درمان صد در صد فشار خون بالا

هر چیزی که تاکنون در مورد درمان صد در صد فشار خون بالا چه با دارو و چه درمان  قطعی فشار خون با قرص های فشار شنیده اید را کنار بگذارید، چرا که شایعه ای بیشتر نیستند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در پادکست صوتی زیر در این باره بیشتر توضیح می دهند:


علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون

فشار خون نیرویی است که در طی آن خون درشریان های شما جریان می یابد. عوامل مختلفی می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون شما شود و هنگامی که فشار خون به طور مرتب افزایش می یابد خطر ابتلا به پرفشاری خون مزمن را نیز افزایش می دهد که می تواند منجر به مشکلات عروقی، بیماری قلبی و سکته مغزی شود.عوامل دیگری مانند استرس و اضطراب، مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری و مصرف نمک نیز می توانند از عوامل موثر در افزایش ناگهانی فشار خون باشند.

درمان فشار خونیکی دیگراز عوامل موثر بر افزایش ناگهانی فشار خون، مصرف سیگار است. هنگامی که شما سیگار می کشید، نیکوتین، اثر فوری بر فشار خون شما  می گذارد. نیکوتین تغییرات زیادی درعملکرد مناسب رگ های خونی ایجاد می کند و درسیستم گردش خون  التهاب ایجاد کرده و در نهایت فشار خون را بالا می برد.

مصرف کاهو در فشار خون بالا

سبزیجات می توانند در بسیاری از موارد سبب کاهش فشار خون شوند. سبزیجات اغلب حاوی سطوح بالای نیترات و نیتریت هستند که منابع خوبی از اکسید نیتریک (NO) می باشند. آنها همچنین دارای آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلامت و الاستیک شریانی حمایت می کنند. سبزیجات کنسرو شده نیز تقریبا مانند سبزیجات تازه از میزان شکر، چربی یا نمک پایین برخوردار بوده و همان مزیت را دارند.

کاهش فشار خون با کاهوکاهو از جمله سبزیجاتی است که برای بدن انسان سرشار از مزایای سلامتی است! یک سالاد معمولی با کاهوی ترد و تازه می تواند یک میان وعده سالم و مغذی باشد. کاهو، منبع خوب پتاسیم است و مطالعات نشان داده است که به کاهش فشار خون کمک می کند.

آیا دارچین برای فشار خون ضرر دارد؟

بر طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که مکمل های حاوی دارچین می توانند به طور بالقوه خطرناک باشند، به خصوص برای  افرادی که داروهای استاتین را برای کاهش کلسترول و فشار خون مصرف می کنند. اما مصرف میزان مناسبی از پودر دارچین به عنوان یکی از طعم دهنده های خوشمزه، ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد. مصرف چوب دارچین به صورت روزانه ممکن است فشار خون افراد مبتلا به دیابت را نیز کاهش دهد. برای مصرف دارچین می توانید در رژیم غذایی خود آن را بر روی غلات صبحانه، تخم مرغ و حتی قهوه اضافه کنید.

کاهش قند و فشار خون با چای ترش

تحقیقات در مورد مصرف چای مخصوصا چای ترش نشان داده است که مصرف چای ترش در طی روز به صورت دم کرده تأثیر زیادی بر کاهش فشار خون دارد.

یوگا و فشار خون

مطالعات اخیر نشان می دهد که حفظ عضلات و انعطاف پذیری آن ها، نقش موثری بر سلامت بدن دارد. به عنوان مثال از طریق تمرینات یوگا به طور منظم، انعطاف پذیری شریان ها صورت گرفته و در نتیجه به طور طبیعی، باعث کاهش فشارخون می شود.

تاثیر یوگا در درمان فشار خونمطالعه ای در مجله فیزیولوژی نشان می دهد که  فشار خون افراد ۴۰ ساله و بالاتر، با انجام تمرینات یوگا برای انعطاف پذیری شریان ها، به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

رازیانه برای کنترل فشار خون

رازیانه گیاهی است که در اکثر نقاط اروپا و دریای مدیترانه رشد می کند. دانه های این گیاه در قرون وسطی برای طعم دهی و به عنوان دارو استفاده می شد. امروزه، مصرف دانه رازیانه، نقش مهمی در کاهش فشار خون داشته و گزینه مناسبی در درمان این بیماری به شمار می رود.

درمان فشار خون با دارچین و عسل

عسل حاوی حدود ۸۰ درصد قند و همچنین اثرات پروتئینی، مواد معدنی و آب است. بدن شما به راحتی می تواند عسل را جذب و استفاده کند و این باعث می شود که کربوهیدرات های مفید وارد بدن شوند. تاثیر گذاری دارچین نیز به عنوان ادویه ای بدون قند، در ترکیب با عسل سودمند است. اگر چه مطالعات اولیه نشان می دهد که عسل ممکن است نقش مهمی در کاهش فشارخون داشته باشد، اما هرگز بدون مشورت متخصص فشار خون این درمان را انجام ندهید. پیش از اضافه کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی خود برای کاهش فشار خون با پزشک خود  مشورت کنید، به خصوص اگر در حال  مصرف داروهایی برای کاهش فشار خون هستید.

بابونه و فشار خون

بابونه گیاهی با خواص فراوان است که می تواند در کاهش فشار خون مفید باشد. تاثیر مصرف آن با داروهای فشار خون بالا ، دارای اثر دهی بیشتری است.

کرفس و فشار خون

آب کرفس و فشار خونآب کرفس در درمان فشار خون بالا بسیار سودمند است. شما می توانید کمی آب به ساقه های کرفس اضافه کرده و آن را در درمان پرفشاری خون مصرف کنید.

خواص بهارنارنج بر فشار خون

بهار نارنج تلخ به صورت دم کرده و یا عصاره آن در درمان پرفشاری خون مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره بهار نارنج تلخ حاوی سونفریین است و اثرات سمپاتومیتی سینافین در این عصاره ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

تاثیر زالو درمانی بر فشار خون

تاثیر زالودرمانی بر فشار خونمطالعات مختلف نشان داده است که بزاق زالو حاوی آنزیم های مفیدی است که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. آنزیم های ضد انعقاد موجود در بزاق زالو سبب کاهش گرایش انعقادی خون می شود؛ بنابراین این آنزیم ها نه تنها از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، بلکه باعث می شوند تا لخته ها ی خون از قسمت های دیگر بدن نیز حذف شده و منجر به کاهش قابل ملاحظه فشارهای سیستولیک و دیاستولیک شود.

خواص کاسنی برای کاهش فشار خون

عصاره کاسنی که حاوی فروکتان و نوعی یونولین است، اثرات مطلوبی بر بدن دارد؛ از جمله اثرات آنتی هپرگلیسمی و ضد دردی لیپیدمی و بهبود حرکت روده. مطالعات نشان داده است که  عصاره ریشه کاسنی بر گلوکز خون، متابولیسم لیپید و کاهش فشار خون تاثیر گذار است.

تاثیر مکمل منیزیم بر کاهش فشار خون

مصرف منیزیم کافی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. توصیه می شود که افراد مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های منیزیم را برای کاهش فشار خون خود مصرف کنند.

با توجه به ایمنی نسبی و هزینه پایین، مکمل های منیزیم می توانند گزینه مناسبی برای کاهش فشار خون در افراد با خطر بالا و یا بیماران مبتلا به فشار خون بالا در نظر گرفته شوند. محققان دریافتند که مصرف ۳۶۸ میلی گرم مکمل منیزیم روزانه به مدت سه ماه موجب کاهش فشار خون سیستولیک افراد به میزان ۲ میلی متر جیوه (mmHg) و کاهش فشار خون دیاستولیک می شود.

هویج و فشار خون

هویچ و فشار خونآب هویج دارای آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن و ویتامین A و C است. آنتی اکسیدان ها درعروق خونی باعث محافظت بدن از رادیکال های آزاد می شوند. محققان اعلام کرده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است در درمان فشار خون بسیار موثر باشند.

سیاه دانه برای درمان فشار خون بالا

روغن سیاه دانه در درمان برخی از شایع ترین شرایط خاص، از جمله فشار خون بالا و آسم، کاربرد دارد. سیاه دانه دارای خواص قوی ضد قارچی است که در درمان انواع عفونت ها نیز استفاده می شود. ازجمله مزایای عمده روغن سیاه دانه می توان به کاهش فشار خون بالا اشاره کرد.

عدس و فشار خون

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که مصرف عدس می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش سطح خطرناک فشار خون داشته باشد. تحقیقات جدید نشان داده است که عدس می تواند میزان انقباض رگ های خونی را کاهش دهد. مصرف چربی و نمک بالا می تواند رگ های خونی را مسدود یا منقبض کرده و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا کند. اضافه کردن عدس به رژیم غذایی در رفع این مشکل کمک کننده است.

میوه به و فشار خون

میوه به و فشار خونمیوه” به” یک میوه معطر و متعلق به خانواده Rosaceae است که در خانواده سیب و گلابی نیز قرار می گیرد. این میوه، بومی مناطق گرم و معتدل جنوب غربی آسیا بوده و یک میوه فصلی است که از پاییز تا زمستان در دسترس است . میوه “به”، غنی از پتاسیم بوده و پتاسیم موجود در آن در کاهش فشار خون بالا موثر است.

اسفناج و فشار خون

در مورد مصرف اسفناج به عنوان کاهش دهنده فشار خون ،نظرات مختلفی مطرح است. اما تحقیقات نشان داده است که آب اسفناج به دلیل مواد معدنی و آهن بالا می تواند از فشار خون بالا جلوگیری کند. بهتر است در مصرف برگ اسفناج و اضافه کردن آن به رژیم غذایی برای درمان فشار خون ،با پزشک مشورت شود.

زنجبیل و فشار خون

مطالعات اولیه نشان می دهد که زنجبیل ممکن است کلسترول را کاهش دهد و به جلوگیری از لخته شدن خون نیز کمک کند. مصرف زنجبیل در درمان بیماری های قلبی و انسداد رگ های خونی که به فشار خون بالا و حمله قلبی یا سکته مغزی منجر می شود، موثر و سودمند است. زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اثردهی زنجبیل برای بیماری های قلبی و دیابتی لازم است.

خواص عرق کاکوتی بر فشار خون

خواص عرق کاکوتیعرق کاکوتی به طور گسترده ای در طب سنتی برای درمان بیماری های پرفشاری خون در سین کیانگ، (منطقه مستقل چین) استفاده می شود.

آیا عرق آنیسون در کاهش فشار خون مفید است؟

آنیسون، بومی شرق مدیترانه و یکی از قدیمی ترین گیاهان ادویه ای شناخته شده است. عرق آنیسون در درمان دارویی و غذایی استفاده می شود. آنیسون از خانواده  Apiaceae است که شامل هویج، جعفری، کرفس، رازیانه، گشنیز، زیره سبز و سیلیس است. عرق آنیسون برای درمان پر فشاری خون استفاده می شود اما توصیه می شود که بیماران با فشار خون بالا در مصرف عرق آنیسون احتیاط کرده و یا با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام.مادرم مدتیست ازقرص لوزارتان50 تحت نظردکتراستفاده میکند.روزهای اول پایین میاورداماالان مدتیست قرصهابی اثروفشارش18.حتی گاهی قرص کاپتوپریل هم مصرف میکندامابی تاثیراست.خواهشمندم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید دوز دارو تعییر داده بشه یا خود دارو تغییر کنه و از نزر علل ثانویه بویژه تنگی شریان کلیه بررسی شوید

 • تصویر کاربر رحيم جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، احتراما مادر بنده ٧٥ ساله و داراي وزن ٦٢ كيلوگرم با قد ١٦٠ سانتي متر هستند كه بيش از ٢٠ سال هست مبتلا به فشار خون مي باشد، حدود ١٠ سال فشار خون ايشان با مصرف روزانه نصف آملوپرس ٥ ميليگرم تحت كنترل بود تا اينكه در يكي از چكابها دكتر نصف ديگر از اين قرص را براي شبها به ايشان اضافه نمود، اما پس از گذشت ٦ ماه ايشان دچار افت فشار شدند و مجبور شديم به چند پزشك مراجعه كنيم و نهايتا آملوديپين از برنامه ايشان حذف و ديووان ٨٠ دو نوبت صبح و شب براي ايشان تجويز شد اما پس از چند ماه كه مجددا هولتر شدند فشار خون شبانه ايشان مجددا بالا بود و حتي در صبح زود به ٢٠ ميليمتر جيوه هم ميرسيد لذا پزشك ٨٠ ميليگرم ديووان ديگر به دوز شبانه ايشان اضافه نمود اما الان با گذشت ٢ هفته همچنان در انتهاي شب و ابتداي صبح فشارشان بالاست و به ١٨ روي ١٠ هم ميرسد، شايان ذكر است ايشان مبتلا به ليكن پلان بوده و به داروهاي بتابلاكر حساسيت دارد و همچنين به دليل ضايعات دهاني اين بيماري دندانپزشك مصرف تيازيدها را نيز به صلاح نميداند، ايشان مبتلا به آترواسكروز بوده يك شب در ميان روپيكسان ٤٠ و ٢٠ مصرف مي نمايد و به دليل سابقه TIA روزانه يك عدد اسويكس و يك عدد آسپرين مصرف مي نموده كه پزشك اخيرا آسپرين را از برنامه ايشان حذف نموده، همچنين سابقه مثبت CVA در مادر ايشان وجود داشته و داراي پلاكهاي بعضا بزرگ و متعدد در قوس آئورت و انشعابات آن مي باشد.جواب آزمايش خون ايشان نيز به نام قره گزلو پيوست مي گردد، خواهشمندم راهنمايي بفرماييد كه جهت كنترل فشار چه بايد كرد؟ميزان ldl ايشان 68, hdl 33, سديم 143, پتاسيم 4,4 , urine volume )٢٤ ساعته 1100, urine cratinin ٢٤ ساعته 753, urine proteine ٢٤ ساعته 116, urine pr/ urine Cr ٢٤ ساعته 0.15 , Urine Cr random 71 مي باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بهتره مجددا املودیپین با دوز پایین مثلا نصف رو اضافه کنید

 • تصویر کاربر پوری دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر بنده ۵۴سالدارم وحدود ۱۸سال است بعد از ابتلا به یک بیماری عصبی دچارفشارخون شده ام حدود۱۲سال قرص آتنونول۱۰۰مصرف کردم واینک حدود۶سال است صبح وشب لوزارتان ۲۵ وگاهی ظهرها آملوپرس ۵ استفاده میکنم اما مدتی است هرچه فشارم را کنترل میکنم مابین ۱۴/۵تا۱۷ومینیمم فشارم اغلب بین ۹و۱۰است آیا لازم به تعویض دارو هست . واینکه خدمت شمامیشودحضوری رسید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   املودیپین رو هر ۱۲ ساعت مصرف کنید و اگر بهتر نشدید مزاجعه کنید

 • تصویر کاربر رمضان جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بیماری فشارخون دارم دارای۵۱سال سن هستم تقریبا ۹۰درصدفشارخونم درشب اتفاق میافتدوبرای درمان دکترداروی والازومیکس۵/۸۰برایم تجویزکرده که الان چندماهه استفاده میکنم ولی تاثیری نکرده وبعضی وقتهاصدای ضربان قلبم راحس میکنم لطفا راهنمایی فرمایید باتشکررمضان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه ریفلاکس یا اپنه خواب داشته باشید باید جهت معاینه و تنظیم دارو و بستن هولتر مزاجعه کنید

 • تصویر کاربر نیک جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی
  با احترام
  اینجانب بیمار فشار خونی بوده و هر روز صبح والسارتان 80 یک عدد مصرف نموده و تقریبا فشارم کنترل شده هست
  مشکل من افتادگی 6 درصدی دریچه قلب بوده که متخصص قلب در شهرم آسپرین 80 و مترال یک چهارم نوع پنجاه و شب نیز یک عدد آسترواستین 20 توصیه کردند. بعد از دوهفته مصرف فشارم به 11 روی 6 در شب شد
  آقای دکتر اینجانب همه موارد خون و چربی و .... خوب بوده و تصاویر آخرین آزمایش ارسال می گردد. با توجه به جواب آزمایش نیاز به مصرف آسپرین و متورال و آترواستاتین هست؟
  درود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   تنگی خفیف رگ هست بعتره اسپزین و قرص چربی رو استفااده کنید

   میتونید متورال رو قطع کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر