کلسترول بالا در کودکان

بالغین تنها کسانی نیستند که تحت تاثیر فشار خون بالا یا چربی خون قرار می گیرند. کلسترول بالا در کودکان نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در رابطه با سلامتی دوران بزرگسالی آنها گردد.

کلسترول بیش از حد سبب ایجاد ساختارهایی مانند پلاک در دیواره رگهای خونی می گردد که خون را به قلب وسایر اندامها می برند. پلاک ها می توانند رگها را باریک کنند و حتی سبب انسداد رگها و جلوگیری از جریان خون به قلب شوند که در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می شود. کلسترول زیاد همچنین سبب ساز سکته نیز می تواند باشد.

کلسترول کودکان

به چه علتی کلسترول کودکان بالا می رود؟

کلسترول بالا در کودکان به سه عامل بستگی دارد : وراثت، تغذیه، چاقی. در بیشتر موارد این کودکان والدینشان نیز دچار سطوح افزایش یافته کلسترول می باشند.

تشخیص کلسترول بالا در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

متخصصان سلامت کلسترول خون را در سنین مدرسه با یک آزمایش خون ساده تشخیص می دهند. انجام آزمایش بویژه زمانیکه فرد خویشاوندان مبتلا به بیماریهای قلبی دارد یا پدرو مادرش به این وضع دچارند ضروری به نظر می رسد. نتیجه آزمایش خون نشان خواهد داد که کودک کلسترول بالایی دارد یا نه؟

آزمایش چربی خون کودکان

راهنماییها و پیشنهادات به روزشده  در رابطه با درمان کلسترول بالا در کودکان ۸ ساله و بالاتر بوسیله آکادمی بیماریهای کودکان آمریکا در جولای ۲۰۰۸ صادر شده است.

این راهنماها درمانهای پزشکی برای سطوح افزایش یافته ی LDL  ( کلسترول بد) را پیشنهاد می دهند، در بیمارانی بدون هیچ فاکتور خطر برای بیماریهای قلبی، اگر تغییرات رژیم غذایی موفقیت آمیز نباشد، این دستورالعمل های توصیه شده، روشهای پزشکی برای LDL بالا رفته هستند که در سطوح بالاتر از ۱۹۰ به حساب می آیند.

درمان پزشکی برای افرادیکه سطحLDL  خونشان از ۱۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر بالاتر و سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی باشروع قبل از سن بلوغ دارند، و یا سایر ریسک فاکتورها از قبیل چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیان را دارند پیشنهاد می گردد. و برای افرادیکه  LDL  بالای ۱۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر دارند در صورت وجود دیابت درمان ضرورت می یابد.

کلسترول بالا در کودکان را چگونه می توان درمان کرد؟

کلسترول

بهترین راه برای درمان کلسترول بالا در کودکان داشتن برنامه ی غذایی و ورزشی برای کل افراد خانواده است که اگر این ها تاثیرات دلخواه را اعمال نکردند آنگاه دارو درمانی برای کودکان بالای هشت سال باید در نظر گرفته شود. برخی از این داروها که در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند کلستیرامین، کلستیپول، کلسولام می باشند. مطالعات اخیر بی خطر بودن مصرف داروهای کلاس استاتین را برای کلسترول بالا در کودکان را مورد حمایت قرار داده اند. سطح کلسترول کودکان ۳ ماه بعد از اعمال رژیم غذایی ومصرف دارو باید کنترل شود.

کمک برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

با تشویق فرزندانتان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در کم کردن کلسترولشان کمک کنید:

۱- غذاهایی با چربی تام کم بخورید که شامل کلسترول و چربی های اشباع می باشد. میزان چربی که کودکان روزانه باید مصرف کنند ۳۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد از کل کالری است که روزانه مصرف می کنند ( ۴۵ یا ۶۵ گرم چربی در روز) البته این میزان در رابطه با کودکان زیر ۲ سال کاربردی ندارد.

۲- آکادمی بیماریهای رایج کودکان در آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان ۲ ساله و یا پایین تر از ۲ سال باید رژیم غذایی سالم مطابق با راهنمای ارائه شده متناسب با تغذیه ی آمریکاییان را مصرف کنند. که این رژیم غذایی شامل محصولات لبنی کم چرب می باشد. برای کودکان ۱۲ ماه تا ۲ سال  که اضافه وزن یا چاقی دارند و یا سابقه ی خانوادگی برای بیماری قلبی استفاده از سیر با چربی پایین پیشنهاد می گردد.

۳- بطور منظم ورزش کنید. ورزش منظم هوازی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دو و شنا کمک می کنند که سطح HDL فرد افزایش یافته و میزان خطر بیماریهای قلبی براساس سابقه ی خانوادگی شما کاهش می یابد.

ورزش برای کاهش چربی خون

۴- وزن خود را دریک محدوده سالم نگه دارید. چربی های غیر اشباع را جایگزین چربی های اشباع کنید. چربی های اشباع در دمای اتاق جامدند و اکثرا از جانوران، نارگیل، و روغن پالم بدست می آید. چربی های غیر اشباع اکثرا در دمای اتاق مایع هستند و از گیاهان بدست می آیند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی نمونه هایی از چربی های غیر اشباع هستند.

۵- غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد غذایی مورد نیاز فرزندتان تامین شود.

برنامه غذایی متنوع

۶- کودکان و نوجوانانیکه میزان LDL بدنشان بالاتر از سطح مورد نظر بیشتر است در معرض بیماریهای قلبی قرار می گیرند و این افراد باید تحت مشاوره ی تغذیه ای قرار گرفته و برنامه ی ورزشی منظمی را دنبال کنند.

برنامه غذایی برای کاهش کلسترول بالا در کودکان

– برای صبحانه

میوه، غلات، بلغور جو دو سر و ماست از بهترین انتخاب ها برای صبحانه می باشند. شیر بدون چربی یا کم چرب را بجای شیر پرچرب با ۲ % چربی انتخاب کنید.

– برای شام و نهار

بجای سرخ کردنی از غذاهای گریل شده و پخته شده استفاده کنید. از نانهای سرشار از غلات برای تهیه ی ساندویچ استفاده کنید تا غذای سالمتری داشته باشید. به فرزندانتان کراکر سرشار از غلات فلفل قرمز، و تاس کباب بدهید. پاستا، لوبیا، برنج، ماهی، و طیور بدون پوست را نیز در سبد غذاییتان قرار دهید. میوه ها را همیشه بصورت تازه و با پوست همراه با میل کنید.

– میان وعده

میوه ، سبزیجات، نان،غلات میان وعده های مغذی برای کودکان هستند. کودکان باید از مصرف نوشابه های گازدار یا بدون گاز خودداری کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

کلسترول بالا در کودکان
لطفاٌ امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین شنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فقط یک سوال داشتم اقای دکتر ازتون خواهش میکنم درباره ارتید تاکایاسو منو راهنماییم کنین و مدت درمانش چقدر طول میکشه ایا تاکایاسو کشندست من خیلی گیج شدم و از اینده خودم میترسم هیچ دکتری راهنماییم نمیکنه تو روخدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   شما بايد مراجعه كنيد
   در پيامك اصلا نميشه در مورد يك بيماري مفصل صحبت كرد
   مدت درمان طول عمره
   و كشنده نيست
   شما حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرکریمی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر با سلام
  مادر بنده به دلیل گرفتگی 4 رگ قلب باید 11 مهر 97 عمل قلب باز انجام دهند. آیا با روش لیزر آنژیو پلاستی و یا آترکتومی و یا هر روش دیگری به غیر از عمل جراحی قلب باز، می توان عروق گرفته قلب ایشان را باز نمود؟ اگر شما روش جایگزین برای عمل باز (بنده متاسفانه اطلاعات کافی ندارم، به نظرم لیزر آنژیو پلاستی و یا آترکتومی یا روش دیگر در صورت وجود) را انجام می فرمایید، لطفا بنده را راهنمایی فرمایید و خواهشمندم اگر پزشک یا مرکزی که امر مذکر را انجام دهند را می شناسید به بنده معرفی فرمایید. با تشکر و آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   ليزر براي اين كار وجود ندارد
   مي شود استنت گذاشت البته كانلا بستگي به نوع گرفتگي رگ داره
   گاهي امكان داره و گاهي خير
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من روزانه یک عدد قرص متورال نصف صبح و نصف شب و یک عدد آسنترا صبح استفاده می کنم و هفته ای دو روز آسپرین
  آیا استفاده از قرص مکمل مشکلی برام به وجود میاره
  تصویر دارو رو براتون ارسال کردم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   داروتون فايلش باز نميشه
 • تصویر کاربرمریم چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر
  دو ماه است دکتر متوجه شدند که بیماری تاکایاسو دارم.
  الان درمان پردنیزولون و متو ترکسات دارم.
  گرفتگی عروق گردن ۹۷ درصد و عروق آیورت دارم
  آیا با کورتون ها التهاب رگهای من کمتر می شود.
  چه مدت طول می کشه

  آیا تاکایاسو داروی تخصصی ندارد؟

  حتی حاضرم برای درمان به کشورهای پیشرو در زمینه تحقیق روی تاکایاسو برم مثل ژاپن

  آیا امکانپذیر است.؟
  پس از چه مدتی می توانم به جریان زندگی برگردم؟

  و سوال آخر esr من از ۱۱۰ به ۳۵ کاهش یافته آیا می توان نتیجه گرفت بدنم به درمان جواب داده است؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا به درمان جواب ميديد و پيشرفت بيماري كند ميشه
   ولي به هر حال بايد تحت نظر باشيد
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 29 سال سن و مذکر هستم.
  مدتی است که متوجه شدم دارای فشار خون بالا هستم.
  احساس سنگینی در پاهام دارم به همراه عدم تعادل.
  خیلی نمیتونم سر پا وایسم و یا مسیر طولانی را راه برم.
  پای راستم هم از زانو به پایین بیشتر مواقع درد دارد.
  وقتی که جوراب پام میکنم احساس تگی جوراب در پای راستم دارم(پایم تحت فشار است) و گاها احساس پمپاژ بد خون در پا دارم مانند شلنگ آبی که آب با فشار از آن رد می شود.
  آزمایش چربی و خون دادم که جواب ها خوب بود.
  آیا این درد پاها مربوط به عروق پا هست؟
  چطور میشه مطمئن شد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   بايد معاينه و سونو شويد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر