نوار قلب ECG

نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.مادرم چندین سال پیش نصفه شب علایمی شبیه حمله قلبی نشون داده بود.میگفت مثل اینکه سنگ بزرگی رو کوبیدن به قلبش و حس میکرد چیزی از دهنش خارج میشد.که دکترا گفتن از اعصابه و قرص اعصاب دادن بهش.چند سالی هست که هر از گاه قلبش تیر میکشه و بستری میشه تو بیمارستان و گفتن که دو رگ قلبش گرفتگی خفیف و یک دریچش نارسایی خفیف داره.و قرص نیتروگلیسیرین و اسپرین اتفاده میکنه. چند شب پیش علایمی شبیه چندین سال قبل داشت که میگفت انگار سنگی رو کوبین به قلبش و بعد تیر کشیدن قلب و درد دست چپ رو داشت.که به علت عملی برای کمر انجام داده و تو استراحته نتونستیم ببریمش دکتر.با دکترش که تماس گرفتن گفتن اگه از اعصاب باشه کلردیاز پوکساید بهترش میکنه.الان روزی دو تا میخوره و بهتر شده.اما همش میترسم حمله قلبی بوده باشه و ما پیگیری نکرده باشیم.سوالم اینه وقتی با خوردن کلدیاز پوکساید بهتر میشه میتونه نشونه حمله عصبی باشه یا ربطی نداره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   معمولن حملات قلبی با مصرف کلردیازپوکساید بهتر نمی شوند و بهتر شدن با مصرف این دارو نشانه ی این است که احتمالن حمله قلبی نبوده ولی لطفن سر فرصت ببریدشان برای چک اپ قلبی
 • تصویر کاربر سروناز شنبه ۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند مدتی است دردی در سینه سمت چپم دارم که هر از گاهی تیر میکشد و درده شدیدی احساس میکنم درد چهار پنج سانیه ولی تازگی زود زود درد میاد سراغم وقتشم یه کم زیاد شده درد میزنه به شانم بازوم میاد تا دستم (تقریبا یه طرف چپم) ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   این مشخصات به درد قلبی نمیخورد ولی برای اینکه تشخیص درست بتوان داد بهتر است اکو و نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتری رفته بودیم این نوار قلب را گفته مشکلی نیست
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  ایشان چاق . نفس تنگی و سرفه نیز دارند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   صرفا بر اساس یک نوار قلب نمی توان در مورد شرایط بیمار قضاوت کرد ولی این نوار قلب مشکل خاصی را نشان نمی دهد. بهتر است برای بررسی دقیق تر با توجه به علایم شان نزد متخصص قلب ویزیت شده تا معاینه نیز انجام شود
 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  درد روی قفسه سینه به طوری ک انگار سیخ فرو میکنن داخل قلبم ... تست ورزشو اکو تخصصی و اکو مری هم چیزی و نشون نمیده ممکنه از ریه یا درد معده باشه ؟ یا مشکل قلبی؟ عفونت ریه از قبل داشتم ... و برونشیت مزمن دارم ... و آسم و ibs هم هست ... تمامی دکترایی ک رفتم و اکو و تست انجام دادم زده نرمال ولی درد خیلی بهم فشار میاره ... خستگی ... تپش قلب.. عرق سرد ... تنگی نفس ... کم اوردن ... سرگیجه و بی حوصلگی ... عدم قدرت تمرکز ممکن هست از اعصاب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام اکر تست ورزش نرمال است پس از قلب نیست . همکاران روانپزشک شما را ببینند
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام من رضا ۱۷ ساله هستم من حدود ۴هفته با تردمیل کار کردم که احساس درد در درد سمت چپم می کنم حدود ۵ دقیقه طول می کشد و خوب میشود و یکمی تنگی نفس میکنم رفتم نوار قلب دادم نرمال بود الان بهد تمرین بازهم درد می کند به نظر شما چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام ، بهتره یه تست ورزش انجام بدین.
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام،مادر من فشار خون بالا داره و تا بحال دوبار بخاطر تنش عصبی قلبش گرفت و دیگر نمیتوانست نفس بکشد و دندانهایش را محکم ردی هم فشار میداد.من تنها کاری که انجام دادم مقداری آب روی صورتش پاشیدن و او را در حالت دراز کشیده قرار دادم و نوک انگشتان دستش را برای پایین امدن فشارخونش با سوزن استریل شده سوراخ کردم و دوقطره خون از انگشتانش خارج شد اما نمیدانم که اینکار موثر واقع شد یا خیر.و چون بعد از چند دقیقه حالش به طور نسبی خوب میشد،با اورژانس تماس نگرفتم.میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که اگر این حالت دوباره برایش اتفاق افتاد،بطور علمی و موثر چکاری باید انجام دهم؟؟با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   این کار هیچ تاثیری نداره

   برای کنترل اصطراب باید با روان پزشک مشورت کنید

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من پسری ۲۹ ساله هستم از چند ساعت پیش متاسفانه سرفه که میکنم وسط سینم احساس درد میکنم میتونم علتش رو بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر کرد باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر Somayeh یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  مادرم 67 سالشونه دیابت دارن و فشار خون قرص مصرف میکنند و سه سال پیش آنژیو کردن و پارسال شهریور 97 اسکن انجام دادن مشکلی نداشتن ولی الان چند روزه قفسه سینه سمت چپشون میگن تیر میکشه حدود چند ثانیه و خوب میشه چند بار در هفته اینجوری شدن و یکبارم به زیر بغلشون زده معدشونم چند روزه درد میکنه یکم .با این شرایط اینروزا میترسن دکتر برن میخواستم ببین تشخیص شما چیه دکتر .ممنون میشم راهنماییم کنید . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    سلام

   فایل هاتون ارسال نشده

   دردهای تیرکشنده معمول قلبی نیست

   اما با توجه به این‌که دیابت و فشار خون دارند بدون معاینه اصلا نمیشه اظهار نظر کرد و بیمار باید معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، ممکنه لطفا نظرتون رو در مورد این نوار قلب بفرمایید، ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تعداد ضربان کمی پایینه

   سایر موارد طبیعیه

  2. تصویر کاربر مریم شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نسترن جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام پدر من 33 روز پيش به دليل سكته قلبي به بيمارستان قلب منقل شد اقاي دكتر سالاري فر انژيو دادن براي فرداش.قبل از انژيو ايست قلبي كردن احيا شدن . انژيو و فنر گذاشته شد. بعد از 5 روز مرخص شدن.در منزل بهد از 2 روز تنگي تنفس داشتن با امبولانس به بيمارستان انتقال داده شد دوباره.تا وارد بخش شد انتقال دادن سي سي يو اصلا به هوش بودن حتي با دكتر صحبت كردن دكتر بيهوشي اومدن بالاسرش ميخواستن ساكشن كنن امپولي كه بهشون زدن تا الان كه 23 روزه تو بيهوشي هستن البته 3 روز پيش گفتن ريه اب اورده بايد تخليه بشه و عمل انجام شد البته بدون بيهوشي با ضريب هوشي 4 .هيچ كس هيچكس گزارش بيمار رو به ما نميده دكتر سالاري فر اصلا نيستن به ما ميگن مرخصي هستن .ملاقات ممنوع شده .پرستارها جوابگو نيستن به مدت 34 روزه فقط و فقط ما داريم ميشنويم كه مثل قبل هستن سوال داشتم ميتونيم بيمارستان رو عوض كنيم يا دكترشون رو؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   توی این شرایط معمولاً امکان تغییر پزشک یا بیمارستان نیست

   چون بیمارستان دیگری بعیده  که به شما پذیرش بده

   رزیدنت ها هستند می تونید از رزیدنت مربوطه شان سوال کنید

درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر