دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال، پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به این دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

5/5 - (3 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ مهر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اقای دکتر من بعد یه مدتی استرس متوجه احساس کردن تپش قلب شدم منظورم ضربان قلبم بالا نیست فقط احساس میکنم و شب ها هنگام خواب خیلی زیاد احساس میشه بعد اکو قلب گفتند نارسایی خفیف میترال هس مشکلی وجود ندارد ولی چطور این تپش قلب کم بشه و یا احساس نکنم‌.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   اینها استرسی هستند قرص پروپرانولول ۱۰ روزی یکی بخورید
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر اخه ضربان قلبم بالا نیست،مشکلی پیش نیاد؟
  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 5 ماه پیش)
   اخه ضربان قلبم بالا نیست،مشکلی پیش نیاد؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 5 ماه پیش)
   نه برای تخفیف این علایم کمک می کند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر .. پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز پیش به خاطر نفس تنگی اکوی قلب دادم و دکتر گفتم کاملا سالم هست تمامی حرکات قلب ولی فقط به مقدار خیلی جزئی دریچه قلب ضعیفه .اقای دکتر من ورزش میکنم و این موضوع من اذیت میکنه که نتونم ورزش کنم چون هر چند وقت یکبار بعد از باشگاه حالت غش و سرگیجه و تنگی نفس میگیرم البته تقریبا فشار زیاد من گیج شدم از این موضوع که تدریجی ورزش سنگین کنم یا کلا بزارم کنار سنگین ورزش کردن رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 7 ماه پیش)
   اگر واقعا گزارش در این حد بوده هیچ منعی برای ورزش ندارید و اصلا جای نگرانی نیست ورزش کنید بدون نگرانی
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۷ خرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر. میخواستم نظرتون رو در مورد اکو قلب بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ خرداد ۱( 9 ماه پیش)
   این اکو ۱۰۰ درصد سالم است
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ فروردین ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر بنده خانم ۶۷ ساله ای هستن که فشار خون دارن و قرص املوپرس ۵ هر ۱۲ ساعت یکی ،مصرف می کنند و قرص چربی اتوواستاتین متاسفانه نادر دجار سرطان ملانوم انگشت پا شدن و درابن حین متوجه مشکل قلبی ایشان شدیم و به دلیل قطع انگشت پا وعدم همکاری مادر نشد به دکتر قلب مراجعه کنیم اکوی رنگی قلب و اسکن ربه( که مشکل قلبی راهم نشان می دهد) پیوست می باشد ،،،ظاهرا تنگی دریچه قلب
  خواهش می کنم راهنمایی لازم را مبذول فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 11 ماه پیش)
   تنگی دریچه ی میترال شدید نیست بنابراین نیازی به اقدام خاصی در این مرحله ندارد ولی هر یک سال اکو تکرار شود
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام، من افتادگی شدید دریچه میترال و نارسایی خفیف دریچه میترال دارم،مرتب دکتر رفتم اما هیچ وقت احتیاج به مصرف دارو نداشتم، هیچ علایمی ندارم، فشار خون یا تپش قلب هم ندارم. میخواستم بدونم میتونم خون بدم. سن من ۳۹ سال هست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   بله مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز، بنده ۲۵ ساله هستم .۵ ماه پیش اکو انجام دادم دکترم گفتن نارسایی خفیف دریچه میترال دارم و همه کار میتونم بکنم ب غیر از وزنه زدن...اما من تنهاورزش مورد علاقم بدنسازی هستش، میخواستم بدونم با توجه به مشکل خفیفم ، واقعا بدنسازی برام خیلی خطر به همراه داره؟باعث پیشرفت مشکلم میشه؟ یا میتونم با احتیاط و تست اکو سالانه ادامه ش بدم؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   هیچ منعی برای هیچ ورزشی ندارید و هر کاری می توانید انجام دهید این نارسایی خفیف است و هیچ خطری هم ندارد
  2. تصویر کاربر هانیه سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر، یعنی میفرمایید باعث پیشرفت نمیشه؟
  3. تصویر کاربر هانیه سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر..یعنی باعث پیشرفت نمیشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   اصلا خطری ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر آریا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پسری 20ساله هستم از 15سالگی متوجه شدم که نارسایی خفیف دارم، ولی پزشکم میگوید میتوانم هر فعالیتی با هر شدتی انجام دهم و نیازی به هیچ قرصی ندارم ولی باید هر سال اکو بدهم. و اکثر اوقات هیچ علائمی ندارم ولی به ندرت درد خیلی مبهم تو قفسه سینه دارم

  ولی اینکه دکتر بهم میگوید هر سال باید اکو بدهم و اینکه همه جا میخوانم احتمال مرگ ناگهانی وجود دارد من را تا حد مرگ میترساند. ایا برا کسی مثل من که تحت مراقبت است هم شانس مرگ ناگهانی وجود دارد و دکتر بخاطر روحیه به من میگوید که خوب هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   اصلا نگران نباشید این علایم هیچ یک خطری ندارند
 • تصویر کاربر ام چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت خوش
  من قبلا ‌سوال کردم از خدمتون ولی با محدودیت پاسخ روبرو شدم بازم سوالاتی داشتم از خدمتون

  همونجور که عرض کردم من حدود یک ماه و نیم قبل دچار فشار خون شدم که هر سه شب یا دو شب در میون فشارم حدود ۱۳ روی ۹ یا کمی بالاتر می‌شود که با نصف متورال سریع پایین می آید.
  گاهی اوقات طپش قلب میگیرم و یک درد نقطه ایی مانند قدیمی هفت ساله کنار قلب دارم که با فشار دادن یا حرکت درد کم و زیاد می شود

  سه سال و دو ماه قبل هم برای همین درد نقطه ایی اکو دادم که mild mr تشخیص داده شد با ef 56 درصد و گفتن سالمی
  اما یک سالی بود که درد تقریبا خوب شده بود و فشار خون هم از بچگی نداشتم اما حدود یک ماه و خورده ایی هست که فشارم فقط شب ها بین ساعت نه شب تا ۲ بامداد بالا می‌رود و استرس میگیرم شاید هم چون منتظرش هستم بالا برود بالا می‌رود!

  روزی هم ۴ یا ۵ نخ سیگار میکشم.دوباره بعد از دو هفته شروع فشارم همین اواخر آزمایش خون دادم که همگی نرمال بود از آنزیم کبدی و ... و حتی آنزیم های قلب هم نگاتیو و نرمال بود

  برای کاهش استرس هم گاهی نصف آلپرازالوم مصرف میکنم

  علائم تنگی نفس هم ندارم
  گاهی حس بی حالی و کمی حالت عجیب کمی منگی و گیجی خفیف در سرم دارم که همان موقع فشارم ۱۰ روی ۶۵ است و با چای عسل بعد ۲۰ دقیقه خوب میشوم !

  خلاصه یک ماه و اندی هست ناگهانی به علائم فشار خون و تپش بعد از سیگار و گاهی تپش آخر شب مبتلا شدم

  قبل از این مشکل هم استرس شدیدی داشتم !

  سوالی که دارم آیا نارسایی شدید قلبی پیدا کردم؟
  آیا این تغییرات فشار خون در آخر شب استرسی میتونه باشه ؟
  اینم اضافه کنم در طول روز فشار کاملا خوب هست فقط آخر شب ها ممکنه بالا برود
  روز ها ممکن طپش بگیرم شاید آروم هم بزنه ولی جوری میزنه که متوجه میشم
  آریتمی هم ندارم
  مچ ها هم ورم ندارد
  شکم احساس پری ندارد
  کمی کم اشتها اما شده ام حتی قبلاز علائم فشار خونم

  بنده مذکر و ۳۲ ساله هستم و مادرم بیماری فشار پر فشاری خون دارند
  غذاهای ما بسیار کم چرب و کم نمک هست
  ضمنا به خاطر وجود کرونا از مراجعه به مطب ها بیم دارم !چون پدر و مادرم سن بالا هستن
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   اکو و هولتر فشارخون کرده اید
  2. تصویر کاربر ام پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   هولتر تا حالا توی زندگیم خیر ولی چند باری اکو کرده ام و همیشه هم مشکل خاصی نداشته ام جز Mr mild آخرین دفعه سه سال قبل مشخص شد
   نصف متورال که شب میخورم آقای دکتر فرداش منو بی حال میکنه به معنای واقعی
   میخواستم ببینم این فشاری که آخر شب با امرون ام تری میگیرم و گاهی میره ۱۳ روی ۹.۵ جای نگرانی داره آیا این علائم نشان از نارسایی شدید قلبی هست ؟
   ولی ورم دست و پا ندارم
   احساس شکم پری هم ندارم
   تنگی نفس وقتی استرس میگیرم کمی دارم
   تپش قلب هم گاهی تا ۱۰۰ میره و حالت استرس میگیرم همون موقع
  3. تصویر کاربر ام سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر آیا امکان داره جواب بفرمایید من نگرانم !آقای دکتر امشب با امرون گرفتم از استرس فشارم ۱۴.۵ روی ۱۰.۱ شده بود چکار کنم ؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   بهتر است برای بررسی دقیق تر یک بار هولتر فشارخون کنید اگر فشارها را اکثرا بالای 14 نشان بدهد باید داروی فشارخون تنظیم شود هر چند مسایل اضطرابی هم در این علایم دخیل هستند که برای تشخیص دقیق تر هولتر فشار خیلی کمک می کند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Matin یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۱سالمه
  از دو ماه پیش بعد از مشکلات روحی که برام پیش اومد احساس ضربان قلب اضافه و ناگهانی رو تجربه کردم به پزشک مراجعه کردم بعد از گرفتن نوار قلب و اکو گفتن که دریچه ی مترالم گشادی خفیف داره و ضربانی که حس‌میکردم pvc هست.البته هولتر ۲۴ساعته برام تجویز نکردن.گفتن چیز مهمی نیست و خیلی شایع هست و بخاطر استرسم این علائم به وجود اومده.برام بوسپیرون ۵روزی یکی و پروپرانولول ۱۰ روزی دوتا تجویز کردن که بعد از یک ماه که دوباره ویزیت شدم علائمم خیلی بهتر شده بود و ضربان قلبم هم نرمال تر شده بود ولی تاکید کردن پروپرانولول حتما باید سروقت خورده بشه، میخواستم ببینم این ضربان pvc بخاطر گشادی دریچه هست یا از استرس ایجاد میشه؟و آیا خطرناکه؟گشادی دریچه چطور؟تو‌زندگی عادیم خللی ایجاد میکنه؟میشه بعد از مدتی داروهارو تحت نظر پزشک کم و قطع کرد یا برای همیشه باید بخورم پروپرانولول رو؟عکس اکو رو براتون فرستادم لطف میکنین اگه بررسیش کنین و راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   اینها بیش تر به خاطر استرس است که پیش می آید و در کل مورد خطرناکی نیست گشادی دریچه هم مورد بسیار خفیفی است و توصیه می شود که فعلن همین پروپرانولول را استفاده کنید و برای درمان استرس چاره ای پیدا کنید
  2. تصویر کاربر Matin پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   امکان داره نارسایی دریچه پیشرفت کنه؟باید هرسال اکو انجام بدم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   احتمال پیشرفتش کم است و بهتر است هر سه سال یک بار اکو کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر N.Ch سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..
  میخاستم ببینم جواب اکوی قلب که گرفتیم اعتبارش تاچندماه هست الان چهارماه هست اکودادم براخاطریه عمل...میتونم همین اکورو دکترنشون بدم یابایدمجدداکوبشم،،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   تا سه سال
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر