علت سرد شدن ساق پا و دست چیست؟

علت سرد شدن ساق پا و دست چیست؟

علت سرد شدن ساق پا و دست چیست؟

بیماری رینود یا سردی انگشتان دست و پا باعث می شود برخی مناطق از بدن شما مانند انگشتان دست و پا در پاسخ به هوای سرد یا استرس احساس بی حسی و سردی نمایند.

در بیماری رینود عروق کوچکتری که خون را برای پوست شما فراهم می کنند باریک گردیده و گردش خون به مناطق آسیب دیده محدود می شود (وازواسپاسم). احتمال ابتلای زنان به بیماری رینود بیشتر از مردان است. به نظر می رسد که اینحالت در افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند شایع تر است.

درمان بیماری رینود به شدت آن و اینکه آیا شما دارای دیگر شرایط سلامتی می باشید، بستگی دارد. برای اکثر مردم، بیماری رینود ناتوان کننده نیست، اما می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر بگذارد.

علایم بیماری رینود چیست؟

علائم و نشانه های پدیده بیماری رینود در تکرار، مدت و شدت اسپاسم عروق خونی که زمینه ساز این اختلال است، بستگی دارد. نشانه و علائم بیماری رینود عبارتند از:

– انگشتان سرد دست و پا

– تغییرات رنگ پوست شما در پاسخ به سرما یا استرس

– احساس بی حسی، خارش و یا درد سوزشی بعد از گرم شدن بدن و یا رهایی از استرس

در طول یک حمله از پدیده رینود، مناطق آسیب دیده از پوست شما معمولا برای اولین بار سفید می شوند. پس از آن، مناطق آسیب دیده اغلب آبی گردیده و سردی و بی حسی احساس می گردد. همانطور که شما گرم می شوید و گردش خون شما بهبود می یابد، مناطق آسیب دیده ممکن است قرمز، ضربان دار، با احساس خارش و سوزش یا متورم گردند. منظور از تغییر رنگ برای همه یکسان نیست و همه افراد هر سه رنگ را تجربه نمی کنند.

اگرچه بیماری رینود اغلب سبب سردی انگشتان دست و پا شما می شود، اما این وضعیت همچنین می تواند مناطق دیگر از بدن تان را مانند بینی، لب، گوش و حتی نوک سینه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

درمان بیماری رینودعلت سردی انگشتان دست و پا چیست؟

پزشکان دقیقا علت حملات رینود را نمی دانند، اما به نظر می رسد رگ های خونی در دست و پا به هوای سرد یا استرس واکنش بیش از حد نشان می دهند.

– اسپاسم در رگ های خونی

با پدیده رینود، عروق انگشتان دست و پا زمانی که در معرض سرما یا استرس قرار می گیرند دچار وازواسپاسم شده، عروق باریک گردیده و به طور موقت جریان خون را محدود می کنند. با گذشت زمان، این شریان های کوچک ممکن است کمی ضخیم شده و جریان خون بیشتری را محدود سازند.

هوای سرد به احتمال زیاد شروع کننده یک حمله است. قرار گرفتن در معرض سرما، مانند قرار دادن دست خود در آب سرد، برداشتن چیزی از فریزر و یا مواجهه با هوای سرد، به احتمال زیاد آغاز کننده یک حمله خواهد بود. برای برخی افراد، استرس عاطفی می تواند سبب سردی انگشتان دست و پا شود.

انواع بیماری رینود

دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد.

۱- رینود اولیه

در بیماری رینود اولیه همچنین بیماری رینود نامیده می شود، رایج ترین شکل این بیماری است که در نتیجه یک بیماری زمینه ای مرتبط ایجاد می شود که می تواند وازواسپاسم را تحریک کند.

۲- رینود ثانویه

بیماری رینود ثانویه که رینود پدیده ای نیز نامیده می شود، توسط یک مشکل زمینه ای ایجاد می شود. اگر چه پدیده رینود نسبت به شکل اولیه شیوع کمتری دارد، این امر منجر به جدی تر شدن آن گردیده است. علائم و نشانه های پدیده رینود معمولا در مراحل بعدی زندگی حدود ۴۰ سالگی نسبت به رینود اولیه ظاهر می گردند.

علت بیماری رینود چیست؟

۱- بیماری های بافت همبند

بسیاری از افرادی که مبتلا به یک بیماری نادر هستند که منجر به سخت شدن و زخم شدن پوست (اسکلرودرمی) می شود، دچار پدیده رینود هم می باشند. بیماری های دیگر که خطر ابتلا به بیماری رینود را افزایش می دهند شامل لوپوس، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن است.

۲- بیماری رگها

 پدیده رینود همچنین می تواند با بیماری های مختلفی که شریان ها را تحت تاثیر می گذارد، مانند ساختن پلاک در عروق خونی که قلب را تغذیه می کنند (تصلب شرایین) یا یک اختلال که در آن عروق خونی دست و پا ملتهب می شوند (بیماری بورگر) همراه باشد. یک نوع از فشار خون بالا که شریان های ریه را تحت تاثیر قرار می دهد (فشار بالای اولیه خون ریوی) می تواند با پدیده رینود در ارتباط باشد.

۳- سندرم تونل کارپال

 این وضعیت فشار بر عصب دست شما را در گیر کرده (عصب مدیان) و بی حسی و درد در این ناحیه ایجاد می کند. دستان ممکن است حساسیت بیشتری به هوای سرد و حملات پدیده رینود داشته باشند.

۴- فعالیت تکراری و یا لرزش

 تایپ کردن، نواختن پیانو یا حرکات مشابه برای مدت طولانی و فعالیت با ابزار آلات ارتعاشی، می تواند خطر ابتلا به بیماری رینود را افزایش دهد.

۵- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن، رگهای خونی را منقبض می کند و یک علت بالقوه بیماری رینود می باشد.

۶- صدمات

 آسیب به دست و پا، مانند شکستگی مچ دست، جراحی و یا یخ زدگی، می تواند به پدیده رینود منجر شود.

۷- برخی از داروها

 برخی داروها از جمله مسدود کننده های بتا که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند، داروهای میگرن که حاوی ارگوتامین یا سوماتریپتان هستند، داروهای اختلال نقص توجه / بیش فعالی ؛ عوامل شیمی درمانی خاص و داروهایی که عروق خونی را تنگ می کنند، مانند مصرف داروهای بدون نسخه سرماخوردگی می توانند با بیماری رینود در ارتباط باشند.

عوامل خطر در بیماری سردی انگشتان دست و پا چیست؟

رینود یا سردی دست و پاعوامل خطر برای رینود اولیه عبارتند از:

– جنس: بیماری رینود اولیه، زنان را بیش از مردان تحت تاثیر می گذارد.

– سن: اگر چه هر کسی می تواند وضعیت گسترده ای از این شرایط را داشته باشد، با این وجود بیماری رینود اولیه اغلب بین سنین ۱۵ و ۳۰ سال آغاز می شود.

– آب و هوا: این اختلال در افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند شایع تر است.

– سابقه خانوادگی: به نظر می رسد سابقه خانوادگی خطر ابتلا به بیماری رینود اولیه را افزایش می دهد. حدود یک سوم از افراد مبتلا به رینود اولیه یک خویشاوند درجه اول یعنی پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند  با این اختلال داشته اند.

عوامل خطر برای بیماری رینود ثانویه عبارتند از:

– بیماری های مرتبط: این موارد شامل شرایطی مانند اسکلرودرمی و لوپوس می شود.

– مشاغل خاص: مردم در مشاغلی که باعث آسیب تکراری می گردند مانند ابزارالاتی که ایجاد ارتعاش می کنند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری رینود ثانویه باشند.

– قرار گرفتن در معرض مواد خاص: سیگار کشیدن، داروهایی که رگهای خونی را تحت تاثیر قرار می دهد، و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، مانند کلرید وینیل، با افزایش خطر ابتلا به بیماری رینود همراه است.

عوارض بیماری رینود چیست؟

اگر بیماری رینود شدید باشد که گردش خون به انگشتان دست و پا را به طور دائم کاهش دهد (که نادر است) باعث تغییر شکل انگشتان دست و پا می گردد.

اگر یک سرخرگ به یک منطقه آسیب دیده به طور کامل مسدود شود، زخم (زخم های پوستی) و یا بافت مرده (گانگرن) ممکن است ایجاد گردد. درمان زخم و گانگرن دشوار است. در موارد شدید درمان نشده، پزشک ممکن است نیاز به حذف قسمت آسیب دیده از بدن تان را بکند (قطع عضو).

برای تشخیص بیماری رینود چه کنیم؟

در مورد علائم و سابقه پزشکی از شما سوالاتی پرسیده خواهد شد و یک معاینه فیزیکی انجام می گردد. همچنین ممکن است تست های دیگری برای رد کردن دیگر شرایط محتمل بر علایم و نشانه های شما انجام گیرد.

علت سردی انگشتان دست و پاطبقه بندی بیماری رینود اولیه در مقابل ثانویه

برای تمایز بین اولیه و پدیده رینود، پزشک ممکن است یک آزمایش به نام تست بررسی مویرگ های ناخن یا کپیلارسکوپی در مطب انجام دهد. در طول این تست، پزشک پوست پایه ناخن را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند. عروق کوچک خونی (مویرگ ها) نزدیک ناخن بزرگ شده و یا تغییر شکل داده ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. با این حال، برخی از بیماری های ثانویه را نمی توان توسط این تست شناسایی نمود.

اگر احتمال وجود شرایط دیگری، از جمله بیماری های خود ایمنی بافت همبند، بیماری رینود زمینه ای وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش خون، نیز از شما درخواست گردد:

* تست آنتی بادی های ضد هسته ای

جواب مثبت این تست برای حضور این آنتی بادی (تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن شما) ممکن است سیستم ایمنی بدن را تحریک شده نشان بدهد که در افراد مبتلا به بیماری های بافت همبند یا دیگر اختلالات خود ایمنی شایع تر است.

* سرعت رسوب گلبول قرمز

این تست میزان ته نشین شدن سلول های قرمز خون در انتهای یک لوله را تعیین می کند. سریع تر از میزان طبیعی بودن ممکن است نشان دهنده یک بیماری التهابی یا خود ایمنی زمینه ای باشد.

هیچ آزمایش خونی به تنهایی برای تشخیص بیماری رینود وجود ندارد. پزشک ممکن است تست های دیگر، برای رد کردن بیماریهای عروقی و کمک به تشخیص یک بیماری یا شرایطی که ممکن است با پدیده رینود در ارتباط باشند را درخواست کند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

پرسش از دکتر قلب

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دانیال شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۷۵ سالشه و مدت چند سال یه که زمستان هر دو پاهاشو زانو به پایین احساس سرما داره و از سرما احساس سوزش دارد و از شدت سوزش و سرما چند تا جوراب و ساق بند و پارچه دور پاش می بنده و ۶وا که گرم میشه یکم بهتر میشه و هر سال زمستون از شدت سوزش پا از زیر پتو هم بیرون نمیاد و مادرم پوکی استخوان هم داره...ممنون میشم اگه راهنمایی کنید دلیل چیه و آیا راهی برای درمانش هست ...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   یک بار نبض پایشان را از نظر احتمال تتگی های عروقی معاینه کنند
 • تصویر کاربر منیژه دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیرتقریبا یه ماهی میشه که پاهام احساس سردی و درد مزمن دارم البته دمای بیرونی پاهام عادیه فقط احساس میکنم استخونهای پام یخ زده دردم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   یک بار متخصص قلب نبض پاهایتان را معاینه کنند
 • تصویر کاربر Selena پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام.
  چند وقتی هست که داخل ساق پاهام، بعصی شبها خیای خیلی سرد میشه، روی پوست م، دمای معمولی داره ولی انگار از داخل ساق پاهام ،یخ میزنه ، حتی ساق پا که بپوشم، جواب نمیده، دردی ندارم، فقط انگار استخوان داخل ساق سرد میشه شدیدا. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   یک بار نبض پایتان را معاینه کنند و ازمایش کمخونی بدهید
 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. پدر بنده چندماهه پای چپشون سفت شده و درد دارن،با استفاده از پماد درد رو کم کردیم اما هنوز پاشون از زانو به پایین سفته. بدلیل کرونا پدر رو دکتر نبردیم،ایشون بیماری قلبی و دیابت دارن و این مدت هم خیلی پیاده روی نرفتن. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   بهتر است بک بار متخصص نبضهای پایشان را معاینه کند اگر خوب بود یعنی احتمالن گرفتگی عضلانی است
 • تصویر کاربر فرنوش شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام، پیرو مطرح کردن مشکل ناتوانی مادرم در راه رفتن علیرغم سالم بودن همه عکس ها و آزمابشات، فرمودید که سونوگرافی از شریان های پا بگیریم که جواب خدمتتان ارسال می شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   سونوگرافی سالم است یعنی علت عروقی ندارد مشکلشان با یک متخصص ارتوپدی هم مشورت کنید احتمالا منشا عضلانب اسکلتی دارد
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام
  از باسن تا نوک انگشت پا هم سرد
  شده هم درد شدید دارم هم اینکه از درد نمی تونم راه برم
  جوری که ۱۰ تا مسکن یا شیاف هم جواب نمیده
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   اگر اینقدر درد شدید است باید یک پزشک نبض های پایتان را معاینه کند، به خصوص اگر با مسکن خوب نمی شود. این معاینه را هر زودتر انجام دهید بهتر است
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من همیشه در فصل گرما وسرما زانوهام سرد هستن و با اندک سرمایی زانوهام بی حس میشن و مفصل های انگشتان دستم درد میگیره
  یکی از دکتر های عمومی که مراجعه کردم میگن بیماری قلبی عروقی دارم. آیا درست هست و نیاز به دکتر داره متخصص داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام بستگی به عوامل خطر مثل سیگار یا دیابت داره ، با معاینه میشه فهنید یا سونوگرافی شریانهای پا
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   خب آیا این بیماری خطرناک هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   اکر کرفتگی نباشه خیر مهن نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حبیب جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام بنده نزدیک ب یک ماه هست که خون در پام لخته شده ب پزشک مراجعه کرده و طبق تجویز ایشان داروهای آسپرین 81و زالربان 15 وکلاتوور20مصرف میکنم الان بعد از ده روز درد در کشاله ی ران اینجاد شده و ادرارم خونی میباشد آیا این علائم طبیعی است یا خیر با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   خير موضوع را با همكاران ارولوژيست پيگير باشيد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود 6 ماه است که در سمت چپ بدن ( دست چپ، قسمت بیرونی) از کتف تا نوک انگشتان دست احساس سرما می کنم که احساس آن متناوب بوده و در هنگام خواب تشدید می شود البته این موضوع در قسمت بیرونی پای چپ(زیر زانو تا نوک انگشتان) هم با شدت کمتر وجود دارد ولی درد ندارم. این در حالی است که در اتاق و هنگام خواب به شدت تعریق دارم. حدود هفت ماه پیش برای چکاب سالانه به دکتر قلب رفته و تمام آزمایش های قلبی از قبیل اسکن و... آزمایشات خونی را انجام دادم که خوشبختانه مشکلی نبود ولی فشار من حدود 16 بود که قرص کارودیلول و لوزارتان تجویز شد. لازم به توضیح است؛ من به شدت استرس داشته و عصبی می شوم به خصوص موقعی که تنها هستم ضمن اینکه درست بعد از چکاب قلب و اوایل پاییز به علت یک حادثه ناخواسته به شدت ناراحت شدم و به سر و قلبم با عصبانیت ضربه زدم و از همان موقع احساس سردی در یک طرف بدن دارم آیا امکان دارد یک طرف بدن خونرسانی ضعیف شده باشد؟ این روزها خانه نشین و قرنطینه هستم. منوط به اوامر عالیست./
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهره پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم چند وقت هست که شبها دچار تپش قلب میشه ‌دست و پاهاش هم سرد میشه قبلا هم وقتی استرس داشت تپش قلب می گرفت درضمن حدود شش ماه است که از آمپول رشد ژنوتروپین هم استفاده می کنه در شرایط فعلی و بیماری کرونا دوست ندارم به مکانهای شلوغ برم امکانش هست منو راهنمایی کنید اگه مشکل جدی داره به پزشک متخصص مراجعه کنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به نظر می‌آید این علائم علائم اضطرابی باشه ولی بعد از برطرف شدن این شرایط حتما به متخصص قلب اطفال مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر