خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

0

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند.

جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال ، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند.

تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربردریا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۲سالمه و در سرکار یهو دچار غش شدم و با مراجعه به دکتر متوجه شدم که سنکوپ قلبی کردم و بعد به متخصص قلب مراجعه کردم واکو قلب ازم گرفت ولی جواب درستی بهم ندادفقط قرص پروپرانول 20و دی پوکسایدتجویز کرد میترسم بعلت سنگین بودن کارم دوباره دچار مشکل شوند اگه میشه راهنماییم کنین چکار باید کنم تصویر نتیجه اکو رو براتون میفرستم . ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   نارسایی و پرولاپس خفیفه که چیز مهمی نیست

   احتمالا افت فشار گذرا بوده

   اگر تکرار شد بهتره تست تیلت انجام دهید

 • تصویر کاربرملیکا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۲ ساله هستم.چهارسال پیش بعد از زایمان به خاطر درد شدید و خستگی شدید و اظطراب فوق العاده به پزشک قلب مراجعه کردم که فهمیدم شلی دریچه میترال دارم.یکسری قرص دادند که الان خاطرم نیست چون استفاده نکردم به دلیل بچه شیر خوار.
  این خستگی و درد قفسه و اظطراب خیلی خیلی بیشتر شده.آیا مصرف نکردن دارو خطر دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   مشکلتون قلبی نیست

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربرملیکاشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
   اما درد قفسه سینه خیلی اذیتم میکنه و تنفسم هم مشکل داره.در اینجور مواقع سرگیجه هم دارم‌
   دکتر روانپزشک هم مراجعه کردم اما مشکل حل نشد
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   با مدارک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرسیده چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر .
  من ۳۰ سالمه و سه سال پیش وقتی باردار بودم اکو انجام دادم متوجه پرولاپس و نارسایی بسیار جزئی دریچه میترال شدم mvp , mr trace
  تپش قلبم زیاد شده بود و تنگی نفس و درد در قفسه سینه داشتم رفتم دوباره اکو شدم بعد از سه سال و الان متوجه شدم mvp , mr +1
  سوالم اینه که پیشرفت نارساییم در چه حد بوده و آیا میتونم میتراکلیپ انجام بدم که وضعیتم بدتر نشه و قلبم رفته رفته بزرگتر نشه بخاطر برگشت خونی که توی قلبم اتفاق میفته ؟
  چون بخاطر مطالعه ای که داشتم متوجه شدم نارسایی بهتر نمیشه و فقط به سمت بدتر شدن پیش میره که قلب رفته رفته بزرگتر و نارسا تر میشه حتما باید از این بدتر بشه وضعیتم تا دریچه رو بدون عمل عمل جراحی ترمیم کنم ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف در اکثر افراد وجود داره و جای نگرانی نداره و نیاز به اقدام خاصی نیست

 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید جناب دکتر
  من در هفته 18بارداری به توصیه پزشک زنان، اکوی قلب جنین انجام دادم. نتیجه اکو وجود سوراخ بین دهلیزی رو نشون داد. و گفتند برای بررسی بیشتر هفته اول بعد از تولد قلب نوزاد اکو بشه.
  سوال من اینجاست، طبق مطالعات خودم و مطالبی که تو این سایت خوندم، این سوراخ در تمام جنین ها وجود داره و به مرور تا زمان تولد بسته میشه. پس چرا این موضوع رو به عنوان یه مورد نگران کننده که حتما باید پیگیری بشه به من اعلام کردن. اونم تو هفته 18 بارداری که تا پایان دوره جنینی کلی زمان مونده.
  و آیا نیاز هست من بیشتر پیگیری کنم؟
  متشکرم از توجهتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید با متخصص قلب اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربرميك چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٢٦هفته باردارم تپش قلب داشتم دكتر قلب بهم گفت نارسايي دريچه ميترال دارم و قرص متورال بهم داد ميخواستم ببينم حتما بايد مصرف كنم چوم نگرانم دارو روي بچه تاثيير بذاره
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   میتونید مصرف نکنید

  2. تصویر کاربرميكچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   خوب براي تپش قلبم چه كاري انجام بدم تپش قلبم به ١١٨هم ميرسه خطرناك نيست واسه خودم يابچه؟؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   مشکلی نیست

   کمی تحمل کنید و یا دارو رو استفاده کنید

   راه دیگری وجود ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر