آنژین قلبی چیست؟

آنژین قلبی یا درد سینه به علت کاهش خون رسانی به عضله قلب رخ می دهد. هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. 

آنژین قلبی که با عنوان درد سینه نیز شناخته می شود، از جمله بیماری های عروق کرونر و قلب است که اغلب به صورت احساس درد، فشردگی،سنگینی و یا گرفتگی داخل سینه بیان می شود.

تعریف آنژین قلبی یا آنژین صدری

هنگامی که به عضله قلب اکسیژن کافی نرسد، شرایطی به نام ایسکمی (کم اکسیژنی) به وجود می آید. شایعترین علت کاهش خون رسانی به عضله قلب گرفتگی عروق کرونر (coronary artery disease) می باشد. عروق کرونر در اثر پلاک های چربی تنگ می شود و به این پدیده آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین گفته می شود.

در اثر کاهش خون رسانی به عضله قلب به خصوص هنگام فعالیت که قلب نیازمند اکسیژن بیشتری است احساس سنگینی یا درد قفسه سینه رخ می دهد. اما با استراحت که تقاضای اکسیژن قلب کاهش می یابد درد بهتر می شود.

انواع آنژین قلبی یا درد سینه عبارتند از:

۱- آنژین پایدار

آنژین پایدار اغلب به هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد. هنگامی که از پله ها بالا می روید و یا فعالیت شدید بدنی دارید، تقاضای قلب برای اکسیژن افزایش می یابد ولی بعلت نازک شدن عروق تغذیه کننده قلب خون رسانی خوبی به آن انجام نمی شود. علاوه بر فعالیت فیزیکی برخی شرایط دیگری که نیاز و تقاضای اکسیژن قبلی را افزایش می دهد عبارتند از: استرس عصبی، هوای سرد، صرف حجم زیاد غذا، کشیدن سیگار که می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.

۲- آنژین ناپایدار

هر گاه پلاک های حاوی چربی داخل عروق کرونر دچار پارگی شوند و لخته خونی روی آن شکل بگیرد، به سرعت باعث توقف خون رسانی به عضله قلب می شود. علت دیگر آنژین ناپایدار لخته هایی است که باعث انسداد بخشی از رگ خون رساننده به قلب می شود و انسداد کلی نیست.

اگر برای مدت طولانی خون به عضله قلب نرسد، سلول های قلبی دچار مرگ می شوند و به اصطلاح حمله قلبی رخ می دهد. آنژین ناپایدار شرایطی خطرناک است و نیازمند درمان فوری است.

۳- آنژین واریانت

این آنژین که اصطلاحا پرینزمتال هم نامیده می شود اغلب در اثر اسپاسم عروق تغذیه کننده عضله قلب رخ داده و باعث تنگی موقت می شود. این تنگی موقت باعث کاهش خون رسانی موقتی به عضله قلب خواهد شد و حتی ممکن است در استراحت نیز رخ دهد و اغلب شدید است. آنژین واریانت ممکن است با درمان بهبود یابد.

 علائم آنژین قلبی یا درد سینه

درد سینه یا سنگینی سینه توسط بیمار به شکل احساس فشار، یا درد واقعی داخل قفسه صدری توصیف می شود. برخی بیماران از احساس قرار گرفتن وزنه ای سنگین روی سینه شکایت دارند. برخی ممکن است علائم را با سو هاضمه اشتباه توصیف کنند. شدت، مدت زمان و نوع درد از یک بیمار تا بیمار دیگر ممکن است متفاوت باشد.

برای بیمار مهم است که آیا الگوی درد در روزهای اخیر تغییر کرده است یا خیر؟ درد جدید یا تغییر در الگوی درد ممکن است علائم هشدار یک وضعیت خطرناک و جدی  (آنژین ناپایدار) و یا حمله قلبی باشد.

آنژین پایدار شایعترین نوع درد سینه است و اغلب با فعالیت بدنی بدتر شده و با استراحت بهبود می یابد. اگر به تازگی دچار درد سینه شده اید، حتما در اسرع وقت از پزشک متخصص قلب و عروق تقاضای وقت نمایید تا علت این درد مشخص شده و درمان شروع شود. اگر به تازگی دچار بدتر شدن درد سینه شده اید  یا شدت و تعداد حملات افزایش یافته است به سرعت به اورژانس مراجعه نمایید.

خصوصیات آنژین پایدار

-درد با افزایش فعالیت بدنی و بالا رفتن از پله افزایش می یابد.

-درد اغلب مشابه دردهای قبلی است و الگوی آن تغییری نکرده است.

-مدت زمان کوتاهی طول می کشد (اغلب کمتر از ۵ دقیقه)

-بسرعت با استراحت یا مصرف داروهای قبلی بهبود می یابد.

خصوصیات آنژین ناپایدار: (یک اورژانس واقعی)

-درد حتی به هنگام استراحت وجود دارد.

-درد بطور غیر قابل پیش بینی رخ دهد.

-اغلب شدت آن در مقایسه با آنژین پایدار بیشتر بوده و حتی ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

-ممکن است با استراحت یا استفاده از داروهای قبلی بهبود پیدا نکند.

عوارض آنژین قلبی یا همان درد سینه چیست؟

Severe heartache, man suffering from chest pain, having heart attack or painful cramps, pressing on chest with painful expression.
درد قفسه سینه که اصطلاحا آنژین نامیده می شود گاهی در فعالیت معمول مانند راه رفتن ایجاد می شود ولی مهمترین عارضه آن حمله قلبی است.

علائم و نشانه های حمله قلبی عبارتند از:

-احساس فشار و درد شدید در مرکز سینه که بیش از چندین دقیقه طول می کشد.

-دردی که در قفسه سینه احساس شده و به شانه، بازو، پشت و گاهی دندان ها یا فک تیر می کشد.

-افزایش تعداد دفعات درد سینه

-درد طولانی در قسمت فوقانی شکم

تنگی نفس

-تعریق

-احساس خفگی

-غش کردن

-تهوع و استفراغ

ملاقات و نوبت دهی از پزشک:

اگر دچار درد ناگهانی و شدید سینه شده اید با اورژانس تماس بگیرید. اگر دردهای  شما با فعالیت زیاد شده و با استراحت بهتر می شود حتما به سرعت از پزشک قلب و عروق تقاضای وقت نمایید.

درمان درد سینه یا آنژین قلبی

راه های گوناگونی برای درمان آنژین صدری وجود دارد از قبیل تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی، آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت داخل عروق قلب و جراحی قلب باز. هدف از درمان کاهش دفعات و شدت درد و علائم بیماری قلبی است تا شانس حمله قلبی کاهش یابد. اما چنانچه شما دچار آنژین ناپایدار درد سینه ای شده اید که با دفعات قبل متفاوت است و حتی در حال استراحت رخ داده سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

۱- تغییر در شیوه زندگی

اگر شدت آنژین شما خفیف باشد تنها ممکن است با تغییر در شیوه زندگی بهبود حاصل شود. حتی اگر درد شدید است باید تغییرات زیر را انجام دهید:

-اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک نمایید. حتی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب نمایید.

-اگر دچار چاقی هستید، با پزشک در رابطه با کاهش وزن مشورت نمایید.

-اگر دیابتی هستید مطمئن شوید که به خوبی  قند را کنترل کرده اید و تلاش کنید ورزش روزانه داشته باشید.

-از مصرف مقدار زیاد غذا در یک وعده اجتناب کنید.

-از استرس حتی المقدور اجتناب کنید.

-از غذای سالم مانند سبزیجات و میوه ها بیشتر استفاده نمایید.

-از پزشک متخصص قلب و عروق راجع به شروع ورزش سوال کنید.

۲- داروهای مناسب برای درمان آنژین قلبی ( درد سینه )

اگر  تغییر شیوه زندگی به شما در کنترل و بهبود درد کمکی نکرد ،داروهای زیر با تجویز پزشک می تواند به شما کمک نماید:

 • نیترات ها
 • آسپرین
 • پلاویکس
 • بتابلوکرها
 • استاتین ها
 • داروهای بلوک کننده کانال کلسیم
 • رانولیزین

۳- آنژیوپلاستی و استنت گذاری

هنگام آنژیوپلاستی یا PCI یک بالون نازک داخل رگ تنگ شده قرار داده و بالون باد می شود. نهایتا برای جلوگیری از بسته شدن مجدد رگ یک داربست فلزی تحت عنوان استنت در محل تنگی تعبیه می شود. با این روش خون رسانی به عضله قلب بهبود یافته و شما دچار درد قفسه سینه نخواهید شد.

۴- جراحی قلب باز

در این روش از طریق رگی که از پا و یا پشت قفسه سینه گرفته می شود محل تنگی دور زده می شود و خون بیشتری به بعد تنگی می رسد.

آنژین صدری یا درد سینه در بانوان

ممکن است درد سینه در خانم ها متفاوت از درد کلاسیک تعریف شده باشد. ممکن است خانم ها از تهوع، تنگی نفس، درد شکم، خستگی مفرط با یا بدون درد سینه شاکی باشند. ممکن است بیمار خانم از احساس سنگینی در گردن، فک یا کتف شکایت نمایند. این اختلاف ممکن است تشخیص را به تاخیر بیندازد.

چه زمانی توسط پزشک ویزیت شویم؟

اگر مدت درد سینه طولانی تر از گذشته شده و یا با استراحت یا با دارو بهبود نمی یابد به سرعت به بیمارستان مراجعه نمایید زیرا ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

حتما با اورژانس تماس گرفته و از اینکه خود رانندگی نمایید، اجتناب کنید.

راه های پیشگیری از درد سینه و کنترل بیماری آنژین قلبی

Dietary

با اصلاح شیوه زندگی می توان از شدت یافتن گرفتگی عروق قلب جلوگیری کرد و این کارها شامل موارد زیر است:

ترک سیگار

-کنترل فشار خون، قند و چربی

-تغذیه و رژیم غذایی سالم

-کنترل وزن

-کاهش استرس

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بستان پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام
  مریض خانم ۶۰ ساله با درد قفسه سینه ، اکوکاردیو انجام داده ، پزشک تست ورزش تجویز کرده است. به پیوست عکس نتیجه اکوکاردیوگرافی خدمتتان ارسال گردید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   اکو که سالم است
 • تصویر کاربر زينا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام
  اقاي دكتر من براتون پريشب تو اينستا پيغام گذاشتم كه قبل عيد كرونا گرفتم و از اون به بعد قلب درد داشتم ولي الان زياد شده گفتيد نوار قلب بگيرم كه رفتم گرفتم دكتر عمومي ديد گفت يه جاهايي قلبت ايراد داره و قرص سوستاك و پرانول و كلرديازپوكسايد بهم دادن و گفتن اگر خوب نشد بايد بري متخصص قلب ، الان درد دستم بهتر شده چون از قلبم درد ميزد به دستم و پشت كمرم ، اما قلب درد دارم همچنان ، دستور شما چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   با توجه به این علایم و اینکه نوارتان مشکوک بوده بهتر است یک متخصص ببیند و اکو کند
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . از بیماران خودتون هستم .
  دیروز برای اولین روز بود که روزه گرفتم حوالی ساعت ۵ و ۶ بعد از ظهر بود که احساس کردم قلبم و پشت کتفم سنگینه استرس باعث شد فشارم رفت ۱۵ روی ۹ درازکشیدم و چندتا نفس عمیق ، فشارم اومد روی ۱۳ روی ۸ . اما تا خود شب وقت افطاار تا نفس میکشیدم قلبم تیرمیکشید تا افطار کردم احساس کردم قلبم سنگینه و به یختی نفسم بالا می اومد . نیمه های شب بود که عذرخواهی میکنم با یک بادگلو سنگینی رفع شد ، اما گاه گاهی وقتی نفس میکشم قلبم میسوزه (تیر میکشه) الان نمیدونم چیکار کنم متاسفانه همسرم هم ایران نیستن و نگران بچه هام هستم . ممنون میشم راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   با این شرایط روزه نگیرید بهتر است روزه فشار را بالا میبرد
  2. تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام جناب آقای دکتر نجفی.
   سپاس از مهرتون ممنون بابت جواب سوالم . ولی من همچنان مشکل دارم و دیروز هم وسط قفسه سینه ام یه چیزی مثل لقمه که سر دل افتاده باشه نفسم رو میگرفت و میزد پشتم . امکان داره مشکل از معده باشه یا مال قلبه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اگر تا حالا متخصص قلب ندیده یک اکو و تست ورزش بکنید
  4. تصویر کاربر الهام شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب و احترام.
   خدمتتون عرض کردم جلسه اولی بود که خدمتتون مراجعه کردم و تست اکو خانم دکتر محمدی یکسال پیش و تست ورزش یکسال پیش از بیمارستان جماران رو داشتم که اکو ، خانم دکتر دیدن گفتن مشکل نداره و نرماله اما تست ورزش یکسال پیشم که بیمارستان جماران گرفته بودند دکتر بیمارستان گفتن که یه کم آخرهای تست ورزشت لغزش هایط داره که مشکلی نیست ، نا گفته نماند که من ۳ ساعت قبلش پروپرانولول مصرف کرده بودم .
   تست ورزش ۷ سال پیش هم مشکل نشون داده بود که آنژیو شدم پیش آقای دکتر اباذری ، که فرمودن رگ ها مشکلی نداشته یعنی الکی آنژیو شدم ....
   اگر صلاح میدونین مجدد بررسی بشه خدمت برسم
   سپاسگزارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   با این توصیفات نیازی نیست به بررسی بیشتر
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتاب چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و وقت بخیر، آقای دکتر من حدود 2سال هست که به دنبال یک حمله عصبی دچار درد و تپش قلب هستم، اکو و نوار قلب و تست ورزش پرولاپس و نارسایی خفیف میترال رو نشون داد که داروی متازیرو تجویز کردن و اینکه هر سال یکبار اکو بدم. مشکلی که جدیدا دچارش شدم اینه که خیلی اوقات با درد سمت چپ قفسه سینه از خواب بیدار میشم که امروز صبح این درد تقریبا شدید بود و بعد از یک ساعت برطرف شد. آیا نیاز به پیگیری و بررسی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اگر تست ورزش سالم دارید خیر جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر طاهرفر دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  علت درد قفسه سینه از طرف راست چیست ؟ ایا از معده میتواند باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سمت راست معمولن کیسه ی صفراست ولی گاهی دردهای معده هم ممکن است ان سمت باشند اگر خیلی طول کشیده یک نوار بگیرید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر بابت وقتی که برای پاسخگویی میگذارید
  بنده 35 ساله و آقا هستم امروز هنگام بالا رفتن از پله ها بعد از سه طبقه احساس درد در قفسه سینه کردم که با تنفس تشدید میشد یک سال و نیم گذشته جهت چکاپ به متخصص قلب مراجعه کردم و ایشان نوار قلب و اکو و تست ورزش را بررسی کردند و اعلام کردند که همه موارد نرمال میباشد فقط یک مقدار عضله قلب ضخیم شده که مهم نیست.میخواستم بدونم این درد در ناحیه قفسه سینه مشکل قلبی هست یا مربوط به ریه البته هنگام بالا رفتن از پله ها ماسک زده بودم.سیگار نمیکشم وزنم 82 و قدم 178 میباشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر تست ورزش سالم بوده از بابت قلبی خیالتان راحت باشد احتمال زیاد این درد قلبی نیست سیگار را کم کنید. ممکن است درد عضلانی هم باشد
 • تصویر کاربر امیری چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چند وقتی س ک در قفسه سینه و پشت کتف احساس درد و تیر کشیدن می کنم و امروز نوار گرفتم دکتر عمومی گفت هیچ چیزی نیست و قبلن دوبار آنژیو کردم ک هردوبار هیچ گرفتگی عروق نداشتم لطفن علت چه میتونه باشه البته بعضی وقتها اروغ می زنم درضمن سنم ۶۳ و وزنم ۸۶ و قدم ۱۷۰ می باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر قبلن انژیو سالم بوده نگران نباشید این دردها قلبی نیستند احتمالن منشا گوارشی یا عضلانی دارند یک متخصص داخلی ببیند
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  فرستادم واستون نمیدونم فایلش میاد یا نه
  نمیشه از طریق واتساپ یا تلگرام بفرستم
  1. تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اینستا فرستادم واستون اینجا فک نکنم موفق شده باشم فایل بفرستم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   شدت نارسایی دریچه ها خیلی زیاد گزارش شده واقعن راه ارجح در حال حاضر به نظر جراحی می آید، خودتان تنگی نفس دارید؟
  3. تصویر کاربر مریم جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام تنگی نفس زیاد دارم حدودا ۴ تا ۵متر با آرومی هم راه میرم نفسم میگیره خیلی شدتش زیاده
   خم به جلو میشم نفس تنگ میشه
   بابت لطفتون واقعا ممنونم وقت میزارید جواب بگو هستین
   یه سوال دیگه همکار توی مشهد میشناسید کارشون خوب باشه برم پیششون بی زحمت معرفی کنید
   بازم از لطفتون واقعا ممنونم
   روزتون خوش
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله گزارش را دیدم بر اساس این اکو عمل گزینه ی بهتری است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پارسال بعد از چند روز فشار کاری واسترس متوجه شدم صورتم داغ میکنه رفتم فشارمو گرفتم 14 بود رفتم متخصص قلب نوار و اکو انجام دادن گفتن مشکلی نداره ولی قرص متو هگزال دادن بعد از یکسال درد قفسه سینه دقیقا سمت چپ ولی تقریبا زیر دنده درد گرفت البته استرس کرونا داشتم سی ریه باز اکو گفتن مشکلی نداری الان بعضی موقع ها که استرس میگیرم درد میکنه با پشت کتفم البته دردش ثابته با لمسم بیشتر میشه فیله های پشت کمرم خشک میشه البته این فیله ها از زمانی مونده که یه سرماخوردگی شدید گرفتم که فکر کنم کرونا بوده با من مونده در ضمن فشارم چه قرص بخورم چه نخورم وقتی خودم فشارمو سرکار یا خونه میگیرم نرمال پیش دکتر میرم 14 این‌است باز صورتم دا میکنه از مطب میام خونه خوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   تا بحال تست ورزش کرده اید؟
  2. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   نه دکتر متخصص قلب گفت نیازی نیست
  3. تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   نه دکتر متخصص قلب گفت نیازی نیست آزمایش خونم دادم هیچ موردی ندارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   اگر پس ویزیت شده اید و متخصص قلب گفته نیاز نیست که جای نگرانی ندارد و احتمالا این دردها منشا عصبی و استرسی دارد، فشار هم وقتی نزد پزشک فقط بالا میرود و در منزل خوب است یعنی احتمالا آن هم بیشتر منشا اضطرابی دارد. اگر تا بحال تست تیرویید نداده اید یک تست تیرویید هم بدهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ویدا سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  دختر 34 ساله هستم.چندین سالی میشه که احساس فشار میکنم تو قفسه سینه ام بعد فعالیت و هنگام فعالیت. ولی چند ساله که بیشتر شده. حدود 1.5ساله تا تو گلوم درد میگیره سمت چپ ام میاد تا بالا.احساس فشار و درد تا تو گلوم تا دندونام میرسه .ضعف و بیحالیش ام هست.صدای ضربان قلبم و احساس میکنم.پارسال رفتم دکتر عمومی و گفت صدای اضافه تو قلبت داری و اکو نوشت. رفتم و جواب این شد که سه تا نارسایی خفیف دارم. و پروپرانول 20 یکم دادن تا موقع درد بخورم.دو دوره امپرازول ام خوردم برا معده ام. از آذر ام درد پشت دارم که تشخیص خاصی نداشتن و چند بار شدید گرفته و همچنان درد خفیفی داره. ولی جدیدا همیشه این فشار قفسه سینه رو وقت فعالیت و خستگی دارم. حتی وقتی یکم معده ام پر بشه مثلا چایی دوتا چای پشت سرهم بخورم.تو دو ماه اخیر چند بار موقع فعالیت دوستام میگفتن رنگ ات پریده و بعدش کبود میشدم و تمام تن ام یخ میکنه. میخواستم ازتون بپرسم. چی میتونه باشه و باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   این شرح حال بیشتر با مشکلات گوارشی همخوانی دارد. در کل در نظر داشته باشید که در خانمی به سن شمابسیار بسیار مشکل قلبی بعید است. پیشنهاد من این است که اصلا نگران نارسایی های خفیف نباشید اینها در بسیاری افراد دیده می شوند. وسواس بیماری قلبی نگیرید، شما احتمالا یکی مشکل کوارشی دارید که باید نزد متخصص گوارش تحت نظر باشید یکی هم احتمالا مشکلات استرس و اضطرابی که لازم است زیر نظر روانشناس برایش چاره ای بیندیشید
درحال دریافت اطلاعات
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
داروی ریواروکسابان که در کشور ما با نام هایی نظیر زالربان، کلات اوور و آکسابین شناخته می شود این روزها کارکردی جدیدتر و پر…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
دیابت، یک مشکل جدی است که بر اثر کاهش ترشح هورمون انسولین از پانکراس و مقاوم شدن سلولهای عضلانی در برابر انسولین ایجاد می…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر