خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند.

جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال ، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند.

تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  ببخشید آقای دکتر من زیاد سوال پرسیدم.سوال اخرم اینه که درسته مرگ دست خداست ولی الان که پدر من ۴۶ سالشه طول عمرش خیلی کم میشه؟با این اوضاع قلبی زیاد نمیتونن عمر کنن؟چون دکترشون چیزی نمیگن میگن وضعیتش خوبه منم احساس میکنم روحیه میدن.پدرم خیلی شاد هستن و از نظر بالینی پزشکشون میگه مشکلی ندارن ولی من بازم میترسم.فقط میخوام اینو. بدونم که طول عمرش خیلی کم میشه یا مثلا میتونه با مصرف دارو زیاد هم عمر کنه؟ببخشید با سوالات زیاد خستتون کردم واقعا میترسم ممنون از شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببینید اصلا قابل پیشبینی به لحاظ علمی نیست، نمی شپد هیچ عدد و رقمی داد، این موضوع را فقط خود خدا می داند که طول عمر هر شخصی چقدر است، شما هم خیلی درگیر این مساله نکنید خودتان را، از ایشان مراقبت کنید و داروهایشان را مصرف کنند و زیر نظر پزشکشان باشند
  2. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون از شما دکتر عزیز.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلامت باشید
  4. تصویر کاربر مریم جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خسته نباشید.ببخشید پدر من وقتی که فعالیت نمیکنن هم تنگی نفس دارن و میگن احساس میکنم قلبم یه دفعه میلرزه این علایم از ef۲۵درصده؟و خطرناک هستش؟اگه خطر ناک باشه باید چیکار کنیم؟چون هر دفعه میریم دکتر چیزی نمیگن میگن وضعیتش خوبه.ممنونم از پاسخ گوییتون.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   این علایم بله ناشی از نارسایی قلبی هستند، داروهایشان را یک بار اینجا بفرمایید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر zahra شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ممنون از شما
  بنده پسرم ۲۱ سالشه و خیلی نفس نفس میزد و از این موارد ب دکتر مراجعه کردن گفتن ک دریچه میترال قلبش تنگ شده و نارسایی داره و خفیف هستش ... سوال من از شما اینکه ایا خطری برای پسرم هست ?
  حالش خوب میشه ?
  راه درمانش ?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام با جزييات بايد ديده بشه
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۲ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام
  سال گذشته به پزشک قلب مراجعه کردم و گفتند دریچه میترال شل هست و دارو هم دادند ولی برای اطمینان بیشتر تست ورزش هم گرفتند ولی بعد از تست ورزش که خوب بود و یازده دقیقه دویدم گفتند مشکلی نیست بعد از چندماه به پزشک دیگری مراجعه کردم که گفتند دریچه میترال طبیعی است و پزشک قبلی اشتباه کرده
  الان بعد از یک سال مجددا درد در ناحیه قفسه سینه و دست چپ دارم و نیز چند ماهی هست که سرم صدای صوت میشنوم.
  آیا نارسایی یا شلی دریچه میترال باعث کمبود اکسیژن به مغز یا اعضای بدن میشه؟ و ممکنه صدای صوت بخاطر شلی دریچه میترال باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   پرولاپس و نارسایی خفیف مهم نیست و باعث علایم نمیشه

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ناشناس جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترتوروخدازودتر جواب بدین شوهرم دست پش دردمیکنه قفسه سینشم یه نقطش میسوزه ازوسط قفسه سینه سمت یه وجب پایین دوناخن میای سمت چپ همون نقطه میسوزه دلیلش چیه دس رسیم نداره بره دکترتاوقتی میاد که بره خواهشا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   ولی برای اظهار نظر دقیق بیمار باید ویزیت شود

 • تصویر کاربر nasy جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. دو تا سوال ازتون داشتم؛ اول اینکه می خواستم بدونم واسه کسی که مبتلا به شلی دریچه قلب است، طناب زدن ، دویدن یا ورزشهای بدن سازی مشکلی ایجاد نمی کنه؟ دوم اینکه مواقعی که بخاطر هیجان،عصبانیت و یا اضطرب دچار درد و تیرکشیدگی قلب می شم(انگار چیز نوک تیزی دارن توی قلبم فرو می کنند و عموما در یک نقطه خاص نزدیک جناغ سینه کمی مایل به چپ) چکار کنم تا این درد کاهش پیدا کنه و ازبین بره؟ دختری 38 ساله ام و برای کم کاری تیروئیدم داروی لوتیروکسین می خورم. ممنون از پاسخگویی تون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نداره

   تیرکشیدگی زمینه قلبی نداره و باید اصطرابت ن درمان بشه

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر