دکتر محمد حسین نجفی

واریس در دوران بارداری بصورت پف کردن پاها نمود پیدا می کند و احتمال ترکیدن رگ های نزدیک سطح پوست را دارد. این ترکیدن چهره ی آبی یا بنفشی دارد که گاها شکل پر پیچ و تاب از رگها  به احتمال زیاد در پاها پدیدار می شود. واریس در دوارن بارداری می تواند در دستگاه تناسلی مادر و سایر قسمت های بدن نیز دیده شود. پوست اطراف رگ های واریسی ممکن است حالت خارش، گزگز کردن، یا احساس سوزش داشته باشد.  احتمالا در اواخر روز، علائم تشدید می شوند؛ بویژه زمانیکه زیاد سر پا بایستید. رگ های واریسی یک بخش شایع و معمولاً بی ضرر بارداری برای برخی از زنان است. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که رحم به ورید بزرگی که خون را از پاها و ساق‌های شما به قلب برمی‌گرداند فشار وارد میکند.

واریس در بارداری

درمان خانگی واریس پا در بارداری

5 درمان خانگی و راحت واریس برای بارداری شامل:

علت واریس در دوران بارداری

اغلب زنان متوجه میشوند که در طول بارداری علائمشان تشدید می شود و بیماریشان در حال گسترش است. با بزرگ شدن رحم فشار روی رگ بزرگ سمت راست افزایش می یابد ( بزرگ سیاهرگ زیرین)، که سبب افزایش فشار در رگ های پا می شود. سیاهرگ ها، رگهای خونی هستند که خون را از دورترین نقاط بدن به قلب میفرستند، بنابراین سیاهرگ های پا در خلاف جهت گرانش زمین عمل می کنند. در زمان بارداری مقدار خون بدنتان افزیش می یابد در واقع بار اضافی بر سیاهرگ های بدن وارد می شود. میزان پروژسترون نیز افزایش می یابد که سبب می شود دیواره ی رگ ها درحالت ریلکس باشند.

اگر این عارضه در سایر افراد خانواده وجود داشته است، به احتمال زیادتری شما را درگیر می کند. در زنان به احتمال بیشتری نسبت به مردان این شرایط بوجود خواهد آمد. همچنین بارداری های پیاپی و پیری نیز سبب تشدید این عارضه می شوند. اضافه وزن داشتن، بارداری دوقلو یا چند قلو و سرپا بودن برای مدت طولانی احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد. خوشبختانه بعداز تولد کودک، واریس رو به بهبودی می گذارد ولی اگر چنین چیزی رخ نداد، راه های متنوعی برای درمان واریس پا وجود دارد.

واریس پا

علایم واریس در دوران بارداری

فرد مبتلا احتمالا متوجه رگ های کوچک در نزدیک سطح پوست، بخصوص درناحیه ی مچ پا، ساق پا یا صورت می شود که به این ها سیاهرگ های عنکبوتی می گویند؛ زیرا بصورت تار عنکبوت یا انشعاب دار از مرکز به بیرون می باشند ( اگرچه گاهی اوقات شبیه شاخه های درختان هستند و گاهی بصورت خط های باریک جدا و بدون الگوی مشخصی دیده می شوند). این عارضه ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند و معمولا بعداز زایمان بهبود می بابد.

عوارض واریس در دوران بارداری

واریس در دوران بارداری می تواند دردناک یا خارش داشته باشد و شاید ظاهر نا زیبایی ایجاد کند؛ اما عموما در کوتاه مدت بدون درد بوده و بنابراین درمان در صورت نیاز می تواند تا بعد از زایمان به تاخیر بیفتد.

دکتر واریس پا

خطرات واریس در دوران بارداری

درصد کمی از افراد مبتلا به واریس در دوارن بارداری دچار عارضه ی لخته ی خون در نزدیکی رگ های سطحی می شوند؛ شرایطی که ترومبوز رگ های سطحی نام دارد. زمانیکه این نوع از لخته بزرگتر شود، سیاهرگ سفت و طناب مانند خواهد شد. محل مورد نظر نیز قرمز، دردناک، گرم، ضعیف و شکننده خواهد شد. این لخته ها مشکل جدی نیستند اما در صورت بروز،  این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید. گاهی محل  لخته عفونت می کند و فرد در این حالت دچار تب و سرماخوردگی خفیف خواهد شد. حتی ممکن است به درمان سریع با آنتی بیوتیک ها نیز نیاز باشد.  ترمبوز سطحی رگ را با شرایط خطرناک ترومبوز عمیق سیاهرگی (DVT) اشتباه نگیرید،عکس لخته خون در بارداری با DVT یکی نیست.

 DVTشرایطیست که در آن لخته ها در سیاهرگ های عمیق  بخصوص در پاها بزرگتر می شوند. بارداری احتمال ایجاد DVT را چه فرد واریس داشته باشد، چه نداشته باشد، افزایش می دهد؛ اما مشکل رایجی نیست. شانس ابتلا به این عارضه در دوران بارداری یا هفته های بعد از آن تقریبا ۱ در۱۰۰۰ می باشد( زنانیکه ناهنجاری های انعقاد خون دارند یا مدت طولانی استراحت کرده اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند). افراد با این عارضه یا علائمی ندارند و یا بطور ناگهانی تورم دردناک در پاها، مچ پا و ران را حس خواهند کرد. اگر هرکدام از این علائم به سراغتان آمد فورا به متخصص واریس پا مراجعه کنید. 

اگر برای وجود لخته مشکوک باشید، ارزیابی سونوگرافی ویژه ای برای بررسی ناحیه ی مورد نظر انجام دهید. اگر لخته ای وجود داشته باشد نیاز به بستری شدن و درمان دارویی برای رقیق سازی خون خواهید داشت.اگر لخته ها را بدون درمان رها کنید، به سایر قسمت های بدن از جمله ریه ها حرکت کرده و شرایط سختی بنام آمبولی ریه ایجاد خواهد کرد که از علائمش می توان به نفس های کوتاه و دردناک، سرفه و گاهی سرفه های خونی، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کرد. بیشتر بیماران همیشه میپرسند که آیا آمبولی ریه درمان قطعی دارد برای درمان میتوانید ازقویترین باز کننده عروق پا استفاده کنید

گرفتگی ماهیچه ساق پا

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در حاملگی شامل دردهایی است که ناگهانی و شدید بوده و معمولا در ماهیچه های پشت ساق پا، کف پا و بخصوص شب هنگام رایج ترند.دلیل ایجاد گرفتگی عضلات مشخص نمی باشد ولی گمان می رود که دلیل ایجاد آن در زنان باردار، وزن اضافی باشد که فرد متحمل می شود و این وزن اضافی سبب فشار و کشیدگی عضلات خواهد شد.

درمان گرفتگی عضلات پا در حاملگی

ورزش سبک ومنظم، بخصوص ورزش های ناحیه ی پا و مچ پا سبب بهبود گردش خون و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات خواهد شد. ورزش های زیر که مخصوص پا است را انجام دهید:

فشار خون بالا در دوران بارداری

علت ورم دست در بارداری

مچ، پا و دست ها در زمان بارداری اندکی متورم می شوند و دلیلش این امر می باشد که بدن فرد بیشتر از قبل مایعات دارد. در اواخر روز و بخصوص اگر فرد زیاد سر پا بوده باشد، این مایعات تمایل به جمع شدن در پایین ترین نواحی بدن دارند.  تورم ملایم برای کودک و مادر مضر نمی باشد فقط ایجاد ناراحتی کرده مثلا سبب می شود کفش های فرد برایش تنگ باشند. راهکارهایی برای جلوگیری از ورم انگشتان دست و یا ورم پا در بارداری وجود دارد که برای تسکین ناراحتی ناشی از این آماس نیز موثرند. موارد زیر را رعایت کنید:

اگر ورم صورت در بارداری ،پا یا دستهایتان ناگهانی و بیشتر از حدی بود که قبلا تجربه کرده اید، ممکن است به دارو درمانی نیاز داشته باشید. این مورد حتی می تواند نشانه ای از پره کلمپسی ( فشار خون بالای ناشی از بارداری ) باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد فورا با ماما، پزشک تماس بگیرید. برای احتیاط، درمان اورژانسی فشار خون بالا در بارداری را بدانید. در صورت وقوع این رخداد شما حتما باید تحت بررسی های بیش تر قرار بگیرید زیرا این شرایط میتواند برای شما و کودکتان خطر ساز باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.9/5 - (8 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۶ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من فشار خون هم دارم رگ پشت پای چپ و راست می گیرد چه کار کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ آبان ۲( 6 ماه پیش)
   قرص مگنیفورت مصرف کنید
 • تصویر کاربر محبوب چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام من دو ماه هست که موقع نشستن چهار زانو کشاله رانم احساس درد دارم و باعث شده که نتوانم پا را بیشتراز ۴۵درجه باز کنم چون درد شدیدی ایجاد میشود چه کاری باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   سلام حتما همكاران ارتوپد ببينند
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده 45 ساله ، وزن 96، قدر 172
  نزدیک به 20 سال است درد ساق پا دارم
  درد بیشتر شب ها ممکن است اتفاق بیافتد و یا در زمان استراحت.
  ممکن است هفته ها درد نباشه ولی ممکن است دو روز پشت سرهم درد داشته باشم،
  درد بیشتر اوقات زمان استراحت و شبها اتفاق می افتد.
  پای چپ بیشتر درد دارم
  ورم پا ندارم.
  اگر زخمی در پا داشته باشم به کندی بهبود پیدا می کند
  درد بیشتر از نوع سردی است یعنی احساس سردی خفیفی را در پا دارم، بعد از احساس سردی، درد دیگری که احتمالا درد عصبی پا باشد را تجربه میکنم، این درد عصبی قبلا وسط ساق و عضلات پا بود ولی الان این درد عصبی به پشت زانو منتقل شده است
  قبلابه متخصصین بیشتری از جمله متخصص قلب ، روماتولوژی ، متخصص داخلی و ... مراجعه کرده بودم ولی چون نتیجه نگرفتم ول کردم.
  دو بار حجامت کردم، 6 ماه بهتر شد ولی دوباره شروع میشه!
  تشکچه برقی گرفته ام، تا پاها را گرم می کنم تا چند روز بهتر می شوند
  بنده تالاسمی مینور هم هستم.
  قند خون هم لب مرزی است زیر 100
  چربی خون زیر 200 و تقریبا 160
  احتمالاتی که در طول این مدت برای درد پیدا کردم
  1-احتمالا گرفتگی رگ پا
  2-عدم جذب آهن و رسوب آهن
  در حد مقدورات بنده را راهنمایی بفرمایید
  و اینکه بفرمایید ویزیت حضوری هم دارید
  am_jafari@aut.ac.ir
  ممنون و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   نبض پایتان را پزشک معاینه کمد و سونوگرافی عروقی بکنید اگر از این دو نظر سالم بود یعنی عروق پا سالم هستند و جای نگرانی ندارد و از نظر قلبی همه چیز نرمال است
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  باسلام
  مادرم با۶۷سال سن بعد از تعویض مفصل دچار لخته در پا شدند و با مصرف آکسابین بهبود پیدا کردند و حدود۱ماه بعد پای دیگر را قرار است جراحی کنند. از اسفندماه طبق گفته شما مصرف اکسابین را قطع کردند و الان داروی دیگری مصرف نمیکنند.
  آیا بااین سابقه الان میتونن واکسن کرونا دریافت کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   بله اشکالی ندارد
  2. تصویر کاربر بهار دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر????‍♀️
   اینکه فرمودید فاصله یکسال بین جراحی دوپا باشه دلیلش چیه آقای دکتر؟

   حدود ۱ماه دیگه برای عمل پای دیگرمادرم وقت دادن(الان۹ماه از تعویص مفصل پای ایشون گذشته) ایا جراحی نکنیم؟
   پایی که مفصلش تعویض نشده اذیت میکنه و توانایی حرکت راحت رو ازشون گرفته برای همین میخوایم زود جراحی بشن

   برای جراحی پای سمت چپ باتوجه به سابقهdvtبعداز جراحی پای سمت راست آیا لازم که تحت نظر شما باشن؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   بهتر است تحت تظر باشند و اگر ممکن است فاصله بیفتد تا خطر dvt مجدد کاهش بیابد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، حدود ۱۵ سال هست از درد پا از زانو ب پائین رنج میکشم ، حتی بعضی وقتها مرفین هم دردمو ساکت نمیکنه ، تو رو خدا کمکم کن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   بايد معاينه بشين
 • تصویر کاربر دارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 559 مشاهده پرسش
  مادرم دارای دیابت میباشد ودر حال حاضر رگ عروق پا هایش گرفته ورم میکندوهم سوزش دارد ،آیا درمانی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نوروپاتی دیابتی باشه که میشه گاباپنتین استفاده کنند

   گاهی هم انسداد شریانی وجود دارد که برای تشخیص  باید سونو داپلر انجامذشود

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  سلام من پنج روز پیش بغل پای چپم جراحتی برداشت که دربیمارستان بخیه زدن تاامروز درد نداشت ولی شب گذشته درد شدیدی درزانو وساق پام گرفته نشانه ی چیه وچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نشانه عفونت باشه

   باید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر پای راست من از روی پنجه پا تا کشاله ران چند سال قبل خون لختگی داشت ک لختگی برطرف شد و در حال حاضر اکسابین مصرف میکنم . دکتر الان پام لختگی نداره ولی ورم پام نمیخوابه. ایا راهی هست ورم پام کامل مثل اول بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام احتمالا نارسایی یا انسداد وریدی دارید بعد از برطرف شدن این شرایط جهت بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر نجفی،
  من 30 سال دارم و حدود دو سال پیش بعد از برگشتن از سرکار متوجه تورم پاهام میشدم. بعد دقت کردم دیدم رگ های پاهایم به صورت سبز رنگ از روی ساق پا نمایان هست. من در خارج از ایران زندگی میکنم، به دکتر عروق مراجعه کردم، بعد از سونوگرافی داپلر دکتر نظرش این بود که واریس نیست، اما اگه از نظر ظاهر رگ ها نگرانم می‌توانند لیزر یا تزریق ماده به رگ رو برام انجام بدهند.
  برای من هم جوراب واریس سیگواریس کلاس 2 رو نوشت که سرکار هستم بپوشم.
  بعد یک سال احساس میکنم رگ های کنار مچ پایم درشت‌تر شده اند و کلا رگ هایم زیاد مشخص اند.
  زمانی که جوراب های واریس را میپوشم ورم پایم کمتر است و رگ ها جمع تر. آیا پوشیدن طولانی مدت جوراب واریس مضر است؟
  آیا امکان فرستادن عکس وجود دارد ؟
  اگر در این زمینه راهنمایی ام بکنید بسیار ممنون میشوم.
  . در خانواده ما سابقه ی واریس وجود ندارد. و خود من هم از نظر وزن متعادل هستم، و پیاده روی و ورزش هم بصورت روزانه دارم. فشار خون من نسبتا پایین هست و مشکل خاص پزشکی ندارم. با تشکر ⏪
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   اینها عروق واریسی هست

   جهت معاینه و سونو مراجعه کنید

   جوراب واریس کاملا مفیده

 • تصویر کاربر مينا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ١ ماهي ميشه مادر من قوزك پاش بورسيت عفوني گرفته و قوزك زخم عفوني داره و اين١ ماه از كمپرس يخ واسه درد استفاده كرديم و كمخوني شديد داره انگشت هاي همون با كبود شده مال چي ميتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بیمار باید معاینه شود

   به این شکل نمیشه اظهار نظر کرد

   ممکنه مشکلات عروقی باشه که باعث زخم میشه

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر