آنژیوگرافی قلب از طریق دست یا آنژیوگرافی از طریق پا [??]

آنژیوگرافی قلب از طریق دست دقیق ترین راه تشخیص وجود تنگی و یا انسداد عروق خون رسان قلب ( کرونر ) می باشد که بسیار متداول تر از آنژیوگرافی قلب از طریق پا است.

امروزه در برخورد با بیماران قلب در سایر کشورها اغلب آنژیو از طریق رگ دست صورت می گیرد. اما در کشور ما به صورت روتین، آنژیوگرافی ها از طریق شریان فمورال یا کشاله ران انجام می شوند.

طی سالهای اخیر به خصوص در کشورهای اروپایی آنژیو قلب از طریق دست یا آنژیوگرافی رادیال دارای مزایایی است که بهترین مزیت آنژیوگرافی از طریق دست ،عدم نیاز به گذاشتن کیسه شن برای چندین ساعت روی پای بیمار است. از سوی دیگر می توان بیمار را عصر روز انجام آنژیوگرافی از بیمارستان مرخص نمود.

فیلم آنژیوگرافی قلب از طریق دست

در روش آنژیوگرافی از طریق دست ، یکسری وسایل خاص که کاتتر خوانده می شوند، ماده حاجب مخصوصی که حاوی ید می باشد به داخل عروق کرونر تزریق شده و فیلم برداری در نماهای مختلف انجام می شود تا وجود تنگی عروق کرونر مشخص شود.

محل ورود این کاتترها به عروق شریانی از ابتدای ابداع این روش متفاوت بوده است ولی در طی چند دهه گذشته متداول ترین عمل از طریق شریان ران ( فمورال ) یا کشانه ران بوده است. در طی چند سال اخیر در اروپا روش جدیدی به نام آنژیوگرافی از طریق دست جهت آنژیوگرافی از طریق شریان دست ( رادیال ) ابداع شده است که در آن بجای ورود کاتترها از ناحیه کشاله ران از طریق شریانی در مچ دست وارد سیستم شریانی شده و آنژیوگرافی انجام می شود.

فیلم آنژیوگرافی قلب از طریق پا

در آنژیوگرافی از طریق پا ،کاتترها از طریق کشاله ی ران وارد شریان بیمار می شوند. بعد از انجام آنژیوگرافی از راه پا نیز باید یک کیسه ی شن به مدت چند ساعت بر روی محل ورود کاتتر قرار گیرد.

آنژیوگرافی از دست بهتره یا پا

در آنژیوگرافی از راه دست از راه دست ،بیمار بلافاصله پس از اتمام آنژیوگرافی قادر است راه برود و نیاز به تحمل وزن بالای کیسه شن نیست. از طرف دیگر شانس خونریزی از محل ورود وسایل آنژیوگرافی از طریق دست در مقایسه با آنژیوگرافی ران به مراتب کمتر است.

حتی انجام آنژیوپلاستی برای بیمار به مراتب آسانتر از شریان ران می باشد. چرا که بیمار سریعتر سر پا شده و نیازمند کیسه شن نمی باشد.

مزایا و معایب آنژیوگرافی از طریق دست

هرکدام از روش های آنژیوگرافی از طریق دست و نیز کشاله ران دارای محاسن و معایبی می باشند.

گرفتگی عروق-آمادگی بیمار برای آنژیوگرافی

– در روش آنژیوگرافی از پا (فمورال) احتمال اکیموز و هماتوم (کبودی و تجمع زیر پوستی خون) در مقایسه با آنژیوگرافی از طریق دست بیشتر است.

– در روش فمورال احتمال خونریزی بیشتر از رادیال است.

– در روش آنژیوگرافی از طریق دست طول زمان آنژیوگرافی و میزان اشعه دریافتی پزشک و بیمار بیشتر از فمورال است.

– در روش رادیال میزان ماده حاجب مصرفی بیشتر از فمورال است.

– در مواردی که انسداد عروق ناحیه لگنی و یا آئورت وجود دارد می بایست از طریق رادیال آنژیوگرافی انجام شود.

– در موارد آسیب های دست مانند شکستگی های آرنج و یا انسداد عروق ناحیه شانه بهتر است از طریق فمورال انجام شود.

– در آنژیوگرافی از طریق دست نیازی به استفاده از کیسه شن و استراحت مطلق طولانی در تخت و بستر نمی باشد و عصر روز آنژیوگرافی می توان بیمار را ترخیص نمود.

– انجام برخی از اقدامات تشخیص و درمانی مانند آنژیوپلاستی های کمپلکس و سخت در روش رادیال سخت و گاها غیر ممکن است و در روش فمورال راحت تر قابل انجام است.

در مجموع هر دو روش مزایا و معایب و موارد مصرف خاص خود را دارند که می بایست برای هر بیمار به صورت منفرد تصمیم گیری و اجرا شود. بهتر است با مشورت پزشک متخصص قلب و عروق خود یکی از این دو روش انتخاب شود هر دوی این روش ها توسط دکتر قلب مجرب و آشنا به اصول و مراقبت های آنژیوگرافی با کمترین ریسک و عارضه قابل انجام است و عوارض و معایب هر دو روش در حد بسیار زیادی کاهش یافته و تقریبا در هر دو روش برابر می شود.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی از طریق دست

در آنژیوگرافی از شریان کشاله ران پس از اتمام، کیسه شن جهت جلوگیری از خون ریزی روی محل ورودی گذاشته می شود، که اغلب به مدت ۴-۶ ساعت از این ناحیه حفظ می شود. کیسه شن در بیمارانی که دچار درد ستون فقرات و کمر هستند به سختی تحمل می شود. در آنژیوگرافی از راه دست تنها یک مچ بند به مدت ۳-۴ ساعت به دور مچ باد شده، و بتدریج باد آن خالی می شود. بیمار در آنژیو از طریق رگ دست می تواند بلافاصله پس از اتمام آنژیوگرافی از روی تخت بلند شده و راه برود و هیچ محدودیتی ندارد.

عوارض بعد از آنژیوگرافی از دست چیست؟

اغلب عارضه خونریزی از محل آنژیوگرافی در مقایسه با آنژیوگرافی قلب از طریق پا کمتر است. گاهی اوقات بیماران از درد مچ دست شکایت دارند که علت به علت ایجاد لخته در شریان دست می باشد. این عارضه معمولا زمانی رخ می دهد که سایز شریان کوچک باشد.

با استفاده از وسایل سایز کوچک، شانس درد پس از آنژیوگرافی از طریق دست کاهش می یابد. یکی از راههای درمان درد دست پس از آنژیوگرافی از طریق دست استفاده از مسکن ها بخصوص بروفن می باشد.

قیمت آنژیوگرافی از راه دست چقدر است؟

هزینه آنژیو از طریق رگ دست در مقایسه با کشاله ران برابر است. گاهی اوقات بنا بر عدم تعهد بیمه برای آنژیوگرافی از دست ممکن است از بیمار ۱۰۰۰۰۰ تومان اضافه تر در مقایسه با آنژیوگرافی کشاله ران گرفته شود.

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی قلب از طریق دست یا آنژیوگرافی از طریق پا [??]
5 (100%) 3 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحبوبه سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من چند تا سوال از خدمتتون داشتم
  همسر من ۲۹سالشونه ۱۰ ماه پیش سکته قلبی کردن و عمل آنژیو انجام دادن و استنت گذاشتن
  دست چپشون از همون موقع درد داره و بعضی وقتا دردش شدید میشه
  میخواستم بدونم مشکل خاصی پیدا کردن؟

  سوال بعدم اینه که ایشون چند ماه پیش پشتشون مایل به سمت چپ حس قلنج کردن دارن پیش دکتر رفتیم گفتن مسئله ای نیس خواستم نظر شمارو هم بدونم که مشکلی واسشون پیش اومده؟

  سوال بعدی هم اینه که میخواستم بدونم اگه اقدام به بارداری کنیم شوهرم قرص میخوره این قرص ها روی بچه تاثیر میزاره
  باید زیر نظر دکتر بچه دار بشیم یا تا زمانی که شوهرم قرص میخوره باردار نشم؟
  ممنونم از کمکتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   برای این دردها باید ویزیت شوند و به این شکل نمیشه نظر داد

   مشکلی از جهت بارداری ندارید

 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  لطفا جواب سیتی آنژیو را تفسیر نمایید
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   گرفتگی خفیف رگ وجود داره

   درمان دارویی هست

 • تصویر کاربرMk یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده یه خانم 42 ساله هستم. قبل از عید به دلیل تنگی نفس در بیمارستان بستری شدم. اکو و تست ورزش انجام دادم و دکتر خواست تا اسکن هسته ای قلب انجام بدم. بعد از اسکن هسته ای گفتند تا انژیو پلاستی انجام بدم چون گرفتگی عروق دارم و واقعا نمیتونستم کارهای معمول رو انجام بدم کفتن بهتره انژیو بشم.
  بعد انژیو دکتر گفتند که مشکلات من از استرسه و قلبم سالمه و مشکلی نداره.
  ولی من همچنان فقط موقعی که راه میرم تنگی نفس دارم. و تپش قلب هم اذیت میکنه و نمیتونم درست بخوابم و نصفه شب با تنگی نفس و گر گرفتگی و تپش قلب از خواب میپرم و موقعی که خواب هم هستم انگار تو عالم خلسه ام. و برای خواب مجبورم چند تا بالشت زیر سرم بزارم.کلا روال عادی زندگیم به هم ریخته. و اغلب کارامو نمیتونم انجام بدم.
  چون بنده افتادگی دریچه میترال هم دارم امکان داره مشکل دریچه ای قلب داشته باشم. و تو تستها نشون داده نشده باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ابتدا به روانپزشک مراجعه کنید چون ممکنه مشکلتون اضطرابی باشه

   اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرحنیفه پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من 35 سالمه شغلم رانندگی کامیون هست. چن وقته دستام بی حس میشه و احساس درد شدید در نوک انگشتان هر دو دستم دارم و نوک انگشتانم شروع به زخم شدن میکنن لطفا راهنمایی کنین و اگر از همکارانتان در تبریز تشریف دارن لطفا آدرسشان لطف کنین .
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه درگیری عروق یا اعصاب باشه

   من در تبریز وسی رو نمیشناسم

 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  احتراما، مادر من با 66 سال سن دچار تنگی نفس می شود، تصویر اسکن قلب ضمیمه شده است، ef=63% ، آیا به آنژیوگرافی نیاز هست؟ علت تنگی نفس از قلب است یا علت دیگری می تواند داشته باشد؟ با توجه به اینکه مادر من سه سال پیش به علت تشخیص rcc کلیه، عمل نفروکتومی کلیه انجام داده و یک کلیه از بدنش خارج شده است و در حال حاضر دفع پروتئین 5000 میلی گرم و خون در ادارد دارد، و دچار تنگی نفس می شود.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   بیمار باید کاملا معاینه و بررسی شود تا علت تنکی نفس مشخص شود

   اسکن کمی مشکل داره

   میشه انژیو کرد میشه اسکن رو در آینده تکرار کرد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر