آنژین قلبی چیست؟

۴۲۳۰

آنژین قلبی یا درد سینه به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب رخ می دهد. هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. آنژین قلبی که با عنوان درد سینه نیز شناخته می شود، از جمله بیماری های عروق کرونر و قلب است که اغلب به صورت احساس درد، فشردگی،سنگینی و یا گرفتگی داخل سینه بیان می شود.

تعریف آنژین قلبی یا آنژین صدری

هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. شایعترین علت کاهش خون رسانی به عضله قلب گرفتگی عروق کرونر (coronary artery disease) می باشد. عروق کرونر در اثر پلاک های چربی تنگ می شود و به این پدیده آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین گفته می شود.

در اثر کاهش خون رسانی به عضله قلب به خصوص هنگام فعالیت که قلب نیازمند اکسیژن بیشتری است احساس سنگینی یا درد قفسه سینه رخ می دهد. اما با استراحت که تقاضای اکسیژن قلب کاهش می یابد درد بهتر می شود.

انواع آنژین قلبی یا درد سینه عبارتند از:

۱- آنژین پایدار

آنژین پایدار اغلب به هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد. هنگامی که از پله ها بالا می روید و یا فعالیت شدید بدنی دارید، تقاضای قلب برای اکسیژن افزایش می یابد ولی بعلت نازک شدن عروق تغذیه کننده قلب خون رسانی خوبی به آن انجام نمی شود. علاوه بر فعالیت فیزیکی برخی شرایط دیگری که نیاز و تقاضای اکسیژن قبلی را افزایش می دهد عبارتند از: استرس عصبی، هوای سرد، صرف حجم زیاد غذا، کشیدن سیگار که می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.

۲- آنژین ناپایدار

هر گاه پلاک های حاوی چربی داخل عروق کرونر دچار پارگی شوند و لخته خونی روی آن شکل بگیرد، به سرعت باعث توقف خون رسانی به عضله قلب می شود. علت دیگر آنژین ناپایدار لخته هایی است که باعث انسداد بخشی از رگ خون رساننده به قلب می شود و انسداد کلی نیست.

اگر برای مدت طولانی خون به عضله قلب نرسد، سلول های قلبی دچار مرگ می شوند و به اصطلاح حمله قلبی رخ می دهد. آنژین ناپایدار شرایطی خطرناک است و نیازمند درمان فوری است.

۳- آنژین واریانت

این آنژین که اصطلاحا پرینزمتال هم نامیده می شود اغلب در اثر اسپاسم عروق تغذیه کننده عضله قلب رخ داده و باعث تنگی موقت می شود. این تنگی موقت باعث کاهش خون رسانی موقتی به عضله قلب خواهد شد و حتی ممکن است در استراحت نیز رخ دهد و اغلب شدید است. آنژین واریانت ممکن است با درمان بهبود یابد.

 علائم آنژین قلبی یا درد سینه

درد سینه یا سنگینی سینه توسط بیمار به شکل احساس فشار، یا درد واقعی داخل قفسه صدری توصیف می شود. برخی بیماران از احساس قرار گرفتن وزنه ای سنگین روی سینه شکایت دارند. برخی ممکن است علائم را با سو هاضمه اشتباه توصیف کنند. شدت، مدت زمان و نوع درد از یک بیمار تا بیمار دیگر ممکن است متفاوت باشد.

برای بیمار مهم است که آیا الگوی درد در روزهای اخیر تغییر کرده است یا خیر؟ درد جدید یا تغییر در الگوی درد ممکن است علائم هشدار یک وضعیت خطرناک و جدی  (آنژین ناپایدار) و یا حمله قلبی باشد.

آنژین پایدار شایعترین نوع درد سینه است و اغلب با فعالیت بدنی بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. اگر به تازگی دچار درد سینه شده اید، حتما در اسرع وقت از پزشک متخصص قلب و عروق تقاضای وقت نمایید تا علت این درد مشخص شده و درمان شروع شود. اگر به تازگی دچار بدتر شدن درد سینه شده اید  یا شدت و تعداد حملات افزایش یافته است به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید.

خصوصیات آنژین پایدار

-درد با افزایش فعالیت بدنی و بالا رفتن از پله افزایش می یابد.

-درد اغلب مشابه دردهای قبلی است و الگوی آن تغییری نکرده است.

-مدت زمان کوتاهی طول می کشد (اغلب کمتر از ۵ دقیقه)

-بسرعت با استراحت یا مصرف داروهای قبلی بهبود می یابد.

خصوصیات آنژین ناپایدار: (یک اورژانس واقعی)

-درد حتی به هنگام استراحت وجود دارد.

-درد بطور غیر قابل پیش بینی رخ دهد.

-اغلب شدت آن در مقایسه با آنژین پایدار بیشتر بوده و حتی ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

-ممکن است با استراحت یا استفاده از داروهای قبلی بهبود پیدا نکند.

عوارض آنژین قلبی یا همان درد سینه چیست؟

Severe heartache, man suffering from chest pain, having heart attack or painful cramps, pressing on chest with painful expression.
درد قفسه سینه که اصطلاحا آنژین نامیده می شود گاهی در فعالیت معمول مانند راه رفتن ایجاد می شود ولی مهمترین عارضه آن حمله قلبی است.

علائم و نشانه های حمله قلبی عبارتند از:

-احساس فشار و درد شدید در مرکز سینه که بیش از چندین دقیقه طول می کشد.

-دردی که در قفسه سینه احساس شده و به شانه، بازو، پشت و گاهی دندان ها یا فک تیر می کشد.

-افزایش تعداد دفعات درد سینه

-درد طولانی در قسمت فوقانی شکم

تنگی نفس

-تعریق

-احساس خفگی

-غش کردن

-تهوع و استفراغ

ملاقات و نوبت دهی از پزشک

اگر دچار درد ناگهانی و شدید سینه شده اید با اورژانس تماس بگیرید. اگر دردهای  شما با فعالیت زیاد شده و با استراحت بهتر می شود حتما به سرعت از پزشک قلب و عروق تقاضای وقت نمایید.

درمان درد سینه یا آنژین قلبی

راه های گوناگونی برای درمان آنژین صدری وجود دارد از قبیل تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت داخل عروق قلب و جراحی قلب باز. هدف از درمان کاهش دفعات و شدت درد و علائم بیماری قلبی است تا شانس حمله قلبی کاهش یابد. اما چنانچه شما دچار آنژین ناپایدار درد سینه ای شده اید که با دفعات قبل متفاوت است و حتی در حال استراحت رخ داده سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

– تغییر در شیوه زندگی

اگر شدت آنژین شما خفیف باشد تنها ممکن است با تغییر در شیوه زندگی بهبود حاصل شود. حتی اگر درد شدید است باید تغییرات زیر را انجام دهید:

-اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک نمایید. حتی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب نمایید.

-اگر دچار چاقی هستید، با پزشک در رابطه با کاهش وزن مشورت نمایید.

-اگر دیابتی هستید مطمئن شوید که به خوبی  قند را کنترل کرده اید و تلاش کنید ورزش روزانه داشته باشید.

-از مصرف مقدار زیاد غذا در یک وعده اجتناب کنید.

-از استرس حتی المقدور اجتناب کنید.

-از غذای سالم مانند سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده نمایید.

-از پزشک متخصص قلب و عروق راجع به شروع ورزش سوال کنید.

– داروهای مناسب برای درمان آنژین قلبی ( درد سینه )

اگر  تغییر شیوه زندگی به شما در کنترل و بهبود درد کمکی نکرد ،داروهای زیر با تجویز پزشک می تواند به شما کمک نماید:

 • نیترات ها
 • آسپرین
 • پلاویکس
 • بتابلوکرها
 • استاتین ها
 • داروهای بلوک کننده کانال کلسیم
 • رانولیزین

– آنژیوپلاستی و استنت گذاری

هنگام آنژیوپلاستی یا PCI یک بالون نازک داخل رگ تنگ شده قرار داده و بالون باد می شود. نهایتا برای جلوگیری از بسته شدن مجدد رگ یک داربست فلزی تحت عنوان استنت در محل تنگی تعبیه می شود. با این روش خون رسانی به عضله قلب بهبود یافته و شما دچار درد قفسه سینه نخواهید شد.

– جراحی قلب باز

در این روش از طریق رگی که از پا و یا پشت قفسه سینه گرفته می شود محل تنگی دور زده می شود و خون بیشتری به بعد تنگی می رسد.

آنژین صدری یا درد سینه در بانوان

ممکن است درد سینه در خانم ها متفاوت از درد کلاسیک تعریف شده باشد. ممکن است خانم ها از تهوع، تنگی نفس، درد شکم، خستگی مفرط با یا بدون درد سینه شاکی باشند. ممکن است بیمار خانم از احساس سنگینی در گردن، فک یا کتف شکایت نمایند. این اختلاف ممکن است تشخیص را به تاخیر بیندازد.

چه زمانی توسط پزشک ویزیت شویم؟

اگر مدت درد سینه طولانی تر از گذشته شده و یا با استراحت یا با دارو بهبود نمی یابد به سرعت به بیمارستان مراجعه نمایید زیرا ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

حتما با اورژانس تماس گرفته و از اینکه خود رانندگی نمایید، اجتناب کنید.

راه های پیشگیری از درد سینه و کنترل بیماری آنژین قلبی

Dietary

با اصلاح شیوه زندگی می توان از شدت یافتن گرفتگی عروق قلب جلوگیری کرد و این کارها شامل موارد زیر است:

ترک سیگار

-کنترل فشار خون، قند و چربی

-تغذیه و رژیم غذایی سالم

-کنترل وزن

-کاهش استرس

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآی سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.باعرض خسته نباشید وتشکر از زحماتتون.آقای دکترمن ۲۷سالمه.الان حدود یه هفته است درد قفسه سینه دارم همراه با درددست چپم که به گردنم وبعضی وقتا به شانه سمت راست هم میزنه.قفسه سینه ام فشار احساس میکنم ودستم گاهی سست گاهی درد تو خواب هم جزجز میکنه.موقع فعالیت درد قفسه سینه ام زیاد میشه وتوتنفسم احساس سنگینی میکنم ولی وقتی میخوابم چیزی احساس نمیکنم بعد بیدار شدن باز دردمیکنه بعضی وقتا قط میشه بعضی وقتا مداوم درد میکنه.بعضی وقتها فقط قفسه سینه ام بعضی وقتا به جاهی دیگه که عرض کردم میزنه.به ندرت حالت تهوع احساس میکنم.رفتم دکتر یه نوار قلب الکی برداشتن گفتن قلبت سالمه از اعصابه برو پی دلخوشیت حتی دارو هم ننوشت ولی این دردا اذیتم میکنه به نظرتون چیکار کنم.ممنون اگه جوابمو بدین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۲۵( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربرسالاروند سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه
  سلام... مادرمن قفسه سینه ش درد میکرد6ماه پیش واحساس سنگینی میکرد و گردنش و دست چپش هم درد میکرد ولی الان بهتره و دوتا از مویرگ های قلبش کیپ شده.. آیا سکته بوده یانه؟؟ الانم دست راستش درد میکنه..
  مرحله بعد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹( 2 ماه پیش)
   سلام بهتره نوار قلب بگيرن و ويزيت بشن
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ا هفته از دارو آنتی بیوتیک آزیرو ماسین استفاده کرده احساس میکنم داخل قفسه سینه یه چیزی هی میگیره ول میکنه چی میتونه باشه امکان داره عوارض دارو باشد نیاز به پیگیری دارد با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   گاهي بله ولي نميشه صد در صد گفت
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربررها سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۱۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من مدتیه که درد در قفسه سینه ی سمت چپ داشتم که به بازو و پشتم میزد اما جدیدا این درد به سمت زیر قفسه ی سمت چپ و مرکز قفسه ی سینه رفته و مدام وسط قفسه ی سینم درد میکنه مخصوصا شبا موقع خواب ‌.رفتم بیمارستان قلب تست ورزش . اکو و نوار قلب دادم همش سالم بودو گفتن چیزی مشاهده ن پس این دردا برا چیه؟ میتونم ازمایشامو براتون بفرستم شماهم نگاهی بندازید تا خیالم راحت شه؟ ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد و بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربررهاجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۳( 2 ماه پیش)
   باتشکر از شما .ممنون میشم نگاهی به اینا بندازیدو نظرتونو بگید.
  3. تصویر کاربررهاجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۳( 2 ماه پیش)
   باتشکر از شما .ممنون میشم نگاهی به اینا بندازیدو نظرتونو بگید.
  4. تصویر کاربررهاجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴( 2 ماه پیش)
   باتشکر از شما .ممنون میشم نگاهی به اینا بندازیدو نظرتونو بگید.
  5. تصویر کاربررهاجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۵( 2 ماه پیش)
   باتشکر از شما .ممنون میشم نگاهی به اینا بندازیدو نظرتونو بگید.
  6. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۱۰( 2 ماه پیش)
   به چي
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرمعصومه جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد در قفسه سینه دارم و تنگی نفس با حالت بی حالی و عرق دست و پا رفتم بیمارستان نوار گرفتن گفتن تغییرات داره هر شب میرم مرکز قلب اورژانس نوار میگیرن و انزیم میفرستن خونه این درد و تنگی نفس همچنان با منه نمیدونم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴( 2 ماه پیش)
   سلام
   تست ورزش انجام دهيد
   اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر