علل پایین بودن تری گلیسیرید چیست؟

برای درک تری گلیسیرید پایین مهم است بدانید که به طور کلی تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی است که از هرگونه کالری اضافی که ما بلافاصله استفاده نمی کنیم، ساخته شده است که به طور عمده از چربی ها و کربوهیدرات ها می باشد. ذخیره ى گلیسیرید برای مصرف انرژی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما هنگامی که ما کالرى بیشترى نسبت به کالرى که مى سوزانیم مى خوریم، مشکل ایجاد می شود.

علائم تری گلیسیرید پاییناگر چه کلسترول و چربی برای بدن ضروری هستند، اما حفظ سطح آن ها در محدوده ى طبیعى ضروری است، زیرا سطح بالاى آن ها خطر مسائل جدی مربوط به سلامتى، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

دلایل متعددی برای تری گلیسیرید پایین وجود دارد. برای تعیین سطوح تری گلیسیرید شما باید یک آزمایش پانل چربی انجام دهید. اگر نتایج نشان دهد سطح تری گلیسیرید پایین است، اما شما هیچ علائمى را تجربه نمی کنید، معمولا آزمایش بیشتری انجام نمی شود؛ زیرا سطح پایین آن بر سلامتی شما تاثیر نمی گذارد. اما اگر علائم فعلی دارید، پزشک آزمایش هاى بیشتری را برای تعیین علت اصلی آن انجام خواهد داد.

آیا تری گلیسیرید من کم است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما می تواند در آزمایشات خون ناشتا بیابد.

سطوح مختلف تری گلیسیرید به شرح زیر است:تری گلیسیرید نرمال

۱- تری گلیسیرید طبیعى

کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL)، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول در لیتر (mmol / L)

۲- تری گلیسیرید بالا و سر مرز

۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۸ تا ۲٫۲ میلی مول در لیتر)

۳- تری گلیسیرید بالا

۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۲٫۳ تا ۵٫۶ ​​میلی مول در لیتر)

۴- تری گلیسیرید بسیار بالا

۵۰۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر (۵٫۷ mmol / L یا بالاتر)

اگر دچار تری گلیسیرید بالا هستید حتما مقاله ۱۲ روش برای کاهش تری گلیسرید خون را مطالعه کنید.

علل پایین بودن تری گلیسیرید

هیپرتیروئیدیسم۱- هیپرتیروئیدیسم

هیپرتیروئیدیسم به تیروئید بیش از حد فعال اشاره دارد. غده تیروئید بیش از حد هورمون ها را تواید می کند که باعث کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، عرق کردن، تغییرات قاعدگی، خستگی و مشکلات خواب می شود. یک آزمایش خون می تواند سطح هورمون های خون شما را تعیین کند که مشکل تیروئید را مشخص مى کند.

۲- سوء تغذیه

اختلالاتی که موجب جذب نامناسب مواد مغذی از غذاى می شوند، می تواند به سوء تغذیه منجر شود. سوء تغذیه مزمن بدن شما را از چربی تخلیه می کند، بنابراین به سمت تری گلیسرید پایین مى رود . بعضی از علل سوء تغذیه شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و تروما است.

۳- داروهای خاص

بعضی از داروهاى خاص می توانند چربی را از بین ببرند و به تری گلیسیرید پایین منجر شوند. این داروها عبارتند از نیکوتیک اسید، استاتین، آسپارژیناز، فنوفیبرات، گِیمیفیبروزیل و کلوفیبرات.

۴- رژیم غذایی کم چربی

رژیم غذایی کم چرباگر چه یک رژیم غذایی با چربی بالا می تواند سطح تری گلیسیرید را افزایش دهد، یک رژیم کم چربی نیز می تواند آن را پایین نگه دارد. همانطور که ذکر شد، چربی برای بدن انسان ضروری است، اما مصرف مقدار مناسب چربی مهم است – نه خیلی زیاد و نه خیلی کم.

۵- سندرم سوء جذب

در سندرم سوء جذب، بدن دارای مشکل در جذب مواد مغذی از مواد خوراکی است. اگر چربی نتواند جذب شود، سطح تری گلیسیرید می تواند کم شود.

تری گلیسیرید پایین ممکن است جدی باشد!!

تری گلیسیرید پایین می تواند با طیف وسیعی از عوارض جانبی همراه باشد. مطالعات اخیر نشان داده اند که سطوح پایین تری گلیسیرید همراه با سن بالا و درجه بالایی از نارسایی قلبی NYHA احتمال ابتلا به یک بیماری قلبی و حتی سکته ى قلبى را افزایش می دهد. این موضوع تاکید بر اهمیت داشتن تعادل کلی در بدن دارد، زیرا تری گلیسیرید بالا منجر به مشکلات قلبی و سکته ی مرگبار مى شود.

درمان سکته قلبیسطوح پایین تری گلیسیرید ها همچنین بر روند های دیگر بدن مانند جذب ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K تاثیر می گذارند. این ویتامین ها بر روى همه چیزتاثیر مى گذارند از بازجذب کلسیم تا تولید لخته های خون مفید

مقاومت به انسولین، نشانه دیابت نوع ۲، می تواند منجر به کاهش سطح تری گلیسیرید شود. این زمانى اتفاق می افتد که افزایش میزان متابولیسم بتواند انسولین را از سیستم شما همراه با تری گلیسیرید ها سریعتر ناپدید کند.

علائم تری گلیسیرید پایین چیست؟

هر دو سطح بالا و پایین تری گلیسیرید لزوما باعث نشانه های مستقیم نمی شوند. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب مرتبط با علت اصلی است. به عنوان مثال، علائم هیپرتیروئیدیسم، سوء تغذیه یا سندرم سوء جذب را تجربه خواهید کرد.

هیچ علامت مستقیمى در رابطه با داشتن سطح پایین یا بالاى تری گلیسرید وجود ندارد اما با توجه به علت این سطوح مختلف ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین به علت سوء تغذیه می تواند نشانه هایی از قبیل بی حسی ، احساس سرما، خشکی پوست، موهای شکننده، تحلیل عضلات، اسهال و کاهش وزن باشد.

لیوان و پوشیدن دست هاتری گلیسیرید پایین ناشی از پرکاری تیروئید می تواند با ضربان قلب سریع، کاهش وزن، اضطراب، عرق، افزایش اشتها، خستگی، لرزش و خواب کم ظاهر شود. در نهایت، تری گلیسیرید پایین ناشی از سوء جذب ممکن است با علائمى مانند رشد کم، کاهش وزن و تحلیل عضلات همراه باشد.

اگر علائم مربوط به این بیماری ها را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید که می تواند آزمایش خون براى شما درخواست کند ، علائمتان را بازبینی و علت را تشخیص دهد، تا بتوانید درمان را شروع کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگارهاشمی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .ببخشید من پای سمت چپم ورم کرده طوری که کفش سایز پای راستم با پای چپ فرق کرده .همه آزمایش های مرتبط با کلیه هم دادم مشکلی نداشتم خواستم بدونم تورم پا ممکنه بخاطر مشکل قلبی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   ممکنه لخته باشه که خطرناکه

   باید فورا سونو داپلر انجام دهید

   نارسایی قلبی هم میتونه باعث ودم بشه

 • تصویر کاربر جاهد پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جواب اسکن قلب ایسکمی خفیف در بخش آپیکال تحتانی تشخیص داده شده است آیا خطرناک می باشد لطفا نظر و پیشنهاد را اعلام نماید ضمنا اسکن قلب بهتر است یا سیتی آنژیو با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   بستگی به علابم و فاکترعای خطر داره

   باید دیزیت شوید تا بشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر p جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من کلا خیلی احساس کمبود انرژی و خستگی دارم همیشه،دست و پام هم خیلی سرد میشه،در زمستان خیلی سردم میشه..
  ازمایش دادم،تریگلیسیریدم ۲۰ بود در حالی که نرمالش ۴۰ ۵۰ هست،دکتر بهم گفت شیر نارگیل هرروز مصرف کن،شما چه پیشنهادی دارید؟و بنظرتون علت بی حالی و خستگی من این هم میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید ابتدا علت مشخص شود

   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  پدر من 82ساله هست و به طور ناگهانی رگ هر دو پا گرفته شده.طبق سیتی آنژیو مشخص شد رگ شریانی پای چپ که رگ اصلی است از بالای زانو کاملا مسدود است.رگ های پای راست هم خیلی نازک شده.همه دکترهای تبریز ما را جواب کردند.در پای چپ زخمی در اثر تزریق هپارین در بیمارستان ایجاد شد و در اثر پیشرفت زخم دکترها میگویند پا از زانو به بالا باید قطع شود.چون رگ مسدود است و خون‌رسانی نمی‌شود و زخم قانقاریا و عفونی شده.برای شنبه وقت عمل و بریدن پا را داده اند .اگر راهی غیر از بریدن پا وجود دارد زودتر به ما اطلاع دهید تا راهی تهران شویم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   گاهی واقعا رگ رو نمیشه باز کرد و اگر پا سیاه شده باشه باید قطع بشه متاسفانه

 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من امروز جواب آزمایش کامل خودم رو گرفتم تمام موارد خوب بود فقط در آزمایش خونم میزان eosinophi که رنجی بین 1 تا 5 بود 9 بود و مقدار Rdw-cv خونمم باید رنج 11:6 الی 14:6 باشه 14:9 هستش میخواست ببینم باتوجه به اینکه همه فاکتورهای خونم خوبه علت افزایش میزان ائوزینوفیل چی میتونه باشه آیا باید برای فهمیدنش نیازی به آزمایش مدفوع هست یا با توجه به اینکه آزمایش ادارم هم مشکلی نداشت آزمایش دیگه باید داد . علت اینکه این ازمایش رو دادم بیشتر به خاطر احساس سرمای ناگهانی شدید و گاهی بی حالی و ریزش مو بود و همچنین درگیری با علائم سرمای خوردگی بیش از یک ماه بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   گاهی حساسیت و مشکل عفونی باعث افزایش ایوزینوفیل میشه

   بهتره به دکتر داخلی یا عفونی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر