دکتر محمد حسین نجفی

درمان خانگی صدای ضربان در گوش چپ

شنیدن صدای ضربان در گوش چپ، این وضعیت در یک یا هردو گوش شما ممکن است رخ دهد. گاها این صدا فقط آزاردهنده است اما در مورادی این صدا آنقدر شدید و غیر قابل تحمل است که شرایط را برای تمرکز و خواب از بین می برد.

وزوز گوش ضربان دار با وزوز گوش دائمی (که شایع تر است) متفاوت است. با اینکه در اکثر مواقع وجود صدای ضربان در گوش خوش خیم است و احتمال اینکه منبع قابل تشخیص داشته باشد بیشتر است اما می تواند اولین نشانه بیماری زمینه ای جدی باشد. 

معمولا این وضعیت خود به خود رفع می شود اما از آنجایی که ممکن است ناشی از بیماری خطرناک زمینه ای باشد، بیمار در صورت تجربه ضربان در گوش باید توسط پزشک معاینه شود. خوشبختانه، به محض تشخیص علت زمینه ای، قابل درمان است.

صدای ضربان قلب در گوش

تشخیص صدای ضربان قلب در گوش

شایع ترین علامت وزوز گوش ضربانی یا صدای ضربان قلب در گوش، این است که مدام صدای ضربه یا غژغژ بشنوید. این صدا معمولا با ضربان قلب بیمار هماهنگ است. هرچه ضربان قلب بالاتر رود، صدای ضربه سریع تر می شود (وقتی ضربان قلب کند می شود، صدای ضربه آرام می شود.)

اگرچه طبیعی است که با بالا رفتن ضربان قلب، صدای آن را بشنویم اما افراد مبتلا به وزوز گوش ضربانی در حالت استراحت هم این صدا را می شنوند. علائم وزوز گوش ضربانی هنگام خواب بیشتر احساس می شود زیرا صداهای بیرونی که صدای ضربه را بپوشاند کمتر است.

ممکن است این صدا دائمی باشد یا هر از گاهی شنیده شود. بسیاری از افراد مبتلا به وزوز گوش ضربانی می گویند علائم این وضعیت بلند است، حواسشان را پرت می کند و مانع از انجام فعالیت های روزمره می شود.

علت صدای ضربان در گوش چپ

علت صدای ضربان در گوش 

در اکثر موارد، پزشک شخصی است که می تواند علت زمینه ای را تشخیص دهد. موراد زیر از جمله بیماری های احتمالی در این خصوص هستند:

1_ آترواسکلروز عروق

آترواسکلروز وضعیتی است که در عروق خونی، پلاک تشکیل می شود. با سخت شدن پلاک، رگ باریک می شود و خون کمتری به بدن، شامل گوش، گردن یا سر، می رساند. درنتیجه، صدای ضربان را در یک یا هردو گوش می شنوید.

2_ اختلال و بدشکلی عروق

در اغلب موارد، وزوز گوش ضربانی ناشی از اختلال یا بدشکلی عروق، مخصوصا رگ های نزدیک به گوش، است. این اختلال یا بدشکلی (شامل آنوریسم و بدشکلی وریدی) باعث می شود گردش خون در رگ های بدشکل تغییر پیدا کند.

3_ ناهنجاری گوش

مجرای نیم دایره فوقانی یکی از سه مجرای سیستم دهلیزی در گوش داخلی است. در اغلب موارد، افراد مبتلا به سندرم شکاف مجرای نیم دایره فوقانی وزوز گوش ضربانی را تجربه می کنند. در این وضعیت، قسمتی از استخوان گیجگاه که روی مجرای نیم دایره فوقانی را می پوشاند نازک است یا اصلا وجود ندارد.

نازک شدن یا نبودن استخوانی که روی شریان های اصلی نزدیک به گوش را می پوشاند هم باعث می شود بیمار صدای ضربان قلب خود را بشنود.

4_ فشار خون بالا

با بالا رفتن فشار خون، احتمال اینکه جریان خون در سرخرگ کاروتید پرتلاطم شود بالا می رود. درنتیجه، وزوز گوش ضربانی رخ می دهد.

5_ تومور سر و گردن

تومور گلوموس سر و گردن خوش خیم است اما جزو تومورهای تهاجمی است که از سلول های گلوموس نشات می گیرد. این تومورها بیشتر در قسمتی از سیاهرگ گردن که زیر گوش میانی قرار دارد شایعند. گاهی تومور گلوموس در گوش میانی و مغز هم رشد می کند.

با فشار آوردن تومور به عروق سر و گردن، ضربان قلب را در گوش خود حس مکنید و سایر علائم رخ می دهد. تومور گلوموس کاملا آوندی است و به صرف قرار گرفتن نزدیک گوش منجر به بروز وزوز گوش ضربانی می شود.

6_ پرفشاری داخل جمجمه بدون علامت

این وضعیت نوعی بیماری است که در اثر بالا رفتن فشار مایع مغزی-نخاعی رخ می دهد. درنتیجه، علائمی نظیر سردرد، دوبینی، درد پشت چشم و وزوز گوش ضربانی به وجود می آید.

7_ ناهنجاری دیواره سینوس

این ناهنجاری ها شامل دیورتیکولوم سینوس سیگوموئید و پارگی است. سینوس سیگموئید مجرای انتقال خون در کناره مغز است که از رگ های مغز خون دریافت می کند. منظور از دیورتیکولوم سینوس سیگموئید تشکیل کیسه های (دیورتیکولا) کوچکی است که از جداره سینوس سیگموئید بیرون می زند و وارد استخوان پستانکی پشت گوش می شود. منظور از پارگی، از بین رفتن قسمتی از استخوان است که در پستانک دور سینوس سیگموئید را می پوشاند.

به جز موارد بالا بیماری های دیگری نیز در بوجود آمدن این شرایط دخیل اند از جمله:

درمان خانگی صدای ضربان در گوش

با توجه به علت های زمینه ای که در ابتدای متن بیان کردیم، در ابتدای امر علت زمینه ای ضربان قلب در گوش باید مشخص شود. سپس با توجه به آن درمان مناسب توسط پزشک تجویز شود. از درمان های خودسرانه با جدیت دوری کنید. 

کلینیک قلب دکتر نجفی متخصص قلب و عروق در تهران 

3.6/5 - (26 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الین جمعه ۲۴ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من تست و نوار گووش برای گوشم که صدای ضربان قلب دارا به مدت ۶ماهه رفتم اما همه چیز نرمال بود الان نمیدونم به چ پزشکی مراجعه کنم لطفا راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   در حیطه متخخص مغز و اعصاب و متخصص گوش است
 • تصویر کاربر اصلانی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ،بنده چند ماهی هست که در گوش چپم صدای بوم بوم عین ضربان قلب صدا میده ،درد نداره ولی صدا آزارم میده میشه راهنمایی کنید ،سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 3 هفته پیش)
   سلام بهتره برای بررسی یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر الیکا جمعه ۳ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  عرض ادب واحترام یک خانم ۵۱ ساله هستم ومدت دوماه است که مدام درگوش راستم صدای ضربان میشنوم نمک وموادقندی رو کاهش دادم اما بیفایده بود مادرم مبتلا به سندروم مینیرگوش است وخودم شنوایی سنجی کردم کاهش شنوایی درگوش راستم را نشان داده اما این صدا داره کلافه ام میکنه وبتازگی گوش چپم هم اونقدراحساس فشاردارم که حس میکنم که پرده گوشم ازداخل داره پاره میشه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   حتما مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و نورولوژی
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  مدتتی است صدای ضربان قلبم را درکوش سمت راستم می‌شنوم مخصوصا درشب و نمیتوانم بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   سلام ممكنه مربوط به اضطراب باشه ولي بك متخصص گوش هم شما رو ببينه
 • تصویر کاربر اصلانی جمعه ۳ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید من 28 سالمه از دیروز گوش چپم مدام صدای ضربان قلب میده و آزاردهنده شده درد نداره ولی همش صدای بوم بوم میده و 10 ثانیه قطع میشه و دو باره صدا میده واقعا کلافه شدم کمکم می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 1 ماه پیش)
   مراجعه به متخصص گوش
 • تصویر کاربر هرداد چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  من ضربان در گوش سمت چپ دارم چه شب موقع خواب و چه روز در سرکار میخواستم ببینم به کدوم متخصص باید رجوع کنم البته مقداری درد سینه هم دارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)
   متخصص قلب یک بار ببیند و اکو کند
 • تصویر کاربر مهلا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام مدتی هست به یکباره سردرد و فشار به چشم به حالت خیره شدن و سوزش چشم و صدای ضربان نبض در گوش راست هنگام خوابیدن می باشد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 7 ماه پیش)
   فشارها را بگیرید اگر بالا باشد باید متخصص قلب ببیند
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام و وقت شما بخیر.
  چند سالی هست که فشار خون بالا دارم. داروی بیزوپرولول 2.5 مصرف میکنم. 50 سال سن دارم. چند ماهی است که صدای ضربان قلبم را در گوش راست میشونم و هنگام خواب صدایی شبیه جریان خون در رگ، شبیه صدای غژ غژ با ریتم قلب احساس میکنم. با چرخش گردن صدا قوی و ضعیف میشود. و موقع شنیدن صداهای بلند و زیر، در گوش راستم احساس تپش و ضربه های ریز و تند میکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون از جناب دکتر نجفی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۱ تیر ۱( 1 سال پیش)
   یک بار توصیه می کنم اکو و نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر فرید پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  با سلام،چندین ماه هست که صدای تپش قلب خود را در هنگام خوابیدن درگوش چپ و راست میشنوم.دلیل و داروی مورد نیاز رو میفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   ممکن است از استرس باشد برای تشخیص مساله ابتدا یک نوارقلب بگیرید
  2. تصویر کاربر فرید جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   نوار قلب مشکلی نداشته،قرص کن کور هم استفاده کردم تاثیری نداشته،از سال پیش اردیبهشت این حالت پیش امده بعد از فوت پدرم که یک ماه بیمارستان پیش ایشون بودم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 1 سال پیش)
   اینها پس بیستر مسایل استرسی و اضطرابی هستند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر