آنژیوگرافی از طریق دست بهتر است یا کشاله ران؟

آنژیوگرافی از طریق دست عروق کرونر دقیق ترین راه تشخیص وجود تنگی و یا انسداد عروق خون رسان قلب ( کرونر ) می باشد.

امروزه در برخورد با بیماران قلب در سایر کشورها اغلب آنژیوگرافی از طریق دست صورت می گیرد. اما در کشور ما به صورت روتین، آنژیوگرافی ها از طریق شریان فمورال یا کشاله ران انجام می شود.

طی سالهای اخیر به خصوص در کشورهای اروپایی آنژیوگرافی از طریق دست یا آنژیوگرافی رادیال دارای مزایایی است که بهترین مزیت آنژیوگرافی از طریق دست عدم نیاز به گذاشتن کیسه شن برای چندین ساعت روی پای بیمار است. از سوی دیگر می توان بیمار را عصر روز انجام آنژیوگرافی از بیمارستان مرخص نمود.

در روش آنژیوگرافی از طریق دست ، یکسری وسایل خاص که کاتتر خوانده می شوند، ماده حاجب مخصوصی که حاوی ید می باشد به داخل عروق کرونر تزریق شده و فیلم برداری در نماهای مختلف انجام می شود تا وجود تنگی عروق کرونر مشخص شود.

محل ورود این کاتترها به عروق شریانی از ابتدای ابداع این روش متفاوت بوده است ولی در طی چند دهه گذشته متداول ترین عمل از طریق شریان ران ( فمورال ) یا کشانه ران بوده است. در طی چند سال اخیر در اروپا روش جدیدی به نام آنژیوگرافی از طریق دست جهت آنژیوگرافی از طریق شریان دست ( رادیال ) ابداع شده است که در آن بجای ورود کاتترها از ناحیه کشاله ران از طریق شریانی در مچ دست وارد سیستم شریانی شده و آنژیوگرافی انجام می شود.

چرا آنژیوگرافی از راه دست بهتر از آنژیوگرافی از کشاله ران است؟

در آنژیوگرافی از راه دست ،بیمار بلافاصله پس از اتمام آنژیوگرافی قادر است راه برود و نیاز به تحمل وزن بالای کیسه شن نیست. از طرف دیگر شانس خونریزی از محل ورود وسایل آنژیوگرافی از طریق دست در مقایسه با آنژیوگرافی ران به مراتب کمتر است.

حتی انجام آنژیوپلاستی برای بیمار به مراتب آسانتر از شریان ران می باشد. چرا که بیمار سریعتر سر پا شده و نیازمند کیسه شن نمی باشد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی از طریق دست

در آنژیوگرافی از شریان کشاله ران پس از اتمام، کیسه شن جهت جلوگیری از خون ریزی روی محل ورودی گذاشته می شود، که اغلب به مدت ۴-۶ ساعت از این ناحیه حفظ می شود. کیسه شن در بیمارانی که دچار درد ستون فقرات و کمر هستند به سختی تحمل می شود. در آنژیوگرافی از راه دست تنها یک مچ بند به مدت ۳-۴ ساعت به دور مچ باد شده، و بتدریج باد آن خالی می شود. بیمار در آنژیوگرافی از طریق دست می تواند بلافاصله پس از اتمام آنژیوگرافی از روی تخت بلند شده و راه برود و هیچ محدودیتی ندارد.

آنژیوپلاستی از دست

عوارض بعد از آنژیوگرافی از دست چیست؟

اغلب عارضه خونریزی از محل آنژیوگرافی در مقایسه با آنژیوگرافی از طریق کشاله ران کمتر است. گاهی اوقات بیماران از درد مچ دست شکایت دارند که علت به علت ایجاد لخته در شریان دست می باشد. این عارضه معمولا زمانی رخ می دهد که سایز شریان کوچک باشد.

با استفاده از وسایل سایز کوچک، شانس درد پس از آنژیوگرافی از طریق دست کاهش می یابد. یکی از راههای درمان درد دست پس از آنژیوگرافی از طریق دست استفاده از مسکن ها بخصوص بروفن می باشد.

قیمت آنژیوگرافی از راه دست چقدر است؟

هزینه آنژیوگرافی از طریق دست در مقایسه با کشاله ران برابر است. گاهی اوقات بنا بر عدم تعهد بیمه برای آنژیوگرافی از دست ممکن است از بیمار ۱۰۰۰۰۰ تومان اضافه تر در مقایسه با آنژیوگرافی کشاله ران گرفته شود.

مزایا و معایب آنژیوگرافی از طریق دست

هرکدام از روش های آنژیوگرافی از طریق دست و نیز کشاله ران دارای محاسن و معایبی می باشند.

گرفتگی عروق-آمادگی بیمار برای آنژیوگرافی

– در روش آنژیوگرافی از پا (فمورال) احتمال اکیموز و هماتوم (کبودی و تجمع زیر پوستی خون) در مقایسه با آنژیوگرافی از طریق دست بیشتر است.

– در روش فمورال احتمال خونریزی بیشتر از رادیال است.

– در روش آنژیوگرافی از طریق دست طول زمان آنژیوگرافی و میزان اشعه دریافتی پزشک و بیمار بیشتر از فمورال است.

– در روش رادیال میزان ماده حاجب مصرفی بیشتر از فمورال است.

– در مواردی که انسداد عروق ناحیه لگنی و یا آئورت وجود دارد می بایست از طریق رادیال آنژیوگرافی انجام شود.

– در موارد آسیب های دست مانند شکستگی های آرنج و یا انسداد عروق ناحیه شانه بهتر است از طریق فمورال انجام شود.

– در آنژیوگرافی از طریق دست نیازی به استفاده از کیسه شن و استراحت مطلق طولانی در تخت و بستر نمی باشد و عصر روز آنژیوگرافی می توان بیمار را ترخیص نمود.

– انجام برخی از اقدامات تشخیص و درمانی مانند آنژیوپلاستی های کمپلکس و سخت در روش رادیال سخت و گاها غیر ممکن است و در روش فمورال راحت تر قابل انجام است.

در مجموع هر دو روش مزایا و معایب و موارد مصرف خاص خود را دارند که می بایست برای هر بیمار به صورت منفرد تصمیم گیری و اجرا شود. بهتر است با مشورت پزشک متخصص قلب و عروق خود یکی از این دو روش انتخاب شود هر دوی این روش ها توسط دکتر قلب مجرب و آشنا به اصول و مراقبت های آنژیوگرافی با کمترین ریسک و عارضه قابل انجام است و عوارض و معایب هر دو روش در حد بسیار زیادی کاهش یافته و تقریبا در هر دو روش برابر می شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی از طریق دست بهتر است یا کشاله ران؟
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرالهام سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بابای من دیروز انژیو شدن دکترش گفته انژیو جواب نداده ما نتونستیم روش کاری انجام بدیم به احتمال زیاد باید عمل باز انجام بدن؟ایاراه دیگری نیست که عمل باز نشن؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۶ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   بيمار و سي دي بايد ديده شوند تا بشود اظهار نظر كرد
 • تصویر کاربرماریا شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من انژیو گرافی از ظریق مچ دست انجام دادم بعد از انژیو قسمت بالای مچ تا ارنجم ورم شدید کرد طوری که دکتر اومد دستگاه فشار خون رو روی قسمت ورم کرده بست و مرتب درجش رو کم زیاد میکرد بعد از دو ساعت ورمش خوابید ولی دستم شدیدا کبود شده ومرتب دونه های ریز میزنه ومیخاره وقسمتهای دیگه بدنم هم دونهای ریز حساسیت زده الان چهار روز هست ولی کبودیش کم که نشده هیچ و داره بیشتر میشه اقای دکتر خواهش میکنم لطفا منو راهنمایی کنید باید چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   شما بايد معاينه بشيد
   بهتره به پزشك خودتون اطلاع بديد
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید.دکتر من مادرم خیلی درد داره خواهشا کمکم کنید ما آنژیو هم انجام دادیم در بیمارستان آتیه پیش دکتر ابوالقاسم اسلامی اما هنوز مادرم درد میکشه ترو خدا کمکم کنید. دارو هم داده ولی خوب نمیشه ما کلی هم قرض و قوله کردیم تا هزینه عمل آنژیوو بدیم ترو خدا سریع جواب بدید.عکس دارو و نسخشه میفرستم واستون.خدا خیرتون بده مادرم حالش بده کلی هم دکتر بردیم ولی خوب نمیشه ترو خدااااااا کمکمون کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   ابتدا بايد علت درد مشخص شه
   بايد مدارك و خود بيمار ديده شوند
 • تصویر کاربرنجمه دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد خسته نباشید،تصاویر آنژیوگرافی همراه با تشخیص عالی بود،وامیدواریم بیشتر گذاشته شود،واز تصاویرآنژیوگرافی ها وآنژیوپلاستی های خودتان نیز استفاده کنید،وباز هم ازاین حرکت نوین شما تشکر میکنم،
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   ممنونم
 • تصویر کاربرزهره شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادر من 46سال دارند
  سابقه چربی و قند دارن
  الان چن وقتی هس میگن وقتی پیاده روی شون ه ولانی میشه سینشون سوزش برمیدارن دست چپشون درد میگیره و بی حس میشه
  دکتر قلب رفتم دکتر با توجه به نوار قلب گفتن باید انژیو بشه
  بدون اینکه اکو وتست ورزش انجام بدن
  میخواستم بدونم برا انژیو لازم نیس قبلش تست ورزش و اکو انجام بدن؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   دردشون خيلي تيپيكه
   ميشه مستقيم انژيو كرد
   البته بهتره قبلش تست ورزش بشه و حتما اكو بشه
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر