دکتر محمد حسین نجفی

فشار خون بالا بیماری شایع و خطرناکی است که آن را  گاهی اوقات «قاتل خاموش» نیز عنوان می کنند. چرا که افراد مبتلا به آن عموماً نشانه و علائمی بروز نمی دهند. متأسفانه، فشار خون بالا می تواند پیامدهای گسترده ای برای سلامتی داشته باشد. بنابراین واجب است که به فکر پایین اوردن فشار خون بالا باشیم. بنابراین بهتر است اثر رژیم غذایی روی فشار خون به خوبی درک شود؛ رعایت رژیم غذایی یکی از چند عامل تأثیرگذار بر فشار خون است. و در ادامه به بررسی  رابطه  گرسنگی و فشارخون بالا  خواهیم پرداخت.

 اندازه گیری فشارخون در خانه 

در صورتی که پزشک نسبت به فشار خون مشکوک شود، احتمالاً به بیمار پیشنهاد می کند که میزان آن را در خانه بررسی نماید. به طور معمول، پزشک از فرد درخواست می کند که فشار خون خود را دو بار در روز و هر روز در زمان مشخص اندازه گیری کرده و برای اطمینان از دقت نتیجه ی آن، هر بار دو یا سه دفعه فشار خود را اندازه بگیرد. معمولاً پیشنهاد پزشکان این است که اولین اندازه‌گیری فشار خون در روز، هنگام صبح و اندکی پس از بیدار شدن انجام شود. با وجود این، یکی از پرسش های افراد این است که آیا هنگام گرسنگی فشار خون بالا می رود یا خیر.

آیا فشار خون هنگام گرسنگی افزایش می یابد؟

فشار خون معمولاً هنگام خواب در پایین ترین حد خود قرار دارد و چند ساعت قبل از بیدار شدن شروع به بالا رفتن می کند. بعد از آن به طور معمول در طول روز افزایش می ‌یابد؛ در حوالی ظهر به اوج خود رسیده و هنگام بعد از ظهر و غروب کاهش می ‌یابد. بیش ترین زمان وجود خطر برای اتفاق های قلبی عروقی به ویژه حملات قلبی و سکته ی مغزی، هنگام صبح است. علاوه بر این، در حالی که فشار خون اکثراً تا ظهر اوج می گیرد اما این صبح است که با افزایش فشار خون همراه است. همچنین افراد مبتلا به فشار خون بالا، میزان افزایش قابل توجه و بیشتری را تجربه می کنند.

با این که فشار خون ممکن است بعد از صرف صبحانه کاهش یابد، اما اندازه گیری آن هنگام صبح برای شناسایی  فشار خون غیرطبیعی امری حیاتی است. افزایش فشار خون در طول شب تا صبح زود با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی همراه خواهد بود. افراد می توانند طبق معمول برای روز خود آماده شوند اما تا زمانی که فشار خون خود را اندازه گیری نکرده اند نباید غذا بخورند، ورزش کنند، یا کلاً هیچ دارویی مصرف نمایند.

نمک و تاثیر آن بر فشارخون

افزایش فشار خون بعد از غذا خوردن

فشار خون فرد معمولاً پس از صرف غذا کمی کاهش می یابد. با این حال بعضی از غذاها می توانند فشار خون را افزایش دهند و در برخی افراد این افزایش از محدوده ی طبیعی بیشتر خواهد بود. این افزایش ناگهانی فشار خون اغلب به عنوان جهش فشار خون نیز شناخته می شود. بالا رفتن ناگهانی و شدید فشار خون می تواند منجر به عوارض شدیدی از جمله نارسایی کلیه، سکته ی مغزی و حمله ی قلبی شود. به عنوان مثال، خوردن غذاهایی حاوی مقادیر بالای نمک می تواند باعث جهش موقت فشار خون شود. 

نمک در درجه ی اول از سدیم (ماده ی معدنی ای که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد)،تشکیل شده است. اما میزان زیاد آن می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود. نمک یکی از رایج ترین منابع سدیم است. با این حال افزودنی های غذایی دیگری مانند مونوسدیم گلوتامات (که اغلب به عنوان MSG شناخته می شود) نیز سدیم را به رژیم غذایی افراد اضافه می کند. هنگامی که رژیم غذایی حاوی نمک زیادی است، بدن آب اضافی را برای خارج کردن سدیم از بدن حفظ می کند. این رطوبت اضافه در بدن، فشار بیشتری بر قلب و عروق خونی وارد کرده و در برخی افراد باعث می شود که فشار خون آن ها به طور ناگهانی افزایش یابد.

شیرینی و کیک و تاثیر آن برفشارخون بیمار

در ادامه به بعضی از علائم و نشانه های هشداردهنده ی فشار خون بالا که ممکن است کشنده باشند، اشاره می کنیم:

 • درد شدید قفسه ی سینه
 • سردرد شدید، همراه با گیجی و تاری دید
 • تهوع و استفراغ
 • اضطراب شدید
 • تنگی نفس
 • تشنج
 • سکته ی مغزی
 • بی حسی (عدم واکنش)

علل بالا بودن فشار خون

فشار خون بالا می تواند عوامل مؤثر زیادی داشته باشد .

هیپرتانسیون اولیه

که به آن فشار خون ضروری نیز می گویند، شایع ترین نوع فشار خون بالا است و به تدریج در طی سالیان متمادی ایجاد می شود. با این حال برای اکثر بزرگسالان، هیچ علت قابل شناسایی ای وجود ندارد.

هیپرتانسیون ثانویه

، نوعی فشار خون بالا و ناشی از یک بیماری زمینه ای است. این نوع فشار خون بالا معمولاً در بیماران زیر ۳۰ سال رخ می دهد و نسبت به درمان های فشار خون مقاوم تر است.

اندازه گیری دقیق فشار خون به منظور جلوگیری از بروز حملات قلبی یا سکته ی مغزی و آسیب های قلبی و مغزی (در صورت پایین آمدن فشار خون)، از اهمیت زیادی برخوردار است. عوامل زیادی مانند رژیم غذایی، استرس، سبک زندگی و حتی خوردن یا نخوردن غذا، بر فشار خون و دقت خوانش آن تأثیر می گذارند.

در صورتی که فشار خون فرد به طور منظم خارج از محدوده ی نرمال باشد، پزشک باید آن را تحت نظر قرار دهد که این امر ممکن است شامل نظارت فشار خون در خانه نیز باشد. در صورت اندازه گرفتن فشار خون در منزل، این کار می بایست به طور مداوم انجام شود. همچنین شخص باید از مصرف الکل، تنباکو، کافئین یا ورزش، قبل از  اندازه گیری فشار خون خود اجتناب کرده و خیلی زود پس از صرف غذا آن را اندازه نگیرد.

استرس

درمان فشار خون بالا با ایجاد تغییراتی در سبک زندگیتان :

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می تواند به کنترل و مدیریت فشار خون بالا کمک نماید. این تغییرات عبارتند از:

 • رعایت رژیم غذایی سالم و کم نمک
 • ورزش منظم
 • رساندن وزن خود به محدوده ی سالم
 • محدودیت در مصرف الکل
 • سیگار نکشیدن
 • دریافت ۷ الی ۹ ساعت خواب در طول شبانه روز

در صورتی که ایجاد تغییرات سبک زندگی اثری کافی روی فشار خون نداشته باشند، احتمالاً پزشک برای کاهش فشار خون دارو تجویز می کند.

دارو درمانی

نوع دارویی که برای درمان فشار خون استفاده می شود به وضعیت کلی سلامت فرد و میزان فشار خون او بستگی دارد. دو یا چند داروی فشار خون اغلب بهتر از یک دارو عمل می کنند. همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا شخص دارو یا ترکیبی از داروهایی که برای او بهتر عمل می کنند را پیدا کند. هنگام مصرف داروی فشار خون، در نظر گرفتن سطح فشار خون هدف از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت داشتن شروط زیر، هدف بیمار از مصرف دارو باید رساندن فشار خون خود به کمتر از ۸۰/۱۳۰ میلی متر جیوه باشد:

 • بیمار، سالم است و سن ۶۵ سال به بالا دارد.
 • بیمار یک فرد بالغ سالم زیر ۶۵ سال است که طی ۱۰ سال آینده به احتمال ۱۰ درصد یا بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارد.
 • شخص به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر مبتلا است.

میزان ایده آل فشار خون که به عنوان هدف بیمار انتخاب می شود ممکن است با توجه به سن و وضعیت سلامت او متفاوت باشد، به خصوص اگر سن فرد بالای ۶۵ سال است.

درمان فشار خون مقاوم

نشانه های احتمالی پرفشاری مقاوم عبارتند از:

 • با وجود مصرف سه داروی مختلف فشار خون از جمله داروی ادرارآور، باز هم فشار خون به شدت بالا باقی بماند.
 • مصرف ۴ داروی مختلف برای کنترل فشار خون؛ در این مورد پزشک باید علل های احتمالی دیگر برای فشار خون بالا را بررسی نماید.

ابتلا داشتن به فشار خون مقاوم به این معنا نیست که فشار خون بیمار هرگز پایین نخواهد آمد؛ با کمک پزشک می توان علت بیماری را مشخص کرده و یک برنامه ی درمانی مؤثر برای آن ایجاد نمود.

درمان فشار خون مقاوم ممکن است شامل مراحل زیادی مانند موارد زیر باشد:

 • تغییر داروهای فشار خون برای پیدا کردن بهترین ترکیب دارویی و دوز مصرفی
 • بررسی تمام داروهای مصرفی، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری شده اند
 • بررسی فشار خون در خانه برای فهمیدن این که آیا مطب پزشک باعث بالا رفتن فشار شده است یا خیر (هیپرتانسیون روپوش سفید).
 • تغذیه ی سالم، مدیریت وزن و ایجاد تغییرات توصیه شده ی دیگر در سبک زندگی.

درمان های بالقوه در آینده

محققان در حال مطالعه در مورد استفاده از حرارت برای از بین بردن عصب های خاصی در کلیه هستند که ممکن است در فشار خون مقاوم نقش داشته باشند، به این روش عصب کشی کلیه می گویند. مطالعات اولیه حاوی مزایایی در این مورد بود اما تحقیقات مستحکم و منسجم تر نشان دادند که این روش، فشار خون افراد مبتلا به فشار خون مقاوم را به طور چشمگیری کاهش نمی دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش این روش درمانی در درمان فشار خون بالا در حال انجام است.

درمان فشار خون بالا 

 • محدود کردن مصرف الکل: الکل می تواند فشار خون افراد سالم را نیز بالا ببرد. مصرف الکل می بایست در حد اعتدال باشد؛ یعنی برای افراد سالم و بزرگسال، حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان مجاز است. یک «نوشیدنی» معادل تقریباً ۳۵۰ سی سی آبجو، ۱۵۰ سی سی شراب یا ۵۰ سی سی از مشروبات الکلی با درصد بالا است.
 • سیگار نکشیدن: تنباکو به دیواره ی رگ های خونی آسیب می رساند و به روند تنگ شدن شریان ها سرعت می بخشد. برای ترک سیگار از پزشک خود کمک بگیرید.
 • حفظ وزن مناسب: در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی، کم کردن وزن می تواند به کنترل فشار خون و کاهش خطر عوارض کمک کند. پزشک شما می تواند وزن مناسبتان را محاسبه نماید. اما به طور کلی، با کاهش هر ۲.۲ پوند (۱ کیلوگرم) وزن، فشار خون حدود ۱ میلی متر جیوه کاهش می یابد. در افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است حتی به ازای هر کیلوگرم کاهش وزن، افت فشار خون بیشتر به چشم بیاید.
 • ورزش بیشتر: ورزش منظم بدن را سالم نگه می دارد، می تواند فشار خون و استرس را کاهش دهد، وزن را کنترل نماید و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کم کند. برای خود حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته فعالیت هوازی شدید یا ترکیبی از این دو را در نظر بگیرید.
  در صورت داشتن فشار خون بالا، تمرینات مداوم با شدت متوسط تا شدید می توانند عدد بالایی فشار خون را حدود ۱۱ میلی متر جیوه و عدد پایینی را تا حدود ۵ میلی متر جیوه کاهش دهند.
 • داشتن عادت خواب درست: خوب نخوابیدن ممکن است خطر بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن را افزایش دهد. افراد بزرگسال باید روزانه ۷ تا ۹ ساعت بخوابند و کودکان عموماً به میزان خواب بیشتری احتیاج دارند. هر روز (حتی آخر هفته ها)، در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. در صورت داشتن مشکلات خواب، با پزشک خود مشورت کنید.
 • مدیریت استرس: راه هایی برای کمک به کاهش تنش های روانی و عاطفی خود پیدا کنید. ورزش بیشتر، تمرین های ذهن آگاهی و ارتباط با دیگران در گروه های حمایتی، برخی از راه های کاهش استرس هستند.
 • تنفس آهسته و عمیق: برای کمک به آرامش خود، نفس هایی عمیق و آهسته بکشید. طبق تحقیقات، تنفس آهسته و آرام (۵ تا ۷ نفس عمیق در دقیقه) همراه با تکنیک های ذهن آگاهی می تواند فشار خون را کاهش دهد. همچنین، دستگاه‌ هایی برای تقویت تنفس آهسته و عمیق وجود دارد؛ طبق اعلان انجمن قلب آمریکا، تنفس با کمک دستگاه احتمالاً یک گزینه ی منطقی غیردارویی برای کاهش فشار خون محسوب می شود. استفاده از دستگاه برای کسانی که علاوه بر فشار خون بالا، اضطراب هم دارند یا کسانی که نمی توانند درمان های استاندارد را تحمل کنند گزینه ی مناسبی خواهد بود.
۳.۹/۵ - (۳۶ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپهر جمعه ۲۴ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  همسرم درمواقع گرسنگی فشارش بالا میرود .ایا با گرسنگی مرتبط لست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   نیاز به ویزیت قلب و بررسی فشار خون بالا...صرف گرسنگی باعث فشار خون بالا نیست
 • تصویر کاربر ف.خ پنجشنبه ۳ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  باسلام دختری۳۰ ساله هستم ،چندروز پیش بطوراتفاقی فشارم راکنترل کردم ومتوجه شدم۱۸ روی ۹ است ،برای چندروز کنترل کردم وتقریبا در همین رنج بود چون مختصری حالت سرماخوردگی هم داشتم به پزشک داخلی مراجعه کردم آنجاهم فشارم بالا بودوایشان برایم قرص لوزار۲۵ ظهرهایکعدد تجویزفرمودند ازدیروزکه فشارم راگرفتم حدود۱۱_۱۲ روی۷_۸ است ولی دستگاهاعلام میکند ضربان قلب نامنظم است آیامصرف قرص راادامه بدهم ممنون می شوم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ آذر ۱( 1 سال پیش)
   من توصیه ام این است فعلا دارو را ادامه بدهید وقتی سرماخوردگی به طور کامل از بدن پاک شد به متخصص قلب مراجعه کنید یک اکو و یک نوبت هولتر ۲۴ ساعته نصب کنید بر اساس جواب آن مشخص می شود که ایا لازم به مصرف دارو و ادامه ش هست یا خیر
 • تصویر کاربر جوادی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترسال گذشته بعلت فشاربالا خدمتتون رسیدم قرص لوزارتان اچ تجویزفرمودیدفشارم نرمال بودبعلت لرزش دستهابه متخصص مغزواعصاب مراجعه نمودم ایشان قرص پروپنالول۱۰تجویزنمودن روزی دو عدد متاسفانه فشارم بالا رفتهلطفاراهنمابی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   قرص املودیپین ۵ میلی گرم روزانه اضافه کنید اگر جواب نداد بیایید برای ویزیت
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۰ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، مادرم ۵۹ سالشونه و سه ساله که مشکل فشارخون بالا دارند، جوری که فشارخونشون همیشه ۲۰ به بالاست ، پیش چندین متخصص بردمشون ولی فشارشون تنظیم نشد، اکوی قلب، نوار قلب ، ازمایش خون، سی تی مغز ، ام ار ای کانال نخاعی ،انجام دادند خداروشکر همه سالم بودند ، فقط نمیدونم چرا فشارشون یهویی میره بالا حتی درحالت عادی ،بدون ابنکه ناراحت شده باشند،فشارشون خیلی بالامیره تاری دید پیدا میکنند وچشماشون دردمیکنه .این قرصا رو بهشون دادند لوزارتان ۲۵ ، والزومیکس، متورال،کاپتوپریل، تریامترن،هیدروکلروتیازید، همه ی این داروها رو امتحان کردند ولی تاثیری نداشتند ، یه هفته تنظیم میشه باداروهایی که بهشون میدندولی بعد یه هفته بازم نوسان پیدامیکنند، بعضی وقتا دچار کلیه درد میشن، میخواستم بدونم علت عدم تنظیم فشارشون چی هست؟؟ ممکنه بخاطر شن کلیه که دارند ؟؟ استرسی هم هستند
  ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   تا بحال هولتر فشار خون نصب کرده اند؟
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   نخیر.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   یک بار هولتر ۲۴ ساعته ی فشارخون بگذارند چون برای بررسی نوسانات و علتش و شیوه ی درمانش کمک می کن د
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر بنده ۳۷ سالمه.فشار خون دارم و دوسالی هستش که دکتر برام لوزارتان۵۰(صبح و شب یه قرص کامل) و کاردیلول ۶/۲۵(صبح و شب نصف قرص) تجویز کرده.آقای دکتر بعضی وقتها بازم با خوردن این قرص ها فشارم بالاست بنظرتون همین داروهارو بخورم یا یه داروی دیگه تجویز میکنین.بهترین داروی کاهش فشار خون چیه؟لطفا راهنمایی بفرمایین.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   به جای لوزارتان خالی از لوزارتان اچ صبح و شب استفاده کنید
  2. تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقتتون بخیر.پس آقای دکتر لوزارتان اچ بهمراه همون نصف قرص کاردیلول رو با هم استفاده کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 2 سال پیش)
   بله می توانید با هم استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱۴ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  پدر من 67 سالشه فشارش بالا و یهو میومد پایین که یه شب نزدیک صبح از حال رفت و افتاد زمین رنگ پوستش هم سفید شده بود بعد چند دقیقه حالش بهتر شد بعدش رفت دکتر مشکل قلبی نداشته اما قرص کارویدیلل و لوزار اچ و آسپرین و آتوراستاتین تجویز کرده حالا میتونه سه روز در میان قرص آسپرین مصرف کنه؟؟؟ با مصرف این قرص ها فشارش 12 رو 7 هستش بعضی وقته ها فشارش 10 روی '6 هست اکثرا فشارش کمه این مشکل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 3 سال پیش)
   نه این فشار مشکلی ندارد اصلا
 • تصویر کاربر آیدا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 43ساله هستم دوسال هست که فشار ماکزیمم تا 15وفشار مینیمم تا 10/5بالا میره وقتی بالا می‌ره سردرد شدید میگیرم وتا سه یا چهار روز افتاده هستم دکتر کلیه . متخصص قلب رفتم وازمایشات واکو خوب بوده بهم امیلو دپین دادن خوردم فایده نداشت لوزارHهم فایده نداشته هر دکتری بگین رفتم تو شهرستان بیشتر موقع که می‌خوام پریود بشم یا بعدش اینجوری میشم
  ولی تو این ماه رمضان که روزه گرفتم سه روزه یکه دفعه رگ پشت گوش چپم خیلی درد میگیره وقتی فشارم رو میگیرم 15یا16رو 10هست که مجبورشدم قرص کاپتوپریل25 زیر زبونم بزارم وشیاف دیکلوفناک 100استفاده کنم تا فشارم بیاد پایین ودردم کم بشه ولی بعد سه یا 4ساعت دوباره می‌ره بالا
  اولین بار بود که پشت گوشم ورگ سمت چپ گردم به این شدت درد میگیره ومیفههم که فشارم بالاست قبلاً کف سرم درد می‌گرفت بعد به شقیقه ها کشیده میشد
  تو رو خدا کمکم کنید خیلی اذیت میشم بچه هام غصه میخورن
  برا استرسم هم دکتر رفتم قرص فلوکستین چن ماه وبعد که خونریزیم وعادت ماهانه بهم ریخت عوض کردن قرص آسنترا ولی متاسفانه اونم مثل فلوکستین بود وتحویزش رو قطع کردن الان سیتولاپرام 20میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   داروی فشار دقیق چه می خورید
  2. تصویر کاربر آیدا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام کاپتوپریل25 ولی ولی وقتی فشارم بالا می‌رفت روز چهارشنبه نشسته بودم یک دفعه پشت گوش سمت چپم وگردنم درد گرفت افتادم فشارم رو خواهرم گرفت 19رو11بود دوتا کاپتو پریل زیر زبونم گذاشتن ولی پایین نیومد زنگ زدن آمبولانس اومدم وتا دیروز بیمارستان بستری شدم بهم امی تریبتلین 25وقرص امیلو دپین 5میل دادن و قرص فلرو گلوبین وپروپنال20 دادن غیر مسکن هایی که تو بیمارستان تزریق میکردن گفتن باید مرتب بخوری ولیذقرص فشارت رو اول فشار بگیری اگه از ده بالا بود بخور
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   لوزازتان اچ نصف صبح و شب به این لیست اضافه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ح سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر
  خواهرم فشارخون بالاداره،موقعی که ناراحت یاعصبانی میشن تاچندروزفشارخونشون بالاستالان هم فشارشون۲۰،چکارکنیم پیش هردکتری میبرم فایدنداره تورخدااگه میتونیددارویی تجویزکنیدتافشارشون بیادپایین،نمیدونم چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   به هر حال این فشار نیاز به درمان دارویی دارد معمولا پس از بررسی از نظر اکو و نوارقلب برای این بیماران از داروهایی مثل لوزارتان اچ استفاده می شود
 • تصویر کاربر شکری دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت شما
  هنگام فشار بالا دچار سردرد شدید میشوم البته هنگامی اتفاق میافتد ک در ویلا کوهستانی ک ارتفاع زیادی دارد این اتفاق بیشتر شبا به وجود میاد قرص فشار LOZAR 50 مصرف میکنم سنم 59 ساله سابقه هیچ بیماری یا بستری شدن ندارم چه باید بکنم ممنون میشم زاهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   قرص را با لوزارتان اچ جایگزین کنید
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  34 سالمه( قد 170 وزن 65) و به خاطر شرایط محیط زندگی بیشتر اوقات استرس دارم فشارم چند سال است بعضی اوقات بالا می رود اوایل امسال به پزشک متخصص مراجعه کردم، برایم آزمایش خون و ادرار نوشتن و بعد از دیدن نتایج آزمایشات گفتن جواب آزمایش ها نرمال است و فشارم در مطب را اندازه گرفتن که ماکزیمم 15 و مینیمم 10 بود برایم قرص آملودیپین 5 گرم تجویز کردند برای مدت 3 ماه که استفاده کردم ولی باز فشارم فرقی نکرد ( با دستگاه فشار خون مرتب در خانه فشارم را بررسی می کردم. بیشتر اوقات فشارم ماکزیمم 14 و مینیمم 9 است و بعضی اوقات بالاتر می رود.)
  به پزشک متخصص دیگری مراجعه کردم از من نوار قلب گرفتن که بعد از مشاهده جواب و گرفتن فشارم قرص لیزینوپریل 5 برای مدت 3 ماه تجویز کردن که باز تاثیر چندانی نداشت در ویزیت دوم این دکتر دوباره تست نوار قلب گرفتن(که جواب نوار قلب رابرایتان ضمیمه کردم) که دکتر بعد از دیدن آن گفتن که ضربان قلبم کمی بالاست و بعد از گرفتن فشارم برایم لیزینوپریل 10 یا نصف آنالاپریل 20 تجویز کردن که به علت نبود لیزینوپریل نصف قرص آنالاپریل 20 را به مدت 3 ماه مصرف کردم تا اینکه چند روز اخیر چه صبح و چه شب احساس تپش بالای قلبم را دارم و فشار خون بالا هم اذیتم می کند (فشار ماکزیمم 15 و فشار مینیمم 10 ) و ضربان قلبم یکبار 106 یکبار 98 و یکبار 92 بود (در ضمن پدرم و عمویم هر دو به علت گرفتگی رگها عمل قلب باز داشتند) لطفا مرا راهنمایی کنید که چطور فشار خون و حس تپش ضربان قلب بالا را پایین بیاورم (با سپاس).
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   هولتر فشار کرده ابد؟ لوزارتان اچ نصف قرص صبح و شب بخورید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر