علل پایین بودن تری گلیسیرید چیست؟

برای درک تری گلیسیرید پایین مهم است بدانید که به طور کلی تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی است که از هرگونه کالری اضافی که ما بلافاصله استفاده نمی کنیم، ساخته شده است که به طور عمده از چربی ها و کربوهیدرات ها می باشد. ذخیره ى گلیسیرید برای مصرف انرژی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما هنگامی که ما کالرى بیشترى نسبت به کالرى که مى سوزانیم مى خوریم، مشکل ایجاد می شود.

علائم تری گلیسیرید پاییناگر چه کلسترول و چربی برای بدن ضروری هستند، اما حفظ سطح آن ها در محدوده ى طبیعى ضروری است، زیرا سطح بالاى آن ها خطر مسائل جدی مربوط به سلامتى، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

دلایل متعددی برای تری گلیسیرید پایین وجود دارد. برای تعیین سطوح تری گلیسیرید شما باید یک آزمایش پانل چربی انجام دهید. اگر نتایج نشان دهد سطح تری گلیسیرید پایین است، اما شما هیچ علائمى را تجربه نمی کنید، معمولا آزمایش بیشتری انجام نمی شود؛ زیرا سطح پایین آن بر سلامتی شما تاثیر نمی گذارد. اما اگر علائم فعلی دارید، پزشک آزمایش هاى بیشتری را برای تعیین علت اصلی آن انجام خواهد داد.

آیا تری گلیسیرید من کم است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما می تواند در آزمایشات خون ناشتا بیابد.

سطوح مختلف تری گلیسیرید به شرح زیر است:تری گلیسیرید نرمال

۱- تری گلیسیرید طبیعى

کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL)، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول در لیتر (mmol / L)

۲- تری گلیسیرید بالا و سر مرز

۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۸ تا ۲٫۲ میلی مول در لیتر)

۳- تری گلیسیرید بالا

۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۲٫۳ تا ۵٫۶ ​​میلی مول در لیتر)

۴- تری گلیسیرید بسیار بالا

۵۰۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر (۵٫۷ mmol / L یا بالاتر)

اگر دچار تری گلیسیرید بالا هستید حتما مقاله ۱۲ روش برای کاهش تری گلیسرید خون را مطالعه کنید.

علل پایین بودن تری گلیسیرید

هیپرتیروئیدیسم۱- هیپرتیروئیدیسم

هیپرتیروئیدیسم به تیروئید بیش از حد فعال اشاره دارد. غده تیروئید بیش از حد هورمون ها را تواید می کند که باعث کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، عرق کردن، تغییرات قاعدگی، خستگی و مشکلات خواب می شود. یک آزمایش خون می تواند سطح هورمون های خون شما را تعیین کند که مشکل تیروئید را مشخص مى کند.

۲- سوء تغذیه

اختلالاتی که موجب جذب نامناسب مواد مغذی از غذاى می شوند، می تواند به سوء تغذیه منجر شود. سوء تغذیه مزمن بدن شما را از چربی تخلیه می کند، بنابراین به سمت تری گلیسرید پایین مى رود . بعضی از علل سوء تغذیه شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و تروما است.

۳- داروهای خاص

بعضی از داروهاى خاص می توانند چربی را از بین ببرند و به تری گلیسیرید پایین منجر شوند. این داروها عبارتند از نیکوتیک اسید، استاتین، آسپارژیناز، فنوفیبرات، گِیمیفیبروزیل و کلوفیبرات.

۴- رژیم غذایی کم چربی

رژیم غذایی کم چرباگر چه یک رژیم غذایی با چربی بالا می تواند سطح تری گلیسیرید را افزایش دهد، یک رژیم کم چربی نیز می تواند آن را پایین نگه دارد. همانطور که ذکر شد، چربی برای بدن انسان ضروری است، اما مصرف مقدار مناسب چربی مهم است – نه خیلی زیاد و نه خیلی کم.

۵- سندرم سوء جذب

در سندرم سوء جذب، بدن دارای مشکل در جذب مواد مغذی از مواد خوراکی است. اگر چربی نتواند جذب شود، سطح تری گلیسیرید می تواند کم شود.

تری گلیسیرید پایین ممکن است جدی باشد!!

تری گلیسیرید پایین می تواند با طیف وسیعی از عوارض جانبی همراه باشد. مطالعات اخیر نشان داده اند که سطوح پایین تری گلیسیرید همراه با سن بالا و درجه بالایی از نارسایی قلبی NYHA احتمال ابتلا به یک بیماری قلبی و حتی سکته ى قلبى را افزایش می دهد. این موضوع تاکید بر اهمیت داشتن تعادل کلی در بدن دارد، زیرا تری گلیسیرید بالا منجر به مشکلات قلبی و سکته ی مرگبار مى شود.

درمان سکته قلبیسطوح پایین تری گلیسیرید ها همچنین بر روند های دیگر بدن مانند جذب ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K تاثیر می گذارند. این ویتامین ها بر روى همه چیزتاثیر مى گذارند از بازجذب کلسیم تا تولید لخته های خون مفید

مقاومت به انسولین، نشانه دیابت نوع ۲، می تواند منجر به کاهش سطح تری گلیسیرید شود. این زمانى اتفاق می افتد که افزایش میزان متابولیسم بتواند انسولین را از سیستم شما همراه با تری گلیسیرید ها سریعتر ناپدید کند.

علائم تری گلیسیرید پایین چیست؟

هر دو سطح بالا و پایین تری گلیسیرید لزوما باعث نشانه های مستقیم نمی شوند. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب مرتبط با علت اصلی است. به عنوان مثال، علائم هیپرتیروئیدیسم، سوء تغذیه یا سندرم سوء جذب را تجربه خواهید کرد.

هیچ علامت مستقیمى در رابطه با داشتن سطح پایین یا بالاى تری گلیسرید وجود ندارد اما با توجه به علت این سطوح مختلف ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین به علت سوء تغذیه می تواند نشانه هایی از قبیل بی حسی ، احساس سرما، خشکی پوست، موهای شکننده، تحلیل عضلات، اسهال و کاهش وزن باشد.

لیوان و پوشیدن دست هاتری گلیسیرید پایین ناشی از پرکاری تیروئید می تواند با ضربان قلب سریع، کاهش وزن، اضطراب، عرق، افزایش اشتها، خستگی، لرزش و خواب کم ظاهر شود. در نهایت، تری گلیسیرید پایین ناشی از سوء جذب ممکن است با علائمى مانند رشد کم، کاهش وزن و تحلیل عضلات همراه باشد.

اگر علائم مربوط به این بیماری ها را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید که می تواند آزمایش خون براى شما درخواست کند ، علائمتان را بازبینی و علت را تشخیص دهد، تا بتوانید درمان را شروع کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

علل پایین بودن تری گلیسیرید چیست؟
5 (100%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام. من فایل صوتی شما رو شنیدم که در جواب خانومی که مشکل ضربان در گوش داشت جواب دادید به یک متخصص گوش و حلق و بینی خووووب!!! مراجعه کنند، ایشون که رفته پیش دکتر مورد نظر شما ولی تشخیصش گرفتگی کاروتید بوده ایا لازم نبود یه دکتر قلب و عروق مثل شما ایشونو ویزیت کنه چون ظاهرا به گوش و حلق و بینی ربط نداشته ببخشید برام سوال شد. چون همین مشکل رو مادر من دارن صدای ازاردهنده ضربان در گوش دارن. و البته گرفتگی رگ کاروتید گردن هم داذن و اسپرین استفاده میکنن و دکتر گوش و حلق و بینی پاس دادن به دکتر گرفتگی عروق!!!! و واقعا نمیدونم چی باید بگم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   معمولا جریان خون طبیعی در برخی افراد شنیده می شود

   البته میشه سونو داپلر کاروتید هم انجام شود

   باز کردن کاروتید هم در شرایط خاص انجام میشه

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمحمدعلی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام
  خانمی45ساله در اکو قلب متوجه تنگی دریچه میترال شدم طبق دستور پزشک حدودا دو سال است هرماه یک امپول پنی سیلین تزریق میکنم
  این تزریق ضرری ندارد و تا کی باید ادامه دهم با توحه به این که علایم بیماری از جمله درد و طپش قلبم رفع شده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   تا اخر عمر

   ضرر نداره

 • تصویر کاربرمحمدعلی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی 70ساله بیمار قلبی که قرص چربی مصرف میکند ازمایش تری گلسرید 44نشان میدهد ایا باید باز هم قرص چربی مصرف کند؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   چه قرصی

 • تصویر کاربرمهر پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  خانمی 38 ساله هستم در ازمایش اخر رنج تری گلیسریدم 49 بود بقیه فاکتورهای ازمایشم در حد نرمال بود و مشکلی نداشت فقط مدتی است که دچار خستگی و بد خوابی هستم و همینطور نازکی و ریزش شدید مو . در ضمن به دلیل مریضی مادرم دچار نارحتی شدید روحی نیز می باشم و گاهگاهی نیز دچار درد قفسه سینه و تنگی نفس میشوم لطفا راهنمایی بفرمایید باید چه کاری انجام دهم ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید در درجه اول به روانپزشک مراجعه کنید و درمان شوید

   جهت بررسی قلب باید معاینه و اکو شوید

 • تصویر کاربرگلی جمعه ۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن دیشب کپسول خوردم ولی بااب کم وبعدخوابیدم الان حس میکنم توگلوم گیرکرده وهنگام بلع غذااذیت میشم بایدچیکارکنم ممنون میشم پاسخ بدین؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا باعث اسیب خفیف مری شده

   کمی صبر کنید برطرف میشود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر