علل پایین بودن تری گلیسیرید چیست؟

برای درک تری گلیسیرید پایین مهم است بدانید که به طور کلی تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید نوعی چربی است که از هرگونه کالری اضافی که ما بلافاصله استفاده نمی کنیم، ساخته شده است که به طور عمده از چربی ها و کربوهیدرات ها می باشد. ذخیره ى گلیسیرید برای مصرف انرژی در بین وعده های غذایی استفاده می شود، اما هنگامی که ما کالرى بیشترى نسبت به کالرى که مى سوزانیم مى خوریم، مشکل ایجاد می شود.

علائم تری گلیسیرید پاییناگر چه کلسترول و چربی برای بدن ضروری هستند، اما حفظ سطح آن ها در محدوده ى طبیعى ضروری است، زیرا سطح بالاى آن ها خطر مسائل جدی مربوط به سلامتى، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

دلایل متعددی برای تری گلیسیرید پایین وجود دارد. برای تعیین سطوح تری گلیسیرید شما باید یک آزمایش پانل چربی انجام دهید. اگر نتایج نشان دهد سطح تری گلیسیرید پایین است، اما شما هیچ علائمى را تجربه نمی کنید، معمولا آزمایش بیشتری انجام نمی شود؛ زیرا سطح پایین آن بر سلامتی شما تاثیر نمی گذارد. اما اگر علائم فعلی دارید، پزشک آزمایش هاى بیشتری را برای تعیین علت اصلی آن انجام خواهد داد.

آیا تری گلیسیرید من کم است؟

سطح تری گلیسیرید چیزی است که پزشک شما می تواند در آزمایشات خون ناشتا بیابد.

سطوح مختلف تری گلیسیرید به شرح زیر است:تری گلیسیرید نرمال

۱- تری گلیسیرید طبیعى

کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL)، یا کمتر از ۱٫۷ میلی مول در لیتر (mmol / L)

۲- تری گلیسیرید بالا و سر مرز

۱۵۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۸ تا ۲٫۲ میلی مول در لیتر)

۳- تری گلیسیرید بالا

۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (۲٫۳ تا ۵٫۶ ​​میلی مول در لیتر)

۴- تری گلیسیرید بسیار بالا

۵۰۰ میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر (۵٫۷ mmol / L یا بالاتر)

اگر دچار تری گلیسیرید بالا هستید حتما مقاله ۱۲ روش برای کاهش تری گلیسرید خون را مطالعه کنید.

علل پایین بودن تری گلیسیرید

هیپرتیروئیدیسم۱- هیپرتیروئیدیسم

هیپرتیروئیدیسم به تیروئید بیش از حد فعال اشاره دارد. غده تیروئید بیش از حد هورمون ها را تواید می کند که باعث کاهش وزن ناگهانی، افزایش اشتها، عرق کردن، تغییرات قاعدگی، خستگی و مشکلات خواب می شود. یک آزمایش خون می تواند سطح هورمون های خون شما را تعیین کند که مشکل تیروئید را مشخص مى کند.

۲- سوء تغذیه

اختلالاتی که موجب جذب نامناسب مواد مغذی از غذاى می شوند، می تواند به سوء تغذیه منجر شود. سوء تغذیه مزمن بدن شما را از چربی تخلیه می کند، بنابراین به سمت تری گلیسرید پایین مى رود . بعضی از علل سوء تغذیه شامل سرطان، از دست دادن حافظه، افسردگی، ناتوانی در غذا خوردن و تروما است.

۳- داروهای خاص

بعضی از داروهاى خاص می توانند چربی را از بین ببرند و به تری گلیسیرید پایین منجر شوند. این داروها عبارتند از نیکوتیک اسید، استاتین، آسپارژیناز، فنوفیبرات، گِیمیفیبروزیل و کلوفیبرات.

۴- رژیم غذایی کم چربی

رژیم غذایی کم چرباگر چه یک رژیم غذایی با چربی بالا می تواند سطح تری گلیسیرید را افزایش دهد، یک رژیم کم چربی نیز می تواند آن را پایین نگه دارد. همانطور که ذکر شد، چربی برای بدن انسان ضروری است، اما مصرف مقدار مناسب چربی مهم است – نه خیلی زیاد و نه خیلی کم.

۵- سندرم سوء جذب

در سندرم سوء جذب، بدن دارای مشکل در جذب مواد مغذی از مواد خوراکی است. اگر چربی نتواند جذب شود، سطح تری گلیسیرید می تواند کم شود.

تری گلیسیرید پایین ممکن است جدی باشد!!

تری گلیسیرید پایین می تواند با طیف وسیعی از عوارض جانبی همراه باشد. مطالعات اخیر نشان داده اند که سطوح پایین تری گلیسیرید همراه با سن بالا و درجه بالایی از نارسایی قلبی NYHA احتمال ابتلا به یک بیماری قلبی و حتی سکته ى قلبى را افزایش می دهد. این موضوع تاکید بر اهمیت داشتن تعادل کلی در بدن دارد، زیرا تری گلیسیرید بالا منجر به مشکلات قلبی و سکته ی مرگبار مى شود.

درمان سکته قلبیسطوح پایین تری گلیسیرید ها همچنین بر روند های دیگر بدن مانند جذب ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K تاثیر می گذارند. این ویتامین ها بر روى همه چیزتاثیر مى گذارند از بازجذب کلسیم تا تولید لخته های خون مفید

مقاومت به انسولین، نشانه دیابت نوع ۲، می تواند منجر به کاهش سطح تری گلیسیرید شود. این زمانى اتفاق می افتد که افزایش میزان متابولیسم بتواند انسولین را از سیستم شما همراه با تری گلیسیرید ها سریعتر ناپدید کند.

علائم تری گلیسیرید پایین چیست؟

هر دو سطح بالا و پایین تری گلیسیرید لزوما باعث نشانه های مستقیم نمی شوند. علائم تری گلیسیرید پایین اغلب مرتبط با علت اصلی است. به عنوان مثال، علائم هیپرتیروئیدیسم، سوء تغذیه یا سندرم سوء جذب را تجربه خواهید کرد.

هیچ علامت مستقیمى در رابطه با داشتن سطح پایین یا بالاى تری گلیسرید وجود ندارد اما با توجه به علت این سطوح مختلف ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. تری گلیسیرید پایین به علت سوء تغذیه می تواند نشانه هایی از قبیل بی حسی ، احساس سرما، خشکی پوست، موهای شکننده، تحلیل عضلات، اسهال و کاهش وزن باشد.

لیوان و پوشیدن دست هاتری گلیسیرید پایین ناشی از پرکاری تیروئید می تواند با ضربان قلب سریع، کاهش وزن، اضطراب، عرق، افزایش اشتها، خستگی، لرزش و خواب کم ظاهر شود. در نهایت، تری گلیسیرید پایین ناشی از سوء جذب ممکن است با علائمى مانند رشد کم، کاهش وزن و تحلیل عضلات همراه باشد.

اگر علائم مربوط به این بیماری ها را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید که می تواند آزمایش خون براى شما درخواست کند ، علائمتان را بازبینی و علت را تشخیص دهد، تا بتوانید درمان را شروع کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمدیان یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۰( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  قبلا از طریق ایمیل سوالاتی در مورد گرفتگی عروق مادرم سوال کردم اینم کد رهگیریشهm39wp560069
  شما گفتین ک سی دی انژیو رو واستون بفرستم ولی هر کاری کردم از طریق ایمیل ارسال نشد .بعد انژو ک چند ماهه انجام داده سوزش قلب و پشت کتف و بی جونی دست چپش و پاهاش داره
  اینم سی دی انژوشونه
  دکتری ک انژیوشون کرده گفته که نمیشه بالون زد چون رگهاش نازکه میخاستم ببینم باید برای بهبودیه مادرم چه کاری انجام بدیم جون بخاطر دردی قلب و پشت شونش هست شدیدا خودسو باخته ک خوب نمیشه .دارو هاش مصرف میکنه .معجون سیر و لینو هم استفاد میکنه و همچنین از چند تا از عرقیجات ولی بهبودی تو این چند ماه نداشته
  درضمن اقای دکتر قبل عمل انژیو درد قلب و پشت کتف نداشتن قط تست ورزشیشون بد بود ک معرفی شدند به انژو گرافی بعد انژیو اینطور شدند
  ممنون میشم برا بهبودی مادرم کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۰( 2 روز پیش)
   سلام
   درمان دارويي هست قاعدتا
   با مدارك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرنیما یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من نیما رضایی ۳۰ ساله
  مدتیه وقتی دراز ک کشیدم بلند میشم یهو چشام سیاهی میره ، دکترم گفت آزمایش چربی خون بدم ،در آزمایشم زده تری گلیسرید ۶۷ ،آیا پایینه ؟؟ و اگه پایینه چکار باید کرد ؟؟؟ و آیا دیابت دارم ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۱( 1 هفته پیش)
   سلام
   خير خوبه نياز به كاري نيست
   براي ديابت بايد ارمايش قند بديد
 • تصویر کاربرطاهره چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من آمبولی ریه کردم .5روز سی سی یو بودم ومرخص شدم الان قرص آمبولی میخورم ولی پای چپم ورم کرده وکبود شده ودرد میکند
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۳( 2 ماه پیش)
   سلام
   بايد فورا مراجعه كنيد يا به پزشكتون اطلاع بديد
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۳۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب اقای دکتر همسر بنده همانطوریکه مستحضربودید دچار DVTتحتانی با تشخیص کمبود انزیم کبدی پروتیین Cمصرف وارفارین با کنترل INRبه مدت 20سال میباشد از طرفی دچار ارتروز کمر و گردن و ناراحتی شدید معده میباشد. که به مدت چند سال مداوم داروهای پنتوس کلیدونیوم سی و رانتیدین برای معده که هنوز کمی درد وترش میکنه وداروهای سلکسیب و گاباپنتن و ب یک 300 و امی تریپتلین مصرف داره با توجه. به موارد بالاچند تا سوال دارم یک اینکه تاکنون برای DVTژنتیکی درمانی جدیدی نیامده مثلا به بیمار پروتیین C داد به جای وارفارین سوال دوم ایا برای درمان دیسک متوسط بین مهره ای کمر میتوان ازلیزر های پاور hig powerاستفاده کرد چون خیلی از این لیزر استفاده کردن و خوب شدن و مصرف دارو رو بطور چشمگیری کاهش دادن ازپزشک ارتوپد سوال کردم که میتونم لیزر بزنم در پاسخ گفتن فکز نکنم مشکلی پیش بیاد (ترسیدم) چون خواهر همسرم بعلت سهل انگاری دچارامبولی ریوی شد و فوت کردم هر گونه توصیه پزشکی راه کار مفید رو با توجه به سوالات بالااز شما استعدعا دارم بی نهایت از شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۳۵( 2 ماه پیش)
   سلام
   ميشه به جاي وارفارين ريواروكسابان مصرف كرد ولي فعلا درمان داروويي هست
   در مورد سوال دومتون در تخصص من نيست و اطلاعي ندارم
 • تصویر کاربرفرشته سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۳۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.اقای دکترمادرمن ازدیروز درقسمت پا احساس ضعف میکردند ویه حالت بی قراری داشتند یکی دوساعت همین جور بودند وبعدخوابیدندوقتی بیدارشدنددرقسمت سمت چپ بدن احساس بی حسی میکردند هم دست هم پا.بریدیمشون بیمارستان ازشون سی تی اسکن گرفتن وجواب سی تی اسکن کاملاسالم نشون داد ودکتراگفتند احتمالاحمله خفیف گذرابوده وبارضایت خودمون ازبیمارستان مرخص شدند.دکتربراشون چندنوع قرص تجویزکردند الان بعدازچندین ساعت هنوزمادرم خوب نشده وقسمت سمت چپ بدن همچنان بی حس است.خواستم بدونم به نظرشمابایدوچیکارکرد؟آمپول یاچیزه دیگه ای هس که مصرف کنند تااین بی حسی برطرف بشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۳۵( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر