده ها مانع دید شوند، ممکن است نیاز به تزریق مقدار کمی مایع (عامل کنتراست) داخل وریدی باشد تا ساختار قلب را به وضوح در مانیتور نشان دهد و تصاویر را بهبود بخشد.

٢. اکو مری

اگر با اکوى استاندارد، تصویر واضحى از قلب ایجاد نشود یا دلیلی برای دیدن دقیق قلب و دریچه ها وجود داشته باشد، پزشک ممکن است اکوکاردیوگرام از طریق مری یا همان اکو مری را پیشنهاد کند.

در این روش، یک لوله ى انعطاف پذیر که شامل یک مبدل است، به گلو و مری شما هدایت می شود. از آنجا، مبدل را می توان برای گرفتن عکس های دقیق تر از قلب در محلى قرار داد. در طى این پروسه، داروهایى براى شل شدن مرى به شما داده مى شود.

٣. اکو داپلر

هنگامی که امواج صوتی از طریق گلبول های خون که از طریق قلب و رگ های خونی حرکت می کنند، سیگنال ها را تغییر مى دهند، این تغییرات (سیگنال داپلر) می تواند به پزشک در اندازه گیرى سرعت و جهت جریان خون در قلب کمک کند.

اکو داپلرتکنیک داپلر در اکثر اکوکاردیوگرام های ترانس توراسیک و ترانس ازوفاژیال اکوکاردیوگرافی استفاده می شود و می تواند برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در شریان های قلب به کار رود. گاهی جریان خون نشان داده شده روی مانیتور، رنگ آمیزی می شود تا به پزشک در تشخیص دقیق مشکل کمک کند.

۴. تست استرس اکو

برخی مشکلات قلبى به ویژه مواردی که عروق کرونر که خون را به عضلات قلب می رسانند، درگیر باشند، فقط در طول فعالیت بدنی رخ می دهد.

در تست استرس اکو ،تصاویر اولتراسوند قلب، قبل و بلافاصله پس از راه رفتن بر روی یک تردمیل یا پا زدن بر روى دوچرخه ثابت گرفته می شود. اگر قادر به ورزش نباشید، ممکن است تزریق یک دارو انجام شود تا قلب همانند ورزش کردن خون را پمپ کند.

عوارض اکو قلب

⚠ اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک استاندارد هیچ عارضه اى ندارد. فقط ممکن است هنگام پروسه کمى احساس ناراحتی کنید.

⚠ در طی تست استرس اکو ، ورزش یا دارو ( نه خود اکوکاردیوگرام ) ممکن است به طور موقت ضربان قلب نامنظم  ایجاد کند. عوارض جدی مثل حمله قلبی نادر است.

درمان تپش قلب

⚠ در اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال، ممکن است تا چند ساعت پس از آن گلو درد داشته باشید . به ندرت، ممکن است لوله در داخل گلو ى شما شکسته شود. در طول تست، میزان اکسیژن شما بررسی خواهد شد تا مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرام بخش ایجاد نشود.

تست استرس اکو چیست؟

استرس اکوکاردیوگرافی یا تست استرس اکو روشى است که چگونگى عملکرد قلب و عروق خونی را تعیین می کند.

در تست استرس اکو ، بر روى یک تردمیل یا دوچرخه ى ثابت تمرین مى کنید، در حالی که پزشک فشار خون و ضربان قلب شما را کنترل می کند. هنگامی که ضربان قلب کاهش یابد، پزشک سونوگرافی قلب را برای  تعیین اینکه آیا عضلات قلب در حال ورزش به اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت می کنند، انجام مى دهد.

استرس اکوکاردیوگرافیتست استرس اکو می تواند به پزشک در انتخاب بهترین درمان از جمله:  پیوند عروق، آنژیوپلاستی و یا تجویز داروهای ضد آنژین و ضد آریتمى کمک کند.

خطرات ناشی از استرس اکو چیست؟

این تست بی خطر و غیر تهاجمى است. عوارض آن نادر هستند اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

⛔ ریتم غیر طبیعی قلب

⛔ سرگیجه یا غش کردن

⛔ حمله ى قلبی

استرس اکو چگونه انجام مى شود؟

 اکوکاردیوگرافی در حالت استراحت

پزشک ابتدا عملکرد قلب در حالت استراحت را بررسى مى کند. پزشک با قرار دادن ۱۰ تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود بر روى مناطق مختلف قفسه سینه شروع می کند. الکترودها به الکتروکاردیوگرافی وصل می شوند. الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب، به خصوص تعداد ضربان و نظم آن را اندازه گیری می کند.

اکوسپس، باید به پهلو بخوابید تا پزشک اکوکاردیوگرام در حالت استراحت را انجام دهد.  یک ژل مخصوص بر روى پوست شما اعمال می کند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کند. این دستگاه امواج صوتی را به تصاویر حرکت قلب و ساختارهای داخلی آن تبدیل مى کند.

تست استرس

پس از اکوکاردیوگرافى در حالت استراحت ، باید بر روى تردمیل یا دوچرخه ى ثابت تمرین کنید. طبق شرایط فیزیکی ممکن است از شما خواسته شود میزان شدت تمرین خود را افزایش دهید. احتمالا حدود ۶ تا ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس خستگی کنید نیاز است تا  ضربان قلب خود را تا آنجا که ممکن است افزایش دهید.

در صورتی که احساس سرگیجه یا ضعف یا درد قفسه سینه یا درد در سمت چپ داشتید، به پزشک خود بگویید.

درمان سرگیجه چیست؟بلافاصله پس از این که پزشک از شما مى خواهد ورزش را متوقف کنید، سونوگرافی دیگرى را انجام می دهد. در این حالت تصاویر بیشتری از قلب که تحت فشار قرار گرفته است به دست مى آید. پس از آن زمان سرد کردن بدن است. می توانید به آرامی راه بروید تا ضربان قلبتان  به حالت عادی بازگردد. پزشک شما الکتروکاردیوگرام، ضربان قلب و فشار خون را تا زمانی که مقادیر به حالت طبیعی باز گردند، کنترل می کند.

دوبوتامین استرس اکو چیست؟

اکوکاردیوگرام (اکو) یک آزمون برای ارزیابی عملکرد و ساختار قلب است. استرس اکوکاردیوگرام  یک آزمون برای ارزیابی عملکرد قلب در زمان استرس است. “استرس” را می توان به وسیله تمرین روی یک تردمیل یا دارویى به نام دوبوتامین ایجاد کرد.

اگر قادر به ورزش نباشید، ممکن است دوبوتامین استرس اکو برایتان انجام شود. دوبوتامین را به داخل ورید تزریق مى کنند که باعث می شود قلب سریع تر بتپد و تأثیرات ورزش بر روى قلب را ایجاد می کند.

دوبوتامین استرس اکودر اکو، یک مبدل (مانند یک میکروفون) موج های صوتی فراصوت را با فرکانس بسیار بالاى قابل شنیدن تبدیل مى کند. هنگامی که مبدل بر روی قفسه سینه در نقاط و زوایای خاص قرار می گیرد، امواج صوتی فراصوت از طریق پوست و سایر بافت های بدن به سمت بافت قلب ، جایی که امواج یا “اکو” از ساختارهای قلب منعکس مى شوند ، حرکت می کنند . مبدل امواج منعکس شده را بازمى گرداند و آن ها را به یک رایانه مى فرستد. رایانه آن ها را به عنوان تصاویر دیواره های قلب و دریچه ها نشان می دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کتابی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیماری لوپوس دارم و گاهی وقتها قلبم احساس بی حالی میکنم و اصلا رمق هیچ کاری رو ندارم ظهر ها که میخوابم با تپش قلب زیاد بیدار میشم دکتر اکو استرس برام تجویز کردن و در مرحله ویو گفتن اکو استرس نمیشه و باید دوباره به دکتر مراجعه کنم مخواستم بپرسم دلیل اینکه اکو استرس برای من نشد چی میتونه باشه نتیجه ویو چی باشه اکو استرس انجام نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا ضربان بالا نرفته که میتونه در اثر دارو یا بیماری ضربان ساز قلب باشه

 • تصویر کاربر قربانی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  می خواستم بدونم من که ضربان قلبم ۵۵هستش چه آزمآیشاتی انجام بدم اسکن قلب یا اکواسترس در ضمن در تست ورزش ضربان قلبم به عدد نرمال ۱۸۰ نرسید همچنین اکو قلبم گفتن مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   ضربان در این حد به خودی خود مشکلی نیست

   برای اقدامات لازم لاید معاینه شوید و مدارک دیده شود

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون از وقتی که اختصاص میدین برای پاسخ به سوالات
  آیاصحت نتایج اکو استرس قابل اعتناست و در صورت نرمال بودن نتیجه نیازی به انجام آنژیوگرافی نیست؟؟به عبارت دیگه اگر اکو استرس وضعیت رو نرمال نشون داد هیچ گونه گرفتگی در عروق وجود نداره ؟و از طرف دیگه اکو استرس میتونه گرفتگی های جزئی عروق کرونر رو هم نشون بده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تقریبا بله

   ولی اگر علایم دال بر گرفتگی عروق باشه و اکو استرس نرمال باشه باید روش دیگر تشخیصی هم استفاده شود 

   ولی اگر علایم غیر قلبی هست اکو استرس نرمال کافی هست

 • تصویر کاربر سهراب یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام،
  ۳۸ سالم هست و چند وقتی هستش پدرم رو از دست دادم و شغل بسیار پر استرسی دارم و یک امتحان پیش رو که هم کتبی هستش و هم تست پزشکی برای استخدامش هست که تست ورزش TMTهم داره خیلی استرسمو زیاد کرده البته هر سال چکاپ کلی میشم اعم از آزمایش کامل خون ادرار و نوار قلب و چک بالینی ، یکماهی هستش هر از چند گاههی تپش قلب دارم و از اونجا که شنیدم تست ورزش خواهند گرفت بی تحرک هم هستم شروع کردم به دویدن که تو دویدن شدید نبضمو گه میگرفتم تو فاصله ی ۲۰ ثانیه احساس کردم قلبم یه ضربان رو جا میندازه و طوری که احساس میکنم قلبم تو گلوم میزنه البته این موضوع دایما اتفاق نمیوفته با توجه به اینکه وسواس فکری از نظر سلامتی دارم سریع رفتم دکتر نوار قلب نوشت چک کرد گفتن مشکلی ندارم حتی من خواهش کردم تست ورزش هم بنویسن گفتن پسر جان با خودت ور نرو و قرص آسنترا نوشتن برام البته من نخوردم چون آرام بخش بود فقط اینکه غلظت خونم کمی بالاست البته نه زیاد چند دهم رنج نرمال و کلسترول هم حدود ۳۰ تا بالا در ضمن من مشکل گوارش هم داشتم زخم معده که ظاهرن برطرف شده جناب دکتر وسواس شدید به سلامتی هم دارم الانم خارج از ایرانم تا شنبه دسترسی به کسی ندارم دارو هم همراهم آترواستادین دارم با اسپرین امگا ۳ و کیوتن ۱۵۰ ممنون میشم راهنماییم کنین 💐💐💐💐💐
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام علایم شما قلبی نیست

   شما باید فورا به روانپزشک مراجعه کنید


    

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 34 ساله بعد از فوت پدرم دچار مشکلاتی شدم که فکر کردم قلبم است اکو وتست ورزش دادم خوب بود فقط گفت یه کمی شلی دریچه داری خیلی خفیف الان بعد از یک سال دوباره همون حالت ها تپش قلب شدید تنگی نفس به دکتر مراجعه کردم اکو دادم خوب بود ولی تست ورزش کمی مشکل داشت گفت اسکن هسته‌یی بده شب قبل خییلی خیلی استرس داشتم موقع تست هم استرس داشتم در ضمن قرص کلرودیاز پوکساید 2عددمصرف کردم شب قبل ایا به این ربطی داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بهتره اسکن رو انجام بدید و بر اساس اسکن تصمیم گیری شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر