دکتر محمد حسین نجفی

متورال یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و وریدها) تاثیر می گذارد. از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و  پایین آوردن فشار خون بالا  استفاده می شود.برای پایین آوردن فشار خون چه بخوریم؟ میتوانید از متورال استفاده کنید البته که پزشک باید این دارو را برای شما تجویز کند. همچنین برای درمان یا پیشگیری از حمله ی قلبی نیز کاربرد دارد.

بهترین زمان مصرف قرص متورال

به این خاطر که قرص متورال ضربان قلب را پایین می آورد.و موجب کاهش فشارخون می شود بهتر است که در صبح مصرف شود به  این دلیل که، در شب  ضربان قلب به خودی خواهد کاهش یافت.

برای تکمیل اصلاعات خود ویس زیرا  از دکتر نحفی را گوش دهید.

متورال ۵۰

قرص متورال ۵۰ برای کاهش فشار خون بالا و تسکین درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون به قلب استفاده می شود. همچنین برای درمان سایر عوارض مرتبط با قلب و عروق خونی نیز مصرف می گردد.

قرص متورال۵۰ برای چیست

نکات لازم قبل از مصرف متورال

دقت کنید اگر به متوپرولول و یا دیگر بتا بلاکرها حساسیت دارید (آتنولول، کارودیلول، لابتالول، نادولول، نبیولول، پروپرانولول، سوتالول، و غیره) و یا هر یک از بیماری های زیر را دارید نباید از این دارو‌ استفاده کنید:

_ مشکل جدی قلبی مانند بلوک های قلبی، سندرم سینوس بیمار و یا ضربان قلب کند

_ مشکلات شدید گردش خون
_ نارسایی شدید قلب (که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید)
 سابقه ی ضربان قلب آهسته که باعث غش شود.

برای اینکه مطمئن شوید که مصرف متورال برای شما بی خطر است، در صورت داشتن آسم، بیماری های مزمن انسدادی ریه، اختلال در تنفس، دیابت، بیماری کبدی، نارسایی احتقانی قلبی، مشکلات مربوط به گردش خون (مانند سندرم رینود)، بیماری های تیروئیدی و فئوکروموسیتوم (تومور غده آدرنال)حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همانگونه که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایید. تمام دستورالعمل های نسخه ی خود را دنبال کنید. ممکن است گاهی اوقات پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود که شما بهترین نتایج را دریافت می کنید. هرگز بیشتر یا کمتر از تجویز متخصص قلب و عروق، مصرف نکنید.

قرص متوپرولول50

متوپرولول به عنوان یک قرص در دوزهای استاندارد ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در دسترس است. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را افزایش دهد. برای افرادی که قرص های طولانی مدت Toprol XL مصرف می کنند، میزان مصرف اولیه بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است.

متوپرولول 50

نصف قرص متورال

این دارو در دوز 50 میلی گرمی در دسترس است و بر اساس شرایط بیمار و توسط پزشک دوز آن تنظیم می شود. مهم ترین عارضه ی دارو کاهش ضربان قلب به زیر 50 است که در این صورت و به خصوص در صورت بروز سرگیجه باید داروی بیماری کاهش پیدا کند. بهتر است در صورت بروز این علایم حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قطع دارو نباید به صورت ناگهانی صورت بگیرد و باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.

در چه صورت نصف متورال تجویز می شود؟

 همچنین در صورت بروز علائم زیر در صورت مصرف دارو، و در صورت تشخیص متخصص نصف متورال تجویز میشود:

عوارض متورال در بارداری

هنوز دقیقا مشخص نیست که متورال می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟ اما قطعا برخی از عوارض این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل می شود. توجه کنید که متوپرولول نباید برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز شود.

علائم بیماری قلبی در بارداری

سوالات رایج درباره ی قرص متورال

اگر یک دوز قرص متورال فراموش شود چه اتفاقی می افتد؟

به محض اینکه به یاد آوردید، قرص متورال را مصرف کنید. اما اگر تقریبا موقع نوبت بعدی بود، نوبت قبلی را فراموش کنید. برای جبران دوز فراموش شده هرگز مقدار بیشتری مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد متوپرولول چه کنیم؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید.

در هنگام مصرف متوپرولول از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

– متورال ممکن است تفکر یا پاسخدهی شما را مختل کند. پس در رانندگی و یا هر کاری که به هوشیاری نیاز دارد، دقت کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید.

– الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از متوپرولول را افزایش دهد.

عوارض جانبی متوپرولول چیست؟

اگر هر گونه نشانه ای از واکنش آلرژیک به متوپرولول دیدید از جمله: کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو دیدید، به اورژانس مراجعه کنید. از جمله عوارض متورال می توان موارد زیر را نام برد:

بهترین زمان مصرف قرص متورال

متورال و دوز های مصرفی

مقدار دوز مصرفی متورال برای هر بیماری  به این صورت است.البته که شرح این دوز ها برای اطلاعات بیشتر شماست و بهترین تصمیم را پزشک شما در این رابطه خواهد گرفت.

۱- دوز معمول متوپرولول برای پیشگیری از آنژین صدری در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۲- دوز معمول متورال برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان

* دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی در ۱ یا ۲ دوز
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم در روز

۳- دوز معمول متوپرولول برای سکته قلبی در بزرگسالان

الف- درمان فوری سکته قلبی با متورال

* تزریق داخل وریدی: ۳ تزریق بولوس از ۵ میلی گرم در فواصل ۲ دقیقه
* خوراکی: در بیمارانی که دوز داخل وریدی کامل (۱۵ میلی گرم) را تحمل کرده اند، قرص متوپرولول، ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود که باید ۱۵ دقیقه بعد از آخرین تزریق آغاز شود و به مدت ۴۸ ساعت ادامه پیدا کند.
* دوز نگهدارنده: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز.

بیمارانی که به نظر می رسد دوز کامل تزریق را تحمل نکرده اند، باید قرص متوپرولول ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه پس از آخرین دوز داخل وریدی مصرف کنند.

ب- درمان تاخیری سکته قلبی با متورال

* خوراکی: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی دو بار در روز

کدام داروها با متورال تداخل دارند؟

اگر از دارو های زیر استفاده می کنید حتما پزشکتان را مطلع سازید:

قرص متورال برای استرس

تحقیقات نشان می دهد که داروهای بتابلوکر می توانند در تخفیف و کنترل برخی از علائم فیزیکی استرس و اضطراب نقش داشته باشند. اگرچه آنها نمی توانند علل واقعی روانشناختی این بیماری را درمان کنند، اما می توانند در کنترل تعریق، سرگیجه، تپش قلب و لرزش صدا و دست ها – که واکنش های معمول به استرس هستند – مفید باشند. بتا بلوکرها برای کنترل اضطراب اجتماعی و سایر عوامل استرس زای کوتاه مدت نیز کاربرد دارند. 

برای مثال، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند قبل از سخنرانی در جمع، از یک بتا بلوکر برای کاهش اضطراب و ترس از صحنه مصرف نمایید. با این حال، متوپرولول تارتارات (با نام تجاری لوپرسور)، پروپرانولول (با نام تجاری ایندرال)، آتنولول (با نام تجاری تنورمین) و سایر بتا بلوکرها برای درمان طولانی مدت استفاده نمی شوند.لازم بذکر است که بتابلوکر ها زمانی که همراه با درمان هایی از جمله روان درمانی، تغییر سبک زندگی و داروهای دیگر تجویز شوند حداکثر کارایی خود را خواهند داشت.

عوارض قطع مصرف متورال

این دارو دارای هشدار جعبه سیاه (بلک باکس) است. هشدار جعبه سیاه جدی ترین هشداری است که سازمان غذا و داروی آمریکا از طریق آن پزشکان و بیماران را از اثرات جانبی خطرناک داروها آگاه می سازد. مصرف متوپرولول را بصورت ناگهانی قطع نکنید. چرا که ممکن است دچار درد قفسه سینه، افزایش ناگهانی فشار خون یا حتی حمله قلبی شوید. اگر می خواهید مصرف این دارو را متوقف کنید، ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. دوز مصرفی داروی شما باید تدریجا و زیر نظر پزشک معالجتان کاسته شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (236 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  من بخاطر درد قفسه سینه به مدت ۳روز بیمارستان بستری بوده و تزریق و مصرف داروهای باز کننده عروق صورت گرفت بعد از ترخیص دکتر معالج برام متورال.ایزوسورباید دی نیترات آ اس آ و.....تجویز نمودند که به محض خوردن سردرد شدید و تاری چشم ....دارم حتی سردرد با خوردن آستامینوفن هم خوب نمیشود؟آزمایش گرفته شده هم کلسترول خونم حد نرمال بود ولی داروها بد جوری دارد اذیتم میکند راهنمایی میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   ایزوسورباید رافقط حذف کنید...از عارض اینودلرو است
 • تصویر کاربر رؤیابلوکات چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده ۱۰ ابان خدمت شما رسیدم بابت فشار خون بارداری بهم قرص متیل دوپا(روزی دو عدد صبح و شب)و املوپرس ۵(شبی نصف قرص) تجویز کردیدو گفتید فشار نگیرم منم رعایت کردم و دارو خوردم متاسفانه دیروز وقت دکتر زنان داشتم و اونجا فشار و وزن میگیرن فشارم ۱۵ رو ۱۱ بود و بالا با توجه به اینکه نوبت بعدی من ۲۷ هست برای اومدن پیش شما بنظرتون لازم نیست رو داروهام نظری بدید؟ مثلا اون نصف قرصو کامل بخورم شاید بیاد فشارم پایین با توجه به اینکه باردارم هستم فوق العاده استرس دارم پیشاپیش ممنون بابت پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...استرس نداشته باشید...آملودیپین را کامل مصرف کنید
 • تصویر کاربر RS سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  آنژیو شدم یک رگ گیر داشت فنر زدند چند روز استراحت مطلق لازمه و بعد از چند روز میشه رانندگی کرد. دکتر تلفنی دستور ترخیص دادند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   بله بعد یک هفته تا ۱۰ روز منعی ندارد
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ببخشید یه سوال داشتم
  قرص متورال که بنده گاهی اوقات برای استرس استفاده میکنم آیا تست اعتیاد را مثبت می کند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 7 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  برادرم 16 سالشه سه روز پیش ضربان قلبش تا 130 و فشار خونش تا 16 رفت که همراه با در پشت قفسه سینه بود. رفتیم بیمارستان ازش نوار قلب گرفتن گفتند عملکرد قلبش طبیعیه . بهش قرص متورال دادن و ضربان قلب و فشار خونش طبیعی شد .
  الان سه روز گذشته ولی فشار خون دست چپش 12 و دست راستش 13 و اغلب اوقات 14 هست و ضربان قلبش حدود 75 تا هست. تا الان اصلا سابقه بیماری قلبی و هیچ بیماری دیگری نداشته . ممنون میشم راهنمایی کنید که علت فشار خونش چی می‌تونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   مکرر فشار خون را نگیرید و مصرف دارو ادامه یابد
 • تصویر کاربر ت یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  تاااتتد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   .
 • تصویر کاربر م سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام..... خسته نباشید..... پدرم 90 سال دارد ، ظرف چندماه اخیر، دست چپش، چند ساعتی از کار افتاد، مدتی بعد قدرت تکلمش را چند ساعتی از دست داد.......در مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، نتیجه سی تی اسکن و ام آر آی سر و سونوگرافی از گردن رضایت بخش بود، ولی در نوار قلب نامنظمی دیده میشد، نظر دکتر این بود به خاطر نامنظمی در ضربان قلب ، یک لحظه، خون به سر نرسیده و این مشکلات به وجود آمده ......بعد از آن متخصص قلب و عروق، داروی متورال، زالربان و آتورواستاتین ( بخاطر چربی بالا) را تجویز کرد، الان مدتی است سردرد و گردن درد شدید دارد آیا از عوارض متورال یا بقیه قرص هاست، یا اینکه علت عصبی دارد؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   مربوط به داروها نیست...داروها را مصرف نمایند
 • تصویر کاربر آقا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  آیا درطولانی مدت درپوکی استخوان اثر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   .
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قرص متورال 50 دکترم واسه میگرنم داده بالای سرم رگ هام درد می رد داده چظوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   استفاده شود
 • تصویر کاربر وحيد شنبه ۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  آيا ورزش فوتبال براي بيماري منير مضر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ شهریور ۲( 8 ماه پیش)
   با متخصص گوش ووحلق وبینی مشاوره فرمایید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر