دکتر محمد حسین نجفی

عوارض آنژیوگرافی از دست معمولاً کمتر از ۱٪ و خطر مرگ و میر ۰.۰۵٪ برای اقدامات تشخیصی است.  برای هر بیمار، میزان عوارض به عوامل متعددی بستگی دارد و به شرایط جسمی بیمار، آناتومی عروق، تظاهرات بالینی و تجربه پزشک متخصص آنژیوگرافی بستگی دارد.

۱-هماتوم

عوارض جانبی جزئی شامل مقدار کمی خونریزی یا کبودی در محل انجام آنژیوگرافی و یا تشکیل یک هماتوم کوچک است. هماتوم مجموعه ای از خون لخته شده در خارج از شریان است. هماتوم ها معمولا کوچک هستند و نیازی به درمان خاصی ندارند. آنها در کمتر از ۳ درصد از بیماران رخ می دهند. بروز این عارضه در روش آنژیوگرافی از راه دست به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

۲- آسیب عروقی

آسیب به دیواره شریان می تواند در هنگام وارد کردن و/یا فشار دادن کاتتر به داخل رگ، رخ دهد. عوارض جدی که منجر به بستری شدن در بیمارستان، جراحی یا سایر مداخلات تهاجمی یا بستری مجدد در بیمارستان شود، نادر است.

آنژیوگرافی از راه دست

۳- عوارض ماده کنتراست

ماده ی کنتراست که برای دیدن رگهای قلب به درون رگ تزریق می شود، می تواند منجر به نارسایی موقت یا دائمی کلیه شود. این مورد معمولاً در بیمارانی رخ می دهد که نارسایی کلیوی و یا بیماری مانند دیابت دارند. در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای حتما به پزشک متخصص آنژیوگرافی اطلاع دهید.

برخی از افراد نیز به مواد حاجب حساسیت دارند. معمولاً این نوع آلرژی خفیف است و شایع‌ترین علائم آن جوش یا کهیر است که به سرعت از بین می‌رود. تقریباً ۱ در ۴۰۰۰ واکنش جدی تری مانند آسم شدید یا تورم راه هوایی خواهد داشت و ممکن است نیاز به داروی داخل وریدی و مراقبت های بیشتری باشد. باشد. واکنش شدید (آنافیلاکتیک) که منجر به مرگ می شود بسیار نادر است و بین ۱ در ۱۰۰۰۰۰ و ۱ در ۱۴۰۰۰۰ بر اثر تجویز ماده حاجب رخ می دهد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر