لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی چیست؟

لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی که به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی یا DVT شناخته می شود یکی از مشکلات وریدهای پا می باشد.

لخته خون در پا و ورم پا

لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

‎DVT‏ نوعی بیماری است که در اثر لخته شدن خون در پاها به وجود آمده و جریان خون در رگ ‏های آسیب دیده را کند می کند. اغلب بیماران به دلیل ورم پا ناشی از لخته خون به دکتر واریس یا اورژانس بیمارستان مراجعه می نمایند . در نگاه اول علت لخته شدن خون در پا ممکن است مصرف قرص های ضد بارداری طی چند روز قبل یا شاید مسافرت طولانی هوایی یا ماشینی بیمار باشد.

گاهی بیماران پس از جراحی و یا سرطان نیز دچار لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی می شوند. نکته مهم در بیماران مبتلا به لخته وریدی با ورم پا یک طرفه آنست که هر چه سریعتر به متخصص واریس پا مراجعه نمایند. 

لخته شدن خون در ریه

بیمار دچار لخته پا در اولین اقدام از حرکت روی پای مبتلا به لخته وریدی و دچار ورم اجتناب نمایید؛ زیرا خطر حرکت لخته شدن خون در پا و شانس وارد شدن آن به ریه در بیماران دچار لخته وریدهای عمقی چندین برابر می شود. این در واقع همان چیزی است که آمبولی ریوی و یا لخته ریوی نامیده می شود و تهدید کننده حیات است.

نشانه های وجود لخته خون در پا

۱- قرمزی پا

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون یکی از نخستین نشانه های ایجاد لخته خون در پا است. در صورت مشاهده وصله های قرمز رنگ پوست در پاهای خود، باید این مساله را با پزشک متخصص واریس در میان بگذارید.

۲- تورم پا

تورم دردناک ممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، مخصوصا اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا باشد. این نوع تورم ناشی از لخته خون به روش های درمانی مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد.

۳- افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون ، بدن تلاش خود را برای از بین بردن لخته بیشتر می کند که نتیجه آن افزایش ضربان قلب است. افزایش ضربان قلب می تواند موجب نشانه های روانی از جمله اضطراب و هراس شود.

۴- سیاهرگ های متورم

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی نشان خواهد داد. اگر چنین پدیده ای را در دیگر قسمت های بدن مشاهده نکردید، حتما باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

تشخیص لخته خون در پا

پزشک متخصص واریس اغلب برای تشخیص لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی ،از سونوگرافی داپلر برای بررسی ورید پای متورم استفاده می کند.

خطرات لخته شدن خون در پا

در صورت عدم درمان لخته وریدی یا همان ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT ) خطرات بالقوه لخته شدن خون در پا عبارتند از: گسترش لخته، رها شدن لخته و ورود به ریه، مشکلات پس از لخته مانند احساس خستگی و سنگینی مداوم پا و ورم پا در اثر لختگی خون و زخم های مزمن روی پا

آمبولی ریه

درمان قطعی dvt

۱- بستری کردن بیمار مبتلا به لخته وریدی و شروع داروهای تزریقی و همزمان خوراکی وارفارین. در مجموع مصرف وارفارین مشکلات خاص خور را دارد؛ اول اینکه میزان وارفارین در افراد گوناگون متفاوت است. مثلا: ممکن است بیمار دچار لخته خون در پا تنها با مصرف قرص به هدف درمانی برسد ولی بیماری دیگر با مصرف روزانه ١٠ میلی گرم به دوز درمانی لخته وریدی نرسد.

مشکل دیگر وارفارین آنست که در هفته های اول بصورت هفتگی لازم است، بیمار مبتلا به لخته رگ های پا آزمایش دهد تا از تاثیر میزان دارو مطمئن شود. پس از رسیدن به دوز مناسب درمانی، تکرار ماهیانه آزمایش پی تی و ای ان آر لازم می باشد.

۲-به برکت معرفی داروهای جدید امروزه جایگزین مناسبی برای وارفارین بنام ریواروکسابان پیدا شده که برای شروع دارو نیاز به بستری بیمار دچار لخته شدن خون در پا یا همان بیماری لخته وریدی نیست. حتی لازم نیست طی دوره درمان آزمایش خاصی از بیمار گرفته شود.

در بیمارانی با لخته شدن خون در پا که بنا به دلایلی از قبل وارفارین مصرف می کنند نیز می توان به راحتی ریواروکسیبان را جایگزین نمود تا نیاز نباشد ماهیانه پی تی و ای ان آر آن ها بررسی شود.

حتی در بیمارانی که ریواروکسابان مصرف می کننند، آماده سازی ایشان برای جراحی نیز نسبت به مصرف وارفارین ساده تر است و فقط یک روز قطع دارو کافی است؛ در حالیکه وارفارین حدود پنج روز باید کنار گذاشته شود.

بیمارانی که برای آریتمی قلبی و یا بدلیل آمبولی ریوی یا سابقه لخته شدن خون در پا مکرر تحت درمان با وارفارین هستند، می توانند با متخصص قلب و عروق جهت تغییر دارو به این داروی جدید مشورت نمایند.

قیمت داروهای لخته شدن خون در پا یا همان لخته وریدی

قیمت دوز ٢٠ میلی گرم برای یک بسته دارو که معادل ٣٠عدد می باشد،١٠۵٠٠٠ تومان می باشد یعنی هر عدد قرص ٣۵٠٠ تومان! دوز ١۵ میلی گرم برای هر بسته ٣٠ تایی ١٠٠۵٠٠تومان که هر قرص معادل ٣٣۵٠ می شود. دوز ١٠ میلی گرم برای هر بسته ٣٠تایی٩۶٠٠٠ تومان یعنی هر قرص معادل ٣٢٠٠ تومان است.

قیمت باطری قلببرند اصلی داروی درمان لخته خون ، زالرتو با قیمت بیش از هشت هزار تومان برای هر قرص است. اما برند ایرانی داروی درمان لخته خون قرص زالربان از شرکت عبیدی است که قیمتی مشابه با اکسابین دارد.

برای رقیق شدن خون در پا چه بخوریم؟

با افزایش سن به یک رژیم غذایی سالم اتکا کنید و وزن خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون و نگهداری یک سیستم قلبی عروقی سالم بسیار مهم است. غذاهایی که سرشار از ویتامین K ، پتاسیم و منیزیم هستند برای تنظیم جریان خون بسیار مفیدند. سبزیجات برگ سبز، آوکادو، سیب زمینی شیرین و موز سرشار از این مواد مغذی هستند.

آواکادوبا این حال، در نظر داشته باشید که ویتامین K می تواند با داروهای رقیق کننده ی خون تداخل داشته باشد، بنابراین از تداخلات دارویی و غذایی اطمینان حاصل نمایید.

همچنین مطمئن شوید که آب کافی و مایعات دیگر می نوشید. فقط از نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده و کافئین بیش از حد اجتناب کنید.

درمان خانگی لخته خون

بهتر است برخی از مواد و مکمل ها ی گیاهی را برای درمان یا پیشگیری از ایجاد لخته در پا و افزایش بهبودی سلامت قلبتان در رژیم غذایی بگنجانید. مواد غذایی، گیاهی و مکمل هایی که می توانند اثرات ضد انعقادی و ضد التهابی طبیعی داشته باشند عبارتند از:

زردچوبه– مواد غذایی با ویتامین E و ویتامین D موجود در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و انواع خاصی از قارچ ها
– ادویه جات و گیاهانی مثل سیر، زردچوبه، پونه، فلفل و زنجبیل
– شکلات تلخ اصلی
– میوه هایی مانند پاپایا، انواع توت ها و آناناس
– عسل
– سرکه
– چای سبز
– روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

درمان گیاهی لخته ی خون در پا

۱- زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل نقش شگفت انگیزی در درمان لخته ی خون در پا ایفا می کند. فعالیت ضد پلاکتی آن برای افرادی که از ترومبوز ورید عمقی رنج می برند یک مزیت محسوب می شود. علاوه بر این، در شکستن فیبرین که موجب بیماری می شود موثر است. زنجبیل می تواند گردش خون در عروق را افزایش دهد. می توانید چای ریشه ی زنجبیل را ۳ الی ۴ بار در روز بنوشید، و یا از زنجبیل در وعده های غذاییتان به منظور پیشگیری و درمان لخته ی خون در پا استفاده کنید.

۲- سرکه ی سیب

درمان لخته خون با سرکه سیب

سرکه ی سیب یک درمان سنتی است که فواید بسیاری در درمان ترومبوز ورید عمقی دارد. سرکه ی سیب می تواند جریان خون را افزایش دهد و گردش خون را بهبود دهد. بنابراین، می تواند لخته شدن، تورم و درد پا را کاهش دهد. ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری سرکه ی سیب را در یک لیوان آب حل کنید و دو بار در روز از آن بنوشید.

۳- چای سبز

دمنوش گیاهیبرخی از انواع چای سبز حاوی کومارین هستند که دارای بوی خوبی است. کومارین هم به عنوان یک عنصر در عطر و هم به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود . این ترکیب دارای چندین مشتق شیمیایی است که به طور طبیعی و یا سنتز شده در آزمایشگاه یافت می شود. مشتقات کومارین، آنتاگونیست های قوی ویتامین K هستند، به این معنی که اثرات ضد انعقادی خود را با تداخل در نقش ویتامین K در تشکیل لخته می گذارند. آنتاگونیست های ویتامین K برای جلوگیری از لخته های وریدی و شریانی مناسب هستند.

۴- سیر

سیراگر مطالعه داشته باشید، حتما می دانید که سیر مزایای بسیاری دارد. سه ترکیب موجود در سیر (آدنوزین، سولفید پارافین، و آلیسین) خواص ضد پلاکتی قوی دارند. اما، اگر دارو های ضد انعقاد مصرف می کنید بهتر است مراقب باشید که باعث خونریزی نشود.

۵- فلفل قرمز

درمان لخته خون با فلفل قرمزفلفل قرمز فشار خون را متعادل و هم چنین از گردش خون در بدن پشتیبانی می کند. کاپاساسین موجود در فلفل قرمز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون را کاهش دهد. این ماده می تواند از تجمع پلاکت جلوگیری کند و در نتیجه به حل شدن فیبرین در بدن که در شکل گیری لخته ی خون بسیار مهم است کمک کند. فلفل قرمز همچنین می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحریک کند و عملکرد قلب را بهبود بخشد.

چند نمونه از لخته خون و زخم پا

۱-مرد ۳۷ ساله که در ۲۶ سالگی به دنبال تصادف دچار لخته شده است. ادامه توضیح در عکس

گرفتگی رگ پا

۲-زن ۳۵ ساله که ۳ سال قبل در موقع انجام ورزش تنیس مشکل تاندون در مچ پا پیدا کرده است. ادامه توضیح در عکس

لخته وریدی پا

۳-زن ۴۳ ساله که ۷ سال قبل پس از سفر هوایی لندن به باکو دچار لخته عمقی شده است. ادامه توضیح در عکس

فیلم لخته شدن خون در پا یا لخته وریدی

نویسنده دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران
اینترونشنالیست

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر G.b جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من تاریخ ۶ / ۳/ ۹۹ جراحی آمبولیزه فیبروم رحم به علت خونریزی زیاد انجام دادم ... بعد ازون دچار تورم و درد در ناحیه بازو شدم ... دو روز تو سی سی یو بستری شدم و بعد ازون داروی اکسابین ۱۰ روزی ۲ عدد و بعد از اتمامش زالربان ۱۵ روزی یک عدد استفاده میکنم ... ولی امروز درد در ناحیه دست و گردن زیاد دارم و دستمم متورم شده رفتم سونو داپلر انجام دادم که تو نتیجش این نوشته بود : ورید بازیلیک از قسمت دو سوم میانی و دیستال بازو تا ناحیه آرنج حاوی توده اکوژن و فاقد فلوی نرمال وریدی می باشد که مطرح کننده ترومبوز است، ورید بازیلیک در یک سوم بازو باز بوده و دارای فلوی وریدی ست ... سوالم اینه که آیا خطرناکه ؟ سطحیه یا عمقی ؟ و دوز دارو برام کمه که درمان صورت نگرفته ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام دوز دارو باید ۲۰ م گ روزانه باشه بهتره جراح عروق شما رو ببینه ۲۲۸۷۴۸۹۹ دکتر خالقیان جراح عروق
  2. تصویر کاربر G.b چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   ممنون که جواب دادید ... نگفتید سطحیه یا عمقی و اینکه خطرناکه ؟ چون خیلی استرس گرفتم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سطحي هست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر قربانی یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم 65 سالش و قند خون ناشتاش با مصرف قرص 180 و قند خون غیر ناشتا 240 است. مدتی است که از درد پا گلایه دارد و به نظر پاهایش لاغر شده اند. علت آن چیست؟در این زمان که کرونا وجود دارد نمیتوانیم به پزشک مراجعه کنیم.
  با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام ممکن است گرفتگی عروق رخ داده بعد از بهبود شرایط از مطب وقت بگیرین و آقای دکتر مطلوب ببینند ایشون رو

 • تصویر کاربر محرابی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . همسرم حدود ۴ سال هست پاهاش!ورم کرده لکه های تیره قهوه ای مثل خون مردگی داره . بیمارستان مدرس رفتیم اکوقلب و سونوگرافی وریدی انجام داد. اکو قلب گفتند تنگی دهلیز بسیار اندک داره و سونو وریدی همه چیز خوب بود ولی در انتها نوشته dvtحاد دیده نشد. الان پوست پاش نازک شده خارش داره و بشدت تیره شده . امروز هم کلا دست چپش ورم کرده وبی حس شده . نمیدانم امبولی هست یا ... خواهش!میکنم جوابم بدید من بشدت میترسم . مخصوصا با کرونا هر کاری میکنم نمیاد دکتر . ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام امبولی نیست ولی ممکنه نارسایی ورید باشه اکر مقدوره با کلینیک تماس بگیرین و از خانم دکتر مرجان لادن وقت بگیرید
   ۰۲۱۷۸۱۳۵

 • تصویر کاربر سام جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 36سال سن دارم چند وقته متوجه شدم رماتیسم نوع لوپوس دارم دکتر گفت لختگی خون هم دارم انا متاسفانه هیچ دارویی بهم برای لختگی نداد همیشه حس میکنم یه رگ از قسمت باسن تا مچم سفت شده موقع خواب باید خیلی خودنو خم وراست کنن تا بتونم بخوابم الانم از مچ به پایین پام ورم کرده و درد میکنه متاسفانه یائسگی مادرزادی دارم وتا استروژن وپروژسترون استفاده نکنم پریود نمیشم حالا پاهام خیلی درد میکنه نمیدونم باید چکار کنم وزنم105 وقدم173 هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر سام سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   من متاسفانه امکان اومدن به تهران رو ندارم واز خاش مزاحمتون میشم دکتر بهم هیچ دارویی نداد فقط گفت حواست باشه هر وقت عمل جراحی داشتی بگو لختگی داری حتی برا رماتیسم بهم گفت اگه درد داشتی دارو بخور اگرم دردت کم بود نخور من به خاطر وزنم باتوجه ب اینک یکی از عوارض داروی رماتیسم افزایش وزن هست حاضرم درد بکشم ولی قرصم رو نمیخورم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر ۷۶ ساله دارم که دیابت دارند و سال گذشته دچار زخم دیابتی در پا شدند و رگهای پا را انژیو کردیم و زخم برطرف شد اما چهار انگشت یک پا از دست رفت. الان پاها متورم شده و قرمز و عضلات سفت شدند. دکتر سونوی داپلر داده ولی به دلیل کرونا فعلا انجام ندادیم. قرص اسپرین از قبل روزی یکی می خوردند و الان هم قرص ریواروکسابین ۱۵ روزی دوتا و پنتافیل هم روزی دوتا میخورن. دکتر گفت احتمال دی وی تی هست. ایا درمان را ادامه دهیم؟ نگران رقت خون زیاد هستیم و به دلیل کرونا فعلا امکان سونو نداریم. مسیر درمانی پیشنهادی شما چیست؟ عکس پا هم پیوست کردم. ضمنا پدرم تک کلیه است و اخرین کراتینش دو ماه قبل ۱.۲۶ بوده.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر