کلسترول بالا در کودکان

بالغین تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر فشار خون بالا یا چربی خون قرار می گیرند. کلسترول بالا در کودکان نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با سلامتی دوران بزرگسالی آنها گردد.

کلسترول بیش از حد سبب ایجاد ساختارهایی مانند پلاک در دیواره رگهای خونی می گردد که خون را به قلب وسایر اندامها می برند. پلاک ها می توانند رگها را باریک کنند و حتی سبب انسداد رگها و جلوگیری از جریان خون به قلب شوند که در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می شود. کلسترول زیاد همچنین سبب ساز سکته نیز می تواند باشد.

کلسترول کودکان

به چه علتی کلسترول کودکان بالا می رود؟

کلسترول بالا در کودکان به سه عامل بستگی دارد : وراثت، تغذیه، چاقی. در بیشتر موارد این کودکان والدینشان نیز دچار سطوح افزایش یافته کلسترول می باشند.

تشخیص کلسترول بالا در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

متخصصان سلامت کلسترول خون را در سنین مدرسه با یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. انجام آزمایش بویژه زمانیکه فرد خویشاوندان مبتلا به بیماریهای قلبی دارد یا پدرو مادرش به این وضع دچارند ضروری به نظر می رسد. نتیجه آزمایش خون نشان خواهد داد که کودک کلسترول بالایی دارد یا نه؟

آزمایش چربی خون کودکان

راهنماییها و پیشنهادات به روزشده  در رابطه با درمان کلسترول بالا در کودکان ۸ ساله و بالاتر بوسیله آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا در جولای ۲۰۰۸ صادر شده است.

این راهنماها درمانهای پزشکی برای سطوح افزایش یافته ی LDL  ( کلسترول بد) را پیشنهاد می دهند، در بیمارانی بدون هیچ فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی، اگر تغییرات رژیم غذایی موفقیت آمیز نباشد، این دستورالعمل های توصیه شده، روشهای پزشکی برای LDL بالا رفته هستند که در سطوح بالاتر از ۱۹۰ به حساب می آیند.

درمان پزشکی برای افرادیکه سطحLDL  خونشان از ۱۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر و سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی باشروع قبل از سن بلوغ دارند، و یا سایر ریسک فاکتورها از قبیل چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیان را دارند پیشنهاد می گردد. و برای افرادیکه  LDL  بالای ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر دارند در صورت وجود دیابت درمان ضرورت می یابد.

کلسترول بالا در کودکان را چگونه می توان درمان کرد؟

کلسترول

بهترین راه برای درمان کلسترول بالا در کودکان داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی برای کل افراد خانواده است که اگر این ها تاثیرات دلخواه را اعمال نکردند آنگاه دارو درمانی برای کودکان بالای هشت سال باید در نظر گرفته شود. برخی از این داروها که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند کلستیرامین، کلستیپول، کلسولام می باشند. مطالعات اخیر بی خطر بودن مصرف داروهای کلاس استاتین را برای کلسترول بالا در کودکان را مورد حمایت قرار داده اند. سطح کلسترول کودکان ۳ ماه بعد از اعمال رژیم غذایی ومصرف دارو باید کنترل شود.

کمک برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

با تشویق فرزندانتان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در کم کردن کلسترولشان کمک کنید:

۱- غذاهایی با چربی تام کم بخورید که شامل کلسترول و چربی های اشباع می باشد. میزان چربی که کودکان روزانه باید مصرف کنند ۳۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری است که روزانه مصرف می کنند ( ۴۵ یا ۶۵ گرم چربی در روز) البته این میزان در رابطه با کودکان زیر ۲ سال کاربردی ندارد.

۲- آکادمی بیماریهای رایج کودکان در آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان ۲ ساله و یا پایین تر از ۲ سال باید رژیم غذایی سالم مطابق با راهنمای ارائه شده متناسب با تغذیه ی آمریکاییان را مصرف کنند. که این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی کم چرب می باشد. برای کودکان ۱۲ ماه تا ۲ سال  که اضافه وزن یا چاقی دارند و یا سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی استفاده از سیر با چربی پایین پیشنهاد می گردد.

۳- بطور منظم ورزش کنید. ورزش منظم هوازی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دو و شنا کمک می کنند که سطح HDL فرد افزایش یافته و میزان خطر بیماریهای قلبی براساس سابقه ی خانوادگی شما کاهش می یابد.

ورزش برای کاهش چربی خون

۴- وزن خود را دریک محدوده سالم نگه دارید. چربی های غیر اشباع را جایگزین چربی های اشباع کنید. چربی های اشباع در دمای اتاق جامدند و اکثرا از جانوران، نارگیل، و روغن پالم بدست می آید. چربی های غیر اشباع اکثرا در دمای اتاق مایع هستند و از گیاهان بدست می آیند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی نمونه هایی از چربی های غیر اشباع هستند.

۵- غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز فرزندتان تامین شود.

برنامه غذایی متنوع

۶- کودکان و نوجوانانیکه میزان LDL بدنشان بالاتر از سطح مورد نظر بیشتر است در معرض بیماریهای قلبی قرار می گیرند و این افراد باید تحت مشاوره ی تغذیه ای قرار گرفته و برنامه ی ورزشی منظمی را دنبال کنند.

برنامه غذایی برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

– برای صبحانه

میوه، غلات، بلغور جو دو سر و ماست از بهترین انتخاب ها برای صبحانه می باشند. شیر بدون چربی یا کم چرب را بجای شیر پرچرب با ۲ % چربی انتخاب کنید.

– برای شام و نهار

بجای سرخ کردنی از غذاهای گریل شده و پخته شده استفاده کنید. از نانهای سرشار از غلات برای تهیه ی ساندویچ استفاده کنید تا غذای سالمتری داشته باشید. به فرزندانتان کراکر سرشار از غلات فلفل قرمز، و تاس کباب بدهید. پاستا، لوبیا، برنج، ماهی، و طیور بدون پوست را نیز در سبد غذاییتان قرار دهید. میوه ها را همیشه بصورت تازه و با پوست همراه با میل کنید.

– میان وعده

میوه ، سبزیجات، نان،غلات میان وعده های مغذی برای کودکان هستند. کودکان باید از مصرف نوشابه های گازدار یا بدون گاز خودداری کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر در جواب ct angio در رگ راست calcifide plaque and non calcifide plaque at distal with significant stenosis good distal run off .خواهشمند است جواب بفرمایید آیا نیاز به اقدام خاصی هست یا با دارو قابل درمان است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   گرفتکی عروق است 

   بهتره آنژیو انجام بشه

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من مردی 45ساله هستم چربی خون دارم اما نزدیک به نرمال .تا اندازه ای غلظت خون هم دارم.برخی مواقع پایین شانه سمت چپم نوعی درد با سنگینی خاصی دارد.مخصوصا زمانیکه روی فرش نشسته باشم به پشتی یا دیوار تکیه بدم.البته استخوان و عضلاتم مشکلی نداره.لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست و عصبی عضلانی هست

   اما بهتره ویزیت و معاینه شوید

 • تصویر کاربر کوثر جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه و ldl بالا داره دکتر گفتند ژنتیکی هستش وزنش هم ۱۳ کیلو هست و بهش قرص دادن آیا با درمان ۳ ماهه این قرص خوب میشه و از این به بعد با رژیم غذایی مناسب قابل کنترله یا که بازهم بالا میمونه و اینکه آیا بیماری خیلی خطرناکیه؟ تورو خدا بگین دارم از استرس میمیرم که نکنه دخترم قلبش آسیبی ببینه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بله ممکنه

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. پسر من متولد ۹۴/۸/۲۰ است. در ۱۰ ماه اخیر وزن ایشان در رده ۱۷.۵۰۰ تا ۱۸.۲۰۰ متغیر مانده و رشد نمی‌کنند. با مراجعه به پزشک غدد اطفال و آزمایش خون و مدفوعی که انجام شد اعلام کردند در مدفوع پسرم خون مشاهده شده و برای اطمینان خاطر، باید آزمایش تکرار شودامافرزندم دچار چربی خون بالاست و یک رژیم غذایی را برای ایشان در نظر گرفته اند.
  Cholesterol 132
  Triglyceride 64
  Hdl 42
  Ldl 71


  من نمیدونم تشخیص ایشان درست هست یا خیر ضمن اینکه در خانواده همسرم سابقه فشار خون هست.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   با متخصص اطفال مشورت کنید در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر J جمعه ۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام

  میخواستم از محضرتون بپرسم در کشور ما تا چه اندازه برای تشخیص میزان گرفتگی عروق قلبی از MRI استفاده میشود؟ آیا سی تی انژیوگرافی مزیتی بر MRI قلبی دارد که پزشکان از سی تی آنزیوگرافی استفاده میکنند؟ و در کل بفرمایید تصاویر سی تی آنزیوگرافی تشخیص دقیق تری از میزان گرفتگی عروق در اختیار پزشک قرار میدهد یا MRI ؟؟

  چون در مقالات آمده است MRI خیلی دقیقتر از سی تی است و همچنین تقریبا بدون مضرات اشعه؟؟
  پس چرا پزشکان از سی تی آنژیوگرافی بیشتر از MRI استفاده میکنند؟؟

  میشود برای بیماری که پزشک درخوست سی تی آنزیوگرافی نموده است بجای ان از MRI استفاده کرد؟؟

  با تشکر از وبسایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   از mri برای رگ ها استفاده نمیشه

   سی تی به اندازه کافی دقیق هست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر