دکتر محمد حسین نجفی

نوار قلب در منزل

نوار قلب در منزل؟! افراد بسیاری هستند که به دلیل مشکلات حرکتی و ناتوانی های مختلف نمی توانند به بیمارستان و یا مطب پزشک مراجعه کنند. امروزه نیز با وجود همه گیری کرونا در جهان بهتر است تا حد ممکن در خانه بمانیم و بسیاری از فعالیت های خود را در منزل انجام دهیم. 

در این شرایط وجود خدمات پزشکی و درمانی که در منزل انجام می شود، یک مزیت بزرگ به شمار می آید. نوار قلب در منزل نیز یکی از همین خدمات است که می توان بدون مراجعه به مراکز درمانی در داخل خانه آن را انجام داد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر به توضیح و چگونگی انجام فرآیند نوار قلب در منزل بپردازیم.

نوار قلب چیست؟

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام آزمایشی است که در آن عملکرد قلب بررسی می شود. به طوری که سرعت و ریتم ضربان های قلب بر روی یک صفحه نمایش داده می شود و پزشک می تواند با بررسی آن میزان سلامتی قلب افراد را تشخیص دهد. افرادی که به خستگی مفرط، ضربان قلب غیر معمول، مشکلات تنفسی و درد در قفسه سینه دچار هستند، توصیه می شود که هر چه سریع تر با گرفتن نوار قلب و نشان دادن آن به پزشک از وضعیت سلامتی قلب خود اطلاع پیدا کنند. 

برای انجام این آزمایش پرستار صفحات چسبنده ای که الکترود نام دارند با کمک ژل به چندین نقطه از بدن وصل می کند. چندین دقیقه طول می کشد که دستگاه ریتم ضربان های قلب شما را ثبت کرده و آن را بر روی صفحه به نمایش درآورد.

نوار قلب چیست

چرا نوار قلب را در منزل انجام دهیم؟

افرادی که نوار قلب برای آن ها تجویز می شود معمولا مشکل حادی ندارند و می توانند به مطب پزشک مراجعه کنند. اما به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود افراد ماندن در خانه و رجوع نکردن به مراکز درمانی را ترجیح دهند. یکی از این دلایل همه گیری ویروس کرونا است. به دلیل لزوم حفظ فاصله اجتماعی، افراد که بدن ضعیفی دارند و یا دارای بیماری های زمینه ای هستند، باید در خانه بمانند و از خدمات درمانی در منزل بهره مند شوند. 

چرا که مراکز درمانی یکی از آلوده ترین مکان ها به ویروس کرونا است. به همین دلیل احتمال ابتلا به این ویروس در چنین فضاهایی بسیار شدید می باشد. در این صورت کسانی که به توصیه پزشک، باید آزمایش نوار قلب بدهند، می توانند در خانه مانده و با مراکزی که چنین خدماتی را در منزل ارائه می دهند تماس بگیرند. سپس شرایط خود را توضیح داده و بعد از آن شرایط مناسب در خانه را برای آمدن متخصصان و دستگاه های مورد نیاز آن ها مهیا کنند.

چرا نوار قلب را در منزل انجام دهیم

انجام فرآیند نوار قلب در منزل به چه صورت است؟

پس از این که با مجموعه تماس گرفتید و شرایط خود و یا بیمارتان را توضیح دادید، آدرس منزل را به کارشناسان داده و درمورد زمان اعزام نیرو به منزل شما جهت گرفتن نوار قلب توافق کنید. پس از رسیدن زمان موعود و مراجعه نیروهای کارشناس به منزل شما، بیمار آماده انجام آزمایش می شود. برای این کار باید بر روی تخت دراز کشیده تا کارشناسان بتوانند الکترود ها را بر روی بدن او قرار دهند. 

پس از چند دقیقه که نتایج عملکرد قلب بر روی صفحه کامپیوتر به طور کامل نمایش داده شد، آزمایش تمام می شود. نمودار عملکرد قلب بر روی یک برگه پرینت گرفته شده و کارشناسان آن را به شما تحویل می دهند. حال فقط کافیست که برگه ذکر شده را به پزشک متخصص نشان دهید تا وضعیت سلامتی قلب شما را برایتان شرح دهد. 

در این روزهای سخت که ویروس کرونا شرایط زندگی را برای اغلب افراد دشوار کرده است، بهتر است در خانه بمانیم تا از سلامتی خود و دیگرات مراقبت کنیم. وجود خدمات درمانی در منزل مانند نوار قلب، باعث از بین رفتن لزوم مراجعه به مراکز درمانی می گردد. به همین خاطر اگر دچار ناراحتی های قلبی هستید و پزشک برای شما آزمایش نوار قلب را تجویز کرده است، از خدمات نوار قلب در منزل بهره مند شوید تا احتیاجی به خارج شدن از خانه نداشته باشید.

دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر