ظاهری زیبا و فرینده که جان می گیرد+فیلم

سیگار یکی از عوامل مضر سلامت انسان ها در جهان محسوب می شود تا جایی که از جمله مضرات سیگار کشیدن می توان به بیماری های قلب و عروقی، بیماری های تنفسی ریوی و سرطان ریه اشاره داشت.

 اغلب افراد سیگاری بین ۴۴-۲۵ سال دارند. هر چه سن بالا تر برود و تعداد سیگار مصرفی بیشتر باشد، عوارض سیگار کشیدن روی قلب بیشتر می شود. استفاده ۲-۱ نخ سیگار هم می تواند باعث افزایش خطر گرفتگی رگ های قلب شود. مصرف سیگار می تواند باعث گرفتگی عروق محیطی و آنوریسم آئورت نیز شود. افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار نیز در معرض سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

سکته قلبیارتباط میان سیگار و بیماری های قلب و عروق چیست؟

سیگار با چندین مکانیسم باعث انسداد عروق قلب می شود: افزایش فشار خون، کم شدن خون رسانی به قلب، افزایش روند آترواسکلروزین و اثرات سو آن بر روی چربی LDL خون

سیگار جزء عوامل خطر اصلی آترواسکلروزین یا تصلب شرایین ( رسوب چربی داخل شریان ها) است. در آترواسکلروزیس به علت رسوب چربی داخل جداره شریان ها، حفره وسط شریان کوچک می شود و ضخامت جداره عروق نیز افزایش پیدا می کند و در مجموع جریان خون داخل شریان در رساندن اکسیژن به اندام ها کاهش می یابد. پس شریان های تغذیه کننده ی بافت قلب هم نازک می شوند و نهایتاً خون اکسیژن دار کمتری به قلب می رسد و این بخصوص در شرایط فعالیت بدنی شدید، تشدید می یابد.

چنانچه عدم رسیدن اکسیژن به قلب خیلی شدید شود، بیمار از درد سینه بخصوص هنگام فعالیت شاکی خواهد بود. زمانی که یک یا چندین رگ قلب دچار انسداد کامل شود، آسیب دائمی و سکته بخشی از قلب رخ خواهد داد.

در عروق محیطی مانند شریان های آئورت و شریان تغذیه کننده پا، عوارض سیگار بر روی این عروق نیز باعث انسداد آنها خواهد شد؛ پس خون اکسیژن دار دست و پاها کاهش می یابد. این بیماران از درد دست و پا و حملات کرامپ دردناک عضلات بخصوص هنگام راه رفتن شاکی هستند.

بیماری رینودبا افزایش مقدار سیگار کشیدن شانس حمله قلبی نیز افزایش می یابد. هیچ میزان امنی برای عدم درگیری عروق قلب وجود ندارد. هرچه زمان طولانی تری را فرد سیگار کشیده باشد شانس بیماری های قلب و عروق بیشتر خواهد بود. افرادی که روزانه یک پاکت می کشند شانس ۲ برابری جهت سکته قلبی نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.

ارتباط میان سیگار و دارو های خوراکی ضد بارداری به وضوح مشخص شده است و شانس بیماری عروق قلب و اندام ها و سکته مغزی را چندین برابر افزایش می دهد.

آیا مضرات سیگار کشیدن از قلیان کمتر است؟

مضرات سیگار کشیدن چیست؟

۱- کاهش اکسیژن رسانی به قلب و سایر اندام ها

۲- کاهش ظرفیت فعالیت

۳- کاهش چربی خون HDL

۴- افزایش فشار خون و ضربان قلب

۵- تخریب سلول های عروق قلبی

۶- افزایش گرفتگی عروق قلب و افزایش شانس سکته قلبی

۷- افزایش شانس گرفتگی عروق پا

۸- افزایش شانس سرطان ریه، حنجره و گلو

۹- افزایش شانس دیابت

۱۰- افزایش شانس انعقاد خود بخود خون

۱۱- افزایش شانس گرفتگی عروق بعد جراحی قلب باز

اگرچه با ترک سیگار اثرات سوء آن روی قلب به شدت کاهش می یابد ولی روی کاسه ریه، پانکراس و معده برابر سال های طولانی باقی می ماند.

عوارض سیگار کشیدن در خانم ها

مصرف سیگار امروزه در میان خانم ها در حال افزایش است. خانم ها به اندازه مردان در معرض خطرات و عوارض سیگار قرار دارند. خانم های سیگاری که همزمان قرص جلوگیری از بارداری مصرف می کنند، شدیدا در معرض گرفتگی زودرس عروق قلب و مغز هستند. سیگار کشیدن در خانم های دیابتی هم خطرناک است.

فواید ترک سیگار چیست؟

شانس حوادث قلبی طی ۲ سال اول پس از ترک سیگار ۵۰% کاهش می یابد. و این اثر بخصوص طی ماه های اول مشهود تر است.

طی ۵-۳ سال پس از ترک سیگار شانس بیماری های قلب و عروق و  طی ۵ تا ۱۵ سال شانس سکته مغزی مانند افراد غیر سیگاری می شود.

داروی ترک سیگاراگر سیگار کشیدن در محدوده ۳۹-۳۵ سالگی ترک شود، ۹-۶ سال به عمر آنها افزوده می شود. اگر در محدوده ۶۹-۶۵ سالگی ترک شود، ۴-۱ سال به عمر افراد افزوده می شود.

شانس مرگ و میر ناشی از حمله قلبی با ترک سیگار حداقل ۵۰% کاهش می یابد. ترک سیگار باعث کاهش فشار خون و کاهش شانس سکته مغزی می شود.

علاوه بر این شانس ابتلا به دیابت، سرطان ریه، سرطان حنجره و برونشیت مزمن نیز کم می شود.

جدیدترین روش ترک سیگار

راه های ساده ای هم برای ترک سیگار مفید هستند. حتی کاهش میزان مصرف هم می تواند مفید باشد خصوصا اگر همراه با تغییر شیوه زندگی مانند ورزش باشد.

علت حمله قلبی در زناناستفاده از سیگار لایت نیز اثر کمی بر کاهش اثرات سو نیکونین بر روی قلب دارد. درمان داروئی موثر برای ترک سیگار مصرف بوپروپیون و وارنیکلین معرفی شده است.

برنامه WHO برای کاهش تقاضای تنباکو عبارتند از:

 – افزایش قیمت محصولات دخانی

– کمپین های ضد دخانیات

– ممنوع کردن تبلیغ دخانیات

– آگاه کردن مردم از مضرات سیگار

– افزایش مالیات بر دخانیات

ترک سیگار کار خیلی سختی نیست. تنها کافی ست که اراده کنید. در این راه کنار شما هستیم.

حهت مشاوره و مطرح کردن پرسش های خود روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

 

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مصرف همزمان دارو

با عرض سلام من دو سال هست که بعلت افسردگی افکسور و بوپروپیون مصرف میکنم ایا میتوان قرص وارنیکلین مصرف کنم چه بصورت جدا یا جایگزین مشاهده پاسخ دکتر
2
تپش قلب

من الان برای شما سوال فرستادم شما گفتید تصایر خوب نبوده جواب هولتر اگه میشه تفسیر کنید ممنون میشم
در صول هولتر هم دیلتیازم خوردم
اینجا فقط ۵ تصویر میشه اپلود کرد
مشاهده پاسخ دکتر
3
گرفتگی وسیع هروقت

رژیم غذایی فردی که مبتلا به دیابت هست و ترمپوز وسیع در ورید های خمورال مشترک داره
و دی وی تی پای چپ ،چیست ؟آیا همراه با خوردن قرص های ضد انعقاد میشه از خوردنی های ضد انعقاد استفاده کرد اگر نه چی بهتره ؟
بهترین قرص و بهترین درمان چیه ؟تشک ویبره دار و جوراب ضد امبولی قابل استفاده هست یا نه ؟هنوز پاشون ورم داره
ورم کمتر شده و داروی ضد انعقاد مصرف میکنن،ایا خطر رفع شده؟
آیا زالو درمانی موثر هست در این وضعیت؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
فشار بالا

سلام بنده حدود يكماهى بود كه ميرفتم سركار بعداز نهار صورتم سرخ ميشد خودم احساس ميكردم دماي صورتم بالاست توجه نكردم تا اينكه دو روز پيش صبح كه رفتم سركار صورتم سرخ شد و خون دماغ شدم امروز هم دوباره خون دماغ شدم فشار گرفتم بعدش ١5٩ بود ، دوساعت بعدش اومد ١٢٨ ، نوار قلب هم گرفتم هيچ مشكلي نداشتم مشاهده پاسخ دکتر
5
تپش قلب

قبلا درمورد تپش قلبم از شما سوال کردم گفتم مدتیه تپش قلب دارم اکو کردم و هولتر بستم ج هولترم اومده میشه تفسیرش کنید
بعد اینکه مدتیه دیلتیازم میخورم
تپش میگیرم سمت چپ گردن و دست چپ و بالای قفسه سینه ام درد میگیرد
در زمان هولتر قرص هم میخوردم باز
مشاهده پاسخ دکتر
6
نتیجه اکو

سلام و عرض ادب بنده حدود دوماه پیش اکو انجام دادم ، و متاسفانه پزشک توضیح مناسبی در مورد نتیجه اکو به بنده ندادن و فقط گفتن مشکل نارسایی داری.ضمن تشکر از وقتی که گذاشتید لطفا نظرتون رو بفرمایید مشاهده پاسخ دکتر
7
سی تی آنژیو عروق پای دیابتی با زخم پا

آیا سی تی آنژیو از بیمار دیابتی نوع 2 که زخم پای دیابتی دارند و کم کاری کلیه و قلب هم دارند بدون مواد حاجب امکان دارد و یا میتوان همزمان با انجام سی تی آنژیو از کلیه هم محافظت نمود مشاهده پاسخ دکتر
8
درد قفسه سینه

سلام آقای دکتر .
من آقای 23 ساله هستم حدود ده ماه قبل درد قفسه شدید سینه داشتم و تپش قلب و درد دست چپ اما اکو دادم نوار هم دادم و دوبار متخصص رفتم گفتن چیزی نیست و از استرسه و تیروئید آزمایش دادم گفتن چیزی نیست و یکم خونم غلیظه فقط .... اما الان هر از گاهی باز هم درد قفسه سینه و درد دست چپ میاد سراغم و مظطرب هم میشم واقعا این مال علائم قلبی هستش....
مشاهده پاسخ دکتر
9
پلاکت خون

S@ye:
سلام وقت بخیر.دکتر مادرم 68 ساله هستند تقریبا یکهفته اس که روی ساق پا و ران ایشان دانه های قرمز زیر پوستی و در بعضی نقاط کبودی ایجاد شده..ایشان حدود ده سال پیش سکته مغزی رفع کردند که بر اثر متورم شدن عروق مغز مبش اومده بود که بعد ازون پزشک آث آ 80 برای ایشان تجویر کرد.‌تا یکماه پبش آکسار مصرف میکردند،ناگفته نماند که کم خونی هم دارند از فوق تخصص خون نوبت گرفتیم که برای روز دوشنبه میباشد ما خیلی نگران هستیم که خدای نکرده تا اون روز مشکلی پیش نیاد..از شما تقاضامندم تا اون تاریخ ما رو راهنمایی کنید که مشکلی پیش نیاد.سپاسگزارم🙏
مشاهده پاسخ دکتر
10
تپش قلب و درد در سمت چپ سینه

سلام. ۳۸ سالمه ۶ ماه پیش بعد از دندانپزشکی به خاطر فشار خون بالا دچار تپش قلب شدم. به دکتر قلب مراجعه کردم با اکوکاردیوگرافی تشخیص دادند دیواره بطن چپ ضخیم هست. چند بار هم بعد از این مساله دچار تپش قلب ناگهانی شدم که به اورژانس مراجعه کردم و نهایتا حمله عصبی تشخیص دادند. بعد از ۵ ماه از اتفاق اول ۴ روز مسافرت پیوسته داشتم تو پرواز آخر شدیدا تپش قلب گرفتم و بعد از ۳ه روز استراحت الان سمت چپ قفسه سینه باز درد میکنه و سبکی سر هم بعضی وقتها دارم البته احساس گرسنگی یا سنگینی معده هم دارم. نظر شما چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 981 بعدی »