ظاهری زیبا و فرینده که جان می گیرد+فیلم

سیگار یکی از عوامل مضر سلامت انسان ها در جهان محسوب می شود تا جایی که از جمله مضرات سیگار کشیدن می توان به بیماری های قلب و عروقی، بیماری های تنفسی ریوی و سرطان ریه اشاره داشت.

 اغلب افراد سیگاری بین ۴۴-۲۵ سال دارند. هر چه سن بالا تر برود و تعداد سیگار مصرفی بیشتر باشد، عوارض سیگار کشیدن روی قلب بیشتر می شود. استفاده ۲-۱ نخ سیگار هم می تواند باعث افزایش خطر گرفتگی رگ های قلب شود. مصرف سیگار می تواند باعث گرفتگی عروق محیطی و آنوریسم آئورت نیز شود. افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار نیز در معرض سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

سکته قلبیارتباط میان سیگار و بیماری های قلب و عروق چیست؟

سیگار با چندین مکانیسم باعث انسداد عروق قلب می شود: افزایش فشار خون، کم شدن خون رسانی به قلب، افزایش روند آترواسکلروزین و اثرات سو آن بر روی چربی LDL خون

سیگار جزء عوامل خطر اصلی آترواسکلروزین یا تصلب شرایین ( رسوب چربی داخل شریان ها) است. در آترواسکلروزیس به علت رسوب چربی داخل جداره شریان ها، حفره وسط شریان کوچک می شود و ضخامت جداره عروق نیز افزایش پیدا می کند و در مجموع جریان خون داخل شریان در رساندن اکسیژن به اندام ها کاهش می یابد. پس شریان های تغذیه کننده ی بافت قلب هم نازک می شوند و نهایتاً خون اکسیژن دار کمتری به قلب می رسد و این بخصوص در شرایط فعالیت بدنی شدید، تشدید می یابد.

چنانچه عدم رسیدن اکسیژن به قلب خیلی شدید شود، بیمار از درد سینه بخصوص هنگام فعالیت شاکی خواهد بود. زمانی که یک یا چندین رگ قلب دچار انسداد کامل شود، آسیب دائمی و سکته بخشی از قلب رخ خواهد داد.

در عروق محیطی مانند شریان های آئورت و شریان تغذیه کننده پا، عوارض سیگار بر روی این عروق نیز باعث انسداد آنها خواهد شد؛ پس خون اکسیژن دار دست و پاها کاهش می یابد. این بیماران از درد دست و پا و حملات کرامپ دردناک عضلات بخصوص هنگام راه رفتن شاکی هستند.

بیماری رینودبا افزایش مقدار سیگار کشیدن شانس حمله قلبی نیز افزایش می یابد. هیچ میزان امنی برای عدم درگیری عروق قلب وجود ندارد. هرچه زمان طولانی تری را فرد سیگار کشیده باشد شانس بیماری های قلب و عروق بیشتر خواهد بود. افرادی که روزانه یک پاکت می کشند شانس ۲ برابری جهت سکته قلبی نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.

ارتباط میان سیگار و دارو های خوراکی ضد بارداری به وضوح مشخص شده است و شانس بیماری عروق قلب و اندام ها و سکته مغزی را چندین برابر افزایش می دهد.

آیا مضرات سیگار کشیدن از قلیان کمتر است؟

مضرات سیگار کشیدن چیست؟

۱- کاهش اکسیژن رسانی به قلب و سایر اندام ها

۲- کاهش ظرفیت فعالیت

۳- کاهش چربی خون HDL

۴- افزایش فشار خون و ضربان قلب

۵- تخریب سلول های عروق قلبی

۶- افزایش گرفتگی عروق قلب و افزایش شانس سکته قلبی

۷- افزایش شانس گرفتگی عروق پا

۸- افزایش شانس سرطان ریه، حنجره و گلو

۹- افزایش شانس دیابت

۱۰- افزایش شانس انعقاد خود بخود خون

۱۱- افزایش شانس گرفتگی عروق بعد جراحی قلب باز

اگرچه با ترک سیگار اثرات سوء آن روی قلب به شدت کاهش می یابد ولی روی کاسه ریه، پانکراس و معده برابر سال های طولانی باقی می ماند.

عوارض سیگار کشیدن در خانم ها

مصرف سیگار امروزه در میان خانم ها در حال افزایش است. خانم ها به اندازه مردان در معرض خطرات و عوارض سیگار قرار دارند. خانم های سیگاری که همزمان قرص جلوگیری از بارداری مصرف می کنند، شدیدا در معرض گرفتگی زودرس عروق قلب و مغز هستند. سیگار کشیدن در خانم های دیابتی هم خطرناک است.

فواید ترک سیگار چیست؟

شانس حوادث قلبی طی ۲ سال اول پس از ترک سیگار ۵۰% کاهش می یابد. و این اثر بخصوص طی ماه های اول مشهود تر است.

طی ۵-۳ سال پس از ترک سیگار شانس بیماری های قلب و عروق و  طی ۵ تا ۱۵ سال شانس سکته مغزی مانند افراد غیر سیگاری می شود.

داروی ترک سیگاراگر سیگار کشیدن در محدوده ۳۹-۳۵ سالگی ترک شود، ۹-۶ سال به عمر آنها افزوده می شود. اگر در محدوده ۶۹-۶۵ سالگی ترک شود، ۴-۱ سال به عمر افراد افزوده می شود.

شانس مرگ و میر ناشی از حمله قلبی با ترک سیگار حداقل ۵۰% کاهش می یابد. ترک سیگار باعث کاهش فشار خون و کاهش شانس سکته مغزی می شود.

علاوه بر این شانس ابتلا به دیابت، سرطان ریه، سرطان حنجره و برونشیت مزمن نیز کم می شود.

جدیدترین روش ترک سیگار

راه های ساده ای هم برای ترک سیگار مفید هستند. حتی کاهش میزان مصرف هم می تواند مفید باشد خصوصا اگر همراه با تغییر شیوه زندگی مانند ورزش باشد.

علت حمله قلبی در زناناستفاده از سیگار لایت نیز اثر کمی بر کاهش اثرات سو نیکونین بر روی قلب دارد. درمان داروئی موثر برای ترک سیگار مصرف بوپروپیون و وارنیکلین معرفی شده است.

برنامه WHO برای کاهش تقاضای تنباکو عبارتند از:

 – افزایش قیمت محصولات دخانی

– کمپین های ضد دخانیات

– ممنوع کردن تبلیغ دخانیات

– آگاه کردن مردم از مضرات سیگار

– افزایش مالیات بر دخانیات

ترک سیگار کار خیلی سختی نیست. تنها کافی ست که اراده کنید. در این راه کنار شما هستیم.

حهت مشاوره و مطرح کردن پرسش های خود روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

 

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
Mvp

سلام آقای دکتر.دختر۷ساله ایی دارم ک حدود دو ماه پیش درد قفسه سینه پیدا کرد.که اوایل هر چند روز یکبار درحد دو ثانیه درد بود.به متخصص قلب کودکان مراجعه کردیم ک تشخیص mvp خفیف دادند.و گفتن اصلا جای نگرانی نیست.ولی علائم دردش داره بیشتر میشه والان هر روز و روزی چندبار قلبش میگیره و تایمش هم ب چندثانیه رسیده.خیلی نگرانم و از نظر روحی خیلی اذیت میشم.از طرفی دکتر میگه چیز مهمی نیست.نظر شما چیه؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
ضربان شكمي

كنار ناف سمت راست شكم احساس حركاتي شبيه حركت جنين در شكم دارم ايا ميتواند علامت آنوريسم ائورت شكمي باشد؟
در ضمن افتادگي دريچه ميترال مادرزادي دارم به تشخيص پزشك متخصص قلب
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی عروق پا

با سلام و خسته نباشید... آقای دکتر بنده چند سالی میشه در حالت عادی (بدون فعالیت) ساق هر دو پام ورم داره وقتی راه میرم بدتر میشه و حالت سوزش پیدا میکنه یه جوری سنگین میشه و انگار پام واسه خودم نیست و باید چند دقیقه بمونم و استراحت کنم تا رفع بشه... شبها هنگام خواب هم اذیتم میکنه و نمیدونم پام رو در چه وضعیتی قرار بدم ... حالا نمیدونم مشکلم گرفتگی عروق هستش یا نه... البته از هر دو پام ام آر آی گرفتم دکتر ارتوپد گفت هیچ مشکلی از نظر ارتوپدی نداری... ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏 مشاهده پاسخ دکتر
4
فرق بین متورال و متوتار

سلام ببخشید من مادرم عمل قلب باز انجام داده و دکتر قرص متورال واسش نوشته سری جدید که قرق گرفتیم پیش یه دکتر جدید بردیمش که داروهاشو دوباره بنویسه ولی اینسری قرص متوتار نوشته باید عوضش کنیم یا فرقی نداره مشاهده پاسخ دکتر
5
قفسه سینه

سلام اقای دکتر خسته نباشید. من پسری 15 ساله هستم و در بعضی وقتها در قفسه سینم احساس درد خفیفی میکنم بعضی وقتها موقع فعالیت احساس میکنم این درد رو دارم یعنی همش موقع فعالیت اینقد به درده فکر میکنم انگار الان داره قفسه سینم درد میکنه من یک سال پیش به فوق تخصص قلب مراجعه کردم و منو معاینه کرد و ازم نوار قلب و اکو گرفت و گفت مشکلی نداری یعنی من مشکلی ندارم اقای دکتر؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
تپش قلب

همون پسر بیست و یک ساله هستم که ضربانم بین 115تا120بود بعضی اوقات خواستم بگم مانیتورینگ دوازده ساعته هم شدم مشاهده پاسخ دکتر
7
درخواست برای درمان گرفتگی عروق پا

سلام و عرض ادب
عروق پای پدر پارسال گرفته بود بردیم تبریز آنژیو شد امسال دوباره رنگ پا کبود و سطح پا کاملا سرد و بادکرده هست میدانیم که عروق شریانی باز گرفته از دکتر دارا الوند فر وقت گرفتیم که جراح عمومی هست ولی میدانیم که راهش مراجعه به شماست چون بعد آنژیو هم باید درمان ادامه یابد...من از قسمت نوبت گیری اقدام میکنن چون از شهرستان می آییم خیلی مهمه که دست خالی بر نگردیم ..میخواستم بپزسم هزینه چقدر خواهد بود حدودا بیمه پدر ایرانیان و تکمیلی آتیه سازان هست...
بیماری زمینه ای : دیابت فشار خون
سن 81 سال
مشاهده پاسخ دکتر
8
پلاکت

باسلام
اگه کسی کم خونی داشته باشه آیامیتونه به این منظور باشه که پلاکت خونش پایینه!؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
در صورت سالم بودن اسکن قلب آنژیوگرافی توصیه می شود

پدر من از سال 93 بدلیل تپش قلب و نامنظم بودن ضربان قلب قرص وارفارین و متورال را با تجویز پزشک مصرف می کند.
تاریخ 18دی 95 اکو قلب انجام دادن و پزشک معالج گفتن با توجه به اکو دریچه قلب مشکل دارد
مهر 96 اسکن قلب انجام دادن و هیچ گونه مشکلی نداشتن
17مرداد 97 اکو قلب دوباره انجام دادن و پزشک گفتن قلب نسبت به پارسال ضعیف و گشاد شده است و تشخیص پزشک برای انجام آنژیوگرافی می باشد.
و با توجه به اکو دو روز پیش دکتر قرص های فورزماید و کونکور و لیزینوپریل و لیپوفیکس را تجویز کردند.
آیا با توجه به سالم بودن اسکن باید آنژیوگرافی انجام داد؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
باتشکر

در سوال قبلی که درباره چربی خونم از شما سوال کردم فراموش کردم آزمایش را پیوست کنم جهت کنترل چربی که خدمتتان ارسال می کنم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 1477 بعدی »