دکتر محمد حسین نجفی

متوپرولول یا متورال چیست؟

متورال یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می شود. هم‌چنین برای درمان یا پیشگیری از حمله ی قلبی نیز کاربرد دارد.

متورال ۵۰

قرص متورال ۵۰ برای کاهش فشار خون بالا و تسکین درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان سایر عوارض مرتبط با قلب و عروق خونی نیز مصرف می گردد.

نکات لازم قبل از مصرف متورال

دقت کنید اگر به متوپرولول و یا دیگر بتا بلاکرها حساسیت دارید (آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتالول، و غیره) و یا هر یک از بیماری های زیر را دارید نباید از این دارو‌ استفاده کنید:

# مشکل جدی قلبی مانند بلوک های قلبی، سندرم سینوس بیمار و یا ضربان قلب کند
# مشکلات شدید گردش خون
# نارسایی شدید قلب (که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید)
# سابقه ی ضربان قلب آهسته که باعث غش شود.

برای اینکه مطمئن شوید که مصرف متورال برای شما بی خطر است، در صورت داشتن آسم، بیماری های مزمن انسدادی ریه، اختلال در تنفس، دیابت، بیماری کبدی، نارسایی احتقانی قلبی، مشکلات مربوط به گردش خون (مانند سندرم رینود)، بیماری های تیروئیدی و فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال)حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متورال را دقیقا همانگونه که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. تمام دستورالعمل های نسخه ی خود را دنبال کنید. ممکن است گاهی اوقات پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود که شما بهترین نتایج را دریافت می کنید. هرگز بیشتر یا کمتر از تجویز متخصص قلب و عروق، مصرف نکنید.

– دارو را هر روز در همان زمان مصرف کنید.
– متورال باید همراه یا بعد از غذا مصرف شود.
– در حین استفاده از متورال اغلب باید فشار خونتان بررسی شود.
– نباید استفاده از متورال را به طور ناگهانی متوقف کنید؛ چرا که وضعیت شما را بدتر می کند.
– اگر برای درمان فشار خون بالا از این دارو استفاده می کنید، حتی زمانی که احساس حال خوب دارید به مصرف آن ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است نیاز باشد تا بقیه ی عمر خود را دارو استفاده کنید.

متوپرولول 50

متوپرولول ۵۰

متوپرولول به عنوان یک قرص در دوزهای استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در دسترس است. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را افزایش دهد. برای افرادی که قرص های طولانی مدت Toprol XL مصرف می کنند، میزان مصرف اولیه بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است.

نصف قرص متورال

این دارو در دوز 50 میلی گرمی در دسترس است و بر اساس شرایط بیمار و توسط پزشک دوز آن تنظیم می شود. مهم ترین عارضه ی دارو کاهش ضربان قلب به زیر 50 است که در این صورت و به خصوص در صورت بروز سرگیجه باید داروی بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است در صورت بروز این علایم حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قطع دارو نباید به صورت ناگهانی صورت بگیرد و باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود. همچنین در صورت بروز علائم زیر در صورت مصرف دارو، و در صورت تشخیص متخصص نصف متورال تجویز میشود:

 • ضربان قلب
 • فشارخون
 • داروهای مصرفی دیگر
 • نوع بیماری
 • شدت بیماری
 • سایر بیماری های همراه

عوارض متورال در بارداری

علائم بیماری قلبی در بارداریهنوز دقیقا مشخص نیست که متورال می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟ اما قطعا برخی از عوارض این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می شود. توجه کنید که متوپرولول نباید برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز شود.

اگر یک دوز قرص متورال فراموش شود چه اتفاقی می افتد؟

به محض اینکه به یاد آوردید، قرص متورال را مصرف کنید. اما اگر تقریبا موقع نوبت بعدی بود، نوبت قبلی را فراموش کنید. برای جبران دوز فراموش شده هرگز مقدار بیشتری مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد متوپرولول چه کنیم؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید.

در هنگام مصرف متوپرولول از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

– متورال ممکن است تفکر یا پاسخدهی شما را مختل کند. پس در رانندگی و یا هر کاری که به هوشیاری نیاز دارد، دقت کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید.

– الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از متوپرولول را افزایش دهد.

عوارض جانبی متوپرولول چیست؟

اگر هر گونه نشانه ای از واکنش آلرژیک به متوپرولول دیدید از جمله: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو دیدید، به اورژانس مراجعه کنید. از جمله عوارض متورال می توان موارد زیر را نام برد:

## ضربان قلب بسیار آهسته
## احساس سرگیجه
## تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع
## احساس سرما در دست و پا
## کابوس و مشکلات خواب
## اسهال
## خارش پوست

اطلاعات دوز مصرفی متورال

۱- دوز معمول متوپرولول برای پیشگیری از آنژین صدری در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۲- دوز معمول متورال برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۳- دوز معمول متوپرولول برای سکته قلبی در بزرگسالان

الف- درمان فوری سکته قلبی با متورال

* تزریق داخل وریدی: ۳ تزریق بولوس از ۵ میلی گرم در فواصل ۲ دقیقه
* خوراکی: در بیمارانی که دوز داخل وریدی کامل (۱۵ میلی گرم) را تحمل کرده اند، قرص متوپرولول، ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود که باید ۱۵ دقیقه بعد از آخرین تزریق آغاز شود و به مدت ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند.
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز.

بیمارانی که به نظر می رسد دوز کامل تزریق را تحمل نکرده اند، باید قرص متوپرولول ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه پس از آخرین دوز داخل وریدی مصرف کنند.

ب- درمان تاخیری سکته قلبی با متورال

* خوراکی: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز

کدام داروها با متورال تداخل دارند؟

اگر از دارو های زیر استفاده می کنید حتما پزشکتان را مطلع سازید:

— پرازوسین
— تربینافین
— داروهای ضد افسردگی ( بوپروپیون، کلومیپرامین، دزیپرامین، دولوکستین، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین)
— داروهای قلب یا فشار خون ( آملودیپین، کلونیدین، دیگوکسین، دیلتیازم، دی پیریدامول، هیدرالازین، متیل دوپا، نیفدیپین، کینیدین، رزرپین، وراپامیل، و غیره)
— داروهای بیماری های روانی ( کلرپرومازین، هالوپریدول فلوفنازین، تیوریدازین )

قرص متورال برای استرس

تحقیقات نشان می دهد که داروهای بتابلوکر می توانند در تخفیف و کنترل برخی از علائم فیزیکی استرس و اضطراب نقش داشته باشند. اگرچه آنها نمی توانند علل واقعی روانشناختی این بیماری را درمان کنند، اما می توانند در کنترل تعریق، سرگیجه، تپش قلب و لرزش صدا و دست ها – که واکنش های معمول به استرس هستند – مفید باشند.

بتا بلوکرها برای کنترل اضطراب اجتماعی و سایر عوامل استرس زای کوتاه مدت نیز کاربرد دارند. برای مثال، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند قبل از سخنرانی در جمع، از یک بتا بلوکر برای کاهش اضطراب و ترس از صحنه مصرف نمایید. با این حال، متوپرولول تارتارات (با نام تجاری لوپرسور)، پروپرانولول (با نام تجاری ایندرال)، آتنولول (با نام تجاری تنورمین) و سایر بتا بلوکرها برای درمان طولانی مدت استفاده نمی شوند.

لازم بذکر است که بتابلوکر ها زمانی که همراه با درمان هایی از جمله روان درمانی، تغییر سبک زندگی و داروهای دیگر تجویز شوند حداکثر کارایی خود را خواهند داشت.

عوارض قطع مصرف متورال

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه (بلک باکس) است. هشدار جعبه سیاه جدی ترین هشداری است که سازمان غذا و داروی آمریکا از طریق آن پزشکان و بیماران را از اثرات جانبی خطرناک داروها آگاه می سازد.

مصرف متوپرولول را بصورت ناگهانی قطع نکنید. چرا که ممکن است دچار درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی فشار خون یا حتی حمله قلبی شوید. اگر می خواهید مصرف این دارو را متوقف کنید، ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. دوز مصرفی داروی شما باید تدریجا و زیر نظر پزشک معالجتان کاسته شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (223 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامیه دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام 40 سالمه وهمیشه فشار خونم 15 یا 16 هستش بعضی وقتها که بیشتر میشه نصف متورال 50 میخورم لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم متورال رو ادامه بدم یا نه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام بله ادامخ بدین و نیاز به شروع داروها دیگه همدهست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام قلب همسرم چند وقته سوزش شدید داره، آیا خطری ایشان را تهدید میکنه، چه کاری باید انجام بدهد، باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام حتما متخصص فلب ایشون رو ببینه
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت دکتر محترم من یه بارداری داشتم ۹ سال پیش در ۷ ماهگی به خاطر فشار خون بالا و دفع پروتین ختم حاملگی دادن خوشبختانه بچه سالم و تندرسته یه ماهی تو دستگاه بود خیلی سختی کشیدم الان دوباره باردارم نمیخوام فشارمو چک میکنم قرص آسپرین میخورم دیگه نمیخوام دوباره بچه ۷ ماهه به دنیا بیارم همش استرس دارم کمکم کنید بگید چه فرصی بخورم که فشارم کنترل بشه بالا نشه آخه هر قرصی نمیتونم تو بارداری بخورم برا جنین خطرناکه دکتر گفته اگه بتونی فشارتو کنترل بکنی پروتین اگه دفع کردی میتونیم بچه رو تا ۹ ماه نگه داریم مهم فشارته از شما کمک میخوام ان شالله دستتون پر خیر باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ببینید اصل کار شما این است که اسپرین بخورید فشار را منظم چک کنید و داروی فشارتان تنطیم باشد تا فشارها از ۱۴۰ روی ۹۰ بالاتر نرود بهترین دارو برای بارداری هم متیل دوپاست
 • تصویر کاربر مهدیه سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهش میکنم راهنمایی کنید
  مادرم مشکل فشار خون و دیابت دارند،چند وقتی هست مشکل قلب پیدا کردن دکتر شهرمون (نصف متورال 50 روزی یکبار) و (نیتروکاردین 2/6 هم روزی یکبار) تجویز کردن بنظر شما این دو قرص را چه زمانی بخورن بهتر هست؟
  و اینکه روزی دوبار قرص فشار خون هم میخورن صبحا نصف قرص هیدروکلرتیازید بعد صبحانه و شبها هم کاپتوپریل 25 اکثیر آخر شب میخورن. برای دیابت هم متفورمین 500 یکی صبح و یکی شب مصرف میکنن و قرص رپاگلیناید 1 قبل ناهار.
  نگرانم یوقت دچار مشکل نشن،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   زمانش خیلی اهمیتی ندارد صبح ها ولی بهتر است مهم این است که حتما مصرف بشونو
 • تصویر کاربر همتی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  من حدود ۱۱ماه پیش تحت عمل جراحی قلب باز تعویض دریچه آئورت قرار گرفتم دریجه فلزی گذاشتم عملم عالی ولی مدت یک ماه نیم هست که قلبم گاهی درد میگیره وتند میزنه وبعد مدت کوتاهی خوب میشه البته باید بگم که سینه سمت چپم یک تودن باندازه یک تخم مرغ زد که درد خیلی کمی داشت نزد فوق تخصص غدد رفتم آزمایش و معاینه شدم ایشون مشکلی نداره مربوط به سن شماست ولی من هنوز بخاطر آن توده اذیت میشم ورگ گردن سمت چپم گاهی درد می گیره بطوریکه سرم گیج میره در حال حاضر قرص متورال ۵۰ را که قبل از عمل پزشک داخلی متخصص قلب برام نوشته بود تو گوگل سرچ کردم دیدم برای درد وتپش قلب خوبه وتا اینکه فرمایشات شما گوش کردم وار وقت که آن حالت درد وتپش برام ایجاد میشه یک عدد در ۲۴ ساعت فقط شب ها موقع خواب می خورم وحالم خوب میشه باید بگم که من شدیدا انسانی عصبانی غصه خور وآنچه که با تراژدی مربوط می شه نا خواسته بسمت آن کشیده میشم وحال قلبم بد میکنه حالا سوال من اینه که قرص متورال ۵۰ که بعد عمل دارم استفاده می‌کنم خوبه یا اینکه دیگه نخورم میدونم نباید اینقدر وقت شریف شما می گرفتم ولی لازم بود توضیح بدم .ممنونم خداوند یار و یاورتان ......همتی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   ببینید اینها بیشتر علایم استرسی هستند و خیلی یه قلب ربطی ندارند ولی می توانید از متورال استفاده کنید خطری هم ندارد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ،جناب دکتر مادرم ۵۰ ساله هستن ب علت فشارخون بالا و اضطراب قرص متورال ۵۰ مصرف میکنن یک عدد صبح یک عدد شب ،شبها یک عدد کلردیازپوکساید۵ مصرف میکنن ،صبح ها ناشتا لووتروکسین مصرف میکنن ،آیا قرص سرترالین و متورال باهم تداخل دارویی دارند و ضرر دارد ؟؟،لطف بفرمایید ک آیا باهم مصرف کنن یا خیر ،سپاس از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   خیر نداخلی ندارند استفاده کنند
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  با سلام

  من مدت یک ماهه روزی دوتا ریتالین میخوردم ولی شبها فشار خونم همش ۱۳روی ۹.۵ هست.یه نصف متورال و یه زیرزبانی خوردم ولی فشار مینیمم بازم روی ۹.۵ هست.میخوام ببینم مال ریتالین هست؟ قبلا هم یکبار ریتالین خوردم ولی فقط تپش قلب داشتم.تو رو خدا استرس گرفتم یعنی مشکل بدی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   نه جای نگرانی نیست ولی به طور کلی استفاده از ریتالین را ما توصیه نمیکنیم بخاطر عوارض بلندمدتی که دارد
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از پاسخگوییتان . من چندین سال ترازوسین مصرف کرده ام و الان دو ماهی است که دچار آریتمی شده ام. البته الان مصرف ترازوسین را قطع کرده ام. بین ضربان عادی دو سه تا ضربه قوی احساس میکنم. پزشک قلب نوار و اکو گرفتند و گفتند عادی است. البته پروپرانولول 20و دیازپوکساید10 دادند. که پس از چند روز خوردن این داروها دچار تنگی نفس و گلو درد شدم. پس از مراجعه مجدد متورال دادند (یک چهرم صبح و شب) که باز هم پس از چند روز دچار تنگی نفس شده ام. آیا داروی دیگری هست که مجدد مراجعه کنم؟ و اینکه آیا با مصرف طولانی تر این داروها بدنم عادت خواهد کرد؟ ممنون از پاسخگوییتان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   تا به حال بیزوپرولول استفاده کرده اید؟ می شکد جای متورال استفاده گرد. نگران عادت کردن هم نباشید
 • تصویر کاربر رحیمی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من ۵۰ ساله ام وجراحی قلب ودستگاه پیس میکر دارم قرص متوهگزال استفاده میکردن .سه ماه پیش دستگاه مرا شوک داد .بخاطر کمبود قرص متو هگزال از قرص متورل اسفاده میکنم .زمانی که قرص متورال استفاد میکنم .درد درسمت چپ قفسه سینه دارم وهر ساعت ۱۹ درد شروع میشه وهمجنین بیحالی شدید دارم جز افراد فشار پایین هستم به ندرت فشارم ۱۳ یا ۱۴ میشه همیشه ۱۰ تا ۱۱هست .وهمجنین پای چپم درد دارد لطفا راهنمای کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   داروهایتان را کامل بگویید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من مشللم اینه که هر وقت میخواهم با یه مشکلی روبرو بشم حتی وقتی که میخواهم در مورد یه موضوع ساده با کسی بحث کنم مثلاً حتی در مورد تبلیغات کارم می‌خوام جواب مشتری رو بدم دست و پاهام سرو به لرزیدن می‌کنه همین موضوع باعث شده با موانع تند برخورد کنم نه با آرامش واقعا دست خودم نیست از شما طلب کمک میخواهم آقای دکتر یه بنده خدایی پیشنهاد قرص متورال۵۰ وکلرودیازپوکساید رو بهم پیشنهاد داد راهنمایی کنید با آرزوی سلامتی برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   این داروها خوب هستند استفاده کنید و یک روانپزشک هم ببیند خوب است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر