دکتر محمد حسین نجفی

کوآرکتاسیون آئورت

کوارکتاسیون آئورت چیست؟

کوآرکتاسیون آئورت یک بیماری مادرزادی قلبی است که در آن بخشی از آئورت نزولی تنگ شده است. به دنبال این اتفاق بیمار دچار افزایش فشارخون به طور غیرطبیعی می شود و نبض های بیمار در بین دست ها و پاها شدت متفاوتی خواهد داشت. این بیماری بیش تر در افراد جوان دیده می شود و معمولا در سنین زیر ۳۰ سالگی بخاطر فشارخونهای بالا تشخیص داده می شود. کوآرکتاسیون آئورت معمولا بعد از محل جدا شدن شریان ساب کلاوین چپ ایجاد می شود که ممکن است قبل از داکتوس آرتریوزوس یا پس از آن باشد.

انواع کوآرکتاسیون آئورت

کوآرکتاسیون آئورت شامل دو نوع Preductal و Postductal می باشد.

۱_کوارکتاسیون آئورت در نوزادان

در نوع پره داکتال، داکتوس آرتریوزوس باز است. در همان دوره نوزادی و شیرخوارگی ممکن است با سیانوز در اندام تحتانی تشخیص داده شود.

❌در نوزادی که فقط پاهای او سیانوزه هستند تشخیص کوآرکتاسیون پره داکتال مطرح است.

❌در نوزادی که فقط دست هایش سیانوزه دارند  و پاها صورتی است تشخیص TAGاز نوع d مطرح است.

❌اگر پاهای نوجوان یا جوانی اخیرا سیانوزه شده تشخیص PDAمطرح می باشد که به آیزن منگر تبدیل شده است.

کوارکتاسیون آئورت چیست

به این سه مورد که فقط دست ها یا پاها سیانوز دارند، differential cyanosis می گویند.

نکته: paradoxical cyanosis در آترزی دوطرفه کوان دیده می شود که در این حالت سیانوز با گریه برطرف می شود (سیانوزهای قلبی با گریه بدتر می شوند).

۲_ کوارکتاسیون پره داکتال

کوآرکتاسیون پره داکتال را در شیر خواران تشخیص می دهیم، پس آن را نوع شیر خواران می گویند و پست داکتال را نوع بزرگسالان می نامند چون در سن بالاتر تشخیص داده می شود. در نوع پست داکتال داکتوس آرتریوزوس بسته است. در این نوع بیمار هنگام فعالیت زود خسته می شود، سر درد مکرر و اپیستاکسی دارد. در معاینه ممکن است شریان های بین دنده ای پرخون شوند و حتی سوفل ایجاد کنند.

به تدریج ممکن است rib notching ایجاد شود که در CXR قابل مشاهده است.(معمولا بعد از ۸ سالگی دیده می شود). در کوآرکتاسیون پره داکتال بطن راست هیپرتروفی پیدا می کند، چون خون پاها را بطن راست پمپ می کند که از طریق داکتوس آرتریوزوس به اندام تحتانی می رود و فشار روی بطن راست وارد می شود. در نوع پست داکتال بطن چپ هیپرتروفی می شود.

تشخیص کوآرکتاسیون آئورت

نکته ی مهم در مورد این بیماری این است که با اکوکاردیوگرافی ساده قابل تشخیص است. درمان بیماری نسبتا ساده است و با تعبیه ی استنت و بالن زدن در محل تنگی مادرزادی بسیاری از این بیماران به خوبی درمان می شوند و بیماری دیگر عود نخواهد کرد. برای تشخیص کوآرکتاسیون آئورت ممکن است در اطفال از اکو کاردیوگرافی و در سنین بالاتر از آنژیوگرافی یا MRI استفاده کنند.

درمان کوآرکتاسیون

درمان کوارکتاسیون آئورت جراحی است و در صورت عود بیماری، بالون به کار می رود.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر