دکتر محمد حسین نجفی

آنژین قلبی یا درد سینه به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب رخ می دهد. هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. 

آنژین قلبی که با عنوان درد سینه نیز شناخته می شود، از جمله بیماری های عروق کرونر و قلب است که اغلب به صورت احساس درد، فشردگی،سنگینی و یا گرفتگی داخل سینه بیان می شود.

تعریف آنژین قلبی یا آنژین صدری

هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. شایعترین علت کاهش خون رسانی به عضله قلب گرفتگی عروق کرونر (coronary artery disease) می باشد. عروق کرونر در اثر پلاک های چربی تنگ می شود و به این پدیده آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین گفته می شود.

در اثر کاهش خون رسانی به عضله قلب به خصوص هنگام فعالیت که قلب نیازمند اکسیژن بیشتری است احساس سنگینی یا درد قفسه سینه رخ می دهد. اما با استراحت که تقاضای اکسیژن قلب کاهش می یابد درد بهتر می شود.

انواع آنژین قلبی یا درد سینه عبارتند از:

۱- آنژین پایدار

آنژین پایدار اغلب به هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد. هنگامی که از پله ها بالا می روید و یا فعالیت شدید بدنی دارید، تقاضای قلب برای اکسیژن افزایش می یابد ولی بعلت نازک شدن عروق تغذیه کننده قلب خون رسانی خوبی به آن انجام نمی شود. علاوه بر فعالیت فیزیکی برخی شرایط دیگری که نیاز و تقاضای اکسیژن قبلی را افزایش می دهد عبارتند از: استرس عصبی، هوای سرد، صرف حجم زیاد غذا، کشیدن سیگار که می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.

۲- آنژین ناپایدار

هر گاه پلاک های حاوی چربی داخل عروق کرونر دچار پارگی شوند و لخته خونی روی آن شکل بگیرد، به سرعت باعث توقف خون رسانی به عضله قلب می شود. علت دیگر آنژین ناپایدار لخته هایی است که باعث انسداد بخشی از رگ خون رساننده به قلب می شود و انسداد کلی نیست.

اگر برای مدت طولانی خون به عضله قلب نرسد، سلول های قلبی دچار مرگ می شوند و به اصطلاح حمله قلبی رخ می دهد. آنژین ناپایدار شرایطی خطرناک است و نیازمند درمان فوری است.

۳- آنژین واریانت

این آنژین که اصطلاحا پرینزمتال هم نامیده می شود اغلب در اثر اسپاسم عروق تغذیه کننده عضله قلب رخ داده و باعث تنگی موقت می شود. این تنگی موقت باعث کاهش خون رسانی موقتی به عضله قلب خواهد شد و حتی ممکن است در استراحت نیز رخ دهد و اغلب شدید است. آنژین واریانت ممکن است با درمان بهبود یابد.

 علائم آنژین قلبی یا درد سینه

درد سینه یا سنگینی سینه توسط بیمار به شکل احساس فشار، یا درد واقعی داخل قفسه صدری توصیف می شود. برخی بیماران از احساس قرار گرفتن وزنه ای سنگین روی سینه شکایت دارند. برخی ممکن است علائم را با سو هاضمه اشتباه توصیف کنند. شدت، مدت زمان و نوع درد از یک بیمار تا بیمار دیگر ممکن است متفاوت باشد.

برای بیمار مهم است که آیا الگوی درد در روزهای اخیر تغییر کرده است یا خیر؟ درد جدید یا تغییر در الگوی درد ممکن است علائم هشدار یک وضعیت خطرناک و جدی  (آنژین ناپایدار) و یا حمله قلبی باشد.

آنژین پایدار شایعترین نوع درد سینه است و اغلب با فعالیت بدنی بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. اگر به تازگی دچار درد سینه شده اید، حتما در اسرع وقت از پزشک متخصص قلب و عروق تقاضای وقت نمایید تا علت این درد مشخص شده و درمان شروع شود. اگر به تازگی دچار بدتر شدن درد سینه شده اید  یا شدت و تعداد حملات افزایش یافته است به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید.

خصوصیات آنژین پایدار

-درد با افزایش فعالیت بدنی و بالا رفتن از پله افزایش می یابد.

-درد اغلب مشابه دردهای قبلی است و الگوی آن تغییری نکرده است.

-مدت زمان کوتاهی طول می کشد (اغلب کمتر از ۵ دقیقه)

-بسرعت با استراحت یا مصرف داروهای قبلی بهبود می یابد.

خصوصیات آنژین ناپایدار: (یک اورژانس واقعی)

-درد حتی به هنگام استراحت وجود دارد.

-درد بطور غیر قابل پیش بینی رخ دهد.

-اغلب شدت آن در مقایسه با آنژین پایدار بیشتر بوده و حتی ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

-ممکن است با استراحت یا استفاده از داروهای قبلی بهبود پیدا نکند.

عوارض آنژین قلبی یا همان درد سینه چیست؟

Severe heartache, man suffering from chest pain, having heart attack or painful cramps, pressing on chest with painful expression.
درد قفسه سینه که اصطلاحا آنژین نامیده می شود گاهی در فعالیت معمول مانند راه رفتن ایجاد می شود ولی مهمترین عارضه آن حمله قلبی است.

علائم و نشانه های حمله قلبی عبارتند از:

-احساس فشار و درد شدید در مرکز سینه که بیش از چندین دقیقه طول می کشد.

-دردی که در قفسه سینه احساس شده و به شانه، بازو، پشت و گاهی دندان ها یا فک تیر می کشد.

-افزایش تعداد دفعات درد سینه

-درد طولانی در قسمت فوقانی شکم

تنگی نفس

-تعریق

-احساس خفگی

-غش کردن

-تهوع و استفراغ

ملاقات و نوبت دهی از پزشک:

اگر دچار درد ناگهانی و شدید سینه شده اید با اورژانس تماس بگیرید. اگر دردهای  شما با فعالیت زیاد شده و با استراحت بهتر می شود حتما به سرعت از پزشک قلب و عروق تقاضای وقت نمایید.

درمان درد سینه یا آنژین قلبی

راه های گوناگونی برای درمان آنژین صدری وجود دارد از قبیل تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت داخل عروق قلب و جراحی قلب باز. هدف از درمان کاهش دفعات و شدت درد و علائم بیماری قلبی است تا شانس حمله قلبی کاهش یابد. اما چنانچه شما دچار آنژین ناپایدار درد سینه ای شده اید که با دفعات قبل متفاوت است و حتی در حال استراحت رخ داده سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

۱- تغییر در شیوه زندگی

اگر شدت آنژین شما خفیف باشد تنها ممکن است با تغییر در شیوه زندگی بهبود حاصل شود. حتی اگر درد شدید است باید تغییرات زیر را انجام دهید:

-اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک نمایید. حتی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب نمایید.

-اگر دچار چاقی هستید، با پزشک در رابطه با کاهش وزن مشورت نمایید.

-اگر دیابتی هستید مطمئن شوید که به خوبی  قند را کنترل کرده اید و تلاش کنید ورزش روزانه داشته باشید.

-از مصرف مقدار زیاد غذا در یک وعده اجتناب کنید.

-از استرس حتی المقدور اجتناب کنید.

-از غذای سالم مانند سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده نمایید.

-از پزشک متخصص قلب و عروق راجع به شروع ورزش سوال کنید.

۲- داروهای مناسب برای درمان آنژین قلبی ( درد سینه )

اگر  تغییر شیوه زندگی به شما در کنترل و بهبود درد کمکی نکرد ،داروهای زیر با تجویز پزشک می تواند به شما کمک نماید:

 • نیترات ها
 • آسپرین
 • پلاویکس
 • بتابلوکرها
 • استاتین ها
 • داروهای بلوک کننده کانال کلسیم
 • رانولیزین

۳- آنژیوپلاستی و استنت گذاری

هنگام آنژیوپلاستی یا PCI یک بالون نازک داخل رگ تنگ شده قرار داده و بالون باد می شود. نهایتا برای جلوگیری از بسته شدن مجدد رگ یک داربست فلزی تحت عنوان استنت در محل تنگی تعبیه می شود. با این روش خون رسانی به عضله قلب بهبود یافته و شما دچار درد قفسه سینه نخواهید شد.

۴- جراحی قلب باز

در این روش از طریق رگی که از پا و یا پشت قفسه سینه گرفته می شود محل تنگی دور زده می شود و خون بیشتری به بعد تنگی می رسد.

آنژین صدری یا درد سینه در بانوان

ممکن است درد سینه در خانم ها متفاوت از درد کلاسیک تعریف شده باشد. ممکن است خانم ها از تهوع، تنگی نفس، درد شکم، خستگی مفرط با یا بدون درد سینه شاکی باشند. ممکن است بیمار خانم از احساس سنگینی در گردن، فک یا کتف شکایت نمایند. این اختلاف ممکن است تشخیص را به تاخیر بیندازد.

چه زمانی توسط پزشک ویزیت شویم؟

اگر مدت درد سینه طولانی تر از گذشته شده و یا با استراحت یا با دارو بهبود نمی یابد به سرعت به بیمارستان مراجعه نمایید زیرا ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

حتما با اورژانس تماس گرفته و از اینکه خود رانندگی نمایید، اجتناب کنید.

راه های پیشگیری از درد سینه و کنترل بیماری آنژین قلبی

Dietary

با اصلاح شیوه زندگی می توان از شدت یافتن گرفتگی عروق قلب جلوگیری کرد و این کارها شامل موارد زیر است:

ترک سیگار

-کنترل فشار خون، قند و چربی

-تغذیه و رژیم غذایی سالم

-کنترل وزن

-کاهش استرس

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

4.7/5 - (3 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر .دکتر من یک خانم 50 ساله هستم .یک ماه پیش به کرونا مبتلا شدم .حدود 2 هفته هست که شکمم به شدت متورم شده .البته درد نداشت .دکتر عمومی رفتم .ایشون داروهای ملیم به من دادن .دیروز 3 تا قرص بیزاکودیل خوردم .ساعت 2 شب به یکبار درد بسیار شدید شکمیو حالت تهوع و سوزش شدید بین کتفهام اینجا شد. افتادم روی زمین حدود 5 تا 10 دقیقه بسیار حالم بد شد .از سر و صورتم به شدت عرق سرد میرفت .همسر با اورژانس تماس گرفت .امدن ولی چون تجهیزات نداشتن .گفتم باید به یک بیمارستان در یکی از شهرهای دور کرج بروم که مخالفت کردم .الان نمیدانم بایدچکار کنم .آیا دچار حمله قلبی شده ام؟یا نه؟اگر دکتر نروم .و حمله قلبی بوده.خطری وجود دارد یا خیر .امروز بعد از گذشت 7 ساعت فقط بی حالی و کمی درد در قفسه سینه دارم .ولی حال عمونی خوبی دارم .چه دستوری میفرمایید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   احتمال حمله ی قلبی زیاد نیست ولی باید حتما یک اکو و بررسی قلبی برای شما انجام شوو و بهتر است به تعویق نیفتد
 • تصویر کاربر نسترن پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  من دوروز مونده به عید درد سینه گرفتم تا به امروز چند روز پیش برا یک ثانیه نفسم گرفت آمبولانس اومد منو برد بیمارستان آزمایش و عکس برداری از سینه ام کردن گفت چیزی نیستش میخواستم بدونم این درد سینه برا چیه البته دو طرف سینم درد می‌کنه صوت می‌کشه میگیره ولی میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   ببینید ممکن است قلبی باشد با توجه به تکرار شدنش بهتر است یک اکو و تست ورزش بدهید تا مشخص شود مشکلش از کجاست
 • تصویر کاربر بستان پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام
  مریض خانم ۶۰ ساله با درد قفسه سینه ، اکوکاردیو انجام داده ، پزشک تست ورزش تجویز کرده است. به پیوست عکس نتیجه اکوکاردیوگرافی خدمتتان ارسال گردید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   اکو که سالم است
 • تصویر کاربر زينا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  سلام
  اقاي دكتر من براتون پريشب تو اينستا پيغام گذاشتم كه قبل عيد كرونا گرفتم و از اون به بعد قلب درد داشتم ولي الان زياد شده گفتيد نوار قلب بگيرم كه رفتم گرفتم دكتر عمومي ديد گفت يه جاهايي قلبت ايراد داره و قرص سوستاك و پرانول و كلرديازپوكسايد بهم دادن و گفتن اگر خوب نشد بايد بري متخصص قلب ، الان درد دستم بهتر شده چون از قلبم درد ميزد به دستم و پشت كمرم ، اما قلب درد دارم همچنان ، دستور شما چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   با توجه به این علایم و اینکه نوارتان مشکوک بوده بهتر است یک متخصص ببیند و اکو کند
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . از بیماران خودتون هستم .
  دیروز برای اولین روز بود که روزه گرفتم حوالی ساعت ۵ و ۶ بعد از ظهر بود که احساس کردم قلبم و پشت کتفم سنگینه استرس باعث شد فشارم رفت ۱۵ روی ۹ درازکشیدم و چندتا نفس عمیق ، فشارم اومد روی ۱۳ روی ۸ . اما تا خود شب وقت افطاار تا نفس میکشیدم قلبم تیرمیکشید تا افطار کردم احساس کردم قلبم سنگینه و به یختی نفسم بالا می اومد . نیمه های شب بود که عذرخواهی میکنم با یک بادگلو سنگینی رفع شد ، اما گاه گاهی وقتی نفس میکشم قلبم میسوزه (تیر میکشه) الان نمیدونم چیکار کنم متاسفانه همسرم هم ایران نیستن و نگران بچه هام هستم . ممنون میشم راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   با این شرایط روزه نگیرید بهتر است روزه فشار را بالا میبرد
  2. تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام جناب آقای دکتر نجفی.
   سپاس از مهرتون ممنون بابت جواب سوالم . ولی من همچنان مشکل دارم و دیروز هم وسط قفسه سینه ام یه چیزی مثل لقمه که سر دل افتاده باشه نفسم رو میگرفت و میزد پشتم . امکان داره مشکل از معده باشه یا مال قلبه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اگر تا حالا متخصص قلب ندیده یک اکو و تست ورزش بکنید
  4. تصویر کاربر الهام شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب و احترام.
   خدمتتون عرض کردم جلسه اولی بود که خدمتتون مراجعه کردم و تست اکو خانم دکتر محمدی یکسال پیش و تست ورزش یکسال پیش از بیمارستان جماران رو داشتم که اکو ، خانم دکتر دیدن گفتن مشکل نداره و نرماله اما تست ورزش یکسال پیشم که بیمارستان جماران گرفته بودند دکتر بیمارستان گفتن که یه کم آخرهای تست ورزشت لغزش هایط داره که مشکلی نیست ، نا گفته نماند که من ۳ ساعت قبلش پروپرانولول مصرف کرده بودم .
   تست ورزش ۷ سال پیش هم مشکل نشون داده بود که آنژیو شدم پیش آقای دکتر اباذری ، که فرمودن رگ ها مشکلی نداشته یعنی الکی آنژیو شدم ....
   اگر صلاح میدونین مجدد بررسی بشه خدمت برسم
   سپاسگزارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   با این توصیفات نیازی نیست به بررسی بیشتر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتاب چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و وقت بخیر، آقای دکتر من حدود 2سال هست که به دنبال یک حمله عصبی دچار درد و تپش قلب هستم، اکو و نوار قلب و تست ورزش پرولاپس و نارسایی خفیف میترال رو نشون داد که داروی متازیرو تجویز کردن و اینکه هر سال یکبار اکو بدم. مشکلی که جدیدا دچارش شدم اینه که خیلی اوقات با درد سمت چپ قفسه سینه از خواب بیدار میشم که امروز صبح این درد تقریبا شدید بود و بعد از یک ساعت برطرف شد. آیا نیاز به پیگیری و بررسی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   اگر تست ورزش سالم دارید خیر جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر طاهرفر دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  علت درد قفسه سینه از طرف راست چیست ؟ ایا از معده میتواند باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سمت راست معمولن کیسه ی صفراست ولی گاهی دردهای معده هم ممکن است ان سمت باشند اگر خیلی طول کشیده یک نوار بگیرید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 362 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر بابت وقتی که برای پاسخگویی میگذارید
  بنده 35 ساله و آقا هستم امروز هنگام بالا رفتن از پله ها بعد از سه طبقه احساس درد در قفسه سینه کردم که با تنفس تشدید میشد یک سال و نیم گذشته جهت چکاپ به متخصص قلب مراجعه کردم و ایشان نوار قلب و اکو و تست ورزش را بررسی کردند و اعلام کردند که همه موارد نرمال میباشد فقط یک مقدار عضله قلب ضخیم شده که مهم نیست.میخواستم بدونم این درد در ناحیه قفسه سینه مشکل قلبی هست یا مربوط به ریه البته هنگام بالا رفتن از پله ها ماسک زده بودم.سیگار نمیکشم وزنم 82 و قدم 178 میباشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر تست ورزش سالم بوده از بابت قلبی خیالتان راحت باشد احتمال زیاد این درد قلبی نیست سیگار را کم کنید. ممکن است درد عضلانی هم باشد
 • تصویر کاربر امیری چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چند وقتی س ک در قفسه سینه و پشت کتف احساس درد و تیر کشیدن می کنم و امروز نوار گرفتم دکتر عمومی گفت هیچ چیزی نیست و قبلن دوبار آنژیو کردم ک هردوبار هیچ گرفتگی عروق نداشتم لطفن علت چه میتونه باشه البته بعضی وقتها اروغ می زنم درضمن سنم ۶۳ و وزنم ۸۶ و قدم ۱۷۰ می باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اگر قبلن انژیو سالم بوده نگران نباشید این دردها قلبی نیستند احتمالن منشا گوارشی یا عضلانی دارند یک متخصص داخلی ببیند
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 350 مشاهده پرسش
  فرستادم واستون نمیدونم فایلش میاد یا نه
  نمیشه از طریق واتساپ یا تلگرام بفرستم
  1. تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   اینستا فرستادم واستون اینجا فک نکنم موفق شده باشم فایل بفرستم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   شدت نارسایی دریچه ها خیلی زیاد گزارش شده واقعن راه ارجح در حال حاضر به نظر جراحی می آید، خودتان تنگی نفس دارید؟
  3. تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تنگی نفس زیاد دارم حدودا ۴ تا ۵متر با آرومی هم راه میرم نفسم میگیره خیلی شدتش زیاده
   خم به جلو میشم نفس تنگ میشه
   بابت لطفتون واقعا ممنونم وقت میزارید جواب بگو هستین
   یه سوال دیگه همکار توی مشهد میشناسید کارشون خوب باشه برم پیششون بی زحمت معرفی کنید
   بازم از لطفتون واقعا ممنونم
   روزتون خوش
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   بله گزارش را دیدم بر اساس این اکو عمل گزینه ی بهتری است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر