پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب چیست؟

f1-large

پریکاردیت همان تورم و سوزش غشای کیسه مانند نازک اطراف قلب شماست. پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات دیگرعلایم دیگر میشود.

درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی رخ می دهد که لایه های پریکارد تحریک مخالف با یکدیگر ساییده شوند. پریکاردیت معمولا به طور ناگهانی شروع می شود اما زمان زیادی طول نمیکشد (حاد). هنگامی که علائم به تریج بیشتر یا باقی بمانند، پریکاردیت مزمن در نظر گرفته میشود.

در بیشتر موارد خفیف هستند و معمولا خود به خود بهبود می یابند. درمان برای موارد خیلی شدید ممکن است شامل داروها و به ندرت عمل جراحی شود. تشخیص زودهنگام و درمان ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دراز مدت کمک کند.

علائم پریکاردیت

– پریکاردیت حاد معمولا کمتر از چند هفته طول می کشد. پریکاردیت عود کننده مزمن دو نوع هستند، از جمله نوع پی در پی که در عرض شش هفته از پایان گرفتن درمان پزشکی برای یک دوره حاد رخ می دهد، و نوع متناوب که پس از شش هفته رخ می دهد.

– اگر شما پریکاردیت حاد دارید، شایع ترین علامت آن درد قفسه سینه، بصورت چاقوی تیزی که به قفسه سینه پشت جناغ و یا به سمت چپ قفسه سینه شما فرو می رود. با این حال، برخی از افراد با پریکاردیت حاد درد قفسه سینه خود را به عنوان، درد یا فشار خفیف مانندآن، واز شدت متفاوت توصیف می کنند.

– درد ناشی از پریکاردیت حاد ممکن است به شانه چپ و گردن شما سفر کند. آن اغلب هنگام سرفه، دراز کشیدن یا تنفس عمیق شدت می یابد. نشستن و خم شدن به جلو اغلب می تواند درد را تسکین دهد. در این زمان، ممکن است تشخیص درد پریکاردیت از دردی که با حمله قلبی رخ می دهد دشوار گردد.

– پریکاردیت مزمن که معمولا با التهاب مزمن همراه شده و ممکن است درنتیجه مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد) باشد. شایع ترین علامت پریکاردیت مزمن درد قفسه سینه است.

بسته به نوع، علائم و نشانه ها ممکن است برخی یا همه موارد زیررا شامل شود که عبارتند از:

– درد قفسه سینه تیز، سوراخ کننده بیشتر درمرکز و یا سمت چپ قفسه سینه

– تنگی نفس در هنگام خم شدن

– تپش قلب

– تب خفیف

– یک حس کلی از ضعف، خستگی و یا حس بیماری

– سرفه کردن

– ورم شکم یا ساق پا

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما دچار علایم جدید از درد قفسه سینه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از علائم پریکاردیت شبیه به دیگر شرایط قلبی و ریوی هستند. هر چه زودتر ارزیابی شوید، زودتر شما می توانید تشخیص و درمان مناسب دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر چه علت درد قفسه سینه حاد ممکن است پریکاردیت باشد، علت اصلی می تواند یک حمله قلبی یا یک لخته خون از ریه ها (آمبولی ریوی) بوده باشد.

علل پریکاردیت

تحت شرایط عادی، کیسه پریکارد دو لایه است که قلب شما را احاطه کرده است و شامل مقدار کمی از مایع روان کننده میباشد. در پریکاردیت، کیسه ملتهب شده و اصطکاک ناشی از کیسه ملتهب منجر به درد قفسه سینه میشود.

تعیین علت پریکاردیت اغلب دشوار است. در اغلب موارد، پزشکان هم قادر به تعیین علت (ایدیوپاتیک) نیستند و یا به عفونت ویروسی شک میکنند.

پریکاردیت همچنین می تواند در مدت کوتاهی پس از یک حمله قلبی اصلی گسترش یابد، با توجه به سوزش اساسی عضله قلب آسیب دیده است. علاوه بر این، یک شکل با تاخیر پریکاردیت ممکن است هفته ها پس از حمله قلبی یا عمل جراحی قلب رخ دهد. این پریکاردیت با تاخیر به عنوان سندرم درسلر شناخته شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند سندرم درسلر است، به دلیل پاسخ التهابی اشتباه بدن به بافت های خودی (پاسخ ایمنی) – در این مورد، قلب و پریکارد رخ میدهد.

سایر علل عبارتند از:

– اختلالات التهابی سیستمیک. این ممکن است شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید شود.

– تروما ( ضربه ). آسیب به قلب یا قفسه سینه شما ممکن است به عنوان نتیجه یک تصادف با موتورسیکلت یا وسایل دیگر رخ دهد.

– سایر اختلالات سلامت. این ها ممکن است شامل نارسایی کلیه، ایدز، سل و سرطان شود.

– برخی از داروها. برخی از داروها می تواند باعث پریکاردیت شود، اگر چه این غیر معمول است.

عوارض پریکاردیت

عوارض ممکن است شامل:

– پریکاردیت انقباضی

اگر چه غیر معمول است، برخی از مردم با پریکاردیت، به ویژه کسانی با التهاب طولانی مدت و عود مزمن، می تواند ضخامت دائمی، زخم و انقباض پریکارد را گسترش دهد.

در این افراد، پریکارد بسیاری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شبیه به یک مورد سفت،محکم در اطراف قلب میباشد، که قلب را از کار درست نگه می دارد. این وضعیت پریکاردیت انقباضی نامیده می شود و اغلب به تورم شدید پاها و شکم، و همچنین تنگی نفس منجر می شود.

– تامپوناد قلبی

هنگامی که مایع جمع آوری شده در پریکارد بیش از حد شود، یک وضعیت خطرناک به نام تامپوناد میتواند توسعه یابد.

مایع اضافی بر قلب فشار می آورد و اجازه پرشدن درست را به آن نمیدهد. این بدان معناست که خون کمتر قلب را ترک میکند، که باعث افت چشمگیر در فشار خون میشود. تامپوناد قلبی اگر به سرعت درمان نشود می تواند کشنده باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرارش پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما. بنده پسری 19 ساله هستم سیگاری و الکلی نیستم و پیاده روی روزانه دارم و سابقه ی بیماری مادر زاد قلب در خانواده و حتی بستگان درجه 2 و 3 هم نداریم.اقای دکتر بنده هر وقت عصبی میشوم یا تحت تاثیر تنش روحی قرار میگیرم دچار بی حسی و درد خفیف تا کمی متوسط در دست چپ میشوم که بیشتر در پشت بازو تا ساعد و حدود مچ است. نوار قلب دادم که خدارو شکر نرمال بود و پزشک گفت همه چی عادی است و ریتم قلب سینوسی و نرمال است. در کنار نوار نوشته بودsinus rythm. به اصرار بنده متخصص قلب بنده را اکوکاردیوگرافی کردند.( اصلا نمیخواستند اکو کنند چون با گوشی صدای قلبم را شنیدن و گفتن به چیزی مشکوک نیستند)
  نتیجه ی اکو:
  Normal LV size
  No sig. VHD
  No sig. PH
  No sig.PE
  No CLOT
  Lvef & EF= 65_70%
  به صورت دقیق 66.4 %
  ازمایش خون:
  Clostrol 175
  Tg 65
  LDL 92
  66 Hdl
  FBs 85
  اقای دکتر میشه بگید چیکار کنم؟؟؟ من نگران اینم که خدای نکرده مشکل قلبی باشه. میشه بگید مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹( 1 ماه پیش)
   سلام
   شما هيچ مشكلي نداريد
   براي اضطراب حتما به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرعرفان یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۰۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۹ سال دارم چند ماه است که گاهی اوقات یه به درد تیری سمت چپ و گاهی راست احساس میکنم گاهی هم یک درد مبهم و تیر هم سمت پشتم دارم که به سمت دستم میکشد رفتم نوار گرفتم ولی مشکلی نداشت دکتر چند تا قرص آرام بخش و پرانول ۱۰ نوشت ولی تاثیری نداشت این درد هم یک هفته هست بعد یک مدت اصلا اثری وجود ندارد خواهش راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۰۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا عصبيه
   حتما به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد بهتره براي معاينه قلب هم مراجعه بفرماييد
 • تصویر کاربرلیلا دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۲۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین.شوهر من ۳۵ ساله هس.چند هفته پیش دردی تو قفسه سینش احساس میکرد به دکتر مراجعه کردیم اکو از راه مری شد گفتن دریچه آئورت بصورت مادرزادی دولتی هس و گفتن فعلا مشکلی ایجاد نکرده ولی یه کم خون پس میده.قرص کونکور دادن فعلا داره مصرف میکنه گفتن ۹ ماه دیگه هم مراجعه کن.تست ورزشش هم دکتر گفت خیلی خوبه.ولی ما خیلی نگران هستیم آیا شوهر من به عمل تعویض دریچه هم نیاز پیدا میکنه؟طول عمر دریچه ها چقدر هس؟و اینکه با شرایط شوهر من ورزش کردن مناسب هست یا نه؟ممنون میشم از پاسخگویی شما.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۲۳( 2 ماه پیش)
   سلام
   فعلا مشكل نيست و ورزش هم بلامانع است
   در اينده ممكنه دريچه مشكل پيدا كنه شايد هم نه
   در كل خيلي جاي نگراني نداره
   بستگان ايشان هم ممكنه بيماري داشته باشن
 • تصویر کاربرمجید یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۲۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من 18 سالم هستش دوسال پیش مشکل pvc داشتم ک پیگیری کردم دکتر گفت یه رگ اضافه اس بعد از روند درمان چندماه با قرص متورال 50 دکتر گفت مشکل شما حل شد هرموقع احساس درد کردی دوباره بیا واسه لیزر برداشتن رگ بعد بعضی موقع یک درد جزئی داشتم بعد یه مدت ولی توجه نکردم تا این که تا دو سه روز پیش ک حالم بد شد و به بیمارستان مراجعه کردم گفتن ک دوباره پی وی سی دارم درد قفسه سینمم مداومه شاید فقط در طول روز واسه یکساعت درد نداشته باشم بعد ازمایش که گرفتن ck mb این 38 بود دیگه منم رضایت دادم از بیمارستان مرخص شدم دیگه بهم نگفتن چیه فقط گفتن فردا حتما برو پیش متخصص منم فعلا نتونستم برم الان این درد چه شکلی اروم میشه؟چیکار باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۲۲( 2 ماه پیش)
   سلام
   براي دردتون بايد ويزيت شويد
   شايد به pvcربط نداشته باشه
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۱۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر. من دختری 29 ساله هستم. حدود یک سال قبل بخاطر آریتمی شدید قلب عمل ابلیشن انجام دادم و مدت یک سال داروی والسارتان استفاده کردم. بعد از یکسال هم جواب اکو و هم جواب هولتر هسته ایم  نرمال بود.
  و دکتر قرصمو قطع کردن.
  الان 3 الی 4 ماه از قطع داروی من گذشته است. تا اینکه چند وقت پیش احساس کردم سمت راست بدنم شروع به گز گز کرد. از لب شروع شد تا پا. دکتر مغز و اعصاب رفتم. بعد از اسکن گفتن فشار عصبی بود و چیز مهمی نیست... چند مدت گذشت. تا اینکه یک هفته میشه احساس درد های لحظه ای، هر 5، 6 دقیقه یکبار در قسمت قفسه سینه زیر قلبم میکنم. خیلی نگران شدم. به دکتر عمومی مراجعه کردم. هم نوار قلب از من گرفتن، هم ازمایش حمله قلبی انجام دادم. اما هر دو نرمال بود. اما گفتن برای چک آپ به متخصص قلب مراجعه کنم.
  خیلی ترسیدم. به نظر شما مشکل من جدی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۵( 2 ماه پیش)
   سلام
   به نظر مشكل اضطرابيه
   بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربرفاطمهچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۱( 2 ماه پیش)
   سلام. ممنونم از راهنمایی شما آقای دکتر.
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۱۱( 2 ماه پیش)
   خواهش ميكنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر