دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال، پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به این دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هما دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن قلبم ازپشت سینه دردشدیدداره وازقفسه سینه تیرمیکشه وتنگی نفس دارم من ورزشکارهم هستم بعضی وقتاشدت دردمانع ازرفتن باشگاه یاحتی فعالیت های روزانم میشه میخواستم بدونم راهی هست من دیگه دردنکشم خوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   .
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 28 سالمه و چند سال قبل اکوی قلب انجام دادم و داخل گزارش نوشته شده
  mvp mild mr
  میخواستم بدونم به لحاظ قلبی من مشکل جدی دارم؟ چون من ورزش میکنم میخواستم بدونم ورزش‌هایی مثل شنا، بدنسازی و کوهنوردی برام مشکلی دارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ شهریور ۲( 4 هفته پیش)
   خیر...کاملا زندگی عادی داشته باشید
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای ذدکتر من ۲۱ سالمه از ۱۲ سالگی متوجه شدم که تپش قلب دارم و رفتم دکتر اکو و شلی میترال الان که ۲۱ سالمه تقریبا از پارسال دچار تپش قلب شدید و کوبنده بخصوص هنگام فعالیت بدنی و از خواب پاشدن شدم درد قفسه هم دارم و هنگام ورزش شروع مبشه و تا چند روز میمونه به صورت ملایم و از علائم رنج میبرم اکو رفتم هفته قیل و نارسایی خفیف میترال گزارش شد نگرانم آیا مشکل سازه؟ این علائم رو با متورال میتونم کنترل کنم؟
  1. تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   فشار خونم نرمال و این هم تست ورزشه اگه نگا کنید هنگام ورزش واقعا ضریانم خیلی بالا میره اگه امکانش باشه میشه یبار نگا کنید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام ضربان قلب به طور طبیعی افزایش یافته است..از متورال میتوانیید کمک بگیرید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  من رفتم به دکتر ارتوپدی 8تا آمپول نوشت من آوردم به درمانگاه تو دایره ایستگاه پرستاری گفتم که 3تا از آمپول ها را تزریق کن اما اون پرستا ر بجای 3امپول 4امپول تزریق کرد یک آمپول اضافی تزریق کرد از آن روز دیگه به قلبم فشار میاد حتی نوار قلب نرمال است و همچنین طب هسته ای قلب نرمال اما نمی توانم غذای گرم بخورم و راه بروم به گرما اصلا صبر و طاقت ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام اگر اسكن قلب نرماله كه قلبتون سالمه
 • تصویر کاربر پری شنبه ۱۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  عرض سلام وخسته نباشید . آقای دکتر مادرم ۷۳ سال با اخد نواد و اکو دکتر اعلام ک کارکرد قلب ۲۵ درصدو دچار نارسایی قلبی شده ضمن اینکه خرداد ۱۴۰۰ دچار سکته قلبی شدید و بسته شدن دو رگ ک بالن و فنر گذاشتن . می خواستم ببینم آیا با مصرف داروهای تجویز شده عملکرد قلب و نارسایی برطرف می شود ؟ سپاس از پاسختون .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام...شرایط بیماری با مصرف دارو کنترل خواهد شد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ مهر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اقای دکتر من بعد یه مدتی استرس متوجه احساس کردن تپش قلب شدم منظورم ضربان قلبم بالا نیست فقط احساس میکنم و شب ها هنگام خواب خیلی زیاد احساس میشه بعد اکو قلب گفتند نارسایی خفیف میترال هس مشکلی وجود ندارد ولی چطور این تپش قلب کم بشه و یا احساس نکنم‌.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   اینها استرسی هستند قرص پروپرانولول ۱۰ روزی یکی بخورید
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   اقای دکتر اخه ضربان قلبم بالا نیست،مشکلی پیش نیاد؟
  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   اخه ضربان قلبم بالا نیست،مشکلی پیش نیاد؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 11 ماه پیش)
   نه برای تخفیف این علایم کمک می کند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر .. پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز پیش به خاطر نفس تنگی اکوی قلب دادم و دکتر گفتم کاملا سالم هست تمامی حرکات قلب ولی فقط به مقدار خیلی جزئی دریچه قلب ضعیفه .اقای دکتر من ورزش میکنم و این موضوع من اذیت میکنه که نتونم ورزش کنم چون هر چند وقت یکبار بعد از باشگاه حالت غش و سرگیجه و تنگی نفس میگیرم البته تقریبا فشار زیاد من گیج شدم از این موضوع که تدریجی ورزش سنگین کنم یا کلا بزارم کنار سنگین ورزش کردن رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   اگر واقعا گزارش در این حد بوده هیچ منعی برای ورزش ندارید و اصلا جای نگرانی نیست ورزش کنید بدون نگرانی
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر. میخواستم نظرتون رو در مورد اکو قلب بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   این اکو ۱۰۰ درصد سالم است
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر بنده خانم ۶۷ ساله ای هستن که فشار خون دارن و قرص املوپرس ۵ هر ۱۲ ساعت یکی ،مصرف می کنند و قرص چربی اتوواستاتین متاسفانه نادر دجار سرطان ملانوم انگشت پا شدن و درابن حین متوجه مشکل قلبی ایشان شدیم و به دلیل قطع انگشت پا وعدم همکاری مادر نشد به دکتر قلب مراجعه کنیم اکوی رنگی قلب و اسکن ربه( که مشکل قلبی راهم نشان می دهد) پیوست می باشد ،،،ظاهرا تنگی دریچه قلب
  خواهش می کنم راهنمایی لازم را مبذول فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   تنگی دریچه ی میترال شدید نیست بنابراین نیازی به اقدام خاصی در این مرحله ندارد ولی هر یک سال اکو تکرار شود
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  با سلام، من افتادگی شدید دریچه میترال و نارسایی خفیف دریچه میترال دارم،مرتب دکتر رفتم اما هیچ وقت احتیاج به مصرف دارو نداشتم، هیچ علایمی ندارم، فشار خون یا تپش قلب هم ندارم. میخواستم بدونم میتونم خون بدم. سن من ۳۹ سال هست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   بله مشکلی ندارد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر