لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی چیست؟

لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی چیست؟

لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی چیست؟

لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی که به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می شود یکی از مشکلات وریدهای پا می باشد.

لخته خون در پا و ورم پا

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

‎DVT‏ نوعی بیماری است که در اثر لخته شدن خون در پاها به وجود آمده و جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند. اغلب بیماران به دلیل ورم پا ناشی از لخته خون به دکتر واریس یا اورژانس بیمارستان مراجعه می نمایند . در نگاه اول علت لخته شدن خون در پا ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری طی چند روز قبل یا شاید مسافرت طولانی هوایی یا ماشینی بیمار باشد.

گاهی بیماران پس از جراحی و یا سرطان نیز دچار لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی می شوند. نکته مهم در بیماران مبتلا به لخته وریدی با ورم پا یک طرفه آنست که هر چه سریعتر به متخصص واریس پا مراجعه نمایند. 

لخته شدن خون در ریه

بیمار دچار لخته پا در اولین اقدام از حرکت روی پای مبتلا به لخته وریدی و دچار ورم اجتناب نمایید؛ زیرا خطر حرکت لخته شدن خون در پا و شانس وارد شدن آن به ریه در بیماران دچار لخته وریدهای عمقی چندین برابر می شود. این در واقع همان چیزی است که آمبولی ریوی و یا لخته ریوی نامیده می شود و تهدید کننده حیات است.

نشانه های وجود لخته خون در پا

۱- قرمزی پا

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون یکی از نخستین نشانه های ایجاد لخته خون در پا است. در صورت مشاهده وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود، باید این مساله را با پزشک متخصص واریس در میان بگذارید.

۲- تورم پا

تورم دردناک ممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، مخصوصا اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا باشد. این نوع تورم ناشی از لخته خون به روش های درمانی مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد.

۳- افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون ، بدن تلاش خود را برای از بین بردن لخته بیشتر می کند که نتیجه آن افزایش ضربان قلب است. افزایش ضربان قلب می تواند موجب نشانه های روانی از جمله اضطراب و هراس شود.

۴- سیاهرگ های متورم

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی نشان خواهد داد. اگر چنین پدیده ای را در دیگر قسمت های بدن مشاهده نکردید، حتما باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

تشخیص لخته خون در پا

پزشک متخصص واریس اغلب برای تشخیص لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی ،از سونوگرافی داپلر برای بررسی ورید پای متورم استفاده می کند.

خطرات لخته شدن خون در پا

در صورت عدم درمان لخته وریدی یا همان ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT ) خطرات بالقوه لخته شدن خون در پا عبارتند از: گسترش لخته، رها شدن لخته و ورود به ریه، مشکلات پس از لخته مانند احساس خستگی و سنگینی مداوم پا و ورم پا در اثر لختگی خون و زخم های مزمن روی پا

آمبولی ریه

درمان قطعی dvt

۱- بستری کردن بیمار مبتلا به لخته وریدی و شروع داروهای تزریقی و همزمان خوراکی وارفارین. در مجموع مصرف وارفارین مشکلات خاص خور را دارد؛ اول اینکه میزان وارفارین در افراد گوناگون متفاوت است. مثلا: ممکن است بیمار دچار لخته خون در پا تنها با مصرف قرص به هدف درمانی برسد ولی بیماری دیگر با مصرف روزانه ١٠ میلی گرم به دوز درمانی لخته وریدی نرسد.

مشکل دیگر وارفارین آنست که در هفته های اول بصورت هفتگی لازم است، بیمار مبتلا به لخته رگ های پا آزمایش دهد تا از تاثیر میزان دارو مطمئن شود. پس از رسیدن به دوز مناسب درمانی، تکرار ماهیانه آزمایش پی تی و ای ان آر لازم می باشد.

۲-به برکت معرفی داروهای جدید امروزه جایگزین مناسبی برای وارفارین بنام ریواروکسابان پیدا شده که برای شروع دارو نیاز به بستری بیمار دچار لخته شدن خون در پا یا همان بیماری لخته وریدی نیست. حتی لازم نیست طی دوره درمان آزمایش خاصی از بیمار گرفته شود.

در بیمارانی با لخته شدن خون در پا که بنا به دلایلی از قبل وارفارین مصرف می کنند نیز می توان به راحتی ریواروکسیبان را جایگزین نمود تا نیاز نباشد ماهیانه پی تی و ای ان آر آن ها بررسی شود.

حتی در بیمارانی که ریواروکسابان مصرف می کننند، آماده سازی ایشان برای جراحی نیز نسبت به مصرف وارفارین ساده تر است و فقط یک روز قطع دارو کافی است؛ در حالیکه وارفارین حدود پنج روز باید کنار گذاشته شود.

بیمارانی که برای آریتمی قلبی و یا بدلیل آمبولی ریوی یا سابقه لخته شدن خون در پا مکرر تحت درمان با وارفارین هستند، می توانند با متخصص قلب و عروق جهت تغییر دارو به این داروی جدید مشورت نمایند.

قیمت داروهای لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی

قیمت دوز ٢٠ میلی گرم برای یک بسته دارو که معادل ٣٠عدد می باشد،١٠۵٠٠٠ تومان می باشد یعنی هر عدد قرص ٣۵٠٠ تومان! دوز ١۵ میلی گرم برای هر بسته ٣٠ تایی ١٠٠۵٠٠تومان که هر قرص معادل ٣٣۵٠ می شود. دوز ١٠ میلی گرم برای هر بسته ٣٠تایی٩۶٠٠٠ تومان یعنی هر قرص معادل ٣٢٠٠ تومان است.

قیمت باطری قلببرند اصلی داروی درمان لخته خون ، زالرتو با قیمت بیش از هشت هزار تومان برای هر قرص است. اما برند ایرانی داروی درمان لخته خون قرص زالربان از شرکت عبیدی است که قیمتی مشابه با اکسابین دارد.

برای رقیق شدن خون در پا چه بخوریم؟

با افزایش سن به یک رژیم غذایی سالم اتکا کنید و وزن خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون و نگهداری یک سیستم قلبی عروقی سالم بسیار مهم است. غذاهایی که سرشار از ویتامین K ، پتاسیم و منیزیم هستند برای تنظیم جریان خون بسیار مفیدند. سبزیجات برگ سبز، آوکادو، سیب زمینی شیرین و موز سرشار از این مواد مغذی هستند.

آواکادوبا این حال، در نظر داشته باشید که ویتامین K می تواند با داروهای رقیق کننده ی خون تداخل داشته باشد، بنابراین از تداخلات دارویی و غذایی اطمینان حاصل نمایید.

همچنین مطمئن شوید که آب کافی و مایعات دیگر می نوشید. فقط از نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده و کافئین بیش از حد اجتناب کنید.

درمان خانگی لخته خون

بهتر است برخی از مواد و مکمل ها ی گیاهی را برای درمان یا پیشگیری از ایجاد لخته در پا و افزایش بهبودی سلامت قلبتان در رژیم غذایی بگنجانید. مواد غذایی، گیاهی و مکمل هایی که می توانند اثرات ضد انعقادی و ضد التهابی طبیعی داشته باشند عبارتند از:

زردچوبه– مواد غذایی با ویتامین E و ویتامین D موجود در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و انواع خاصی از قارچ ها
– ادویه جات و گیاهانی مثل سیر، زردچوبه، پونه، فلفل و زنجبیل
– شکلات تلخ اصلی
– میوه هایی مانند پاپایا، انواع توت ها و آناناس
– عسل
– سرکه
– چای سبز
– روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

درمان گیاهی لخته ی خون در پا

۱- زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل نقش شگفت انگیزی در درمان لخته ی خون در پا ایفا می کند. فعالیت ضد پلاکتی آن برای افرادی که از ترومبوز ورید عمقی رنج می برند یک مزیت محسوب می شود. علاوه بر این، در شکستن فیبرین که موجب بیماری می شود موثر است. زنجبیل می تواند گردش خون در عروق را افزایش دهد. می توانید چای ریشه ی زنجبیل را ۳ الی ۴ بار در روز بنوشید، و یا از زنجبیل در وعده های غذاییتان به منظور پیشگیری و درمان لخته ی خون در پا استفاده کنید.

۲- سرکه ی سیب

درمان لخته خون با سرکه سیب

سرکه ی سیب یک درمان سنتی است که فواید بسیاری در درمان ترومبوز ورید عمقی دارد. سرکه ی سیب می تواند جریان خون را افزایش دهد و گردش خون را بهبود دهد. بنابراین، می تواند لخته شدن، تورم و درد پا را کاهش دهد. ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را در یک لیوان آب حل کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

۳- چای سبز

دمنوش گیاهیبرخی از انواع چای سبز حاوی کومارین هستند که دارای بوی خوبی است. کومارین هم به عنوان یک عنصر در عطر و هم به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود . این ترکیب دارای چندین مشتق شیمیایی است که به طور طبیعی و یا سنتز شده در آزمایشگاه یافت می شود. مشتقات کومارین، آنتاگونیست های قوی ویتامین K هستند، به این معنی که اثرات ضد انعقادی خود را با تداخل در نقش ویتامین K در تشکیل لخته می گذارند. آنتاگونیست های ویتامین K برای جلوگیری از لخته های وریدی و شریانی مناسب هستند.

۴- سیر

سیراگر مطالعه داشته باشید، حتما می دانید که سیر مزایای بسیاری دارد. سه ترکیب موجود در سیر (آدنوزین، سولفید پارافین، و آلیسین) خواص ضد پلاکتی قوی دارند. اما، اگر دارو های ضد انعقاد مصرف می کنید بهتر است مراقب باشید که باعث خونریزی نشود.

۵- فلفل قرمز

درمان لخته خون با فلفل قرمزفلفل قرمز فشار خون را متعادل و هم چنین از گردش خون در بدن پشتیبانی می کند. کاپاساسین موجود در فلفل قرمز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون را کاهش دهد. این ماده می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کند و در نتیجه به حل شدن فیبرین در بدن که در شکل گیری لخته ی خون بسیار مهم است کمک کند. فلفل قرمز همچنین می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحریک کند و عملکرد قلب را بهبود بخشد.

چند نمونه از لخته خون و زخم پا

۱-مرد ۳۷ ساله که در ۲۶ سالگی به دنبال تصادف دچار لخته شده است. ادامه توضیح در عکس

گرفتگی رگ پا

۲-زن ۳۵ ساله که ۳ سال قبل در موقع انجام ورزش تنیس مشکل تاندون در مچ پا پیدا کرده است. ادامه توضیح در عکس

لخته وریدی پا

۳-زن ۴۳ ساله که ۷ سال قبل پس از سفر هوایی لندن به باکو دچار لخته عمقی شده است. ادامه توضیح در عکس

فیلم لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی

نویسنده دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران
اینترونشنالیست

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر؛ بنده در تاریخ ۲۵ آبان ۹۸ بعلت درد شدید پای چپ و تشخیص dvt بستری شدم ( یجورایی بدون دلیل )و با مصرف قرص ریواروکسابان تحت درمان می باشم ؛ طبق سونوگرافی هایی که حضورتان ارسال میکنم سوالم این هست : چمدت دیگه باید قرص مصرف کنم ؟ چون کابوس اینکه تا اخر عمر شاید بخام مصرف کنم خیلی روحیمو ریخته بهم و اینکه کی میتونم برگردم بشرایط عادی ؟چون پام هنوز درد داره؛ ممنون میشم راهنماییم کنید ؛
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   باید ببینیم علت این تشکیل لخته چه بوده است. اگر هیچ علتی نداشته درمان باید طولانی مدت ادامه یابد. به نظرم نزد یک متخصص روماتولوژی یک بار ویزیت شوید تا تست های کامل انعقاد و بیماری های مربوطه برایتان انجام شود اگر علتی پیدا نشد فعلن باید به مصرف آن ادامه دهید
 • تصویر کاربر شکرالهی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  درود. پدر من متولد ۱۳۲۳هستن ک در سال ۹۷عمل شنت مغز شدن ک بعد از عمل دچار آلزایمر و حواس پرتی شدن.حدود یک سال و اندی ک دربستر بیماری افتادن وقادر ب حرکت و انجام کارهای شخصی نبودن. متاسفانه چندروز پیش ب علت کاهش اکسیژن خون ب بیمارستان مراجعه نمود ک اونجا متوجه شدن لخته خون بزرگی در ریه اش وجود داره و با انجام سونو از پاهاش گفتن ک لخته های متعددی در پاهاش وجود داره، دکتر معالج میگن به علت اینکه شنت مغزی هستند نمیتونیم دارویی برای از بین بردن لخته بهشون بدیم و از طرفی پزشک متخصص قلب میگن دارو بهشون بدن تا لخته ب قلبش آسیب نزنه . سوالمون از جناب دکتر اینه ک چه راه حلی برای پدر ما وجود داره ک به مغز آسیب نرسه .ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   به هر حال شرایط ایشان خیلی خیلی حساس است. بهترین کار این است که با احتیاط داروی ضدلخته بهشان داده شود ولی در هر صورت در نظر داشته باشید که شرایط فعلی مثل یک شمشیر دولبه است تجویز دارو لخته ی ریه را از بین می برد و خطر مشکل قلبی ریوی را کم می کند ولی احتمال اینکه به مغز آسیب بزند هم هست
 • تصویر کاربر فهیمه شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب در صورت بروز ترومبوز چند مدت باید استراحت مطلق بود یا استراحت نسبی کافی هست و چه مدت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   استراحت مطلق لازم نیست استراحت نسبی کنید و فعالیت سبک در حد راه رفتن در منزل داشته باشید
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میلخشین مزاحم شده ۱۵ گاه پیش خانمم سزارین کرد ۲هفته بعدش دچار لخته در سیاهرگ ران ولگن شد الان ۱۵ ماه از اون زمان گذشته با وجود مصرف زالربان هنوز بهبودی پیدا نکرده خواستم ببینم راه درمانی براش مونده یا نه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   لخته که از بین نمی رود و می ماند اگر دردپا دارند یا پا هنوز ورم دارد یک متخصص قلب ببیند و سونوی مجدد کند
 • تصویر کاربر سوسن شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  باسلام،خانم 40ساله هستم که حدود دو ماه پیش مینیسک زانوی چپم پارگی داد و حدود یکماه و نیم استراحت کردم و حدود 20روز پیش کرونا گرفتم و یک دفعه ساق پام درد شدید و سفت و متورم شد سونو داپلر انجام دادم و dvt در ورید ساق پا و پوپلیتئال تا نزدیکی کانال هانتر که کل لومن را پر کرده نشان داده شد 14تا انوکسا تزریق شده و قرص وارفارین یک روز 1قرص و روز بعد نصف قرص میخورم خواستم از شما راهنمایی بگیرم ایا این دوز از قرص واقعا لخته رو از بین میبره و چه مدت باید دارو استفاده کنم و بعد از چه مدتی میتوانم به زندگی عادی برگردم وچقدر استراحت مطلق باید باشم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   درمان تجویز شده همین است و کاملن درسن است و حداقل باید شش ماه استفاده کنید، استراحت مطلق هم بیشتر از دو هفته لازم نیست و باید فعالیت سبک داشته باشید حتمن
 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام
  من ۲۷ سالمه و حدود ۳ سال پیش به علت مصرف ocp دچار Dvt در پای راست شدم،همون موقع بیمارستان بستری شدم و تحت درمان با هپارین قرار گرفتم ،و بعدش هم به صورت خوراکی ریواروکسابان مصرف کردم
  ،من تا ۱سال و نیم ریواروکسابان استفاده کردم و وقتی رفتم سونو گفتن مسیر ورید باز شده ولی یک قسمت از لخته باقی مونده که دیگه مزمن شده و میتونی داروتو قطع کنی،الان حدود ۳ سال میگذره و من این مدت ورزش میکردم و مشکل خاصیم نداشتم ،ولی الان حدود ۲هفته اس هموم پام دچار انقباض عضله و گرفتگی شده که فکر میکنم لخته ام بی تاثیر نیست ،من عکس آخرین سونومو که امروز انجام دادم میفرستم ، و میخواستم ببینم آیا این مشکل درمان قطعی داره ؟ دوباره بهتره دارو شروع کنم یا جراحی میشه کرد و لخته رو خارج کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   طبق این سونو که جریان خون برقرار است و مشکلی وجود ندارد. این لخته ممکن است مدتها باقی بماند ولی تا زمانی که سونوگرافی شما نشان دهد انسدادی در جریان خون ایجاد نکرده مشکلی ندارد الان که سونوگرافیتان خوب است نه دارویی میخواهد نه عملی لازم است
 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر
  سال ۹۲ مبتلا به dvt شدم. (لخته در پای چپ و ریه) بدون دلایل رایج پزشکی, و از آن سال وارفارین میخورم الان مدتیه که دارویی که همیشه میخوردم و میزان inrبا آن کنترل بود نایاب شده و به دلیل تغییر دارو از عدد یک بالاتر نرفته و باید بین دو تا سه باشد. چند روزی هست که قسمت کناره خارجی پای راست تقریبا کنار پاشنه پا درد شدید دارم که ثابت نیست کمی شدیدتر و بسیار شبیه به درد خار پاشنه, سوالم این است که آیا در این قسمت از پا هم امکان لخته هست?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   امکانش هست ولی اگر الان inr شما بین 2 تا3 هست خیلی بعید است مجدد لخته تشکیل شده باشد، محض اطمینان یک سونوگرافی کالرداپلر کنید
  2. تصویر کاربر مینا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   با تشکر از پاسختون
   Inr از عدد یک بالاتر نمیره
   البته چهار روز هست که میزان قرص بیشتر شده
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   مطمینید همان دوز قبلی را استفاده میکنید؟ چون در هنگام تغییر برند دارو یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای بیماران پیش میاید اشتباه در دوز مصرفی است، یعنی شخصی قبلا دوز پنج میلی گرم میخورده و الان دوز یک میلیگرم. این را چک کنید و مطمین شوید. رژیم غذایی ایا تغییر خاصی کرده؟
  4. تصویر کاربر مینا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   به دوز قبلی شش روز در هفته یک چهارم اضافه شده اما باز هم تغییری نکرده مقدار پنج میلی مصرفی درست هست.
   بله رژیم غذایی لاغری داشتم که حدود هفت کیلو وزن کم شده اما قاعدتا باید تاثیر دارو با لاغر شدن بیشتر شود
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   این تغییرات گاها به دنبال تغییر نوع دارو دیده می شود، به نظرم هم یک سونوگرافی پا انجام دهید که موردی نباشد هم اینکه با مشورت پزشک خودتان میزان مصرفی را به حدی برسانید که inr به طیف درمانی دو تا سه برگردد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من مردادماه تعویض مفصل زانو انجام دادند بعد از یک ماه به دلیل تورم پنجه پا بعد از سونو گرافی تشخیص وجود لخته رادکتر داد و براشون تا دو هفته آکسابین ۱۵ براشون تجویز کردن وتا سه ماه روزی یک عدد، هفته قبل پزشک آزمایش خون برای چکاپ گرفتن و گفتن همه چیز خوبه تا ۳ ماه اکسابین را روزی ۱ عدد مصرف کنن الان بعد از دو هفته نه به اندازه قبل اما یکم پنجه پامتورم شده(راه رفتن ایشون ب نسبت قبل بیشتر شده)، آیا نگران کنندس؟به پزشک مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   اگر درد ندارند و میتوانند راه بروند جای نگرانی نیست. حتما فعالیت داشته باشند، موقع استراحت بالش زیر پایشان بگذراند تا کمی پا بالاتر باشد. به مصرف داروها طبق دستور پزشک ادامه دهند اگر احساس تنگی نفس داشتند، یا تورم پا به ساق رسید و بیشتر شد و با درد همراه شد به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام.۴هفته از شروع علائم کرونا میگذره و پس از ۳هفته تست دومم منفی شد.ولی با این وجود ۱هفته هست که از درد شدید و خستگی و گرفتگی ساق و کف پاهام رنج میبرم.۳۲سالمه و پرستار هستم.و این باعث شده نتونم فعالیت کنم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام در بیماران کرونایی ضعف و خستگی طبیعی هست اگ ادامه پیدا کرد سونوگرافی کالر داپلر شریان پا انجام بشه
 • تصویر کاربر Zahra سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام .مدتیه که صبحها با گرفتگی در پشت ساق پا و احساس برجسته شدن و توده مانند بودن رگ پا و درد شدید از خواب بیدار میشوم و با کمی راه رفتن برطرف میشود ایا ممکنه باعث ایجاد لخته بشه و برای قلب خطرناک باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام سونگرافي وريد جهت لخته انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر