تست استرس اکو چیست؟

معمولا متخصص قلب برای تشخیص صحیح مشکلات قلبی با منشا عروق کرونر قلب یا حمله قلبی، تست استرس اکو را تجویز می کند. تست استرس اکو همچنین می توانددر تعیین میزان مناسب ورزش انجام شده توسط بیماران قلبی مفید باشد.

انواع تست اکوى قلب

بسته به نوع اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد، ممکن است یکی از انواع اکوی قلب زیر را انتخاب کند:

١. اکوی ترانس توراسیک

این اکو یک روش استاندارد و غیر تهاجمی است. تکنسین، ژل را روی سینه ى شما پخش می کند و سپس دستگاهی به نام مبدل را بر روى پوستتان فشار می دهد تا امواج اولتراسوند از طریق قفسه سینه بر روى قلب شما متمرکز شوند. این مبدل صدای موج را از قلب رد می کند. یک رایانه، اکو را به تصاویر متحرک در مانیتور تبدیل می کند.

تفسیر اکوکاردیوگرافی قلباگر ریه ها یا دنده ها مانع دید شوند، ممکن است نیاز به تزریق مقدار کمی مایع (عامل کنتراست) داخل وریدی باشد تا ساختار قلب را به وضوح در مانیتور نشان دهد و تصاویر را بهبود بخشد.

٢. اکو مری

اگر با اکوى استاندارد، تصویر واضحى از قلب ایجاد نشود یا دلیلی برای دیدن دقیق قلب و دریچه ها وجود داشته باشد، پزشک ممکن است اکوکاردیوگرام از طریق مری یا همان اکو مری را پیشنهاد کند.

در این روش، یک لوله ى انعطاف پذیر که شامل یک مبدل است، به گلو و مری شما هدایت می شود. از آنجا، مبدل را می توان برای گرفتن عکس های دقیق تر از قلب در محلى قرار داد. در طى این پروسه، داروهایى براى شل شدن مرى به شما داده مى شود.

٣. اکو داپلر

هنگامی که امواج صوتی از طریق گلبول های خون که از طریق قلب و رگ های خونی حرکت می کنند، سیگنال ها را تغییر مى دهند، این تغییرات (سیگنال داپلر) می تواند به پزشک در اندازه گیرى سرعت و جهت جریان خون در قلب کمک کند.

اکو داپلرتکنیک داپلر در اکثر اکوکاردیوگرام های ترانس توراسیک و ترانس ازوفاژیال اکوکاردیوگرافی استفاده می شود و می تواند برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در شریان های قلب به کار رود. گاهی جریان خون نشان داده شده روی مانیتور، رنگ آمیزی می شود تا به پزشک در تشخیص دقیق مشکل کمک کند.

۴. تست استرس اکو

برخی مشکلات قلبى به ویژه مواردی که عروق کرونر که خون را به عضلات قلب می رسانند، درگیر باشند، فقط در طول فعالیت بدنی رخ می دهد.

در تست استرس اکو ،تصاویر اولتراسوند قلب، قبل و بلافاصله پس از راه رفتن بر روی یک تردمیل یا پا زدن بر روى دوچرخه ثابت گرفته می شود. اگر قادر به ورزش نباشید، ممکن است تزریق یک دارو انجام شود تا قلب همانند ورزش کردن خون را پمپ کند.

عوارض اکو قلب

⚠ اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک استاندارد هیچ عارضه اى ندارد. فقط ممکن است هنگام پروسه کمى احساس ناراحتی کنید.

⚠ در طی تست استرس اکو ، ورزش یا دارو ( نه خود اکوکاردیوگرام ) ممکن است به طور موقت ضربان قلب نامنظم  ایجاد کند. عوارض جدی مثل حمله قلبی نادر است.

درمان تپش قلب

⚠ در اکوکاردیوگرام ترانس ازوفاژیال، ممکن است تا چند ساعت پس از آن گلو درد داشته باشید . به ندرت، ممکن است لوله در داخل گلو ى شما شکسته شود. در طول تست، میزان اکسیژن شما بررسی خواهد شد تا مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرام بخش ایجاد نشود.

تست استرس اکو چیست؟

استرس اکوکاردیوگرافی یا تست استرس اکو روشى است که چگونگى عملکرد قلب و عروق خونی را تعیین می کند.

در تست استرس اکو ، بر روى یک تردمیل یا دوچرخه ى ثابت تمرین مى کنید، در حالی که پزشک فشار خون و ضربان قلب شما را کنترل می کند. هنگامی که ضربان قلب کاهش یابد، پزشک سونوگرافی قلب را برای  تعیین اینکه آیا عضلات قلب در حال ورزش به اندازه کافی خون و اکسیژن دریافت می کنند، انجام مى دهد.

استرس اکوکاردیوگرافیتست استرس اکو می تواند به پزشک در انتخاب بهترین درمان از جمله:  پیوند عروق، آنژیوپلاستی و یا تجویز داروهای ضد آنژین و ضد آریتمى کمک کند.

خطرات ناشی از استرس اکو چیست؟

این تست بی خطر و غیر تهاجمى است. عوارض آن نادر هستند اما می توانند شامل موارد زیر باشند:

⛔ ریتم غیر طبیعی قلب

⛔ سرگیجه یا غش کردن

⛔ حمله ى قلبی

استرس اکو چگونه انجام مى شود؟

 اکوکاردیوگرافی در حالت استراحت

پزشک ابتدا عملکرد قلب در حالت استراحت را بررسى مى کند. پزشک با قرار دادن ۱۰ تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود بر روى مناطق مختلف قفسه سینه شروع می کند. الکترودها به الکتروکاردیوگرافی وصل می شوند. الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب، به خصوص تعداد ضربان و نظم آن را اندازه گیری می کند.

اکوسپس، باید به پهلو بخوابید تا پزشک اکوکاردیوگرام در حالت استراحت را انجام دهد.  یک ژل مخصوص بر روى پوست شما اعمال می کند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کند. این دستگاه امواج صوتی را به تصاویر حرکت قلب و ساختارهای داخلی آن تبدیل مى کند.

تست استرس

پس از اکوکاردیوگرافى در حالت استراحت ، باید بر روى تردمیل یا دوچرخه ى ثابت تمرین کنید. طبق شرایط فیزیکی ممکن است از شما خواسته شود میزان شدت تمرین خود را افزایش دهید. احتمالا حدود ۶ تا ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که احساس خستگی کنید نیاز است تا  ضربان قلب خود را تا آنجا که ممکن است افزایش دهید.

در صورتی که احساس سرگیجه یا ضعف یا درد قفسه سینه یا درد در سمت چپ داشتید، به پزشک خود بگویید.

درمان سرگیجه چیست؟بلافاصله پس از این که پزشک از شما مى خواهد ورزش را متوقف کنید، سونوگرافی دیگرى را انجام می دهد. در این حالت تصاویر بیشتری از قلب که تحت فشار قرار گرفته است به دست مى آید. پس از آن زمان سرد کردن بدن است. می توانید به آرامی راه بروید تا ضربان قلبتان  به حالت عادی بازگردد. پزشک شما الکتروکاردیوگرام، ضربان قلب و فشار خون را تا زمانی که مقادیر به حالت طبیعی باز گردند، کنترل می کند.

دوبوتامین استرس اکو چیست؟

اکوکاردیوگرام (اکو) یک آزمون برای ارزیابی عملکرد و ساختار قلب است. استرس اکوکاردیوگرام  یک آزمون برای ارزیابی عملکرد قلب در زمان استرس است. “استرس” را می توان به وسیله تمرین روی یک تردمیل یا دارویى به نام دوبوتامین ایجاد کرد.

اگر قادر به ورزش نباشید، ممکن است دوبوتامین استرس اکو برایتان انجام شود. دوبوتامین را به داخل ورید تزریق مى کنند که باعث می شود قلب سریع تر بتپد و تأثیرات ورزش بر روى قلب را ایجاد می کند.

دوبوتامین استرس اکودر اکو، یک مبدل (مانند یک میکروفون) موج های صوتی فراصوت را با فرکانس بسیار بالاى قابل شنیدن تبدیل مى کند. هنگامی که مبدل بر روی قفسه سینه در نقاط و زوایای خاص قرار می گیرد، امواج صوتی فراصوت از طریق پوست و سایر بافت های بدن به سمت بافت قلب ، جایی که امواج یا “اکو” از ساختارهای قلب منعکس مى شوند ، حرکت می کنند . مبدل امواج منعکس شده را بازمى گرداند و آن ها را به یک رایانه مى فرستد. رایانه آن ها را به عنوان تصاویر دیواره های قلب و دریچه ها نشان می دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تست استرس اکو چیست؟
4 (80%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 34 ساله بعد از فوت پدرم دچار مشکلاتی شدم که فکر کردم قلبم است اکو وتست ورزش دادم خوب بود فقط گفت یه کمی شلی دریچه داری خیلی خفیف الان بعد از یک سال دوباره همون حالت ها تپش قلب شدید تنگی نفس به دکتر مراجعه کردم اکو دادم خوب بود ولی تست ورزش کمی مشکل داشت گفت اسکن هسته‌یی بده شب قبل خییلی خیلی استرس داشتم موقع تست هم استرس داشتم در ضمن قرص کلرودیاز پوکساید 2عددمصرف کردم شب قبل ایا به این ربطی داره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بهتره اسکن رو انجام بدید و بر اساس اسکن تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربرزهرا جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر تست ورزش همون استرس اکو هستش؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام

    

   خیر

   ولی هر دو برای بررسی عروق قلب کاربرد داره

   احساس ناراحتی موقع راه رفتن قلبیه و باید فورا به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۳ ساله هستم مادرم در سن ۵۵سالگی سکته کردند و آنژیو شدند چند روزی در پشتم احساس درد میکنم رفتم دکتر گفت نوار قلبت مشکلی نداره اما تست ورزش مشکوکه باید استرس اکو بشی .به دکتر دیگه ای مراجعه کردم گفت تست ورزشت هیچ مشکلی نداره حالا باید چیکار کنم حرف کدومشون رو باور کنم البته چند سالی هست که سیتالو پرام میخورم
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام تست ورزش را ببینم
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من خانم 33 متاهل هستم 0000نزدیک 10 ساله به پزشک مراجه میکنم و مدام اکو و نوار میگیرن ولی میگن هیچی نیست جز این که در نوار استرس زیاد نشون میده و میگن نباید استرس داشته باشی و ورزش انجام بدی و فقط پیاده روی کنی من حتی پیاده روی تند(نه دویدن) هم که انجام میدم نفسم میگیره
  من خیلی دوست دارم ورزش کنم ولی حالت خیلی بدی بهم دست میده نفسم بالا نمیاد یا نفسم کوتاه میشه یعنی تا آخر نمیاد درضمن 1 ماهه با کوچکترین استرسی انگار ی سیخ میکنن پشت کمرم دقیقا پشت قلبم با حالت بدی و احساس میکنم قلبم میخواد بایسته در ضمن 10 سال هم هست که داروی ضد افسردگی استفاده میکنم و قرص پراپرانولول به تجویز روانپزشکم
  آیا استرس اکو انجام بدم مشکلم حل میشه و میتونم دارو استفاده کنم و ورزش مورد علاقه ام رو انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   بله
   البته قبلش يك تست ورزش يا اسكن هم انجام دهيد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده چند بار اکو شدم مشکلی نشون نداده . فقط به خاطر سیانوزه بودن ناخنهای دستم گفتن که کمی پرولاپس میترال دارم ایا این درسته و این پاتولوژیک هستش یا نیاز به درمان نداره؟ من ورزش شدید هم که میکنم اصلا چست پین و یا مشکل افت فشار و غیره هم ندارم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   اگر اكو نرماله بهتره به متخصص ريه و روماتولوژيست هم مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر