دکتر محمد حسین نجفی

علائم فشار خون بالا در افراد

فشار خون بالا یکی از مهمترین بیماری هایی است که ایرانیان به آن دچار می شوند. شناختن علائم فشار خون بالا به نوبه ی خود کمک شایانی به افراد برای مراجعه ی سریع تر به پزشک می کند. در این مقاله علائم بالا بودن فشار خون در تمامی افراد آورده شده است.

نشانه های فشار خون بالا در افراد

اغلب افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ گونه علائمی را تجربه نمی کنند. به همین علت، فشار خون بالا با نام قاتل خاموش نیز شناخته می شود. با این حال، هنگامی که فشار خون به مقادیر ۱۸۰ بر ۱۲۰ میلی متر جیوه می رسد، بحران فشار خون شروع شده و باید درمان های اورژانسی آغاز شوند. 

در این مرحله فرد ممکن است هر کدام از موارد زیر را تجربه کند:

در صورت تجربه این علائم فرد باید به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به بیماری فشار خون بالا مقاله ی زیر را دنبال کنید.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا

نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون بالا در زنان

عوامل هورمونی می توانند سبب تفاوت خطر فشار خون بالا در مردان و زنان شوند. عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا در زنان را افزایش می دهند شامل موارد زیر هستند:

فشار خون بالا در حین بارداری می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد. پره اکلامپسی به وضعیت خطرناکی گفته می شود که هر دوی مادر و جنین را به خطر انداخته و علائمی همچون موارد زیر دارد:

  • سردرد
  • تغییر در بینایی
  • درد شکمی
  • تورم در اثر ادم

 

تمامی افراد مخصوصا در هنگام بارداری باید از دستور العمل های غربالگری پیروی کرده و در جلسات بررسی وضعیت سلامت خود شرکت کنند.

آیا یائسگی یک عامل خطر در ابتلا به فشار خون بالاست؟

تحقیقات نشان می دهد که مردان قبل از رسیدن به میانسالی بیشتر از زنان مستعد ابتلا به این بیماری هستند اما با فرا رسیدن دوران یائسگی این نسبت برعکس می شود. 

با این حال، پزشکان ارتباط مستقیم یائسگی با این موضوع را رد می کنند. برخی بر این باورند که تا قبل از یائسگی عوامل هورمونی مخصوصا سطح استروژن به محافظت از افراد در برابر ابتلا به فشار خون بالا کمک می کند. 

با آغاز شدن دوره یائسگی، افراد این محافظت را از دست داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در میان زنان افزایش می یابد. با این حال، برخی پیشنهاد می دهند که عوامل دیگری در این دوره می توانند افزاینده خطر یاد شده باشند. 

شاخص توده بدنی بالا، پیری و تغییرات رژیم غذایی از این قبیل عوامل هستند.

علائم فشار خون بالا در زنان

علائم فشار خون بالا در نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی

نوجوانان می توانند در اثر چاقی یا بیماری های زمینه ای به فشار خون بالا مبتلا شوند. عوامل خطر احتمالی فشار خون بالا در این افراد در فهرست زیر آورده شده اند:

این بیماری ها می توانند علائم مخصوص به خود را داشته باشند. علائم فشار خون بالا در صورت بروز در همه بیماری ها یکسان خواهند بود. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ بیان داشت با این که میزان مرگ های قلبی عروقی در میان افراد کاهش یافته است، این کاهش در میان افراد ۱۸ تا ۳۹ ساله چندان چشم گیر نیست.  

همچنین، میزان آگاهی، درمان و مدیریت فشار خون در میان افراد ۲۰ تا ۳۹ ساله کمتر است.

علائم فشار خون بالا در نوجوانان

علائم بالا بودن فشار خون در کودکان

فشار خون بالا می تواند کودکان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. با این که ابتلا به چاقی و دیابت این خطر را افزایش می دهند اما عوامل دیگری همچون موارد زیر نیز در آن موثر هستند:

کودکان نیز همچون بزرگسالان علائم چندانی از ابتلا به فشار خون بالا را از خود نشان نمی دهند. با این حال این علائم در صورت بروز علائم فشار خون بالا به شرح زیر خواهند بود:

این علائم بیشتر نشان دهنده نوع شدید فشار خون بالا بوده و ممکن است در بیماری های دیگر نیز یافت شوند.

علائم فشار خون بالا در کودکان

علائم فشار خون بالا در نوزادان

نوزادان یا کودکان بسیار خردسال نیز گاهی در اثر بیماری های زمینه ای همچون مشکلات قلبی یا کلیوی به فشار خون بالا مبتلا می شوند. آزمایش های بالینی می توانند معیار تشخیصی ابتلای آن ها به فشار خون بالا یا مشکلات عروقی تنفسی باشند. 

تمامی علائم بیان شده می توانند به صورت غیر اختصاصی یا غیر قابل تشخیص بوده و همزمان با علائم بیماری های دیگر باشند. شیرخواران مبتلا به فشار خون بالا ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنند:

علائم فشار خون بالا در نوزادان

علائم شرایط اورژانسی ناشی از فشار خون بالا

یکی از مواقعی که علائم بیشتر از قبل دیده می شوند، بالا رفتن شدید فشار خون است. با این که احتمال بروز این پدیده نادر است اما افزایش شدید و ناگهانی فشار خون می تواند سلامت فرد را به خطر اندازد. 

فشار خون سیستولیک بالای ۱۸۰ و دیاستولیک بالای ۱۲۰ میلی متر جیوه به عنوان بحران فشار خون در نظر گرفته می شوند. بحران های فشار خون بالا به دو صورت بروز داده که هر دو نیازمند مراقبت پزشکی اورژانسی هستند:

۱- شرایط فوریتی: فشار خون بالا تر از ۱۸۰ بر روی ۱۲۰ میلی متر جیوه بوده اما شواهدی مبنی بر آسیب اندام ها وجود ندارد.

۲- شرایط اورژانسی: علاوه بر بالا رفتن فشار خون، شواهدی مبنی بر آسیب دیدن اندام هایی همچون مغز، قلب و کلیه ها وجود دارد.

هنگامی که فشار خون به شرایط اورژانسی می رسد، افراد علائمی همچون موارد زیر را گزارش می کنند:

طبق یک قانون کلی، در صورتی که فشار خون از عدد بیان شده بالاتر باشد باید آرامش خود را حفظ کرده و دوباره آنرا اندازه گیری کرد. در صورتی که باز هم بالا باشد، مراجعه به بیمارستان ضروری است. 

در صورتی که فشار خون فرد بالا رفته و هر کدام از علائم بالا مشاهده شود، باید با فوریت های پزشکی تماس گرفته یا به اورژانس نزدیک بیمارستان مراجعه کرد. زنان باردار باید افزایش فشار خون خود را بسیار جدی تلقی کنند زیرا امکان آسیب دیدن مادر و جنین وجود خواهد داشت.

فشار خون اورژانسی

تشخیص فشار خون بالای بدون علائم

افراد باید اعداد طبیعی فشار خون خود را دانسته و با سنجش متداول آن از نوسانات این اعداد آگاهی یابند. سنجش متداول فشار خون در افراد دارای عوامل خطر ابتلا به فشار خون بسیار اهمیت دارد. از جمله این موارد می توان به نمونه های زیر توجه کرد:

افراد جهت اندازه گیری فشار خون خود می توانند از فشار سنج های خودکار استفاده کنند. در استفاده از این دستگاه ها، فرد بند مخصوص (کاف) را به دور بازوی خود پیچیده و دکمه دستگاه را فشار می دهد. 

دستگاه پس از فعال شدن، کاف را پر باد و سپس خالی می کند. درنهایت عددی روی نمایشگر دستگاه ظاهر میشود که بیانگر فشار خون فرد است. فشار خون ایده آل به گونه ای است که عدد بالایی کمتر از ۱۲۰ و عدد پایینی کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه باشد. 

در صورتی که چندین دفعه عدد بالایی از ۱۳۰ یا عدد پایینی از ۸۰ فراتر رود، ابتلای فرد به فشار خون تایید می شود. با این که دستگاه های موجود در مطب پزشکان اعداد دقیق تری را نمایش می دهند، اما دستگاه های خانگی نیز از دقت کافی برخوردار بوده و می توانند معیار خوبی باشند.

چاقی از فاکتورهای ابتلا به فشار خون بالا

چه کسی در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار دارد؟

سابقه خانوادگی، سبک زندگی و دارو های مصرفی می توانند احتمال ابتلای فرد به فشار خون بالا را افزایش دهند. عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا شامل موارد زیر می شوند:

متاسفانه، سابقه خانوادگی عامل مهمی در ابتلای افراد به این بیماری به شمار می رود. افراد دارای این ویژگی حتی در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و اجتناب از عوامل خطر باز هم ممکن است به فشار خون بالا دچار شوند.

منبع:

riversideonline.com

medicalnewstoday.com

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق و فشار خون

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر