انواع اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی دو بعدی، تصاویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌کند و این نوع بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب، اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر ، قدرت عضلانی قلب و به ویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب ، توسط این دستگاه قابل ارزیابی می‌باشد.

نوعی دیگر از اکوکاردیوگرافی ، اکوی داپلر می‌باشد که برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می گردد. در اکوی داپلر رنگی ، تصاویر رنگی (قرمز و آبی) ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلب و اختلالات دریچه‌ای (تنگی و یا گشادی) می باشد.
در اکوی داپلر بر اساس تفاوت انعکاس امواج اولتراسوند از گلبول‌ های قرمزی که به سمت پراب می‌ آیند و آن هایی که از پراب دور می ‌شوند ، شکل‌ هایی ترسیم می ‌شود. برای بهتر شدن وضوح تصویر در اکوی داپلر رنگی ، جریان خونی که به پراب نزدیک می‌ شود به رنگ قرمز و خونی که دور می ‌شود به رنگ آبی نمایش داده می ‌شود.

به کمک اکوکاردیوگرافی یا همان اکو و تست ورزش به طور غیر مستقیم می توان باز بودن عروق کرونری قلب را مورد بررسی قرار داد اما در آن عروق قلب به طور دقیق دیده نمی‌ شوند. برای تشخیص دقیق تنگی عروق کرونری می بایست از روش آنژیوگرافی استفاده کرد.

دستگاه اکوکاردیوگرافی برای تصویربرداری از نقاط و اعماق مختلف بدن ، از پراب های مختلفی مانند پراب حلقوی ، خطی ، کانوکس و … برخوردار است.

فرآیند انجام اکوکاردیوگرافی:

? بیمار بر روی یک تخت به پهلو یا پشت دراز می کشد.
? پزشک ، پراب دستگاه را به ژل مخصوصی آغشته می کند و آن را روی ناحیه سینه ای بیمار حرکت می دهد.
? امواج اولتراسوند تصاویری را از قلب و دریچه های آن ایجاد می کنند.
? حرکات قلب بیمار بر روی یک نمایشگر مشاهده می شود. می توان یک نوار ویدیویی یا عکس های مختلف را نیز تهیه نمود.
? این تصویربرداری معمولا به کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.
? این روش درد و عوارض جانبی ندارد.
? در اکوکاردیوگرافی مری‌گذر (TEE) ، بیمار می بایست از حدود ۸ ساعت پیش از انجام تصویربرداری ناشتا باشد و چیزی نخورد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدتقی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من محمدتقی میرزاوند اهل شهرستان اندیمشک استان خوزستانم چند روزی قفسه سینم درد می کرد البته بعد اینکه پایان نامه ارشدم رو دفاع کردم و رفتم اکو داپلر رنگی پیش کلینیک تخصصی خانوم دکتر نهضت اکیاش در اهواز انجام دادم و در اکو اینطور نوشته بود
  EF=55%-----mild LVH---------mild diastolic dysfunction
  بقیه موارد نرمال بود و بهم گفتند تست ورزش و هولتر فشار خون انجام بدم ایشان گفتند خطری نداره این موارد و تست ورزش انجام دادم و متخصص قلب و عروق خانوم دکتر ندا سبزیوند در دزفول گفتند تست ورزشتون خوبه و مشکلی نداره و فشار هم در حد 12.5 است البته اون روز تو مطب که فشارم رو گرفتند دکتر گفتن یکبار 14 بود و بعد آمد روی 13.5 و تو خونه که فشارم رو می گیرم همیشه بین 11 تا 12 است و دکتر گفتند نیازی به هولتر فشار خون نیست....و دارویی برام تجویز نکردند و گفتند مشکل نیست و نیاز به دارو نیست اما الان در ناحیه سینه و پشت کتفم کمی احساس درد و ناراحتی دارم آیا این موارد که ذکر کردم در اکو مشکل است خطری نداره ممنون میشم پاسخ بدهید؟

  البته چندین سال قبل در دزفول پیش یه خانومی به اسم حکیمه سعادتی فر اکو انجام دادند و ایشان گفتند افتادگی دریچه میترال دارید اما الان که اکو داپلر رنگی انجام دادم گفتند افتادگی دریچه میترال ندارید و اشتباه کردند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام

   اگر تست ورزش خوب بوده اینها چیز مهمی نیست و جای نگرانی نداره

  2. تصویر کاربر محمدتقی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون آقای دکتر حالا گذرم بیفته تهران حتما میام مطب پیشتون یه معاینه انجام بدید به نظرتون نیاز به انجام سی تی اسکن قلب و پزشکی هسته ای قلب ندارم برای اطمینان بیشتر آنوقت من بعد خوردن غذا حدود یک ساعت بعد در ناحیه سمت قلبم احساس سوزش و تپش قلب دارم و گاهی حس میکنم میگیره و تنگی نفس جزیی هم برخی مواقع دارم رژیم غذایی مناسب بگیرم؟ و در ضمن این حالات که الان گفتم درست سال 84 هم همین حالات رو داشتم و بعد اون موقع تا به امروز این دو سه هفته فقط بطور جزیی و گذرا نمایان میشد.......
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 11 ماه پیش)

   خیر نیاز نیست

   برای کنترل اضطراب به روانپزشک مراجعا کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر